PDA

צפייה בגרסה מלאה : שימוש בברנר לפחחות לרכב?

ערן המסוקס
26-09-05, 15:04
ראיתי שזה אפשרי וזה עובד(בינתיים), אך יש לי כמה שאלות בנושא זה.

- באיזה ברנר אני יכול להשתמש לצורך הלחמות על הפח לצורך תיקונים? מדובר על עבודות קטנות פה ושם, על פח בלבד, עם דגש על מכשיר פשוט ככל האפשר.

- האם החומר המותך הוא בדיל, או חומר אחר?

- איפה אני משיג את המבער והחומר?

- טיפים בנוגע לעבודה עם המכשיר לצרכים אלו?

איציק - 4X6ZH
26-09-05, 15:35
הלחמות ברנר כפי שאתה מתכוון הם הלחמות מאד מיוחדות לבעלי מקצוע \ נסיון רב .
לחובב \ מתחיל אני ממליץ לדלג על הלחמות ברנר ולעבור ישר להלחמות CO \ ריתוך חשמלי .
זה הרבה יותר קל ללמוד והרבה יותר חזק .
רוב ההלחמות שאתה נתקל בהם היום הם הלחמות קצר חשמלי \ TIG או MIG . מבלי להכנס להסבר מי למה וכמה .
הברנר משמש לחימום וישור חלקים שונים או ככלי עזר לחימום שטח לפני הריתוך ( הלחמות סעפת ) .
הברנר משמש להלחמות עדינות ביותר ( תכשיטים ) .
הברנר משמש להלחמות מיוחדות הדורשות חוזק מיוחד ( לא חזק אני מדגיש מיוחד )
הלחמות צינורות נחושת לניפלים ברדיאטור ( הלחמות כסף בכינוי המקצועי ) .
נכון אפשר להלחים גם שני פחים \ שני קורות ברזל . אבל זאת לא הלחמה חזקה ודורשת
חום רב וכמו שכתבתי הרבה הרבה נסיון .
חומר ההלחמה שמשתמשים בו הוא מגוון ויש להתאים אותו לפי החוזק הנדרש וסוג חומר הגלם עליו אתה עובד .
יש אפשרות להלחים בעופרת \ בבדיל וזה חלש מאד אבל מבטל נזילות בצינור מעולה .
ויש אפשרות להלחים בכסף אבל מחייב חומר ניקוי מיוחד ומתקבלת הלחמה חזקה יותר מהצינור עצמו .
הלחמות זה עולם מיוחד בעלי מקצוע שיודעים להלחים ומבינים מה הם עושים אין הרבה .
יש הרבה ספרים על הנושא תתחיל לקרוא
תמשיך להלחמות תכשיטים זה קל זה זול וזה בדיוק אותה תאוריה תצבור נסיון .
היום בעבודות המוסך לא מלחימים יותר בברנר !
ההלחמות נעשות ב CO בדרך כלל
הישור \ החימום נעשה רק עם הברנר
עבודות ריתוך אלומיניום נעשות על ידי רתכת ארגון ( ממשפחת רתכות ה CO ) ולא כל מוסך מחזיק ציוד כזה .
איציק

חנן-ג'יפולוג
26-09-05, 15:39
איציק, חיבור צינורות ברזל, לפקק ברזל (כנראה יציקה) היית מעדיף לעשות בדרך אחרת מאשר הלחמת אוטוגן?

http://img206.imageshack.us/img206/9936/surgetankcapout9pl.jpg

ערן המסוקס
26-09-05, 15:42
הממ.. נו טוב.. במקומות בהם אפשרי אשתמש בברגים/ניטים ואיפה שאי אפשר אאלץ בהלחמה. רתכת CO היא עניין יקר מידי בשבילי..
אולי אקפוץ לרדיאטוריסט אשר עשה לי כבר תיקון בהלחמה בפח, שככל הנראה מחזיק יפה, ואשאל אותו לגבי זה.

איציק - 4X6ZH
26-09-05, 16:00
אתה לא צריך ברנר להלחמות .
אתה יכול להסתדר טוב מאד ברתכת אלקטרונית ( וזה לא יקר )
חנן התמונה לא מובנת לי ?
הלחמות צינור ברזל \ יציקה מקובל לעשות בנחושת תוך שימוש באבקת ניקוי מיוחדת שאת אלקטרודת הנחושת טובלים בתוך האבקה כל הזמן .
במקומות בהם יש לחץ גבוה מרתכים את הצינורות תוך שימוש בצינור ללא תפר כאשר את הריתוך עושים בפזות של כ 45 מעלות לקבלת חתך שטח הלחמה גדול .
איציק

חנן-ג'יפולוג
26-09-05, 16:06
איציק, אלו צינורות ברזל דקים ( 10 ו-8 מילימטר קוטר חיצוני) שמחוברים לחורים שקדחתי בפקק ברזל (יציקה? ) שני צול . זה לצורך SURGE TANK במערכת הזרקת דלק שאני מתקין לג'יפ:

ניר ל. הלחים אותם אל הפקק באוטוגן עם אלקטרודת פליז מצופה במשהו. אתה חושב שיש דרך נכונה יותר?

http://img181.imageshack.us/img181/208/img13742os.jpg

ערן המסוקס
26-09-05, 18:02
אני רוצה להבין. בעזרת רתכת אלקטרונית פשוטה אפשר לרתך בקלות פח דק כמו של רכב? ואם כן, כמה זה יעלה.. משהו בסביבות ה 1000 ש"ח לרתכת עם כל הציוד הדרוש?

מלחם ידני קטן וחומר אי אפשר להשיג בהרבה פחות? הן לא יעשו את העבודה?

טוב מספיק עם השאלות פה.. את המשך הברורים אני אמשיך כנראה אצל בעל מקצוע.

lizard
26-09-05, 18:53
אם זה אפשרי ברתכת אלקטרונית אז אני מכיר מקום שמוכר רתכת 160A + קסדה אלקטרונית ב2500 ש"ח, אם אתה יכול להסתפק ב130A אז יש לו גם רתכת כזו במשמעותית פחות כסף.

נמרוד
26-09-05, 22:40
ריתוך והלחמה זה שני דברים שונים.

בריתוך (welding) המתכת בשני החלקים מותכת ומתחברת ממש. בדרך כלל יש חומר מילוי, אלקטרודה או חוט, של אוטו סוג מתכת פחות או יותר (פלדה לפלדה, אלומיניום לאלומיניום) אבל יש סוגי ריתוך שבהם לא משתמשים בחומר מילוי.

הלחמה (brazing בשפת המנדט) משתמשים בחומר מילוי שהוא רך יותר מהמתכת של החלקים, רק הוא מותך ומתמצק חזרה, אבל מתכת הבסיס לא מותכת ואין חיבור "מולקולרי" בין החלקים. החוזק של החיבור פחות בהרבה, זהו החוזק של חומר המילוי (עופרת, בדיל...) שהוא פחות בהרבה-הרבה מהפלדה עצמה.

אפשר לרתך עם גז - הי, פעם זה מה כל מה שהיה ובנו ככה אוניות - אבל לא עם גז פרופן/גז בישול רגיל שיש בברנר בדרך כלל, בשביל להגיע לטמפרטורות שהפלדה נמסה בהם משתמשים באצטילן. עם ברנר רגיל בדרך כלל מלחימים, וזה טוב מספיק בשביל אטימה של מערכות קירור ובשביל תכשיטים. אם זה מספיק חזק בשביל להלחים פח של בודי? לדעתי לא, אתה לא מחבר באמת את שני הפחים אלא רק מדביק אותם, והחיבור החלש הוא מקור לסדקים וצרות - הבודי דק מאד, ככה שהמאמצים שעוברים דרכו הם לאו דווקא קטנים גם אם הכוחות קטנים.

ערן המסוקס
26-09-05, 23:14
הבנתי.. הסבר טוב.
אם כך אני מבין שעם ברנר קטן בלתי אפשרי לחמם את הפח מספיק.. חבל

shmil
27-09-05, 01:04
עם ברנר קטן - ממש לא.
יצא לי לרתך פח של גיפ ב-3 האופציות: חשמלי, CO2 ואוטוגן.

האוטוגן אכן נפתח אחרי זמן מסויים, ואינו מחזיק, גם עם שימוש בנחושת ואבקה.
הריתוך החשמלי בעייתי, קל מאד לייצר חורים חדשים בפח תוך כדי עבודה. לא בלתי אפשרי, אבל - עבודה הרבה פחות יפה, בטח אם מדובר בפח חיצוני.
CO2 - אין מה לומר - ה ד ב ר. חזק, יפה, לא יוצר עיוותים בפח. נכון - רתכת CO2 יקרה, אבל לאורך זמן, למי שמרתך הרבה - זולה יותר עקב עלות זולה יותר של ה"אלקטרודות".

refa_l
02-10-05, 17:29
היי
יש לי כמה תיקוני פחחות ברכב שאחד מהם כנראה יצריך הלחמה, לפי מה שהבנתי מהשירשור זה ניתן באמצעות רתכת פשוטה, אני צודק? אם כן האם רתכת חשמלית ב-400 ש"ח תספק את הסחורה? באיזה אלקטרודות כדאי להשתמש, ומאיזה פח כדאי לעשות את הטלאי?

תודה רפאל.

נמרוד
02-10-05, 18:07
היי
יש לי כמה תיקוני פחחות ברכב שאחד מהם כנראה יצריך הלחמה, לפי מה שהבנתי מהשירשור זה ניתן באמצעות רתכת פשוטה, אני צודק? אם כן האם רתכת חשמלית ב-400 ש"ח תספק את הסחורה? באיזה אלקטרודות כדאי להשתמש, ומאיזה פח כדאי לעשות את הטלאי?

תודה רפאל.

אין מצב. עם רתכת AC הפשוטות של ה400 שקל הסיכוי שתצליח לרתך פח דק הוא קלוש (אני לא רוצה לכתוב אפסי כי אז יקום מישהו מיומן מאד ויתאמץ להוכיח שאני טועה). אם יש לך נסיון בריתוך אתה יודע על מה אני מדבר, אם לא פשוט כך איזשהו פח דק ותנסה לעבוד, אתה תראה מייד שזה כמעט בלתי אפשרי. גם בעובי של 1.5 מ"מ אני מתקשה מאד לעבוד ומעשית לא יוצא לי כלום, פח של רכב זה מ"מ אחד ופחות.

-->