PDA

צפייה בגרסה מלאה : לכבוד ט"ו באב-- 3 בתולות מחכות !

דידין
01-08-15, 14:00
מחכות כבר כ 2000 שנה, מי יגלה ויגאל אותן ?

שאלה נוספת- למה בתולות ?

100220

100221

idor
01-08-15, 20:20
מחכות כבר כ 2000 שנה, מי יגלה ויגאל אותן ?

שאלה נוספת- למה בתולות ?

100220

100221
מוזר לפי המשפט יש שלוש בתולות בעולם, אבל במקום שאתה מצאת לרוב יש רק שתיים.

איל מ
01-08-15, 21:39
בתולות הן האבנים ששימשו כמשקולות על העקלים בבתי בד (בד"כ בקצה מנוף בדמות קורה).
האבנים בתמונה יכולות להתאים לזה וכאן הן אולי בשימוש שניוני כחלק מקיר.
את המקום עצמו אני יכול רק לנחש. הרי ירושלים או בית גוברין (בגלל הקרבה לתל מראשה בו יש שימוש באבנים כאלו).
בכיוון?

idor
02-08-15, 07:23
בתולות הן האבנים ששימשו כמשקולות על העקלים בבתי בד (בד"כ בקצה מנוף בדמות קורה).
האבנים בתמונה יכולות להתאים לזה וכאן הן אולי בשימוש שניוני כחלק מקיר.
את המקום עצמו אני יכול רק לנחש. הרי ירושלים או בית גוברין (בגלל הקרבה לתל מראשה בו יש שימוש באבנים כאלו).
בכיוון?
לא מדוייק

הבתולות שימשו ציר לקורת הבד ויש שתיים כאלו בכל מפרכה. משקולות תלו על הקורה.

http://onegshabbat.blogspot.co.il/2013/12/blog-post_2.html?m=1

דידין
02-08-15, 09:58
תודה לעידו על המאמר.
לא נפתח כאן סימנריון בנושא בתי בד ואצירת שמן זית הפעם נתרכז רק בבתולות

התמונה המצ"ב היא מחורבת דנעילה בגליל המערבי (ליד פארק גורן).
למרות שבקרתי בה עשרות פעמים במסגרת עבודתי- לא צילמתי את בית הבד מזוית טובה (יש שם גם ציור של שיחזור בית הבד-אני ספרתי 4 בתי בד בחורבת דנעילה)

אמנם בתמונה (לקחתי אותה מ ynet) , רואים 2 בתולות אבל לא מן הנמנע שבמקומות מסוימים היו 2 קורות הלחץ צמודים ללחץ על העאקלים - ולכן אנו רואים 3 בתולות בצילום המקורי שהבאתי *.

לפי התלמוד הירושלמי חוקרים חושבים שהאבנים הניצבות נקראות "בתולות בית הבד" ולכך יש שני טעמים
הראשון- הן מאוד קרובות אחת לשנייה וקשה להיכנס דרכם
השני- מאוד אבל מאוד קשה "להרים" אותן.

* יש לי חבר ארכיאולוג שטוען שזאת אורווה- אבל אין לו כרגע ביסוס משכנע

100239

idor
02-08-15, 19:16
ההסבר שאני מכיר מתייחס לעץ השקמה - ראה פה:

לשקמה גזע יחיד המתעבה עם השנים ומקבל מראה מסוקס ומעניין. כריתת הגזע יוצרת תגובה של צימוח מספר גזעים הַמִּתַּמְּרִים כלפי מעלה כקורות ישרות, עובדה המאפשרת שימוש בהן כקורות לבנייה. שיטה זו היתה ידועה לאבותינו והם כינו את הגזע המרכזי בשם 'בתולה' ואת השריד הנותר לאחר הכריתה בשם 'סדן': "שלוש בתולות הן: בתולת אדם בתולת אדמה בתולת שקמה ". בהמשך בא ההסבר: "... בתולת שקמה ... כל שלא נקצצה מימיה" (תוספתא שביעית פרק ג', י"ד-ט"ו). הסבר המביא אותנו לתחום 'בית הבד' וחלקיו, כאשר הקורה המרכזית, הלוחצת וסוחטת את עקלי בית הבד, מיוצבת בזכות שתי אבנים גדולות או לחילופין גזעים כרותים, המכונים 'בתולות בית הבד'. כריתת הבתולה היא מן המלאכות האסורות בשנת שמיטה: "אין קוצצין בתולת שקמה בשביעית מפני שהיא עבודה" (שביעית ד', ה') .

דידין
02-08-15, 22:30
עידו
הסבר מקורי ויפה --תודה.
לעיניינו

ראשית- הכי הכי כדאי לבקר במקום , בחלקו השני של החורף, כשהכל ירוק והפריחה החורפית מוסיפה נופך מיוחד

המקום בו נמצאות "בתולות בית הבד" הוא בחורבת ראש זית - על הכביש המוביל מצומת יבור לכיוון הרי משגב ובקעת סכנין.
על המקום עצמו כאן- מתוך אתר "מטיילים בלב הגליל"

וחרבת ראש זית – שלמה המלך , חירם מלך צור ובית המקדש הראשון.

בערבית – חרבת ראס זייתון , במקום נמצאו חרסים המצביעים על כך כי האתר היה מיושב עוד בראשית התקופה הישראלית [ המאה ה 12 לפני הספירה.
על המקום עצמו - מתוך אתר מטיילים בלב הגליל.
אתר ארכיאולוגי שמאחריו סיפור מרתק , תנ"כי – היסטורי של יחסים בינ"ל בין בעלי ברית , אינטרסים כלכלים ובניית בית המקדש הראשון משהחליט המלך שלמה לבנות את בית המקדש הראשון , הבין כי חוסר באמצעי מימון , בבעלי מקצוע ובחומרי גלם הינם מכשולים שיש לפתור לפני כניסה ל,,יזמות" היסטורית.

עסקת ,,ברטר " גדולה נחתמה בין שלמה המלך וחירם מלך צור . שלמה המלך העביר לידי ממלכת צור שטחי אדמה ואת היבולים החקלאיים של ,,ארץ כבול" – בממוקמת בנחלת שבט אשר . בתמורה קיבל ממלך צור עצי ארז, ברוש, זהב ובעלי מקצוע בתחום הבניה שעזרו לבניית המיזם המרשים בהר המוריה בירושלים .

על מנת להוביל ולהגן על היבולים החקלאיים בדרכם לצור הוקמה במקום השולט על סביבתו מצודה צבאית בה שהה חיל מצב שזה היה תפקידו.

מספר מלכי א. ט 10-13 עולה כי חירם מלך צור לא אהב [ בלשון המעטה ] את חבל הארץ בו מדובר ,, ..ויצא חירם מצור לראות את הערים אשר נתן לו שלמה ולא ישרו בעיניו . ויאמר מה הערים האלה אשר נתת לי אחי ויקרא להם ארץ כבול עד היום הזה." למרות אי שביעות הרצון כיבד חירם את העסקה ותמך בבניית בית המקדש עד לחנוכתו.

הנה אנחנו לומדים מהכתוב, שאפשר "להחזיר" שטחים !

מפת הגעה
הקו האדום- אפשרי עם רכב רך, הקו הכחול רכב 4 על 4 (כולל שיטוט בדרכי יער).
בית הבד והבתולות נמצא מזרחית למבצר שבראש התל (צלב סגול),
הצלב הקטן ליד הכביש מסמן אנטנה סלולרית שמולה הירידה מהכביש!

100264

100265

מסלול שערכתי בזמנו מכאבול דרך יער משגב/ראש זית/חורבת יענין לתחתית קניון בית הכרם ועליה במקביל לקניון עד הכביש לגילון וצורית (והלאה).... שוב, כשהכול ירוק !

טיול מהנה

ד ו ר ו ן
03-08-15, 09:48
דידין,
התיאורים שלך מאד מעניינים,אבל לשיטתי חוטאים למטרה.

אתה מתאר בכלליות מאד מסלול,בלי הכוונה ובפועל, חוץ מהאתר הנקודתי, אי אפשר להנות מהמסלול שתיארת, כמעט באף אחד מהפוסטים שלך.

אתה אומר שאתה רוצה להשאיר את חדוות הגילוי לאנשים,
ואני אומר שלדעתי רבים מאד רוצים מסלול ברור.

דוקא בגליל, המיושב בצפיפות, יש חשיבות גבוהה יותר בתפירה של סיפור דרך (או שומו-שמיים קובץ..), שיאפשר נסיעה בשטח, בלי התברברות וחיפוש דרך בחצרות, מזבלות ושערים סגורים.

אני לא בקיא בשבילי הגליל, והתיאור הזה לא מסייע.
ואחד הדברים הכי מבאסים הוא טיול בין חצרות אחוריים של ישובים כי אין סיפור דרך ברור.

לדעתי אתה מפספס.

נמרוד
03-08-15, 10:01
אני דווקא כן מהנה מאד משיטת ההמלצה של דידין על "נקודות". לשיטת הטיול שלי, מתאים מאד.

Sent from my GT-I9301I using Tapatalk

ד ו ר ו ן
03-08-15, 11:47
אם המטרה היא טיול לנקודה ספציפית, זה נכון.
אבל דידין מציין מסלול, בתיאור כללי וכותב כמה הוא יפה, באיזו עונה לבוא וכו'.

זה לא ממש עוזר לבחור את השבילים הנכונים במקומות צפופים מבחינת ישובים ומתקנים שונים כדי להימנע מתהליך סיזיפי של עצירות וחזרה כדי לנסוע בטבע ולא בין כבישים וישובים.

הוא אומר שזו החצר האחורית שלו, אבל בשביל מי שזו לא החצר האחורית שלו?

ההבדל שאני מוצא בין רישום של נקודות ומציאת הדרך לבד במידבר וטיול באזורים המיושבים הוא שבמידבר, גם אם טעית, אתה עדיין בטבע.

בגליל, הטעויות מובילות למבוכי יער, שערים סגורים והרגשה של טיול בחצרות האחריות של ישובים ולא נסיעת שטח.

אני כותב את זה כי התיאורים שלו מעניינים, ועושים חשק להגיע לשם, אבל בהיעדר מסלול, אני לא הולך להשקיע נסיעה לשם כדי לחפש את הדרך.

דידין
03-08-15, 13:01
לדורון ואחרים.
אני רואה את מטרת האתר,ככל עזר בהנגשת מידע למטיילים השונים.
מנסיון למדתי שלא כל דבר מעניין את כולם.
לשיטתי (וכך אני מתכנן הטיולים שלי).הכי טוב זה להציע נקודות וכל אחד יכול לתכנן את המסלולו כרצונו.
כרצונו.
גם אני מפיק הרבה תועלת מהאתר ואתרים אחרים,בהם אני מוצא את האתרים/נקודות המושכות את תשומת ליבי ואותם אני מבקר.
אני משתדל בכל אתר שאני מציע כאן (בניגוד ל"אחר") לצרף גם מפת הגעה לנקודה הספציפית.כל זאת מתוך תקווה שמי שמעוניין,יבנה לעצמו מסלול משלו.
עלי לציין שכמעט ואיני נוסע לפי מסלול מתוכנת (אי אפשר ללכת לאיבוד בארץ הזאת) וכל מה שאני מביא כאן לרוב זה מ"התברברות"בשאח-בכוונה.

ד ו ר ו ן
03-08-15, 14:34
אחד האתגרים הגדולים למטיילים בארץ הוא להצליח לחבר מסלול שטח, בדגש על שטח, בהשפלה/רמות מנשה/גליל מבלי להיתקל בשבילים ללא מוצא, מזבלות, ושערים.

היתרון היחסי של ״המקומיים״ הוא בידע איך להצליח לעשות את זה אצלם באזור.

הייתי שמח להיעזר בידע הזה לגבי הגליל.

דידין
03-08-15, 19:23
הרבה פעמים אנשים מבקשים עזרה בתכנון מסלול ואני נענה ברצון.
בקשר ל"קיצורים" שאני עושה-אני מניח שכל היורד לשטח באופן עצמוני יודע לקרוא מפה ולתכנן מסלול

אם יש לך תנאים ספציפיים לגבי טיול (נקודת התחלה,נקודת סיום, שעת סיום, מה לא = מקומות שכבר ביקרת ואינך מעוניין לחזור שנית. או כל בקשה אחרת, כאמור אשמח לעזור.

כשאני רואה בפורומים שונים (גם כאן) אתרים שמושכים את תשומת ליבי(הרי לא נולדתי עם ידע מובנה), אני מציין אותם לעצמי וכולי תיקווה שבאחד הפעמים שאני קרוב לנקודה הספציפית, אני "קופץ" לבקרה .

בקשר למכשולים בשטח- הם חלק מהסיכון המקצועי . אבל אם אני מגיע, כל אחד יכול להגיע.

כך גם עם 3 הבתולות - למרות שביקרתי במקום כבר בעבר, בשבת האחרונה "קפצתי" שוב, כמחווה לחבר שטייל בחורבת ראש זית ולא ידע על קיומם

יונתןמצפה
03-08-15, 19:50
דורון, בוא נהיה פרקטיים...
אם אתה רוצה מסלול מעניין עם אתרי עניין לא מוכרים, שעובר באיזור המדובר (ובתכלס, מתחיל באיזור צומת יבור ומסתיים בכנרת..)- דבר איתי.
אני לא מעלה לאתר מ- 2 סיבות:
1. מסובך להעלות על הכתב, ואין לי הקלטה של המסלול כי אני מטייל רק עם מפה.
2. יש כמה קטעים שאני מסוייג לגבי ההשלכות של המעבר בהם.

אבל כאמור- תרגיש חופשי ליצור קשר.

אבל בשביל כולם, הנה עוד שתי נקודות ראויות מטר וחצי משם:

http://www.maslulim-israel.co.il/%D7%A2%D7%99%D7%9F-%D7%91%D7%9C%D7%94.html

http://amudanan.co.il/#!wiki=P401781

-->