PDA

צפייה בגרסה מלאה : עידן חדש לנהיגה ברכב בישראל ?

אמיר ב.א
02-11-15, 00:19
מעניין לדעת אם זה יצא לפועל כמו שתוכנן ?

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4719417,00.html

מצד שני , כניראה שבסך הכל מישהו נתן למישהו משהו (אולי במעטפה , ואולי זה היה ירוק ומרשרש), בתמורה למשהו אחר ...

חנן-ג'יפולוג
02-11-15, 07:27
מהלך דרמטי, ללא ספק.

הוא תקדימי. לא זכור לי מהלך תעבורתי בסגנון הזה.אפילו אפודים ופסים זוהרים חויבו ע"ח הנהג.

הוא בקנה מידה אדיר. בהערכה גסה מאוד, 3-4 מיליארד ש"ח.

המכרז מפנה זרקור, מאוד מפוקס ומאוד בהיר, ליצרן בודד, ישראלי.

הוא רטרואקטיבי, ל15 שנה אחורה.

אם המהלך מבוסס על שחיתות, או על תמימות, או על רצון כן להצטייר כמי שדואג לציבור? לא יודע לומר. אני מבין את מי שחושד בזה.

לגבי המערכת? טובה, לדעתי, אך עדיין לא בשלה להיות מוצר מוגמר. בוודאי לא ברמה כזו שתצדיק חיוב בהתקנתה.

מערכת שמייצרת התראות שווא, מספר פעמים בכל נסיעה, ואני לא מדבר על התראות מוצדקות של אי שמירת מרחק, או סטייה מנתיב ללא איתות, היא מערכת לא בשלה, וכזו שמייצרת את אפקט ה"זאב זאב", שבסופו אתה לומד לא להתרגש מהתראות, וזה במקרה שאתה לא מתעלם לגמרי או משבית את המערכת.

אני משוכנע שיש אפיקים יעילים יותר להשקעת המיליארדים האלה.

מוני אורבך
02-11-15, 07:39
לעניות דעתי בלון ניסוי + ספין ל"גל הטרור" שפוקד אותנו.
כדי שגל הטרור ישכח קצת ולא יהפוך ל"אינתיפדה" בעיני הציבור, הם מרימים כל מני בלוני ניסוי.
זה אחד מהם.
ברור שזה לא רציני ולא הגיוני לציד מאות אלפי רכבים מהיום להיום.
אבל זה פרסומת מצוינת למובלאי...

GodsFather
02-11-15, 08:57
וזה עוד לפני שמגלים את כמות התקלות שנגרמות בעקבות התעלקות על מערכות חשמל בנות 15...

וכמובן שבלחיצת כפתור המערכת מבוטלת/כבויה... אז מה הטעם בלהתקין דבר כזה מעבר לשריפת ממון / תרומה בעקיפין למשק הישראלי ?

דרור ברלי
02-11-15, 08:58
משרד האוצר כבר ממהר לצנן את ההתלהבות. "אין תקציב לזה. בכל מקרה לא יהיו מתנות חינם. הנהגים יצטרכו לשאת בחלק מהעלות".

העובדה שמדובר במדינת ישראל ובמערכת שלטונית שמורכבת מקרימינלים ומארכי-קומבינטורים מושחתים מצד אחד - וביצרן אחד של מערכת בטיחות אחת מצד שני - מעלה ובצדק סירחון כבד וכל מיני תהיות ושאלות, וזה באנדרסטייטמנט עדין במיוחד.

לגבי המכשיר עצמו? הניסוח של חנן היה מאוד דיפלומטי.... המובילאיי הוא סוג של מפגע, קרציה, מכשיר שיכול להוציא אתכם מהדעת.
זה מעצבן במיוחד כשאתם יודעים שאתם שומרים מרחק בטוח ובאמת לא סוטים מהנתיב ובכל זאת החולירע הקטן מצפצף כמו משוגע - כי התרעות שווא זה לחם חוקו של המפגע הזה.
כתב מי שכתב באחד העיתונים היומיים שקיבל את רכבו החדש עם הדבר הזה - "בהתחלה זה עיצבן, אחרי כמה ימים התרגלתי". נו שויין. אם זה כבר לא מעצבן אותו, אני מקנא בו. אבל גם לגרדת אפשר "להתרגל".

מצד שני יש לי בעיה עם "התרגלות" לדברים האלה, כי הם משכיחים מאיתנו את כללי נהיגה הבסיסיים וגורמים לנו לסמוך עליהם יתר על המידה. מכוניות מודרניות מצויידות בשלל מערכות בטיחות מתקדמות שעושות עבודה נהדרת, אבל גם הופכות אותנו לחרא של נהגים, שלא יודעים כלום וסומכים על האלקטרוניקה בעיניים עצומות. אז לפני שממהרים לסמוך על המפגע הצפצפני מטריף הדעת הזה, הייתי ממליץ לנהגי ישראל לנסות להתרגל לשבת נכון מאחורי ההגה, להתרגל לחגור חגורת בטיחות (תתפלאו כמה לא חוגרים) להתרגל להחזיק את ההגה נכון ובעיקר להתרגל לא להתעסק בטמבלפון הסלולרי תו"כ נהיגה.

asafk
02-11-15, 11:35
איזה מזל שאני מקפיד לקנות רק מכוניות בנות יותר מ15....

לגבי המערכת - מצד אחד היא אכן מטרידה. מצד שני היא כנראה המערכת הבשלה והמתקדמת מסוגה בעולם, ונראה לי שאין אופציה טובה אחרת. מה שאומר שבאופן כללי ככל הנראה כדאי לחכות עוד כמה שנים.
מצד שלישי יש באיחוד האירופי תכנית לחייב כל רכב חדש החל מ2020 במערכת רב סנסורית (lidar + Flir + מכמ ) והבעיה הכי גדולה היא המערכת עצמה וקבלת ההחלטות שלה. בזה מובילאיי בין המובילים בעולם. אז אולי כדאי לחכות ל2020 ולא לקפוץ בראש?

אסף.

yoni_0000
02-11-15, 13:46
נסעתי לפני כמה שבועות ברכב עם מוביליי. הרכב הוא רכב חברה, והנהג טען שאם הוא משתיק אותה הביטוח לא תקף בזמן תאונה.. בעצם עוד סיבה לחברות הביטוח להתנער מאחריות.
כמו כן, האם למערכת יש אפשרות לנתח דפוסי נהיגה ולאכסן את המידע? מעין קופסה שחורה שתדע ״לספר״ מה הנהג עשה לפני תאונה?

boaz avrahami
02-11-15, 13:47
המובילאיי עשוי להיות מטרד קטן בנסיעה רגילה אבל כבר קיבלתי ממנו כמה התרעות רועמות בזמן.
ויש הבדל בין התרעה חשובה לפחות חשובה.

למרות הניג׳וס אני מוצא אותו רלוונטי ומועיל.

לעניין ה״מתנה״ אני נוטה להיות סקפטי אבל מצד שני, ישראל כץ יודע להוציא לפועל את רוב ההצהרות שלו. לא מהמר על התוצאה

דרור ברלי
02-11-15, 13:55
איזה מזל שאני מקפיד לקנות רק מכוניות בנות יותר מ15....

לגבי המערכת - מצד אחד היא אכן מטרידה. מצד שני היא כנראה המערכת הבשלה והמתקדמת מסוגה בעולם
אסף.

"מתקדמת"?
"בשלה"?....

בגלל "סף-היסטריה" מאוד נמוך, "מציקה וטורדנית" יהיה המינוח הנכון.
הכוונות כמובן טובות, אבל הביצוע לטעמי, היסטרי מדי וממש לא מרשים.

תעשה סיבוב על מכוניות מודרניות (לצערנו עדיין רק יוקרתיות ויקרות מאוד, אבל מין הסתם תוך לא הרבה שנים זה יזלוג כלפי מטה אל העם) כמו וולבו, אודי, מרצדס, ב.מ.וו וכו', שהמערכות הללו הן כבר חלק סטנדרטי בהן. אולי זה מבוסס על טכנולוגיה של מובילאיי?.... אולי. אבל שם אלה דברים שעובדים נהדר והרבה פחות מטרידים - אפשר לקבוע את סף ההתראה וכמובן יש שם כפתורי כיבוי למי שזה מפריע לו.

האם גם שם הביטוח לא יהיה בתוקף אם יתברר שהנהג כיבה את הציפצופים שמטריפים לו את השכל?... ואם תיגרם תאונה בגלל תקלה במערכת והנהג בכלל לא התייחס כי התרגל לסמוך לחלוטין על המערכת הזו?...

לא הכל מושלם. מערכות עזר לבטיחות הן טובות וחשובות אבל אסור לנו להתרגל לנוכחותן ולהקטין ראש.

דרור ברלי
02-11-15, 14:06
מטפלים בסימפטום ולא בבעיה.
מה גורם לסטיות מנתיב? היסח דעת.
ומי, מי, מי, מסיח את הדעת?..............
בעיקר הטמבלפון. זה אבי אבות הטומאה, מסיח הדעת הראשי בזמן נהיגה.

אם כבר בטיחות, הייתי מצפה שיפתחו התקן שמערבל וחוסם קליטה סלולרית בתוך הרכב כל עוד הוא בתנועה.
משהו שיאשפר לטלפון לצלצל ולהציג את זהות המתקשר, אבל לא יאפשר לקבל את השיחה, כמובן לא יאפשר להוציא שיחה או בכלל לפתוח את כל אפליקציות ההקלדה למיניהן (ווטסאפ/הנגאאוט/SMS וכו') כל עוד הרכב נמצא בתנועה ובורר הילוכים לא נמצא בניוטרל (ברכב ידני) או ב-P (ברכב אוטומטי) ודוושת הבלמים לחוצה/בלם יד מורם/לחוץ.

התקן שכזה שיצטרך להיות מורכב ברכב ישירות ע"י היצרן וקיומו/תקינותו יעוגנו בחקיקה.
לאחר תאונה, אם יתברר שההתקן הוסר, הנהג יהיה צפוי למאסר בפועל.

אין דרך אחרת להתמודד עם הרוצח מס' 1 על הכביש זולת לא לאפשר לו לפעול.

asafk
02-11-15, 14:06
באאודי, ב.מ.וו יש מערכת אחרת שמכוונת כבר לתקינה של 2020 באירופה. היא פחות מציקה אבל גם פחות תתריע במקרי אמת כי היא מיועדת להתריע בפחות סוגים של סכנות.
ולהזכיר לך את המבוכה שהמערכת של וולוו גרמה לחברה?

אל תטעה, אני גם מקבל חום ממערכת שמפעילה התרעה כשאתה בעיקול עם גדר הפרדה בגלל שהיא מזהה גדר לפני הרכב. אבל רמת האינטליגנציה שלה היא בכל זאת מהגבוהות בשוק הזה.

בקיצור... המון נסיונות מעניינים, אף מערכת אחת לא באמת מושלמת אבל יש כמה כיוונים טובים. הייתי מציע למשרד התחבורה לחכות עוד קצת.

אגב.. מסתובב סרטון של הטייס האוטומטי של טסלה בולם את הרכב לפני שהנהג בכלל מבין מה קורה.

אסף.

דרור ברלי
02-11-15, 14:37
המערכת שמוטמעת באודי, ב.מ.וו ובמרצדס לא רק מצפצפת ומווברצת אלא אפילו "משתלטת" על ההגה וזה כבר משהו שקשה לאהוב או לכל הפחות קשה להתרגל. אחרי שנתרגל, נהפוך ליותר זחוחים ובאמת לא נייחס חשיבות למה שקורה מסביבנו על הכביש, כי המערכות האלה יפתרו לכאורה כל בעיה....

אם נהייה כנים עם עצמנו - ברור שצריך תשתיות טובות ומערכות בטיחות מתקדמות שיפחיתו את הסיכוי לתאונות, אבל בסוף, בשורה התחתונה - רק זה שיושב מאחורי ההגה אחראי.

בקיצור - הכוונה טובה, הכיוון נכון ואולי מגיעה גם מילה טובה לשר כץ שסוף-סוף יוצא קצת מהמנטרה על "הגורם האנושי" שמאשימה רק את הנהג. יש עוד הרבה שאלות ובעיות עם זה - לא מדובר כאן במכונית חדישה שהמערכות כבר מוטמעות בה ופועלות כמכלול עם עוד מערכות כמו ESP, ETC וכו' אלא התערבות חודרנית בצורת התקנה במכוניות ישנות יחסית שרובן לא מצויידות במערכות בטיחות כלל למעט ABS. איך זה יעבוד? השד יודע. איכו תהתקנה, שירות, תיקונים, אכיפה וכמובן - כמה זה יעלה? השר אומר שלא יעלה כלום. מצד שני מדובר בהוצאה בסד"ג של מיליארדים ועל כן במשרד האוצר ממהרים להתנגד כי אין תקציב לזה וגם אם יימצא התקציב - כולנו נשלם את זה בעקיפין בצורת מיסים אחרים. שום דבר לא פשוט כמו שהוא נשמע.

Jacob80
02-11-15, 14:59
Wake up and smell the roses

מובילאיי זו המערכת הסטנדרטית אצל יצרנים רבים וכבר היום מוטמעת במחשבי הרכב שלהם.
המערכת הזו ודומותיה הם עיקר תשומת הלב של יצרני הרכב הגדולים והקטנים שנמצאים במירוץ חימוש מטורף לרכב האוטונומי (המלא) הראשון.
רב היצרנים הגדולים כבר הצהירו קבל עם ועדה ש 2020 היא השנה הראשונה בה הם יצאו לשוק עם רכב שנוהג לבד לבד.
ב 2016 קאדילאק כבר מוציאה רכב עם יכולת נהיגה חצי אוטונומית (Cadillac Super Cruise) שנוהג לבד במרחבים בין עירוניים וכבישים מהירים

בעידן ה IOT, הרכב שלכם הוא בסך הכל עוד אובייקט שמחובר לרשת. הנהיגה בו תהפוך מיותרת לחלוטין ובכלל, מודל הבעלות על הרכב כבר יהפוך מיותר.
אבל לא נפחיד אתכם יותר מדי בפוסט הקצר הזה..

קובי

asafk
02-11-15, 16:13
אכן. הכיוון הוא שעוד קצת יותר מעשור לנהוג בעצמנו ייחשב מעשה לא אחראי ולא מוסרי. אז תהנו כל עוד אפשר.

לפני כשנה וחצי אולי שנתיים הוזמנתי להשתתף כמומחה או משהו כזה בדיון בוועדת הכלכלה על הצעת חוק לחייב רכב כבד במערכות כאלו, ולתמרץ בעלי מכוניות דרך הנחות בביטוח והרישוי להתקין מערכות כאלו גם כן.
באיזשהו מקום יש בכך הגיון. לומר שהמערכות בשלות? לא. אבל כמו שכתבתי קודם, יש כיוון וקצב הפיתוח מדהים. חכו שנדבר על מערכות v2v ו v2i. כי אם המצלמה בכביש זיהתה הולך רגל למה שלא נשתמש במידע הזה כדי לבלום את המכונית? ובעצם למה לא לשייט ב200 קמ״ש במרחק של 10 סמ בין פגוש לפגוש?
העתיד נראה מלהיב לחובבי הטכנולוגיה. אבל אוטובוס אחד שיופל מגשר על ידי טרוריסט סייבר יגמור את החגיגה...

אסף

talw
02-11-15, 16:30
זה מתחיל כמו פילוסופיה ונגמר ישר לפנים...אבל כרגיל נתרגל גם לזה. בני האדם מתקדמים בצעדי ענק להפך לאלוהים,בינה מלכותית לא תהיה שם גנאי או סרט קולנוע ,כנראה שזה בלתי נמנע, לטוב ולרע. התאוצה מדהימה.

IlanHadar
02-11-15, 16:50
לטעמי הפונקציה הטובה ביותר של המערכת הפשוטה של מובילאיי זה כפתור הכיבוי.

אני הורדתי את הרגישות של המערכת למינימום ועדיין כל אור ברקס מעיר אותה לפעמים באזעקות הסטריות.
אני בפירוש לא ממליץ, המערכות שהן מובנות ברכבים החדשים ומרעידות את הישבן עדיפות מהצעקות של הדבר הזה. רכב שקט נהיה די מקום מגעיל להיות בו שזה מופעל.

boaz avrahami
02-11-15, 17:39
לטעמי הפונקציה הטובה ביותר של המערכת הפשוטה של מובילאיי זה כפתור הכיבוי.

אני הורדתי את הרגישות של המערכת למינימום ועדיין כל אור ברקס מעיר אותה לפעמים באזעקות הסטריות.
אני בפירוש לא ממליץ, המערכות שהן מובנות ברכבים החדשים ומרעידות את הישבן עדיפות מהצעקות של הדבר הזה. רכב שקט נהיה די מקום מגעיל להיות בו שזה מופעל.

מנסיון של למעלה משנה עם המובילאיי אני לא יכול לומר שהיא נקיה מהתראות שווא אבל מי שסובל ממנה יותר מדי כדאי שיבחן את צורת הנהיגה שלו...
שמירת מרחק, סטיה מנתיב ללא איתות וכו׳...

המערכת לא מסתדרת עם נהגים לא מתורבתים

דרור ברלי
02-11-15, 17:41
"לא אחראי ולא מוסרי"....
בימים שבהם זה כבר לא מוסרי לפגוע במחבל שבא לרצוח, אני מאמין שהכל יכול לקרות.

בינתיים, כל עוד זה לא יחוייב על פי חוק, השרץ הזה לא ייכנס לאף מכונית שלי.

talw
02-11-15, 17:47
אל תדאג דרור ,הטכנולוגיה עובדת גם לכיוון ההפוך, כמו האוטובוס סייבר של אסף, אחרי החוק יצוצו "אפליקציות" מחתרתיות שיתנו לשרץ הזה לקרוא עיתון.

דרור ברלי
02-11-15, 18:02
טל, אני כן דואג.

כי מה שאסף כתב נכון ואמיתי.
המטרה היא שאנשים לא ינהגו בכלל, ולטווח ארוך יותר גם לא יחזיקו רכב כלל.

מכוניות ינהגו את עצמן ויהפכו לסוג של תחבורה ציבורית-שיתופית. כשתצטרך להגיע לאן שהוא, תזמין אותן בלחיצה על אפליקציה והן יגיעו אליך. תסיים להשתמש, הן יסעו בעצמן למישהו אחר.

זה יקרה תוך שנים בודדות. בוא ונאמר שעוד בימי חיינו.

ואחר כך עוד כמה דברים שהיום הם לגיטימיים ובעינינו הם כיף ומעניקים טעם לחיינו, אבל בעיני איזה מגלומן מופרע שסוגד לטכנולוגיה ולרוע מזלנו גם יושב למעלה ומחליט, הם יוכרזו ש"לא אחראיים ולא מוסריים" - ומהר מאוד יהפכו גם ללא-חוקיים. נהיגה בשטח למשל, תהיה אחד הדברים הראשונים ברשימה.

talw
02-11-15, 18:07
"דור הולך ודור בא,והארץ לעולם עומדת."

IlanHadar
02-11-15, 23:02
המערכת לא מסתדרת עם נהגים לא מתורבתים

מסכים איתך, אני עושה מעל 100 ק"מ כל יום כבר 8 שנים, ללא דוח, תאונה או אירוע, אם הייתי נוהג כמו נהג מתורבת מזמן לא הייתי שורד.
אכן זו מערכת לנהגים מתורבתים, כאלה שנוסעים 90, שומרים מרחק ומשנים נתיב פעם ב... עם איתות.

בחיאת בועז, תראה לי אחד כזה כאן... כמו שאמרתי, כפתור הכיבוי...

כמובן שטפו, טפו, חמסה, חמסה, שום, בצל, עיגולים...

six 4 life
03-11-15, 00:29
עוד אחת מיני סיבות רבות למה לאמץ ולטפח רכבי אספנות כל עוד אפשר.
עוד אחת מיני סיבות רבות להקיא מרוב הסירחון שסובב סביב עסקה מפוקפקת כזו חסרת כל שקיפות וחסרת תחרותיות (כיאה למדינה הכי לא תחרותית במערב).

boaz avrahami
03-11-15, 00:31
תפריד נהיגה לשם הנאה מנהיגה לשם תחבורה.

נהיגה לשם הנאה לא תעלם לדעתי כי המהירות והתחרותיות טבועים באדם משחר הבריאה. סוסים, מרכבות וכו׳.

תחבורה זה סיפור אחר והכיוון שרמזת אכן יקרה בקרוב יחד עם עוד כמה דברים לדעתי מפחידים ולדעת שוחרי טכנולוגיה מלהיבים.

קובי נגע בזה על קצה המזלג עם ה IOT שזה באז חזק בתעשיה.
במקביל צריך לעקוב אחרי התוכניות של גוגל כי היא למי שמתמצא, שואפת לנהל את העולם - עד כדי מי יחיה וכמה...
צריך רק לחבר את קצוות החוטים. הרוב מידע גלוי

דרור ברלי
03-11-15, 01:34
תפריד נהיגה לשם הנאה מנהיגה לשם תחבורה.

נהיגה לשם הנאה לא תעלם לדעתי כי המהירות והתחרותיות טבועים באדם משחר הבריאה. סוסים, מרכבות וכו׳.

תחבורה זה סיפור אחר והכיוון שרמזת אכן יקרה בקרוב יחד עם עוד כמה דברים לדעתי מפחידים ולדעת שוחרי טכנולוגיה מלהיבים.

קובי נגע בזה על קצה המזלג עם ה IOT שזה באז חזק בתעשיה.
במקביל צריך לעקוב אחרי התוכניות של גוגל כי היא למי שמתמצא, שואפת לנהל את העולם - עד כדי מי יחיה וכמה...
צריך רק לחבר את קצוות החוטים. הרוב מידע גלוי

אני מפריד יופי.
הבעיה היא שהשלטון ממש לא מפריד.

אם אקח את אמא שלי כדוגמא - הרי שטכנולוגיה שמאפשרת לאח הגדול לדעת בכל רגע איפה היא נמצאת ואיך היא מרגישה ולסייע במקרה הצורך, או מכונית שיתופית שנוהגת את עצמה לבד ללא דאגות של תאונות, טעויות ניווט או תקלות ותיקח אותה בכל יום שישי בצהריים לאופרה - זה משהו נפלא. בתכל'ס גם אני לא הייתי מתנגד לשירות הסעות חופשי שכזה שייקח אותי לעבודה ובחזרה וישאיר לי את הג'יפ רק לכיף בסופ"שים.

אבל מבחינתו של השלטון, הנאה/כיף מפעולת הנהיגה (בכביש או בשטח) ברכב שאינו בקונצנזוס כמו רכב ספורטיבי/שטח, היא סטייה. עניין לא ראוי, חוליגני. משהו שעונה מצויין להגדרה של אסף - "לא אחראי, לא מוסרי". זה שלטון שמרשה לאזרחיו להינות מכדורגל, מקונצרט או מהצגת תיאטרון - שזה סבבה, אבל להינות מנהיגה?... אז אחיזת החנק מתהדקת לאט לאט ובהדרגה. קודם כל השלטון נוקט בשיטת הפרד ומשול הישנה והטובה - מסית את ההמון כנגד אלה שחורגים מהקונצנזוס. אחר כך מצר את צעדיהם באמצעות חוקים נוקשים, רודף אותם ואת התחביב שלהם. אחר כך גם סוגר להם מסלולים ושבילים. השלב הבא יהיה הוצאת השימוש בכלי הרכב הללו אל מחוץ לחוק. ואחר כך, ברגע שהטכנולוגיה תהיה בשלה וזמינה, יגיע גם איסור על בני אדם לנהוג וזהו. תהיו בטוחים שזה יגיע.
זוכר את "אני, רובוט" עם וויל סמית? הסרט הזה הוא מסמך נוקב על העתיד הקודר ועל טכנולוגיה מתקדמת ומרהיבה שמשתלטת על חיי בני אדם.

אני בכוונה מקצין ומקדים את המאוחר, אבל זה הכיוון ואנחנו בדרך לשם. הבאים בתור הם הנאה מאכילת בשר, עישון סיגריה, לגימת משקה אלכוהולי והרשימה עוד ארוכה. השלטון גם אוהב שאזרחיו צייתנים, מתנהגים כמו רובוטים, לא מביעים דעה שונה מזו שהוא מכתיב והעיקר - שיהיה קל לפקח עליהם, לנטר את מעשיהם, מחשבותיהם וחייהם, להעניש ולקנוס אותם אם יחרגו מהתלם - וההתקדמות הטכנולוגית המטאורית היא זו שתקל עליו את מלאכת הידוק אחיזת החנק בנתיניו - אם זה ככה (וזה ככה, נרצה או לא) אז אני לא שוחר טכנולוגיה ולא מתלהב ממנה ולא רוצה אותה - כי מבחינתי טכנולוגיה מתקדמת צריכה רק להקל לי על החיים ותו לא - ומבחינת השלטון היא בדיוק ההיפך - כלי יעיל מאין כמוהו להאדרת כוחו ולהצרת צעדינו.

מכיוון שלהתקדמות טכנולוגית שכזו יש מחיר כבד בדמות ניטור מלא של כל צעד וכנראה גם איסור עתידי לנהוג - אז מבחינתי, כמי שחרד לחופש ולפרטיות שלו ,אוהב מכוניות ואוהב לנהוג, בכביש ובשטח - אז תודה, אבל לא. ממש לא. נכון לרגע זה, אני לא רוצה מערכת שתצפצף כמו משוגעת ותטריף את דעתי בכל פעם שנדמה לה שאני סוטה מהנתיב או מתקרב יותר מדי (לדעתה) לרכב שלפניי. בטח אני לא רוצה קופסה שחורה שתספור לי מרחקי נסיעה כדי לקנוס אותי במס על כל קילומטר, וגם לא רוצה לשלם משכורת לאיזה פקידון-פרזיט עלוב שיפקח על תנועותיי ויידע בכל רגע נתון איפה אני נמצא ומה אני עושה כדי לאסוף עליי מידע על מנת שישמש כנגדי מתישהו.

כן, ברור לי שכולנו עבדים של גוגל ואפל שעושות בדיוק את זה כבר עכשיו, אבל למה שהטכנולוגיה הזו מובילה אליו קוראים משטר טוטליטרי. ואם דברים כאלה יקרו כאן בשנים הקרובות אז לכל אדם שחרד לחופש שלו באמת אין מה לחפש במקום כזה.

boaz avrahami
03-11-15, 06:08
הבעיה והמלחמה העתידית תהיה על חופש הבחירה.

בסוף זו תהיה מלחמה מן הסתם בין האדם לרובוט/ הגולם שקם על יוצרו.
בוא נקווה שלא נאריך ימים עד אז

חנן-ג'יפולוג
03-11-15, 06:25
מסכים איתך, אני עושה מעל 100 ק"מ כל יום כבר 8 שנים, ללא דוח, תאונה או אירוע, אם הייתי נוהג כמו נהג מתורבת מזמן לא הייתי שורד.
אכן זו מערכת לנהגים מתורבתים, כאלה שנוסעים 90, שומרים מרחק ומשנים נתיב פעם ב... עם איתות.

בחיאת בועז, תראה לי אחד כזה כאן... כמו שאמרתי, כפתור הכיבוי...

כמובן שטפו, טפו, חמסה, חמסה, שום, בצל, עיגולים...
אני עושה בערך פי 3 קילומטרים ממך [emoji17]
לשמור מרחק שמרתי גם לפני המערכת, אבל מודה, היא לימדה אותי לשמור יותר. מה רע?
לאותת, לפני שהיה לי את המערכת אותתתי לפי הצורך. כשלא היה אף רכב ברדיוס, לא אותתתי. לא בסדר. כזה אני. עושה דברים כשהם מסתדרים לי בראש.
עכשיו אני מקפיד יותר על איתות. גם כשאני לבד.
אז על הדברים האלה אני נתקל פחות בצפצופים מהמערכת.
איפה כן היא מצפצפת לי?

כשאני מאותת ותכף מחליף נתיב. יש למערכת זמן מינימלי מוגדר ולכן היא מצפצפת.

בתחילת החיים איתי היא צפצפה כשעקפתי משאיות בכביש מהיר. המערכת התקשתה להבין שהמשאית לא בנתיב שלי. מאז היא למדה להתעלם מזה. אולי יש בה חלק לומד.

לפעמים במעבר מתחת לגשר.

תמיד, כששני נתיבים משתלבים לאחד, כמו למשל במעבר צומת עם נתיב האצה.

בכביש השדות של בית גוברין-בית ניר. רוחב הכביש הוא 1.75 נתיבים, ולכן אתה כל הזמן צמוד לקווים או על הקווים.

יש עוד כמה מצבים כאלה, שהיא מזהה לא נכון, ומצפצפת.

אז מצד אחד, אני מסכים עם בועז וחולק עליך (ועל המנהל שלי, שלא מסוגל לחיות בשלום עם הגדרות שמירת המרחק של המערכת) , וחושב שניתן לחיות בשלום ואף להשתפר כנהג, עם הצפצופים של מעבר נתיב ללא איתות ושמירת מרחק, ומצד שני אני מזהה בבירור את המצבים שהמערכת מצפצפת למרות נהיגה תקינה, וטוען שכשאתה מתרגל להתראות שווא, המוח שלך לומד גם להתעלם מהתראות אמת, ואז מה הרווחנו?

Jacob80
03-11-15, 06:51
קחו בחשבון שמערכת האפטר מרקט טיפשה בהרבה מזו המוטמעת ברכב כי לשניה יש נתונים נוספים שמגיעים מהרכב כמו רדיוס סיבוב ההגה למשל וזה מונע ממנה להתריע בפני חומה בסיבוב למשל.
בכל מקרה בעניין טכנולוגיה, וזה מיועד לדרור, גם אם ברור לכולם כי זה עניין של זמן עד שיהיה לנו כבני אדם רע מאד כאשר כבר לא נהיה הזן השולט אלא הגולם שיצרנו יהיה, אין לנו הרבה מה לעשות כי טבע האנושות הוא לחקור ולהתפתח והמצאה של האחד היא חומר הגלם של האחר בפיתוח המצאה מתקדמת יותר ולכן אין על זה שליטה.
הקצב הוא אקספוננציאלי. לפי חוק מור, שמוכיח את עצמו מאז שנות ה 70, בעוד קצת יותר מעשר שנים יהיה לנו מעבד שיש בו יותר נוירונים מהמוח האנושי (100 מיליארד) ובשילוב עם התקדמות של בינה מלאכותית, מציאות רבודה, המרת דיבור לטקסט ושפת אדם מכונה - יהיה כבר אז מישהו שחכם מאיתנו. ואם זה לא מספיק, אז בעוד 35 שנה לפי אותו חוק, יהיה מעבד אחד שלו יש יכולת חישוב השווה לזו של כל בני האדם בכדור הארץ, יחד.

די קודר כל הסיפור הזה.
אני עם בועז, מקווה שלא נאריך ימים כדי להיות שם.

boaz avrahami
03-11-15, 07:12
חנן-
גם אצלי יש התראות שווא אבל כמעט כולן בכביש צר בלילה כשיש תאורת דרך קרובה או רכב ממול שלא צמוד לימינו.

חשבתי כמוך על ההרגל שבהתראות אבל לא מזמן הוסחה דעתי תוך כדי נהיגה ואלמלא צפצוף הפאניקה כנראה היתה תאונת נזק.
שים לב שיש הבדל בין חומרת ההתראות.

קובי-
כשהיום הזה יתקרב או אולי לפני, האנושות כנראה תשמיד את עצמה.
יש לנו כנראה תקרת זכוכית.
מצד שני זכינו לחיות בתקופה יחסית נוחה לאנושות [emoji6]

asafk
03-11-15, 07:40
קובי... רק תזכור שלכל תהליך אקספוננציאלי יש נקודה סינגולרית לפני שהוא מגיע לערך גדול מדי שבה הכל מתפוצץ...

אסף.

talw
03-11-15, 07:51
כן,העתיד מפתיע ולא צפוי לפעמים,או לפחות כמו שאנחנו מדמיינים שהוא ייראה...,יותר ממיליארד רעבים ללחם והרבה יותר בורים יש על הכדור העגול הזה,הקוטביות צועקת לשמיים, זה לא יעבוד, משהו יתפוצץ בדרך, אולי...

חנן-ג'יפולוג
03-11-15, 07:56
חנן-

מצד שני זכינו לחיות בתקופה יחסית נוחה לאנושות [emoji6]

סוף סוף נשמע קול שפוי ומפוכח, בפומבי.

אנחנו בעולם יותר דמוקרטי מאי פעם בהיסטוריה הידועה לנו.
בפינה הקטנה שלנו, בנקודת הזמן הזו, איכות החיים והבריאות, ותרבות הפנאי גבוהות מאי פעם.

אז יש לנו זמן וראש פנויים לילל שהכול חרא, ודיקטטורה, ויוקר המחיה, והבטחון....

אנשים מצחיקים.

מוני אורבך
03-11-15, 08:42
דרור וכל השאר..
כדאי מאוד לקרוא את תקציר תולדות האנושות של נוח הררי.
ואם בעתידנות עסקינן, כדאי מאוד לקרוא את ההסטוריה של המחר שיצא לא ממזמן.
לא לכל הדברים אני מסכים, וכמו כל ספר על העתיד, גם כאן זה רק ניחוש מלומד.
אבל זה ניחוש שמתבסס מאוד על העבר, ועל הפסכולוגיה האנושית.
כבר כמה מאות שנים מתרחשת מהפכת ההומניזם שמציבה את האדם במקום הראשון ואחריו כל השאר.
על אף כל מני נסיונות לעשות מהפכות נגד (ראה ערך דע"ש) זוהי עדין המהמפיכה החזקה בעולם.
ועתה אחרי שגמרנו עם מלחמות (מלחמות עולם בכל אופן) רעב (הרוב מתוך שבעה מליארד לא נמצאים במצב רעב תמידי)
ומחלות (תוכלת החיים שלנו הולכת וגדלה והיא הגדולה ביותר בהסטוריה האנושית) הצעד הבא הוא על אדם.
יותר חכם מהאדם חי יותר בריא יותר וכן גם עשיר יותר.
איך לעשות זאת? אחת הדרכים היא על ידי מכונות ומחשבים וזה לפי דעתי העתיד.
הגולם לא יקום על יוצרו, אלא להפך יד ביד הגולם והיוצר יתקדמו יד ביד עד שתמזגו.
ואז האדם כמו שאנחנו מכירים אותו יעלם.
נראה לכם רחוק בלתי אפשרי ??
רק תסתכלו על הילדים שלכם והסמרטפונים...
כבר עכשיו הילדים שלנו לא דומים בכלל למה שאנחנו היינו כאשר הינו ילדים !!
תארו לכם ממשק אדם מכונה המחובר ישירות למוח האנושי, מה תקבלו אז?
על אדם...

דרור עם כל הכבוד לך אתה (וגם אני אל תעלב) פרימטיבים לגמרי בדברים שאנחנו נהנים מהם.
העל אדם של הדור הבא יראה את הנהיגה פרמיטיבית ואף מעליבה כמו שהיום אתה רואה אנשים בעולם השלשי
חורשים את האדמה עם מחרשת עץ נמשכת על ידי חמור.
אף אחד לא יהיה מעונין בכלל בכל השטות הזו שנקראת נהיגה.
אם משהו יהיה מטומטם ופרימיטיבי מספיק לצאת לשטח הוא יתן לנהג הרובוטי שלו להעביר אותו, בזמן שהוא נהנה מהנוף.

תמיד יהיו מספר משוגעים פרמטיבים שירצו באמת בעצמם לנהוג..
אבל הם יהיו בשולי החברה ויוגדרו מיותרים כמו האפנדיקס בגוף האדם.
חביבי זה העתיד, כדאי שתתרגל אליו.
יש לך עוד כ 40 שנה לחיות (בתוכלת החיים הנוכחית כמובן) עד אז העתיד הזה יהיה כאן.

amirmoshe
03-11-15, 09:03
אני דווקא מוצא את המערכת כשימושית ובטיחותית.
בהחלט לא מושלמת וחסר בה למשל התראה על רכב בשטחים מתים.
לפעמים בתנאי חושך המערכת על ''סמים'' ומדמיינת אנשים.. 😃
אבל בהחלט עוזרת לשמור על מרחק נכון. למרות שבפקקים וכשחותכים אותך אתה נענש פעמיים.
מוצא אותה כשימושית דווקא ברגעים של היסח דעת. שניה שקראת הודעה (כולנו חוטאים בזה) והיא ישר מזכירה לך שאתה לא מסוגל גם לקרוא וגם להיות על הקווים.
המרחק בין זה לבין להתקין כחובה זו כבר בעיה אחרת. כמו שנאמר פה כבר ברכבים שהחוטים כבר יבשים זה מתכון לצרות. מה גם שלא מצליח להבין איך היא תקרא מהירות ברכבים מסוימים.

yehuda7
04-11-15, 17:57
רק רוצה לתרום את שני הסנט שלי:
(סיפור דמיוני ששמעתי מחבר דמיוני):

"אני נהג צעיר מלא באנדרנלין (והרבה) שנוסע על רכב ליסינג של ההורים (כן, תתארו לעצמכם איך זה נראה) שמותקן בו מובילאיי.
מצד אחד, כמה וכמה פעמים זה הציל אותי מלהיכנס ברכב שלפני (הסטייה מנתיב וההתרעה על הולכי רגל היו פחות שימושיות לגבי משום מה), כמובן שזה קרה בגלל שאני לא מסתכל על הכביש ומרוכז בפלאפון או כל חרא אחר (כשאני כן מסתכל על הכביש, אני כבר יודע מתי המערכת תצפצף ואני נמנע מלהתקרב יותר מידי רק כדי למנוע את החפירה).
מצד שני, אחרי שאני מכיר את המערכת הזאת ויודע שהיא תתריע בזמן (והיא מתריעה בזמן, בלי פספוסים) אני (לבושתי) מרשה לעצמי להוריד את העיניים מהכביש יותר ממה שהייתי מרשה לעצמי בלי המערכת הזאת, זו כמובן בעיה חמורה, אבל הבעיה היותר חמורה תהיה ברגע שאני אנהג על רכב שלא מותקן בו מובילאיי, אבל הרגלי הנהיגה ישארו כמקודם."

asafk
04-11-15, 18:34
מילים כדורבנות. לידיעת השר כץ.

אסף.

ישי
05-11-15, 00:09
http://mida.org.il/2015/11/04/%D7%93%D7%95%D7%90%D7%92%D7%99%D7%9D-%D7%9C%D7%A0%D7%94%D7%92%D7%99%D7%9D-%D7%93%D7%95%D7%A8%D7%A1%D7%99%D7%9D-%D7%90%D7%AA-%D7%94%D7%90%D7%96%D7%A8%D7%97/

asafk
06-11-15, 16:40
מספר תגובות נערכו / נמחקו לבקשת אחד הגולשים. לא לעשות עניין... תמשיכו.

אסף.

אמיר ב.א
06-11-15, 22:03
במקרה הזה - טוב שמחקתם וערכתם ...

דור אריאל
08-11-15, 09:08
ובינתיים מתברר שהנתון שהשר כץ הציג על הורדה של 80% בתאונות זה רק על חזית אחור..
כל ההשקעה אולי תוריד את התאונות בארץ באחוזים בודדים,

http://www.maariv.co.il/business/car/Article-511804

דרור ברלי
08-11-15, 09:23
וגם את הכסף כץ לא קוטף מהעצים.... זה כסף שלנו, שהיו צריכים להחזיר לנו ע"ח גביית היתר של ביטוחי חובה.

אני מניח שלא נתפלא כאשר יבשרו לנו על קשרים בין בכירי השלטון לחברות שמייצרות מכשירי התרעה.

-->