PDA

צפייה בגרסה מלאה : מגן ברקים

boaz avrahami
23-12-15, 00:55
לפני מספר ימים חווינו בישוב סופת ברקים שפירקה את מערכת התקשורת לגורמים.
חוויה מבהילה כאשר ראוטר של בזק מתפוצץ לידך...

בקיצור תוך כדי הריצות להחליף את הציוד חשבתי לעצמי כמה מזל היה לי שזה לא הגיע ממערכת החשמל כי זה היה עולה כנראה הרבה כסף.

האלה היא איך מתגוננים מברקים בצורה נכונה.
מגני הברקים האלו של ה 30-40 שח לא משכנעים אותי באופן אינטואיטיבי למדי.

האם יש הגנה טובה נניח ברמת הארון חשמל ( תלת פאזי)?
האם יש ביטוח שמכסה בזול מקרים כאלו ( אולי זה קיים בפוליסה הקיימת?!)

בקיצור- מה עושים בשביל לא להינזק באופן כואב?

shachar
23-12-15, 06:13
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20151223/5c6869e3f5902c28f6065ece9b76eea4.jpg

עכשיו שיגידו החשמלאים כמה זה שווה באמת

Sent from my SM-T700 using Tapatalk

חנן-ג'יפולוג
23-12-15, 07:03
מגן מנחשולי מתח (לא ברקים) :

http://www.ebay.com/itm/AC-220v-Surge-Brownout-Voltage-Protector-3600-Watts-Air-Conditioner-Freezer-/261577671112?hash=item3ce73e81c8:g:TkoAA OSwdvpWEofy

תשובה (לא שלי) לגבי "מגיני ברקים" :

וקר טוב לכולם*
אני נוהג לבקר באתר באופן קבוע ונהנה מאוד מתכניו למרות שבדר"כ אינני נוהג לכתוב.*
היות ואני מהנדס חשמל זרם חזק שעובד בחברת חשמל מזה 17 שנה ומתמחה בין היתר בהגנת רשתות מברקים, אנסה לתרום בנושא חשוב זה.*
בראשית הדברים אציין כי כיום ככל שמוצרי החשמל מתקדמים יותר ובעלי מערכות בקרה שונות , כך הם רגישים יותר לשינויי מתח, במיוחד מוצרי המדבקה שמיוצרים ללא תקן.*
המוצרים הקיימים בשוק להגנה ביתית נתפסים ע"י הציבור כמגיני ברקים אך למעשה אינם כאלו וכל בעל חנות שמוכר אותם ככאלו עושה זאת מחוסר הבנה או שנוהג בחוסר תום לב.*
מוצרים אלו יעודם להגן על המוצרים האלקטרונים משינויי מתח שקיימים ברשת החשמל באופן קבוע מסיבות רבות ולכן נקראים מייצבי מתח (נושא חשוב בפני עצמו).*
תופעת הברק הינה תופעה בה המתח , הזרם וההספק החשמלי גבוהים מאוד ובמקרה של פגיעה ישירה בבית לא יתנו הגנה כלל היות ואינם מסוגלים לעמוד בתנאי הברק וישרפו יחד עם מוצרי החשמל.*
הגנה מפני ברק משולה להגנת טנקים מטילי נ"ט. במקרה ופגע הטיל בטנק, ספק עם אמצעי ההגנה הקיימים בו יעזרו, בעוד שטנקים המצויידים במערכת "מעיל רוח" שתפקידה להגן על הטנק במעגל הגנה חיצוני ורחוק מהטנק עושה את העבודה.*
הגנה יעילה בפני ברקים הינה מערכת חיצונית לבית שתפקידה לקבוע מראש את מסלול פריקת הברק לאדמה חיצונית לבית ולא דרך מערכת החשמל הביתית, שכן במקרה שכזה הנזק הכספי עשוי להיות רב למרות כל מייצבי המתח השונים.*
יש לקחת בחשבון שמסלול פריקת הברק הינו דרך המקום הגבוה ביותר במרחב התרחשותו אל האדמה ולכן מערכת הגנה צריכה לכלול מתקן הנקרא קולט ברק על גג הבית שיחובר במערכת מוליכים מתאימה ביכולת הולכת הזרם שלה לתנאי הברק, אל האדמה בעזרת אלקטרודות מיוחדות.*
בנוסף רצוי להרכיב בלוח החשמל הביתי התקן מודולארי מיוחד שתפקידו לנתק את רשת החשמל הביתית במקרה של עליית מתח לערכים מסוכנים.*
חשוב להדגיש כי עקב חוסר ידע בתחום כולל של חשמלאים רבים, יש לנסות ולוודא הבנה בתחום של המתקין.*
אני מקווה שהצלחתי לעשות מעט סדר בתחום ובכל מקרה אשמח לענות על שאלות בתחום החשמל בפורום זה.*
בברכת יום טוב*
גבי

Sent from my SAMSUNG-SGH-I537 using Tapatalk

boaz avrahami
23-12-15, 07:26
חנן, אני לא מתכוון לשים מגן ברקים על הבית.
אני חושש שהרשת תחטוף ברק שיכנס אלי הביתה דרך הלוח כפי שקרה לתקשורת- שם האנטנה בישוב כנראה חטפה והריצה את הנחשול עד אלי.

מה שיש אצל שיר, כזה פתרון, שווה משהו?

חנן-ג'יפולוג
23-12-15, 07:28
לטענת גבי, והיא נראית לי נכונה, התשובה שלילית. זה לא יעזור.

לא מבין כלום בברקים, אבל לא נראה לי, שברק שעשה את כל הדרך מהענן ועד לאדמה, על מנת להשוות פוטנציאלים, יתקל בממסר הפנימי בתוך המגן הזה, עם מילימטרים ספורים בין מגעי המפסק, יתייאש ויעשה סיבוב פרסה.

נדמה לי שחברת חשמל מפצה על נזקים כנ"ל.

Sent from my SAMSUNG-SGH-I537 using Tapatalk

eliv1
23-12-15, 08:12
עולם הגנות ברקים במערכות חשמל ותקשורת הוא נרחב ומקיף. בעקרון מפרידים את הנזק לשתי תחומים. פגיעה ישירה כמו שכתבת ע"י כליא ברק ע"י הגנה פסיבית שהיא אלקטרודה גבוהה שממוקמת באזור גבוה ומכסה בזווית 45 מעלות כל מה שתחתיה מפגיעה ישירה והולכה למסת האדמה. יש גם אמצעי הגנה אקטבים ע"י יוניזציה של האוויר אבל זה כבר לא לכאן. ויש הגנה מפגיעה לא ישירה כתוצאה מהשראות של הולכת זרם הברק לקרקע. אם כבר אתה חושב להגן על הבית מהגנת ברק מטפלים בשתי הרמות. יש רכיבים חשמליים שנותנים הגנה מסוימת עבור פגיעה ישירה ולא ישירה. בלוח חשמל אפשר לשים רכיב כזה שנקרא surge arrestor class b תלוי לפי איזה תקן מתייחסים. אירופאי אמריקאי או גרמני. חשוב לדאוג לתיאום בין הרכיבים אם שמים כמה דרגות הגנה . בבית פרטי אפשר לשים הגנה כנגד נחשולי מתח מהרשת או פגיעה לא ישירה של ברקים. חשוב לציין שזה לא נותן הגנה אפקטיבית לכל הציוד האלקטרוני. על ציוד אלקטרוני רגיש שמים עוד דרגת הגנה שמתאימה אליו. זה נושא מורכב שקשה לי להסביר מהנייד אבל בגדול זו התמונה.

dkrauss
23-12-15, 09:02
רוצה לספר לכם ארוע שקרה בביתי לפני כמה שנים
ברק פגע בעמוד חשמל שבקצה המגרש שלי ( ממתכת ) מתחת וקרוב לעמוד עוברים קווי תקשורת כבלים ובזק
הנחשול עבר דרך רשת החשמל דרך קו בזק ודרך הכבלים לבית - מה שנקרא התקפה משולבת
התוצאה נזק של כ 10000 שקל :טלויזיה , מערכת שמע , מקרר , טלפונים אלחוטיים , מחשב ( אפילו המקלדת הלכה ) קופסאות חשמל בקיר מפוחמות וכו כו
לא חושב שאפשר להגן על הכל במצב כזה
את הנזק במלאו כיסה ביטוח התחולה של הבית ( נזקי טבע )
אז - זה חלק מהחיים ולדעתי ההגנה הכי טובה זה ביטוח ולוודא שהוא מכסה מקרים כאלה

ukiuki
23-12-15, 09:04
אם אני מבין נכון את הבעיה בארצנו מוכת הברקים והסערות ,
נזק לרכוש אמור להיות מכוסה על ידי הביטוח או חברת החשמל כפי שנאמר כאן.
אם הבעיה הייתה סכנת חיים ברמת מובהקות גבוהה לא היית מגיב ב "אני לא מתכוון לשים מגן ברקים על הבית".
אני רואה כאן יותר עניין של חרדה ובה צריך לטפל על ידי רכישת ביטוח נכס טוב ואולי בירה איכותית.

אמיר ב.א
23-12-15, 15:39
גם מעוניין להתקין משהו בסיגנון של מה ששחר העלה בתמונה ,
בלוח חשמל ראשי - 3 פאזות ...
יש איזה חברה או דגם מומלצים ?

אסף ד.
24-12-15, 01:06
https://mall.industry.siemens.com/mall/en/WW/Catalog/Products/10263947

אמיר ב.א
01-01-16, 15:47
למי שיודע ,

מגן ברקים כמו בתמונה ששחר העלה ,

מותקן לפני הכל - מאמ"ט וכו?

האם צריך לסלול עבורו הארקה מיוחדת ?

עוד עלות כלשהי חוץ מההתקנה , והמגן עצמו ?

omri_t
01-01-16, 20:08
מקינים לפני הכל.
בתלת פאזי מגיע 4 בלוקים
יש מהבלוקים יציאה אחת שנפרצת מעל הערך שרשום.
ברגע שנפרץ צריך להחליף את הבלוקים.
שים לב שזה מחובר במקביל להזנת הלוח הראשי ולא בטור.

אני קניתי באיביי. עולה גרושים.

amit1
01-01-16, 20:26
מדובר ברכיב שנקרא וריסטור.
בעיקרון, האזרח הממוצע לא מסוגל להתקין את המערכות הנדרשות להגנה ממכת ברק לכן, מומלץ בימים סוערים לנתק את כל המכשירים החשמלים הרגישים, כניסות של קוי תקשורת וטלביזיה והכי חשוב לבדוק שפוליסת הביטוח מכסה נזקים ממכת ברק למכשור הביתי ולמכשור צמוד מבנה ( פנל אינטרקום, מנוע שער....). מומלץ לקרוא היטב את הפוליסה כי מדובר בניסוחים מתוחכמים.

eliv1
02-01-16, 22:04
סתם קטנוני אבל בכל מקרה. וריסטור זה סוג אחד של רכיב להגנה כנגד נחשולי מתח. יש המון סוגים של רכיבים ושיטות שונות.

boaz avrahami
02-01-16, 22:41
אלי, נראה שאץה מתמצא בתחום.
אשמח להבין באופן יותר ספציפי כיצד ראוי להתגונן בבית פרטי מפגיעה לא ישירה באופן שמאזן בין עלות לתועלת

eliv1
03-01-16, 09:11
לי אישית אין הגנה כנגד נחשולי מתח בבית. אבל אם אתה רוצה להיות צדיק תלוי במבנה הבית אפשר להתקין כליא ברק בנק הגבוה ביותר, הארקה לאלקטרודה באדמה ועדיף בנפרד מהארקת היסוד של הבית.
זה מיותר לדעתי כיוון שבטח בסביבתך יש עמודי חשמל גבוהים יותר שהם מועדים בסיכוי סביר יותר לחטוף.
לגבי הגנה בלוח אתה יכול לשים רכיב כמו שציינו כאן אבל עדיף של חברה מובילה למשל של Phoenix contact כמו זה VAL-SEC-T2-3S-350-FM.
זה ייתן הגנה חלקית. עבור מכשירים רגישים הייתי מוסיף הגנה מקומית עם רכיב כמו PLT-SEC-T3-230-FM.
עשייה מינימלית וביחס עלות תועלת מקסימלית זה לשים רכיב type 2 בלוח הראשי וזהו. לשקט נפשי גדול יותר מוסיף רכיב type3 מבוסס שקע איפה שיש ציוד יקר מאוד כמו איזה טלוויזיה יקרה.
אני בחרתי באופציה של לא לעשות כלום ;)

נמרוד
03-01-16, 11:57
כוסאומו הטלויזיה! (זה הרב עובדיה אמר בזמנו)

בועז אתה יודע לדאוג לעצמך?

104996

boaz avrahami
03-01-16, 12:17
104997

אתה צוחק עלי?

האמת, ראיתי את האור...
הייתה אצלנו סופת ברקים וברק נכנס דרך קו הבזק.
שרף כמובן כל מה שהיה על הקו, כולל שקעים.
הראוטר הבזיק והתפוצצ ( קבלים היו מפוזרים במארז).
מבהיל ומשמיד יסודי ביותר

eliv1
03-01-16, 13:33
בועז גם על קווי תקשורת יש רכיבי הגנה. זה בד"כ באחריות חברות התקשורת כי תאמין או לא הציוד שלהם יקר בהרבה משלך. בעיקר, עידן המודרני שציוד הקצה יושב בלוחות מקומיים ברחוב.
אבל תמיד יכול להיות מצב שדרך עמוד מקומי נכנס נחשול כזה ואתה יכול להשקיע ברכיב הגנה על קו הכניסה מבזק.

boaz avrahami
03-01-16, 23:45
תודה אלי

-->