PDA

צפייה בגרסה מלאה : רישוי לרכב אספנות

liavr2
15-01-16, 17:58
אהלן,
יש לי רכב שנת 87 פעיל ועם טסט עד אפריל.
אני רוצה קצת לשים אותו בצד ולהחזיר אותו בתור אספנות.

כמה שאלות,
האם רכב שנת 87 יכול להפוך להיות אספנות כבר ב1.1.2017? אם לא איך אפשר לברר תאריך עליה לכביש?
מה הפרוצדורה על מנת להפוך אותו לאספנות?
איך אני מקפיא את הרישיונות באפריל הקרוב?
האם להפשיר את הרישיונות שלו ייצור בעיה עם להפוך אותו לאספנות?
אני מפספס משהו מבחינת ביטוח?

אשמח לתשובות מבוססות ולא שמועות , אם יש בכתב בכלל טוב :)
תודה רבה!
ליאב

shmil
15-01-16, 18:58
אהלן,
יש לי רכב שנת 87 פעיל ועם טסט עד אפריל.
אני רוצה קצת לשים אותו בצד ולהחזיר אותו בתור אספנות.

כמה שאלות,
האם רכב שנת 87 יכול להפוך להיות אספנות כבר ב1.1.2017? כן אם לא איך אפשר לברר תאריך עליה לכביש? מיותר
מה הפרוצדורה על מנת להפוך אותו לאספנות? ללכת למשרד הרישוי
איך אני מקפיא את הרישיונות באפריל הקרוב? לא צריך, פשוט אל תעשה טסט.
האם להפשיר את הרישיונות שלו ייצור בעיה עם להפוך אותו לאספנות? אין צורך להפשיר כי לא תקפיא
אני מפספס משהו מבחינת ביטוח? לא, אלא אם הוא ברחוב ציבורי ונגיש לכל. רכב ברשות הרבים ללא ביטוח עלול להוות סכנה לאנשים והוא אינו מכוסה אם אין לו ביטוח.

אשמח לתשובות מבוססות ולא שמועות , אם יש בכתב בכלל טוב :)
תודה רבה!
ליאב
....

liavr2
15-01-16, 21:04
או קיי, אז נגיד הרכב יהיה סדר גודל של 8 חודשים ללא טסט, יהיה עלי לשלם אגרה של אפריל + אגרה של אוקטובר והטסט שאעבור בינואר תקף עד?

six 4 life
15-01-16, 21:19
ברגע שהרכב הופך לאספנות האגרות נמחקות.
אחרי שהגדרת אותו כאספנות במשרד הרישוי אתה מקבל רשיון חדש עם אגרה מעודכנת, משלם אותה ועושה טסט.

YoavR
15-01-16, 22:05
ואחר כך, להבא, מתי שרק תרצה להשבית את הרכב לאיזו תקופה שתרצה - 3 חודשים או 3 שנים - פשוט תפסיק לשלם אגרת רישוי. כשתרצה לחזור להשתמש בו, תוציא רשיונות חדשים שלם אגרה לשנה או פחות וגש לטסט.

Gilad
15-01-16, 22:37
יואב - ברשיונות החדשים לא יופיע החוב הנצבר למשרד הרישוי??

six 4 life
15-01-16, 22:51
רכב אספנות לא צובר אגרות.

boaz avrahami
15-01-16, 23:12
רכב אספנות לא צריך אף פעם טכניון וכל המטלות כפי שיש לרכב רגיל?

למה השוני?

YoavR
16-01-16, 06:58
רכב אספנות גם פתור מ 2 טסטים בשנה.

השוני הוא שזה רכב אספנות ולא רכב רגיל, הוא לא מיועד לשימוש יומיומי.
זה בגלל שמועדון ה-5 הוא (אולי היה, אני לא בעניינים המון זמן...) גוף יחסית מאורגן עם לובי חזק כנראה, שהצליח לשכנע את המחוקק שרכבי אספנות מתוחזקים בצורה טובה ומכוון שהנסוע שלהם נמוך מאוד דמי הביטוח חובה שלהם גם נמוכים יחסית.

זה נכון לגבי הרוב המכריע של רכבי האספנות.

ד ו ר ו ן
16-01-16, 09:06
שאלה קצת הצידה:
רכב מיושן פרטי (מעל 20 שנה), לא נדרש לאישור בלמים לטסט כמו רכב מסחרי?

אלדר
16-01-16, 09:21
שאלה קצת הצידה:
רכב מיושן פרטי (מעל 20 שנה), לא נדרש לאישור בלמים לטסט כמו רכב מסחרי?

גם רכב פרטי מיושן ( בן 20 שנה) צריך אישור בלמים בטסט

ד ו ר ו ן
16-01-16, 10:18
זה מה שהכרתי אבל ברשיון החדש שהגיע לא כתוב שצריך, כמו שאני מכיר מרכב אחר.

shachar
16-01-16, 10:31
גם לי קרה שלא הופיע, אבל במחשב משרד הרישוי הבדיקה נדרשה.
מה שאילץ אותי לעשות טיול למוסך.
לא מכשילים על כך מכיוון שאי אפשר להכניס אותך לטסט בלי האישור בלמים.....

Sent from my SM-T700 using Tapatalk

de fox
16-01-16, 10:35
לא כתוב ברישיון שצריך אבל אלו התקנות, כשתגיע למכון הרישוי תתקל בשלט המבהיר זאת.

asafk
16-01-16, 10:43
אישור בלמים לרכב שעושה שני טסטים בשנה נדרש רק פעם בשנה. אולי זה מקור הבילבול.

אסף.

de fox
16-01-16, 11:36
אסף. אלא אם מה שאתה כותב זה הוראה חדשה מהשנתיים האחרונות, תרשה לי לחלוק עליך מנסיון. כל חצי שנה תשלום שוחד בדמות אישור רכב מיושן

Sent from my iPhone using Tapatalk

חנן-ג'יפולוג
16-01-16, 11:59
אישור הבלמים תקף ל90 יום בלבד.

http://www.car-book.co.il/inside2.php?pa=639

Sent from my SAMSUNG-SGH-I537 using Tapatalk

shahav
16-01-16, 12:54
פרט הכי חשוב ברכב אספנות:
הרכב לא רשאי ליסוע בכבישים משעה 0700 עד שעה 0900
באמצע השבוע.

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

ד ו ר ו ן
16-01-16, 13:03
אישור הבלמים תקף ל90 יום בלבד.

http://www.car-book.co.il/inside2.php?pa=639

Sent from my SAMSUNG-SGH-I537 using Tapatalk
מעמיד את הדרישה לאישור בצורה עוד יותר מגוחכת.

נמרוד
16-01-16, 14:21
מה מגוחך?

Sent from my GT-I9301I using Tapatalk

Saar
16-01-16, 14:48
למיטב זכרוני, בדיקת המוסך מתבצעת לפני כל טסט ולא רק פעם בשנה.
לכן, הוראת ה 90 יום אינה כל כך מגוכחת (לא מצדיק אותה, בעיני היא מיותרת ומהווה כסת"ח והכרה בכך שהטסט אינו באמת אפקטיבי, אבל אני מבין מדוע מגבלת הזמן)

ד ו ר ו ן
16-01-16, 15:30
מה מגוחך?

Sent from my GT-I9301I using Tapatalk
מגוחך כי אחרי 90 יום, ולשאר תקופת הרישוי זה לא רלוונטי מה מצב הבלמים?

שנייה אחרי חלון זמן ה-90 יום, אתה "יכול", לנסוע עם גרוטאה מסוכנת.

הבדיקה הזו אנכרוניסטית ולא מחוברת למציאות, ולא צריכה להיות שונה מהדרישה לבדיקת בלמים בטסט של כל רכב שעולה על הכביש, מה שונה ברכב מיושן?

הרי, אם הוא מטופל לאורך השנים, כל הרכיבים כמעט מוחלפים לאט-לאט בצורה טבעית.
משאבות, רפידות ודיסקים/תופים.

רכב לא מטופל זה לא קשור לשנתון.
ברקסים יכולים להיות גמורים גם ברכב בן שנה.

לדעתי דווקא בשנתיים הראשונות של הרכב על הכביש, בו הוא לא נדרש לטסט, יש פוטנציאל הזנחה גבוה יותר.

עברתי לא מזמן טסט עם הטנדר, בן 17, בלי שנמצא שום ליקוי, אפילו לא פסים זוהרים או מספר.. כי הרכב מטופל ושמור- אתה חושב שהבדיקה במוסך לפני הטסט גילתה משהו אחר?

de fox
16-01-16, 15:42
גם בדיקת הבלמים והיגוי היא לא באמת אפקטיבית. היה לי סמוראי מיושן, כל חצי שנה אישור רכב מיושן היה מסתכם בזה שהמוסכניק היה מתכופף ומסתכל בעין מה המצב ואם התחשק לו להשקיע היה שם את הרכב בשיפוע, מרים בלם יד ומוודא שהרכב לא זז. פעם ביקשתי שיורידו גלגלים וייבדקו רפידות, עיקמו לי פרצוף ורמזו שזה יעלה לי יותר. אז הייתי סטודנט תפרן, וכל מה שעניין אותי זה לשלם כמה שפחות עבור חתיכת הנייר הזאת שבלעדיה לא מקבלים אותי לטסט.
השיא היה שקיבלתי אישור כזה פעם, הלכתי לטסט והרכב נכשל במבחן בלימה, חזרתי למוסך, פירק גלגל אחורי וגילינו נזילת שמן מהסרן לתוף (השם ירחם).
סתם עצבים,היום אני כבר מבין ודורש שאם כבר אני משלם כסף עבור חתיכת נייר אני מצפה שיעשו משהו אמיתי אחרת זה סתם תחושה של מס או שוחד מדיני בשביל לעשות כסף מהאזרח.

asafpeleg
16-01-16, 15:49
מגוחך כי אחרי 90 יום, ולשאר תקופת הרישוי זה לא רלוונטי מה מצב הבלמים?

שנייה אחרי חלון זמן ה-90 יום, אתה "יכול", לנסוע עם גרוטאה מסוכנת.

הבדיקה הזו אנכרוניסטית ולא מחוברת למציאות, ולא צריכה להיות שונה מהדרישה לבדיקת בלמים בטסט של כל רכב שעולה על הכביש, מה שונה ברכב מיושן?

הרי, אם הוא מטופל לאורך השנים, כל הרכיבים כמעט מוחלפים לאט-לאט בצורה טבעית.
משאבות, רפידות ודיסקים/תופים.

רכב לא מטופל זה לא קשור לשנתון.
ברקסים יכולים להיות גמורים גם ברכב בן שנה.

לדעתי דווקא בשנתיים הראשונות של הרכב על הכביש, בו הוא לא נדרש לטסט, יש פוטנציאל הזנחה גבוה יותר.

עברתי לא מזמן טסט עם הטנדר, בן 17, בלי שנמצא שום ליקוי, אפילו לא פסים זוהרים או מספר.. כי הרכב מטופל ושמור- אתה חושב שהבדיקה במוסך לפני הטסט גילתה משהו אחר?
למה השנתיים הראשונות הכי מסוכנות? הכל חדש. צמיגים, בלמים גומיות וצינורות. אין נזילות, הפנסים לא שרוטים והמספרים נקיים וללא רבב. לראייה, נוספה עכשיו שנה נוספת פטורה ממבחן שנתי לרכב חדש כמדומני. את האגרה כמובן יש לשלם.

ד ו ר ו ן
16-01-16, 15:55
גם בדיקת הבלמים והיגוי היא לא באמת אפקטיבית. היה לי סמוראי מיושן, כל חצי שנה אישור רכב מיושן היה מסתכם בזה שהמוסכניק היה מתכופף ומסתכל בעין מה המצב ואם התחשק לו להשקיע היה שם את הרכב בשיפוע, מרים בלם יד ומוודא שהרכב לא זז. פעם ביקשתי שיורידו גלגלים וייבדקו רפידות, עיקמו לי פרצוף ורמזו שזה יעלה לי יותר.
אני לא מחכה למוסך בבדיקה שנתית, ובגלל זה נדיר שהיו לי הפתעות בבדיקות המקדימות.

אבל, את בדיקת הברקסים לטובת האישור הנדרש לטסט אני מבצע אצל מוסכניק שאני סומך עליו לגמרי, שבודק בצורה קפדנית.

מוסך "שיודע מה זה מד-מומנט", שמוריד את כל הגלגלים, מסתכל על הרפידות, מרים גומיות של משאבות ברקס לוודא יובש, בודק חופשים בכל הגלגלים (כי חופש במיסבי גלגל=בעיות בלימה..).

ד ו ר ו ן
16-01-16, 16:00
למה השנתיים הראשונות הכי מסוכנות? הכל חדש. צמיגים, בלמים גומיות וצינורות. אין נזילות, הפנסים לא שרוטים והמספרים נקיים וללא רבב. לראייה, נוספה עכשיו שנה נוספת פטורה ממבחן שנתי לרכב חדש כמדומני. את האגרה כמובן יש לשלם.
כי רוב האנשים נוהגים בשיטת "כוון ושכח".
כי תקלות מתרחשות בלי קשר ליצרן ושנתון.
רכב או מכונה בשנה הראשונה הן תמיד בחזקת "תקופת הרצה", שכל הרכיבים מתיישבים במקום.

ורוב הנהגים לא טורחים לבדוק שמן מנוע/נוזל ברקס/נוזל קירור.
מרווחי תחזוקה לא מציאותיים של 30K בכלל גורמים לעצימת עיניים כללית (איך מגדירים מרווח החלפת שמן כל 30K, כשחברות השמנים אומרות שהשמן מאבד את התכונות שלו אחרי חצי שנה של עבודה וחמצון?)

המשמעות היא שרכב כזה יכול להגיע למצב שאף מוסך לא בודק אותו שנתיים בקלות, והוא מגיע עם ברקסים גמורים ובעיות מכניות בטיחותיות שמתגלות בפעם הראשונה בטסט הראשון, אחרי שנתיים.

רוב-רובם נוסעים בפקקים כל יום, וגומרים את הברקסים מהר מאד בגלל צורת הנהיגה של גז-ברקס.
אני נתקל כל הזמן ברכבים "חדשים" שמזדחלים לידי בפקק, עם ברקסים חורקים בצורה איומה.

טל חסיד
16-01-16, 18:05
בנוסף לכל זה כמעט אף מוסך רגיל לא יכול לבדוק ולכוון בלמים ללא המכשיר שיש במכון טסטים לכן אני גם חושב שכל נושא האישורים לפני הטסט מיותר, בטסט אמורים לבדוק הכל כמו שבודקים רכבים חדשים וישנים ואספנות.

טל

asafk
16-01-16, 19:14
הבדיקה לרכב מיושן אמורה לבדוק בעיקר דברים שהם תוצאה של התיישנות - רפידות סדוקות, נזילות מהמשאבות וכו׳.

אסף.

asafk
16-01-16, 20:45
אסף. אלא אם מה שאתה כותב זה הוראה חדשה מהשנתיים האחרונות, תרשה לי לחלוק עליך מנסיון. כל חצי שנה תשלום שוחד בדמות אישור רכב מיושן

Sent from my iPhone using Tapatalk

צודק, טעות שלי. כנראה היה לי בראש את מה שכתוב ב 281א.

(ב) רשיון לרכב מיושן ולמונית בתום עשר שנים משנת ייצורה יהיה לששה חודשים ובלבד שבעל הרכב יציג לפני בדיקת הרכב תעודה כאמור בתקנה 273(ו), ולגבי רכב חילוץ שמשקלו הכולל המותר עולה על 16,000 ק"ג, ימציא בעלו, אחת לשנה, גם אישור ממעבדה מוסמכת, על פי המפרט שקבע מנהל אגף הרכב, כי הרכב נבדק בתוך שלושה חדשים לפי מועד הבדיקה ונמצא במצב תקין.

תק' (מס' 4)
תש"ן-1990
תק' (מס' 15) תשס"ה-2005

(ג) לא יחודש רשיון לרכב מיושן אם חלפו שנתיים מיום שפג רשיונו.

תק' (מס' 11)
תשנ"א-1991

(ד) האמור בתקנת משנה (ג) לא יחול על רכב נוסעים פרטי, רכב פרטי דו-שימושי, אופנוע ורכב מסחרי שמשקלו הכולל המותר לא עולה על 6,000 ק"ג ובלבד שבעל הרכב המציא תעודה כאמור בתקנה 273(ו) ואישור ממעבדה מוסמכת, על פי מפרט שקבע מנהל אגף הרכב, כי הרכב נבדק בתוך שלושה חדשים לפי מועד הבדיקה ונמצא במצב תקין.

רכב אספנות
תק' (מס' 11)
תשנ"א-1991
תק' (מס' 11)
תשס"ט-2009

281א. (א) רשיון לרכב אספנות יהיה לשנים עשר חודשים, בכפוף לאמור בתקנה 273 ו-273ד, ובלבד שבעלו יציג תעודה, כאמור בתקנה 273(ו), פעם אחת בשנה.

אסף.

liavr2
16-01-16, 22:28
חבר'ה מחזיר לנושא כי לא ממש קיבלתי תשובה.
הטסט ניגמר לי באפריל, פשוט להעמיד את האוטו ואז מה עושים כדי להחזיר אותו למצב נסיעה בתור רכב אספנות?

six 4 life
16-01-16, 22:32
קיבלת תשובות רלוונטיות בתחילת השרשור, תקרא שוב.

YoavR
17-01-16, 05:38
חבר'ה מחזיר לנושא כי לא ממש קיבלתי תשובה.
הטסט ניגמר לי באפריל, פשוט להעמיד את האוטו ואז מה עושים כדי להחזיר אותו למצב נסיעה בתור רכב אספנות?

איך לא קיבלת תשובה?
טסט נגמר,
לא עושה כלום,
כשהרכב הופך להיות בן 30 קלנדרית (לא ביומולדת אלא בשנת היומולדת) ניגשים למשרד הרישוי ומוציאים רשיון רכב חדש ״אספנות״,
מכין את הרכב לטסט בזמנך החופשי,
משלם ביטוח חובה זול,
ניגש לטסט,
לא נוסע עם הרכב בבקרים לעבודה.

מקווה שזה סיכום ברור

טל חסיד
17-01-16, 07:56
עוד משהו קטן וחשוב, לאחר שהרכב הועבר לסטטוס רכב אספנות והוכן לטסט אתה יכול לבקש ממשרד הרישוי אישור לנסיעה נדמה לי 24 שעות או 48 בשביל ליסוע לטסט במקום לגרור אותו לטסט.

טל

six 4 life
17-01-16, 15:06
עוד משהו קטן וחשוב, לאחר שהרכב הועבר לסטטוס רכב אספנות והוכן לטסט אתה יכול לבקש ממשרד הרישוי אישור לנסיעה נדמה לי 24 שעות או 48 בשביל ליסוע לטסט במקום לגרור אותו לטסט.

טל

אתה יכול להוציא אישור נסיעה זמני לכל רכב ללא קשר למיושן/ אספנות.

liavr2
17-01-16, 15:56
תודה רבה יואב על הסיכום, לשורה של טל חסיד חיכיתי :).

כלומר אני עושה טסט רגיל ומגיע אליו עצמאית ולא בדיקות טכניון למיניהם.

ב24/48 שעות האלו אני צריך גם לדאוג לאישור בלמים?

asafk
17-01-16, 16:03
כמובן.

אסף.

shachar
17-01-16, 16:16
אפשר להוציא יוצר מאישור תנועה זמני אחד
לזכרוני מוגבל לשניים או שלושה.

כלומר אתה יכול לנסוע למוסך. ואם לוקח מעבר לאישור הזמני,
אפשר להוציא נוסף.
ניתן לקבל שניים יחד עם ימים שונים.

אם כשלת בטסט זה נותן לך עוד מספר ימים לסדר את הליקויים.

liavr2
17-01-16, 16:17
ועם איזה מכתב אגרה אני ניגש לדואר לתשלום לפני אותו טסט כרכב אספנות?

טל חסיד
17-01-16, 19:16
בעניין האישור הזמני לתנועה, הכוונה היתה לא רק לרכבי אספנות, אלא בגלל שאלתיו של פותח השרשור, בכל מקרה שיהיה בהצלחה גם לי יש כמה כלי רכב אספנות.

טל

elibaba
17-01-16, 19:42
ועם איזה מכתב אגרה אני ניגש לדואר לתשלום לפני אותו טסט כרכב אספנות?
אתה הולך למשרד הרישוי, אומר "שלום, יש לי רכב אספנות מספר ככה וככה, תוציאו לי בבקשה רשיון לתשלום".
מוציאים לך, אתה משלם, מוציא רשיון תנועה זמני ונוסע לטסט, עובר טסט וזהו.

לח"מ יש רכב אספנות אלפאסוד שנת 1983 והוא מתורגל היטב בנושא :)

liavr2
17-01-16, 21:00
תודה רבה טל ועליבבה.

אומי5
18-01-16, 09:21
נו הגיע הזמן לאיזה שירשור אספנות באוף טופיק?

shahav
18-01-16, 09:27
יותר מזה, צריך תת פורום אספנות.
עם איזה שניים שלושה טרדים נעולים לגביי ההליך

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

eyal1979
25-01-16, 02:07
גיל הרכב מעל 15 שנים - טופס הנקרא "אישור בלמים" מאת מוסך מורשה המעיד על ביצוע בדיקה ותקינות מערכת הבלמים:
http://megamusach.megamotor.co.il/?t=l4&l1=1&l2=1&l3=0&l7=42
גיל הרכב מעל 19 שנים - טופס "אישור רכב מיושן" מאת מוסך מורשה המעיד על בדיקה ותקינות מערכת הבלמים וההיגוי:
http://megamusach.megamotor.co.il/?t=l4&l1=1&l2=1&l3=0&l7=44
(לשים לב למפרט הבדיקה בעמוד השני)
הבדל העיקרי בין 2 האישורים הוא ברכב מיושן נדרשת מהמוסך בנוסף גם בדיקת מערכת ההיגוי.

רכב מיושן הגדרות והגבלות(מסמך רשמי אתר משרד התחבורה):
http://he.mot.gov.il/index.php?option=com_content&id=34:sug-rechev-m&Itemid=90

רכב אספנות הגדרות והגבלות(מסמך רשמי אתר משרד התחבורה):
http://he.mot.gov.il/index.php?option=com_content&view=article&id=327:sug-rechev-a&catid=76:sug-rechev-c&Itemid=90

לא תישאר ללא תשובות אחרי שתקרא.

הערה:
הבעיה באישורים אלה היא לא בחוק, אלא בבעלי מוסכים ומכונאים שחוסכים זמן על בדיקות כמו שצריך כמו לפתוח או לכוון בלמים,
לעבור על כל הצנרת או ההיגוי כמו שצריך וכו' - העיקר לקבל כסף.
ייגמר במקרה הטוב בליקוי וטסט חוזר, ובמקרה הרע בתאונה.

-->