PDA

צפייה בגרסה מלאה : בונים מכונית מרוץ

Omer
21-10-05, 18:27
שלום לכולם

אני יודע שאתר זה נועד בעיקר לרכבי שטח אבל יש לי הרגשה שענין זה יוכל לענין מספר אנשים.

אני סטודנט שנה אחרונה להנדסת מכונות באונ' בן גוריון ופרויקט הגמר שלי ושל עוד 13 איש זה לבנות מכונית מרוץ אשר תשתתף בתחרות בינלאומית בחו"ל.

הפרויקט כבר התחיל לפני שנה עם סטודנטים אחרים ואני כבר אז התחלתי להתענין.

הרכב מוגבל ל 600 סמק (יש לנו R600) והרכב ייבחן בבחינות סטטיות ודינמיות כגון תאוצה וסיבולת כמו גם רמת הנדסה.

מבחינת תאוריה תכנונית אני חושב שאנחנו בסדר אבל מבחינת הבניה עצמה אנחנו זקוקים לעצות,חוץ משלושה חברה עם ניסיון בבניית רכבים רובם חסרי ניסיון מעשי.

יש לנו אתר אינטרנט w3.bgu.ac.il/sae-car ב- GALLERY יש תמונות וככל שנתקדם אעדכן את האתר אשמח במיוחד לקבל תגובות הערות הצעות וכמובן אשמח לענות כל שאלות.

כרגע השלדה מפלדה אבל יש אפשרות טובה שנבנה אותה מסגסוגת מגנזיום שנקבל תמורת פרסום.

נמרוד
22-10-05, 00:55
מגניב לאללה! אני מכיר את פורמולה SAE, הלוואי שכשאני למדתי הייתי מודע לזה, למרות שלמען האמת גם אם הייתי מכיר לא הייתי עושה עם זה כלום... אני מאלו שניסו לממש בשנתיים האחרונות אופטימיזציה של מקסימום ציונים/מינימום השקעה, ברמות קיצוניות (ההשפעה שלי אז, ועד היום בתור מהנדס, היא "The man who was too lazy to fail" של היינליין).

בכל מקרה, אתם ברוכים הבאים בפורום הזה למרות שזה לא רכב שטח, ואני אצור איתך קשר גם בהודעה פרטית, אולי אני יכול לעזור בקטנה...

הכתובת הנכונה של האתר:
http://w3.bgu.ac.il/Sae-Car

Omer
22-10-05, 01:46
שלום נמרוד

תודה רבה על התגובה המהירה וכמובן על תוכנה,בשמחה אצור איתך קשר בהקדם.

רציתי לכתוב משהו כללי בכלל על בניית רכב,ממה שקראתי עד כה באתר רוב החברה שמתחילים לבנות רכב מההתחלה לא עושים זאת בסדר הנכונה,כמובן עפ"י הבנתי.

במקום להתחיל את התכנון מהשלדה כלפי מטה צריך להתחיל מהקרקע כלפי מעלה,למה אני מתכוון:

1.בחירת צמיגים וג'אנטים מתאימים למטרת הרכב.
1א.בחירת wheel base and track width
2.בחירת או בניית מה שאני קורא upright או אולי knuckle(מה שמחזיק את הנבה והספינדל ומתחבר אל ה-a-arms הכוונה כאן לגדלים גאומטריים בינתיים ולא לחישובי חוזק.
3.תכנון גאומטרית המתלים ומכאן לגזור את נקודות החיבור אל השלדה.
4.ביצוע מספר איטרציות לגבי מיקום תיבת ההגה והבולמים בד"כ במחשב ובדגם עד להגעה לתצורה מניחה את הדעת.
5.תכנון ארגונומי של סביבת הנהג ומחשבה על גודל המנוע ורכיבים נוספים.
6.סביב נקודות המוזכרות למעלה ניתן כעת לבנות את השלדה.

חשיבות גדולה בבנית שלדה קשיחה כדי שלא תשמש בתור קפיץ חמישי ותזרוק את כל עבודת תכנון המתלים לפח.
יכול להיות שהשמטתי משהו אבל זה הרעיון.

כאשר אני ראיתי את המודעה על בניית הרכב באונ',הייתי מוכן לוותר על קורסים ולדחות את התואר לצורך הענין,מבחינתי זה התגשמות חלום והפרויקט הזה בתוך מוחי כמעט כל היום כל יום,כבר כמעט שנתיים.(נהנה מכל רגע)

חג שמח

נמרוד
22-10-05, 02:14
1.בחירת צמיגים וג'אנטים מתאימים למטרת הרכב.
1א.בחירת wheel base and track width
2.בחירת או בניית מה שאני קורא upright או אולי knuckle(מה שמחזיק את הנבה והספינדל ומתחבר אל ה-a-arms הכוונה כאן לגדלים גאומטריים בינתיים ולא לחישובי חוזק.
3.תכנון גאומטרית המתלים ומכאן לגזור את נקודות החיבור אל השלדה.
4.ביצוע מספר איטרציות לגבי מיקום תיבת ההגה והבולמים בד"כ במחשב ובדגם עד להגעה לתצורה מניחה את הדעת.
5.תכנון ארגונומי של סביבת הנהג ומחשבה על גודל המנוע ורכיבים נוספים.
6.סביב נקודות המוזכרות למעלה ניתן כעת לבנות את השלדה.

כל מילה פלדה. בדיוק, אבל בדיוק הסדר הנכון, למעט נושא שהתעלמת ממנו, אולי בגלל שבFSAE שאתם בונים הוא מוכתב - תא הנהג.

בסוליד וורקס יש לי כמה וכמה התחלות בנייה ברמות שונות. הגלגלים תמיד ראשונים , מידת רוחב מקום שני (מוכתבת לי על ידי תקנונים), בסיס גלגלים לא קריטי (אלא אם מוכתב גם במקרה שלכם) והוא בעצם פרמטר שמשתנה אחרי זה במהלך האיטרציות. אני כן זורק פנימה כבר בשלב הזה כסאות עם מרחב מחייה מספק ובלוק כללי של מנוע/גיר כשמדובר בטנדר, וגיר בבאגי. בכלים שאני מתכנן, באגיז' וטראגיז', המתלים הם הרבה יותר דומיננטיים בתכנון מאשר אצלכם - הם פיזית הרבה יותר גדולים ביחס לכל האוטו. התכנון שלהם מושפע ומשפיע גם על מיקום מכלולי ההנעה ותא הנוסעים, בעיקר בתצורה של טנדר עם מנוע קדמי/מרכזי. אחד היתרונות של תצורת באגי (שזה בגדול תצורת פורמולה...) הוא אי התלות היחסית של המתלים בתא הנוסעים ובמכלולי ההינע מבחינה תכנונית. הרבה יותר קל, וזה מסוג הדברים שלא רואים עד שלא מנסים. מה שהורג אותי זה שהגיר הכי זול שבא בחשבון עולה 7000$ - שם... :cry:

זו הבאגי בשלב יחסית מתקדם, יש מתלים, יש מסרק הגה, שהוא עוד רכיב קריטי ויקר בכלים עם מהלך מתלה גדול מאד, ושלדה שלפחות החלק הקדמי שלה די מתקדם והוא לא סתם מוקאפ אלא באמת התמודדות גם עם חוזק ויצוריות:
http://www.jeepolog.com/ext_images/solid_b7_pic2.jpg

כאן יש טנדר-טראגי, שההתמודדות הראשונה בו היא מתלה קדמי שצריך לחיות בשלום עם מנוע V8 (בדגם הזה במקרה השקעתי הרבה מאד עבודה בupright, לא רק גיאומטריה אלא חוזק ויצוריות. הוא די מוצא חן בעיני ואני גונב אותו גם לתכנון המקביל של הבאגי. זה מה שיפה בעבודה על מחשב - אף פעם לא יורדת לטמיון).
http://www.jeepolog.com/ext_images/solid_t5_pic1.jpg

Omer
22-10-05, 14:35
הרכב נראה מצוין.
כמה שאלות:
1.באיזו תוכנה אתה משתמש לתכנון המתלים?שנה שעברה החברה תכננו בעזרת מה שנקרא string computer אשר מחשב roll center ותכונות אחרות בשיטה הגאומטרית והפחות מדויקת,אנל לא אהבתי את השיטה הזו וניסיתי לכתוב תוכנה שתבצע את זה בשבילי ב-matlab
אבל אז גיליתי את adams/car תוכנה דינמית חזקה מאוד המאפשרת מידול מתלים מסוגים שונים.
כאשר אני רואה מתלה אחורי זרוע עוקבת טהורה/חצי טהורה,מבחינתי זה קצת עצלנות,אבל כנראה שזו פשרה טובה כאשר נוסעים בשטח,על מסלול המירוצים זה לא עובד.

2.כן אורך מתלים גדול מאוד יכול להקשות על תכנון מנגנון ההיגוי (bump steer).איך אתה פותר בעיה זו?

3.בתמונה השניה אני רואה שמיסבי הקצה שלך מכוונים כך שהציר מקביל לקרקע ואני מתחבט בשאלה מה ההבדל בין צורה זו לבין שימת הציר מאונך לקרקע?

4.מה זה באגיז' וטראגיז'?

יש לי עוד כמה שאלות אבל לאט לאט.

asafk
23-10-05, 11:54
עומר- להסבר כללי על מה זה מה- אתה מוזמן לקרוא את שלושת הפרקים הראשונים של יומן הבאגי שתכננו- http://www.jeepolog.com/j6feaures_toc.htm

לגבי תכנון המתלים- לצערנו (או לשמחתנו, תלוי את מי שואלים) אין פתרון אחד למתלה. הADAMS מאוד עוזר להבין איך הרכב מתנהג בעקבות כל שינוי במתלה, אבל אם יש לך אפליקציה שהיא מעין SOLVER שנותן פתרון למתלה לפי פרמטרים מסויימים- אתה עלול לאבד תכונות אחרות. אני יכול לתת בתור דוגמה את היחס בין אורך הזרוע העליונה לאורך הזרוע התחתונה במתלה קדמי של שתי זרועות A. במתלים שאני מתכנן, היחס הוא בין 50 ל70 אחוז. למה? כי ככה גם מקבלים שינוי במרכז הגלגול (עם הגלגול) שמתאים לרכב, וגם אפשר להמנע (יחסית) מבאמפ-סטיר. מה שכתבתי עכשיו- לא שווה הרבה כשלעצמו, כי הפתרון המדוייק תלוי בעוד מליון דברים, חלקם איזוטריים כמו המימדים הפיזיים של מסרק ההגה שאפשר לקנות בסכום שיש לך לצורך הזה. מהסיבה הזו- אין מה לעשות- ולכל רכב צריך לחשב ולמצוא את המתלה שעושה הכי פחות פשרות, והפשרות הן כמה שיותר בדברים בהם אני מוכן להתפשר. ככה שבשורה התחתונה- חישוב בשיטה הגיאומטרית (ידנית, בד"כ- כי אף תוכנה לא יודעת לשים לב לכל מיני פרמטרים מוזרים שיש לך מסביב למתלה. ב"ידנית" אני מתכוון, כמובן לעבודה על תיב"ם- אני ונמרוד משתמשים בSW- שם אפשר בקלות לשנות פרמטרים ולקבל תוצאות) - הוא יותר ישים, ואת הפתרון הכללי, אפשר למדל ולבדוק באדמס. (למי שיש לו כסף לקנות את התכנה המאוד יקרה הזו).

אסף.

נמרוד
23-10-05, 14:09
הרכב נראה מצוין.
כמה שאלות:
1.באיזו תוכנה אתה משתמש לתכנון המתלים?שנה שעברה החברה תכננו בעזרת מה שנקרא string computer אשר מחשב roll center ותכונות אחרות בשיטה הגאומטרית והפחות מדויקת,אנל לא אהבתי את השיטה הזו וניסיתי לכתוב תוכנה שתבצע את זה בשבילי ב-matlab
אבל אז גיליתי את adams/car תוכנה דינמית חזקה מאוד המאפשרת מידול מתלים מסוגים שונים.
אסף ענה בגדול, עבודה ידנית. כל מה שאפשר לעשות עם string computer אמיתי, מעץ וחוטים (לזה אתה מתכוון, לא?) אפשר לעשות בסוליד בקלות ובדיוק. אני שם את הדגש על יעול הבנייה, הכל פרמטרי, כל חלק אצלי בנוי מסקיצות בסיסיות שרק אותן צריך לשנות כדי לנסות איטרציות שונות. אגב, הבעייה היא גם שלא ברור בכלל מה נכון בתכנון של רכב שטח, כל הספרות המקצועית מדברת על רכב כביש ככה שיש לך לפחות נקודות יחוס, לגבי רכב שטח - כלום, נאדה. אין לנו בכלל את המטרות שיש לכם.

כאשר אני רואה מתלה אחורי זרוע עוקבת טהורה/חצי טהורה,מבחינתי זה קצת עצלנות,אבל כנראה שזו פשרה טובה כאשר נוסעים בשטח,על מסלול המירוצים זה לא עובד
בתפיסה שלי את מקצוע ההנדסה, "מינימום המצאה" זה אחד העקרונות . אני מסתכל על מה קיים קודם כל, ומנסה להבין מה עומד מאחורי זה. ברכב שטח מהיר שתי תצורות מתלה אחורי שולטות - סרן חי, זה מה שיש בתמונה השנייה שצירפתי למרות שהסרן בלתי נראה, וזרוע עוקבת חלקית. מתלה זרוע A כפולה אמיתי קיים אבל נדיר מאד ברכב אמריקאי, וקיים כמובן ברכבי 4X4 היפאנים והארופאים אבל אלו אופרה אחרת עם מהלכי מתלה וצמיגים הרבה יותר קטנים.

למיטב הבנתי, הסיבות שמשתמשים בזרוע עוקבת חלקית הם:

א. היסטורית... מה לעשות, ההשפעה של ד"ר פורשה עצומה עד היום.

ב. עניינית - פשוט מאד, חזק מאד, מתחבר לשלדה בציר אחד בחלק קדמי יחסית שלה, מה שהופך את כל החלק האחורי של השלדה לפחות נושא בעומד, עם היתרונות של המשקל. ברכב פורומולה, לא כמו שלכם אבל בגרסאות היותר מתקדמות, המתלה בכלל מחובר לגיר והמנוע והגיר הם חלקים נושאי עומס, זה כנראה לא יעבוד לעולם ברכב שטח שנוחת מקפיצות.

ברכב שטח ההתנהגות בסיבובים היא לא הדבר הכי חשוב, הride - תנועה אנכית - שדורש מהלך מתלה ענק ונקודות חיבור מאד חזקות לשלדה מקבל חשיבות גדולה מאד על חשבון הhandling.

2.כן אורך מתלים גדול מאוד יכול להקשות על תכנון מנגנון ההיגוי (bump steer).איך אתה פותר בעיה זו?

זו אחת הבעיות הראשיות במתלה הקדמי. הפתרון המקובל הוא מסרק הגה מיוחד שמיוצר על חברה בשם Howe שבנוי ככה שהוא צר מאד, מבחינת מיקום הצירים של המוטות המקשרים. בתרגיל התכנוני שלי, אני משתמש במסרק הזה (במציאות הוא עולה >1500$) ממזערים באמפ-סטיר על ידי מיקום נכון של המסרק, המוטות החיבור שלהם לupright וכולי על פי הכללים המוכרים מהספרות, והכיוון הסופי בניסוי וטעייה בסוליד. בכל מקרה זה נשאר לשלב יחסית מאוחר של סגירת המתלה, כשהפרמטרים הם מיקום סופי של המסרק, אורך המוטות המקשרים, ונקודות החיבור בupright.

3.בתמונה השניה אני רואה שמיסבי הקצה שלך מכוונים כך שהציר מקביל לקרקע ואני מתחבט בשאלה מה ההבדל בין צורה זו לבין שימת הציר מאונך לקרקע?

אני גם מאד מתחבט בשאלה הזאת. מיסב קצה אמור לקחת כוח בכיוון רדיאלי לציר של הכדור, הכוח המקסימלי שהוא לוקח אקסיאלית קטן יותר - בקטלוגים זה מופיע, משהו כמו חצי בדרך כלל. אז אתה רוצה למקם את המיסב בכיוון שבו הכוחות גדולים יותר. מה הכיוון הזה? וואלה, לא יודע מה יותר חזק, כוחות אנכיים או אופקיים.
ברכב שטח מהיר זה הרבה יותר קריטי, כי צריך תנועה זוויתית גדולה למתלים. אם אני שם אותם כשציר החיבור בכיוון נסיעת הרכב, אני מקבך טווח תנועה בלתי מוגבל מעלה מטה, אבל כוחות אופקיים בלימה/תאוצה רוצים לתלוש את הכדור מתוך הבית שלו. מה שאתם עשיתם:
http://w3.bgu.ac.il/Sae%2DCar/2006.a.1.jpg

http://w3.bgu.ac.il/Sae%2DCar/2006.a2.jpg
בארבע נקודות החיבור לשלדה, הגיוני, כי טווח התנועה הזוויתית מספיק מבחינתכם (ברכב שטח - לאו דווקא) מבחינת כיוון הכוחות, זה כנראה נכון, בכל מקרה במכוניות פורמולה זה באמת ככה בדרך כלל ממה שאני ראיתי. בupright האחורי כנ"ל, ולדעתי גם אתם צודקים. השאלה היא מה בupright הקדמי? אם שמים אותם כשהציר אנכי, יש לך כמה היגוי שאתה רוצה, אם הציר אופקי ההיגוי מוגבל. אני רואה שאתם ערבבתם, התחתון אנכי והעליון אופקי, למה? אתם הגבלתם את טווח ההיגוי בלי לקבל משהו בתמורה, אני חושב. ברכב שטח טווח התנועה האנכי מאד חשוב, ושתי השיטות קיימות. ממה שאני מתנסה, אם הציר אופקי, אני מסכים מראש על טווח היגוי מוגבל, ומקבל טווח תנועה אנכי בלתי מופרע שמקל מאד את תכנון המתלים. אם אני שם את הציר אנכי, התכנון מורכב הרבה יותר, בשביל להוציא מקסימום תנועה אנכית של המתלה בלי הפרעות אני חייב לתכנן את הupright מאד בדקדקנות. ברוב הטרופי-טראקס, שזה הכלים היקרים והמקצועיים ביותר, הצירים אנכיים, והuprights הם יצירות מורכבות למדי, בעוד שהחיבורים לשלדה הם דווקא עם צירים אופקיים, שלא לדבר על זה שהרבה פעמים, גם בכלים שנבנו ללא שום מגבלות כספיות, משתמשים בכלל בבוקסות לחיבור הזרוע התחתונה לשלדה, ומיסבי קצה רק בעליונה, מן הסתם בשביל לשמור על יכולת כוונון.

4. מה זה באגיז' וטראגיז'?

באגי - מתלה אחורי נפרד, ציריות, טראנסאקסל כמו במכונית פורומולה. מנוע לפני או אחרי הגיר. טראגי truggy=truck+buggy) - סרן אחורי חי ומתלה ארבע חיבורי.

Omer
23-10-05, 21:09
שלום אסף
ברורה לי לחלוטין העובדה שמתכנן המתלים בוחר את הפשרה המתאימה למטרת הרכב.

מכיוון שזוהי המכונית הראשונה שאני מתכנן אני כרגע מתרכז בשלושה גורמים תכנוניים שעפ"י הבנתי המשפיעים ביותר למכונית מרוץ והם:
1.מיקום מרכז הגלגול ותנועתו במרחב עקב גלגול ותנועה אנכית של המתלים.
2.זוית קאמבר ושינויה.
3.מעיכת הצמיג.

כמובן שיש עוד מספר גורמים,אינני מעונין להתפזר אלא להבין דבר אחר דבר.

באדמס לדוגמא אני מבצע סימולצית גלגול ארבע מעלות לכל צד ומקבל גרפים של עשרות פרמטרים בהם השלושה שחשובים לי,אני מסוגל לאחר מכן לשנות את הנקודות ולבצע סימולציה נוספת בתוך מספר שניות.

ממה שהבנתי לשיטה הגאומטרית בה אתם משתמשים יש מספר חסרונות אבל אתם אלה שבניתם רכבים שאני מניח נוסעים מצוין ואני בינתיים לא יכול לגבות את מה שאני אומר.

הייתי שמח לשמוע כיצד אתם ממדלים את הדגם בסוליד ועל איזה גורמים אתם מסתכלים בעיקר במהלך התכנון שלכם

נמרוד שלום

אני רואה שאתם ערבבתם, התחתון אנכי והעליון אופקי, למה?

זה רק נראה כך מפני שלא סיימתי את הassembly,כולם אנכיים.

רציתי להגיד כל הכבוד על האתר,יש פה אחלה אנשים עם נסיון אישי שמוכנים תרום מזמנם ולשתף אחרים וזה אחלה.

מתי יגיע פרק 4 של היומן?
היומן כתוב בצורה עניינית וטובה שעושה המון סדר בראש.

asafk
23-10-05, 21:36
באדמס לדוגמא אני מבצע סימולצית גלגול ארבע מעלות לכל צד ומקבל גרפים של עשרות פרמטרים בהם השלושה שחשובים לי,אני מסוגל לאחר מכן לשנות את הנקודות ולבצע סימולציה נוספת בתוך מספר שניות.

ממה שהבנתי לשיטה הגאומטרית בה אתם משתמשים יש מספר חסרונות אבל אתם אלה שבניתם רכבים שאני מניח נוסעים מצוין ואני בינתיים לא יכול לגבות את מה שאני אומר.

הייתי שמח לשמוע כיצד אתם ממדלים את הדגם בסוליד ועל איזה גורמים אתם מסתכלים בעיקר במהלך התכנון שלכם

נכון- אדמס זה מעולה... אבל יקר מדי בשבילי.
כיוון שהמודל שלך כבר בסוליד- תתחיל להזיז אותו. ההרכבה הראשונה (ונמרוד ירחיב על זה יותר ממני) היא הרכבת צירים- שממקמת במרחב את כל החלקים. לחלקים עצמם יש צירים שגם הם נראים בהרכבה. אם אתה נותן את התנאים הנכונים בהרכבה, אתה יכול לתת לחלקים לזוז- לתת למתלים לעבוד. תסתכל על הרכב מלפנים, ותראה את מקום החיבור של קווי הציר שהכנסת לתוך החלקים של הזרועות- ותוכל לראות בדיוק היכן הם מתחברים, ומה השינוי עם עבודת המתלה. אחרי זה- לשחק בפרמטרים לוקח מעט מאוד זמן (נכון, באדמס זה יותר מהר), ושוב לתת למתלה לעבוד..
שינוי הקאמבר בא על חשבון תזוזה מוגזמת במרכז הגלגול. אז מה יותר חשוב? בנוסף, אל תשכח להרוג את המדען ולהיות מהנדס... אין פתרון מושלם.

הפרמטרים החשובים משתנים מרכב לרכב. ברכב עם מתלה נפרד אחורי, אני לא יכול לשלוט בSQUAT- אז אני לא מנסה. אבל ברכב עם סרן- אני רוצה בין 80% ל100% אנטי-SQUAT (ברכב מירוץ)- הנה פרמטר חשוב מאוד. בתצורות מתלים מסויימות אני לא יכול לשלוט בDIVE- באחרות כן. בזרוע עוקבת טהורה אין שינוי קאמבר. וכו' וכו'. הפרמטרים משתנים עם סוג הרכב ועם הדרישות ממנו (רכב עבירות שונה מרכב מירוץ בדרישות)- ולכן אי אפשר לדעת מראש מה יהיו הפרמטרים החשובים.

אסף.

נמרוד
23-10-05, 22:03

זה רק נראה ככה, אני לא בניתי שום רכב... אני לומד, קורא ומתכנן כמוך, רק יותר זמן ועושה את זה בתור תחביב בלי לחץ של ציונים :lol: מכל בחינה אמיתית זה נסיון ששווה לא הרבה פחות מבנייה בפועל, זו גם תגיע עם הזמן והאמצעים. אני יודע כי יש לי נסיון בפיתוח של דברים אחרים, ואת רוב הדברים לומדים בלי בלי קשר לייצור של אבי טיפוס פיזיים. אבטיפוס פשוט מכניס עוד בעיות שלא חשבת עליהם בכלל. לאסף יש גם נסיון מעשי.

לרמת האנליזות שאתה מדבר עליהם, אנחנו עוד לא הגענו. התכנון שלך הרבה יותר סגור משלנו, יש לך מפרט בסיסי של FSAE, יש שטאנצים לבניית מכונית פורמולה ויש המון, המון ידע. קראתי את רוב מה שיש לאמאזון להציע בתחום של מכוניות מרוץ, אבל על רכב שטח מהיר אין ידע תיאורטי משמעותי, בכל אופן אני לא מצאתי עד היום. אז קודם כל אנחנו מנסים להבין בכלל מי נגד מי, מתוך הידע הגולמי שקיים - מה קיים ומה מנצח מרוצים, ולמה.

asafk
23-10-05, 22:30
אבל על רכב שטח מהיר אין ידע תיאורטי משמעותי, בכל אופן אני לא מצאתי עד היום. אז קודם כל אנחנו מנסים להבין בכלל מי נגד מי, מתוך הידע הגולמי שקיים - מה קיים ומה מנצח מרוצים, ולמה

..ואז אנחנו נכתוב את הספר..

אסף.

שחר
24-10-05, 01:37
אנחנו מנסים לבנות רכב כביש שיסע מהר ובכך אנחנו בעצם מבטלים הרבה גורמים לא ידועים שקיימים ברכב שטח. ביחוד בתחום של עבודת המתלים. אבל אין לנו ממש מרום לטעויות בגלל תקציב קטן וגם אנחנו אמורים לתת הסבר הנדסי לכל הבחירות שאנחנו מבצעים (חקירת הצוות הבונה זה חלק מהניקוד בתחרות). חוץ מזה הרכב יהיה בנוי רובו ממגנזיום שזה חומר שאין לנו ממש נסיון איתו. ברור שיותר קל לבנות רכב שמטרתו אחת כמו בSAE. הבעיה היא המגבלות הרבות שיש לנו לפי תקנון התחרות.

נמרוד
24-10-05, 10:05
הי שחר, ברוך השב, נעלמת להרבה זמן... :lol:

שחר
24-10-05, 10:14
כן, לימודים ותירוצים כאלה.... אבל בגלל הפרויקט הזה סוף סוף יהיה לי יותר זמן להתעסק בזה שוב. רק חבל שזו לא תחרות בשטח......

נמרוד
24-10-05, 11:09
אתם יכולים לספר יותר על הנושא של בניית הרכב ממגנזיום?

באיזה סגסוגות אתם משתמשים, ומה התכונות שלהם?
האם הוא מגיע בכלל בצורות סטנדרטיות (צינורות, פרופילים...)? בדרך כלל משתמשים בו ביציקות?
איך אתם הולכים להשתמש בו? איך מרתכים? איך הוא בשיבוב?
לאיזה חלקים אתם תשתמשו במגנזיום - אני מנחש שuprights וכאלו, לא? או שגם זרועות מתלים ושלדה?

שחר
24-10-05, 11:25
כמעט כל השלדה תהייה עשוייה ממגנזיום. פרט לקשת ההתהפכות, וגם חלקים נלווי אחרים כמו גנטים וUPRIGHT אחוריים, תיבת הגה..
את השלדה נייצר מפרופילים של מגנזיום ואת שאר החלקים בעיבוד שבבי. ריתוך ועיבוד שבבי של מגנזיום הם כמעט כמו אלומיניום (ארגון) פרט למספר כללי זהירות שנדרשים בגלל אופי החומר.
רוב חומרי הגלם לא מתאימים בתכונות וכנראה שיידרש עוד טיפול תרמי אחרי השיבוב. את החומרים והחסות אנחנו מקבלים ממפעלי מגנזיום ים המלח (DSM) ואת ייצור השלדה והפרופילים יבצעו מפעל אלובין.

הצפרדע
24-10-05, 19:09
שלום חברים, מה שלומכם??
האם מוכרת לכם האימרה שהיתה מאד חביבה על אימי המנוחה - מרוב
עצים לא רואים את היער??
ודי לחכימא ברמיזה..... :twisted:

שחר
24-10-05, 19:22
מרוב
עצים לא רואים את היער??
ודי לחכימא ברמיזה..... :twisted:

כלומר????

הצפרדע
24-10-05, 20:21
בחיאת שחר. בשביל זה כתבתי די לחכימא ברמיזה.
אתה כנראה לא בקטגוריה של חכימא... :P :twisted: :lol:

שחר
24-10-05, 22:23
כנראה שלא

dizza man
25-10-05, 15:20
מדהים! ובהצלחה

מה יהיה המשקל היבש של הכלי בתצורת מגנזיום?

והאם מותרת גדישה למנוע ? :twisted: מנוע r600 עם גדישה של bar 1 יכול לתת לכם כ200 סוסים נכבדים שיעיפו את הגוש מגנזיום למהירויות מטורפות ,אבל ידרשו חיזוקים למנוע הורדת יחס דחיסה ,ואיזה אינג'קטור מים יכול למצוא שם מקום בחגיגה

אני תרמתי טורבו של סיאט לחבר עם אופנוע tl1000 והוא דחס 0.6 בלי שינויים במנוע ,הגדיל אינג'קטורים (במקרה שלכם זה קרב'? יהיה יותר קל) והעלה ב50 כ"ס הספק בגלגל

Omer
25-10-05, 19:37
שלום איש הדיזה
המשקל היבש בתצורת המגנזיום אמור לחסוך בערך כ-20 עד 30 ק"ג מהשלדה שזה המון,אנחנו מכוונים לרכב של פחות מ-320ק"ג עם נהג ממש רזה.

בענין המגדש מותר בהחלט,אני קצת פחות בקיא בענין המנוע אבל נראה לי שהחברה שקלו בין סופרג'רגר לטורבוג'רגר ונראה לי שהחליטו לא לקפוץ גבוה מדי ורק להפוך אותו מקרבורטור למוזרק.צריך לזכור שאחת המגבלות המאתגרות בתחרות היא פתח היניקה שמוגבל בתחרות ל-20 מ"מ,בערך רבע מהתצורה המקורית.

אסף ונמרוד שלום
ANTI SQUAT זה אחד המושגים שנראה לי לא הובנו אצלי עד הסוף,מה שהבנתי שזהו פרמטר גיאומטרי המונע מהקפיצים האחוריים להתכווץ בעת האצה,פרמטר זה בא לעזור לשלוט על זוית הקאמבר כאפס בהאצה(הנעה אחורית כמובן),אנו נרצה קאמבר אפס כדי לקבל אחיזה מקסימלית בעת האצה,במכוניות מרוץ פרמטר זה בא לידי ביטוי בעיקר ביציאה מפניה הגלגל החיצוני אחורי עולה למעלה ומקבל זוית קאמבר שלילית.

כנראה פספסתי משהו אבל מה היתרון לשים ANTI SQUAT ברכב שטח המותאם לשבילים מהירים,כמובן שכמות העומס שעוברת אינה משתנה.

dizza man
25-10-05, 22:09
הגבילו אותכם לפתח יניקה של 20 מ"מ ?? יש לי דיוק 125 עם 22 מ"מ מקורי????

לא הגיוני... ואם זה נכון אז אינג'קטורים לא יתנו לכם כלום.. במצב כזה רק טורבו !

Omer
25-10-05, 22:38
כן זה לא הגיוני ומעצבן אך זה המצב,צוותי המנוע מתכננים סעפת יניקה ופליטה חדשים.
בתחרות מטים את הרכב ב-45 מעלות ומוודאים שדלק לא נשפך,נראה לי שזו אחת הסיבות למעבר למוזרק,נראה לך שזו סיבה טובה?
בנוסף קנינו מערכת ניהול מנוע בעלת אפשרות כיוונון וזו תשתלם בעיקר במוזרק.

Omer
25-10-05, 23:14
לכו לאתר הבא ותגלגלו קדימה ואחורה בכדי להבין לאן אנו שואפים.

http://evilallianceracing.com/ipw-web/gallery/FSAE05/IMG_1751

סוזי המשתוללת
29-10-05, 01:22
שחר
ברוך בואך
כל העסק נשמע מעניין
אם תצטרכו נהג אני אעשה דיאטה (אתה לא כל כך מתאים :twisted: )

שחר
01-11-05, 15:52
ואתה לא תגיע לדוושות..... :lol:
בעצם אתה רגיל לרכבים קטנים וצפופים....

סוזי המשתוללת
01-11-05, 23:35
אני יותר גבוה וארוך ממך :twisted:

סוזי המשתוללת
01-11-05, 23:37
שחר
אני מקווה שאין עוררין על העובדה שלפחות אני מוציא מהמכוניות הקטנות המוןןןןןןןןןןןןןןןןןןןןןןןןןןןןןןןןן :twisted:

שחר
02-11-05, 01:24
על זה אין ויכוח

Omer
05-01-06, 20:08
שלום לכולם

בנינו דגם של החלק האחורי של הרכב מפלדה בכדי לאפשר לצוות המנוע לבנות עיגונים מתאימים.

נשמח להערות מכל הסוגים.תודה.
עומר

http://w3.bgu.ac.il/sae-car/2006%20construction.html
התמונות החדשות נמצאות למטה

סולי
06-01-06, 00:17
עומר ערב טוב,
קודם כל סחטיק על ההתקדמות..
ומס' שאלות:
1. איזה חברה מייצרת אופנוע הנקרא R600?
2. איזו שנה המנוע ומהיכן רכשתם אותו?
3. האם הגלג"ש הם תכנון שלכם? והיכן ייצרתם אותם? ובאיזו שרשרת את משתמשים?
4. באיזה רדיאטור אתם מתכננים להשתמש?
5. כיצד את מתכננים להסיט את מערכת הפליטה מתחתית המנוע?
6. מה הוביל אתכם לבחור בשימוש במוטות לעיגון המנוע?

אני אשמח לקבל תשובות..
ח"ח על הביצוע עד כה.. :D

Omer
06-01-06, 00:33
היי

המנוע הוא GSXR 600 שנת 96 קרבורטור של סוזוקי.
קנינו אותו בתל אביב מחנות אופנועים (נראה לי אישימוטו לא בטוח אוכל לברר אם חשוב)

בקשר לגג"ש ושרשרת אברר.
גם בענין הרדיאטור ודברים נוספים ששאלת אברר,הענין הוא שאנו מספר צוותים שלכל צוות תחום אחריות,יש צוות מנוע,צוות הנעה,צוות שלדה ועוד,אני צוות מתלים כך שיש דברים שאני לא סגור עליהם.
אנו בונים סעפת פליטה חדשה (גם יניקה לצורך הענין) החברה לקחו צינורות פלסטיק,חתכו אותם חיתוכים די עמוקים בצורה צפופה כך שיוכלו להתכופף ובעזרת עזרי הדבקה קיבעו עפ"י תכנון מוקדם.
עפ"י דגם הפלסטיק הבנתי שניתן לבנות סעפת אמיתית.

תודה על התגובה אחזור עם תשובות טובות יותר

elitkh
06-01-06, 06:45
ראיתי שאתם משתמשים במסבי פרק במשולשים של המתלים. אתם בטוחים שמסבים כאלה מיועדים לקבל כאלה כוחות אקסיאלים?

אלי

Omer
06-01-06, 12:01
שלום

אני קורא לחלק הזה מיסב קצה (ROD END).
לפי טבלאות המיסב במידה ולא נעבור 12 מעלות הטיה אז לא צריכה להיות בעיה למיסב להחזיק את העומס האקסיאלי.
בנוסף אני מסתמך על נסיונם של אחרים, 90% מהקבוצות האחרות משתמשות במיסבים אלה ולא רק זה אלא בקטרים קטנים יותר(שלנו 10 מ"מ).

יש להביא בחשבון גם את העובדה שהרכב שלנו לא מתוכנן להחזיק ל 10 שנים,אנו מתכננים רכב קל שיחזיק לשנה.

Subzero
06-01-06, 20:44
שלום.

ראשית, מאוד נהניתי לקרוא את הדיון וכל הכבוד על הרעיונות.
לגבי מיסבי הקצה, לעניות דעתי אם תסובבו אותם יחד עם הצירים ב - 90 מעלות, תאפשרו תנועה חופשית הרבה יותר של הזרועות כמו גם טווח תנועה גדול הרבה יותר.
מדובר כמובן על החלקים המחוברים לשילדה. דבר זה גם יאפשר להקטין את העיוותים שעלולים להגרם לכל המכלול כתוצאה מזווית ה - ANTI SQUAT במתלים האחוריים.
אגב, הנה שתי תמונות של מערכת מתלים שיכולות לעניין אתכם אולי ... :wink:

http://www.rc-cars.co.il/temp/predator/x10/f_susp.jpg

http://www.rc-cars.co.il/temp/predator/x10/r_susp.jpg

Omer
06-01-06, 20:54
היי
חשבנו על נושא הזווית של ציר מיסב הקצה ואני אישית כמו שצוין בפורום עדיין לא בטוח מה עדיף,העדפתי ללמוד מנסיון של אחרים,רוב הקבוצות עם ניסיון של יותר מכמה שנים בונות כאשר הציר מאונך לקרקע וכך גם אנחנו עשינו.

בהמשך כאשר הרכב יתחיל לנסוע אנסה להבין למה עדיפה כל שיטה.

המתלים נראים מענינים,של מה הם?

Omer
10-01-06, 00:28
שלום לכולם

אני שמח לכתוב שסיימנו לבנות בפיקים את מנגנון הבולם.
תכנון מנגנון שכזה אינו פשוט משורה של סיבות:
1. המנגנון הינו תלת ממדי.
2. כל פרמטר של התכנון משפיע על מספר לא קטן של פרמטרים נוספים בצורה לא לינארית,כלומר, קשה לצפיה.
3. המנגנון משפיע רבות על התנהגות הרכב.
4. המנגנון צריך לנוע בצורה חלקה ובמינימום חופשים.
5. כדאי לתכנן מנגנון כך שכיוונונו במקרה והתכנון אינו עונה על הדרישות יהיה אפשרי בצורה פשוטה יחסית.

כאן התמונות-->http://w3.bgu.ac.il/sae-car/2006%20construction.html

כמובן אשמח לקבל הערות.(דרך אגב הברגים יהיו ברגים מתאימים)

נמרוד
10-01-06, 01:07
מתוך סקרנות - למה בעצם המנוף, אוירודינמיקה? לאיזה מהירות המכונית מגיעה? כל הקבוצות מכניסות את הבולמים לגוף?
http://w3.bgu.ac.il/sae-car/IMG_2235.JPG

Omer
10-01-06, 01:47
היי
באנגלית קוראים לזה IN-BOARD SETTING (מה שיש לנו) בניגוד ל-OUT-BOARD SETTING
כמובן לכל שיטה יש יתרונות וחסרונות,עד לפני מספר שנים (לא יודע כמה) רוב התצורות היו OUT-BOARD SETTING ,זה הרבה יותר פשוט לבניה,מוריד קצת את מרכז המסה,פחות חלקים נעים,יותר זול,יש זרימת אוויר טובה על הבולם ולכן מתקרר.

לאט לאט העובדה שהבולמים היו מחוץ למרכב ולכן התנגדו לאוויר ולהאטת הרכב גרמה למהנדסים להכניס את הבולמים פנימה.(הכוונה לפורמולה 1).

למה אני החלטתי על התצורה הזו?
עקב חוסר ניסיוני והעובדה שזהו אב טיפוס רציתי מנגנון מתכוונן, שאוכל לשנות את המכלולים בצורה פשוטה וכך להשפיע על ההתנהגות,בצורה זו בקלות אני בונה נדנד חדש במקום לעקור ריתוך בתצורה החיצונית.
במידה ונחליט שאנו מעונינים לשים ANTI ROLL BAR בצורה שאני בחרתי הוא יהיה קטן ואלגנטי בניגוד לצורה השניה שם המוט יצטרך להיות ארוך יחסית ולכן גם כבד.

וסיבה אחרונה,לטעמי לא פחות חשובה וזה המראה המדליק.

המכונית תגיע ל120 קמ"ש ורוב הקבוצות אכן מכניסות את הבולמים.

Subzero
10-01-06, 10:21
תצורה זו של מתלים תומנת בחובה כמה וכמה יתרונות:
הורדת מרכז הכובד
שיפור האווירודינמיקה
הגדלת הרגישות לשינויי כיוונון = אפשרות לכיוונון מדויק יותר
ניתן להגיע למהלך מתלה גדול מאוד תוך שימוש בבולם קטן יחסית
לשאלתך עומר - המתלים בתמונות שייכים למכוניות שלט - באגי מירוצים בעלת הנעה כפולה.
לגבי המתלה, כמה הצעות. ראשית הביאו את ה - PUSHROD למצב מאונך ל - ROCKER,
כרגע הוא בזווית קטנה יותר מ - 90 מעלות וזה יוצר עומסים מיותרים.
בנוסף הייתי מנמיך את נקודת העיגון של הבולם לשילדה כדי שהבולם יהיה כמה שיותר מקביל לכיווניות התנועה של ה - ROCKER, גם כאן תורידו את כמות העומס ותקבלו תנועה חלקה ואפקטיבית יותר.

My two cents ...

איציק

Omer
10-01-06, 11:12
היי איציק

אתה צודק במאה אחוז את התגובה כתבתי מאוחר בלילה...
יש יתרון גדול באמת בתזוזה גדולה יחסית של הגלגל ביחס לבולם עצמו,יחס זה נקרא INSTALATION RATIO או (MOTION RATIO תלוי איזה ספר קוראים).

ובתצורה זו ניתן בצורה מדויקת ורחבה יותר לשנות את יחס זה וליצור RAISIN/FALLING RATE.למה הכוונה, ב RAISING RATE לדוגמא, המנגנון מתפקד כמו קפיץ פרוגרסיבי,ככל שהגלגל יעלה גבוה יותר כך המנגנון יתנגד יותר לעליה.

בקשר ל 90 מעלות מבחינת עומסים אתה צודק אבל שמתי לב שיש חשיבות לזוית זו על תנועת הבולם,והזוית שם בכדי שתתאים לדרישות ההתנהגות שלי מהרכב,אבל הכל יעמוד לניסוי ונראה מה יקרה.

בקשר להורדת נק חיבור הבולם לשלדה מה שהיה לנו בראש זה סימטריית בניה עם הצד השני,הבולם יושר עם פלס.

אחת הבעיות הקשות שנתקלנו בהם זה ענין הדיוק והסימטרייה בין שני הצדדים,לוקח הרבה זמן לוודא דיוקים,ואני רוצה לציין שאת האוזן שמחזיקה את הבולם חתכנו עם דיסק רגיל ולא מקובע,כי פשוט כרגע אין לנו במעבדה.

Subzero
10-01-06, 14:23
אתה מתכוון ל - VRIABLE RATE SUSPENSION, אם אני מבין אותך נכון.
אם כן, אז ככל שהמתלה עולה גדלה ההתנגדות לתנועה שלו. התנגדות זו ניתן לכוונן על ידי אורך ה - PUSH ROD והזווית שלו ביחס ל - ROCKER ARM.
עקרונית המצב הלינארי ביותר הוא כשישנה זווית של 90 מעלות. בד"כ מוסיפים ב - ROCKER ARM נקודת עיגון נוספת הנמצאת לפני הנקודה הראשונה - ז"א קרוב יותר לחלק הקדמי של הרכב וזאת על מנת להקשיח את המתלה. ניתן גם להוסיף נקודת עיגון מאחורי הנקודה הראשונה, דבר שיגדיל את מהלך המתלה וירכך את המתלה, אבל זה מתאים יותר לרכב שטח.

הייתי מציע שתנסו בכל זאת להוריד את נק. החיבור נמוך יותר, חבל לייצר משהו שמלכתחילה עומד בעומס מיותר. ככל שציר האורך של הבולם יהיה חופף יותר לציר התנועה שלו (מקווה שאמרתי את זה נכון ... ) כך הבולם יהיה אפקטיבי יותר ומכאן כמובן שגם המתלה.
אותו העקרון גם תופס לגבי כיוון ההתקנה מיסבי הקצה, ולכן הערתי לגביהם.

אגב, ללא קשר, יופי של פרויקט. :)

איציק

Omer
20-01-06, 00:44
היי
אנו כעת מתחבטים בשאלה כיצד הנהג יעביר הילוכים.
יש לנו מספר רעיונות (מכני, חשמלי) אבל רצינו קצת עזרה וחוות דעת.
מה לדעתכם הדרך הטובה יותר להעביר הילוכים, ואני מזכיר מדובר בגיר של אופנוע כאשר המנוע יושב מאחורי הנהג.
תודה

נמרוד
20-01-06, 00:49
אני לא מדבר מנסיון, רק ממחשבות כלליות... דווקא לשלוט על גיר של אופנוע נראה לי קל יחסית לגיר של רכב, נדרשת רק תנועה קדימה אחורה על ציר אחד. מערכת מנופים של שני צירים במידה ואפשרי להעביר הכי קצר - זה בטח יוצא משמאל לנהג וקצת לא נוח. אפשר להעביר עם מערכת של מקסימום שלושה צירים את הידית לכל מקום בעצם, צריך להקפיד על קשיחות הצירים, המוטות, המיסוב של הצירים בלי חופש, ובטוח שווה להשקיע במיסבי קצה קטנים בשביל לבטל חופשים ולתת יכולת כוונון.

חשמלי? תן לי סיבה טובה...

Omer
20-01-06, 01:02
כן, מערכת צירים שכזו נראית לי רעיון טוב,הייתי שמח לשמוע ולראות תמונות של מערכת כזו בכדי להתכוונן יותר טוב.

בנוגע למערכת חשמלית,אפשר למצוא יתרון בהעברת הילוכים ע"י כפתור שימוקם על ההגה וכך יחסוך את תנועת היד.
בעיה שאני רואה זה איך מערכת חשמלית,יחסית ללא רגש תזהה את הניוטרל.

חנן-ג'יפולוג
20-01-06, 01:19
בעיה שאני רואה זה איך מערכת חשמלית,יחסית ללא רגש תזהה את הניוטרל.

זה לא פשוט, אבל אני מניח שאפשר לחרוט תוף בורר הילוכים חדש כך שהניוטרל יהיה מתחת לראשון.

Omer
20-01-06, 01:23
נשמע מענין,לחרוט את התוף בורר הילוכים.
אני לא יודע בדיוק איך מערכת ההילוכים עובדת שם אבך אם נוכל להעביר את הראשון שיהיה למטה זה יכול מאוד לעזור.

מחר יש בוחן אז אני זז לישון.ביי

חנן-ג'יפולוג
20-01-06, 01:29
יש שם תוף עם חריצים מעוקלים. בתוך כל חריץ יושב פין של אחד המזלגות שאחראים על שילוב ההילוכים. אתה מסובב את התוף עם רגלית ההילוכים, כל פעם כמה מעלות, והחריצים המעוקלים מזיזים את המזלגות כך שמשתלב ההילוך הרצוי. בניית תוף אחר, עם צורת חריצים שונה באיזור של הניוטרל והראשון, תגרום לשינוי סדר ההילוכים. אני מניח שזה לא ממש פשוט לעשות את זה.

http://static.howstuffworks.com/gif/sequential-gearbox-selector-drum.jpg

נמרוד
20-01-06, 01:34
מסובך מאד לעשות שינוי כזה חנן, ממש לא טריביאלי. אני הייתי פשוט בונה מערכת מנופים, צריך להקפיד על הקשיחות שלה ואפס חופשים וזה יעבוד יופי, פשוט העתקה של רגלית ההילוכים לאיפשהו קרוב ליד.

ERAN NO 1
20-01-06, 13:56
אני הייתי פשוט בונה מערכת מנופים, צריך להקפיד על הקשיחות שלה ואפס חופשים וזה יעבוד יופי, פשוט העתקה של רגלית ההילוכים לאיפשהו קרוב ליד.

אפילו בINDY CAR וב CART האמריקאים(הסדרות הכי גדולות שם) הידית מימין לנהג והילוכים מוחלפים ע"י הזזת הידית קדימה ואחורה

lizard
20-01-06, 17:28
זה לא בגלל שמדובר על גיר עוקב (או המשכי או רציף, המילון לא היה ברור)

הנה קישור לכתבה על גיר שכזה:
http://auto.howstuffworks.com/sequential-gearbox.htm

asafk
20-01-06, 19:19
גיר סיקוונסיאלי. לפעמים לא כדאי לתרגם.

אסף.

sidewinder
22-01-06, 08:49
עומר שלום

יש מערבות חשמליות להעברת הילוכים במנועים של אופנועים
הם יקרות רצח!!!!!! אני משתמש בכבל מורס (PUSH_PULL) אם מיסבי קצה
כך שאין לך שום בעיה למקם את הידית איפה שאתה רוצה אנסה למצוא לך קישור
או אים תריץ חיפוש בגוגל ל MORSE CABLE

sidewinder
22-01-06, 09:52
עומר
http://www.dansperformanceparts.com/buggy/tcbh/buggytcbh3.htm

סולי
22-01-06, 20:40
מה זה כבל מורס?
ובמה הוא שונה מכבל גז רגיל?!

הוא יכול לפי הנראה לשמש למצערת ולדוושת הקלאצ'.
אבל מה הקשר להעברת הילוכים?
באופנוע ההעברה מתבצעת בעזרת רגלית, בבאגי/מכונית מירוץ.. יש להכין ידית עם מינוף נכון ללא חופשים והעברה מדויקת.

asafk
22-01-06, 21:25
כבל רגיל רק מושך. אתה צריך גם דחיפה וגם משיכה.

אסף.

סולי
22-01-06, 22:08
אההה,
למדתי..

אז היכן ניתן להשיג כבל מורס בארץ?

Omer
23-01-06, 01:17
תודה sidewinder
הכוונה שרק מחברים את הכבל בצורה נכונה בין ציר ההילוכים לידית ההילוכים בלי צורך בצירים קשיחים?

sidewinder
23-01-06, 15:35
עומר שלום
מצורף קישור למערכת חשמלית להעברת הילוכים
תקרא על המערכת היא אמנם יקרה אבל משהו!!!!!!!!

http://www.exoticsportbike.com/pingel.htm

יוסי

sidewinder
23-01-06, 16:29
עומר מצורפות 2 תמונות לשימוש בכבל מורס

http://img66.imageshack.us/img66/2294/21dd0nz.th.jpg (http://img66.imageshack.us/my.php?image=21dd0nz.jpg)

http://img66.imageshack.us/img66/4536/934e0bx.th.jpg (http://img66.imageshack.us/my.php?image=934e0bx.jpg)

מקווה שיעזור

יוסי

אמנון
23-01-06, 19:12
יוסי, אני תוהה למה אנחנו מקבלים כ"כ מעט תמונות של הכלי הזה!!

שחר
24-01-06, 13:04
הכלי עדיין רובו ככולו בSolidworks.
חלק מהחלקים כבר בייצור אבל השלדה תהייה מוכנה רק עוד כמה חודשים.
את התמונות של בניית הרכב והשלדה מפלדה אפשר לראות באתר שלנו.
לגבי ההילוכים, הדרך הכי פשוטה, לפי דעתי תהייה באמת להשתמש בכבל מורס. את ההעברה עצמה אפשר לבצע עם ידית Quick Shift כמו של S&M לפי דעתי נוכל פשוט להעתיק את המנגנון של הידיות האלה כי הידיות הסטנדרטיות פשוט מאוד גדולות. חשבתי גם על העברת הילוכים על גלגל ההגה כמו במכוניות ראלי (רק באמצעות מערכת מכאנית) אבל נראה לי שידרש הרבה כח, ומעבר לזה ההגה צריך להישלף כך שזו לא אופציה פשוטה.
ממי אפשר להשאיל ידית כזו כדי לראות איך היא עובדת?

Omer
24-01-06, 13:40
תודה יוסי
התמונות עוזרות מאוד.

elitkh
25-01-06, 20:44
אם בכל זאת תרצה לבנות מנגנון העברת הילוכים חשמלי המבוסס על הנעת סרוו (ככה לפחות אני הייתי עושה את זה) אני אוכל לעזור לכם לתכנן מערכת כזאת (לדעתי לא מדובר במערכת שאמורה לעלות יותר מ500$) השאלה היא אם אתם מעונינים בכלל להיכנס לפיתוח כזה.

אלי

Omer
25-01-06, 23:30
היי אלי תודה על ההצעה.
בשלב בו אנו נמצאים והוא בניית אב טיפוס אני חושב שיהיה חכם לבנות קודם משהו זול ופשוט ורק בהמשך להשתכלל.
אני בכל זאת אציע אעביר את הענין הלאה לחבר הצוות שאחראים על הנושא.

Omer
02-03-06, 01:04
סוף סוף הרגע המיוחל הגיע וצוות השלדה נשלח להתחלת ריתוך פרופילי המגנזיום שחברת אלובין טורדת לנו (טרידה, כלומר אקסטרוזיה). בניית השלדה תתבצע במפעל עצמו שתורם לנו בנוסף להרבה דברים אחרים גם רתך אומן.

היכנסו ללינק ותוכלו לראות את החלק האחורי של הרכב וגם את הדגם של סעפת הפליטה שאוטוטו ייוצר
בנוסף Upright ממגנזיום השוקל 600 גרם.

http://w3.bgu.ac.il/sae-car/2006%20construction.html

Omer
08-03-06, 13:00
קבלו את כל תהליך בניית השלדה, ממש כמעט סיימנו.
http://w3.bgu.ac.il/sae-car/Mag%20Chassis%20Construction.html

בנוסף הכנסתי לאתר את הדוחות הסימסטריאלים, כל דוח בערך 40 עמוד כולל תמונות רבות והסברים על דרך המחשבה והביצוע של כל חלק ברכב.
אני וערן שותפי מצוות מתלים נשמח לשמוע הערות ונראה לי שגם צוותים אחרים.
כנסו ללינק מתחת.

http://w3.bgu.ac.il/sae-car/tech%20info.html

נמרוד
08-03-06, 13:15
חבל על הזמן, איזה יופי, בחיי 99% מהסטודנטים סובלים ואתם חיים בסרט אמריקאי! הקנאה אוכלת אותי :)

http://w3.bgu.ac.il/sae-car/174-7498_IMG.jpg

נמרוד
08-03-06, 13:28
עברתי ברפרוף על הדו"ח שלכם וגם של חלק מהקבוצות האחרות... באנה, לא ראיתי אף פעם פרויקט לימודי כל כך רציני ומושקע! אתם שותפים בפרויקט היסטורי, לא פחות. אתם תיזכרו כחלוצים של תעשיית המרוצים בארץ... אינשאללה.

lizard
08-03-06, 16:29
מגניב :-)

בהצלחה. נראה מדהים.

Omer
08-03-06, 20:55
תודה, כיף לשמוע.
אם נעמוד בלוז הצפוף יש לנו מקום מובטח בתערוכת אוטומוטור, הרכב לא יהיה במצב נסיעה אבל על 4 גלגלים, מנוע, דיפרנציאל ועוד דברים בפנים, עובדים כמו משוגעים בלי להכנס להרצאות כדי להספיק.

נמרוד
13-03-06, 13:39
ביקרתי היום בבוקר את עומר אלדד ושאר החברה והשלדה שלהם, במפעל בקריות שפרש את חסותו על הפרויקט. חבל על הזמן, רק ללמוד. כל מי שבונה רכבים בארץ בלי להזכיר שמות, יכול רק ללמוד מה הכוח של הנדסה אמיתית (והם סטודנטים אבל יותר מהנדסים בזכות הפרויקט הזה מרוב המהנדסים שאני מכיר, ואני ממש לא מחלק מחמאות בקלות). הם הגיעו עם תיק שרטוטים, מפה של השלדה עם מספר לכל צינור, שרטוט מדוייק לכל צינור וכל פרופיל עם החיתוכים והכיוונים, וכמובן לפטופ עם כל המודל. הכל נחתך מסודר, ג'יג מדוייק נבנה על שולחן ריתוך, כל השלדה נבנתה תוך 7 ימים על ידי שלושה סטודנטים ורתך אחד סופר מיומן, הכל בריתוך TIG באיכות מדהימה. שלדה באורך קצת יותר מ2 מטר עם 4 מ"מ סטייה באורך!!! שזה מדהים. סימטרית לגמרי. 7 ימי עבודה וזה בפעם הראשונה, כולל תהליכי ניסוי וטעייה בחיתוכים, בפעם השנייה זה לדעתם לא יותר מ4 ימי עבודה. שלדה ממגנזיום אגב למי שלא מעודכן. זה אחרי שאתמול שי ואני היינו במעבדה בבן גוריון איפה שהפרויקט מורכב בפועל ופגשנו את רוב חברי הצוות. עושים שם דברים מדהימים, הכל לפרטי פרטים, כולל הסבה של מנוע הR600 להזרקה עם סעפת יניקה מיוחדת מאלומיניום שמתוכננת להגביר את המילוי הנפחי על ידי ניצול של גלי הלם והחזרה שלהם, נאבות ושאר חלקי מתלה מכורסמים ממגנזיום, ועוד, ועוד...

LAREDO
14-03-06, 21:18
מדהים.
קראתי את נושא ניהול המנוע ויש לי כמה שאלות:
1. איזו מערכת הצתה אתם הולכים ליישם?
2. למה בחרתם בMEGASQUIRT - לפי הבנתי יש לו כמה בעיות בעיקר בתחום של ניהול הצתה. למעשה הוא לא מערכת ניהול מנוע אלא מערכת הזרקה בלבד.

LAREDO
14-03-06, 23:06
3. לא התייחסתם לנושא בחירת המזרק. למזרק יש מספר גורמים שמשפיעים על הספק המנוע חוץ מספיקה. זמן פתיחה וסגירה, זוית ריסוס, שינוי זמן ביחס למתח, התנגדות ועוד - התחשבתם בזה?

Omer
17-03-06, 01:22
היי
הוספנו כמה תמונות של בניית המתלים.
http://w3.bgu.ac.il/sae-car/Mag%20Chassis%20Construction.html

LAREDO אפנה את השאלות לצוות שנוגע בתחום.

assaf
22-03-06, 15:09
3. לא התייחסתם לנושא בחירת המזרק. למזרק יש מספר גורמים שמשפיעים על הספק המנוע חוץ מספיקה. זמן פתיחה וסגירה, זוית ריסוס, שינוי זמן ביחס למתח, התנגדות ועוד - התחשבתם בזה?

המזרקים שנבחרו הינם מזרקים של Bosch 151cc/min מעלי עכבה של 16 אום (ע"פ חישובים מזרקים בעלי ספיקה בין 130-160 יתאימו).
מזרק בעל עכבה גבוהה מבטיח חיווט נוח ללא צורך בנגד או בפתרון ע"י תוכנה.
נבחר מזרק בעל זמן פתיחה של 1[ms].

Omer
02-04-06, 01:26
שאלה על בולמים, הצוות של שנה שעברה קנה 4 בולמים של אופני הרים (fox vanilla R)
הבולמים מאוד קלים אבל זהו אולי היתרון היחידי שלהם, הם נקנו ללא מיסבים ספרים בקצוות ולכן הצורך להתקין אותם במישור אחד, כידוע לכל מי שבונה דברים ומרתך המישור אף פעם לא מאה אחוז נשאר מישור בטח לא כאשר הרכב מתחיל לנסוע ויש רעידות ועיוותים, עיוותים אלו פוגמים ביעילות המנגנון כולו וגם מקצרים את חיי הבולם.וגם יש לו רק אפשרות לכיוון ה rebound (החזרה של הבולם).

לשאלה עצמה, מישהו מכיר דיינומטר לבולמים, הייתי רוצה לראות את התנהגות הבולם בצורה יותר מדעית וגם אם נישאר בסוף אם בולמים אלו אז לשנים הבאות.....כך נדע היכן להשתפר.

asafk
02-04-06, 04:57
The only shock dyno in israel is in Tel-adashim- Asfir.

try them.

Asaf.

kd2
02-04-06, 14:21
קראתי (בינתיים) רק את החלק של המנוע וממש התרשמתי, קבלו ח"ח ע-נ-ק-י.
זה יהיה נהדר אם תמשיכו לפרסם ( אם זה אפשרי ) דוחות דומים בעתיד!
יש מצב שתצרפו לכאן עוד חברים לפרוייקט מהתחומים השונים לדיונים בכל הנושאים?

Omer
02-04-06, 16:00
תודה, לא תהיה בעיה לפרסם גם את הדוחות הסופיים.
אסף מצוות חשמל והזרקת מנוע ענה כבר על שאלה ואם תשאלו שאלות אעביר אותם למקומות הנכונים ואנסה לשכנע אותם להצטרף לשירשורים.

kd2
02-04-06, 19:11
שמח לשמוע!

יש לי שאלה בקשר למנוע אבל אני רוצה לראות קודם את המסלול.
יש לינק או משהו כי לא מצאתי באתר שיש בלינקים מאתר הפרוייקט.

תודה רבה!

Omer
07-04-06, 01:32
הנה 2 תמונות כשאגיע חזרה למחשב בבאר שבע אעדכן את האתר בתמונות נוספות.

Omer
08-04-06, 15:36
הנה עוד קצת תמונות של הרכב.
http://adobe.kodakgallery.com/ShareLandingSignin.jsp?Uc=a58p2t6.5nd0ae a&Uy=jgj85i&Upost_signin=Slideshow.jsp%3Fmode%3Dfrom share&Ux=0

Omer
08-04-06, 15:37
יש להקיש על התמונה עצמה.

נמרוד
11-04-06, 00:13
נראה נהדר, יוצא מן הכלל איך מה שבניתם על המחשב עובר 1:1 למציאות (טוב, אני בטוח שנתקלתם בבעיות, אבל תקן אותי אם זה לא 90%+ ייצר והרכב על פי תיק השרטוטים) ובתוך פרקי זמן קצרים להכעיס ביחס למה שמקובל בתחום בארץ בקרב המקצוענים. וזה, ואני פונה כאן לדו-חי מסויים :wink: - המהות של הנדסה. יעילות.

אלון_ק
11-04-06, 00:22
אני החלטתי שאני שונא אתכם. בחיים לא יהיה לי פרוייקט כזה בלימודים. חלאות.

:grin:

lizard
11-04-06, 09:24

תעבור לבן גוריון :-D אולי תוכל לבנות רכב לליגת ה UROC :wink:

Omer
11-04-06, 12:58
אפשר להגיד שזה מעל 90% עפ"י התכנון.מה ששונה בגדול זה עיגון הבולמים מאחור שתוכנן ובוצע בראש ועל דף נייר.
וכדי שהדברים יקרו בקצב הזה אני וחבריי קמים ב-530 ומגיעים הביתה ב-2030 ועובדים בעמוק כמעט בלי הפסקות.
אני מסתכל על התמונות ומתקשה להאמין שזה שלנו...
יש לנו עדיין דרך ארוכה למצב נסיעה, ואנחנו צריכים להתחיל ללמוד.
עוד תמונות, הוספנו קשתות התהפכות וסעפת יניקה.
פשוט תלחצו play
http://adobe.kodakgallery.com/ShareLandingSignin.jsp?Uc=a58p2t6.10yyfw oa&Uy=ov14h4&Upost_signin=Slideshow.jsp%3Fmode%3Dfrom share&Ux=0

lizard
11-04-06, 13:51
מה זה הברזל (?) הזה? למה הוא משמש אתכם? (נדמה לי למשולשים אבל אני לא בטוח שרק לזה)
מה היחודיות שלו?
http://images.kodakgallery.com/servlet/Images/photos1868/2/63/98/88/42/0/42889863210_0_BG.jpg?a=0

תודה
מיכה

Omer
11-04-06, 14:35
לא הצלחתי לראות את התמונה אבל השלדה כולה וגם המשולשים ממגנזיום,קשתות ההתהפכות והתומכים שלה מנירוסטה נראה לי 302 וגם התומכים להגה מנירוסטה.

asafk
11-04-06, 16:45

U are so wrong...

All u have to do is show this thread to as many people as u can in your faculty.

someone will say "if BG can do it- we can too"

believe me- all u need is one staff member that will want it to happen that's all/

Asaf.

שחר
11-04-06, 23:43
מה זה הברזל (?) הזה? למה הוא משמש אתכם? (נדמה לי למשולשים אבל אני לא בטוח שרק לזה)
מה היחודיות שלו?
http://images.kodakgallery.com/servlet/Images/photos1868/2/63/98/88/42/0/42889863210_0_BG.jpg?a=0

תודה
מיכה

זה לא ברזל אלה מגנזיום והפרופיל המסויים הזה יוצר במיוחד למשולשים.

נמרוד
11-04-06, 23:49
ליזרד אל תתעצל, כנס לאתר הבית של הפרויקט (בחתימה של עומר), לך שם לקישור הטכני, יש שם קובצי PDF של העבודות הסימסטריאליות של הצוותים. בעבודה על השלדה מוסבר בצורה נהדרת כל הנושא של בחירת החומר, של הפרופילים המיוחדים שיוצרו במיוחד לפרויקט, אחד בחתך אליפטי לזרועות המתלים ועוד פרופיל מעניין מאד בשביל העיגונים של קשתות ההתהפכות לשלדה, כי הקשתות חייבות לפי החוקים להיות מפלדה, ולחבר פלדה למגנזיום בצורה חזקה זה לא דבר של מה בכך. פשוט שב ותקרא.

Omer
12-04-06, 16:52
יש לי במתלים מספר חופשים שדי מעצבנים אותי, אינני יודע מהי רמת חופש מקובלת ברכבים סידרתיים או ברכבים שהחברה בונים אבל יש לי הרגשה שהחופש שלי מוגזם.
החופש נובע ממספר סיבות, יש לי מספר אבחנות ומספר פתרונות אשמח לקבל עוד חוות דעת.

1. חופש בין צירים לקדחים, רב הקדחים נקדחו במקדח 10 מ"מ ואנו בתמימותנו הנחנו שנקנה ברגי M10 ואלה יתאימו בדיוק אבל מסתבר שהברגים שקנינו (אלן שחורים) בעלי קוטר של 9.8 מ"מ, אני מתלבט בין שני כמה פתרונות, אחד להשאיר ככה, השני להכנס לפרוייקט קטן של חריטת ברגים (בערך 26) והשלישי אם ניתן לקנות ברגים בגודל המתאים?

2. חופש של מיסב הקצה בתנועה מעלה מטה.ניתן לראות בתמונה שהמיסב יושב בין שייבות, ועקב כך יכול לנוע אולי עשירית מילימטר מעלה ומטה, הפתרון שלי בשרטוט למטה, לקדוח בצד אחד נניח 14 מ"מ ולהכניס ספייסר כך שייהדק את המיסב, האם יש פתרונות טובים מזה?

3. מיסוב הנדנד, גם בתמונה, אנו בחרנו את הפתרון הפשוט ביותר מפני שרצינו להתקדם ולהתחיל לייצר חלקים במחשבה שבהמשך נוכל לעשות מקצה שיפורים.
כרגע יש תותב פליז אשר בתוכו עובר הציר וכדי שהנדנד יוכל לנוע בחופשיות חייבים חופש מסוים, זה גם החופש שקצת מעצבן אותי.
האם יש פתרון למיסוב פשוט וטוב לנדנד שכזה, דרך אגב בתחרות לא כ"כ אוהבים SINGLE SHEAR ולכן הלכנו אחרי ויכוחים רבים על DOUBLE SHEAR אבל אולי SINGLE יכול להיות פתרון טוב.

אשמח לקבל עצות.

נמרוד
13-04-06, 23:59
יש ברגים בקוטר מדויק הרבה יותר, ברגים תעופתיים מיוחדים. אם אתה מוצא - תודיע לי איפה. מסקנה מספר 1 שאתה רק מחזק אצלי - את ההתאמה הסופית של החורים עושים רק אחרי שיש את הברגים הנכונים ביד. מה לעשות עכשיו? לקדוח חור גדול יותר בשתי מילימטר ולחרוט מתאמים בצורת כובע, דומה בעצם לספייסר שששרטטת עבור מיסב הקצה, רק עם חתך סיבוב בצורת L, שבעצם נותן גם את השייבה מתחת לראש הבורג. יש לכם בית מלאכה, יעשו לכם את זה טיק-טק, הכל בהתאמת לחץ קל לברגים שכבר יש לכם. הייתי עושה את זה מנירוסטה קשה, כמו ה302 שהשתמשתם בו כבר. אפשר גם לרתך את זה היקפית לאוזן, זה נותן עובי נכון באזור של החור (איפשהו בין חצי לקוטר שלם של הבורג). בכל מקרה ההתאמה צריכה להיות פיקס, בזה אתה צודק.

לגבי ספייסר למיסב - יש לך כאמור גישה לבית מלאכה, לא יכולים לחרוט לכם דסקיות מרווח מדויקות שיסגרו את החופש בדיוק? זה לא רק עניין של חופש, ברגע שאתה מהדק חופש כזה אתה גם מכופף את האוזניים מהצד של השלדה וזה בטוח לא טוב.

לגבי נקודה 3 - יש לכם בעייה עם הבולמים האלו, דיברנו על זה נדמה לי, לא? אתם לא יכולים להסב אותם לקצה עם מפרק כדורי נורמלי? אם לא, בוא נחשוב בעצם - אולי, אולי אפשר שהציר של הנדנדה יצוף - יהיה בעצמו מפרק נקודתי? האם הנדנדה תהיה יציבה?

Omer
14-04-06, 16:12
אם אתה לא מצאת ברגים אז כנראה שגם אני לא אמצא...
נראה לי שבאמת נחרוט את אותם מתאמים לקוטר הברגים שלנו.
מה חשבת על הפתרון שלי לגבי מיסב הקצה?נראה לי שאם נעשה את זה נפתור את שתי הבעיות יחד,
המתאם גם יבטל את החופש בבורג כי נחרוט אותו לגודל המתאים וגם יהדק את המיסב אל השייבה התחתונה.
בית המלאכה יכול לחרוט לנו ספייסרים מדוייקים אבל אז נתקשה יותר בתהליך ההרכבה.

כששאלתי על מיסוב הנדנד התכוונתי למשהו שיחליף את תותב הפליז.
ישנה בעיה אחרת שאולי באמת דיברנו עליה וזה העובדה שלבולמים אין מיסבי קצה ולכן על מנת שיעבדו בצורה אופטימלית ציר חיבור הבולם לשלדה וציר הנדנד חייבים להיות מקבילים, כאשר הרכב בתנועה מופעלים כמובן מאמצים על ציר הנדנד והוא מתעוות וכעת שני הצירים אינם מקבילים, מיסב הקצה אם היה, היה מטפל בבעיה זו.
כיצד ניתן לעשות ציר צף בנושא זה,הרי הכוח שמגיע מהגלגל ומהקפיץ שואפים לעקם את אותו ציר כל הזמן.

נמרוד
15-04-06, 15:15
אם אתה לא מצאת ברגים אז כנראה שגם אני לא אמצא....
אני לא חיפשתי עדיין כמו שצריך. לפי התרשמותי יש לכם גישה ו"דיבור" עם מקומות מעניינים.

מה חשבת על הפתרון שלי לגבי מיסב הקצה?נראה לי שאם נעשה את זה נפתור את שתי הבעיות יחד,
המתאם גם יבטל את החופש בבורג כי נחרוט אותו לגודל המתאים וגם יהדק את המיסב אל השייבה התחתונה.
בית המלאכה יכול לחרוט לנו ספייסרים מדוייקים אבל אז נתקשה יותר בתהליך ההרכבה.

כן, אני חושב ששנינו מדברים על אותו דבר. אבל בציור שלך חסרה שייבה/טבעת בין ראש הבורג למשטח האוזן, הטבעת יכולה להיות חלק מהספייסר בגוף סיבוב "L" או שיבות נפרדות שאתם חורטים בדיוק למידה, והיתרון הוא בעצם שאתה מוציא את השימסים המדויקים אל מחוץ לאוזן - מה שמקל את ההרכבה - רעיון טוב.
http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=895

כששאלתי על מיסוב הנדנד התכוונתי למשהו שיחליף את תותב הפליז.
ישנה בעיה אחרת שאולי באמת דיברנו עליה וזה העובדה שלבולמים אין מיסבי קצה ולכן על מנת שיעבדו בצורה אופטימלית ציר חיבור הבולם לשלדה וציר הנדנד חייבים להיות מקבילים, כאשר הרכב בתנועה מופעלים כמובן מאמצים על ציר הנדנד והוא מתעוות וכעת שני הצירים אינם מקבילים, מיסב הקצה אם היה, היה מטפל בבעיה זו.
כיצד ניתן לעשות ציר צף בנושא זה,הרי הכוח שמגיע מהגלגל ומהקפיץ שואפים לעקם את אותו ציר כל הזמן

שכח מהציר הצף, סתם רעיון נפל... כנראה שתצטרכו לבנות ציר ממוסב אמיתי. הזרוע שמגיע מהגלגל עם מיסב הקצה מכניסה כוחות אקסיאליים לציר הזה שתוקעים אותו, ואולי תוקעים גם את הציר של הבולם ואת הבולם עצמו, שלא לדבר על זה שיכול להיות שהבולם גם ככה לא עובד חלק אם הציר של העין שלו לא מקביל בדיוק לציר הנדנדה. מוזר מאד שהבולם הזה מגיע בלי חופש בקצה? הכוחות לא גדולים אמנם אבל זה עלול להפריע אם לא תשמשו במיסבים שלוקחים גם כוחות אקסיאליים. ולכן יכול להיות שכדאי מראש לתכנן ציר עם שני מיסבים קוניים קטנים, אותו עיקרון כמו מיסבי הגלגל.

Omer
16-04-06, 11:51
תודה.
מישהו יכול לתת הסבר על האופן שבו מחובר משולש של טרקטרון?
יש שם איזה שהוא תותב מפלסטיק?
תמונות או שרטוט של החלק מפורק לגורמים יהיה מצוין.
מעניין אותי איך הם ביטלו את החופש שם.

שחר
16-04-06, 17:40
אפשר תמיד להשתמש בבורגי כתף שם קוטר הציר מדוייק עד 25 אלפיות.
אבל אלה ברגים יקרים יותר.

שחר
16-04-06, 17:50
http://catalogue.fabory.com/en/detail.asp?id=07111&page=1
http://catalogue.fabory.com/en/detail.asp?id=07111&page=2
בקטלוג של FABORY יבואנים בארץ: פלבורג פדרל.

שחר
16-04-06, 18:01
חיבור מתלה של טרקטורון:
http://www.kawasaki.com/Default.asp?strContentURL=/site/VIVehicleInformation/VIChooseVehicle.asp&intCatalogID=2&intParts=1

בכלל באתר של KAWASAKI יש שרטוטי פירוק של הרבה כלים שלהם.

Omer
16-04-06, 20:25
תודה שחר.
ברגים מדויקים אומנם מונעים את החופש הראשון, מה היית מציע לגבי תנועת מיסב הקצה מעלה ומטה?

שחר
17-04-06, 11:45
אפשר לחרוט טבעות אוקולון והניס אותן בלחץ מעל ומתחת ל eyejoint הן אמנם יישחקו עם הזמן אבל זה ייתן פתרון.

Omer
17-04-06, 14:10
איך לדעתכם החיבור הזה עובד?
http://www.desertrides.com/features/vehicles/higman_class10/imagepages/DSC01075.php

Omer
17-04-06, 15:21
אני חושב שקיבלתי תשובה, מדובר על חלק אחד, כלומר למיסב עצמו יש שני זיזים כאלה שמיוצרים כחלק אחד.
http://www.desertrides.com/features/shop_tours/velocity/imagepages/f150_46.php

dudueli
17-04-06, 22:43
רציתי לדעת איך עשיתם את הפלסטיק מבחוץ עבודה שלכם הוא מקום כלשהו ?

חנן גולומבק
17-04-06, 22:54
איך לדעתכם החיבור הזה עובד?
http://www.desertrides.com/features/vehicles/higman_class10/imagepages/DSC01075.php

זה נקרא highmiselaignment או מיסב משוגע בעברית, כמו i joint אבל ברמה גבוהה יותר אחד כזה בארה"ב עולה בין 100 ל 150 דולר.

Omer
17-04-06, 23:16
רציתי לדעת איך עשיתם את הפלסטיק מבחוץ עבודה שלכם הוא מקום כלשהו ?

הפלסטיק הוא מה שנקרא פיברגלס, צוות השלדה שלנו בהדרכתו האישית של בחור בשם יריב מבומב באס ביצעו את העבודה אצלו בסדנא, האיש אומן בכל הנוגע לעבודות פיברגלס ובייחוד לכל מה שקשור לצביעה.
הנה דוגמא קטנה למטה וקישור לאתר שלו.
http://www.bombbass.co.il/

Omer
17-04-06, 23:19
אופס שכחתי להוסיף את התמונות.

sidewinder
18-04-06, 00:49
עומר שלום
לגבי מיסבי הקצה שאתם משתמשים (ראיתי אותם היום באוטו מוטור)לפי נתונים שלהם הם חלשים מדי
אם הם 10 מ"מ רצוי להשתמש בסוגים אחרים (השארתי לך טלפון אצל החברה בתערוכה)ולנושא הבא
למה שאתה צריך אני מצרף שרטוט אלו חלקים שנותנים זווית גדולה יותר ומקטינים את הקדח למה
שאתה רוצה יש אפשרות ורצוי מאלומיניום תעופתי 7075 או נירוסטה למנוע חלודה מקווה שהשרטוטים יעזרו

Omer
18-04-06, 13:18
עומר שלום
לגבי מיסבי הקצה שאתם משתמשים (ראיתי אותם היום באוטו מוטור)לפי נתונים שלהם הם חלשים מדי
אם הם 10 מ"מ רצוי להשתמש בסוגים אחרים (השארתי לך טלפון אצל החברה בתערוכה)ולנושא הבא
למה שאתה צריך אני מצרף שרטוט אלו חלקים שנותנים זווית גדולה יותר ומקטינים את הקדח למה
שאתה רוצה יש אפשרות ורצוי מאלומיניום תעופתי 7075 או נירוסטה למנוע חלודה מקווה שהשרטוטים יעזרו

לא ברור לי מה הוביל אותך למסקנה כי המיסבים חלשים מדי, בקטלוג רשום עומס דינמי של 1000 KGF ועומס סטטי של 1360 KGF אם נעביר את היחידות לניוטון (מכפילים בערך ב 10) נראה שאנו מגיעים אולי לחצי מהעומס המותר, בנוסף עפ"י הבנתי מקבוצות אחרות אשר משתתפות בתחרות ומשקל הרכב כמעט זהה משתמשים ב3/8 כמיסב חיצוני ו1/4 למיסב הפנימי.
בנוגע לחלקים המעניינים הללו, ניתן לקנות אותם?

sidewinder
18-04-06, 22:58
עד כמה שלי ידוע לא למידות מילימטריות רק אינציות וגם רק למידות הגדולות 5/8 ומעלה אני
חרטתי כאלו ל 10 מ"מ וכרגע אין לי שימוש בהם אז אם אתה רוצה לבדוק אותם אצלך אשמח לעזור
אני גר בערד ונמצא הרבה בב"ש אז תרים טלפון או תשאיר טלפון בה"פ ואדאג להעביר לך אותם

יוסי

LAREDO
19-04-06, 01:47
סוף-סוף ראיתי במה מדובר.
ללא ספק חברה רציניים ביותר.
מנפח את החזה לראות דבר כזה רציני בארץ.

נמרוד
19-04-06, 02:19
1. בטרקטורון כמו בעצם בכל רכב רגיל, תפוחי ההגה הם בsingle-shear ומה שמבטל חופש הוא הידוק של קונוס בתוך קונוס.

2. מה שאתה רואה בdesert rides זה מיסב יחד עם מה שהם קוראים Hi misallignment spacer - וכשמו כן הוא, נועד לאפשר תנועות זויתיות גדולות מאד. חשוב מאד ברכב שטח - לא רלוונטי לדעתי עבורכם, מהלך מתלה של אינץ' או שניים, לא? יש לך בעייה של חופש, לא של זויות עבודה. אז אתה לא צריך את הצורה המיוחדת שמגדילה את זוית העבודה, אבל אתה כן צריך ספייסרים גליליים מדויקים, מחומר קשה, עם קוטר מדויק על הבורג , אין צורך לדעתי להקטין קוטר בכלל, וכן, הם יכנסו בהתאמה של פיקס או לחץ קל בין האוזניים וההידוק יסגור אותם לגמרי.

ברכב שטח - אני יכול להגיד היום בוודאות שהפתרון האמריקאי הסטנדרטי הוא הנכון. מיסב כדורי בקוטר אינץ', עם הי-מיס ספייסרים שמקטינים לבורג בקוטר 3/4 אינץ'. מיסב איכותי ביותר בלבד, עשוי מחומרים הטובים ביותר, אפס חופש - יש לי אחד כזה על השולחן...

הסיבה היא שוב - זוית ===> כלומר מהלך מתלה. בדקתי תפוחי הגה סטנדרטיים מסוגים שונים של רכבי שטח גדולים, שעולים מעט מאד ולפחות מבחינת חוזק עשו עלי רושם של סבירים, אבל אי אפשר להוציא מהם את מהלך המתלה הנדרש.

וזה מביא אותי לנושא הנוסף - האם מיסבי קצה של 10 מ"מ מתאימים? אם מקובל להשתמש בפורמולה SAE במיסבי קצה בקוטר 3/8 - תשתמש בהם. הברירה הטבעית שולטת גם בהנדסה - אם משהו כבר עובד במשך שנים, וכולם בקטגוריה שלך התכנסו לחלק בצורה ובגודל מסויים, זה החלק הנכון, וצריך סיבה טובה מאד לא להשתמש בו. אותו דבר עם מיסבי היוניבול לנאבה של הטראגי הוירטואלית - זה הפתרון הסטנדרטי והמקובל בכלי רכב תחרותיים בגודל הנתון, זה הגודל וזה המוצר. בינתיים גם הוכחתי לעצמי בחישובים שהם צודקים.

יש הבדל עצום בעומסים בין רכב מרוץ לכביש במשקל של 300 קילו, לבין רכב שטח כבד הרבה יותר - את העבודה שמיסב קצה בקוטר 10 מ"מ עושה בFSAE יעשה יוניבול ענק בקוטר אינץ' עם בית מרותך היקפית לתוך הנאבה בטראגי.

sidewinder
19-04-06, 11:41
נמרוד שלום
לעיניין היוניבול אם אפשר לדעת את סוג המיסב עצמו (FK ARURA או אחר)ושמו בישראל!
דגם המיסב ואם קנית אותו כקיט או חרטת את הבית ואיפה?
אני הזמנתי לא מזמן מיסבים FSK12 של חברת FK ומתכנן לחרוט בית וספיסרים לבד
ורציתי לגעת מחירים אם כדאי להזמין קיט או לייצר לבד
דוגמא לבית עם מיסב וספיסרים

Omer
19-04-06, 15:41
נמרוד אתה צודק הבעיה שלנו היא חופש ולא זווית,נראה לי שנקנה ציר בדיוק ב 10 מ"מ (ניתן לקנות??) או שנייצר ונבצע הברגה משני צדדיו, זה ימנע את החופש בין הציר למיסב הקצה, ולמנוע את החופש של מיסב הקצה לעלות מעלה ומטה נשתמש ברעיון של שחר ונעשה אוקולונים עם CHAMFER כך שיהיה קל יותר להכניס אותם,וגם אם הייצור לא יהיה בדיוק האוקולון בעל גמישות מסויימת.
הפתרון הוא זמני זה ברור אבל מספיק טוב בשבילנו אני מאמין.

נמרוד
20-04-06, 01:15
נמרוד שלום
לעיניין היוניבול אם אפשר לדעת את סוג המיסב עצמו (FK ARURA או אחר)ושמו בישראל!
דגם המיסב ואם קנית אותו כקיט או חרטת את הבית ואיפה?
אני הזמנתי לא מזמן מיסבים FSK12 של חברת FK ומתכנן לחרוט בית וספיסרים לבד
ורציתי לגעת מחירים אם כדאי להזמין קיט או לייצר לבד
דוגמא לבית עם מיסב וספיסרים

FK, זה קיט שהגיע מארה"ב. 100$ כמו שרשמת למיטב ידיעתי (לא אני הזמנתי). לדעתי - אין מה להתעסק עם החריטה בארץ, זה לא משתלם בשביל אותם שתיים או ארבע סטים שצריך, אם צריך.

שחר
20-04-06, 09:36
פרמטר נוסף שצריך לקחת בחשבון הוא אורך החיים של הרכב. הרכב שבנינו לא מיועד ליסוע שלוש שנים בכביש משובש. אנחנו נזדקק לכ1000 שעות נסיעה בלבד למירוץ ולנסיעות המבחן כך שבכל מקרה לא נגיע להתעייפות של ברגי המיסבים. זו גם הסיבה שאנחנו יכולים להרשות לעצמנו להשתמש בחומרים רכים יותר ונוחים יותר לעיבוד כמו אוקולון.
לא כדאי לנו להשתמש בספייסרים מפלדה כי החומר ממנו עשוייה הנאבה הוא מגנזיום ואם ניצור חיבור לחת בין הפלדה למגנזיום פשוט נהרוס את הנאבה עצמה.

Omer
27-04-06, 09:58
בנוגע לכבל מורס, האם ניתן לקנות באורכים ובקטרי כבל שונים?
יש חשש כי עקב תדירות מעבר ההילוכים הכבל ייכשל מהר, יוסי מה אתה אומר?
יש חנות בארץ בה ניתן לקנות?

lizard
27-04-06, 11:34
עומר, סוף סוף קראתי את המאמר שכתבתם על השלדה.
פשוט מדהים. היה כל כך נוח וקל להבין, פשוט תענוג.
באמת תודה רבה :-)

sidewinder
27-04-06, 17:05
מאמין שכן לא חיפשתי מספיק עמוק אבל לא צריכה להיות בעיה עים הכבל הוא מיועד לעבוד הרבה וקשה
ננסה לחפש

יוסי

Omer
05-05-06, 15:14
לקחתי צינור פלדה רגיל 3 מ"מ עובי וחרטתי בו כתף ואפיצות מתאימה למיסב, על הצינור אני מעוניין לרתך את ידית ההילוכים, העניין הוא שאני לא רוצה לרתך כאשר המיסבים מחוץ למקומם כי אז יווצר עיוות עקב הריתוך ואולי המיסבים לא יוכלו להיכנס, מצד שני אם אכניס אותם פנימה ואז ארתך יכול להיות שהמיסב עצמו ייפגע, מה עושים?
חשבתי אולי להשתמש בלוקטייט, רוטל המשווקת היא נותנת חסות שלנו וקיבלנו מהם כמעט כל דבק אפשרי.

asafk
05-05-06, 15:43
ריתוך TIG יכול לפתור את הבעיה- כמעט ולא יוצר עיוות.

אסף.

Omer
05-05-06, 16:13
הלוואי והיה לנו....
אנחנו באוניברסיטה כרגע, יש רק רתכת מצוקמקת.

kd2
08-05-06, 23:48
גם אני קראתי את המסמכים על השלדה, ממש מעולה!
יש כמה אנשים שישמחו לעזור לך בריתוך TIG יחסית קטן שכזה.

הצפרדע
09-05-06, 00:07
ריתוך הידית הוא לא ריתוך ארוך היוצר חום רב בכל הסביבה.

אם מדובר במיסב רגיל(לא סגור עם גומי, גריז וכו'), הייתי מרתך עם המיסבים במקום,
אם כי רצוי להרטיב אותם או לטבול אותם במיים או לשים עליהם בד רטוב.

כל הריתוך בטח יארך כמה שניות, ולכן אינני רואה שום בעיה.
ריתכתי גם בולמי שמן, כאשר צד אחד היה טבול במיים, וכלום לא קרה.

Omer
25-05-06, 20:50
שלום לכולם
בעניין ריתוך הידית החלטתי לא לרתך על בית המיסב אלא לעטוף אותו בפלח פלדה כפי שניתן לראות בתמונה, עוד ניתן לראות שחיברנו את מוט ההילוכים בצד שמאל מכיוון שכבל המורס שהיה ברשותנו היה דק מדי וחלש מדי, עברנו למוט פשוט 8 מ"מ וכיפפנו אותו כך שלא ייתקע בכלום אך המוט מסוגל להתכופף ולכן ההילוכים אינם עוברים חלק, כנראה נעבור לצינור קשיח יותר.
בגלל שחלק מהקבוצות לא עשו את המוטל עליהם באופן מלא אני ושותפי ערן מנסים להשלים את כל הדברים שחסרים, כבל גז, כבל קלאץ, גם הילוכים וגם את הציריות כנראה נעשה.
וכאשר אין תכנון מוקדם אנו פשוט מאלתרים כמיטב יכולתנו, יש כנס הצגת פרוייקטים ב- 14.6 ואני כל כך רוצה להיות מסוגל לענות על השאלה החשובה ביותר בכן, (האם הרכב נוסע?).
אם למישהו יש רעיונות ותמונות לביצוע כבל גז וכבל קלאץ נשמח, לא לשכוח שמדובר על מנוע של אופנוע ופדלים ברגל.
בנוסף ניתן לראות בתמונות את המשולש הסופי.

kd2
26-05-06, 18:04
בכל מקרה כל ריתוך יוצר עיוות מסויים...
מה הבעיה עם הכבלים?
תתקינו גלגלות קטנות, עובד חלק ומעולה.

Omer
26-05-06, 20:52
אשמח לתמונות של אותן גלגלות.

Omer
31-05-06, 16:23
הי כולם, מצטער שאני רושם תחת שמו של עומר אין לי כוח להירשם. שמי אלדד מצוות שלדה השמאלי בתמונה עם השלדה. רציתי לשאול אם אתם יודעים איפה אני יכול לרכוש חגורת בטיחות 5 point סטייל מרוצים. לגבי 5 נקודות זו דרישה של תקנון התחרןת כך שאין לנו ברירה אה כן ואסור לנו להשתמש ב V או Y type harness.
תודה
אלדד אלבר.
צוות שלדה.
קבוצת ספיריט בן גוריון.

אמנון
31-05-06, 16:48
מס' חברות שמייצרות רתמות מירוצים:
Sparco, Sabelt, OMP, SCHROTH, אלו כמה ידועות.
יש מגוון חנויות ברמת גן ובבני ברק שמתמחות בשיפורי כביש למען האמת וכנאה מוכרים כאלו, לדוגמא E&A autosport (http://eanda-autosport.com/) בבני ברק, שווה לנסות.
ספארקו, אצל יובל מלמד - www.Sparco.co.il (http://www.sparco.co.il/) - אני הייתי קונה שם דווקא. בטוח יהיה כמובן.

מה התקן אומר על עובי החגורות? 2 אינצ'?

נמרוד
31-05-06, 16:53
OMP, היבואן פיטסטופ ברחוב המסגר, 03-6884836
Sparco, היבואן יובל מלמד, הרצליה 09-9577323

Omer
31-05-06, 17:50
תדה על התגובות
התקשרנו לשניהם והם שולחים הצעות מחיר.
האם 1900 כולל מע"מ נשמע הגיוני?

דרך אגב מדובר על רצועות 3".
אלדד

Omer
14-06-06, 17:09
אני מאושר להודיע שאתמול בשעה 3 לפנות בוקר הרכב ביצע את נסיעת הבכורה שלו בשבילי האוניברסיטה, אי אפשר לתאר את ההרגשה לראות את הרכב הזה נוסע, והיום היה כנס פרוייקטים עשינו סיבוב דאווין מטורף כשנסענו עם הרכב בתוך האוניברסיטה, האנשים היו בשוק.
יש עוד 1000 דברים לתקן ולשפר אבל אני מרוצה....

חימושניק
14-06-06, 17:11
מזל טוב!

lizard
15-06-06, 13:33
מזל טוב ובהצלחה :-)

נמרוד
15-06-06, 14:06
תמונות עומר, תמונות... וכשאתם עושים סיבוב ניסוי רציני, אל תשכח להזמין אותי, בחייאת ראבאק!

Omer
18-06-06, 11:51
כנסו לפה-http://hl2.bgu.ac.il/users/www/20055
יש שם תמונות כלליות בזיפ שצריך קודם לשמור למחשב וקובץ וידאו שגם אותו צריך קודם לשמור למחשב.

Saar
18-06-06, 12:16
כל הכבוד.
נראה מדהים.

סער.

Omer
24-06-06, 23:47
הנה סרטון ממש קצר מהמשחקים בחניה.
בתחתית הדף תלחצו על video
http://w3.bgu.ac.il/sae-car/gallery.html

עירא
21-10-09, 19:50

יש דרג ויש זרג... :rolleyes:

עירא

נמרוד
21-10-09, 21:28
יש דרג ויש זרג... :rolleyes:

עירא

אתה רוצה לספר לנו משהו עירא?

עירא
21-10-09, 23:28
אני מקווה מאוד שבקרוב...

-->