PDA

צפייה בגרסה מלאה : גידול עגבניות בעציץ - ג'יפולוג יודעים הכל

GodsFather
20-10-15, 09:44
שלום שלום,

כל מי ששאלתי אותו הפציר בקול גדול - "זה פשוט! זרוק זרעים של עגבניה או אפילו תחתוך עגבניה וזרוק לתוך האדמה של העציץ ושלום על ישראל"...

האמנם ?

מה ההליך הנכון לגידול של עגבניה ? (כבר זרקתי עגבניה חצויה לתוך האדמה לצורך העניין)...

העציץ בגודל של 40 ליטר, יש שמש אם צריך, יש מים כשצריך והעציץ חשוף לשמיים כך שגם הגשם והטל משפיעים.

מאיר אלוני
20-10-15, 09:57
כמה זמן בערך מרגע הזריעה ועד לקטיף ?

צחי עקיבא
20-10-15, 10:12
ממה שאני מכיר
שים לב שיש ניקוז ראוי לעציץ (העגבניות לא יאהבו אם לא)
השתמש באדמה קלה(כבול או קומפוסט)
וכמובן הקפד על השקיה. הדרך הנוחה היא להכניס אצבע לאדמה
אם היא מרגישה יבשה בכמה סנטימ הראשונים,תשקה.
חוץ מזה גם המליצו לי לדשן פעם בחודש בערך
ואפשר לפרגן גם בתמיכה לצמח
יתדות הדליה או איזה כלוב

*זה היעוץ שקיבלתי מחקלאים באיזור שלי

GodsFather
20-10-15, 10:19
שאלה טובה :)

הזריעה הייתה שלשום, אם מה שעשיתי נחשב זריעה...

צחי עקיבא
20-10-15, 10:20
מה שכתבתי מתייחס לשתיל

חנן-ג'יפולוג
20-10-15, 10:27
זה נחמד. גדלות לי עגבניות כאלה בכל הגינה מעגבניות שזרקנו בכוונה פה ושם, רק אל תצפה לקבל עגבניות בכמות או באיכות של עגבניות מהסופר.
מעבר לתנאים הפחות טובים שאתה תספק להן, העגבניות שיש בשוק היום הן משתילי מכלוא, וזה אומר שרק השתיל המקורי נותן את התכונות שהמפתחים נתנו לו. למה שיוצא מהזרעים של העגבניות שיצאו מהשתיל המקורי, אין את התכונות המקוריות.
מה שיצא לך יהיה פחות עמיד למחלות, פחות יבול, פחות יפה ופחות טעים.

הזרעים המקוריים שווים את משקלם בזהב. אלפי ואולי עשרות אלפי דולרים לק"ג.

Sent from my SAMSUNG-SGH-I537 using Tapatalk

GodsFather
20-10-15, 10:28
תודה צחי.

GodsFather
20-10-15, 10:44
תודה חנן על המידע. אתה מדרבן אותי להשיג זרעים טובים מאנשים מקושרים :)

חנן-ג'יפולוג
20-10-15, 10:45
מצע מומלץ: פרלייט או ורמיקולייט של אגריקל ממושב הבונים.

השקייה: תמיסה של מים ודשן מוכן של דשן גת, ביחס של 0.02 אחוז.

כמות השקייה: כמה שיותר. אם אתה יכול לעמוד ליד העציץ ולהשקות אותו כל היום, הכי טוב.

GodsFather
20-10-15, 10:45
אגב, קילו זרעים זה חתיכת כמות... כל מה שצריך זה גרמים בודדים בשביל עציץ או שניים.

חנן-ג'יפולוג
20-10-15, 10:47
לפני שבועיים נאמר לי שזה מגיע לכדי חצי דולר לזרע.

ניר ל
20-10-15, 10:53
חנן, אני מתערב שלא ביקרת בסופר בחדשיים האחרונים, כי יותר נמוך מהזבל שהם מנסים למכור שם תחת המותג עגבנייה - אי אפשר לרדת.

אמיר, נשמע לי שאתה צריך למקם את העציץ מתחת לצינור ניקוז של המזגן...

כמו כן ובהמשך לפוסט השני שהעלית - אולי מה שאתה צריך זה לגדל פסיפלורה ולשאול מראש גם איך נפתרים מפסיפלורה שהשתלטה על כל הגינה...

חנן-ג'יפולוג
20-10-15, 10:57
לא ביקרתי בסופר כבר שנים, זה נכון, וגם חלק קטן מהאספקה של העגבניות שלנו, שרי וגם רגילות, מגיע מהגינה.

שמעתי על וירוס שפוגע לאחרונה חזק מאוד בעגבניות, ולכן אתה מקבל בררה ביוקר, אבל זה לא משנה את העקרון של זני המכלוא. לעגבניות שיצאו מהזרע של העגבניה שאתה קונה יש תכונות נחותות מאוד ביחס לעגבניה שקנית.

boaz avrahami
20-10-15, 11:00
יש איזה מזיק בעגבניות עכשיו.
בגלל זה חש מעט יבול ובאיכות נמוכה.
מכיר אגב שני מגדלים שעשו הון מזרעי עגבניות. ברמה של אקזיט

GodsFather
20-10-15, 11:00
לפני שבועיים נאמר לי שזה מגיע לכדי חצי דולר לזרע.

5-10 דולרים ויש לך יופי של ערוגה

ניר, אני פחות מתחבר לפסיפלורה, תודה

לגבי השקייה, אין לי בעיה להרים סוג של טפטפת מבוססת בקבוק מים עם חור... השאלה היא אם מים עומדים לא יזמינו יתושים ושאר מרעין בישין

חנן-ג'יפולוג
20-10-15, 11:01
אם תשתמש במצע שהמלצתי לך ויש ניקוז, המים לא יעמדו.

חנן-ג'יפולוג
20-10-15, 11:05
לגבי השגת הזרעים, אני לא יודע אם הם נמכרים ללקוחות פרטיים, או אפילו למגדלי עגבניות.

הם נמכרים למשתלות שמוכרות שתילים.

boaz avrahami
20-10-15, 11:06
מצע מומלץ: פרלייט או ורמיקולייט של אגריקל ממושב הבונים.

השקייה: תמיסה של מים ודשן מוכן של דשן גת, ביחס של 0.02 אחוז.

כמות השקייה: כמה שיותר. אם אתה יכול לעמוד ליד העציץ ולהשקות אותו כל היום, הכי טוב.

תסביר שאתה מדבר על מצב של מצע עם השקית נגר ומחזור המים דרך המצע...
זה קצת מעבר למגדל הביתי [emoji1]

ניר ל
20-10-15, 11:09
אז אני אספר לך -
לפני שלושה חדשים היו רק עגבניות רקובות על המדף, מלא זבובים, היום יש משהו שלא נראה כמו עגבניה ,לא בצבע של עבניה ואפילו הזבובים לא מתקרבים אליו ( תסלח לי שאני לא יכול להעיד על הטעם ... כן...).
אם אני מצרף לזה את ההסבר שלך , אני יכול להסיק מכך שהם כנראה זרקו את העגבניות הרקובות לפח בסופו של דבר ואת מה שגדל שם הם מציעים כרגע למכירה.
אני בכל אופן יכול לחיות טוב מאד בלי העגבניות, מי ישמע כל היום אנחנו חותכים סלט... אבל כשזוגתי נתקלת בעגבניות יפות היא עוצרת בחריקת בלמים ומעמיסה חצי בגאז׳ ...
אז אם מישהו מחפש עגבניות באיזור השפלה - אניפתוח להצעות החל מ 20ש״ח לקילו.

חנן-ג'יפולוג
20-10-15, 11:10
גידול כזה לא נעשה מסיבה כלכלית. זה מוסכם.
אמרתי את האופטימלי מבחינת הצמח.
כמובן שבסוף צריך לעשות את החשבון (מים, דשן, כסף, זמן פנוי) לעצמך, ולהחליט איפה אתה ממקם את הטיפול בין הרצוי למצוי.

אצלי בגינה אין מיחזור נקז, אבל אני כן מחלק את המנה היומית הכוללת ומשקה אותה במקסימום פעמים ליום שניתן לתכנת את המחשב.

lizard
20-10-15, 11:58
אני הולך לבנות מערכת אקוופונית. ראיתי כזו מערכת אצל מישהי במושב והיא מגדלת ירקות ממש יפים.

ירוןש
20-10-15, 12:04
נעזר בשרשור......אצלי גדלים כחודש מספר שתילי עגבנייה וכרגע יש כנימה לבנה על השתיל .האם יש איזה פתרון לריסוס ביתי?

נמרוד
20-10-15, 13:19
כשעברתי לבית החדש האינסטלטור עשה טעות. את האסלה בחדר השירותים של הילדות הוא שכח לחבר לבריכה.

עלינו על זה תוך כמה ימים, גם בגלל הריח, אבל בעיקר בזכות שיחי העגבניה המטורפים שצמחו מאחורי הבית - זרעים מעוכלים, מים בשפע וזבל אורגני ישירות בצינור לתוך האדמה...

כן אצלנו הילדות אוהבות עגבניות לא רק בצורת קטשופ.

GodsFather
20-10-15, 13:37
אז לאסוף את הקקי של המשפחה ולשים בעציץ ?

חנן-ג'יפולוג
20-10-15, 13:38
כן, אם אתה בעניין של כולירע.

asafk
20-10-15, 15:00
עוד טיפ לגידול ירקות בעיר. הגג הוא מיקום מצויין. גם שמש, גם פחות אבק וגם מעט מאוד מזיקים מגיעים לגבה הזה.

אסף.

ד ו ר ו ן
20-10-15, 15:15
אז לאסוף את הקקי של המשפחה ולשים בעציץ ?
אם אתה גר בחברון אז כן.
אני מזמן טוען שהטעם של עגבניות בלאדי מהשטחים הוא פקטור של איכות מערכת העיכול של אחמד.

בכל סטאנדרט מערבי, לא משקים צמחים למאכל אדם עם ביוב גולמי.

זאת אחת הסיבות שקשה מאד לייבא תוצרת חקלאית מהשטחים.

amit1
20-10-15, 15:15
קנה שתילים מוכנים ממשתלה שמתמחה בשתילי ירקות, שתול שני שתילים בעציץ אחד, הכן טפטפת ותשתית להדליה בגובה 1.8 מ' + כיסוי בניילון לקראת החורף......

יונתןמצפה
20-10-15, 17:21
אם אתה גר בחברון אז כן.
אני מזמן טוען שהטעם של עגבניות בלאדי מהשטחים הוא פקטור של איכות מערכת העיכול של אחמד.

התכוונת איכות ארוחת הצהריים שלו...

boaz avrahami
21-10-15, 00:53
כשעברתי לבית החדש האינסטלטור עשה טעות. את האסלה בחדר השירותים של הילדות הוא שכח לחבר לבריכה.

עלינו על זה תוך כמה ימים, גם בגלל הריח, אבל בעיקר בזכות שיחי העגבניה המטורפים שצמחו מאחורי הבית - זרעים מעוכלים, מים בשפע וזבל אורגני ישירות בצינור לתוך האדמה...

כן אצלנו הילדות אוהבות עגבניות לא רק בצורת קטשופ.

ילדות מיוחדות יש לך אם הקקי שלהם נתן כזה בוסט לעגבניות כבר אחרי יומיים...

הגנים של הגובה עוברים בכל הצינורות [emoji1]

אמיר ב.א
21-10-15, 08:24
אני מגדל עגבניות כבר כמה שנים בגינה,
לגבי מה שעוזר להם - להוציא אותם מהעגבניה , ולא לשים עם העגבנייה , זה גורם לריקבון.
להשקות כל יום , הרבה שמש,

בעבר הרחוק עבדתי ב"הזרע", לפני 20 שנים זרעי עגבניות של הזרע ,
נימכרו באלף דולר ל100 גרם זרעים - אגב מאה גרם זרעים זה המון זרעים ,
עבדתי בין השאר במיון שלהם, למיין מאה גרם זרעים יכול לקחת כמה ימים רצוף.

חלק מהמחיר זה גם ציפויים מיוחדים ששמים לזרעים שגורמים לזה שהזרע לא נירקב ולא תוקפות אותו מחלות.
אפשר לקנות זרעים טובים בחנויות של "הגרעין" או בחנויות "ניצת הדובדבן"
זה לא הזרעים הכי טובים של חקלאים , אבל יותר טובים מסתם זרעים מעגבנייה ממוצעת,
5~15 ש"ח לשקית של כמה עשרות זרעים.

אם יש כנימות לבנות - לגזור ולהעיף את הענף עליו יש אותם,
אם זה רק קצת לרסס עם שפריצר ומי סבון.

asafk
21-10-15, 08:32
אחרי מספר שיחי עגבניות שנולדו מהפרי עצמו, הנסיון הנוכחי הוא עם זרעים שקניתי בסופר ב5 ש״ח. נבטו כבר ועוד מעט נוכל לדווח על האיכות.

אסף.

יואב פולס
21-10-15, 10:18
עשיתם לי חשק לגדל עגבניות. חלאס עם זה.
מה השלב הבא? תותים? חצילים? ציריות של לנדרובר? יש משהו שאפשר לשים על השיח של הציריות נגד קימחון?

GodsFather
21-10-15, 10:27
אחרי מספר שיחי עגבניות שנולדו מהפרי עצמו, הנסיון הנוכחי הוא עם זרעים שקניתי בסופר ב5 ש״ח. נבטו כבר ועוד מעט נוכל לדווח על האיכות.

אסף.

מה אורך הזמן של הגידול מרגע הזריעה ? והאם זה בשמש התל אביבית או שזה על גג הקמפר ?

חנן-ג'יפולוג
21-10-15, 10:48
אתה קוטף פירות מחודשיים-שלושה אחרי הזריעה ועד לכשנה אחרי הזריעה. הצמח יגיע לאורך של חמישה-שישה מטרים, בהינתן לו התנאים הנכונים.

מידע נוסף:

https://he.m.wikipedia.org/wiki/%D7%A2%D7%92%D7%91%D7%A0%D7%99%D7%99%D7% 94

polar bear
21-10-15, 11:33
אנחנו קנינו שלושה שיחים לפני מעט יותר משנה. שניים שרי ואחד רגיל, הרגיל לא שרד וגם כשהוא היה בחיים העגבניות היו מכוערות { משהו בתהליך הניפוח של העגבניה לא עבד שם כמו שצריך} . השרי משגשגות. עד היום מוציאות פירות יפים 5-10 בשבוע. טעים מאד. די השתלטו על העציץ { 2X0.3X0.4 } היום שם גפ פלפלים קטנים, או שהלכו בגלל האקלים או בגלל שהעגבניה הרגה אותם. נותן להם הרבה פחות מים ממה שמתואר פה. לא מרגיש בעיה, יכול להיות בהחלט שעם יותר מים היו נותנות יותר פירות.

asafk
21-10-15, 17:53
אני מגדל במרפסת. כשהשיחים יגדלו הם יעברו לגג כי הם יצטרכו יותר שמש ופחות תשומת לב. רוב הירקות אוהבים את הגג העירוני.
יש לי במרפסת תותים וזה בכלל קלי קלות וגם כיף לגדל. במרפסת הם פחות פגיעים ותותים לא אוהבים תנאים מאתגרים אז הם נשארים שם ולא מצטרפים לגידולי הגג. (תכף אמיר ישאל על מה שהשכנים שלי מגדלים בגג).

אסף.

GodsFather
22-10-15, 09:18
אין צורך אסף, את זה אני יודע איך לגדל או לקבל טיפים ממגדלים מקרבה ראשונה.

ממשיך להשקות את הזרעים ש"נשתלו" בעציץ.. נראה מה ילד יום

boaz avrahami
22-10-15, 09:38
יוצא מהשרשור שעגבניה היא גידול רב שנתי.
עגבניה היא גידול קיץ או גידול חממה.
בגידול חממה לא התנסיתי מעולם ואני לא יודע אם יהיו תוצאות במידה וסתם יכוסה בניילון בלי חימום בלילות החורף

חנן-ג'יפולוג
22-10-15, 09:41
אני גידלתי בחממה, כל השנה, ללא חימום.

boaz avrahami
22-10-15, 09:44
ניתן לגדל עגבניות כל השנה גם על האדמה עם קירוי ניילון?
יש ירקות פופולריים נוספים שחיים בשלום עם העגבניות?
מכסים רק בלילה או מסביב לשעון?

בהזדמנות זו כדאי להזכיר למי שמגדל עגבניות בגינה שיהיה מוכן לקבל עלקת [emoji33]

amit1
22-10-15, 12:06
מי שמעוניין בשתילי תות מוזמן לפנות בה"פ.

erby
22-10-15, 19:47
יוצא מהשרשור שעגבניה היא גידול רב שנתי.
עגבניה היא גידול קיץ או גידול חממה.
בגידול חממה לא התנסיתי מעולם ואני לא יודע אם יהיו תוצאות במידה וסתם יכוסה בניילון בלי חימום בלילות החורף

אני גידלתי בחממה, כל השנה, ללא חימום.

אין גידולי ירקות בארץ שמחזירים את ההשקעה באנרגיה לחימום למעט אולי תבלינים לכן לא מחממים עגבניות, מלפפונים פלפלים וכו'

ניתן לגדל עגבניות כל השנה גם על האדמה עם קירוי ניילון?
יש ירקות פופולריים נוספים שחיים בשלום עם העגבניות?
מכסים רק בלילה או מסביב לשעון?

בהזדמנות זו כדאי להזכיר למי שמגדל עגבניות בגינה שיהיה מוכן לקבל עלקת [emoji33]
אפשר לגדל עגבניה במנהרה נמוכה אבל תצטרך למצוא זרעים של טיפוס שיח. מה שנמכר במשתלות לרוב מיועד להדלייה.
מומלץ לפתוח ביום (כמו בתות) כדי למנוע התעבות של לחות. טמפ' גבוהה+לחות גבוהה בחורף = בוטריטיס.
אין בעיה לגדל עם עגבניה מלפפון, חציל ופלפל רק שזו לא ממש העונה. בעונה הזו הכי מתאים תפו"א, תות שדה, חסות, שום,בצל,ברוקולי,כרוב,צנון וירוקים למינהם. לכל אלה לא צריך חממה או מנהרה.

אם בגינה שלך לא גדלו עגבניות בעבר אין סיבה שתקבל עלקת. זהו צמח פונדקאי שאת הזרעים שלו מעירה רק עגבניה. הבעיה עם עלקת היא שהזרעים נשארים חיוניים עשרות שנים כך שתאורטית אם לפני 40 שנה היה בחצר שדה עגבניות, יש סיכוי סביר להעיר עלקת.
הבעיה בגידול עגבניה בשטח פתוח בחורף היא טמפ' נמוכה וכימשון. עגבניה (ותפו"א ששניהם סולניים) לא אוהבת רטיבות על העלווה. לכן במזג אויר גשום מיד בתום הגשם מרססים מנצידן או שווה ערך לפני שתופיע המחלה כי לרוב היא תופיע והנזק ללא טיפול הוא מוחלט.

בהצלחה.

boaz avrahami
23-10-15, 01:21
תודה.

יש לדעתי לפחות מקום אחד שהחימום הוא בחינם...
יש מנחשים?

-->