PDA

צפייה בגרסה מלאה : חיישן נוזל קירור סופה

grossfeld
16-12-15, 00:22
הי
בהמשך לשאלות אחרות שנשאלו כאן אני מתייחס לנקודה ספציפית בנושא.

אצלי בסופה מותקן חיישן טמפרטורה לשעון (זה שקרוב לקיר אש) שיש לו בורג בראש ועליו יושב כבל שמתהדק עם אום.
הבנתי משיחות עם מכונאים שהחיישן הזה לא מתאים לי. ואני גם רואה קריאה של חום גבוה מידי כל הזמן (בתחום האדום)

אמרו לי לקנות בינוביץ חיישן של סופה.

הבעיה היא שחיישן של סופה הוא בעל 2 מגעים ולא בורג עם אום.

מה לעשות כדי להמיר את המצב שיש אצלי כרגע לחיישן עם 2 מגעים?

אתן את דעתי לבעיה, אולי אני צודק.
החיישן הוא בעצם נגד שמשנה התנגדות בין הגוף לבורג כתלות בחום. אז בחיישן עם 2 המגעים יש שינוי התנגדות בין שני המגעים כתלות בטמפרטורה ולא בין המגע לגוף. זה אומר שצריך לג׳מפר מגע אחד לגוף ואת המגע השני לחבר לכבל של החיישן המקורי.
האם זה נכון?

תודה מראש על זמנכם.
אייל

גיתאי נוה
17-12-15, 10:14
לא בטוח שהבנתי את ההסבר שלך. האם אתה יכול להכניס יוניט מקורי בסלוט שלו או לא?

Sent from my SM-G850F using Tapatalk

grossfeld
17-12-15, 10:41
הי
תודה על התגובה,
אנסה להסביר.
הסתכל בתמונה המצורפת.
104631

כיום יש חיישן עם בורג ואום שאליו מגיע חוט אחד. החיישן הוא נגד בין הגוף לחוט הבודד שמגיע אליו.

החיישן השני יש בו שני חוטים.

על פי השערתי עלי לקצר חוט אחד עם הגוף כדי לקבל שיחזור של המצב בחיישן עם הבורג. כי בעצם הנגד נמצא בין שני המגעים ולא בין הגוף למגע.

החיישן המקורי והלא מקורי יכנסו בהברגה. זאת הברגה של שמינית סטנדרטית. לשאלתך gnaveh
תודה מראש על התשובות
אייל

(****החיישנים זה תמונות דומות מגוגל. לא להתייחס אליהם באופן ספציפי אלא רק לעקרון החשמלי*****)

גיתאי נוה
17-12-15, 11:14
למה שלא תרכיב יוניט מקורי (זה עם הקונקטור) ותסגור את הפינה? אם הבעיה היא חיווט אז זה פתיר.

grossfeld
17-12-15, 11:21
gnaveh תודה על עזרתך,

כרגע מגיע אל החיישן בתא המנוע רק חוט אחד עם סופית של נעל כבל עגולה כדי להתפס בחיישן מהסוג הראשון עם הבורג. אם ארכיב יוניט עם קונקטור כפי שאתה מציע אצטרך לפתור את נושא החיווט. שוב, כפי שאתה מציע. וברור שהנושא פתיר, אבל בדיוק בשביל זה פתחתי את השרשור הזה, כדי לפתור את נושא החיווט.

האם יש לך מושג איך לפתור את נושא החיווט? אשמח לקבל את תגובתך,
אשמח לקבל גם תשובות ממישהו שפתר את הנושא.

תודה
אייל

גיתאי נוה
17-12-15, 12:02
בדיקה שעשיתי בספרות הן של הסופה הן של ה-YJ מעלה שלכאורה דווקא היוניט המוארק אל הגוף - כמו זה שיש אצלך - הוא המקורי.
מצד שני ינוביץ באמת מוכר את זה עם הקונקטור בתור המקורי.
חייב לציין שזה מפתיע אותי, אבל ביננו זה ממש לא משנה. אפשר גם לבדוק עם מחסן החלפים של מכשירי תנועה אם הם עדיין שומרים מק"טים של סופה במחשב שלהם - 03-684-1340.

בכל אופן כמו שכתבתי, אין שום בעיה להסב ליוניט עם הקונקטור, אבל לפני כן אני ממליץ לך לבדוק דווקא את אמינות החיווי.

1. הוצא ונקה את היוניט.
2. וודא שהחוט הבודד מחובר אליו במגע יפה.
3. הסר את לוח המחוונים, פרק נקה והחזר בהידוק את הלוח המודפס המחבר בין המחוונים. וודא שכל הקישורים המודפסים תקינים ושלמים.
4. אם יש לך יכולת להשיג שעון טמפ' אחר, שאתה יודע שהוא תקין, הצלב שעונים וודא קריאה.

אם אחרי כל אלה עדיין מתקבלת קריאה גבוהה, עומדות בפניך שתי אופציות להמשך:

א. הקריאה שגויה - הפתרון נמצא בחיווי ולכן נדרשת הסבת יוניט עם חיווט מתאים
ב. הקריאה תקינה - הפתרון נמצא בבדיקה של מערכת הקירור - נוזל במפלס נכון, רדיאטור נקי ללא קורוזיה\משקעים במעברים, טרמוסטט בערכים המתאימים ותקין (כלומר במקרה שלך - נפתח מלא בטמפ' הנכונה)

אם יש לך שאלות על אופן ביצוע הפעולות הרשומות, תרגיש חופשי לשאול.
דווח על התקדמות ויהיה בסדר.

נ.ב. נדמה לי שאסף הפנה אותך אלי בנוגע לצמות חשמל...

boaz avrahami
17-12-15, 12:18
לא יותר פשוט לקרוא את הערך החשמלי שיוצא מהיוניט ולדעת או הוא תואם את הטמפרטורה שהשעון אמור להראות?

לי זה נשמע הרבה פחות עבודה בשביל להבין איפה הבעיה.

עם מחשב דיאגנוסטיקה obd2 אני יכול לבצע את זה ברגע. אצלכם זה obd1 ואין לי נסיון מעשי עם קריאות ממנו

גיתאי נוה
17-12-15, 12:46
מציע לא להסתבך עם זה בסופה

grossfeld
17-12-15, 14:43
Gnaveh
תודה על תגובתך הארוכה,
החיישן הקודם לא היה תקין ולכן קניתי חדש בינוביץ. כזה עם בורג. ולכן אני יודע שהוא נקי כפי שהצעת. כמו כן חיברתי אליו את החוט כמו שצריך במגע יפה.
להסיר את לוח המחוונים טרם עשיתי. אני לוקח סיכון שהמחוון תקין וממשיך לטפל בדברים שטיפה יותר קל לי לבדוק ולפרק (ולהרכיב)
אין לי יכולת להשיג שעון טמפ אחר. יותר נכון יש לי אפשרות להשיג שעון חום אחר. אבל לא של סופה ולפי דעתי זה לא יעזור לי.
אם תוכל לתת את דעתך על אופן ההסבה בין חיישן עם חוט אחד לחיישן עם זוג מגעים זה יהיה נהדר מבחינתי.

בועז, לשים פלוק על החיישן ולקרוא ערך ההתנגדות זה קל. אבל להשיג טבלה מפורטת של התנגדויות לטמפרטורה זה יותר מסובך. בספר הצבאי ישנה טבלה אבל היא מתארת רק שני ערכים. ובנוסף להוציא את החיישן ולחמם בסיר מים ולבדוק טמפרטורה ואז התנגדות או כל שיטה אחרת זה מבחינתי מיותר ובכלל לא פשוט כפי שאתה מתאר. יותר פשוט לי לקנות חיישן ב90 שקלים ולהוסיף חוט.

תודה

boaz avrahami
17-12-15, 14:57
אני סבור שהערכים הם אוניברסליים כמו שיש שעונים אוניברסליים. בערב אנסה לסיע בחיפוש הערכים.

אגב, אם יש גישה סבירה לשעון תוכל לנסות מעקף מהגוף ומהחישן

moriseven
17-12-15, 15:23
נראה לי שאתם מבלבלים בין שני החיישנים.
למיטב ידיעתי, זה עם הקונקטור האחד הוא לשעון חום, יושב על הבלוק בקצה האחורי שמאלי. זה עם שני הקונקטורים הוא חיישן טמ"פ של המחשב שיושב על הבית טרמוסטט בחזית של המנוע.

גיתאי נוה
17-12-15, 16:28
מוריס צודק. גם אני הצלחתי להתבלבל ולא כל כך ברורה תמונת הבעיה
.
עכשיו כשאני רואה את התמונות (במחשב), וודאי שאלה תמונות של חיישן טמפ' שנמצא בפלאנג' ליד הטרמוסטט ותפקידו לדווח למחשב בלבד.
היוניט ששולח לשעון - ואין שום קשר בין השניים - אכן ממוקם על הראש קרוב לקיר אש, צד נהג.
היוניט אכן מוארק למנוע כאשר מגיע אליו קונקטור של רגל אחת, וממנו לשעון. היוניט נראה שונה לגמרי מהחיישן.
מצד שני אייל דיבר בפירוש על היוניט שליד הקיר אש - אז מה קורה פה? אייל תסביר

grossfeld
17-12-15, 16:33
אני מדבר אך ורק על החיישן של השעון. זה שקרוב לקיר אש.
החיישן שנותן קריאה למחשב לא רלבנטי לשרשרת זאת

גיתאי נוה
17-12-15, 16:42
אני מדבר אך ורק על החיישן של השעון. זה שקרוב לקיר אש.
החיישן שנותן קריאה למחשב לא רלבנטי לשרשרת זאת

ואתה בטוח שינוביץ נתן לך את החיישן שבתמונה, זה עם הקונקטור 2 פין ושהוא הבין אותך נכון?

grossfeld
17-12-15, 23:10
ינוביץ נתן לי את החיישן עם הבורג. אבל ציין שזה של cj וככל הנראה לא יתאים. ושאין לו נכון להיום חיישן מתאים לשעון הצבאי.
משיחות ובירורים שעשיתי התברר לי שעלי לשים את החיישן עם ה2 מגעים.
או לחילופין למצוא במקור חלופי (לא ינוביץ) (אולי איביי או אולי ספק אחר בארץ) חיישן שיתאים לשעון סופה.

תודה
אייל

קיד
17-12-15, 23:42
רגע לפני שנהייה כאן "עזה" בפורום,
החיישן עבור שעון חום מנוע מספק את הערכים הבאים 10% שגיאה:
38 מעלות צ' = 450 אוהם
93 מעלות צ' = 64 אוהם
ואילו השעון חום עצמו מספק את הערכים הבאים 5% שגיאה:
93 מעלות צ' = 64 אוהם
149 מעלות צ' = 15 אוהם
קל לבדוק את החיישן, וקל לבדוק את השעון.
תשקיע שני שקלים בקניית נגד של 64 אוהם + נגד 15 אוהם, ותחבר בכל פעם נגד אחד במקום החיישן הקרוב לקיר האש. כמובל תאריק את הרגל השניה של הנגד. קריאת שעון החום צריכה להיות בהתאם לרשום מעלה. תקין? יופי. לא תקין? בדוק חיווט את השעון.

מעבר לכך, איל, האם שעון החום מזייף?
האם יש שינוי בקריאת שעון החום כאשר אתה מדליק ומכבה את האורות?
האם יש שינוי בקריאת החום כאשר אתה מדליק את המזגן?

אם התשובות לשאלות הם כן, אזי כל שעליך לעשות הוא להרכיב חוט אשר יספק (-) איכותי ללוח השעונים ולמניפת המזגן.

בברכה,
קיד.

גיתאי נוה
18-12-15, 00:44
ינוביץ נתן לי את החיישן עם הבורג. אבל ציין שזה של cj וככל הנראה לא יתאים. ושאין לו נכון להיום חיישן מתאים לשעון הצבאי.
משיחות ובירורים שעשיתי התברר לי שעלי לשים את החיישן עם ה2 מגעים.
או לחילופין למצוא במקור חלופי (לא ינוביץ) (אולי איביי או אולי ספק אחר בארץ) חיישן שיתאים לשעון סופה.

תודה
אייל

על בסיס הממצאים של הבדיקות שנמרוד המליץ לך - או בלי קשר אליהן - במידה ואתה משוכנע שהיוניט הקיים אינו תקין ולא מצאת מקורי גם אצל האחרים (מכשירי תנועה, גיא ורועי, בית הג'יפ, ראוף, וכו'), אני מציע לך את הביצוע הבא כדי להסב ליוניט עם קונקטור 2 פין:

ראשית נסה למצוא זכר מתאים לקונקטור של היוניט החדש בפירוקיות, זה לא הכרחי אבל יפנק אותך קצת אם תצטרך שוב להחליף יוניט בעתיד.
1. חשוף את צמת המנוע העיקרית בנקודה הקרובה ליוניט באזור קיר האש
2. אתר את אחד החוטים המובילים לרגליים 5, 11 או 12 בקונקטור של המחשב; אלה חיבורי המחשב אל ההארקה - וודא בבדיקה שהחוט הנבחר אכן מוארק
3. חשוף וצור צומת T באחד מהם אל היוניט, חשוב שתקפיד להלחים ולסגור את הבידוד היטב
4. במידה ולא מצאת זכר תואם לקונקטור של היוניט, את שני החוטים שיש לך עכשיו - המינוס ה'חדש' והחוט השני הקיים בין היוניט לשעון - תוכל לחבר לשני הפינים של היוניט החדש באמצעות טרמינלים-נקבות רגילים 2.8 מ"מ כמו אלה (http://www.ebay.com/itm/20-Pcs-Female-Spade-Cable-Wire-Terminals-for-2-8mm-Connectors-ED-/111532420487?hash=item19f7d9ad87:g:aY8AA OSwkNZUeJ6o). אם חסרים לך אתה מוזמן לקחת.
5. הקפד לבודד את שני הטרמינלים בשרינק

גיתאי

grossfeld
18-12-15, 09:16
ראשית תודה רבה על התגובות.
קיד, אני אבצע את הבדיקה עם הנגדים כפי שהצעת וגם קראתי כך בספר הצבאי. השעון לא משנה את הטמפ ברגע פתיחת האורות אולם הוא משנה קצת את הטמפ בעקבות הדלקת מזגן אבל לא בקפיצה של ירידת מתח אלא בהדרגה של ירידת טמפ קלה בעקבות הדלקת הוונטה של המזגן.
בכל מקרה אבדוק את המינוס הניתן ללוח ארבעת השעונים.

גיתאי, אני חייב לך תשובה, כן אסף פעם שלח אותי לדבר איתך. תודה.
ברור שאת כל החיווט אעשה עם בידוד מתכווץ ובלאוור והלחמה. זה לא בעיה בשבילי. ככה אני עובד.
רק שאלה, למה לחפש מינוס מהמחשב? למה לא לקחת מינוס מאיזה מוטרה על הבודי שקרובה ליוניט? קצת חושש לשחק עם הצמות שנכנסות למחשב. עובד לא נוגעים. במיוחד אם יש עוד אפשרות.

שבת שלום
אייל

גיתאי נוה
18-12-15, 09:38
השעון לא משנה את הטמפ ברגע פתיחת האורות אולם הוא משנה קצת את הטמפ בעקבות הדלקת מזגן אבל לא בקפיצה של ירידת מתח אלא בהדרגה של ירידת טמפ קלה בעקבות הדלקת הוונטה של המזגן.
בכל מקרה אבדוק את המינוס הניתן ללוח ארבעת השעונים.

רק שאלה, למה לחפש מינוס מהמחשב? למה לא לקחת מינוס מאיזה מוטרה על הבודי שקרובה ליוניט? קצת חושש לשחק עם הצמות שנכנסות למחשב. עובד לא נוגעים. במיוחד אם יש עוד אפשרות.

לעניין המפוח - זו 'מחלה' ידועה מכיוון שהמפוח הוא צרכן כבד יחסית, וחולק את אותם פלוס ומינוס עם יתר צרכני הקבינה. יש דרך לפתור את זה, אעלה אותה כאן בקרוב.
לעניין המינוס לשעונים העליונים, הבעיה היא לא רק (וגם לא בעיקר) במינוס הראשי שמגיע אליהם אלא בכרטיס הדפוק שמחבר אותם לקונקטור 8-פין. אין ברירה אלא לפתוח שם את העסק. זה הרבה פחות מפחיד ממה שזה נשמע, וגם לזה אעלה לכאן פתרון מפורט בקרוב.

לשאלתך על המינוס ליוניט - 3 החוטים האלה מעבירים מינוס אל המחשב, לא מהמחשב, וזה הבדל גדול. השאלה שלך היתה נכונה בהחלט אילו הצעתי לקחת מינוס מהמחשב. לכן למשוך מאחד מאלה מינוס זה בדיוק כמו למשוך מכל נקודת הארקה אחרת לצורך העניין.
הסיבה שאני ממליץ על המסלול הזה היא על מנת שכל החיווט יהיה חלק אינטגרלי בתוך הצמה. אחת הרעות החולות בבניית חיווט חשמלי ברכבים היא המעקפים והחוטים הבודדים למיניהם. אתה רוצה להסב את הצמה שלך שתתמוך ביוניט כזה, ואם מחר תתחרט ותחליף ליוניט שמקבל חוט אחד בלבד - לא הפסדת כלום, והרווחת הכנה.

נ.ב. אתה לא חייב לי כלום, אין לחץ...

-->