PDA

צפייה בגרסה מלאה : בעיות במערכת ההיגוי

עירא
11-10-05, 14:18
אני אתחיל בדברים שברורים לי מאליו,
זה CJ לא פריווט, והוא אף פעם לא יהיה יציב כמוהו.
זה CJ מוגבה (Rubicon Express4.5) ולכן מה שכתבתי קודם, על אחת כמה וכמה.

ועדיין אני מאמין שיש לי איפשהו במערכת בעיות שאפשר לסדר בשביל לגרום לתחושת יציבות יותר טובה. להעביר את התחושה שייש בזמן נהיגה קצת קשה בהתכתבות, אבל אני אנסה. ההיגוי מעורפל, ויש תחושה שהאוטו מושך לשני הכיוונים (נראה לי שאפשר להגדיר את זה כהיגוי יתר).

קצת רקע על הג'יפ:
נתחיל מזה שהג'יפ עבר טסט לפני שבוע (שולל חופש בתפוחים בולג'ויינטים וכו')
נמשיך בזה שבולם הגה חדש יחסית (4 חודשים עם מעט זמן נסיעה )
מותקן מוט מייצב וזרוע פיטמן מונמכת (עם ניתוק מהיר כחלק מהקיט של רוביקון)
לא מותקנים שימסים מתחת לסרן הקידמי (ואין רעידות בנסיעה)
יש הגה כוח (אין לי מושג לגבי המצב של התיבה / משאבה)

השאלה היא מה לבדוק? (ואיך בדיוק).

עירא

six 4 life
11-10-05, 14:32
מקיר האש יוצא מוט ההגה הקצר.
אליו מתחבר המוט הארוך שמקשר בין המוט הקצר לתיבת ההגה.
בחיבור שלו עם המוט הקצר- ישנו צלב. בדוק בו חופש.
בחיבור שלו עם התיבה- קיים פעמון מטופש ומעצבן (נסיון עלוב להמציא סוג של מפרק), בדוק חופש גם בו.

וכמובן, למרות שזה בנאלי- לבדוק את ברגי תיבת הגה והתושבת שלה.

-ארז 8) -

חנן-ג'יפולוג
11-10-05, 14:35
מה אורך השאקלים?

וכמה הקסטר? אל תשאל אותי איך בודקים את זה באמצעים ביתיים. אין לי מושג. אני מניח שאפשר עם פלס שיש בו סקלת מעלות שמונח על שני התפוחים של הסרן. אפשר לנסות להשוות עם ג'יפ אחר סטנדרטי, ולראות את הזווית של הביצה- הגבהים של הפיניון ושל הביצה מהקרקע.

חנן-ג'יפולוג
11-10-05, 14:39
נסיון עלוב להמציא סוג של מפרק

קצת יומרני ויהיר, לטעמי. אתה יודע...עבדו על זה איזה מהנדס או שניים עם שנה-שנתיים נסיון, וזה עובד לא רע על כמה מיליוני רכבים בעולם , לא תמיד בתנאים קלים.

לא שאי אפשר לבקר, אבל מתבקשת טיפה צניעות. איכשהו יש לי תחושה שאם המהנדס שתיכנן את זה היה אחד מהפורום הזה, התגובה שלך היתה "קצת" יותר מתונה.

AvigdorAharon
11-10-05, 14:45
האם זה קרה בזמן האחרון או שזו ההרגשה לאורך זמן?
סיפור אישי:
עד לפני 3 שנים נהגתי רק ב CJ קצרים ללא מייצב וההיגוי היה בסדר עד טוב מאוד.
בכתום הארוך החלה הרגשת העירפול.
נקנו צמיגים חדשים.
הוחלפו שאקלים מ 150 מ"מ ל 100 מ"מ.
הורכב מוט מייצב.
הוחלפו המוט שפור והדראג לינק.
המצב השתפר אך עדיין לא מספק אותי. השלב הבא יהיה להחליף את הפולי של משאבת ההגה כח, לגדול יותר.
תחשוב על זה.

אביגדור

six 4 life
11-10-05, 15:02
נסיון עלוב להמציא סוג של מפרק

קצת יומרני ויהיר, לטעמי. אתה יודע...עבדו על זה איזה מהנדס או שניים עם שנה-שנתיים נסיון, וזה עובד לא רע על כמה מיליוני רכבים בעולם , לא תמיד בתנאים קלים.

לא שאי אפשר לבקר, אבל מתבקשת טיפה צניעות. איכשהו יש לי תחושה שאם המהנדס שתיכנן את זה היה אחד מהפורום הזה, התגובה שלך היתה "קצת" יותר מתונה.

לא צריך להגזים, זה לא בא כביקורת מחמירה על אותו מהנדס.

לדעתי- המפרק הזה ותצורת המיסבים שלו, הוא פשוט לא טוב (בשפה יפה), ומועד לחופשים תוך זמן קצר לאחר קניית חדש (לדוגמה). אחת מנקודות התורפה של ההיגוי של הCJ זה אותו מפרק מרגיז.

-ארז 8) -

AvigdorAharon
11-10-05, 16:37
לדעתי- המפרק הזה ותצורת המיסבים שלו, הוא פשוט לא טוב (בשפה יפה), ומועד לחופשים תוך זמן קצר לאחר קניית חדש (לדוגמה). אחת מנקודות התורפה של ההיגוי של הCJ זה אותו מפרק מרגיז.
חלילה לי להיות מהאו"ם ולהתערב בינכם, אך עד היום לא יצא לי להחליף את הפעמון (מדובר על 4 CJ שונים לאורך 18 שנים).
אני לא מחפש את הסיבות, פשוט ציינתי עובדה.

אביגדור[/b]

נמרוד
11-10-05, 16:52
עירא, התחושות שלך הן בהשוואה לCJ אחרים?

רפי א.
11-10-05, 21:13
השאלה למומחים ממני, האם יתכן שההגה רך מידי וצריך לסגור מעט את הסקטור
(בורג הכוונון בתיבה)?

עירא
12-10-05, 13:10
נתחיל לפי הסדר
ארז - המוט שמחבר את תיבת ההגה למוט שמתחבר לגלגל ההגה (המוט הטלסקופי) שמוט אצלי הוא לא הסטנדרטי (אין לו את המפרק הבעייתי.) וממה שבדקתי אין בו כמעט חופש בכלל.
במיסב (האחורי) של המוט שעליו מוברג גלגל ההגה יש חופש
ברגי תיבת ההגה מחוזקים היטב
חנן - אורך השאקלים 13 ס"מ מבורג לבורג (אלו השקלים שמגיעים בקיט של הרוביקון, ומקדימה הם בצורה מוזרה בשביל לאפשר קפיץ רחב מקדימה)
קסטר, לא הבנתי איך למדוד, רעיונות?
אביגדור - צמיגים יחסית חדשים, שאקלים כמו שכתבתי כחלק מהקיט, יש מוט מייצב, וגם אני החלפתי שפור ודרג לינק לחדשים.
נמרוד - כן בהשוואה לCJים אחרים וסופות (צה"ליות בעיקר)
רפי - אולי אין לי מושג איך וכמה.

ועוד דבר ששמתי אליו לב (ונראה לי שהוא קשור מאוד) כשאני משחק עם המוט הטלסקופי ימינה שמאלה (עם היד כשהמנוע מונע) יש לו יכולת לנוע קצת ללא תנועה של הפיטמן. (חופש בתיבת ההגה?)

עירא

tayrie
12-10-05, 14:14
נמרוד - כן בהשוואה לCJים אחרים וסופות (צה"ליות בעיקר)

בהשוואה ל CJ -ים עם הגבהה כמו שלך ? (ז"א אולי זה תוצר לוואי טבעי של ההגבהה הלא קטנה)
בגלל שאני עם סופה עם הקיט הנ"ל ומרגיש אותם הרגשות , ואפילו יותר גרועות .
בקרוב אני מקווה להרכיב מוט פנהרד נראה אם תשתפר ההרגשה.

חיים.

עירא
12-10-05, 14:22
חיים, זה לא בהשוואה ל-CJים עם הגבהה כמו שלי (אם יש מישהו עם כזו הגבהה אני אשמח לנסות)
לצערי מוט פנהרד ל-CJ זה פרוייקט בעייתי מאוד (בזמנו ערן המסוקס כתב שהוא יראה אם אפשר לעשות את זה אבל זה לא התקדם מאז).
ואני מקווה שהבעייה לא נובעת מהקיט, שוב קשה לי להעביר את התחושה ONLINE אבל זה לא מרגיש כמו שיוט / נידנוד של הגבהה.
זה מרגיש כמו משהו הרבה יותר גרוע :cry:

עירא

נמרוד
12-10-05, 14:57
סופה סטנדרטית זה מכונית ספורט לעומת סיקס, תמחק את הסופות הצבאיות מההשוואה.

קיט הגבהה, שאקלים של 130 מ"מ - הג'יפ שלך אמור להתנהג קצת יותר טוב משלי. אם אתה לא מוצא שום דבר לא תקין באופן ברור, זה מה יש, סע לשלום.

ערן המסוקס
12-10-05, 16:53
מה אורך השאקלים?

וכמה הקסטר? אל תשאל אותי איך בודקים את זה באמצעים ביתיים. אין לי מושג. אני מניח שאפשר עם פלס שיש בו סקלת מעלות שמונח על שני התפוחים של הסרן. אפשר לנסות להשוות עם ג'יפ אחר סטנדרטי, ולראות את הזווית של הביצה- הגבהים של הפיניון ושל הביצה מהקרקע.

לדעתי פה טמון הפתרון.

ובקשר לפנהרד... לדעתי אני הולך לעשות ניסוי בקרוב שיהיה בעצם ניסוי של מה שמורכב על הסבן של מוריס..

עמיקם
12-10-05, 20:24
גם לי זה נשמע כמו בעיה בקסטר,מנסיון בצירוקי יש תחושה יותר טובה לאחר כיוון הקסטר.

עירא
13-10-05, 18:44
אוקיי, איך אני יכול למדוד/לכוון?

עירא

ערן המסוקס
13-10-05, 19:01
אפשר לנסות להשוות עם ג'יפ אחר סטנדרטי, ולראות את הזווית של הביצה- הגבהים של הפיניון ושל הביצה מהקרקע.

נשמע לי כמו רעיון מצויין..

קיד
13-10-05, 22:11
רגע לפני שאתה משמיד את תיבת ההגה ע"י סגירת הסקטור.
ראשית: בדוק כינוס אופנים. סמן עם גיר נקודה בהיקף של כל גלגל. הבא את הנקודה לחזית הרכב. מדוד מרחק עם סרט מדידה סטנדרטי. גלגל את הרכב קדימה, כך שהנקודות יפנו לאחור, אך יאפשרו מדידה ללא הפרעת השילדה. חזור על מדידת המרווח. אתה צריך כינוס אופנים (קרי, מרחק מקידה קטן יותר) של 1.5 ס"מ (+-0.5).

שנית: אין לי מושג איזו מערכת הדראולית מורכבת אצלך, אך יכול להיות בהחלט שיש לך לחץ שמן גבוה מדי. הכוונה היא שהלחץ תקין מבחינה המערכת, אך הגברת כוח ההיגוי מוגזמת. אני חולק על עצתו של אביגדור להחליף את הפולי. הגדלת קוטר הפולי, תקטין את הספיקה ולא את הלחץ. לחץ המערכת מוגדר ע"י שסתום פריקה פנימי במשאבה. אתה יכול למדוד את לחצי המשאבה, ולחפש משאבה בעלת לחץ עבודה נמוך יותר, או להרפות את הקפיץ של שסתום הפריקה, או להתקין שסתום פריקה חיצוני בעל אפשרות כיוונון. בתצורה השלישית, תוכל לשלוט על כוח ההגברה בהתאם לשימוש. הגברה מלאה לשטחים חוליים, הגברה מועטת לכביש.
משאבות הדראוליות בעלות לחץ משתנה הם להיט כבר 10 שנים.
בברכה,
קיד.

עירא
13-10-05, 22:27
מספר דברים,
1. יש לי תחושה שמשהו בתיבת הגה / יחסי גומלין תיבה-משאבה דפוק. אין לי הסבר מדעי, זו תחושה.
2. מדידה של הקסטר (או לייתר דיוק הזווית שבה נמצא בית הדיפרנציאל) ע"י מדידה בנקודה הנמוכה ביותר (החיבור של המכסה לבית הדיפרנציאל) ומדידה בנקודה הגבוהה ביותר (בבית הדיפרנציאל ממש מתחת ליוק) הניבה את הנתונים הבאים:
בג'יפ של ערן זווית של 13.5 (אם אני לא טועה, שאקלים מקוריים, קפיצים מקוריים שעברו עירגול)
אצלי 16 מעלות.
3. מדידת כינוס אופנים מחר בבוקר, ואם אפשר הסבר למה צריך כינוס של הגלגלים ולא מקבילות שלהם אני אשמח לדעתאת התיאוריה.

עירא

ערן המסוקס
13-10-05, 22:47
הקפיצים שלי לא עברו ערגול..

קיד
13-10-05, 23:04
, ואם אפשר הסבר למה צריך כינוס של הגלגלים ולא מקבילות שלהם אני אשמח לדעתאת התיאוריה.

עירא
היות שיש קדם אופן, הגלגלים נוטים להתבדר. כינוס האופנים, יבטיח כי בזמן נסיעה למרות שהחישוק מכונס, הסוליה "תברח" החוצה ותהיה ישרה עם קו התנועה. זה די פשוט, הסוליה לא עוקבת לחלוטין אחר בחישוק. לכן, עודף כינוס "דורך" את הסוליות כלפי מרכז הרכב, ומאפשר היגוי מדוייק יותר - כמובן על חשבון בלאי צמיגים. צמיגים מבודרים רו ישרים, נוטים לשחק אל החישוק יותר, ולהעביר תחושות מעורפלות לנהג, כאשר בכל שינוי קל בכיוון ההתקדמות הרכב "ידלג" מצמיג קדמי אחד אל השני.
על קצה המזלג.
קיד.

AvigdorAharon
14-10-05, 13:04
אני חולק על עצתו של אביגדור להחליף את הפולי. הגדלת קוטר הפולי, תקטין את הספיקה ולא את הלחץ. לחץ המערכת מוגדר ע"י שסתום פריקה פנימי במשאבה. אתה יכול למדוד את לחצי המשאבה, ולחפש משאבה בעלת לחץ עבודה נמוך יותר, או להרפות את הקפיץ של שסתום הפריקה, או להתקין שסתום פריקה חיצוני בעל אפשרות כיוונון. בתצורה השלישית, תוכל לשלוט על כוח ההגברה בהתאם לשימוש.
התצורה השלישית נשמעת מעניינת. אפשר לקבל פרטים נוספים (על הביצוע כמובן)? האם ניתן לביצוע באמצעים בייתים או שצריך לגשת למשפץ?

אביגדור

קיד
23-10-05, 21:05
אביגדור,
יש צורך להעזר בבית מלאכה להידראוליקה, לשם הכנת הצינור ושסתום הבקרה.
קיד.

AvigdorAharon
24-10-05, 19:05
אביגדור,
יש צורך להעזר בבית מלאכה להידראוליקה, לשם הכנת הצינור ושסתום הבקרה.
קיד.

אפשר קצת לפרט?
חשבתי אולי ניתן לקנות ווסת לחץ עם פיקוד חשמלי. לחבר אותו בכניסה למיכל (עם מחבר T), לפקד על הווסת ע"י מתג מתא הנהג. יש לי את מידת הניפל בקצה המינור, לאן כדאי לגשת כדי לרכוש ווסת כזה (אם קיים)?

אביגדור

עירא
09-12-05, 20:32
הסאגה נמשכת...

קצת עידכונים,
מוט ההגה עבר שיפוץ.
הזווית של הקסטר תוקנה (הוספו קלינים של 2.5 מעלות).
אחרי ההוספה של הקלינים הורגש שיפור ניכר בהתנהגות של הג'יפ.
אתמול (לאחר נסיעה ארוכה יחסית על כביש) שמתי לב שעדיין חסר משהו.... וזה לא מספיק יציב, קשה לשמור על הג'יפ שישמור על המירכוז שלו (להמשיך ליסוע ישר כאשר אנ לא מתקן עם ההגה) וכאשר הוא מושך לצד אחד ואני מתקן עם ההגה, התיקון יצא חזק מאוד ולרוב מסיט אותי קצת לצד השני. התופעות הללו לא היו בצורה מפחידה (זה לא רכבת הרים כמו קודם, אבל זה גם לא פריווט).
היום קצת זחלתי מתחת לג'יפ וגיליתי שכאשר משחקים עם ההגה ימינה ושמאלה, זרוע הפיטמן מסובבת את התפוח שמחובר אליה מצד לצד רק לאחר שהתפוח זז הוא מושך אחריו את הTIE ROD. למישהו יש רעיונות למה זה ככה? (אם אני לא טועה מדובר בתפוח יחסית חדש, אבל אל תתפסו אותי במילה)
דבר נוסף, הבולמים שמותקנים אצלי גמורים, יש להם כיפופים ועיקומים. (כן אני יודע, זה מה יש)
רעיונות, הערות והארות יתקבלו בברכה.

עירא

AvigdorAharon
09-12-05, 23:31
נהגת ב CJ אחר דומה לשלך?
מישהו אחר נהג בג'יפ שלך?
מהתגובה האחרונה נשמע (???) לי שזו התופעה הרגילה ב CJ עם הגה כח.

ד"א,
הרעיון הבא שלי הוא וסת לחץ חשמלי על משאבת ההגה כח (לחץ נמוך בנסיעה במהירות גבוהה ולחץ גבוה במהירות נמוכה). נשאר לי לבצע ניסוי קטן לפני כן...

אביגדור

-->