PDA

צפייה בגרסה מלאה : תיאום שטחי אש- חול המועד.

debilezem
16-10-05, 01:25
מעולם לא תיאמתי כניסה לשטחי אש בעבר אני מתעד לעשות את זה בקרוב ויש לי מספר שאלות:
האם בחול המועד יש צורך לתאם כניסה לשטחי אש, או שזה נקרא חג ישראל?
מתי כדאי להתקשר במידה וצריך לתאם (יום, יומיים שבוע לפני הטיול)?
האם מישהו ניסה לתאם טיול בשמורת הנחלים הגדולים-קטורה- לחול המועד הבעל"ט?
באיזה מפה צריך להצטייד בשביל לדבר איתם? (סמ"ש או רט"ג)
יש איזה טיפים לפני שאני מתקשר?

יוני5
16-10-05, 09:59
אלעד,

אתה צריך להתקשר למתא"מ דרום, בטלפון 9902926/7 - 08 (אם אני לא מתבלבל).
אתה צריך את המסלול המתוכנן ומפת סמ"ש ומספר פקס אליו הם יעבירו את הטפסים שתצטרך למלא.

תתקשר כמה שיותר מוקדם.
ההמשך תלוי:
1. מישהו כבר תאם את השטחים, לכן הם "סגורים" כשטחי אש - כלומר היחידות לא יכולות להתאמן - ויאשרו לך לטייל.
2. הם יפנו אותך לאישור אצל כל היחידות הרלוונטיות. לכל אחת מהיחידות תצטרך לפקסס את הטופס שתקבל במתא"מ דרום ולקבלו חזרה חתום מהיחידה הרלוונטית.
איזור נחלים גדולים הוא שטח הנתרה של המון יחידות, אז קח בחשבון שזה טירטור לא קטן, כי בסופו של דבר אתה מנסה לקבל חתימה המסמב"צ(ית) או שהוא מטומטם ולא מבין על מה הוא צריך לחתום, או שהוא חכם מספיק ע"מ לדעת שבצה"ל אסור לחתום על שום דבר, ויפנה את הסוגיה לקצין / קצינה האחראים על שטחי האש שהם אולי קצינים, אבל לא יאשרו לך שום דבר בלי המבצעים, שבעצמו לא אוהב לאשר שום דבר....

ואחרי שתשיג את כל האישורים, יגידו לך להתקשר בכניסה לשטח של כליחידה רלוונטית - להודיע. אתה תתקשר ואף אחד לא יידע על מה מדובר ולא יאשרו לך ותצטרך לריב 10 דקות בממוצע עם כל פקידת מבצעים...

Been there, done that, more than once
יוני5

debilezem
17-10-05, 15:41
טוב, הבנתי.
נראה לי שאני אוותר על טיול בשמורת הנחלים הגדולים...
שלושת רבעי שעה של נסיעת כביש מצומת ציחור לצומת שיזפון עוד לא הרגה אף אחד...
תודה רבה.

נמרוד
17-10-05, 16:55
מה שיוני מתאר בשפה ציורית זה המקרה הגרוע. אבל אתה מדבר על חול המועד סוכות, שבו באופן מסורתי שטחי אש כן סגורים. עד שנת 2000 פחות או יותר זה היה אפילו ברור מאליו ולא היינו מתאמים שום דבר, בחול המועד סוכות ופסח מטיילים בכל מקום וזהו. מאז יש אימונים חריגים אבל הם באמת חריגים, גם מבחינת הצבא. תרים טלפון למתא"ם ויש סיכוי טוב שתקבל תשובה פשוטה שהשטח X שאתה שואל עליו פתוח לטיול וזהו. על אחת כמה וכמה השטחים של שזפון כשיש יום חג באמצע השבוע - בשביל יום אימונים אחד, אין סיכוי שהם מניעים את הטנקים. ההגיון הצה"לי אומר לעשות יומיים טפ"ש+מסדר מג"ד במקום...

יוני5
17-10-05, 17:55
טעות נמרוד.

זה גם מה שאני חשבתי, אבל זה ממש לא כך.
בפסח האחרון התאמנו באש בחול המועד - גם לאחר שהיה ברור להם שיש מטיילים בשטח.

הם טרחו לסגור שטחים גם ביום חמישי שבין ראש השנה (מפגש ג'יפולוג האחרון) ימים שלישי ורביעי וסוף השבוע העוקב.
אולי אף אחד לא מוציא טנקים אבל נק"ל כן, מטוסים ומסוקים כנ"ל ועוד מסוגים שונים.

יוני5

AvigdorAharon
17-10-05, 18:02
מישהו יודע עם המסלול של סכיני דימונה (נחל דימונה מדימונה לכיוון כללי ערד) הוא שטח אש צה"לי?

אביגדור

ד ו ר ו ן
17-10-05, 18:44
טעות נמרוד.

זה גם מה שאני חשבתי, אבל זה ממש לא כך.
בפסח האחרון התאמנו באש בחול המועד - גם לאחר שהיה ברור להם שיש מטיילים בשטח.

הם טרחו לסגור שטחים גם ביום חמישי שבין ראש השנה (מפגש ג'יפולוג האחרון) ימים שלישי ורביעי וסוף השבוע העוקב.
אולי אף אחד לא מוציא טנקים אבל נק"ל כן, מטוסים ומסוקים כנ"ל ועוד מסוגים שונים.

יוני5
נתקלנו בנ"ל, גם אנחנו יצאנו מנק' הנחה שלא צריך לתאם בפסח המדובר ותכננו מסלול שחצה את השמורה הנ"ל.
עברנו בגרזי, למחרת פגשנו חבר בשטח שאמר שהגיע שעתיים אחרינו לגרזי ופגש "גבול גיזרה" אנושי בצורת סופה צבאית עם חיילים שמנעו ממנו להכנס לאזור והטנקים נשמעו מרחוק.
כן נמרוד,
הניעו טנקים בשביל יום אחד ופתחו בערב מחדש.

נמרוד
17-10-05, 19:04
אני יודע שהמצב היום הוא לא כמו פעם, לכן כתבתי:

תרים טלפון למתא"ם ויש סיכוי טוב שתקבל תשובה פשוטה שהשטח X שאתה שואל עליו פתוח לטיול

זה גם מה שאני עושה כשיצא לי לטייל בחול המועד בשנים האחרונות, וקיבלתי תשובות סבירות תמיד. ביום חול רגיל זה באמת פרוצדורה, כי ההנחה היא שהכל סגור. אבל בחול המועד עדיין יש ירידה דרסטית באימונים, ויש התחשבות במטיילים, שעבור רובם הגדול ההנחה היא ששטחי האש פתוחים. גבול הגזרה האנושי לא היה שם במקרה דורון, זורקים חיילים בשטח כדי לחסום פיזית כניסה לשטחי אש רק במקרים חריגים, ואימון באש חיה בפסח ובסוכות תמיד היה מקרה חריג.

ד ו ר ו ן
17-10-05, 19:12
גבול הגזרה האנושי לא היה שם במקרה דורון, זורקים חיילים בשטח כדי לחסום פיזית כניסה לשטחי אש רק במקרים חריגים, ואימון באש חיה בפסח ובסוכות תמיד היה מקרה חריג.
בשנים האחרונות הכלל הוא שאין כלל..
הם יודעים את זה ורובנו יודעים את זה, מה שהופך משימת תאום לכמעט בלתי אפשרית גם אם יש לך גישה דרך יח' מילואים עם קשרים, תמיד יש את החריג שיגרום להוצאת חיילים לסגור שטח פיזית ולך להיות מופתע כשהשטח שתאמת לטיול בנחלים הגדולים פתאום סגור או שמטוסים אמריקאים עושים יעפים נמוכים מעל הראש בכניסה לערוד למרות שתאמת כניסה לשטח.

אז מה עושים?
לא הרבה, אולי נמנעים ממעבר בשטחים באמת בעיתיים כמו מטווח 80 שגם ככה די מכוער ומקווים לטוב, אני יודע שזה לא נשמע הכי נכון אבל אין גבול לעניין,בייחוד כשהצד השני לא משחק לפי הכללים שהוא קבע.

asafk
17-10-05, 19:18
בנחילם הגדולים, חוץ מהמטווחים של חיל האוויר והשטחים ליד שיזפון וסיירים- לא יורים. באופן כללי, גם כלי רכב צבאיים לא נוסעים שם.
מהנסיון שלי, אין מה לתאם- היחידות בשטח עושות מה שבא להן, בלי להתחשב בתיאומים שהם בעצמם עשו (וזה באמת מפתיע, לכאורה- כי מתא"מ מתאמים שטחי אימונים- והם אמורים לדעת מי נמצא איפה ומתי). סע וטייל- אם יחידה מתאמנת באש בשטח מסויים- הם דואגים לחסימה בכניסה לשטח. או שלא.

אסף.

יוני5
17-10-05, 21:08
בנחילם הגדולים, חוץ מהמטווחים של חיל האוויר והשטחים ליד שיזפון וסיירים- לא יורים. באופן כללי, גם כלי רכב צבאיים לא נוסעים שם.
מהנסיון שלי, אין מה לתאם- היחידות בשטח עושות מה שבא להן, בלי להתחשב בתיאומים שהם בעצמם עשו (וזה באמת מפתיע, לכאורה- כי מתא"מ מתאמים שטחי אימונים- והם אמורים לדעת מי נמצא איפה ומתי). סע וטייל- אם יחידה מתאמנת באש בשטח מסויים- הם דואגים לחסימה בכניסה לשטח. או שלא.

אסף.

שמורת נחלים גדולים אסורה לכניסה לכלי רכב צבאיים מכל סוג למעט שני צירים בלבד. כמובן שתמיד יש חמורים שחושבים שמותר להם.

השמורה היא שטח הנתרה מצפון מערב ועד לדרום מערב, כל הדרך עם כיון השעון. צריך לתאם עם 6 יחידות שונות (אני יודע כי לפני 5 חודשים תאמתי אימון בשטח הזה).

חסימה בשטח הזה היא לא מעשית כי יש עשרות, אם לא מאות צירים שנכנסים ויוצאים, וחסימה פיסית היא לא מעשית. בפסח אני נתקלתי ב 3 חסימות, ואני יודע שהיתה עוד אחת שלא פגשתי. המספר האגדי הזה של 4 חסימות שהיו מורכבות משני חיילים + מפקד + מ.ק כל אחת, היו פרוסות על שטח של יותר מ20 ק"מ - מדרום הגרזי עד לאמצע הציחור. יעיל מאוד לכל הדעות.

אולי בזה הם מתכוונים בביטוי "זרועו הארוכה של צה"ל"
כשטלפנתי אליהם, תוך כדי שהם יורים, ואמרתי להם שיש עשרות ג'יפים בשטח, תגובתם היתה - אבל הם לא תאמו את השטח כנדרש (המטיילים).

יוני5

גיא
17-10-05, 23:27
חבר'ה,

אני לא מבין למה אתם מתרגשים.

בצבא, כפי שיודע כל בר בי רב שהיה במסדר הקראת הוראות בטיחות לפני פתיחה באש לפני כל מטווח למשל ...

מדגישים ש ...

"הוראות בטיחות ניכתבו בדם !"

ומכיוון שטרם נישפך דם בעניין הזה .. אז טרם ניכתבו הוראות הבטיחות.

והקטע הוא, כשזה יקרה, וטיל ירים איזה פארדו מלא ילדים לאויר בכינון ישיר .... אז ועדת החקירה תמליץ לא על ריענון במתא"ם ... אלא על סגירת שיטחי אש בפני מטיילים אזרחים ... כמובן.

גיא
17-10-05, 23:28
ברח לי ...

אני אישית תיאמתי עם מתא"ם וצלצלתי לוודא לפני כניסה לשטח ואמנם הם לא ידעו על מה אני מדבר אבל תיאמנו שוב תו"כ וקיבלתי אישור בע"פ להיכנס .... אללה יודע מה זה שווה ....

אומי5
20-10-05, 11:50
יוני5[/quote]
נתקלנו בנ"ל, גם אנחנו יצאנו מנק' הנחה שלא צריך לתאם בפסח המדובר ותכננו מסלול שחצה את השמורה הנ"ל.
עברנו בגרזי, למחרת פגשנו חבר בשטח שאמר שהגיע שעתיים אחרינו לגרזי ופגש "גבול גיזרה" אנושי בצורת סופה צבאית עם חיילים שמנעו ממנו להכנס לאזור והטנקים נשמעו מרחוק.
כן נמרוד,
הניעו טנקים בשביל יום אחד ופתחו בערב מחדש.[/quote]
זה בסדר ,תוך כדי שרות ,תוך כדי פעילות מבצעית פגשתי גבול גיזרה בצורת שני סטיקלייטים משני צידי....
הקצין האידיוט התברבר בק"מ וסטה ב45 מעלות בכיוון ירי ....והוא עוד שאל אותי בעצבים אם אני יודע איפה אני נמצא....

asafk
21-10-05, 12:58
בליל שלשום- בגרזי- חסימה. בהל"צ מתאמנים בשטח. לא שזה הפריע לחבר'ה לעקוף את החסימה ולהגיע אלינו... (בשער צניפים)

אסף.

eran4x4
26-10-05, 12:21
http://www.tapuz.co.il/tapuzforum/main/articles/article.asp?forum=683&a=35367&c=6474&sc= 0&ssc=0

נ.ב.

לטיול בירדן (לא הנהר) - לא צריך תיאום....

debilezem
26-10-05, 17:38
יש אור בקצה המנהרה.... :cry:
אולי אחד מוותיקי המטיילים יעזור לכולם וינסח איזה טופס,
שניתן יהיה לפקסס למתאם ע"מ לעשות את העסק יותר נוח.
(טופס פתוח עם מקום להוספת פרטים)
אני יכול לנסח כזה, אבל הוא יהיה מבוסס על 0 פעמים שתיאמתי שטחי אש
ולכן יהיה שווה ל :lol:

ד ו ר ו ן
26-10-05, 20:16
יש אור בקצה המנהרה.... :cry:
אולי אחד מוותיקי המטיילים יעזור לכולם וינסח איזה טופס,
שניתן יהיה לפקסס למתאם ע"מ לעשות את העסק יותר נוח.
(טופס פתוח עם מקום להוספת פרטים)
אני יכול לנסח כזה, אבל הוא יהיה מבוסס על 0 פעמים שתיאמתי שטחי אש
ולכן יהיה שווה ל :lol:
יש להם (למתא"ם) טופס מסודר משלהם שאתה מקבל בפקס,ממלא ושולח בחזרה ואמור לקבל עותק חתום מהם.

-->