PDA

צפייה בגרסה מלאה : קולט נוזל + סתום , דוד שמש

אמיר ב.א
19-10-15, 12:19
בעיה ראשונה : תיקנתי כבר כמה פעמים נזילה מהקולט של הדוד שמש ,
אבל כל פעם זה חוזר ,
החלפתי את החלק , ניקיתי , חיזקתי ....
כל פעם עוברת תקופה , הטיפטוף מופיע מחדש , ומצטברת אבנית על הצינור....

בנוסף - אין כמעט מים חמים אם לא מדליקים את הדוד , אולי הקולטים סתומים - איך יודעים מתי הגיע הזמן להחליף ?

תודה!
102479

DANI1
19-10-15, 19:31
בעיה ראשונה : תיקנתי כבר כמה פעמים נזילה מהקולט של הדוד שמש ,
אבל כל פעם זה חוזר ,
החלפתי את החלק , ניקיתי , חיזקתי ....
כל פעם עוברת תקופה , הטיפטוף מופיע מחדש , ומצטברת אבנית על הצינור....

בנוסף - אין כמעט מים חמים אם לא מדליקים את הדוד , אולי הקולטים סתומים - איך יודעים מתי הגיע הזמן להחליף ?

תודה!
102479

ערב טוב האבנית שיש לך ליד הקולט יכולה להיות מכמה סיבות ,אין מספיק טפלון ופישטן בהברגה ,יתכן ויש סדק מזערי בחיבור ההברגה שיש בקולט ,יתכן והמחבר לא מתאים לצינור ,לפי התמונה זה בחלק העליון של הקולט ,באיזור זה המים מגיעים ביום שמש חמה ל- '95 מעלות וזה גורם להתרחבות הצינור ,ולכן מומלץ לשים בין החלק העליון של הקולט לחיבור הדוד ,צינור נחושת 5/8 מבודד עם חיבור פלר.
באחד מצידי הצינור יש מדבקה אפורה ובה יש את מס הקטלוגי של הקולט שהוא בנוי משנת היצור ,חודש היצוד ,מס הקולטים שיוצרו באותה שנה .
(דוגמא -8שנים3 חודש 1764 יצרו מתחילת שנה ....)
בדיקת קולט סתום נערכת סוגרים את המים הקרים לדוד ,פותחים את הצינור שמוביל מים מהקולט לדוד בחלק העליון ,פותחים את הברז ,שמים יד על הניפל שיוצא מהדוד למניעת יציאת מים ,אם לא יותא מים בלחץ מהצינור שמגיע מהקולט ,יתכן והקולט סתום ,אבל מומלץ לבדוק את כל חיבורי הדוד בין נחושת למתכת יתכן ויש חסם באחד החיבורים (ארקציה)
בהצלחה
DANI 1
וכן מומלץ לשים מסנן אבנית בכניסה למים הקרים בדוד

אמיר ב.א
19-10-15, 23:40
תודה!!!!

אמיר ב.א
22-10-15, 12:44
ביצעתי את מה שאמרת היום בצהריים,

ברגע שפתחתי את החלק העליון של הקולט , היה פיצוץ חזק,
ויצאו כמויות רציניות של קיטור ומים רותחים...מזל שעבדתי עם בגדים ארוכים וכפפות

זה לא מסתדר לי עם המציאות - החשמל לדוד כבוי ,
הדוד דלק פעם אחרונה חצי שעה לפני יומיים,
מאיפה כל הקיטור הזה הגיע ?

הקולטים מ2010 וניראים מעולה מבחינה חיצונית , כולל החלק השחור בפנים , ממה שהסתכלתי בתוך הצינורות ויזואלית - לא ראיתי כמות רצינית של אבנית.

הפעם השתמשתי בנדיבות בפשתן וטפלון , קודם פשתן ומעליו טפלון כמו שלימד אותי פעם אינסטלטור , ובנתיים אין נזילה ,
לעומת זאת עדיין לא מבין מאיפה יש קיטור בצהריים , ולמה אין מים חמים בערב ?

AvinoamNa
22-10-15, 13:02
אם השתמשת רק במפתח אחד ולא החזקת את הצינןר של הקולט עצמו, כנראה שסובבת של הצינור של הקולט עצמו עד שהוא נקרע.

DANI1
22-10-15, 13:14
הפיצוץ שנוצר לך כתוצאה מזה שהיה אויר בתוך הדוד והמים החמים שהגיעו מהקולט ומהחשמל יצרו לך קיטור בטמפ' גבוהות 90-110 מעלות .
מה שמומלץ לעשות ,לעלות על הגג לסגור את הכניסת מים לדוד ,לפתוח את הפקק התחתון ולתת למים לזרום כ-10 דקות ,לאחר מכן לסגוא את הפקק ,לפתוח את המים בכניסה לדוד ,ולפתוח את כל הברזים של המים החמים בבית ,ברגע שהתחילו לצאת מים מהברזים בבית (אל תתרגש מהלחץ הנמוך)תתחיל לסגור מהמקום הגבוה בבית עד למקום הנמוך ביותר ,וכך כל הדוד מלא מים .
בהצלחה
DANI 1

אמיר ב.א
22-10-15, 16:57
תודה !

בכל זאת קשה לי להבין ,

איך יש קיטור בקולטים בצהריים , ואין מים חמים בכלל בערב.

נמרוד
22-10-15, 17:13
בנות משפחה בגיל ההתבגרות?

boaz avrahami
22-10-15, 17:32
אולי משהו סתום במעבר בין הקולט לדוד?

זה מסביר אולי למה מרוב לחץ יש כשל בחיבור יציאה מהדוד ואת רעש הפיצוץ שנגרם משחרור הלחץ שלא היה לו לאן להיפרק.

דבר נוסף, אם אוויר אכן יכול להילכד בקולט אז הגיוני שמים חמים לא יגיעו לדוד.
אני תוהה בקול אם יכול להיות מצב שכזה בכלל

ukiuki
22-10-15, 17:56
דבר נוסף, אם אוויר אכן יכול להילכד בקולט אז הגיוני שמים חמים לא יגיעו לדוד.
אני תוהה בקול אם יכול להיות מצב שכזה בכלל

זה אפשרי במקרה והקולט מותקן גבוה מהדוד.

אמיר ב.א
22-10-15, 18:46
אין בנות מתבגרות , ואין בכלל מים חמים - גם לא למקלחת של מישהו אחד !

הקולט יותר נמוך מהדוד ,
המעבר בין הקולט לדוד חופשי ,
כמות הקיטור מסבירה באמת למה האיזור כל פעם כושל ,
מהקולט יוצאים מים , אמנם לא בזרם חזק , אבל לדעתי גם אם זה זרם לא חזק - עדיין המים שבדוד צריכים להתחמם ?!

DANI1
22-10-15, 18:51
לפי התמונה ששלח אם היה סתום הצינור פלסטיק היה מתפוצץ מזמן ,ולכן חייבים להתקין בין הדוד לקולט בחלק העליון צינור נחושת 5/8 זה התקן.
אם החלק של הקולט היה מותקן גבוה מהדוד הוא לא היה מקבל מים חמים מהקולט ,ואם כך המצב היום חייבים להתקין אל חוזר צללית נמוכה (אל חוזר עם כדור)לא הרבה מכירים אותו עושה פלאים בבעיות מים .
את האל חוזר מתקינים מתחת לדוד במזרים מים לקולט(מדבקה לבנה בתחתית הדוד),מה תפקידו ,כשיש בעיית גובה בין החלק העליון של הקולט ,לבין החלק התחתון של הדוד ,הוא נועד לשמור מים מחים בדוד ושלא יחזרו מים חמים מהדוד לקולט בלילה ואז יתקררו המים בדוד.
אני בעברי הייתי מבצע עבודות אינסטלציה ,ומתקין מורשה של "כרומגן" ,בעיסוקי אני גם נותן יעוץ מקצועי לוועדי בתים בנושא למערכות סולריות.
בהצלחה
DANI 1

boaz avrahami
22-10-15, 19:06
אמיר

זה בסך הכול מערכת די טיפשה עם לוגיקה ברורה יחסית.

האם באמצע היום בשיא החום יש מים חמים ?

ככה אפשר להבין אם בשלב ראשון אלמנטרי הקולט מעביר מים לדוד.

אם התשובה שלילית המים לא זורמים בין הקולט לדוד.

אם חיובית אז משהו בסירקולצית מים דפוק.
או שהחמים בורחים חזרה לרשת המים או שהקולט מקרר אותם.

*
אני לא אינסטלטור ולא חותם על שום מילה

amit1
23-10-15, 18:18
מציע שתתחיל בניקוי ושטיפת הצנרת של הקולטים. פתח בזהירות את הפקק בחלק התחתון של הקולט ותן למים לזרום. אצלי מותקן ברז ואחת לשנה אני פותח ומנקה את ה"גיפה".

ukiuki
24-10-15, 21:27
לקולט יש כניסה גבוהה וכניסה נמוכה.
לדוד יש כניסות המיועדות לקולט.
מכיוון שאתה טוען שהכל תקין, אין סתימות ועדיין אין מיים חמים, הייתי בודק אם הקולט חובר נכון לדוד.
אולי תצלם לנו?
ניסית לנתק את הקצה הבעייתי בקולט , לפתוח את המיים ולבדוק זרימה?

zoharami
25-10-15, 10:28
מאוד פשוט ושכיח....תבדוק קו החזרה לדוד (הצינור העליון) לרוב נוצרת שם סתימה - מאוד פשוט תדחוף פנימה ברזל בנין תראה אם סתום או לא(תדע לפי הג'יפה...).
מעבר לכך לא אמור להיות לך אוויר במערכת תזכור שצינור הממים החמים שמזין את הבית הוא הצינור הגבוה בדוד.
בהצלחה

ירוקי
28-05-19, 16:17
מעלה שרשור ישן:
הקולט שלי לא מחמם את המים, רק בעזרת החשמל.
רקע:
הדוד הישן הוחלף בחדש (נשברו ברגים בפלאנג').
באותה הזדמנות, החלפתי את צנרת הנחושת בSP, שסתום בטחון ואל חזור חדשים. ניקיתי את הקולט מאבנית.
בכניסה העליונה של הדוד (כלומר מהצינור העליון של הקולט) יש מים חמים (רותחים).
ובכל זאת, גם אחרי שעות שמש, אין מים חמים בדוד (רק אם מדליקים את החשמל).
חשבתי אולי אוויר במערכת - ניקזתי (ברז דוד סגור, פתיחת כל החמים בבית, פתיחת ברז דוד, סגירת ברזים קומה עליונה ואז תחתונה).
לא עזר.

אגב, אני החלפתי - אז אין לי למי לבוא בטענות...
ההחלפה היתה קלה.
משגע אותי שבמערכת כה פשוטה אני לא פותר את הבעיה. זה עבד קודם. לא טעיתי בחיבורי הצינורות של הקולט (צינור תחתון של הקולט מחובר למטה, צינור עליון מחובר בחלק העליון של הדוד).
אמיר - מה היה הפתרון לבעיה אצלך?

רגע לפני שאני פונה לבעל מקצוע (שאני מסופק אם אמצא כזה בקלות שיפתור את הבעיה בקלות, בלי להעליב אף אחד), אשמח לקבל רעיונות.

Eitan_S
28-05-19, 17:34
לא מומחה לדודים וקולטים אבל על פי תאור הבעיה ובהנחה שכל החיבורים נכונים נראה שאין מעבר מים מהקולט לדוד.

ירוקי
28-05-19, 18:24
את זה גם אני הבנתי - אבל למה?
מה מונע אצלי את הסירקולציה?

razzamataz
28-05-19, 19:16
אלחוזר בכיוון הנכון?

ירוקי
28-05-19, 19:27
אלחוזר בכיוון הנכון?
חיובי.
יש שניים.
אחד בכניסה לדוד (הזנה, סימון כחול) ואחד ביציאת המים מהדוד (למטה, מסומן בלבן) לכיוון הקולט.
כשהצינור לקולט מפורק, זורמים המים מהדוד החוצה (לכיוון הקולט).
גם שהצינור העליון מפורק מהדוד והברז לדוד פתוח, זורמים המים החמים הרותחים מהקולט החוצה.

מה אני מפספס פה?

איל מ
28-05-19, 21:49
איך ניקית את הקולט מאבנית?
מנסיוני,
בשלב מסוים הם פשוט נסתמים, וגם עבודה עם מסיר אבנית לקומקומים לא פותר כמו שצריך, כי הוא פשוט לא נכנס לצינורות המשניים.
או שחתיכות משתחררות וסותמות את הצינור בהמשך.
(בדיוק כמו רדיאטור סתום של רכב, רק שכאן אין אפשרות לפתוח ולהעביר חוטר).
בנוסף,
מהתיאור המילולי לא הצלחתי לרדת לפרטי הפרטים של החיבור.
אם תעלה תמונות של מה מחובר למה ואיםה יצאו מים חמים זה יעזור.

boaz avrahami
29-05-19, 06:45
זה שהחלפת את הצינור נחושת לSP זה כנראה צעד מאוד לא נבון.
מדובר בצינור חם מאוד מאוד מאוד ולמיטב זכרוני התקן מחייב נחושת ולא סתם.
ה SP עלול להתפוצץ

Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94

de fox
29-05-19, 08:56
זה שהחלפת את הצינור נחושת לSP זה כנראה צעד מאוד לא נבון.
מדובר בצינור חם מאוד מאוד מאוד ולמיטב זכרוני התקן מחייב נחושת ולא סתם.
ה SP עלול להתפוצץ

Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94

קטונטי מלהכיר בתקני אינסטלציה אבל SP עומד ב 95 מעלות בלחץ 10 BAR ובעל תקן לעמידות ב UV.

ירוקי
29-05-19, 12:02
קטונתי מלהכיר בתקני אינסטלציה אבל SP עומד ב 95 מעלות בלחץ 10 BAR ובעל תקן לעמידות ב UV.
גם אני קטונתי ובטח לא איש דודים (ולכן לא מכיר את התקנים).
אוסיף מעבר ללחצים וטמפרטורות שציין de fox שיש הוראות התקנה של צנרת SP לדוד, אם כי אני לא בטוח לגבי החיבור לקולטים כפי שציינת:
https://www.sp.metzer-group.co.il/wp-content/uploads/2017/11/sp_plumbing_installation_instructions.pd f
מצטט:
בהתקנת צנרת לדודי שמש טרמוסיפוניים - ניתן להשתמש בצנרת SP לחיבור בין הדוד לדירה בלבד.
הכוונה לא לחבר לקולטים?

בשתי חנויות פה אמרו לי להשתמש בצנרת SP וגם ראיתי אצל אחרים שימוש בSP.

העלית לי פה נקודה חשובה.

Eitan_S
29-05-19, 13:21
אם הכל חובר נכון נראה שהקולטים סתומים.

מניסיון של שכן עם ידיים טובות וגישה לכל החומרים הנדרשים לניקוי הקולטים - חבל על הזמן.

אין ברירה אלא להחליף אותם, מסנן אבנית בכניסה לדוד ובכניסה לקולט ויש לך שקט לשנים רבות.

ד ו ר ו ן
30-05-19, 08:30
מסנן אבנית בכניסה לדוד ובכניסה לקולט ויש לך שקט לשנים רבות.

איך מסננים אבנית מהמים במערכת ביתית?

Slowly..

boaz avrahami
30-05-19, 09:14
איך מסננים אבנית מהמים במערכת ביתית?

Slowly..

אל תתחכם!
סיליפוס למרות סלידתך ממנו ולמרות שתאמר שהוא רק ממיס את האבנית

Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94

איל מ
30-05-19, 09:45
ו.......הנה!
התחלנו!
שוב.

ירוקי
31-05-19, 11:15
עדכון:
הוצאתי את השסתום החד כיווני ביציאה מהדוד לכיוון הקולט ונראה שהכל תקין.
התמונה היא אחרי שהוצאתי:
124357
הוא היה מורכב בכיוון הנכון (כפי שניתן לראות מהחץ):
124358

הוא גם עובד תקין - נשיפה בכיוון מהדוד עוברת, מצד הקולט לא עוברת.
אני מניח שלסירקולציה לא היה "כח" לדחוף אותו ובגלל זה היא לא התבצעה.
בכל מקרה, כמו שכתבתי, החלטתי להעיף אותו (לא יודע למה אבל היה שם אחד קודם, אולי אחד מקולקל...) ועכשיו יש מים חמים בדוד מהקולטים.

את עניין המעבר לנחושת אני אבדוק.

תודה לכל המייעצים.

boaz avrahami
31-05-19, 17:04
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20190531/d9dad5ba7d6bbe9df65100fd90e73d9d.jpg

https://www.chromagen.co.il/טיפים/הסכנות-שבהתקנה-לא-תיקנית

Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94

tallevi
31-05-19, 17:52
בועז, מתי לאחרונה ראית התקנה עם צנרת שלא מפלסטיק (פקס או sp)???

אצלי יותר מ15 שנים עם צינור פקס פשוט (אפילו לא sp) וככה גם כולם מסביב, ככל שהעין משגת...לא ראיתי אחד עם צנרת נחושת...או במילה אחת למה שצירפת - ב ו ל ש י ט...

ברור שצינור נחושת עמיד יותר מכל הבחינות אבל תכלס...גם צינורות הפלסטיק עושים את העבודה ועושים טוב. לאורך שנים. לפחות כאורך חיי הקולטים ובוודאי של הדודים.

פות"ש - אני לא מצליח להבין מאיפה השתחל לשם האל חוזר הזה...גם אצלי אין ואף פעם גם לא היה...
למה צריך את זה בכלל??? (חוץ מלייצר תקלות...?)

טל.

boaz avrahami
31-05-19, 23:48
אתה גר באזור של חאפרים כנראה וזו בוודאי הסיבה.
אני לא נוהג לישר קו עם המכנה הנמוך והזול של כל מיני עבודות , שבעתיים כשההפרש לא נוראי ומדובר בבטיחות וזה גם התקן כפי שציינתי.

אתה יכול לומר שזה בולשיט וגם לחבר את הדוד שלך ללא הארקה כי גם הארקה זה בולשיט , לא?
גם אל חוזר זה בושיט. פלא שיש לך

לפחות אל תדיח אחרים לנהוג כמוך!

Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94

-->