PDA

צפייה בגרסה מלאה : קירור בלמים

mixael
05-10-05, 15:00
שלום לכולם, הרכב שלי סובל מבעיה של התחממות די מהירה של הבלמים בנסיעה אקטיבית, או בבלימה כאשר הרכב עמוס. אין לי בעיה עם מרחק הבלימה, והתופעה סבירה למדי היות ומדובר בסובארו שנת 84. השאלה היא האם אפשר לצנן את דיסקי הבלמים הקדמיים ע"י זרם אויר שנלקח, לדוגמא, ע"י כונסים שמורכבים על מכסה המנוע או מתחת לפגוש הקדמי, ומכוון בעזרת צינור דמוי קונוס ישר אל מאחורי הגלגל, קרוב מאוד לדיסק.
אתם שואלים למה אני בכלל מתעסק עם הגרוטאה הזאת, איזה עוד רכב זול ופשוט לאחזקה יכול גם להגיע למהירויות של 160 קמש, וגם בעל יכולות שטח מינימליות וסבירות:?: :twisted:

UNIX
05-10-05, 15:44
זה מתחמם כשאתה מנסה לעצור ב 160? :cry:

אמנון
05-10-05, 17:10
אפשרי לכוון זרם אוויר לכיוון הדיסקים, זה נעשה לרוב ברכבי ספורט\רכבי על, ע"ע פורשה 911.
לא יודע כמה אפקטיבי זה יהיה אצלך.

אני חושב שלפני שאתה נכנס לסרטים עם יצירת כונסים לזרמי אוויר שכאלו, תנסה להחליף רפידות לכאלו בעלי אופי שמתאים לך ולא רכיבי Stock.

ובכלל כדאי לך לחשוב האם אתה לא דוחף את הרכב שלך יותר מידיי לקצה.. :idea:

mixael
05-10-05, 17:15
ליוניקס : :? :roll: לא, גם 60, בירידות של סדום.
תשמע, יש לי קצת הגיון בריא, אני מודע שלא אגיע למצב של פרארי, אבל השאיפה כמובן ליותר טוב.
ואגב, גם במצב שהזכרת לא צריכה להיות התחממות יתר

נמרוד
09-10-05, 00:56
תוספת של אויר לקירור הבלמים לא יעזור לך. רפידות אחרות, שנועדו לשימוש ספורטיבי ועובדות בתחום טמפרטורות גבוה יותר (אם קיימות לרכב שלך - אין לי שמץ של מושג!) כן.

mixael
16-10-05, 15:39
אבל משתמשים בשיטות האלה ברכבי ספורט, או שאני טועה ?

נמרוד
19-10-05, 11:34
אבל משתמשים בשיטות האלה ברכבי ספורט, או שאני טועה ?

אתה מדבר על ניתוב של אויר דרך תעלות/צינורות/כונסים לצינון הבלמים. התשובה היא כן, עושים כאלו דברים במכוניות ספורטיביות מאד, ובמכוניות מרוצים מסוגים שונים. אבל זה לא פשוט כמו שזה נשמע.

יש מקדם חיכוך בין הרפידה לבין משטח הדיסק. מקדם החיכוך הזה תלוי בטמפרטורה. הוא לאו דווקא יורד עם הטמרפטורה - לעיתים הוא עולה עד גבול מסויים, ונשאר די קבוע בתחום נתון, עד לגבול שבו הוא מתחיל לרדת... הקו הזה (מהנדסים עובדים עם קוים וגרפים כדי להבין דברים) נראה כמו "שולחן" באופן אידיאלי - מטמפרטורת סביבה המקדם (כוח הבלימה לצורך העניין) עולה, ובטווח מסויים של טמפרטורות, שנקרא לו תחום העבודה, הוא נשאר קבוע פחות או יותר. חשוב מאד שהוא יהיה קבוע, בשביל התחושה שלך כנהג. מטמפרטורה מסויימת הוא מתחיל לרדת - זה מה שאנחנו קוראים איבוד בלמים.

אתה לא רוצה בלמים קרים מדי - אתה תהיה מתחת ליכולת המקסימאלית. בלמים של מכונית כביש מתוכננים לעבוד בתחום טמפרטורה רחב יחסית, ולהגיע אליו מהר - כי מכונית כביש צריכה לתת בלימה מקסימאלית בחרום גם כשהבלמים קרים לגמרי, מה שלא נכון למכונית מרוץ במסלול שבה הבלמים לא קרים, הם נמצאים בתחום טמפרטורה צר יותר ושיותר קל לדעת אותו בדיוק - וגם הוא שונה ממסלול למסלול ובהתאם לעונות השנה. במכונית מרוץ מתאימים את הבלמים - אם זה על ידי רפידות לטמפרטורות שונות, ואחרי זה על ידי אביזרים חיצוניים שמתעלים יותר אויר לקרור, או במקרים מסוימיפם דווקא חוסמים את האויר כדי שהבלמים לא יאבדו חום. בקיצור מה שאתה רואה במכוניות מרוץ הוא עניין מורכב מאד של כוונון עדין של מערכות הבלמים.

תזכור עוד נקודה מעניינת - בשביל לדחוס אויר לכיוון הבלמים דרך כונס, צריך מהירות. אבל אתה הרי בולם, והטמפרטורה עולה במהלך הבלימה ככל שהמהירות יורדת ככה שווקא כשהבלמים חמים מאד המשמעות של הקירור המאולץ יורדת... במהירות של 60 קמ"ש למשל, שאתה ציינת, אני יכול להבטיח לך שהאויר הנוסף שאתה תקבל הוא זניח. במכוניות מרוץ מהירות של 60 קמ"ש זה משהו שלא קיים בכלל, שום דבר לא מתוכנן על מהירויות כאלו.

-->