PDA

צפייה בגרסה מלאה : התאמת קפיץ-בולם לרכב.

עידן-קיה
28-12-15, 22:18
שלום לכולם

לפני כמה שנים נחשפתי לפורד F150 ראפטור והתאהבתי, מאז אני חולם על בניה של רכב דומה אבל קטן משמעותית (ועם תקציב "קצת" יותר נמוך)...
כמובן שזה לא נגמר שם ומיום ליום יש עוד רכבים שמעלים את החשק, למשל ההילקס המדהים הזה:
http://www.jeepolog.com/forums/content.php/3630-סופר-טנדר-טויוטה-היילקס-Legend-45

קווי המתאר היו:
רכב קטן וקל יחסית.
מנוע בנזין בעל פוטנציאל. (סורי, דיזל עושה לי רע :))
סטאפ מתלים של סרן חיי מאחור, עצמות עצה כפולות מלפנים. עדיפות לקפיצים סליליים קדימה ומאחור.

לבסוף נבחר קיה ספורטאז דור ראשון.
ברור לי ההבדל ברמות, אני מעוניין לעשות את זה כתרגיל לימודי זול ככל האפשר.

עיקר הבעיה של הספורטאז היא במתלה הקדמי, בולם קצר מאוד בעל מבנה יחודי בחיבור למזלג:
104889
כמה קטן ?
פתוח 13.22"
סגור 8.54"
מהלך 4.68"

כמובן שהיחוד שלו לרכב לא הכי פופולארי בעולם והגודל שלו מקשים על מציאת בולם איכותי מתאים.
עד כה הכיוון הוא חריטה של מזלג והברגה שלו על בולם קויילאובר הכי קרוב למתאים שמצאתי:

כיוון למזלג
104890

בולם (העין התחתונה תשוייף)
104891
זה אחד הבולמים הקטנים שמצאתי שקרוב למשהו איכותי ובעל הברגה, בילשטיין 6100 (F4-B46-0204-H0)
פתוח: 16.25"
סגור: 11.25''
מהלך: 5"
עדיין גדול משמעותית, אני יודע שלרכב ניתן לשם מזלג מאורך/ספייסר של כ1.5", עוד +- 0.5" יופחתו מהאורך הראשמי מהורדת העין התחתונה.
נשאר לראות לאן מעלימים עוד 1", צריך לראות מה קורה עם החלק העליון...

מה דעת המומחים והמנוסים כאן על הרעיון ?
רעיונות לבולמים אחרים ?
אתם חושבים שהבולם הנ"ל שווה את הטרחה ? סה"כ מדובר בבולם פשוט למדיי...

תודה לכל מי שקרא ולכל מי שמנסה לעזור :cool:

אלון_ק
28-12-15, 23:09
מה התקציב?
לפתח זה קל, התקציב לפיתוח זה סיפור אחר... אאוטבק טכנולוגיות יוכלו לייצר לך בולם באיזה מידה שתרצה, כולל ראש באיזו צורה שתדרוש. יש להם גם מלאי קפיצים שיתאימו לבולם.

אתה מוכן להשקיע כמה אלפי שקלים בארוע הזה?

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

עידן-קיה
29-12-15, 04:57
כמה אלפי שקלים זה תחום רחב מאוד, אם אני יכול לסגור את החלק הקדמי בכ5-6 אלף (לבולם מונוטייוב פשוט, למשהו מעניין יותר כמו התאמת BP-51 נמצא תקציב גדול יותר) יכול להיות שאני אלך על זה אם אני גם משתתף בתהליך...
כל הרעיון הוא ללמוד מההשקעה הזהו, זה לא יהיה רכב תחרותי שום שלב... רק ללימוד ולכיף.

אלון_ק
29-12-15, 08:29
קח את הבולם והמזלג המקוריים ותוריד מהם את כל המידות הרלוונטיות להחלפה. עומק ה-ח' של המזלג, המרחק בין נקודות חיבור המזלג והעין העליונה, ממדי החיבור העליון וכן הלאה.
מזה תייצר סקיצה עקרונית עם כלל המידות שאתה צריך מהבולם ומהמזלג. אורך סגור זה מידה רלוונטית ומדידה, אורך פתוח זו מידה מתקבלת.
לך עם זה לאאוטבק, שב שם עם איתי ואיציק. תקבל תמונה של עלויות (אם אתה מגדיר להם בדיוק מה לעשות לבולם זה לא כזה יקר. הבולם עצמו זה Fox, זה כן יקר). הם גם יוכלו לאמת לך האם ניתן לעמוד במידת הסגירה שאתה צריך.

אתה מעוניין לחשב את הכוחות הנדרשים בקפיץ ובבולם?

אלון_ק
29-12-15, 08:31
אגב, בדקת אפשרויות חליפיות זולות יותר, כמו בולמי קוני?

עידן-קיה
29-12-15, 17:06
קח את הבולם והמזלג המקוריים ותוריד מהם את כל המידות הרלוונטיות להחלפה. עומק ה-ח' של המזלג, המרחק בין נקודות חיבור המזלג והעין העליונה, ממדי החיבור העליון וכן הלאה.
מזה תייצר סקיצה עקרונית עם כלל המידות שאתה צריך מהבולם ומהמזלג. אורך סגור זה מידה רלוונטית ומדידה, אורך פתוח זו מידה מתקבלת.

זו האופציה הקלה ובהחלט אפשרית, אבל אני חושב שה"ח" במזלג ההמקורי גדולה מדי, במצב פתיחה מלאה יש מרחק גדול מהצרייה, במצב סגירה מלאה אני לא יכול לבדוק ללא מקווץ קפיצים (וסגירה זה החלק החשוב כי שם הסבירות לנגיעה גדולה יותר).

אתה מעוניין לחשב את הכוחות הנדרשים בקפיץ ובבולם?
אתה מתכוון לשסתום הבולם ובחירת קפיץ ? אם כן זה החלק העיקרי שאני מעוניין ללמוד עליו אבל זה יהיה רלוונטי רק שיהיה בולם מתאים.

אגב, בדקת אפשרויות חליפיות זולות יותר, כמו בולמי קוני?
קשה למדיי למצא אורכי בולם של קוני לרכבים ספציפיים ונשארת הבעיה של איך לקבע את מזלג לבולם.
הקויילאוברים של קוני יקרים מהבילשטיין (וגם מהפוקס) בחול, אני מאמין שגם בארץ זה יהיה המצב.
אני מדבר על הבולם 8216-1906-SPA-1
...

אלון_ק
29-12-15, 17:28
פרק את הקפיץ מהבולם, תחזיר רק את הבולם, תבדוק מידות סגירה. את הרכב שמים על בוקים, כן? את תנועת המתלה קל להשיג ללא הקפיץ בעזרת ג'ק.

לקוני יש תכנה שמאפשרת חיפוש בולם לפי מאפיינים - מידות, סוגי חיבור וכיוב'. דבר עם שי או אורן מחברת וירטהיים, להם יש את התכנה. אולי יש בולם במידות ובכוחות הרלוונטיים, רק לרכב אחר, שניתן להתאים במינימום עבודה? שווה בדיקה.

לגבי החישוב, במיוחד אם זה החלק העיקרי שמעניין אותך, זה כבר פשוט יותר וזול בהרבה - זה הרי תיאורטי. גם אם היית מתכנן מתלה ללא מגבלות תקציב עדיין היית מתחיל מהחישוב, אז בודק אם קיים מוצר קרוב לדרישות ולא להפך. הרי נניח שתמצא בולם שמתאים פיזית אבל מיועד למשאיות, איך תדע לפסול אותו?

אם תרצה לחשב אין בעיה. תצטרך לקחת כמה מידות, תודיע אם מעניין אותך.

עידן-קיה
29-12-15, 18:22
בדיוק ככה תכננתי לבצע את הבדיקה של תנועת המתלה :cool:

אני אבדוק לגבי הקוני, אגב, השמועות אומרות שיש בולם קוני יעודי לרכב מקדימה, גוגל לא מכיר מק"ט של דבר כזה :p
(ואולי לא מיוצר יותר)

לגבי חישובי קפיץ אני מכיר את אלו:
http://eibach.com/m-america/en/motorsport/products/suspension-worksheet

לגבי בולמים אני מכיר את האתר http://www.shimrestackor.com/
ואז יש את כל הנושא של התאמת הבולם לקבוע הקפיץ ששם אני קצת קצר בחומר.

נ.ב אני אומנם רק הנדסאי רכב ולא מהנדס, אבל לא מפחד מחישובים :cool:

אלון_ק
29-12-15, 23:07
לפני שנמשיך, את זה קראת?
http://www.jeepolog.com/forums/content.php/2457-%D7%94%D7%92%D7%91%D7%94%D7%AA-%D7%A7%D7%99%D7%94-%D7%A1%D7%A4%D7%95%D7%A8%D7%98%D7%90%D7% 96-%D7%9B%D7%9C-%D7%9E%D7%94-%D7%A9%D7%A8%D7%A6%D7%99%D7%AA%D7%9D-%D7%9C%D7%93%D7%A2%D7%AA-%D7%95%D7%A4%D7%97%D7%93%D7%AA%D7%9D-%D7%9C%D7%A9%D7%90%D7%95%D7%9C

עידן-קיה
30-12-15, 06:54
לפחות 20 פעם :)

אלון_ק
30-12-15, 15:14
אז תתחיל ממידות, מדידות, משקל כולל ומשקל על סרן קדמי.

האתר של הקפיצים מוכר, שיטת החישוב נכונה כמובן (אייבך...), אבל אתה עוד צריך לקבוע כמה מהלך יש לך, כמה שקיעה תרצה, איזה תדר נסיעה וכן הלאה עבור בחירת הקפיץ התיאורטי. אח"כ תבחן את הקפיצים הקיימים בשוק (לאייבך יש קטלוג נהדר! ), תמצא אחד עם קבוע מתאם שהמידות שלו מתאימות (אורך רפוי, גובה סגור, קוטר פנימי וחיצוני, סוג חיבור בקצה) ומשם נמשיך לבולמים.

תתחיל ממידות וחישוב ראשוני. אם תזדקק לעזרה עם זה אנחנו כאן, רק תהיה ספציפי ותגיד עם מה בדיוק אתה צריך עזרה.

עידן-קיה
30-12-15, 17:16
האם זו בדיקה קבילה למהלך מתלה ?
בבטנה רואים סימני שפשוף קלים בחלק העליון ביותר שלה, כלומר בסגירה מלאה הגלגל מגיע לשם...
על ליפט המרחק מאותה נקודה משופשפת למקום המשפשף בצמיג עומד על 20 ס"מ, כאשר הרכב עומד כרגיל המרחק הנ"ל הוא 13 ס"מ.

נ.ב
ברור שזה לא תקין באופן כללי ונוצר כתוצאה מגלגל גדול יותר ללא הנמכה של הנק' סגירה ע"י הבעלים הקודם

נ.ב 2
הרכב מוגבה כ40MM ע"י קפיצים קשיחים יותר אך באורך זהה למקוריים, כלומר ההגבהה היא על חשבון מהלך פתיחה.

אלון_ק
30-12-15, 18:42
מתלה קדמי או אחורי?
האם הרכב מועמס למשקל עבורו אתה מתכנן את המתלה?

המדידה לא נשמעת לי מוצלחת במיוחד כי אני לא יודע אם אתה מודד מהלך אנכי או לא. אם המדידה אנכית אז זו מדידה טובה לשקיעה הסטטית של מהלך המתלה בגלגל. אם נקודת השפשוף היא במרכז הצמיג, אם תמדוד גם את מרחק הסרן מהבמפ-סטופ בשני המצבים, ואם תנועת הסרן לעבר הבמפ-סטופ שלך היא על ציר מקביל לזה של הבולם, אז כך תוכל לדעת את יחס ההתקנה שלך + תרוויח מידע על המהלך הנותר ועל התדר העצמי הנוכחי. בכלל, למדוד מרווח במפ-סטופ במצב פתוח וסטטי זה תמיד רעיון טוב.

אלון_ק
30-12-15, 18:44
אני מציע שמדי פעם תחכה לתשובות נוספות, לא חסרים כאן חברים ששווה לשמוע את עצתם.

עידן-קיה
30-12-15, 19:24
מתלה קדמי, בנתיים מדברים רק על הקדמי.
לא ניתן לראות או למדוד מרחק לבאמפסטופ, הוא קבור בתוך הבולם מכוסה בצילינדר הברזל שמגן על המוט (כמו ברוב בפרייבטים)

ואם תנועת הסרן לעבר הבמפ-סטופ שלך היא על ציר מקביל לזה של הבולם
אממ, מה ? :)

פה ניתן לראות את תנועת המתלה והבולם, לו אגב אין את הכיסוי למוט בולם ועדיין לא רואים את הבאמפסטופ.
https://www.youtube.com/watch?v=Bm7056DHXBw

נ.ב תמיד שמח לשמוע עוד תגובות כל עוד הן טיפה יותר עוזרות מכאן:
104941104942104943

אלון_ק
07-01-16, 11:47
נו, יש חדש? מידות?

Bernard
07-01-16, 14:40
אני חושב שאתה מחפש צרות (עם רכב לא מתאים - לא לצרכים (של ניסוי וטעייה) ולא בהתאם לחלפים/שיפורים שיש לו) ושמח בשבילך שיש לך את הכסף לעשות את זה.
וההבדל שציינת (בין מהלך מקורי של 4.68 לבין יעד של 5 אינץ') הוא זניח לחלוטין (ממש כלום) ולא שווה את המאמץ/השקעה...

ואחרי המהלך המוגדל תטפל בציריה?
תשתמש באותן זרועות מתלה?
בהצלחה..

אלון_ק
07-01-16, 20:48
יתכן שברנרד צודק, אם יחס ההתקנה של הסולם הוא 1.66 ושאר המספרים מהפוסט נכונים אז יש לך סה"כ מהלך של 197 מ"מ כולל הבמפ-סטופ, כ-130 בלי הבמפ סטופ וזה לא יספיק להרבה.

מצד שני, מאחר ולמיטב ידיעתי הניסיון בארץ הוא של ניסוי ע"ב קיטים קיימים, להבדיל מניסוי על בסיס אפיון הנדסי, יש עולם שלם של אפשרויות שפתוח בפניך שבכלל לא קיים בשיטת ההתאמה מהקטלוג.

גם אם תבצע הליך הנדסי שבסופו של דבר תגיע לאותה מסקנה שברנרד העלה עכשיו, לפחות תבין מה המגבלות, איפה האתגרים והאילוצים ותכיר שיקולי תכנון. בעיניי זה לא פחות מכובד לא לעשות משהו, כל עוד הסיבה מנומקת וההחלטה מושכלת.

-->