PDA

צפייה בגרסה מלאה : דוושת בלם שוקעת לריצפה.

חנן-ג'יפולוג
02-10-05, 15:19
נמרוד ואני ערכנו מבחן לא מזמן לשני רכבי 4X4 שונים, מאותו יצרן, אחד מהם עם 400 ק"מ על השעון, והשני עם 15K ק"מ . שניהם, כמובן, עם ABS, שניהם עם הגבלת החלקה, ולפחות אחד מהם עם בקרת משיכה, שנועלת את הבלם של הגלגל שמסתחרר.

בשניהם הבחנו בתופעה מוזרה מאוד, שאם היתה מתרחשת בCJ שלי, הייתי מגדיר אותה ללא שום ספק כתקלה חמורה מאוד, וכסיבה טובה לעצור טיול ולחזור הביתה בזהירות, או על גרר.

כשהרכב עומד עם מנוע עובד, לחיצה חזקה על הבלם, והדוושה שוקעת עד לריצפה. באחד מהם זה קורה תוך שלוש-ארבע שניות ובשני תוך 10-20 שניות, אבל בשניהם הדוושה בסוף מגיעה אל הריצפה. מפמפמים פעם שנייה, והדוושה גבוהה, אבל שוב שוקעת. למי שרגיל לרכבים נורמליים זה מרגיש ללא ספק כמו נזילה במשאבה ראשית.

בדקנו נזילה מאחד הגלגלים או חוסר בנוזל בלם, ולא הבחנו במשהו כזה.

שאלתי בסופו של המבחן את החבר'ה באולם המכירות, והם ענו שזה לא נשמע להם כמו מאפיין אלא כמו תקלה, אבל אני לא בטוח שהם מכירים את המכניקה של הרכב בצורה מושלמת, וזה גם נראה לי נדיר ששני רכבים חדשים, מפס יצור שונה, יסבלו בדיוק מאותה תקלה.

מישהו מכיר דבר כזה?

ערן המסוקס
02-10-05, 15:33
יכול יכול לאמר שבכל רכב מודרני שבדקתי בינתיים הדוושה יורדת עד לריצפה בלחיצה חזקה בכל מקרה.. אבל אתה מתאר פה מצב של הרגשה של לחץ יורד.. מטריד ולא מובן.

איציק - 4X6ZH
02-10-05, 15:47
לדעתי מה שהוא לא תקין !!!
ידוע על מצב בו גובה דוושת הבלם משתנה לפי עוצמת תת הלחץ ( ואקום ) במערכת .
ברוב כלי הרכב החדשים יש מצערת אלקטורנית כדי לשמור על סל"ד מנוע קבוע
מצערת המנוע נפתחת ונסגרת כל הזמן . ( לא מנוע צעדים ) לכן גם רמת הואקום משתנה .
בחלק מכלי הרכב יש חישן נוסף במגבר הבלם שיודע לשנות את עוצמת הבלימה ( את הגברת הכח של מגבר הבלם ) בהתאם לעוצמת הלחיצה של הנהג \= מהירות הרכב \ זוית גלגל ההגה
ועוד ועוד ....
הכל ביחד יוצר מצב מוזר שבו ניתן לזהות שדוושת הבלם עולה \ יורדת בעמידה בסרק .
בדרך כלל בנהיגה רגילה זה לא מורגש ( זמן הלחיצה כאשר הרגל על הבלם הוא קצר ) .
אבל יש נהגים שמרגישים בזה .
לכן לדעתי כל עוד התלונה היא על גובה דוושת בלם משתנה = כנראה תקין .
במידה והתלונה היא דוושת בלם יורדת שחרור ולחיצה והדוושה שוב גבוה = תקלה . ( בדרך כלל זה גם מדליק מנורת תקלה .

איציק

חנן-ג'יפולוג
02-10-05, 16:31
במידה והתלונה היא דוושת בלם יורדת שחרור ולחיצה והדוושה שוב גבוה = תקלה . ( בדרך כלל זה גם מדליק מנורת תקלה .

כן, זו בדיוק התלונה, וזה לא מרגיש כמו המשחק בדוושה שיש בזמן התזוזה של מנוע הצעדים, שהיא תזוזה קלה של מס' מילימטרים, אלא כאן מדובר בשקיעה של חמישה סנטימטרים!

ברכבים אחרים שהיו בבעלותי מהמודלים האחרונים, מגאן, קנגו, איביזה, לא חוויתי דבר כזה.

Alon
02-10-05, 20:56
זוהיא תופעה ידועה גם בTD5 התלונה על התופעה מופיעה בהרבה אתרים.
פה ושם יש אנשים שמדווחים שזה נעלם אחרי החלפה מלאה של רפידות וצלחות. מעבר לזמן שלוקח להתרגל לזה אחר כך זה לא מפריעה בנהיגה ולא בבלימות חרום.
בברכת שנה טובה הרבה טיולים ונסיעה בטוחה
אלון

PW
05-10-05, 15:09
תופעה ידועה ברכבים מודרניים. מולווה אפילו בהדלקות נורת הביקורת של הבלמים (המשותפת לבלם היד ולגובה מפלס נוזל בלמים) אבל הפלא ופלא: תקינה לחלוטין.
ניתן למצא בכל טויוטה פראדו או מיצובישי פאג'רו. כאשר הרכב עומד, כנס לרכב והתחל ללחוץ על הבלם לחיצות חזקות מאד, עד שהדושה תרד לרצפה והנורה תדלק...
כשזה קרה לי בפעם הראשונה מייד כמובן טסתי למוסך, שם נאמר לי (ע"י בעל מקצוע מעולה) שהתופעה מוכרת ותקינה לחלוטין. הרכב אכן נבדק ונמצא תקין, בנסיעה, בלימת חירום וגלישה במורד עם עזרת בלמים מידי פעם - גם כן תקינות לחלוטין. אני אכן מסכים אתך שבכלי רכב אחרים התופעה חמורה וצריכה טיפול דחוף....
כל אחד והמעריב שלו.
שנה טובה!

-->