PDA

צפייה בגרסה מלאה : הרהורי כפירה - ניתוק מייצב

גיתאי נוה
24-10-05, 01:19
מן עצלות כזו שגורמת לך לדחות את חיבור המייצב לאחר 'טיול' עבירות קשה לפעם הבאה שתעלה על הסוסה. ואז, באותה 'פעם הבאה', אתה מגלה שהעסק פשוט לא נדחף עד הסוף, גם לאחר הרמת גלגל על אבן. מן הון להון נסיעות וטיולים ללא מייצב, גם בכביש רטוב, ועל פניו נראה שהעסק לא מי יודע מה נורא... :roll:
נכון שריבונו של עולם דאג עד כה שלא אכנס לפינות קיצוניות בכביש, וגם אני תורם את חלקי בנסיעה עדינה וזהירה ללא נטילת סיכונים, אבל פתאום עולה בראשי המחשבה, שאולי בעצם ניתוק המייצב רק מגביר את הבטיחות?...או שאני מפספס פה משהו בענק בהבנת פעולתו? הרי כאשר מאלצים את הגלגלים להשאר באותו מפלס גובה, המתלים לכאורה אינם מתאימים עצמם לפני הכביש לצורך אחיזה, ולכן דווקא ניתוק המייצב אמור לאפשר לגלגלים אחיזה עדיפה? אשמח אם תעמידו אותי על טעותי. :roll:

כמו כן, מדוע לחץ אוויר נמוך מדי מפחית את האחיזה בכביש, הרי נראה שיותר גומי במגע דווקא מעלה את הרף הקריטי לכל 'קוביית' צמיג להחלקה?

תודה,
גיתי

נמרוד
24-10-05, 09:21
לגבי לחץ אויר - ראה כתבה של חיים קוטלר:
http://www.jeepolog.com/j6tech_tire_theory_1.htm

לגבי מוט מייצב... בוא נעזוב את המונח בטיחות, שהוא גדול מדי.

מוט מייצב מקטין את זויות הגלגול של המרכב ביחס לסרן המדובר (קדמי בסופה) --------> הקטנה של העברת המשקל מהגלגל הפנימי לחיצוני --------> הקטנה של סך האחיזה בסרן הקדמי --------> הגברה של הנטייה לתת היגוי -------> התוצרה היא רכב "בטוח יותר", בגדול.

מוט מייצב הוא אביזר שנועד לשנות את רמת האחיזה, בסיבובים, של הסרן ( או זוג הגלגלים עם מתלים נפרדים) עליו הוא מורכב, כדי לשנות את האיזון בין הגלגלים האחוריים, ולגרום לרכב בעל נטייה לתת-היגוי או היגוי יתר.

במכוניות מתקדמות יותר יש מוט מייצב על הסרן האחורי, במכוניות מרוץ מוטות מייצבים מתחלפים או מתכווננים הן מקדימה והן מאחורה הם אחד מאביזרי הכוונון הסופיים של שלדת המכונית.

זה בגדול.

אריק זמר
24-10-05, 09:29
גיתי,
למרות שנמרוד ביקש לעזוב את המונח בטיחות שהינו רחב...רחב מדי. המוט המייצב כן יבוא לידי ביטוי במקרים כמו עקיפת חירום במהירות גבוהה.
בלי לפתח שוב את הדיון לכוון בטיחות אלא רק להבנת מקומו של המוט המייצב, נסה לדמיין שאתה נוסע 90 קמ"ש ופתאום קופץ לך חתול \ כלב או מצידי סוס לכביש...
אתה מיד מסיט בפראות את ההגה הצידה, נגיד שעקפת את המכשול...מה הלאה ?
תצליח לחזור לנתיב ?
תצליח ליישר את הרכב ?
תצליח להשתלט אח"כ על סלאלום מנתיב לנתיב עם סכנה ברורה של איבוד שליטה או חלילה התהפכות ?

שאלות קשות.

asafk
24-10-05, 13:33
שאלות קשות, אכן. התשובות מאוד קלות- מייצב משנה באופן דראסטי את ההתנהגות של הסופה- ורק לטובה.
אם להודות על האמת- אני נסעתי בסופה רוב הזמן עם המייצב מנותק. "חיבור מהיר" היה מבחינתי חיבור במהירות לפני הטסט. עדיין, לפני נסיעה ארוכה, או בתקופות בהן הייתי נוסע עם הסופה באופן יומיומי, או כשמישהו אחר נהג בסופה בכביש- המייצב היה מחובר. וזה בהחלט מורגש.

אסף.

גיתאי נוה
25-10-05, 20:40
נמרוד,

מוט מייצב מקטין את זויות הגלגול של המרכב ביחס לסרן המדובר (קדמי בסופה) --------> הקטנה של העברת המשקל מהגלגל הפנימי לחיצוני --------> הקטנה של סך האחיזה בסרן הקדמי

ראשית כל, בל נשכח שבסופות הקפיצים כה נוקשים, עד שזוויות גלגול כמעט ואינן מורגשות (כך לפחות אצלי, ועוד לאחר ריכוך המתלים). מעבר לזה, אני מניח שהתכוונת ל"הגדלה של סף האחיזה בסרן הקדמי" ולא להקטנתו - אנא תקן אם אני טועה. עם זאת, יש לזכור שמתן האפשרות לכל גלגל לשנות גובה בהתאם לפני הכביש ביחד עם מתלים נוקשים ההופכים את זוויות הגלגול של הסופה לזניחות יחסית ולכן לפי הגיון זה המייצב עשוי לפגום יותר מאשר להועיל. כמו כן, אינני מבין את ההשתלשלות ההגיונית שהבאת מכאן:
--------> הגברה של הנטייה לתת היגוי -------> התוצרה היא רכב "בטוח יותר", בגדול. ואשמח אם תוכל להרחיב בעניין.

אריק,

האמן לי שהתרחיש שהבאת לא נעלם מעיני, בייחוד לא כמי שעבר השתלמויות מספר בנהיגת ראלי כביש, במסגרתן התאמנתי בדיוק על תרחיש כזה בין השאר. אולם, אין בדבריך כל התייחסות לעניין עצמו - המייצב. האם לדעתך המייצב תורם או אולי דווקא גורע מהיציבות לאור מה שעניתי למעלה לנמרוד (כלומר זוויות גלגול זניחות בלאו הכי ומתלים נוקשים)?

אסף,

אשמח לשמוע במה התבטאה תחושתך עם ובלי המייצב. אציין שזכיתי לנהוג קצרות על CJ לאחרונה, והוא באמת התנדנד כמכונית אמריקאית בעלת זוויות גלגול מוגזמות במכוון (נוחות מדהימה על חשבון בטיחות) ושם אני משוכנע שהייתי חש את ההבדל במייצב מחובר, אבל בסופה לא ממש ברור לי, כי אני נסעתי ונוסע רבות בשני המצבים ואינני חש בשום הבדל שהוא.

תודה,
גיתי

AvigdorAharon
26-10-05, 07:22
אציין שזכיתי לנהוג קצרות על CJ לאחרונה, והוא באמת התנדנד כמכונית אמריקאית בעלת זוויות גלגול מוגזמות במכוון (נוחות מדהימה על חשבון בטיחות) ושם אני משוכנע שהייתי חש את ההבדל במייצב מחובר, אבל בסופה לא ממש ברור לי, כי אני נסעתי ונוסע רבות בשני המצבים ואינני חש בשום הבדל שהוא.
אל תשכח שבסופה קיים מוט פאנהרד (מחובר בין הסרן לשלדה) שלא קיים ב CJ.

אביגדור

asafk
26-10-05, 08:51
ההבדל בהרגשה היה בעקומות. כל פניה, כל סיבוב- הרכב מגלגל בלי מייצב בצורה שמרגישה לא בטוחה, ולא בשליטה. המשמעות היא להאט מאוד לפני כל הפעלה של ההגה. אבל זה עוד כלום. שתי העברות משקל רצופות (עקיפה מהירה של מכשול)- ויש גלגל באוויר. וזה כבר מפחיד ממש.
הבעיה היא שהעברת המשקל בסופה לא רצופה. קודם כל הקפיצים עובדים, ואז - בום! - השאקלים עובדים ומזיזים את המרכב מצד אחד לשני. כשזה קורה במהירות- זה לא נעים עד מפחיד. את זה המייצב מונע.

אסף.

גיתאי נוה
26-10-05, 10:06
אביגדור,
מה תפקידו של הפנהרד? ושוב, האם יש לו השפעה לגבי נסיעה עם / בלי מייצב?

אסף,
מעניין לנסות את העברת המשקל הכפולה הנ"ל, ואנסה, אבל שוב - אם תפקיד המייצב בסה"כ לשמור את 2 הגלגלים בבאלאנס, אז אינני רואה כיצד זה משפיע על העברות המשקל (זה כן אמור לרסן את זווית הגלגול, אך כפי שציינתי בסופה היא זניחה למדי עקב מתלים קשים). התיאור שלך את אופן העברת המשקל ה'מדורגת' נכון לגבי מייצב מחובר ומנותק כאחד על פי תחושתי (לפחות ברכב שלי), ויותר מזה - עם המייצב תקבל גלגל באוויר במיידי, מכיוון שבמקום לתת לו את החופש לרדת ולעלות על מנת להיצמד לפני הכביש, אונסים אותו לשמור על אותו קו עם תאומו. מכיר את הסרטון של הצבא על נהיגה בסופה ממוגנת, זה שמדגים כיצד ב-20 קמ"ש גלגל מונף אל על? משום מה הגיוני אומר לי שללא מייצב הסיפור היה פחות דרמטי...

AvigdorAharon
26-10-05, 10:24
אביגדור,
מה תפקידו של הפנהרד? ושוב, האם יש לו השפעה לגבי נסיעה עם / בלי מייצב?

לגבי תפקידו של הפאנהארד, אתן לאחרים להסביר את הפיזיקליות של העניין. בכל מקרה, סופה בכביש בין עירוני הרבה פחות משייטת (עם או בלי מוט מייצב).
לגבי השפעתו של הפאנהארד על המוט מייצב, אין לי דעה. כרגע אין ב CJ שלי פאנהארד, כך שאני לא יכול להשוות (אני חושב להרכיב אחד כזה בעתיד...).

אביגדור

נמרוד
26-10-05, 17:33
מעבר לזה, אני מניח שהתכוונת ל"הגדלה של סף האחיזה בסרן הקדמי"

התכוונתי למה שכתבתי, להקטנה של סך האחיזה בסרן. מה שאני כותב כאן הוא הכללה גסה ואני מתנצל על כך, אבל אכן מוט מייצב מקטין את סך האחיזה של הסרן עליו הוא מותקן בסיבובים, בדרך כלל. אני אשמח להסביר על המנגנון יותר לעומק, בהזדמנות אחרת - זה דורש זמן.

אם אתה מקבל את זה, אזי מתגברת הנטייה לתת היגוי (איבוד של אחיזה בגלגלים הקדמיים לפני האחוריים, זה תת היגוי), ומכאן לרכב "בטוח" יותר. אם השאלה היא למה תת-היגוי רצוי במכוניות רגילות על הכביש מהיבט של בטיחות - תשובה טובה כתובה כאן, בסוף המאמר: http://www.jeepolog.com/j6tech_tire_theory_1.htm

ראשית כל, בל נשכח שבסופות הקפיצים כה נוקשים, עד שזוויות גלגול כמעט ואינן מורגשות (כך לפחות אצלי, ועוד לאחר ריכוך המתלים).

זה פשוט אמירה לא נכונה. הקפיצים בסופה נוקשים יחסית לכלי רכב אחרים, אבל הם בהחלט קפיצים, והם בהחלט עובדים, והרכב שלך מגלגל הרבה מאד בעקומה חדה במהירות גבוהה, ועל זה אנחנו מדברים בעצם.

תראה, אני לא אומר לך ליסוע עם או בלי מוט מייצב - אני נוסע בלי בסיקס שלי מאז ומתמיד, והרבה נוסעים בסופה בלי. אבל אם אתה מנסה לפתח תיאורה שמצדיקה את הסרת המוט גם מהיבטים של התנהגות דינמית ו"בטיחות" - אתה מטפס על העץ הלא נכון. [/quote]

חנן-ג'יפולוג
26-10-05, 18:38
כרגע אין ב CJ שלי פאנהארד, כך שאני לא יכול להשוות (אני חושב להרכיב אחד כזה בעתיד...).

זה לא יהיה פשוט, אביגדור. תעדכן אותנו אם תצליח. אתה רוצה לחבר את הפאנהארד לשילדה בצד נהג, כי שם נמצאת תיבת ההגה ומשם יורד הדראג לינק, ואתה רוצה את הדראג לינק מקביל לפאנהארד, ואתה תרצה לחבר את הפאנהארד לסרן בצד נוסע, אבל שם נמצא הדיפרנציאל בCJ, וזה יפריע לך.

בסופה הדיפרנציאל נמצא בצד נהג, אז אין את הבעייה הזו. אולי בכלל הוא שם בדיוק מהסיבה הזו.

זאבי
26-10-05, 18:51
כמו כולם, תמיד חייתי בהרגשה נכונה כי המיצב בסופה שהוא למעשה מוט פיתול עם קפיציות מחושבת מגביל את מהלכי המתלה הקדמיים בשטח.
למעשה ב"ניכוי" קפיציות מוט הפיתול מוטרח הקפיץ הנגדי לגלגל המוגבה ומוסיף קשיחות (מגדיל את מקדם הקפיציות K) ובכך נוצר מצב שהפרשי מהלך המתלים שמאל-ימין מוגבלים בשיעור קפיציות הפיתול של מוט המיצב. דהיינו, הקפיץ השמאלי "מגוייס" לטובת הקפיץ הימני ולהיפך מעבר לפיתול של מוט המיצב והמשמעות כמובן הקטנת מהלכי מתלה מעבר לכל ספק.

בעוונותי כמו כולם נסעתי 6 שנים עם מיצב מנותק עד שבנסיעה מהירה (למעלה מ-100 קמ"ש) בכביש מהיר תלת מסלולי נאלצתי להאיט (בלימת האטה) תוך משייכת הגה לשמאל שגרמה להעברת משקל חריגה לקפיץ הקדמי הימני שגרם לשקיעה חריפה שלו. החזרת ההגה הפתאומית ע"מ שלא להתנגש במעקה הבטיחות הפכה את המצב וגרמה לשקיעה חריפה של קפיץ שמאלי עקב העברת משקל לצד שמאל וחוזר חלילה.
במבט מהכביש הרכב "התנדנד" כמו שיכור והיה בלתי נשלט ברמה ממש מסוכנת בגלל נסיונות לשמור על הנתיב ולא לחרוג ממנו ע"מ שלא לפגוע ברכבים הנוסעים במקביל.

אני מציע לכל המסופקים לבצע סללום במגרש ריק במהירויות גבוהות עם ובלי מיצב ולחסוך את ההתפלפלויות שסופם חס וחלילה תאונה.

הטרחה בניתוק מיצב בשעת הצורך אינה סיבה לסיכון הבטיחותי שעלול להגרם בבלימת חרום עם הסטת הגה ולכן דחילקום !!!

AvigdorAharon
26-10-05, 20:55
בסופה הדיפרנציאל נמצא בצד נהג, אז אין את הבעייה הזו. אולי בכלל הוא שם בדיוק מהסיבה הזו.

כנראה שבאמת הביצה בסופה היא בצד נוסע, כדי שניתן יהיה לחבר את הפאנהארד.
הרכבת פאנהארד היא לא בראש מעייני כרגע, אני מחפש פתרון פשוט יותר ליצירת היגוי טוב יותר בנסיעה בין-עירונית. אני מבטיח לעדכן בכל מקרה.

אביגדור

Saar
26-10-05, 22:28
אין לי ניסיון עם סופה ללא מייצב,
אבל ש לי עם צ'ירוקי.
חודש לאחר הקניה הורדתי את המייצב ונסעתי ללא מייצב 8 חודשים.
בהזדמנות הראשונה שהייתה לי רכשתי מייצבים מתנתקים של JKS
שווים כל שקל (דולר....)
מתנתקים ומתחברים במהירות,
האוטו כבר לא מתנדנד בטירוף בכל סיבוב/פס האטה.
לדעתי יש כאלו גם לסופה.

סער.

קיד
26-10-05, 23:42
גיתי,
קצת פיסיקה מהולה בגאומטריה.
מוט המייצב מקטין את זוית הגלגול של המרכב. זוית גלגול מוגזמת גורמת להעברת מרכז הכובד של הרכב, ממרכז ציר האורך, אל הצד החיצוני של הפניה קרוב יותר אל הגלגלים החיצוניים. כאן למעשה נמצא האפקט הגדול ביותר העלול לגרום להרמת הגלגל הפנימי. מרבית מסת הרכב תרוכז כעת על הגלגלים החיצוניים לפניה. אפקט מעבר ציר האורך של מרכז הכובד, משמעותי הרבה יותר מאשר מהלך מתלה של 3-4 ס"מ שמספק המתלה.

בנושא הקפיצים, גם הקפיצים הקשיחים ביותר, מאפשרים חופש רב בכיוון הפתיחה. יש לזכור שהקפיצים דרוכים כלפי מטה ע"י משקל הרכב. מכאן שכל הפחתה של משקל הרכב מאחד הקפיצים - עקב שינוי מרכז כובד - תגרום לפתיחה גדולה של הקפיץ. להמלך הפתיחה יש להוסיף את הפרש הגובה המתקבל עקב זוית אוזני הריתום (שקל). רק אחרי שתרים את הרכב שלך על "ליפט" מהשילה ותראה איזו תנועה עצומה יש למתלים בכיוון מטה, תבין כמה חופש "גילגולי" ניתן לקבל ללא אביזר הריסון שנקרא מוט מייצב.

רוצה לראות קפיצים קשיחים באמת? תסתכל על משאית כבדה, ותראה שגם לה יש מוט מייצב.

מוט פנ-הרד מונע תזוזה של הסרן ביחס לשידלה על ציר הרוחב.

בברכה,
קיד.

גיתאי נוה
27-10-05, 00:02
קיד,

נדמה לי שמה שקובע את זווית הגלגול הוא לא מהלך הפתיחה של הגלגל החיצוני אלא דווקא מהלך הסגירה של הגלגל החיצוני, ואין ביניהם קשר ככל שידוע לי (אחרת הסופה היתה רכב נוח בטירוף...).

נמרוד,

אני מבין היטב את מונחי ההיגויים למיניהם ומשמעותם, רק לא הבנתי כיצד המייצב מעביר את הרכב ל'מוד תת היגוי' לכאורה, כאשר כרב בעל הנעה אחורית הוא ינטה, למיטב ידיעתי, תמיד להיגוי יתר.

גיתי

נמרוד
28-10-05, 00:41
אני מבין היטב את מונחי ההיגויים למיניהם ומשמעותם, רק לא הבנתי כיצד המייצב מעביר את הרכב ל'מוד תת היגוי' לכאורה, כאשר כרב בעל הנעה אחורית הוא ינטה, למיטב ידיעתי, תמיד להיגוי יתר.

גיתי

"מוד" זו לה המילה הנכונה. מדברים בדרך כלל על "נטייה". אתה צודק, יש נטייה טבעית להיגוי יתר ברכב עם הנעה אחורית כמו ג'יפ, ובדיוק בשביל זה הוסיפו בYJ ובסופה את המוט המייצב - בשביל לשנות את הנטייה של הרכב יותר לכיוון של תת היגוי-----> לאזן אותו. ומדובר על "נטייה", אפשר להכניס כל רכב במצבים מסויימים להיגוי יתר או לתת היגוי.

-->