PDA

צפייה בגרסה מלאה : רוטציית צמיגים בג׳ימני

Mor Gurevich
12-12-15, 23:06
שלום לכולם,
לפי ספר הטיפולים מומלץ לעשות רוטציה בין הגלגלים, כדי לשחוק אותם באופן אחיד (מצ"ב תצלום מסך).
כל כמה ק"מ מומלץ לבצע את הרוטצייה?

104399

תודה ובברכה,
מור.

אביעד פ.
12-12-15, 23:40
כל טיפול.

ד ו ר ו ן
13-12-15, 08:40
רק שהדיאגרמה הזו לא מביאה בחשבון היפוך כיוון של הצמיג.
כי צמיג ימיני קדמי שעובר לשמאל-אחור משנה כיוון סיבוב אם לא פרקת אותו מהג׳אנט והרכבת מחדש בכיוון הנכון.

צמיגים לא ״אוהבים״ לשנות כיוון אחרי הרבה קמ, ומתחילים לפתח רעידות ובלאי פנימי.
הסיבה היא הרצועות והמתכת שמקבלים כיוון עם העומס גלגול בכיוון יחיד.

אז או שהם מצפים שבאמת תפרק את הצמיג ותרכיב כמו שצריך, או שמשהו שם לא מסתדר.

אני עושה רוטציה קדימה-אחורה כל 10k,בערך, מאזן באותה ההזדמנות ורואים טוב איך השחיקה אחידה, והקמ הכללי גבוה בהרבה מאשר ללא רוטציה.

Mor Gurevich
13-12-15, 09:08
תודה למשיבים.
דורון, הם אכן לא מתחשבים בכך. אני מניח שהם לא מצפים שאוריד את הצמיג מהג׳אנט בכל תקופה, כדי להתקין אותו על ג׳אנט אחר. יכול להיות שאם כל תקופה מחליפים גם את כיוון הצמיג, רשת המתכת כן יכולה לספוג זאת?

סוגיה נוספת היא שבדיאגרמה מוצע להכניס גם את הגלגל הרזרבי לסבב. זה לא יוצר בעייה של שני צמיגים בעלי שחיקה שונה על אותו הסרן? (בהנחה והרזרבי הוא מאותו הסוג ונקנה עם הצמיגים האחרים).

ד ו ר ו ן
13-12-15, 09:20
הדיעה הרווחת היא שזה פוגע במבנה השכבות בתוך הצמיג.

טיפול אצלכם זה כל 10k?

זה לא מעט קמ בהם הצמיג נמתח שוב-ושוב בכיוון אחד, ואז בבת אחת אתה מותח אותו בכיוון מנוגד.

בגומי מוטבעים סיבים, סינטטיים ומתכתיים, שהמתיחה ההפוכה יכולה לנתק אותם מהגומי.

הכי פשוט זה להחליף קדימה אחורה באותו הצד.

רווח נקי של איזון שחיקה שווה ואורך חיים גבוה של כלל הצמיגים.

הספייר שלי זהה לשאר הצמיגים, והוא הצמיג המשומש מהנגלה האחרונה שהחלפתי ברכב.
אני לא מכניס אותו לסבב קדימה-אחורה.

liorl
13-12-15, 10:04
למיטב ידיעתי אין שום בעיה בביצוע סבב מלא בכל טיפול (או כל 10,000 ק"מ) בלי לפרק את הצמיג ולהחליף לו את הכיוון:
1. משרד התחבורה מחייב צמיגאים להרכיב את הצמיג עם תאריך היצור כלפי חוץ תמיד. היפוך הצמיג נוגד את ההנחיות.
2. על כל צמיג מסומן כיוון סטיית הגלגול (פס צבעוני הקפי על הסוליה). הצמיג אמור להיות מורכב כאשר בצמיגים הקדמיים סימון כיוון סטיית הגלגול בצדדים מנוגדים. היפוך צמיגים עלול לשנות את המצב התקין.
3. בצמיג מודרני בצירוף המשקל הנמוך של הג'ימני לא צריכה להיות בעיה של בלאי פנימי בתוך הצמיג.
4. השחיקה בסוליה או התייבשות הצמיג מופיעים בד"כ (וגורמים לפסילת הצמיג) לפני שסימני בלאי פנימיים מורגשים.

היוצא מין הכלל הוא בצמיגים כיווניים. לג'ימני יש רק צמיג אחד כזה במידה מורשית בישראל - מקסיס טרפדור 8060.

ד ו ר ו ן
13-12-15, 10:43
2. על כל צמיג מסומן כיוון סטיית הגלגול (פס צבעוני הקפי על הסוליה). הצמיג אמור להיות מורכב כאשר בצמיגים הקדמיים סימון כיוון סטיית הגלגול בצדדים מנוגדים. היפוך צמיגים עלול לשנות את המצב התקין..
זה סותר את האמירה שלך לגבי החלפת כיוון סיבוב של צמיג וותיק.
וותיק=שכלול של זמן ומרחק.
אישית, אמנם ברכב ששוקל כמעט פי-2 מג'ימני, אני לא הופך כיוון של צמיגים ותיקים.
במיוחד כשיש פתרון פשוט ויעיל בלי זה.
התייחסת ל״צמיג מודרני״, וזה בדיוק להיפך.
בצמיגים הישנים הדיאגונליים, לא הייתה הבעיה הזו, ודווקא באלו עם רצועות פנימיות צולבות זה קורה.

4. השחיקה בסוליה או התייבשות הצמיג מופיעים בד"כ (וגורמים לפסילת הצמיג) לפני שסימני בלאי פנימיים מורגשים.
זה כבר עניין של נסועה.
אז אולי בעלי ג׳ימני כממוצע מבצעים נסועה נמוכה, אבל זה לא נכון להכליל את זה לכלל משתמשי הדרך.

liorl
13-12-15, 11:20
ממש לא סותר. אם תעביר צמיג שסימון
כיוון סטיית הגלגול כלפי חוץ מצד ימין לצד שמאל של הרכב, הסימון ישאר חיצוני, כמו שצריך.

מבחינה טכנולוגית ומבחינת החומרים שמהם הם מיוצרים צמיגים מודרניים יודעים להתמודד עם היפוך כיוון הסיבוב. אני לא חושב שהיצרן היה ממליץ על פרוצדורה שפוגעת בצמיגים, מקטינה את אורך החיים שלהם ועשויה לסכן את הנוסעים. מבדיקה זהירה ומהירה ניתן לראות גם את יצרני הצמיגים שממליצים על פרוצדורת החלפה (ספציפית לרכבי 4X4 עם צמיג רזרבי בגודל מלא הזהה לשאר הצמיגים) ולא מתייחסים בכלל לטענת הבלאי שהעלת.

ד ו ר ו ן
13-12-15, 11:29
ממש לא סותר. אם תעביר צמיג שסימון
כיוון סטיית הגלגול כלפי חוץ מצד ימין לצד שמאל של הרכב, הסימון ישאר חיצוני, .
אבל כיוון הגלגול יתהפך.

ד ו ר ו ן
13-12-15, 12:26
מבדיקה זהירה ומהירה ניתן לראות גם את יצרני הצמיגים שממליצים על פרוצדורת החלפה (ספציפית לרכבי 4X4 עם צמיג רזרבי בגודל מלא הזהה לשאר הצמיגים) ולא מתייחסים בכלל לטענת הבלאי שהעלת.[/COLOR][/RIGHT]
אשמח להפניה למידע כזה כי לא נתקלתי בו, ובעלי פנצ׳ריות שאני מעריך את נסיונם גם לא ממליצים להפוך כיוון בצמיג וותיק.

אני לא משלב את הספייר פשוט כי הוא משומש, ולא ברמת הבלאי של הצמיגים על הרכב (מסט קודם).
כשאני מחליף סט, אני מעביר את אחד הצמיגים לספייר וכך מרוויח ספייר טרי יחסית, בניגוד לנבלות הגמורות שהרבה מאד נוסעים איתן בתור ספייר.

פנצ׳ר בצמיג שטח איכותי בחתך נורמלי זה דבר נדיר.

נמרוד
13-12-15, 18:18
דורון זה דיון סרק. מכיוון שהספייר אצל רובנו איננו מאותו סט, אלא ישן יותר, אין מה לערב אותו בסבב כמו שהשיטה בדיאגרמה עושה, ואז החלפה פשוטה של קדימה אחורה היא השיטה הברורה מאליה.

Mor Gurevich
13-12-15, 18:26
נמרוד, במקרה שלי החלפתי את כל חמשת הצמיגים לחדשים וטריים. גם במקרה כזה אתה ממליץ לא לכלול את הרזרבי בסבב?

ליאור ודורון - למרות אי ההסכמה ביניכם - תודה על הדיון.

נמרוד
13-12-15, 18:33
לא יודע. מצד אחד הוראת יצרן, מצד שני הגיון (הדעה של דורון) שנראה לי לא פחות הגיוני.

אפשר לא להכניס את הספייר לסבב בכלל ולשמור אותו בטול גם לסט הצמיגים הבא.

Sent from my GT-I9301I using Tapatalk

liorl
14-12-15, 17:02
מישלין למשל ממליצים ברכב 4X4 (בסבב בלי הספייר) להחליף קדימה אחורה בהצלבה מלאה.

http://www.michelinman.com/US/en/safe-driving/tire-safety/tire-rotation.html

קופר הולכים על החלפה קדימה אחורה עם הצלבה חלקית (רק אחוריים מוצלבים במעבר קדימה).

http://us.coopertire.com/Tire-Safety/Tire-Maintenance/Tire-Rotation.aspx

יצרני צמיגים אחרים (גודייר למשל) ממליצים להיצמד להוראות יצרן הרכב. סוזוקי למשל ברכבי 4X4 (עם ספייר שלא משתתף ברוטציה) ממליצים על החלפה קדימה אחורה עם הצלבה חלקית (רק אחוריים מוצלבים במעבר קדימה).

eyal1979
14-12-15, 18:53
אין כלל אחד לגבי כל סוגי הרכבים, יש דיאגרמות שונות בגלל סוגי הנעת הרכב:
קידמית, אחורית(דוגמת ג'ימני או ג'יפים נוספים )או 4x4 קבוע, וזאת בגלל שחיקה שונה של הצמיגים שנובעת מהנעת הרכב- בהאצה, בבלימה, בסיבובים.

בכל הלינקים שצורפו רשום זאת בבירור סוג ההנעה שמשתנה בכל דיאגרמה.

רוטציה עם ספייר מומלצת בדר"כ בהנחה ונקנה סט מלא של 5 צמיגים מאותו סוג,
על מנת להשתמש בו גם ושלא יהיה לעציץ ויתיישן על הדלת האחורית.

לא מומלץ בכל מקרה לשים 2 סוגי צמיגים שונים, או שחיקה שונה על אותו סרן.
יש צמיגים דוגמת מקסיס 8060 שהם כיווניים ולא ניתנים להיפוך עפי יצרן בכל מקרה.

-->