PDA

צפייה בגרסה מלאה : פטור ממילואים או יחידה חדשה ?

asypeer
25-06-15, 22:37
שלום, קיבצתי היום טלפון ממשרד הקישור שלי והוצע לי פטור ממילואים.
אני שוקל להסכים אבל לפני זה מעוניין לדעת האם מישהו מבאי הפורום יכול ״למשוך״ אותי ליחידת מילואים אחרת עם תפקיד מעניין יותר מהנוכחי .
אשמח לספק את הפרטים הרלוונטיים בה״פ לפני קבלת החלטה בנושא.

Sent from my Ass

דרור ברלי
25-06-15, 23:39
תחשוב טוב-טוב לפני שאתה קופץ על הפטור.
אם אחר כך תתגעגע ותרצה לחזור למילואים, תגלה שגם אם מישהו בכיר נורא רוצה אותך ביחידה שלו, הבירוקרטיה הצה"לית לא מוכנה לקבל אותך בחזרה "כי יש לך פטור" ובד"כ זה סוף הסיפור.

זה צבא כל כך מטומטם, מפסיד אנשים טובים בגלל נהלי כסת"ח מטופשים. לא פלא שהוא מפסיד במלחמות.

asypeer
25-06-15, 23:43
בגלל זה אני מנסה לעבור יחידה לפני הפטור.. אני אוהב לעשות מילואים אבל בפעמים האחרונות הרגשתי שמבזבזים את זמני ואת זמנם של אחרים. מבלי לפרט - או יחידה אחרת או הביתה בצער רב.

Sent from my Ass

אלדד צמח
29-06-15, 01:36
גם אני קיבלתי כזה טלפון לפני שלושה חודשים בערך ואמרתי במפורש שאני לא מעוניין בפטור שכזה...
אחרי חודש קיבלתי מכתב תודה על תקופת המילואים... ולהבא אני משוחרר. בקיצור תזדרז כי לא ניראה לי שמעניין אותם מה דעתך בעניין

יואב פולס
29-06-15, 07:18
תנו לצעירים לעשות את העבודה.

guy888
29-06-15, 08:51
אם אני הייתי כותב כזה פוסט אשתי היתה חונקת אותי...
Sent from my Windows Phone using Tapatalk

אורי ק.
29-06-15, 09:11
המגמה הבולטת בצבא המילואים היא הורדת גיל השחרור. בחי"ר זה כבר יורד לאזור ה-37, ועד כמה שידוע לי בהנדסה ושיריון עוד פחות מזה (לא קצינים).
אין לי שום בעיה עם גריעת "זקנים" מהמצבה וממכסת הימ"מים אם זה אומר שמגילאי 35 ומטה יתאמנו באופן מסודר פעם בשנה (מה שלא קורה היום) בעקבות התקציב שהתפנה. בינינו, לפחות בחי"ר, לוחם בן 37 הוא לא מכונת מלחמה משומנת בלשון המעטה.
וכל זה נאמר ברמת המקרו מבלי להכיר את אלו שהתבקשו להשתחרר כאן, ומבלי לערער על יכולתם וכו'.

אוקטבה
29-06-15, 10:01
אני רוצה להראות נקודה נוספת ומאוד מכוערת ופוגעת לטעמי.
אני בן 52 עוד מעט.
שירתתי כקצין ומפקד ביחידה קרבית התנדבותית.
בגיל 40 העבירו אותי לתת ייעוץ מקצועי לחייל אחר.
בשנים האחרונות לא קוראים לי למילואים.
כשהתקשרתי לברר מה קורה עם פטור/שחרור ממילואים
התברר לי כי לפי המחשב שוחררתי ב2008...
יש לי תעודת קצין בכיס עדיין...
נאוד מעליב שהצבא לא רואה לנכון להפרד בצורה מכובדת ממי ששרתו שנים רבות.
בטח ביחידה התנדבותית..
הולך ופוחת הדור והיחס.

צחי

polar bear
29-06-15, 12:03
כשאני השתחררתי מהצבא { טוב נו..חיל אוויר } עשו לי איזה תחקיר בטחוני שכנראה לא עלה יפה, ואז אמרו לי תשמע -או ירוקים או "המתנה" . ברגע הראשון הגבתי כמו פות"ש - מה? אולי בכ"ז? לא צריך אותי באיזה יחידה בבסיס "שלי" ? אולי ליד? לא? השלישה ראתה שאני מתקשה לקבל את הבשורה ובקשה שאצא רגע, בנתיים עשתה כמה בירורים, חזרתי - ושב או ירוקים או "המתנה" . אמרתי - את יודעת מה - המתנה. המתנתי. אחרי 7 שנים קיבלתי מכתב בו מודה לי צה"ל על שירות המילואים שלי { בפועל - כ 10 ימי מילואים } . חברים שלי עשו מילואים יפה יפה ללא שום הקלות, אז למה להגיד לחייל משוחרר שלא צריך אותו ביחידה כאשר כן צריך אותו?

לא בפעם הראשונה ולא האחרונה - מסכים עם דרור. צבא מפגר.

opl
29-06-15, 12:52
קיבלתי מכתב זהה בבקום ביום שיחרורי... ביקשו ממני בדלפק לגשת לקצין בפנים, הוא נתן לי מעטפה חומה (בפנים היה הפתק המדובר) לחץ לי את היד ואמר תודה, רק כשעזבתי ופתחתי את המעטפה הבנתי במה מדובר... יש לי פרופיל 97, לא רוצים - לא צריך...חוץ מלחייך לא זוכר כלום.

ד ו ר ו ן
29-06-15, 21:50
אני חייב להוסיף זווית נוספת לנושא ששמעתי ממישהו שמקורב לתחום.
בנפרד ממי שבת'כלס לא שויך למילואים במעמד השחרור, פטור ממילואים או סיום מילואים קשור גם לשיקולי עלות-תועלת מערכתיים שלא כולם אטומים.

לכל יום מילואים יש עלות, של תשלום לביטוח לאומי ושל עלויות האימון.
חלק גדול מהאוכלוסייה בגילאים 40+ הם אנשים עובדים שנמצאים במעמד כלכלי סביר+, ועל כל יום, הצבא משלם די הרבה כסף למעסיקים.
עשינו פעם חשבון זריז שרק ממה שהצלחנו לספור, עלות של שבועיים מילואים לחבורה לא גדולה עלתה לצבא כמה מאות אלפי שקלים רק מההחזרים לביטוח הלאומי.

בשביל לקבל מושג, היו ח'ברה, חריגים אמנם, שיום עבודה שלהם שווה 1500-2000 ₪, והיו כמה שיותר.
תכפילו את זה בשבוע-שבועיים מילואים ותבינו שבשביל הצבא, פשוט לא כלכלי להביא אחד כזה לתפקיד שאינו חוד או מקצוע ייחודי שאין לו תחליף.

רוב הח'ברה הצעירים משתכרים הרבה פחות..
עכשיו נכון שלא כולם כאלו, אבל הצבא עובד לפי כללי אצבע, וחיתוכים סטטיסטיים.

תוסיפו את זה שהם מיומנים, בכושר טוב יותר, וזמינים יותר (סטודנטים/רווקים/בתחילת דרכם המקצועית), והנה להמ הם יותר אטרקטיביים.

אז אם אין לכם מקצוע ייחודי (וקצין היום זה לא ממש ייחודי), אז הרבה יותר יעיל וזול לצבא להביא מילואימניק צעיר, בכושר טוב יותר, ואם פעם דיברו על שימור ידע לחימה של מילואימניקים, אז לפחות ב-10 השנים האחרונות, לכל המילואימניקים יש ניסיון קרבי לא קטן, ולא משנה אם הם קרביים או לא.

2 פרוסות הלוף שלי..

asypeer
29-06-15, 21:52
בקיצור לקחת את זה כמחמאה שאני יקר לצבא? הלוואי וזה היה נכון..

Sent from my Ass

ד ו ר ו ן
29-06-15, 22:36
בקיצור לקחת את זה כמחמאה שאני יקר לצבא? הלוואי וזה היה נכון..
Sent from my Ass
לא יודע מה עשית בצבא, אבל אתה כנראה נופל בסטטיסטיקה..

asafk
29-06-15, 23:02
תפסיקו להעלב מזה שלא רוצים אתכם ומעדיפים מישהו צעיר יותר. זה הצבא, לא אשתכם.

אסף.

ניר ל
29-06-15, 23:19
אני חייב להוסיף זווית נוספת לנושא ששמעתי ממישהו שמקורב לתחום.
בנפרד ממי שבת'כלס לא שויך למילואים במעמד השחרור, פטור ממילואים או סיום מילואים קשור גם לשיקולי עלות-תועלת מערכתיים שלא כולם אטומים.

לכל יום מילואים יש עלות, של תשלום לביטוח לאומי ושל עלויות האימון.
חלק גדול מהאוכלוסייה בגילאים 40+ הם אנשים עובדים שנמצאים במעמד כלכלי סביר+, ועל כל יום, הצבא משלם די הרבה כסף למעסיקים.
עשינו פעם חשבון זריז שרק ממה שהצלחנו לספור, עלות של שבועיים מילואים לחבורה לא גדולה עלתה לצבא כמה מאות אלפי שקלים רק מההחזרים לביטוח הלאומי.

בשביל לקבל מושג, היו ח'ברה, חריגים אמנם, שיום עבודה שלהם שווה 1500-2000 ₪, והיו כמה שיותר.
תכפילו את זה בשבוע-שבועיים מילואים ותבינו שבשביל הצבא, פשוט לא כלכלי להביא אחד כזה לתפקיד שאינו חוד או מקצוע ייחודי שאין לו תחליף.

רוב הח'ברה הצעירים משתכרים הרבה פחות..
עכשיו נכון שלא כולם כאלו, אבל הצבא עובד לפי כללי אצבע, וחיתוכים סטטיסטיים.

תוסיפו את זה שהם מיומנים, בכושר טוב יותר, וזמינים יותר (סטודנטים/רווקים/בתחילת דרכם המקצועית), והנה להמ הם יותר אטרקטיביים.

אז אם אין לכם מקצוע ייחודי (וקצין היום זה לא ממש ייחודי), אז הרבה יותר יעיל וזול לצבא להביא מילואימניק צעיר, בכושר טוב יותר, ואם פעם דיברו על שימור ידע לחימה של מילואימניקים, אז לפחות ב-10 השנים האחרונות, לכל המילואימניקים יש ניסיון קרבי לא קטן, ולא משנה אם הם קרביים או לא.

2 פרוסות הלוף שלי..

לחלוטין לא נכון.
הצבא משלם תשלום קבוע עבור כל יום מילואים בלי שום קשר לשכר בפועל.

ד ו ר ו ן
29-06-15, 23:25
תפריד בין תגמול להחזר למעסיק.
התגמול זהה, אבל יש את מרכיב ההחזר למעסיק של שכיר.
לא כל השכירים משתכרים זהה..

היה איתנו במילואים רופא בכיר, שמשתכר כמה עשרות אלפי שקלים בחודש.

הוא, את המשכורת שלו מקבל כך או כך.
הצבא מחזיר למעסיק את הכסף.

במילואים של שבועיים, תחשוב כמה הוא עלה לצבא.

AvinoamNa
29-06-15, 23:29
1. יש תקרת שכר של 30 א' למילואינקים.
2. אכן גדוד צעיר הרבה יותר זול לצבא.
3. בסופו של דבר זכותו הבסיסית של כל חייל להתלונן, לפחות בשרשור הזה גם כאלו שקיבלו פטור/שחרור ממילואים מממשים זכות זאת.

ניר ל
29-06-15, 23:53
הצבא לא מתעסק עם מעסיקים, ביטוח לאומי מתחשבן איתם. יחידה מקבלת הקצאה של ימי מילואים ולא מצמידים תג מחיר לחיילים בדרגות שכר שונות.
אם יש לביטוח לאומי ולמשהב״ט התחשבנות כלשהי אני לא יודע.
אוי ואבוי אם יש מצב ששיקולי שכר נכנסים למשוואת הגיוס למילואים ולא הייתי זורק קביעות כאלו בלי להביא הוכחות חד משמעויות כי אם זה המצב אפשר לסגור את המדינה, חבל אפילו על הבג״ץ.
אני לא אומר שיום מילואים של חייל שמשתכר הרבה הוא יקר יותר למדינה - זו עובדה מתמטית. אבל כן רוצה לדעת שקיימת הפרדה מוחלטת בין המערכות ושום השפעה על שיקול הדעת.

ד ו ר ו ן
30-06-15, 00:25
אם יש לביטוח לאומי ולמשהב״ט התחשבנות כלשהי אני לא יודע.
זה בדיוק זה.

אני מביא מה שנאמר, אין לי אסמכתא.
ברמה הפרקטית זה נשמע לי הגיוני שבתחשיב הכללי זה סעיף מאד משמעותי מבחינה כלכלית, ואני ממש לא חושב שזה ״או ואבוי״, כשזה פקטור אחד, בלי להתפשר על מקצועיות, יחד עם זה שחיילים צעירים יותר גם יותר יעילים.

ניר ל
30-06-15, 00:50
אז בוא ננסח את זה כך -
משהב״ט מעביר תשלום קבוע עבור כל יום מילואים לביטוח הלאומי. תשלום שאמור להיות הממוצע מן הסתם, כי אין סיבה שהביטוח הלאומי יספוג הפרשים ובטח שלא המילואימניקים.
אם סטטיסטית יש תועלת כלכלית בלהצעיר את צבא המילואים וזה מיושם באופן גורף - כלומר גיל השחרור יורד לכולם, אז אין כאן משהו פסול, כל עוד זה לא פוגע בתחומים אחרים.

אבל מכאן ועד להגיד שחייל ספציפי משוחרר משירות כי הוא יקר יותר, המרחק גדול מאד.
הגיוני מהרבה סיבות שישאפו להוריד את גיל הפטור ויאפשרו התנדבות במקרים שיש צורך ורצון.

AvinoamNa
30-06-15, 01:40
ציטוט:
"מקסימום התגמול*לחודש לעובד שכיר, לעובד עצמאי או למי שהוא גם שכיר וגם עצמאי הוא 5 פעמים*הסכום הבסיסי*-* 43,240 ש"ח (החל ב- 01.01.2014) , וליום הוא 5 פעמים*הסכום הבסיסי מחולק ב-30 -* 1,441.33 ש"ח (החל ב- 01.01.2014) *. "
מה קורה למי שנמצא מעל התקרה אין לי מושג.

ד ו ר ו ן
30-06-15, 07:31
ניר,
לא כתבתי לחיל ספציפי.
כתבתי על רכיב במכלול שיקולים ועל חתך סטטיסטי.

אני גם לא בר-סמכא לעניין אלא מביא משהו ששמעתי די מזמן.

amit1
30-06-15, 09:58
מנסיוני הדל, הנסיון חשוב יותר מהכושר :)

יואב פולס
30-06-15, 14:01
תפסיקו להעלב מזה שלא רוצים אתכם ומעדיפים מישהו צעיר יותר. זה הצבא, לא אשתכם.

בדיוק.

יום למחרת יומהולדת 40 התקשרתי לקצינת קישור וביקשתי את מכתב השחרור. היא אמרה לי שהתנדבתי ליחידה כלשהי ובגלל זה באותה יחידה אני אהיה עד גיל 45. סיננתי כמה קללות מתחת לשפן. קראו לי באותן 5 שנים רק ליום אחד, שגם בו סיימתי את מה שהייתי צריך ב 09:00 בוקר, והלכתי הביתה.
תרמתם, לחמתם, אתם תותחים - היום אתם מיותרים לצבא.

היו שלום ותודה על הדגים.

nirs
30-06-15, 16:41
חבל ואין סיבה להרגיש רע או להעלב, עשינו את שלנו ועכשיו תור הדור הצעיר, הרענן (והזול יותר) לעשות את העבודה.
אגב, את החברותה של המילואים החלפתי בחברותא של סקי (מומלץ מאוד).

asypeer
30-06-15, 16:43
פות״ש בן 35 (נו טוב 36 בקרוב..) ורוצה עוד לתרום.

Sent from my Ass

ד ו ר ו ן
30-06-15, 19:12
מכיר לא מעט בגילאים האלו ששוחררו מיחידות קרביות+.

חלקם התמרדו כמוך.
חלקם אמרו תודה.

דרור ברלי
30-06-15, 19:33
גם אני, בגיל 49 עוד מעט, קצת מתגעגע ורוצה לחזור למילואים. יש אפילו משהו שמתבשל ומי יודע, אולי....
אבל המילה הזו "לתרום"... מצחיקה אותי. יודע למה?
כי אם אנחנו כל כך רוצים לתרום ולתת, בוא ונראה אותנו מתנדבים במקומות בהם באמת צריכים אותנו....

אנחנו הקרביים לשעבר, רוצים לחזור למילואים לא בשביל לתרום אלא מסיבות אגואיסטיות נטו. פשוט כי כיף לנו שם. נקודה.

כי יש שם חבר'ה, כי זו שבירת שגרה, כי רוצים לברוח קצת מהנשים והילדים והעבודה, כי יש שם צעצועים של גדולים - רובים ומקלעים ותותחים וטנקים וג'יפים והאמרים. כי חלק מהתרגילים הם בעצם טיול שטח של כמה ימים בג'פ"ס/האמר שאפשר להסריח בו בכיף כמה ימים, לתקוע נודות וגרעפסים בלי להתבייש ובלי שיעירו לנו שהשארנו נעליים באמצע הסלון ובעיקר - כי אנחנו רוצים להרגיש קצת צעירים כמו פעם...

זה גם לדעתי למה רבים כל-כך קופצים על כל הצעות העבודה עם הג'יפ בניודים/ביומי אויב בתרגילים צבאיים. יש כאלה שבאים בשביל הכסף ויש כאלה שבאים בשביל הטיול - אבל אני פוגש שם לא מעט אנשים שאני מכיר, שבאופן רגיל מטיילים בלי סוף, היו כבר בכל נקודה על המפה ושכסף הוא באמת הבעיה האחרונה שלהם. הם באים כי להיות יומיים-שלושה-ארבעה חלק מתרגיל צבאי זה כיף להם. מחזיר אותם אחורה לתקופה שהם מתגעגעים אליה.
עם כל הביקורת שלנו על צה"ל אנחנו פשוט אוהבים אותו. כי הוא מזכיר לנו את הימים שהיינו צעירים ויפים וקרביים ובכושר מטורף.
זה כל הסיפור. לא בושה בכלל.

ואת צה"ל כל הנוסטלגיה הזו לא מעניינת וכנראה בצדק.
אנחנו יכולים להכריז עד מחרתיים כמה אנחנו קרביים ומנוסים ומקצוענים, לועסים ציריות, חמאסניקים וחיזבאלונים לארוחת בוקר ו"רוצים לתרום"... אבל בינינו אסי?....
עבור צה"ל, יחס העלות/תועלת שלנו כבר לא כל-כך אטרקטיבי (למעט כמה תפקידים ספציפיים בהם יש משקל לידע ונסיון שחלק מהאנשים מביאים מהאזרחות). יחסית לחיילים צעירים שרק מתחילים את פרק המילואים בחייהם, התרומה של רובנו כבר לא משהו. הכושר הפיזי של חלקנו כבר לא תמיד מספיק. העלות שלנו ברוב המקרים גדולה מדי. הסיכונים שאנחנו מציבים בפני הצבא (פציעות, נכויות וכו') גדולים אפילו עוד יותר.

אז בחיאת, עזוב. עשית את שלך. תרמת, נתת מעצמך 14-15 שנים במילואים, זה מכובד מעל ומעבר לכל ויכוח. תודה רבה באמת. זה נכתב ברצינות ועם הרבה הערכה. ועכשיו די. זה התור של הצעירים.

אומי5
30-06-15, 20:09
דרור, אם אתה אי פעם אומר משהו מהכתוב למעלה לאישתי, אתה גמור!
(לא שהיא לא יודעת, אבל אסור לתת לה הוכחות :) )

קונסטון
30-06-15, 20:14
איזה רגישות.....מקבל מה שאסף אמר..לקבל...להשלים
הרי ברדאק לא מקבל לטיול ירח מלא אלא בני 30-40.....דרור ואני OUT

Tourist
30-06-15, 20:45
דרור, מעולה :) כרגיל

אותי לימדו שבמילואים לא מתנדבים ולא מסרבים

Sent from my A0001 using Tapatalk

דרור ברלי
30-06-15, 21:22
איזה רגישות.....מקבל מה שאסף אמר..לקבל...להשלים
הרי ברדאק לא מקבל לטיול ירח מלא אלא בני 30-40.....דרור ואני OUT

עזוב אותך מקבוצות שמוגבלות בגיל, בסוג הרכב, בסטטוס אישי....
אתה מוזמן לטייל עם קבוצות מגניבות שלא עושות חשבון לגיל (וגם לא לג'יפים... יש מצב לשריטות ודפיקות בדיפנדר היפה שלך...) אלא רק לתרגיל.
תמצא אצלנו בני 20 וגם בני קרוב ל-80 (אבא שלי, בן 77, לא רק שמה שהוא שכח אנחנו לא נלמד, בכל מה שקשור לכושר, רובנו המוחלט נשפוך לאגר הרבה לפניו)...

קונסטון
30-06-15, 21:32
עזוב אותך מקבוצות שמוגבלות בגיל, בסוג הרכב, בסטטוס אישי....
אתה מוזמן לטייל עם קבוצות מגניבות שלא עושות חשבון לגיל (וגם לא לג'יפים... יש מצב לשריטות ודפיקות בדיפנדר היפה שלך...) אלא רק לתרגיל.
תמצא אצלנו בני 20 וגם בני קרוב ל-80 (אבא שלי, בן 77, לא רק שמה שהוא שכח אנחנו לא נלמד, בכל מה שקשור לכושר, רובנו המוחלט נשפוך לאגר הרבה לפניו)...

חזק!

-->