PDA

צפייה בגרסה מלאה : זויות נסיעה

shlager78
29-01-16, 09:14
שאלת תם-
במיצובישי Q ארוך 2800 שנת 98,
מה הזויות הגבוליות שניתן לנסוע בהן בטיפוסים לפי המד הנמצא על לוח השעונים?,
קחו בחשבון שהג'יפ מוגבה 2.5".

לומד להכיר את הג'יפ.....:D

גלעד .ג.
29-01-16, 11:23
לא מאמין במדע הלא מדויק שיש בשעונים המקוריים...

ממליץ על ניסיון שנרכש במשך הזמן והטיולים.

Sent from my iPhone using Tapatalk

נדב ש.
29-01-16, 12:56
אם תמשיך להיסתכל על המד הזה אתה באמת תימצא את עצמך הפוך...

דרור ברלי
29-01-16, 14:45
ה"קלינומטר" הוא צעצוע עם הרבה דאווין שנועד להעביר מסר של "קוקפיט מקצועי/מאובזר/מפנק/מתוחכם" ובעיקר להרשים באולם התצוגה.
בפועל חסר תועלת או ערך ממשי.

כדי לקבל את נתוני הביצועים עפ"י היצרן תפתח את ספר הרכב - ותזכור שהנתונים מתייחסים לרכב סטנדרטי, ריק מציוד ונוסעים ובתנאי מעבדה מבוקרים.
בפועל - כל רכב לגופו, בהתאם למתליו, צמיגיו, גובהו, משקל הציוד שמועמס בו, פיזור ומיקום הציוד ברכב וכו'.

במקרה של פאג'רו Q - לא פעם נתקלתי במוגבהים שאם נתעלם לרגע ממרווח הגחון וזויות הגישה/נטישה/בטן הטובות יותר שלהם, בכל זאת טיפסו פחות טוב ואיבדו אחיזה מהר יותר מהסטנדרטיים. כנראה עניין של מרכזי כובד.

ד ו ר ו ן
29-01-16, 18:53
הבמקרה של פאג'רו Q - לא פעם נתקלתי במוגבהים שאם נתעלם לרגע ממרווח הגחון וזויות הגישה/נטישה/בטן הטובות יותר שלהם, בכל זאת טיפסו פחות טוב ואיבדו אחיזה מהר יותר מהסטנדרטיים. כנראה עניין של מרכזי כובד.
מוטות פיתול מתוחים (אין מהלך מקדימה)+קפיצים קשיחים יותר מאחור=-פחות אחיזה ופחות יכולת להעביר כוח לקרקע.

לגבי המד זוית,
הרגשת הבטן שלך לא אמורה לתת לך להגיע אף לא קרוב לזווית האמתית שהרכב ייפול על הצד.

בתיאוריה, במבדק סטאטי של הטיה, הרכבים האלו יודעים להגיע לזווית צד חריפה שאתה לא יכול לעמוד בה, בפועל, אתה תרגיש רע מאד הרבה לפניה.
עדיף להסתכל החוצה ולהבין את התחושת בטן מאשר להסתכל על המכשיר הזה.

נדב ש.
29-01-16, 19:05
פג'רו q נוטה להצליב ולהרים גלגלים ולהיתהפך הרבה יותר מהר מאחרים בגלל מהלכי מתלה קצרים מאוד ו"בזכות" נעילה אחורית, מניסיון הגעתי איתו למצבים כאלה של כמעט ו... במקומות שאחרים עברו הרבה יותר יפה.
יש הרבה סירטוני "הדגמה" ברשת.

asafk
30-01-16, 10:41
חשוב לומר שמה שהופך כלים כאלו הוא זווית משולבת. למשל ירידה של מדרגה אלכסונית. במצב כזה גם כשהרכב נופל על הגלגל הקדמי הרחוק יותר, והאחורי הנגדי שלו מתרומם באוויר בתנופה, הקלינומטר יראה שהרכב בכלל לא בשיפוע צד. כיוון שמדובר בשילוב לא מאוזן של מתלה נפרד מלפנים וסרן חי מאחור, זו סיטואציה שדורשת שהנהג יזהה אותה ויפעל בהתאם - בעיקר יימנע מבלימה - ולא יעסוק בטיסת מכשירים.

אסף.

asypeer
30-01-16, 22:21
פג'רו q נוטה להצליב ולהרים גלגלים ולהיתהפך הרבה יותר מהר מאחרים בגלל מהלכי מתלה קצרים מאוד ו"בזכות" נעילה אחורית, מניסיון הגעתי איתו למצבים כאלה של כמעט ו... במקומות שאחרים עברו הרבה יותר יפה.
יש הרבה סירטוני "הדגמה" ברשת.

http://youtu.be/6uovtvAoPLc

דקה 6:30

asypeer
30-01-16, 22:27
ועוד אינטילגנט מהיוםhttps://vimeo.com/153625552

31-01-16, 07:45
כול מה שנאמר לפני מאוד נכון
ממליץ מאוד לשים ספייסרים של 1.5"
על הגלגלים להרחבת בסיס הגלגלים
הרכב מתנהג אחרת לחלוטין יציבות גבוהה במיוחד בשפצים
אין כול תחושה או נזקים על מערכת ההגה
וזה לאחר שנה של שימוש

גלעד .ג.
31-01-16, 08:56
מצטרף להמלצה של עמירם בנוגע לספייסרים..

sportage
31-01-16, 11:52
רק לקחת בחשבון שזה מגדיל מאמץ במייסבים ומעיף בוץ לשמיים..

לגבי ההתהפכויות בשפ"צ, ברובן נגרמות מבחירת מסלול שגויה משולבת עם עודף נחישות בעליה, ולחיצה מיותרת בפניקה על הבלמים בירידה.

שום שעון לא יעזור למנוע טעות כזאת, בדטמה לשנורקל ופנסי ערפל...

Sent from my LG-D800 using Tapatalk

GodsFather
31-01-16, 17:38
רק לקחת בחשבון שזה מגדיל מאמץ במייסבים ומעיף בוץ לשמיים..

Sent from my LG-D800 using Tapatalk

אבל רשמו שזה לא עושה שום נזק נכון? אז למה להתווכח ועוד להוסיף נתונים הגיוניים?

asafk
31-01-16, 18:49
לדעתי וכבר כתבתי את זה - פאג׳רו דור 2 מוגבה, ״מתוח כמו קונדום״ כמו שמישהו אמר, חייב היפוך בולג׳וינט כדי להחזיר את מהלך הפתיחה והגמישות של המתלה הקדמי. זה יהיה ניכר בחריצים שם תהיה לו עוד תמיכה, ובירידות, ובכלל....
(וזו לא פעם ראשונה שאני כותב את זה, רק נראה לי שוב רלוונטי).

אסף.

GodsFather
31-01-16, 19:19
לדעתי וכבר כתבתי את זה - פאג׳רו דור 2 מוגבה, ״מתוח כמו קונדום״ כמו שמישהו אמר, חייב היפוך בולג׳וינט כדי להחזיר את מהלך הפתיחה והגמישות של המתלה הקדמי. זה יהיה ניכר בחריצים שם תהיה לו עוד תמיכה, ובירידות, ובכלל....
(וזו לא פעם ראשונה שאני כותב את זה, רק נראה לי שוב רלוונטי).

אסף.
ומי יודע לעשות את השינוי כראוי בארצנו אסף?

opl
31-01-16, 20:03
לי יש קיט. אני רק מפחד להרכיב בגלל רישוי וכו

asafk
31-01-16, 20:56
תרכיב, אף אחד לא ישים לב. מנסיון (בעצם... מה יש בקיט? חוץ מבולג'וינט וברגים מחוזקים? אם בקיט יש בלוק הגבהה הוא לא חובה).
זה כמעט BOLT-ON.
החשוב אחרי זה הוא לבדוק ברצינות כל כמה זמן את החופש בבולג'וינט - כי זה הופך להיות כמו בפראדו, אם לא בדקת, ונשבר - לא נעים בכלל.

אסף.

opl
31-01-16, 21:11
הקיט כולל ספייסר חרוט שיושב בין המשולש לבולגויינט ויש עליו קצת אורך. וגם ספייסר שיושב בין המשולש לשילדה לפיצוי. כהכנה קניתי בולגויינטים מקוריים ,תכננתי לצבוע את הכל בשחור וגם לקדוח לפחות זוג מהברגים לטובת חיבור פין פציל (כבר נפתחו לי ברגים כאלה).

asafk
31-01-16, 21:19
תרכיב בלי ספייסר ותראה שזה לא רע. אני ממליץ לעלות בהזדמנות במידת הבורג ובדרגת החוזק שלו. פין פציל נראה לי קצת מוגזם... יש דרכים נוחות יותר לאבטח ברגים נגד פתיחה.
אמור להראות משהו כזה (לקוח מאחד הפורומים האוסטרליים, מהארץ צילמתי רק התקנה של טרופר, למרות שנעשה גם בפג'רו וגם בטויוטה טנדר):

105763

אסף.

opl
31-01-16, 21:38
נראה, כמה מקומות ששאלתי לא ממש היו מוכנים לעשות כיוון למתלה שכזה, או לבצע את ההמרה (לאחר הרכבת הספייסרים).

מה שכן, אחרי שלוש שנים עם הרכב... המתלה הקידמי של הQ הוא דיי גרוע, ואני עדין.

דרור ברלי
31-01-16, 22:59
גרוע זה לא מילה ואתה מאוד עדין ודיפלומטי.
מתאים יותר לנסיעה מהירה, לא לשטח טכני.
ועדיין זו בעיה לא רק בפאג'רו. ירידת מדרגה אלכסונית גבוהה באמצע מורד תלול היא סיכון גדול לכמעט כל SUV שאני מכיר עם מתלה קדמי נפרד.

גלעד .ג.
01-02-16, 11:01
אבל רשמו שזה לא עושה שום נזק נכון? אז למה להתווכח ועוד להוסיף נתונים הגיוניים?

יש פעמים בהם ניסיון שווה הרבה יותר מאשר נתונים.

אצלי כבר שנתיים עם ספייסרים (אינצ הרחבה) ואין שום שינוי מורגש.

ובוא נגיד שאחרי 5 שנים תצטרף להחליף מיסב שנדפק בגלל ״העומס שהספייסר מייצר״- מבחינתי סיכון מחושב.

בכל מקרה שכל אחד יעשה את החשבון שלו...

LIRON5721
01-02-16, 23:45
נתקלתי במישהו שאומר שלהשים ספייסרים מקדימה ברכב עם לוקרים הספייסרים הורסים את הלוקר מה הסיבה לכך?

נמרוד
02-02-16, 08:55
נתקלתי במישהו שאומר שלהשים ספייסרים מקדימה ברכב עם לוקרים הספייסרים הורסים את הלוקר מה הסיבה לכך?

הסיבה לכך היא שמדינתנו היא דמוקרטיה עם חופש ביטוי, וכל אחד יכול להגיד מה שהוא רוצה :rolleyes:

נדב ש.
02-02-16, 11:59
גרוע זה לא מילה ואתה מאוד עדין ודיפלומטי.
מתאים יותר לנסיעה מהירה, לא לשטח טכני.
ועדיין זו בעיה לא רק בפאג'רו. ירידת מדרגה אלכסונית גבוהה באמצע מורד תלול היא סיכון גדול לכמעט כל SUV שאני מכיר עם מתלה קדמי נפרד.

עם רכבים שהמתלה האחורי הוא יחסית גדול(טרופר למשל), או מוגדל בעזרת דרופקיט וכדומה זה פחות מורגש, הרכב לא צונח למטה ולא מתנדנד על שתי גלגלים, זה עדיין לא "זה" אבל לפחות משהו.

לגבי הפיכת תפוח ועם/בלי ספייסר מתחתיו, זה ייתן עוד מהלך פתיחה אבל תשימו לב שזה מכניס את הפעמון החיצוני לזווית חדה עוד יותר וגורם לשחיקה הרבה יותר גדולה ואפילו שבר, אם כבר אז הנמכת כל הדיפ' הקידמי והחזרת הזווית של הציריות לקצת יותר טובה תפצה על השינוי הזה.

ד ו ר ו ן
02-02-16, 18:43
עם רכבים שהמתלה האחורי הוא יחסית גדול(טרופר למשל), או מוגדל בעזרת דרופקיט וכדומה זה פחות מורגש, הרכב לא צונח למטה ולא מתנדנד על שתי גלגלים, זה עדיין לא "זה" אבל לפחות משהו.
.

זה רחוק מזה..
גם אם המתלה נפתח הרבה, המרכב עדיין מגיע לשפצ קשה בירידת מדרגה אלכסונית.

סרן שיורד בצד אחד מעט יותר, משפר מעט מאד את מרכז הכובד, שממוקם גבוה במרכזו.

להבדיל מסרנים חיים בהם המרכב כמעט מאוזן.

נדב ש.
02-02-16, 19:52
המרכב אמנם בשפ"צ, אבל לפחות אין לך את הנחיתה כשיש גלגל באוויר, נניח כמו בתמונות הנ"ל, דמיין שאתה יורד על שתי גלגלים מוצלבים והשאר באוויר(זה בפועל יותר ממה שזה ניראה בתמונה), יש לך את אפקט הנחיתה לתוך השפ"צ שלנהגים לא מנוסים מפחיד יותר, כשכל הגלגלים על הקרקע זה פחות מורגש.

105803105804

נדב ש.
02-02-16, 19:57
ולדוגמא:
105806

opl
02-02-16, 20:03
אני משתדל מאוד שלא להכנס למצבים כאלה. כולל לקחת סיבובים ברדיוס גדול ורוורס על מנת להתיישר מול המדרגה.

נדב ש.
02-02-16, 20:19
לפעמים אין לך אופציה כזאת...
כמו שכתבתי לפני, עם הפג'רו הטרנו וטנדרים שהיו הגעתי למצבים כאלה ויותר חריפים כשאחרים עברו יותר באלגנט, יאמר לזכות הטרופר שבזכות מהלכי מתלה טובים מהשאר זה פחות מורגש.

asafk
02-02-16, 20:31
נכון שהטרופר גמיש יותר, ועדיין... הרכב בתצורה הזו מאוד לא מאוזן.
דווקא בכלים עם ארבעה מתלים נפרדים, ומהלך מתלה קטן יותר, ההתנהגות בסיטואציות כאלו הרבה יותר מאוזנת - הגלגלים אמנם באוויר אבל אין סרן שדוחף.

אסף.

ד ו ר ו ן
02-02-16, 20:58
המרכב אמנם בשפ"צ, אבל לפחות אין לך את הנחיתה כשיש גלגל באוויר, נניח כמו בתמונות הנ"ל, דמיין שאתה יורד על שתי גלגלים מוצלבים והשאר באוויר(זה בפועל יותר ממה שזה ניראה בתמונה), יש לך את אפקט הנחיתה לתוך השפ"צ שלנהגים לא מנוסים מפחיד יותר, כשכל הגלגלים על הקרקע זה פחות מורגש.

יש לך אפקט נחיתה על הגג..

אין קשר בין פתיחת המתלה ובין הנחיתה לתוך השפ"צ, כי החלק ש"נוחת" הוא הקדמי, ולא האחורי.
זה שהגלגל בדרופ-קיט יורד על לקרקע זו אשליה של מגע, כי אין עליו כלל משקל.

יש לו ערך חיובי מינימלי של סיוע מאד מצומצם בהורדת מרכז הכובד ביחס לאותו הרכב ללא דרופ-קיט, וזהו.
המרכב עצמו, נשאר באותה הזוית כמו רכב אחר ללא פתיחת מתלה כזו.

מה שקובע בירידה אלכסונית (או בהצלבות חריפות בירידה, גם ללא מדרגות) זה הגומלין בין סרן קדמי לאחורי, והאם הקדמי מסוגל לסייע באיזון המרכב.

נדב ש.
02-02-16, 21:35
דורון, אפשר להמשיך פה דיון על זה עוד שבוע... בגדול אתה צודק, עם סרנים חיים המרכב פחות בשפ"צ, בפועל את ההבדל רואים בשטח, רכב שמוצלב בירידה אלכסונית או כנ"ל בעליה ומתנדנד או מניף גלגלים באוויר התחושה אחרת לחלוטין לרעה.

ד ו ר ו ן
02-02-16, 21:39
רכב שמוצלב בירידה אלכסונית או כנ"ל בעליה ומתנדנד או מניף גלגלים באוויר התחושה אחרת לחלוטין לרעה.
מכיר,
תחושה מחורבנת של נפילה לפנים.
אבל היא נובעת מהיעדר מהלך מלפנים שבגללו הרכב רוכן קדימה בחריפות, לא בגלל שהסרן האחורי נפתח.

הסרן שנפתח לא ממתן כלל את הזוית אליה נכנס הרכב.

נדב ש.
02-02-16, 21:58
בדיוק. לא אמרתי שממתן, פתיחת המתלה האחורי מבטלת את הנידנוד ואיתו מתבטלת הנפילה, מה שנותן בין היתר יותר תחושת יציבות.

-->