PDA

צפייה בגרסה מלאה : ג׳ימני 2006 מאבד מים

asypeer
04-08-15, 20:14
הרכב עם 215 אלף ק״מ, ראש מנוע נעשה לפני 30K במוסך מורשה ע״י הבעלים הקודמים (הוחלפו גם רדיאטור, צנרת ותרמוסטט) לאחר נסיעה ללא מים ברדיאטור (הבעלים הקודמים הייתה אישה מבוגרת שאמנם נסעה הרבה אבל לא ירדה לשטח או השתוללה)
הסימפטום שאני חווה:
מפלס מיכל העיבוי יורד כל כמה ימים, מעריך שחצי ליטר בשבוע / שבועיים, תלוי כמה אני נוסע ואיך (יש לי הרגשה שכשאני נוסע בכבישים ראשיים המפלס יורד יותר)- זהו בערך.
מה החלפתי?
מיכל עיבוי (היה צהוב ודהוי, חשבתי שאולי סדוק) 100₪ במכשירי תנועה.
רדיאטור - של חבר (משומש בן חודש אבל נראה חדש ולפי הבעלים תקין)
פקק של הרדיאטור 50₪ בחנות חלפים.

הרכב מניע בקלות, נוסע טוב (יחסית לג׳ימני, 120 קמ״ש בלי בעיה) לא התחמם אצלי ב8 החודשים שאצלי. יש איזה רחש בנסיעה שמתגבר כשלוחצים על הגז.
אין מים בשמן, אין שמן במים (הייתה קצת ג׳יפה במיכל העיבוי כשהחלפתי נוזל קירור, מאז לא).
לא נראים סימני נזילה (בכוונה החלפתי לפרסטון זוהר) בצנרת או על מכלולים במנוע.
לא מצאתי תיעוד בהיסטוריית הטיפולים להחלפת משאבת המים אבל גם לא רואים סימני מים באיזור - היא החשוד המועדף עלי.

כשפותחים את הפקק של הרדיאטור אחרי התקררות הרכב אין פריקת לחץ, הרכב לא זורק מים למיכל העיבוי לאחר כיבוי. מה שכן, המפלס עולה במעט לאחר נסיעה (ס״מ או שניים)

החשש שלי שהמוסך לא עשה עבודה טובה עם הראש מנוע ושקיימת זליגה קלה של מים למנוע. אבל אין לי שום עדות לכך שניתן לראות בעין.
האם זה מחייב שהמנוע ״ינפח״? (כשמניעים המנוע לא מעיף את המים ברדיאטור אם הפקק פתוח) אם נותנים קצת גז עפים מים אבל אני מניח שזה בגלל המשאבה (בדקתי בג׳ימני תקין עם חצי מהק״מ שלי וגם שם זה קרה..)
האם בדיקת co2 נחשבת אמינה?בדיקת לחץ די חפיפניקית לא הצליחה לייצר נזילות מלבד זרזיף קטנטן מהרדיאטור שפסק לאחר חיזוק תפסי המתכת שבין הדוד לאלומיניום (הרדיאטור גם הוחלף מאז ואיבוד המים לא השתנה) לא ביצעתי בדיקת לחץ לאחר ההחלפה.
אשמח לעצות..
אסף

Sent from my Ass

אביעד פ.
05-08-15, 01:15
תחליף את כל הצנרת מים לחדשה. זה עסק לא כזה יקר.
אם אני זוכר נכון זה יוצא 450 שקל לכל חמשת הצינורת במכשירי תנועה. (מחיר קניה כמובן, לא החלפה).

שלב הבא אם זה ממשיך, זה לבטל את הרדיאטור חימום הפנימי. הוא נמצא מעבר לקיר אש (לכיוון תא הנוסעים) ויכול לנזול בעצמו.

ובדיקת קומפרסיה יכולה להצביע על מצב ראש המנוע.

נמרוד
05-08-15, 08:22
עוד אפשרות אחת לנזילות זה פקקי המים בבלוק. לעיתים יש בפקק סדק כל כך עדין שהנזילה קיימת רק תחת לחץ במנוע עובד וחם. אפשר ככה לאבד מים בעקביות בלי להבין למה.

asypeer
05-08-15, 08:32
עוד אפשרות אחת לנזילות זה פקקי המים בבלוק. לעיתים יש בפקק סדק כל כך עדין שהנזילה קיימת רק תחת לחץ במנוע עובד וחם. אפשר ככה לאבד מים בעקביות בלי להבין למה.

תודה, יכול להיות שאין פקקים כאלה בג׳ימני? חיפשתי קצת (drain plug?) ולא מצאתי עדויות לקיומו של חלק זה.

Sent from my Ass

asypeer
05-08-15, 08:34
תחליף את כל הצנרת מים לחדשה. זה עסק לא כזה יקר.
אם אני זוכר נכון זה יוצא 450 שקל לכל חמשת הצינורת במכשירי תנועה. (מחיר קניה כמובן, לא החלפה).

שלב הבא אם זה ממשיך, זה לבטל את הרדיאטור חימום הפנימי. הוא נמצא מעבר לקיר אש (לכיוון תא הנוסעים) ויכול לנזול בעצמו.

ובדיקת קומפרסיה יכולה להצביע על מצב ראש המנוע.

אין לי בעיה לקנות את הצנרת ולהחליף לבד (בויטרה זוג צינורות מקוריים עלו כ150₪)
אבל שם הצנרת הייתה עייפה ואצלי היא הוחלפה לפני כשנתיים ואין סימני נזילה הנראים לעין. הרדיאטור חימום לא נוזל - אין ריח של רטיבות או רטיבות בשטיחים - למה לבטל?

Sent from my Ass

ד ו ר ו ן
05-08-15, 08:49
אם הרדיאטור הפנימי לא נוזל, למה לבטל?
זה מרכיב חשוב ובטיחותי בחורף לתנאי נסיעה וביטול אדים בתוך הרכב.

המערכת מים בגימני פתוחה?
(פקק הלחץ על הרדיאטור או על מיכיל העודפים)
אם היא פתוחה, יכול להיות גם נזילה/אידוי מפקק מיכל העודפים.

תעבור על כל החיבורים כשהמנוע חם ויש לחץ במערכת.

תחפש סימני ייבוש של נוזלים בקצות הצנרת (צינור בלוי פנימית מזיע בקצוות דרך הצינור), וגם על גוף המנוע.

asypeer
05-08-15, 09:38
אם הרדיאטור הפנימי לא נוזל, למה לבטל?
זה מרכיב חשוב ובטיחותי בחורף לתנאי נסיעה וביטול אדים בתוך הרכב.

המערכת מים בגימני פתוחה?
(פקק הלחץ על הרדיאטור או על מיכיל העודפים)
אם היא פתוחה, יכול להיות גם נזילה/אידוי מפקק מיכל העודפים.

תעבור על כל החיבורים כשהמנוע חם ויש לחץ במערכת.

תחפש סימני ייבוש של נוזלים בקצות הצנרת (צינור בלוי פנימית מזיע בקצוות דרך הצינור), וגם על גוף המנוע.

פקק המים על הרדיאטור, זה המפלס היום בבוקר לאחר לילה בחניון.
http://images.tapatalk-cdn.com/15/08/04/7a4457f100830936082d9c61387fdf1a.jpg

ניקיתי את הצנרת כדי שיהיה ניתן לראות נוזל קירור יבש.
זה הטמפ׳ בנסיעה איטית בפקקים עם מזגן (נתניה-הרצליה, 45 דקות!!)
http://images.tapatalk-cdn.com/15/08/04/3c6b2649f8d2a2abb5e3e3a849d9af36.jpg
וזה המפלס מיד לאחר הכיבוי, על הדרך בדקתי את הפאן קלאץ׳ ויש התנגדות לסיבוב ידני.
http://images.tapatalk-cdn.com/15/08/04/c0568579c58b9f43eb59b055931bde9b.jpg

אני אשים איזה חתיכת ניילון בין מיכל העודפים לפקק - למרות שקשה לי להאמין שיש אידוי, נקודת הרתיחה של הנוזל היא סביב 120 מעלות. אז איך יהיה אידוי?

Sent from my Ass

GodsFather
05-08-15, 09:42
הפקק ברדיאטור מקורי ?

נמרוד
05-08-15, 09:43
תודה, יכול להיות שאין פקקים כאלה בג׳ימני? חיפשתי קצת (drain plug?) ולא מצאתי עדויות לקיומו של חלק זה.

Sent from my Ass

זה לא פקק ניקוז, ויש בכל מנוע.

תסתכל כאן - https://en.wikipedia.org/wiki/Core_plug

asypeer
05-08-15, 09:47
הפקק ברדיאטור מקורי ?

לא, קניתי אותו בחנות חלפים בהרצליה ובדיוק היו שם מוסכניקים ממוסך סוזוקי הסמוך והם אמרו שגם הם משתמשים בסוג הזה (יפני)
יש לי עדיין את הפקק הישן המקורי, אבל איבוד המים גרם לי להחליף אותו מלכתחילה..

Sent from my Ass

asypeer
05-08-15, 09:47
זה לא פקק ניקוז, ויש בכל מנוע.

תסתכל כאן - https://en.wikipedia.org/wiki/Core_plug

יש לי את התרשים של המנוע, אחפש,
תודה

Sent from my Ass

ד ו ר ו ן
05-08-15, 10:09
תבדוק מה רשום על הפקק.
לכל פקק יש לחץ נתון בו הוא עובד, בערכים של psi, ובד״כ מוטבעים על הפקק עצמו.

אתה צריך לוודא שהוא זהה לפקק הישן לא רק פיזית אלא בלחץ שבו הוא נפתח.

ערכים לא מתאימים יגרמו לבעיית קירור ועבודה.

ד ו ר ו ן
05-08-15, 10:13
לפי הפקק הירוק, מיכל העיבוי שלך לא אטום, במקור.
ככה הוא מתוכנן, וזה בסדר.

מה שאומר שצריך להוסיף מידי פעם נוזל.

עדיין, הייתי מגלים את הבדיקות שהציעו לך כדי לסגור דליפות אפשריות אחרות.

GodsFather
05-08-15, 10:13
+1 לדורון, בדיוק מה שהתכוונתי.

תבדוק מול הספר רכב מה הלחץ הנכון.

זה שיש מוסכניקים שמשתמשים בזה...אתה יודע...

asypeer
05-08-15, 10:21
תבדוק מה רשום על הפקק.
לכל פקק יש לחץ נתון בו הוא עובד, בערכים של psi, ובד״כ מוטבעים על הפקק עצמו.

אתה צריך לוודא שהוא זהה לפקק הישן לא רק פיזית אלא בלחץ שבו הוא נפתח.

ערכים לא מתאימים יגרמו לבעיית קירור ועבודה.

הפקק זהה בערכו לפקק הישן (0.9 או 1.1, באר, כבר לא זוכר)
בויטרה הייתה לי בעיה של זריקת מים למיכל העודפים לאחר נסיעה ורעשים של יניקה (יש איפשהו שרשור שלי בנושא) - הקפיץ של הפקק היה שבור והחלפתו של הפקק פתרה את הבעיה.
בג'ימני אני לא חווה את הסימפטומים הללו, בגמר נסיעה (היום לדוגמא, פקקים + קצת חולות לקצר להרצליה מארסוף) הרדיאטור מחזיר מעט מים למיכל העודפים כשהמנוע חם, אין רעשי יניקה ולא עליית מפלס בעודפים, סביבת המיכל נקיה לגמרי ולא נראה לי שיוצאים מים משום מקום.

asypeer
05-08-15, 10:28
+1 לדורון, בדיוק מה שהתכוונתי.

תבדוק מול הספר רכב מה הלחץ הנכון.

זה שיש מוסכניקים שמשתמשים בזה...אתה יודע...

באתי לחנות עם הפקק המקורי של סוזוקי ונתנו לי פקק זהה בצורתו אבל תחליפי, השוויתי את הערכים והם היו זהים. אני אנסה להחזיר את הפקק הישן (המקורי, שנראה תקין) - אבל הסיבה שהחלפתי אותו הייתה איבוד המים ככה שזה לא נראה לי הפקק.
לדעתי זאת לא הסיבה, פקק לא תקין יגרום לפריקה מוקדמת או מאוחרת של מים מהרדיאטור אל העודפים ואז המפלס יעלה וישפכו מים מצינור העודפים. לא מצאתי עדות שכך אכן קורה לאחר נסיעה איטית בחום, שם טמפ' המנוע מגיעה לשיא (מרגישים שהמזגן מקרר לא משהו בסיטואציות כאלה..) למים יש מקום אחר כנראה שממנו הם נאבדים, ואני מקווה שזה לא אל המנוע עצמו. כנראה שבדיקת CO2 זה הכיוון.

שאלה - אם חלילה מים אכן נכנסים אל המנוע, האם "בתמורה" המנוע מייצר לחץ ברדיאטור או שזה יכול להסתכם במעט בועות (מעט נוזל=מעט בועות?) ולכן לא רואים זריקה של מים אל העודפים בגמר נסיעה?

ד ו ר ו ן
05-08-15, 12:31
אם המנוע בתחום חום עבודה תקין, תתמקד בלחפש את הנזילה.

regevzuki
05-08-15, 16:26
תבדוק שסגרו טוב את הראש, היה לי מקרה שאחרי אטם ראש לא סגרו שני ברגים קשים להגעה מתחת לטורבו ומשם נזלו לי מים, מזל שמצאתי בזמן והחלפתי אטם לחדש

asypeer
05-08-15, 19:24
סוף יום עבודה, מנוע קר (כמה שאפשר ביום כזה) אין סימני מים מתחת לרכב, המפלס כבר ירד.
http://images.tapatalk-cdn.com/15/08/05/8bd5c283d41e762e41f876f23cf2f9fb.jpg

אחרי נסיעה מהירה הביתה, מנוע חם:
http://images.tapatalk-cdn.com/15/08/05/896a19c6d9dcbb64da0a8ef9fba01899.jpg

Sent from my Ass

נמרוד
05-08-15, 20:08
תקן אותי אם אני טועה אבל בשתי התמונות מפלס נוזל הקירור תקין, בין הקווים.

Sent from my GT-I9301I using Tapatalk

asypeer
05-08-15, 20:09
תקן אותי אם אני טועה אבל בשתי התמונות מפלס נוזל הקירור תקין, בין הקווים.

אינך טועה, אבל כרגע הוא קרוב יותר לקו התחתון מהבוקר..או שזאת אינה אינדיקציה?

Sent from my Ass

נמרוד
05-08-15, 20:10
זאת לא אינדיקציה. סע לשלום.

יגאל81
06-08-15, 20:18
במידה ואתה משום מה כן מחליף צינורות, ושיהיה פה עבור חיפושים עתידיים:

שים לב שיש במכשירי תנועה טעות במספר החלק של הצינור העליון של הרדיאטור.
לא יודע אם לכל הדגמים, אבל לדגם שלי מ-2000, החלק שמצויין אצלם הוא לא הצינור המתאים. אני כבר לא זוכר אם קצר מדי, או שהכיפופים לא מתאימים. צריך לבוא עם הצינור המקורי בשביל למצוא אחד מתאים.

אביעד פ.
07-08-15, 14:29
לא חייבים לבוא עם הצינור המקורי,
צריך לבקש יפה ובסבלנות שיכניסו את המספר רכב לבדוק את הדגם מנוע ורק אז ישלפו את המספר חלק.
בפתח תקווה הם עובדים עם תוכנה ממוחשבת, ובתל אביב עם ספרים מודפסים.
תבקש לעיין איתם בספר\תוכנה הם מאוד נחמדים בשני המחסנים ותזהה שמדובר במנוע שלך.

עד 2001 היה מנוע שונה מהדגמים החדשים, ולכן גם הצינורות שונים.

shmulikbg
07-08-15, 20:19
אני אשים איזה חתיכת ניילון בין מיכל העודפים לפקק - למרות שקשה לי להאמין שיש אידוי, נקודת הרתיחה של הנוזל היא סביב 120 מעלות. אז איך יהיה אידוי?

Sent from my Ass
זה יהיה מאוד לא נכון לעשות זאת. מיכל העיבוי נועד לקלוט את אדי
נוזל הקרור החם שמגיעים מהרדיאטור, מתערבבים בנוזל הקר שבמיכל,
מתעבים חזרה לנוזל, וכאשר הרדיאטור מתקרר והלחץ בו יורד, השסתום
הקטן בפקק הרדיאטור מאפשר לנוזל להישאב חזרה לתת לחץ שנוצר
ברדיאטור עד שהוא מתמלא חזרה ותת הלחץ לא קיים יותר.
אם תחסום את הפקק עם ניילון, כל זה לא יקרה.
הדבר הנכון ביותר מבחינתך לבצע, הוא בדיקת לחץ עם משאבה
יעודית למערכת הקרור על מנת לאתר את הנזילה.

asypeer
07-08-15, 20:20
התכוונתי לפקק של מיכל העיבוי ולא לרדיאטור.

Sent from my Ass

shmulikbg
07-08-15, 20:39
גם אני.
אם תאטום אותו, לא תוכל להתבצע יניקת הנוזל חזרה לרדיאטור.

ukiuki
07-08-15, 20:55
תגידו
יש סיבה מדוע אף אחד לא מציע פה לבצע בדיקה למערכת תחת לחץ? אם ישנה דליפה היא תתגלה, בין אם זה בפקקי המנוע , רדיאטורים או צנרת.

asypeer
07-08-15, 20:56
כנראה שתבוצע בשבוע הבא, הבדיקה שביצעתי הייתה די חובבנית ללא שעון לחץ וכללה רק ניפוח הרדיאטור עם קומפרסור דרך צינורית העודפים.

Sent from my Ass

shmulikbg
07-08-15, 21:25
תגידו
יש סיבה מדוע אף אחד לא מציע פה לבצע בדיקה למערכת תחת לחץ? אם ישנה דליפה היא תתגלה, בין אם זה בפקקי המנוע , רדיאטורים או צנרת.

תקרא תגובה 25

ukiuki
07-08-15, 22:31
תקרא תגובה 25

:rolleyes:

asypeer
24-08-15, 22:51
עדכון - בבדיקת לחץ לא ניצפו נזילות. מה שכן רואים זה מעט סימני מים ירוקים ליד החור ביקורת של משאבת המים, ממש בקטנה. המשאבה (מקורית, עברה 216K) הוחלפה היום. נמשיך לעקוב.

Sent from my Ass

raanan
25-08-15, 03:17
בדיקת הלחץ הייתה כשהמנוע כבוי (משאבה לא מסתובבת) לכן אין נזילה מהציר.
מעל 200K זה מכובד למשאבה !
מוזר שלא הוחלף במסגרת שגרת טיימיניג או בדילוג .

רענן

asypeer
25-08-15, 07:02
בדיקת הלחץ הייתה כשהמנוע כבוי (משאבה לא מסתובבת) לכן אין נזילה מהציר.
מעל 200K זה מכובד למשאבה !
מוזר שלא הוחלף במסגרת שגרת טיימיניג או בדילוג .

רענן

אין טיימינג בVVT..

Sent from my Ass

boazgutman
25-08-15, 08:04
asypeer ' תעדכן אותנו בבקשה אחרי החלפת המשאבה, האם פתר את הבעיה,
יש לי בעיה זהה לחלוטין, גימני 2006 עם 140 K כל מערכת המיים מקורית, המיים יורדים לאט לאט, באופן עקבי בכל נסיעה.
יש נסיעות שביחס לק"מ יותר מהאחרות. בזמן שהרכב עומד אין איבוד נוזלים .
בדקתי נזילות בלחץ ולא ראיתי כלום, מיכל עיבוי תקין כל מה שתארת....
לא בדקתי משאבת מים, ולא בדקת מחליף חום פנימי בתא הנוסעים, את האמת לא ידעתי שהוא מחובר למערכת הזאת....
אני אבדוק משאבת מיים בימים הקרובים. יש רעיונות אך לבחון את תקינות המשאבה באמצעים ביתיים?
תודה

asypeer
25-08-15, 08:09
asypeer ' תעדכן אותנו בבקשה אחרי החלפת המשאבה, האם פתר את הבעיה,
יש לי בעיה זהה לחלוטין, גימני 2006 עם 140 K כל מערכת המיים מקורית, המיים יורדים לאט לאט, באופן עקבי בכל נסיעה.
יש נסיעות שביחס לק"מ יותר מהאחרות. בזמן שהרכב עומד אין איבוד נוזלים .
בדקתי נזילות בלחץ ולא ראיתי כלום, מיכל עיבוי תקין כל מה שתארת....
לא בדקתי משאבת מים, ולא בדקת מחליף חום פנימי בתא הנוסעים, את האמת לא ידעתי שהוא מחובר למערכת הזאת....
אני אבדוק משאבת מיים בימים הקרובים. יש רעיונות אך לבחון את תקינות המשאבה באמצעים ביתיים?
תודה

אם אתה משתמש במים ירוקים אז תצפה למצוא סימנים ירוקים באיזור המשאבה, יש מעין חריר כזה בחלקה האחורי. צריך לצלול מתחת לרכב ולחפש עם פנס..אם לא הוחלפה משאבה מעולם והרכב עם מעל 100K - שווה להחליף כתחזוקה מונעת בלי קשר. אצלי האימפלר היה במצב טוב אבל המיסב שלה היה די גמור (לדברי המכונאי)
לגבי המחליף חום - תחפש סימני רטיבות מתחת לשטיח בצד הנוסע. בדרך כלל העסק גם יריח כמו טחב. אני אעקוב אחרי המפלס בימים הקרובים ומקווה שזה סוף הסאגה.

Sent from my Ass

asypeer
25-08-15, 10:13
תיקון, לא בחלקה האחורי. ניתן
לראות את החריר מקדימה באמצע:
http://images.tapatalk-cdn.com/15/08/25/633ebb7664b833664fc0b10463bef370.jpg

Sent from my Ass

boazgutman
25-08-15, 11:14
אני נעזר בך, או בכל הפורום, אני חושב שיש רטיבות כמו שאתה אומר ברגליים של צד הנוסע.
אך אני בודק את הכיוון הזה? צנרת? מחליף חום? אך אני מגיע אליו. מה אני צריך לבדוק שם? את המשאבה לדעתי אבדוק ואחליף לייתר ביטחון.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

asypeer
25-08-15, 11:18
מכיון שאמצע הקיץ, אתה יכול לבטל את הצנרת שנכנסת אל הרכב לטובת החימום (תראה שני צינורות שנכנסים לקיר האש בצד הנוסע. אם הנזילה נעצרת אז כנראה שזה משם. גם בדיקת לחץ תגרום ליציאת נוזלים משם.
אם אכן מדובר ברדיאטור החימום שנוזל - צריך לפרק דשבורד.
אגב, שים לב לצבע המים מתחת לשטיח . אם ירוקים וטעמם מתוק - נוזל קירור.
אם לא - יכול להיות שיש לך גם סתימה בניקוז של המזגן והמים לא מתנקזים החוצה.

Sent from my Ass

GodsFather
25-08-15, 13:55
אם ירוקים וטעמם מתוק - נוזל קירור.

Sent from my Ass

טעמם ??

asypeer
25-08-15, 15:03
טעמם ??

לק קטן ;)

Sent from my Ass

boazgutman
25-08-15, 15:50
אשתי בדיוק הודיע לי שהיא הגיע הביתה כיבתה מנוע ושמעה רעש מוזר מהמנוע. ומתחת לאוטו יש שלולית ירוקה..
אץהיא לא יודעת עם הטמפ מנוע עלתה.
אז כנראה שצפוי לי משהו מעניין כשאחזור הביתה... מי מהמר על משאבה גמורה?
צינור מפוצץ?
או רדיאטור עם סדק...

נדב ש.
25-08-15, 16:05
אשתי בדיוק הודיע לי שהיא הגיע הביתה כיבתה מנוע ושמעה רעש מוזר מהמנוע. ומתחת לאוטו יש שלולית ירוקה..
אץהיא לא יודעת עם הטמפ מנוע עלתה.
אז כנראה שצפוי לי משהו מעניין כשאחזור הביתה... מי מהמר על משאבה גמורה?
צינור מפוצץ?
או רדיאטור עם סדק...

תלוי מה גודל השלולית... נשים נוטות להגזים אתה יודע...

boazgutman
25-08-15, 16:06
צודק. אבל אשתי לא מהמגזימות... ואם זאת לא היתה שלולית גדולה היא בטח שלא היתה מבחינה בה.

asypeer
25-08-15, 17:57
מה שחשוב וקריטי זה האם הרכב התחמם

Sent from my Ass

boazgutman
25-08-15, 18:00
שאלת המיליון דולר. לא יודע. אדע בערב.

asypeer
26-08-15, 12:56
מה הממצאים?

Sent from my Ass

tamir128
26-08-15, 14:24
אני מקווה שאני טועה, אבל זה נראה שהאישה מצאה שלולית קטנה כי כל הנוזל קירור כבר נזל בדרך :(, ולפותח השירשור אין זמן עכשיו לקשקש בפורום :(.

boazgutman
26-08-15, 15:24
מצחיקים אתם. היתה אכן שלולית ענקית מתחת לאוטו. בבירור מגיע מצד הנהג. הרדיאטור היה מלא, אבל המיכל עיבוי רייק לגמרי, לכן זאת לא משאבה. בלילה בחושך עשיתי בדיקת אטימות בלחץ , משהו מאולטר עם קומפרסור, והיה נראה שיש נזילה מהמיכל עודפים.
אין במחסני מכשירי תנועה בפת רק בתל אביב אז אני ממתין שחדש יגיע מחר. בנוסף החלפתי פקק. כי זה מבחינתי הכי פשוט וקל. ויכול להיות שהמחזיר לא עובד תקין ואז הנוזל מבעבע במיכל עיבוי ונשפח החוצה מהנשם?
הצינורות תקינים. הרדיאטור תקין. אין טחינה בפקק שמן. אין שמן בטחינה ואין חומוס.
אני מקווה שזה הרבה רעש סביב כלום.

asypeer
26-08-15, 15:34
יש לי מיכל, תבוא לקחת.
יש מצב אגב שהפקק תקול ונוזל עבר לעודפים עד שנגמר המקום והתחיל לנזול (או שמנוע מנפח אבל נהיה אופטימיים..)

Sent from my Ass

ukiuki
26-08-15, 17:33
מצחיקים אתם. היתה אכן שלולית ענקית מתחת לאוטו. בבירור מגיע מצד הנהג. הרדיאטור היה מלא, אבל המיכל עיבוי רייק לגמרי, לכן זאת לא משאבה. בלילה בחושך עשיתי בדיקת אטימות בלחץ , משהו מאולטר עם קומפרסור, והיה נראה שיש נזילה מהמיכל עודפים.
אין במחסני מכשירי תנועה בפת רק בתל אביב אז אני ממתין שחדש יגיע מחר. בנוסף החלפתי פקק. כי זה מבחינתי הכי פשוט וקל. ויכול להיות שהמחזיר לא עובד תקין ואז הנוזל מבעבע במיכל עיבוי ונשפח החוצה מהנשם?
הצינורות תקינים. הרדיאטור תקין. אין טחינה בפקק שמן. אין שמן בטחינה ואין חומוס.
אני מקווה שזה הרבה רעש סביב כלום.

ממה שאני יודע בדיקת לחץ עוקפת את מיכל העודפים (המתקן אוטם את הטבעת התחתונה בפתח הרדיאטור).
אם זיהית לחץ שבכול זאת עבר לכיוון המיכל זה אומר שפתח הרדיאטורמ לא היה אטום. תבדוק שלמות המבנה של הטבעת בפתח הרדיאטור, תמיד עדיף על שיפוץ ראש.

asypeer
29-08-15, 11:06
בחזרה לסיבה שבגינה נפתח הפוסט - הוחלפה משאבת המים (המקורית!) השבוע. נסעתי כבר כמה מאות ק״מ (כולל בשטח בשיא החום) - המפלס במיכל העודפים לא יורד כמו קודם.
אמשיך לעקוב..

Sent from my Ass

boazgutman
30-08-15, 12:09
החלפת משאבה לבד? מה עלות המשאבה? זמן עבודה או עלות עבודה במוסך?

asypeer
30-08-15, 12:24
החלפת משאבה לבד? מה עלות המשאבה? זמן עבודה או עלות עבודה במוסך?

החלפתי במוסך, האמת שטרם ראיתי את החשבון אז קשה לי להגיד. בטח סביב 600-700₪ להכל. חלק תחליפי סביב 400₪.
להחליף לבד גם לא סיפור אבל מכיון שזה רכב א׳ לא רציתי לקחת סיכון. צריך להוריד רדיאטור, מאוורר ורצועות.

Sent from my Ass

asypeer
06-09-15, 13:00
טוב אז לצערי הבעיה לא נפתרה ואז החמירה:
יום שישי ירדנו לדרום, לפני הנסיעה בדיקת נוזלים - הכל תקין, כל הנסיעה (סביב 200 ק״מ) הכל טוב. בבוקר בחניון הלילה בדקתי שמן מים לפני הירידה לשטח, חסר מעט שמן - משלימים ונכנסים לשטח.
בחוץ 37 מעלות, אני עם מזגן עולה עליה לא מאוד מאתגרת בhigh, מד הטמפ׳ מעט לפני האמצע כל הזמן.
מסתיימת העליה (המזלג מגב זרחן למרזבה) - הרכב עומד מונע, אני מדבר עם חבר ברכב.
פתאום מד הטמפ׳ מזנק לכיוון האדום. אני מיד מכבה את הרכב , מפעיל את החימום ופותח מכסה מנוע, מיכל העודפים מלא עד למעלה (את הרדיאטור לא העזתי לבדוק), אין טחינה או משהו. מחכים כמה דקות שיירד החום. ממשיכים למרזבה, אני כל הדרך בlow (לא אידיאלי בקטעים מהירים) והחום יציב. אחרי המרזבה עצירה - בדיקת נוזל ברדיאטור - מלא. אין נזילות נראות לעין.
ממשיכים את המסלול עד חצבה ומשם הביתה (300 ק״מ) - הרכב פיקס.
היום בבוקר בודק - ברדיאטור חסר איזה ליטר והעודפים עדיין מלא.
מה הולך פה?
החשודים הם:
1. גיר שחימם את הרדיאטור (למרות ששני ג׳ימנים די זהים שעלו איתי לא התחממו כלל - רק המזגנים נחלשו)

2. פאן קלאץ׳ - הביע התנגדות לסיבוב מיד לאחר העליה.

3. הסיבה שגורמת לאיבוד המים שבגללו נפתח השרשור - תחת עומס קיים מעבר מים אל הצילינדרים.
נראה לי שרק בדיקת co תוכל לאשש את 3 (בטח ובטח לאחר ההתחממות האחרונה..)
אשמח לעזרה.
אסף

Sent from my Ass

שגיא S
06-09-15, 13:06
1. גיר שחימם את הרדיאטור (למרות ששני ג׳ימנים די זהים שעלו איתי לא התחממו כלל - רק המזגנים נחלשו)

הג'ימנים שהיו איתך עלו את העליה ההיא גם בHIGH ולא בLOW?

asypeer
06-09-15, 13:06
כולם עלו בhigh

Sent from my Ass

shmulikbg
06-09-15, 13:11
פתאום מד הטמפ׳ מזנק לכיוון האדום. אני מיד מכבה את הרכב , מפעיל את החימום ופותח מכסה מנוע,

Sent from my Ass

אם כיבית מנוע, אין שום משמעות להפעלת חימום.
ייתכן והיית צריך לעלות ב - low. בכל מקרה, ברגע שפתחת לאחר מכן את הרדיאטור לבדיקה,
נוזל הקירור כבר לא יחזור לרדיאטור ממיכל העיבוי. לכן יש לך חוסר ברדיאטור ועודף במיכל.

asypeer
06-09-15, 13:13
אם כיבית מנוע, אין שום משמעות להפעלת חימום.
ייתכן והיית צריך לעלות ב - low. בכל מקרה, ברגע שפתחת לאחר מכן את הרדיאטור לבדיקה,
נוזל הקירור כבר לא יחזור לרדיאטור ממיכל העיבוי. לכן יש לך חוסר ברדיאטור ועודף במיכל.

כיביתי מתוך אינסטינקט ואז הדלקתי עם מזגן על חימום (לא ידעתי למה יש יותר פוטנציאל נזק באותו רגע..) מישהו אחר היה אולי מנסה להשפריץ מים ;)

רדיאטור שחסר בו נוזל לא ״שואב״ נוזל מהעודפים? הרי תמיד ישנה יציאה של טיפות נוזל אל העודפים כשחם עקב התפשטות הנוזל (או שזה רק אצלי..)
Sent from my Ass

shmulikbg
06-09-15, 13:40
נוזל הקירור שמתחמם, מתפשט. לכן הוא עובר למיכל העיבוי, בצורת אדים.
במיכל הוא מתעבה, וממתין שם עד שהנוזל ברדיאטור מתקרר, אבל לחלוטין.
כשנוזל הקירור ברדיאטור מתקרר, הוא מקטין את נפחו ונוצר ברדיאטור תת לחץ.
רק אז נפתח השסתום הקטן בפקק הרדיאטור, והנוזל שבמיכל העיבוי נשאב
ע"י תת הלחץ לרדיאטור.

ברגע שפתחת את הפקק לפני שהתהליך התבצע, הוא כבר לא יתבצע.

OFF-RoaD
06-09-15, 13:41
לא קראתי עכשיו הכל, ואני לא זוכר - הפקק רדיאטור שלך, תקין בוודאות מוחלטת? ותואם להגדרות היצרן? אם לא, יכול להיות שהרדיאטור רק זורק לעודפים ולא מצליח לשאוב משם חזרה.

Sent from my GT-I9500 using Tapatalk

omri_t
06-09-15, 13:50
במצב של התחממות, האדים יוצרים לחץ- ואז המנוע לא יונק כלום משום מיכל אלא דוחף הכל למיכל העודפים...

במצב של מנוע "רותח" אם אתה מכבה המצב עלול להחמיר שכן החום מעלה עוד את טמפ' המים שכבר לא מסתחררים.
(סתם דוגמא: מנוע דיזל של גנרטור לא (תמיד) נכבה מיידית בלחיצה על פטריית חירום- בדיוק כדי למנוע המשך עליית טמפ' בשל הפסקת סיחרור)

איני יודע כמה ג'ימינים רגישים להתחממות, אבל היית עם עוד כאלו ולכן יכול להסיק שאכן המערכת לא תקינה. (כך אני מניח).
יתכן ואתה מסתובב סביב שתי בעיות שאינן תלויות אחת בשנייה ישירות.
אם להמר, מבלי שאני מכיר את כל הפרטים ואת הרכב-
מערכת הקירו אינה תקינה- רדיאטור סתום, טרמוסטט לא מתפקד, משאבה לא תקינה (קראתי שהחלפת..), פקק (ראיתי ש..) וכו'
איבוד נוזל קירור- ללא קשר להתחממות- אמרת שעשו ראש מנוע... הנה כיוון.

מציע להתעמק ולבחון מצב מערכת הקירור עצמה- רדיאטור, כלל המערכת- עד כמה נקי.
אם הטרמוסטט לא הוחלף על ידך- זה הזמן ועד הדרך להציץ ולבחון מצב.

CO אכן יתן לך כיוון - אבל לך תדע איזה עוד מעבר יכול להתרחש...
יתכן ותאלץ שוב להרים ראש. לצערנו. אבל השד לא כזה איום.
פעם היה לי סמוראי, ארוע התחממות נקודתי נגרם שאיזה בנד עף.
לא נצפה נזק, רק שמאז התחלתי לאבד כמות קטנה של נוזל קירור.
זה הטריף אותי ולכן הרמתי ראש, והבעיה נשכחה. (שכר לימוד+כיף שבלעבוד על הרכב)

asypeer
06-09-15, 14:26
לא קראתי עכשיו הכל, ואני לא זוכר - הפקק רדיאטור שלך, תקין בוודאות מוחלטת? ותואם להגדרות היצרן? אם לא, יכול להיות שהרדיאטור רק זורק לעודפים ולא מצליח לשאוב משם חזרה.

Sent from my GT-I9500 using Tapatalk

חדש מקורי בן יומיים

Sent from my Ass

asypeer
06-09-15, 14:52
במצב של התחממות, האדים יוצרים לחץ- ואז המנוע לא יונק כלום משום מיכל אלא דוחף הכל למיכל העודפים...

במצב של מנוע "רותח" אם אתה מכבה המצב עלול להחמיר שכן החום מעלה עוד את טמפ' המים שכבר לא מסתחררים.
(סתם דוגמא: מנוע דיזל של גנרטור לא (תמיד) נכבה מיידית בלחיצה על פטריית חירום- בדיוק כדי למנוע המשך עליית טמפ' בשל הפסקת סיחרור)

איני יודע כמה ג'ימינים רגישים להתחממות, אבל היית עם עוד כאלו ולכן יכול להסיק שאכן המערכת לא תקינה. (כך אני מניח).
יתכן ואתה מסתובב סביב שתי בעיות שאינן תלויות אחת בשנייה ישירות.
אם להמר, מבלי שאני מכיר את כל הפרטים ואת הרכב-
מערכת הקירו אינה תקינה- רדיאטור סתום, טרמוסטט לא מתפקד, משאבה לא תקינה (קראתי שהחלפת..), פקק (ראיתי ש..) וכו'
איבוד נוזל קירור- ללא קשר להתחממות- אמרת שעשו ראש מנוע... הנה כיוון.

מציע להתעמק ולבחון מצב מערכת הקירור עצמה- רדיאטור, כלל המערכת- עד כמה נקי.
אם הטרמוסטט לא הוחלף על ידך- זה הזמן ועד הדרך להציץ ולבחון מצב.

CO אכן יתן לך כיוון - אבל לך תדע איזה עוד מעבר יכול להתרחש...
יתכן ותאלץ שוב להרים ראש. לצערנו. אבל השד לא כזה איום.
פעם היה לי סמוראי, ארוע התחממות נקודתי נגרם שאיזה בנד עף.
לא נצפה נזק, רק שמאז התחלתי לאבד כמות קטנה של נוזל קירור.
זה הטריף אותי ולכן הרמתי ראש, והבעיה נשכחה. (שכר לימוד+כיף שבלעבוד על הרכב)

תודה על התגובה. אז ככה..
הרכב מעולם לא התחמם אצלי עד אתמול. האיבוד של כוס בשבוע הטריף אותי מבלי לראות את הנזילה.
בבדיקת לחץ ראשונה נמצא שיש זרזיף מהרדיאטור שתוקן ע״י הידוק המהדקים של הדוד העליון, לא סמכתי על זה והחלפתי רדיאטור. כנ״ל משאבה, פקק החלפתי פעמיים (תחליפי ואז מקורי) מיכל עודפים כנ״ל.
מתחיל להימאס עלי להחליף חלקים (אמנם חלקם נכנסים תחת תחזוקה מונעת, אבל עדיין)
מה שיותר מבאס זה שאני לא יכול לסמוך על הרכב ומסתכל על מד החום חצי מהזמן (אתמול זה כנראה הציל או שלא את המנוע)
אעשה בדיקת co ולו בכדי לדעת כי אכן ישנו מעבר של מים למנוע, ראיתי עוד בדיקה מעט פרוביזורית שבה שורפים את השמן על נייר אלומניום מחומם, אם יש תססס.. (Sizzling ) יש שרידי מים, אם נשרף מיד - תקין.
לגבי ראש - אם לא היה מדובר ברכב היחיד שלי כנראה שהייתי מנסה לבד (אני יכול להשיג ראש תקין בכמה מאות שקלים). כל הפירוקים מסביב זה מה שמרתיע אותי. במוסך שלי מדובר על סדר גודל של 3500₪-4000₪. אבל אני (כמהנדס ופולני ) חייב את ה״סטמפה״ שזו אכן הבעיה לפני הוצאה כזאת.
יש גם את כל שמני הנחשים שמתיימרים לאטום סדקים בראש. מה אכפת לי לנסות אם גם ככה מורידים ראש..
מישהו פה יכול לעזור עם הקביעה? האם בדיקת co תאתר מעבר מים למנוע בוודאות? שמוליק ??

Sent from my Ass

omri_t
06-09-15, 14:57
3500-4000 ש"ח בשביל ראש מנוע זה שחיטה.
זה פחות מיום עבודה.

asypeer
06-09-15, 14:58
אשמח להמלצה על בעל מקצוע פדנט, אמין ולא שוחט. מרים ידיים מהסיפור הזה. גר בנתניה אבל אגיע לאן שאצטרך בגבולות הסביר.

Sent from my Ass

boazgutman
06-09-15, 14:59
סלמון בטירה. יש לו ידע רחב. ויש גם את ליאור מנתניה.... שניהם טובים. 3500 שקל נשמע המון לראש מנוע.

zerez
06-09-15, 15:39
אם אתה בנתניה אז ליאור מזוקילנד ממש אצלך.

asypeer
06-09-15, 15:53
ליאור חבר יקר ובעל מקצוע מעולה. אוהב אותו מאוד.
אממה, הוא עמוס בעבודה ואני גם מעדיף לא לערבב חברות וכסף. צריך מישהו פדנט שיבדוק ויאבחן את הסיפור לעומק ולא ילך ישר לפיתרונות של ראש.
ארז סנטו סטייל.

Sent from my Ass

raanan
06-09-15, 15:56
בחוץ 37 מעלות, אני עם מזגן עולה עליה לא מאוד מאתגרת בhigh, מד הטמפ׳ מעט לפני האמצע כל הזמן.
מסתיימת העליה (המזלג מגב זרחן למרזבה) - הרכב עומד מונע, אני מדבר עם חבר ברכב.
פתאום מד הטמפ׳ מזנק לכיוון האדום. אני מיד מכבה את הרכב , מפעיל את החימום ופותח מכסה מנוע,
Sent from my Ass
השמן גיר בעליה ב HIGH רותח ....
בסרק משאבת השמן מבצעת סירקולציה איטית יותר ולכן הטמפ' עולה.

זה שג'ימנים אחרים עלו גם ב HIGH ולא התחממו ,
זה בגלל שכול ג'ימני אינו זהה במצב הטורק שלו (עם השנים ומתאר נסיעה שונה נפתחים ההבדלים).
יכול להיות שאצלך יש "גזירות" שמן גדולות יותר ולכן הגיר מתחמם בקלות יותר שמשפיע באופן הדדי
על המנוע (השמן עובר דרך החליל ברדיאטור).

בקיצור,
לא הייתי ממהר ומהמר על ראש מנוע בפרט שכול הנסיעה המנהלית לא איבדת מים.
תבצע בדיקת CO במים (זה הכי פשוט) . אחר כך בדיקת דליפות בצילנדרים עם מד לחץ (לא קומפרסיה).

בהצלחה
רענן

asypeer
06-09-15, 15:59
איפה עושים בדיקת co? אשמח להמלצה למוסך או למישהו שמחזיק את הערכה. לאיש מבעלי המקצוע שאני מכיר אין את הערכה.
רענן הדיאגנוזה שלך מעניינית אבל שים לב שאני סובל מאיבוד מים כבר כמה חודשים. ייתכן והעליה אכן חיממה את הרדיאטור לנק׳ הרתיחה שאליה הגעתי. אולי החלפת המשאבה אכן פתרה את איבוד המים כי עד שלשום לא חל שינוי במפלס. ועכשיו יש לי בעיה אחרת.

Sent from my Ass

shmulikbg
06-09-15, 16:07
אסי,
תחפש למי יש מכשיר לבדיקת נפילת לחץ.
זה מכשיר שאמור להיות אצל כל בעל מקצוע, ויתן לך אינדיקציה טובה.

boazgutman
06-09-15, 16:23
יש בקלאנסווה מומחים למערכות קירור , רדיאטורים. תחפש על הכביש הראשי. יש 2 . לא זוכר את השמות.
בהצלחה

נדב ש.
06-09-15, 17:35
המים במיכל עיבוי ביעבעו/רתחו?
את המצב שרענן תיאר אפשר ליפסול בקלות ע"י התקנת קולר גיר בניפרד מהרדיאטור המקורי, זה מומלץ בכל בכל מיקרה לכל רכב שטח, לבנזין בפרט.

asypeer
06-09-15, 18:00
יש בקלאנסווה מומחים למערכות קירור , רדיאטורים. תחפש על הכביש הראשי. יש 2 . לא זוכר את השמות.
בהצלחה

תקרורי? משפחה. הם יודעים לבצע בדיקות שמעבר ללדחוס אויר למערכת דרך הפקק?

Sent from my Ass

asypeer
06-09-15, 18:01
אסי,
תחפש למי יש מכשיר לבדיקת נפילת לחץ.
זה מכשיר שאמור להיות אצל כל בעל מקצוע, ויתן לך אינדיקציה טובה.

זאת הבדיקה שתתן לי תשובה ב100%? קניתי.
איפה עושים באיזור נתניה/הרצליה.

Sent from my Ass

מוטי טויוטה
10-09-15, 17:25
אסף איך עשית בדיקת לחץ שהראתה בריחה מהברגים?

asypeer
10-09-15, 17:36
עוד לא עשיתי, מהברגים אני די בטוח שזה לא בורח.

Sent from my Ass

מוטי טויוטה
10-09-15, 17:45
תודה על התגובה. אז ככה..
הרכב מעולם לא התחמם אצלי עד אתמול. האיבוד של כוס בשבוע הטריף אותי מבלי לראות את הנזילה.
בבדיקת לחץ ראשונה נמצא שיש זרזיף מהרדיאטור שתוקן ע״י הידוק המהדקים של הדוד העליון, לא סמכתי על זה והחלפתי רדיאטור. כנ״ל משאבה, פקק החלפתי פעמיים (תחליפי ואז מקורי) מיכל עודפים כנ״ל.
מתחיל להימאס עלי להחליף חלקים (אמנם חלקם נכנסים תחת תחזוקה מונעת, אבל עדיין)
מה שיותר מבאס זה שאני לא יכול לסמוך על הרכב ומסתכל על מד החום חצי מהזמן (אתמול זה כנראה הציל או שלא את המנוע)
אעשה בדיקת co ולו בכדי לדעת כי אכן ישנו מעבר של מים למנוע, ראיתי עוד בדיקה מעט פרוביזורית שבה שורפים את השמן על נייר אלומניום מחומם, אם יש תססס.. (Sizzling ) יש שרידי מים, אם נשרף מיד - תקין.
לגבי ראש - אם לא היה מדובר ברכב היחיד שלי כנראה שהייתי מנסה לבד (אני יכול להשיג ראש תקין בכמה מאות שקלים). כל הפירוקים מסביב זה מה שמרתיע אותי. במוסך שלי מדובר על סדר גודל של 3500₪-4000₪. אבל אני (כמהנדס ופולני ) חייב את ה״סטמפה״ שזו אכן הבעיה לפני הוצאה כזאת.
יש גם את כל שמני הנחשים שמתיימרים לאטום סדקים בראש. מה אכפת לי לנסות אם גם ככה מורידים ראש..
מישהו פה יכול לעזור עם הקביעה? האם בדיקת co תאתר מעבר מים למנוע בוודאות? שמוליק ??

Sent from my Ass
מדבר על הבדיקת לחץ הזו

asypeer
10-09-15, 22:07
זאת לא בדיקת לחץ, זו בדיקה עם חומר כימי במבחנה שמצמידים לפתח הרדיאטור. שמשנה צבע במגע עם CO.

Sent from my Ass

-->