PDA

צפייה בגרסה מלאה : קריאת מפות סמ"ש

קונסטון
16-06-15, 14:05
שלום, האם יכולים להמליץ על מקור מידע ללימוד עצמי של קריאת מפות סמ"ש של החברה להגנת הטבע
הגוגל, פיזר וביזר אותי ללינקים חלקיים ולא בטוח כמה מוסמכים
הכי טוב אם יש מעין מחברת "קורס" למידה מאושרת וללא בעיית זכויות יוצרים וכיו"ב, או לחילופין ספר/ון שניתן לרכוש ללמוד בצורה סדורה.

de fox
16-06-15, 14:44
אני מניח שאתה מתכוון למפות טופוגרפיות 1:50,000 באופן כללי
מה המטרה?
ללמוד לנווט? רגלי? ברכב?
להסתדר בשטח?

עקרונות קריאת מפה הם דיי פשוטים, ניווט בפועל לומדים רק דרך ה"רגלים" וצבירת ניסיון.

למה אתה מכוון?

נמרוד
16-06-15, 14:45
יש מקרא על המפה עצמה שמסביר את כל הסימנים היחודיים למפות האלו:

99188

זה בנוסף למקרא של המפה הטופוגרפית הלבנה שהיא הבסיס למפת סימון השבילים:

99189
מה לא ברור?

קונסטון
16-06-15, 15:01
תודה, כנראה בעיית ניסוח לבקשה.
אקדים, שהזמנתי שתי מפות, שטרם קיבלתי (מס' 8+11) ושלא פתחתי מפות חוץ מאלה שבאטלס בבית ספר יסודי ואין לי כל רקע בניווט ובטיולים התעצלתי וסמכתי על אחרים והיה משהו משחרר שלא להיות מוטרד ובכלל מדינה קטנה.
הכוונה, ללמוד יכולת ניווט על מפות נייר/ניילון ולא מסכי ג'י-פי-אס...משהו אולד-סקול...לדעת איפה אני על המפה....מדידת מרחקים...אני מניח שצריך סרגל לחישוב מרחקים לפי קנה המידה של המפה.
השאלה הבאה...פרומו מעכשיו...כיצד משתמשים במצפן :)...לקרוא כוכבים משאיר לקורס ייעודי

בעיקר לניווט ברכב "שטח"

הראל ד
16-06-15, 15:13
מאיפה אתה בארץ? אם מאיזור ירושלים אפשר לשבת ולהסביר לך את העקרונות...

אומי5
16-06-15, 15:15
מעניין שבאמת אין שום תוכנה כזו.
ניווט מורכב משלוש יכולות
קריאת מפה
קריאת שטח
והחיבור בניהם.

קריאת מפה אפשר ללמוד בבית.
קריאת שטח לומדים רק מניסיון וברבורים בשטח.
החיבור בניהם שהוא בעצם מה שייתן לך את היכולת להבין איפה אתה, קשה מאוד ללימוד עצמי ועדיף ללמוד עם חבר או מדריך.

תתחיל מקריאת מפה, ובטיולים הבאים תציק למוביל שיראה לך איפה אתה ולמה.

de fox
16-06-15, 15:17
שוב, את עקרונות הניווט אפשר ללמוד ברשת. אשמח להעביר שיעור קצר בנושא תלוי במקום מושבך בארץ ואיזה בירה אתה מגיש.
בנוגע לניווט בפועל, כאן תצטרך להיצמד בשטח למישהו מנוסה וללמוד בדרך הקשה. זה לא יקרה ביום ולא ביומיים אבל אם יש לך מסגרת שבה אתה יוצא לשטח עם מישהו אחר שמנווט, תתחיל להתעניין ולהיצמד אליו.

בעידן המודרני לא חובה מצפן או סרגל קורדינאטות, אתה יכול גם להוריד לך אפליקצית ניווט לנייד (כזו שיש בה מפות "לבנות" - שווה את הכסף) ולהצליב את המיקום שלך ב GPS למפת סימון השבילים וכך להתחיל לקבל אינטואיציה לגבי קריאת המפה בשטח.

אני בטוח שיש גם קורסים אזרחיים בתשלום - לא יודע להמליץ עליהם.

קונסטון
16-06-15, 15:18
מעניין שבאמת אין שום תוכנה כזו.
ניווט מורכב משלוש יכולות
קריאת מפה
קריאת שטח
והחיבור בניהם.

קריאת מפה אפשר ללמוד בבית.
קריאת שטח לומדים רק מניסיון וברבורים בשטח.
החיבור בניהם שהוא בעצם מה שייתן לך את היכולת להבין איפה אתה, קשה מאוד ללימוד עצמי ועדיף ללמוד עם חבר או מדריך.

תתחיל מקריאת מפה, ובטיולים הבאים תציק למוביל שיראה לך איפה אתה ולמה.

תודה לעונים...אני מהצפון אבל תודה על ההצעה
אנסה .....בינתיים אתחיל עם הפוזה...של פריס(ש)ת מפה על מכסה המנוע...זה תמיד הצטלם טוב

de fox
16-06-15, 15:22
אם בלימוד עצמי עסקינן, אני חושב שהשילוב של מפת סמ"ש ואפליקציית ניווט טובה היא הפתרון בשבילך, תנסה להבין איפה אתה על המפה ותבחן את עצמך מול התוכנה. זאת כמובן אחרי שעקרונות הטופוגרפיה וסימני המפה ברורים לך

נמרוד
16-06-15, 15:25
תכתוב "ניווט טופוגרפי" בגוגל תקבל כל מיני קישורים ומצגות על העקרונות של קריאת מפה, כמו זה:
https://www.zofim.org.il/pics/file_board/%D7%9E%D7%A6%D7%92%D7%AA%20%D7%A0%D7%99% D7%95%D7%95%D7%98.ppt

אני זוכר שנתקלתי בעבר בספר הדרכה בנושא בעברית.

אבל בסופו של דבר, לא פלא שאין יותר מדי חומר מסודר בנושא ברשת - משתי סיבות...

בישראל, חלק גדול מאד מהאוכלוסיה למה ותרגל ניווט בשטח בשירות הצבאי.

שנית וחשוב יותר - הטכנולוגיה מייתרת את כל שיטות הניווט המסורתיות.

amitaikl
16-06-15, 15:25
מאיפה בצפון?
אני ממועצה איזורית משגב.
אשמח לשבת איתך לשיעור ניווט תיאורטי + מעשי
מוזמן לתאם איתי בפרטי

קונסטון
16-06-15, 15:26
אם בלימוד עצמי עסקינן, אני חושב שהשילוב של מפת סמ"ש ואפליקציית ניווט טובה היא הפתרון בשבילך, תנסה להבין איפה אתה על המפה ותבחן את עצמך מול התוכנה. זאת כמובן אחרי שעקרונות הטופוגרפיה וסימני המפה ברורים לך
תודה, ניסיתי להימנע מגאדג'טים....אבל הגיוני מה שאתה אומר...אם כי הסכנה...היא תסמונת "הקלנועית" (בקיבוצים ההמלצה היא שלא להשתמש בה כי אחרת מתרגלים לגמרי שמגזימים אפילו למרחקים של 10 מ'- גילוי נאות לא חבר קיובץ) ותהיה נוחה ואוותר על הפוזה של המפה.

שמוליקו
16-06-15, 15:33
קונסטון,
חיפוש מהיר העלה את זה - https://israeltrips.wordpress.com/nivut/
תוריד את ה PDF ותעבור על המצגת.

אם תגיע לאיזור המרכז, תאם איתי והסביר לך כל מה שחשוב בניווט, מבחינה עיונית. (כולל איך לתכנן ציר, ואיך להתמצות בשטח)
בנוגע למעשי, נצטרך לתאם שבת ולצאת החוצה....

באופן עקרוני מד קורדינטות, מצפן ומפה טופוגרפית (רצוי מעודכנת ולפחות 1:50000) מספיקים לניווט.

קונסטון
16-06-15, 15:50
תודה נמרוד, זה מה "שניסיתי" לרמוז שאפילו לצופים הייתי הולך כאורח ולא התרגלתי במסגרות אחרות

קונסטון,
חיפוש מהיר העלה את זה - https://israeltrips.wordpress.com/nivut/
תוריד את ה PDF ותעבור על המצגת.

אם תגיע לאיזור המרכז, תאם איתי והסביר לך כל מה שחשוב בניווט, מבחינה עיונית. (כולל איך לתכנן ציר, ואיך להתמצות בשטח)
בנוגע למעשי, נצטרך לתאם שבת ולצאת החוצה....

באופן עקרוני מד קורדינטות, מצפן ומפה טופוגרפית (רצוי מעודכנת ולפחות 1:50000) מספיקים לניווט.

תודה רבה על הקישור שנראה קולע...אנסה לחבר אליו מלל שאספתי מהרשת ושלא הבנתי...כאן יש חיבור בין מלל למפה שיסייע לי
תודה בנאדם והערכה רבה על ההצעה....אם תהיה מסגרת של עוד כמה ובתמורה/תשלום אשקול בחיוב
הוספת לי מוצר לרשימה "מד קורדינטות"...בטח אלך על מה שנראה גזעי..זה בטח מניחים על המפה הפרוס(ש)ה על מכסה המנוע כדי שלא תעוף..מקווה שאמצא לו שימוש נוסף:)

ruby572
16-06-15, 16:01
יש ספר בעברית שנקרא : סיפור דרך - המדריך ללימוד הניווט.
בעריכת זאב ח. ארליך
בהוצאת כתר.
(הספר לזכרו של דוד גרנית מ"פ בסיירת צנחנים)
יצא בשנת 2004.

מתחיל ממושגים פשוטים ביותר
ובנוי ממפות עם שקפים שניתן לתרגל לפי רמות קושי בהדרגה.

קונסטון
16-06-15, 16:03
יש ספר בעברית שנקרא : סיפור דרך - המדריך ללימוד הניווט.
בעריכת זאב ח. ארליך
בהוצאת כתר.
(הספר לזכרו של דוד גרנית מ"פ בסיירת צנחנים)
יצא בשנת 2004.

מתחיל ממושגים פשוטים ביותר
ובנוי ממפות עם שקפים שניתן לתרגל לפי רמות קושי בהדרגה.

מצוין- מקווה שאמצא
בכתר- אין כבר

אומי5
16-06-15, 16:13
הוספת לי מוצר לרשימה "מד קורדינטות"...בטח אלך על מה שנראה גזעי..זה בטח מניחים על המפה הפרוס(ש)ה על מכסה המנוע כדי שלא תעוף..מקווה שאמצא לו שימוש נוסף:)

תזהר זה עף הרבה יותר מקלות מאשר המפה :)

de fox
16-06-15, 16:19

לא... בשביל זה המצפן..:)

קונסטון
16-06-15, 16:38
תזהר זה עף הרבה יותר מקלות מאשר המפה :)

לא... בשביל זה המצפן..:)

זה כבר מביך כמה הדיוט....זה....הפלסטיק השקוף של הזוויות...מאכזב

ספרדי
16-06-15, 17:36
מצוין- מקווה שאמצא
בכתר- אין כבר

אם תמצא את הספר אשמח שתגיד לי איפה קנית

שחר גרינברג
16-06-15, 20:00
שלחתי לך ה"פ
ולכול השאר לפי דעתי הכי קל ללומד ניווט וקריאת מפה מאנשים שטובים בתחום קשה ללמוד בהתחלה מספרים וכו' צריך שוב לפי דעתי לשבת עם מישהו ולעבור על כול אספקט במפה ואז כמובן לצאת ולתרגל

vik014
17-06-15, 11:09
צריך זמן. אבל אם תרצה מצטרף למסגרת בתשלום אני מוכן.

שחר גרינברג
17-06-15, 12:01
לגביי מד הקורדינטות זה כלי מאוד חשוב לניווט בעזרת אזימוטים למרות שעל המצפן יש מעלות במד קודינטות יש גם מעלות הפוכות (אם מישהו רוצה הסבר לשימוש במעלות הפוכות שיבקש זה פשוט ארוך) ובכללי יותר נוח ממצפן
אבל זה כלי לניווט מתקדם לא שווה להתעסק איתו יותר מידי

- - - Updated - - -

אם יש פה מעוניינים לקיים מיפגש וללמוד על ניווט או סתם להשתפר אפשר בטח לארגן משהו (בחינם כמובן)

tamir128
17-06-15, 13:11
לגביי מד הקורדינטות זה כלי מאוד חשוב לניווט בעזרת אזימוטים למרות שעל המצפן יש מעלות במד קודינטות יש גם מעלות הפוכות (אם מישהו רוצה הסבר לשימוש במעלות הפוכות שיבקש זה פשוט ארוך) ובכללי יותר נוח ממצפן
אבל זה כלי לניווט מתקדם לא שווה להתעסק איתו יותר מידי

- - - Updated - - -

אם יש פה מעוניינים לקיים מיפגש וללמוד על ניווט או סתם להשתפר אפשר בטח לארגן משהו (בחינם כמובן)

יש גם מצפנים עם אזימוט חוזר, וגם אם אין לך כזה, אז בעזרת מתמטיקה גבוהה + קורס יעודי, ניתן לחשב אותו (גם כשיורים עליך :cool: ).

katsirz
17-06-15, 15:43
[QUOTE=אומי5;641366]מעניין שבאמת אין שום תוכנה כזו.
דווקא יש, מי שזוכר את מתקני הברקת (מילואימניקים משנות ה 80) הייתה על המחשב תכנה של מט"ח ללימוד וריענון של ניווט. המתקנים הללו נסגרו והתוכנה נעלמה יחד עם המחשבים המיושנים.

amitaikl
17-06-15, 21:52
תוכנות, לומדות, אפליקציות וכו' זה נחמד.
בסוף זה לצאת החוצה ולהתחיל ללכת, כי יש גבול כמה אפשר להבים בתיאוריה. ראו ערך "ללמוד שחיה בהתכתבות" :D

Elad Shamir
17-06-15, 22:53
אני מבין שיש ביקוש אז אני מוכן ללמד את התאוריה הבסיסית של הניווט
מי בעניין?

אלעד שמיר
ניידת שירות "TOMCAR"
052-5362703

asafk
18-06-15, 20:36
אלעד, יוזמה ברוכה.
אני מציע שתקבע נ.צ ושעה, ותפתח שרשור חדש להרשמה ופרטים.

אסף.

asafk
18-06-15, 20:58
כבסיס, אני ממליץ על התרגילים הבאים.

תרגיל ראשון - צא לשטח עם תבליט ברור ובלי עצים. למשל - הגבעות ממזרח לכבישש מדרום ליער קולה. שוטט בשטח ברגל כמובן, ונסה לקרוא בשם לפיסת התבליט שאתה צועד עליה. שלוחה, גיא, כיפה - אלו הצורות הבסיסיות ואת ההבדל ביניהן מרגישים ברגליים. כשעומדים על שלוחה אפשר לעלות לכיוון אחד ולכל שאר הכיוונים יורדים. בגיא זה הפוך. כשעומדים על כיפה אפשר רק לרדת. בין קו השלוחה לקו הגיא יש מדרון. אבל גם לו יש תת תבליט שבנוי מהצורות הבסיסיות. התרגיל הוא פשוט אבל מחבר את העין למושגים החשובים.

תרגיל שני. קח מפה, צא לאותו המקום והצפן אותה. עכשיו נסה לזהות איך נראות צורות הנוף השונות בשפה גרפית של המפה. נכון, עוד לא למדת קריאת מפה. אבל אם ילד קטן קודם שומע ורק אחר כך מוציא מילים, זה השלב של השמיעה והחיקוי. עוד לא למדת לדבר ובטח לא לקרוא ולכתוב. עכשיו רק לומדים להקשיב לשפה, לא להבין אותה אפילו.

תרגיל שלישי. בבית. פתח את אותה מפה, ונסה לשחזר עליה את מסלול ההליכה שלך. זה השלב שבו אתה לומד לראות מפה, איור מופשט, ולדמיין ממנו את השטח.

תרגיל רביעי. טופוגרפיה למתחילים. קח חלה קלועה. פרוס אותה לפרוסות אופקיות דקות. קח לוח קרטון וצייר עליו את הפרוסות כשאתה משתמש בפרוסות בתור שבלונה. שים לב שיהיו פרוסות שיהפכו לשתי חתיכות. גזור את הצורות מהקרטון ושים אותן בערמה. סדר אותן זו על זו לפי הסדר. אתה אמור לקבל תעתיק טופוגרפי של החלה. נעץ שיפוד או שיפודים בכיפה או הכיפות של התבליט. קח נייר, הנח אותו על קרטון חדש ונעץ בו שיפוד. עכשיו פרוסה אחרי פרוסה, מהקטנה לגדולה, הנח כל אחת בנפרד על השיפוד וצייר את המתאר שלה על הנייר. בסוף אתה אמור לקבל מפה טופוגרפית של החלה. על המפה הזו, סמן קוי שלוחה, גאיות וכיפות. השווה את המפה לתבליט.

זה הבסיס... מי שמבין את התרגילים האלו יוכל לקרוא מפה טופוגרפית. מעבר לזה.... יש עולם שלם.

אסף.

Mor Gurevich
19-06-15, 07:56
אני יכול רק לחזק את אסף...
התרגילים שהוא המליץ לבצע הם הבסיס הנכון ביותר ללימוד ניווט.

טיפ חשוב - קשה מאוד ללמוד לנווט ברכב לפני ששולטים בניווט רגלי. המהירות בה צורות הנוף משתנות ושדה הראיה הצר מתוך הרכב, יכולים ליצור לנווט המתחיל אתגר משמעותי. הבעיה מתחילה כאשר האתגר פוגע בתחושת המסוגלות והביטחון העצמי - שהן בין התכונות החשובות ביותר לנווט.

המלצתי היא לא לדלג על ניווט רגלי. מנסיוני, אין קיצורי דרך.

מור.

Elad Shamir
19-06-15, 08:43
מסכים עם המאמר אלא שסדר הדברים שונה, אני ממליץ על מפגש בבית בו נלמד את התאוריה של המפה והניווט (מטריצה, הצפנה, קווי גובה, כיפה, אוכף, גיא.....) ניצור צורות ונסרטט אותם עם קווי הגובה ועוד ככול שיספיק הזמן
ומפגש נוסף בשטח בו נלמד איך זה נראה בשטח ואיך מתאימים את המפה לשטח, איך לאמת תאי שטח, ו״שיעורי בית" לתרגול ניווט
כמו שאמרתי - אני מוכן ללמד, אשמח ל״מורים״ נוספים שיעזרו לי
הבית שלי לא מתאים למפגש הזה ולכן דרוש מתנדב שאצלו אפשר יהיה להפגש (נתאם מועד בפרטי) ונפתח הרשמה.
עדיין לא הבנתי כמה מעוניינים? כמו שזה נראה כרגע יש רק שניים..... (כל הבלגן בשביל שניים חחחחח)
מה אומרים? מי בעניין?

אלעד שמיר
ניידת שירות "TOMCAR"
052-5362703

יורם שמעוני
19-06-15, 08:50
לניווט רכוב יש שיטות נוספות המבוססות על ההבנה של הטופוגרפיה, מי שניווט מצריח של טנק כשהמייצב עובד בדור שלפני המערכות מבוססות ה GPS ניכנסו, יודע על מה אני מדבר ולדעתי זה הניווט הקשה ביותר בייחוד בלילות חשוכים. אבל זה באמת למתקדמים וצריך גם יכולות מולדות וחוש התמצאות טיבעי

ד ו ר ו ן
19-06-15, 08:55
הבית שלי לא מתאים למפגש הזה

ניווט לומדים בחוץ.
תמצאו גבעה שמשקיפה על תוואי ברור (כזה שרואים ממנו לפחות הר אחד, וואדי אחד, וקצת תכסית.).

שבו במקום מוצל, עם מפה על הרגליים ותתחילו לקרוא את השטח מול איך שהוא מתואר במפה.

רק ככה תוכלו להבין איך מתרגמים את הקווים המצוירים למשהו תלת-מימדי בראש.

ניווט זה גם משהו שצריך לתחזק.

אומי5
19-06-15, 14:27
אני מוכן לעזור כמדריך, כולל בניה מסודרת של השיעורים.
רק שזה עלול לקחת לי זמן (כרגע בפרוייקט הכן חייך להורות).
כשהדרכתי הייתי עושה קודם כל שיעור תאורטי בסיסי, עדיף בחדר עם לוח מחיק.
אחר כך שולחן חול, עוברים מדו מימד לתלת מימד, אבל מאותה נק' מבט.
ובסוף התנסות בשטח. ההתנסות בשטח לעולם לא נגמרת,אבל כדאי לפחות כמה פעמים בכל סוג תא שטח.

Elad Shamir
19-06-15, 15:34
אומי - תודה על הצעת העזרה, מבנה משהו יחד.
בנתיים אני רואה שכולם יודעים הכל....
מי בעניין של ללמוד/להשתפר/לדעת יותר?

אלעד שמיר
ניידת שירות "TOMCAR"
052-5362703

asafk
19-06-15, 15:47
אלעד.... פתח שרשור חדש עם כותרת מבוא לניווט כולל זמן ומקום... מנסיוני אתה תסגור הרשמה תוך יומיים.
הכמות של אלו שמעולם לא למדו את היסודות גדולה והרצון ללמוד גם כן.

אסף.

קונסטון
19-06-15, 16:27
אלעד.... פתח שרשור חדש עם כותרת מבוא לניווט כולל זמן ומקום... מנסיוני אתה תסגור הרשמה תוך יומיים.
הכמות של אלו שמעולם לא למדו את היסודות גדולה והרצון ללמוד גם כן.

אסף.

תודה לכל ההצעות בפומבי ובהודעות פרטיות ושיטות הלימוד העצמי
ברור בתודה מראש, שאני בפנים, במיוחד שקראתי שלמציעים ניסיון הדרכה (יודעים גם לנווט ובעיקר להעביר ידע)
מעדיף בתשלום בתעריף חברים :)

amit1
20-06-15, 14:35
קונסטון,
אחרי שתלמד את עקרונות הניווט תכנן מספר צירי ניווט קצרים בשטח הקרוב למקום מגוריך ונווט בהם רגלית ביום, תתקדם בקצב איטי כשאתה משווה כל הזמן בין השרטוט במפה לתוואי השטח במציאות. זאת הדרך הטובה ביותר לפתח את יכולת התרגום של המפה לתוואי השטח במציאות. נסה לבחור איזור עם תוואי שטח ברור ונוח להליכה רצוי עם גבעות נמוכות.
בשלב הבא ניתן ללמוד את עקרונות הניווט הרכוב למרות שהטכנולוגיות שקיימות כיום, מיתרות כל מאמץ בנושא.
אם אתה עובר באזור המרכז בשעות אחה"צ המאוחרות אשמח לארח אותך בביתי על כוס קפה ולתת לך מקצת המידע שצברתי בנושא בעיקר מתקופת שרותי הצבאי.
בהחלט ייתכן ותגלה שמדובר בספורט מהנה.
בהצלחה.

קונסטון
20-06-15, 15:45
קונסטון,
אחרי שתלמד את עקרונות הניווט תכנן מספר צירי ניווט קצרים בשטח הקרוב למקום מגוריך ונווט בהם רגלית ביום, תתקדם בקצב איטי כשאתה משווה כל הזמן בין השרטוט במפה לתוואי השטח במציאות. זאת הדרך הטובה ביותר לפתח את יכולת התרגום של המפה לתוואי השטח במציאות. נסה לבחור איזור עם תוואי שטח ברור ונוח להליכה רצוי עם גבעות נמוכות.
בשלב הבא ניתן ללמוד את עקרונות הניווט הרכוב למרות שהטכנולוגיות שקיימות כיום, מיתרות כל מאמץ בנושא.
אם אתה עובר באזור המרכז בשעות אחה"צ המאוחרות אשמח לארח אותך בביתי על כוס קפה ולתת לך מקצת המידע שצברתי בנושא בעיקר מתקופת שרותי הצבאי.
בהחלט ייתכן ותגלה שמדובר בספורט מהנה.
בהצלחה.

תודה רבה על הטיפים וההצעה הנדיבה, והרעיון לראות בזה גם "ספורט" ...שיני ציפורים.

asafk
20-06-15, 16:32
יש בכל שבוע תחרויות ניווט. למי שאוהב לרוץ זה אחלה ספורט. (אני? לא רץ אם לא רודפים אחרי. אם אלוהים היה רוצה שנרוץ בשטח הוא לא היה נותן לנו את הג׳יפ)

אסף.

קונסטון
21-06-15, 18:58
קוראים מפה סמ"ש (1:50000) בעיקר הפרטים הקטנים שבילים בתאי שטח קטנים ומספרים בצהוב, בזכוכית מגדלת? (או זה הגיל- דופקים את הפוזה) נראה שסביר שיש זכוכית מגדלת גדולה שמזיזים על פני המפה או נדמה

לאור השיח לגבי פרסומות סמויות וגלויות- גילוי נאות - אין לי עסק במישרין ובעקיפין בעסקי זכוכית מגדלת

asafk
21-06-15, 19:58
נקודת שבירה ממש מהשבועות האחרונים..... גיליתי שאני לא מצליח לקרוא בוודאות גובה של נ.ג......
(זה הגיל)

אסף.

katsirz
21-06-15, 20:32
Welcome to the club...

קונסטון
21-06-15, 21:00
.....
(זה הגיל)

אסף.

טוב, עצרתי מבחני הפתע לכל מי שנכנס אם מצליח לקרוא....אצלי הזיוף בקריאת אותיות קטנות מרגיזות בהוראות שימוש מהשנה האחרונה עם ה 45 מעניין איך נראה הגרף הטופוגרפי של גיא ההידרדרות מתי שלב קריאת ספרים ומחשב
גילוי נאות אין לי עסק במישרין או בעקיפין או בעקיפין לאופטומטריסט

asafk
21-06-15, 21:04
תכף נפתח שרשור חדש... "התעמלות לשרירי מיקוד הראיה... "

אסף.

זיף
21-06-15, 21:09
בלי קשר לגיל, מפות סמ"ש 1:50000 "רועשות" מאד ועמוסות בפרטים חיוניים יותר ופחות. כדי ללמוד שווה לנסות מפה 1:50 לבנה ללא סימוני שבילים, או מפות של ניווט ספורטיבי 1:10000 אפשר להזמין אותן למגוון תאי שטח בארץ, מחיר של 10 ש"ח ליחידה למיטב זכרוני.
מפות הסמ"ש עלולות להיות מעיקות לעתים.

קונסטון
21-06-15, 21:14
תכף נפתח שרשור חדש... "התעמלות לשרירי מיקוד הראיה... "

אסף.

זה אמיתי?:) כשניסו לחבר אותי לחוג יוגה הזכירו זאת. שני ציפורים...נראה בת זוג תרתי משמע

תודה על ההמלצה ללימוד/תרגול על מפות אחרות.....
והאמת זה רעיון טוב אם יש 1:10000 או 1:20000 שיספיקו לתא שטח לטיול אבל באותה רמה של פירוט מקצועיות
עדיף מזכוכית מגדלת

ד ו ר ו ן
21-06-15, 21:27
בלי קשר לגיל, מפות סמ"ש 1:50000 "רועשות" מאד ועמוסות בפרטים חיוניים יותר ופחות. כדי ללמוד שווה לנסות מפה 1:50 לבנה .
++
הגוונים של מפות הסמ״ש בשנים האחרונות גרועים.
אין ניגודיות טובה בין גוון הרקע לקווי הגובה.

גם למי שבקיא קשה לקרוא אותה ויזואלית.

מפות ״לבנות״ הרבה יותר ברורות.

katsirz
21-06-15, 21:47
אחלה תירוץ ...

ד ו ר ו ן
21-06-15, 22:53
מזמן נאמר שנראה כאילו שמי שמכין את המפות סמ״ש החדשות לא רוצה שינווטו בשטח, אלא ינועו על הסמ״ש בלבד.

יש לי מפות סמ״ש ישנות מתחילת שנות ה-90, והן הרבה יותר ברורות לקריאה מאשר מפות חדשות.

מיכה100
21-06-15, 23:24
מזמן נאמר שנראה כאילו שמי שמכין את המפות סמ״ש החדשות לא רוצה שינווטו בשטח, אלא ינועו על הסמ״ש בלבד.

יש לי מפות סמ״ש ישנות מתחילת שנות ה-90, והן הרבה יותר ברורות לקריאה מאשר מפות חדשות.
+1
הבן שלי ניווט רגלית לא מעט בשנים האחרונות שלא בשבילים מסומנים, ושמעתי ממנו כמעט רק דברים רעים על המפות מהדור החדש (כולל אי התאמות בתבליט שהדעת לא סובלת).

shachar
21-06-15, 23:40
נקודת שבירה ממש מהשבועות האחרונים..... גיליתי שאני לא מצליח לקרוא בוודאות גובה של נ.ג......
(זה הגיל)

אסף.
לפני זמן מה קניתי קליבר עם צג דיגיטאלי...

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

בוטן
21-06-15, 23:45
אפשר גם להביא כזה שולחן לשיעור הניווט:

https://www.youtube.com/watch?v=Ki8UXSJmrJE

קונסטון
21-06-15, 23:55
אפשר גם להביא כזה שולחן לשיעור הניווט:

https://www.youtube.com/watch?v=Ki8UXSJmrJE

חזק השולחן הזה
אפשר בשרשור "קח ותן" להחליף עם 4 מפות שקניתי עם אפס ק"מ

vik014
22-06-15, 06:06
אלעד ואחרים.
אני מוכן לנדב מקום ללימוד תיאורטי + קפה ושתיה קרה (אצלי במשרד). אם יתאים אני מירושלים. כמובן שאני מוכן להצטרף לקבוצת לימוד.

-->