PDA

צפייה בגרסה מלאה : סמוראי נכשל בטסט על CO גבוה- עזרה עם פתרון

יונתןמצפה
18-11-15, 09:58
סמוראי 96 הזרקה.
שנה שנייה שאני נכשל בטסט על CO גבוה (בסל"ד גבוה. רשום 1 כשהמקס' המותר הוא 0.3).
הבוחן טען שזה בעיה בשסתומים ולנסות לשים תוסף בשמן.
השנה הספקתי לנסוע מיכל דלק שלם עם תוסף 44K לפני הטסט, עשיתי את כל הטריקים (סל"ד גבוהה מאוד בדרך וכד') ועדיין הייתי רחוק מלעבור.
יש תחושה שהרכב מעט רועד בסרק, לא משהו דרמטי אבל בעבר הרחוק זה היה יותר טוב.
לאחרונה טיפלתי באגזוז ובמסגרת הטיפול הציצו לתוך הממיר וטענו בתוקף שהוא נראה נקי ואין סיבה להחליף.
לא בא לי לדחוף חומרים הרסניים למנוע...

העסק דחוף- קיבלתי הארכה של שבוע ואני בתקופה מאוד לחוצה בעבודה.
אשמח להמלצות לפתרון ו/או בעל מקצוע אמין בתחום באזור חיפה/עמקים.

חנן-ג'יפולוג
18-11-15, 10:03
כמה הלמדה?

מוני אורבך
18-11-15, 10:32
היות והוא מוזרק אמור להיות לו חישן חמצן.
באמצעותו המחשב שומר על CO ברמה הנכונה.
יתכן והחישן נדפק? בדקת תקלות ?
האם המנוע עובד בלולאה פתוחה או סגורה?
ממיר יש לו תקופת חיים מסוימת, אם הוא מקורי של היצרן יש מצב שהוא כבר דפוק.
עוד נושא לבדיקה חום מנוע, אם נמוך מדי זה יכול לגרום ל CO גבוה.

יונתןמצפה
18-11-15, 10:50
היות והוא מוזרק אמור להיות לו חישן חמצן.
באמצעותו המחשב שומר על CO ברמה הנכונה.
יתכן והחישן נדפק? בדקת תקלות ?
האם המנוע עובד בלולאה פתוחה או סגורה?
ממיר יש לו תקופת חיים מסוימת, אם הוא מקורי של היצרן יש מצב שהוא כבר דפוק.
עוד נושא לבדיקה חום מנוע, אם נמוך מדי זה יכול לגרום ל CO גבוה.

חנן- מצורפת תוצאת הבדיקה.
לא בדקתי תקלות- אבל נורת check engin לא דולקת. (אמורה לדלוק בתקלה)
אבדוק תקלות בערב.
מה הכוונה לולאה פתוחה/סגורה?
חום מנוע להבנתי היה נורמלי בעת הבדיקה.
ממיר- איך ניתן לבדוק תקינות? כבר התכוונתי להחליף אותו אבל איש האגזוזים טען בתוקף שאין מה לגעת כי הוא נראה נקי לגמרי.
חיישן חמצן/למבדה- אם יש תקלה אני מניח שהנורה היתה אמורה לדלוק לא? יכול להיות שהוא מזייף אבל אין חיווי על תקלה?

חנן-ג'יפולוג
18-11-15, 11:13
נתון הלמדה שלך הוא 1.03 בקצה התקין של הצד העני של התערובת.
זה לא קשור לממיר, ובזה צריך לטפל לפני שחושדים בממיר.
זה יכול להיות מיספייר מסיבה כלשהי, כבלי הצתה, מזרקים, לחץ דלק, קומפרסיה, יניקת אוויר וכו'.
לפני זה, על מנת לוודא שלא מדובר בחור באגזוז שגורם לחיישן לזייף, רצוי לסתום עם סמרטוט את האגזוז, ובמקביל לשכב מתחת לרכב ולחפש דליפות, שריקות וכו'.

גם בלי הטסט, צריך לטפל בזה, כי זה משמיד לך את הממיר, אם עוד לא השמיד.

יונתןמצפה
18-11-15, 11:23
נתון הלמדה שלך הוא 1.03 בקצה התקין של הצד העני של התערובת.
זה לא קשור לממיר, ובזה צריך לטפל לפני שחושדים בממיר.
זה יכול להיות מיספייר מסיבה כלשהי, כבלי הצתה, מזרקים, לחץ דלק, קומפרסיה, יניקת אוויר וכו'.
לפני זה, על מנת לוודא שלא מדובר בחור באגזוז שגורם לחיישן לזייף, רצוי לסתום עם סמרטוט את האגזוז, ובמקביל לשכב מתחת לרכב ולחפש דליפות, שריקות וכו'.

גם בלי הטסט, צריך לטפל בזה, כי זה משמיד לך את הממיר, אם עוד לא השמיד.

תודה על התשובה המפורטת.
כבלי הצתה- הוחלפו לפני שנים בודדות לאיכותיים מאוד מצורת BREU
מזרקים- יש אחד. הזרקה חד נקודתית. כיוון לבדיקה?
לחץ דלק/קומפרסיה- אנסה לבדוק.
יניקת אוויר- מהמלצות שקיבלתי וניסיון מוצלח בעבר- ניגשתי לטסט ללא פילטר אוויר...
חור באגזוז- ייבדק.

חנן- למדה בקצה התקין אומר שבהכרח יש תקלה?

אני רוצה לטפל בזה ללא קשר לטסט. אם אצליח לפני מועד ההארכה- מעולה...

חנן-ג'יפולוג
18-11-15, 11:52
מציין שאני לא מכיר את מבנה הרכב שלך.

כבלי הצתה, זה שהוחלפו לפני כמה שנים, לא אומר שהם תקינים. רוטור מפלג? מכסה מפלג?

לגבי המזרק, יתכן שאתה יכול להסתכל עליו עם פנס בזמן פעולתו, ולבחון את קונוס הדלק המזרק, לטיפות לא רצויות, לחוסר אחידות.

לחץ דלק ניתן לבדוק עם שעון. מזרק אפשר לבדוק במכון, ואפשר גם באמצעים ביתיים.

המסנן החסר, יכול, ואפילו בסבירות גבוהה, לשבש משמעותית את ניהול המנוע התקין. אני לא אוהב את השיטה הזו. אם יש בעיה אז צריך לתקן אותה, כי אחרת היא גורמת נזק. רק אתמול יצא לי לבחון מנוע אחד שהושחת עקב מזרק דולף, ומנוע אחר שהושחת בגלל ממיר מפורק, שבתורו התפרק בגלל תקלה בניהול מנוע.

למדה כזו בקצה מצביעה על בעייה.

מציע גם להוציא מצתים לבחינה, כדי לזהות אם יש בעייה נקודתית בצילינדר אחד, או בעייה כוללת.

יונתןמצפה
18-11-15, 12:16
מצתים + רוטור ומכסה מפלג הוחלפו בחודשים האחרונים.
אני אוציא מצתים לראות אם יש בעיה.
קיבלתי הערתך לגבי המסנן החסר. למרות שבעבר הרכב עבר את את הבדיקה בשיטה הזו בהצלחה.

אעדכן לאחר הבדיקות (מזרק/אגזוז/פלאגים)
לחץ דלק- יש למישהו בסביבת עמק יזרעאל/חיפה שעון ויכול לעזור לי עם הבדיקה?

weref
18-11-15, 12:31
תבוא בסופ"ש, אנסה לעזור (פרטים בה"פ).

יונתןמצפה
18-11-15, 13:50
תבוא בסופ"ש, אנסה לעזור (פרטים בה"פ).

תודה!
לא הגיעה ה"פ.

יונתןמצפה
21-11-15, 09:36
שבת שלום.
מישהו ביצע או יודע איך מבצעים בדיקת לחץ דלק בסמוראי מוזרק? (אצלי זה הדגם שבו הפילטר דלק מתחבר עם מחברים קשיחים ללא צינורות גומי)
מחיפוש בספר ראיתי שצריך כנראה איזשהו מתאם ייעודי.
כמו כן לא ברור לי איפה מתחברים כי בהיינס רשום שמתחברים לחיבור של הפילטר דלק, ובחיפוש לפי המק"ט של המחבר הייעודי מצאתי את זה:
http://workshop-manuals.com/suzuki/samurai_4wd/l4-1324cc_1.3l_sohc_5_tbi_8v/powertrain_management/fuel_delivery_and_air_induction/fuel_pressure/system_information/technical_service_bulletins/fuel_pressure_gauge_adapter/

יונתןמצפה
21-11-15, 11:16
אעדכן לאחר הבדיקות (מזרק/אגזוז/פלאגים)
לחץ דלק- יש למישהו בסביבת עמק יזרעאל/חיפה שעון ויכול לעזור לי עם הבדיקה?

ממצאים:
מצתים- נראית להבנתי תקינים, ללא הבדלים ברורים בין הצילינדרים (מצורפות תמונות)
מזרק- ממה שהצלחתי לראות (וזה קצת קשה מזווית הראיה מעל בית המצערת), גם בסרק וגם בטורים גבוהים יש קונוס רחב ואחיד. לאחר כיבוי המנוע לא זיהיתי טיפות בכלל (בספר כתוב שעד טיפה אחת בדקה זה תקין), גם לא לאחר שפתחתי סוויצ' להפעלת משאבת הדלק.

אגזוז- כאן אני לא יכול להגיד שהכל תקין ב- 100%. כמה נקודות לגביו:
1. יש בוודאות בריחת לחץ מהדוד האחורי. אני לא מצליח לזהות חור ברור אבל ניתן לשמוע רעש של בריחת אוויר כשסותמים את האגזוז עם סמרטוט.
2. סעפת פליטה- נשמע שהעסק שם לא שקט כמו היה פעם... יש מעט רעש "טרקטור" עדין, בעיקר בהנעה ראשונה כשהאוטו קר. זה באמת לא דרמטי אבל משהו שם לא שקט כמו שהיה פעם. בעבר הרחוק מאוד החלפתי את אטם האסבסט בין הסעפת לאגזוז וזה השתיק משמעותית את הרעש. משום מה נשמע כרגע שמקור הרעש הוא יותר באיזור הסעפת/החיבור שלה למנוע אבל זה ממש לא ברור כי הכל שם צפוף ולא ניתן לזהות את מקור הרעש.
את אטם האסטבסט אני רוצה להחליף כבר תקופה לא קצרה, אבל בחברה כבר לא מחזיקים אותו ובכל החנויות מבקשים ממני דוגמה. הפירוק שלו זה צלש או טרש עם הברגים הנוראיים שלו ואני מפחד לפרק, להרוס בורג ואחרי זה לא למצוא אטם...
בכל מקרה זה דורש טיפול בקרוב.
3. בעקבות קרב גמדים בין הג'יפ לבולדר עקשן במעלה גיטה לפני שנה+ יש כיפוף קל מאוד בצינור הראשי שיורד מהסעפת לכיוון הממיר הקליטי. איש האגזוזים אמר בזמנו שזה שטויות אבל אולי יש קשר? מצורפות תמונות של הכיפוף להתרשמות.

מה דעתכם, הנקודות שציינתי לגבי האגזוז קריטיות ויכולות להוביל לבעיות שדורשות פתרון כדי לפתור את בעיית הזיהום הגבוה שעלה בטסט? (CO, ולמדה בעייתית לדברי חנן)

חנן-ג'יפולוג
21-11-15, 11:45
חור בדוד עמם, לא ישפיע על פעולת המנוע. כן יכול להשפיע על קריאת הלמדה בטסט.

אטם סעפת פליטה לא תקין, יפריע, להכול.

עיקום קל בצינור אגזוז, שולי לענ"ד.

מצתים זהים אומר שיש כנראה תקלה מערכתית, לא נקודתית, אבל עדיין לא שולל לגמרי החטאת בעירה אקראית בצילינדר מסוים עקב תקלת הצתה.

אם יש לך אפשרות לחבר סורק אז יהיה מעניין לראות את ltft ו stft שלו. באותה הזדמנות צריך לסרוק את כל שאר הנתונים ולראות שהם הגיוניים, וחיים.

גם חיבור של רב-מודד במקרה הרע, ואוסילוסקופ במקרה הטוב, לחיישן החמצן, יכול ללמד משהו.

יונתןמצפה
21-11-15, 11:56
חור בדוד עמם, לא ישפיע על פעולת המנוע. כן יכול להשפיע על קריאת הלמדה בטסט.

אטם סעפת פליטה לא תקין, יפריע, להכול.

עיקום קל בצינור אגזוז, שולי לענ"ד.

מצתים זהים אומר שיש כנראה תקלה מערכתית, לא נקודתית, אבל עדיין לא שולל לגמרי החטאת בעירה אקראית בצילינדר מסוים עקב תקלת הצתה.

אם יש לך אפשרות לחבר סורק אז יהיה מעניין לראות את ltft ו stft שלו. באותה הזדמנות צריך לסרוק את כל שאר הנתונים ולראות שהם הגיוניים, וחיים.

גם חיבור של רב-מודד במקרה הרע, ואוסילוסקופ במקרה הטוב, לחיישן החמצן, יכול ללמד משהו.

חנן, תודה על התגובה המאוד מפורטת. ברמת הפרקטיקה- איך אני ממשיך מכאן?
(אני מתנצל אבל חצי מהדברים שרשמת הם סינית עבורי ולא ממש זמינים לי.)
אין לי אפשרות לחבר סורק, אני גם לא בטוח שניתן ברכב הזה..., וגם אם כן, אני לא אדע מה לעשות איתו או עם המידע שהוא נותן. כנ"ל לגבי אוסילוסקופ/רב מודד לחיישן החמצן...

בקיצור, פרקטית, איך אני מתקדם הלאה?

(אני מזכיר שאילולא הכשלון בטסט לא היתה ברכב שום תקלה שהיתה גורמת לי להתחיל לחפור בעומקה של מערכת ההזרקה/פליטה ולחפש תקלות בעזרת מכשירים שאין לי ואני לא יודע מה הם) ;)

יונתןמצפה
21-11-15, 15:25
טוב, יש סוג של התקדמות...
בעקבות חשדות מכיוון חיישני החמצן, עשינו בדיקה וניתקנו את הקונקטורים של החיישנים, כל אחד בתורו ושניהם ביחד. המנוע לא הגיב לזה בשום צורה (המשיך לעבוד כרגיל) ולא היה שום אינדיקציה לתקלה. נורת ה- CHECK ENGIN לא נדלקה, בבדיקת קודי תקלה היה רק קוד 12 שזה קוד "נורמל"- הכל תקין.
זה עורר את חשדי שבעבר הרחוק של הרכב מישהו עשה קומבינת חשמל כדי לחסוך החלפה של החיישנים....
הסתכלתי בקונקטורים של המחשב וזיהיתי חוט עם איזולירבנד. החוט הנ"ל הוא בדיוק אותה תבנית צבע של אחד החוטים שמגיע לקונקטור של החיישן חמצן העליון! (לכל חוט יש תבנית צבע ייחודית).
פתחתי את האיזולירבנד ולא הצלחתי להבין את הקומבינה. ניסינו לעשות עוד כמה בדיקות כדי לבדוק רציפות בין החוטים המגיעים למחשב לאלו של החיישנים אבל לא הגענו לתובנה ברורה.
בקיצור, יש לא מעט עבודה...
השלב הבא לאחר פתרון הקומבינה, יהיה ככל הנראה להחליף חיישני חמצן ולראות מה עוד תקול במערכת (ממיר, EGR וכד').

ושוב אני בערך בנקודת ההתחלה עם צורך בעזרה מקצועית בנושא, הפעם באופן כנראה יותר ממוקד לקומבינות חשמל של חיישני חמצן.
(אחרת אני רואה איך עוד שנה אני אהיה בדיוק באותה נקודה מבלי שפתרתי את הבעיה)

כל הגילוי הזה לא היה קורה ללא העזרה של weref שנמצא בשלהי שיפוץ מדהים של סמוראי 84
תודה רבה וכל הכבוד על השיפוץ!!!

shmulikbg
21-11-15, 21:19
אם יש לך חבר מוסכניק עם מכשיר 4 גזים, תוכל לקבל אינדיקציה קצת יותר מדויקת, עם נתוני O2 ו - HC.
כמו שהמצתים שלך נראים, אני עם חנן. כנראה יניקת אויר למערכת הפליטה.

יונתןמצפה
21-11-15, 21:42
מה לגבי חוסר ההשפעה של ניתוק חיישני החמצן על פעולת המנוע??

חנן-ג'יפולוג
21-11-15, 21:45
לא ברור מה ציפית לראות.

לאחורי אין השפעה על פעולת המנוע. הוא קיים לצרכי ניטור של פעולת הממיר.

הקדמי מנוטר ע"י המחשב שלומד את תגובות החיישן ומשנה בהתאם ערכי ltft stft . למעשה, הוא מקזז את כמויות הדלק כך שהן יהיו נכונות, גם בחוג פתוח, ללא חיישן חמצן.

יונתןמצפה
21-11-15, 22:25
ציפיתי בתור התחלה להבחין באיזשהו שינוי בפעולת המנוע (שאני מבין שלא בהכרח צריכה לקרות?) וגם לבדוק האם תקלה בחיישן מדליקה נורת תקלה.
זה ששני הדברים האלו לא התקיימו לא מעיד על משהו שלא עובד כמו שצריך?

חן אלינועם
23-11-15, 11:37
8אתה ניתקת את החיישן הקדמי הניתוק היה אמור להופיע בצורת תקלה ...המחשב אמור לזהות. עצם העובדה שעדיין קיבלת קוד12 מעידה על חוסר תקשורת בין החיישן למחשב . כאשר ישנה תקלה בחיישני הלמדה המחשב אמור לזהות ולהכניס את המנוע למוד חירום מה שאומר שהמנוע ימשיך לעבוד אבל עם יחסי דלק אוויר שונים ממצב רגיל ותקין. אבל את זה אתה כבר יודע כי ....

יונתןמצפה
23-11-15, 20:13
אהלן חן. קודם כל תודה גם לך על העזרה בשבת! היה נחמד להיפגש.

ברירתי כמה דברים לגבי החיישני חמצן וה"קומבינה" לכאורה בחוט של החיישן. ככל הנראה, סיכוי גבוה שה"קומבינה" היא בכלל מקורית מהיצרן:
מקובל (מסתבר...) שהחוטים של חיישני חמצן (ככל הנראה החוט של הסיגנל?) הם חוטים מסוככים. הסיכוך לא מגיע עד הקונקטור במחשב אלא יוצא החוצה ומתחבר בצורה שנראית חצי פיראטית לחוט אחר שהוא למעשה מינוס.
בקיצור, בעולם הניווט קוראים לזה "לאנוס את השטח".
לגבי ניתוק החיישן ונורת תקלה: נאמר לי שבד"כ המחשב מזהה נתק בחיישן כתקלה רק אם היא חוזרת על עצמה לאחר מספר סבבי עבודה של המנוע (הדלקה-כיבוי-הדלקה). בקיצור, כרגע אין אינדיקציה אמיתית לתקלה בכיוון.
יחד עם זאת, לפי מראה החיישנים והזמן + ק"מ שבהם הם לא הוחלפו (לפחות 9 שנים ו- 150,000 ק"מ, אם לא כל חיי הרכב...) הסיכוי שהם תקינים נמוך.

בקיצור, אני מבין שאם אני רוצה לאתר את התקלה בצורה וודאית ומדוייקת אין מנוס מלעבוד לפי הנוהל המסודר בספר, לאט לאט, עם רב מודד ואמצעים נוספים...

חנן- האם תוכל להכווין אותי מה לחפש בקריאת נתונים מהחיישן עם רב מודד או סקופ? בחיישן העליון יש 4 חוטים (שזה אומר חיישן מחומם?), ולמיטב זיכרוני בתחתון יש 2.

....
טוב, לפני ששלחתי את התגובה מצאתי בספר את ההוראות לבדיקה (ראו תמונה).
יבוצע בזמן הקרוב.
עדכונים בהמשך.

חן אלינועם
25-11-15, 21:53
דבר איתי בנייד ....נמצא פתרון.
0505078054

-->