PDA

צפייה בגרסה מלאה : תאורה נוספת- מה החוק אומר?

dio
04-02-16, 21:40
ערב טוב!
מה תקנה/ות לגבי תאורה נוספת (גשרי תאורה, לג ברים למינהם וכו׳)? מותר? אסור?
שמעתי מגוון דעות וכולן שונות
מה האמת?

tom1105
04-02-16, 21:47
אסור , מותר 2 מנורות שגובה האלומה לא יהיה יותר גבוה מאורות הדרך...

sent from my WJ

dio
04-02-16, 21:58
ואם זה מכוסה?

ד ו ר ו ן
05-02-16, 00:11
אין התייחסות לצורה.
צריך שלא יהיה גבוה מהפנסים הראשיים של הרכב, ומתג נפרד ממערכת התאורה הרגילה.

dio
05-02-16, 09:38
איזה תקנות דפוקות - אין מילה אחרת. מעניין איך זה בדיוק פוגע בבטיחות? הרי זה תאורת עבודה- כמובן מתג נפרד ולא מדליקים בכביש. העיקר לאסור.
עדיף היו אוכפים את אלו ששמים קסנון בכאילו בפנסים שלא ניתנים לכיוונון ומסנוורים את כולם....

guy888
05-02-16, 09:42
מותר להתקין זרקור אחד ובלבד

שניתן לכוונו מתא הנהג

סעיף 349 לתקנות התעבורה

ד ו ר ו ן
05-02-16, 10:02
מותר להתקין זרקור אחד ובלבד
שניתן לכוונו מתא הנהג
סעיף 349 לתקנות התעבורה
לא מדויק.
תבדוק שוב.
יש הבדל בין זרקור עבודה ותאורה קדמית.

guy888
05-02-16, 10:20
אני מבין את ההבדל, אני ציינתי את הסעיף שמדבר על זרקור ולא תאורה קידמית

נמרוד - מערד
05-02-16, 11:54
אסור להתקין פנסים נוספים, או מתקן מפיץ אור, כולל תאורה צבעונית בגחון, חייב אישור מרשות הרישוי, בניגוד לתקנה 350 {א} לתקנות התעבורה.
נמרוד

dio
05-02-16, 13:03
ולא ניתן לאשר אני מניח?

zerez
05-02-16, 13:17
כפי שנאמר בתחילת השירשור מותר להתקין אורות ערפל שיהיו מתחת לקו האור של האור הנמוך בפנסים הראשיים.

ד ו ר ו ן
05-02-16, 14:38
כפי שנאמר בתחילת השירשור מותר להתקין אורות ערפל שיהיו מתחת לקו האור של האור הנמוך בפנסים הראשיים.
תיקון:
גובה האלומה לא יעבור את האלומה הראשית.
הפנס הנוסף לא חייב להיות פיזית נמוך יותר, אלא האלומה לא יכולה להאיר גבוה יותר מפנסי החזית.

בתקנה אין שום התייחסות לסוג או צורת הפנס (בהתייחס ללדבאר או דומה), כנראה שמהסיבה הפשוטה שלא היו כאלו כשהתקני נוסחה.

אמיר מ
05-02-16, 15:24
לא מכיר את התקנה, אבל אתמול, עבר מולי ג'יפ בכביש הגישה לישוב, עם כל האורות שעל הגגון דולקים. גשר תאורה ועוד שני פנסי לד דולקים ושורפים לך את העניים בכביש צר ודי חשוך. כשיש חמורים כאלה כדאי שתהינה תקנות וגם אכיפה. אותו דין גם לאלה שנוסעים עם כל סוג תאורה (מקורית) דולקת, אור ערפל מלפנים ומאחור, וכן כל אלה שמחליפים את הנורות בפנסי החזית ומסנוורים..

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

אייל
05-02-16, 19:38
דווקא מותר... על פי תקנה 347:

פנס ערפל
תק' תשמ"ז-1987

347. (א) בנוסף לפנסי החזית, כאמור בתקנה 334, מותר להתקין ברכב מנועי בחזיתו לא יותר משני פנסי ערפל אשר אורם לבן או צהוב ושיופעלו בנפרד מפנסי החזית.

תק' (מס' 5) תשס"ח-2008

(ב) פנס הערפל יותקן בגובה של לא פחות מ-25 ס"מ מפני הקרקע ושום נקודה המוארת באורו לא תהיה גבוהה מהנקודה הגבוהה ביותר המוארת בפנסי החזית כשהם מאירים באור נמוך.

יונתןמצפה
05-02-16, 20:28
דווקא מותר... על פי תקנה 347:

(ב) פנס הערפל יותקן בגובה של לא פחות מ-25 ס"מ מפני הקרקע ושום נקודה המוארת באורו לא תהיה גבוהה מהנקודה הגבוהה ביותר המוארת בפנסי החזית כשהם מאירים באור נמוך.

ואיך אפשר לבדוק את זה (שוטר/טסט)?
בהינתן שמדובר באור שונה לגמרי- אורות הדרך ברכב מאירים בצורה יחסית ממוקדת ובד"כ פנסי הלד השונים נותנים תאורת הצפה שלא ממש אפשר לראות איפה היא מתחילה/נגמרת.

אייל
05-02-16, 20:29
מול קיר. ואם אתה לא מצליח לראות אותם תחת האורות הנמוכים, לא חוקי.

נמרוד - מערד
05-02-16, 20:34
לא מדובר על פנסי ערפל, אלא על כל השאר.
נמרוד

יקיר גרין
05-02-16, 22:38
אני לא אוהב פנסים על הגג לנסיעה, הם מאירים את המכסה מנוע ומפריעים לראות בחוץ.
על הפגוש הקדמי יותר הגיוני.
מנסיון שלי גם בוויטארה וגם הטויוטה, אם הפנסים מכוסים, בטסט לא אמרו כלום (האמת פעם אחת הגעתי לטסט בלי שהיו מכוסים, ואמרו לי להוריד אותם, חזרתי לטסט חוזר עם גרביים על הפנסים, ואז אישרו), אבל זה היה לפני כמה שנים ...

dio
06-02-16, 10:10
אני לא רוצה על הגג. לJK יש מקום בצידי השמשה הקדמית. לפי התקנה- אם הם מאירים מתחת לאור נמוך- אז מותר? שאלה איך להוכיח זאת לשוטר/בוחן?

tom1105
06-02-16, 10:50
אתה מתעלם ממה שכתוב... כל האלומה צריכה להיות מתחת לאורות הדרך... לא רק הנקודה הסופית...

sent from my WJ

zivo
06-02-16, 10:59
סליחה על השאלה המתריסה, אבל למה?
למה להתקין עוד (לפחות 2) מנורות?
חוץ "מדאווין" ?

אני שואל, מפני שאם הסיבה זה לשפר תאורת נהיגה, אז החלפה של הנורה המקורית, בלד מתאים ( בעיקר דגש על אורך גל \ צבע) , עושה עבודה מצויינת, מבלי לעשות פרובוקציות.

tom1105
06-02-16, 11:08
חוץ "מדאווין" ?

אני שואל, מפני שאם הסיבה זה לשפר תאורת נהיגה, אז החלפה של הנורה המקורית, בלד מתאים ( בעיקר דגש על אורך גל \ צבע) , עושה עבודה מצויינת, מבלי לעשות פרובוקציות.
בלילה תאורה נוספת עוזרת מאוד... במיוחד שהיא מגיעה מזווית אחרת...
הבעיה היא שזה לא כל כך חוקי...

sent from my WJ

גלעד .ג.
06-02-16, 11:46
תרכיב זוג פנסי לד על הטמבון וסע לשלום...
לא צריך לעשות מכל דבר סיפור גדול, נסענו כך שנים וכך גם יהיה בהמשך.

Sent from my iPhone using Tapatalk

ד ו ר ו ן
06-02-16, 11:59
חוץ "מדאווין" ?

כי זה חוקי, ופשוט מאד לביצוע?

ולחילופין, נורות חזקות משמעותית בפנס קיים גם מחייבות שדרוג חיווט החשמל, לרוב לא מתאימות לרפלקטור ואז אתה לא מקבל את האפקט הנכון למעט סינוור כל מי שמולך, ובסוף זה גם לא חוקי..

zivo
06-02-16, 12:57
בכוונה לא נכנסתי לחוקיות ( יש פה הרבה פרשנויות, ואני לא בטוח מי העמיד את זה במבחן משפטי אמיתי), ולכן הסתפקתי באמירה לא לעשות פרובוקציות.
מעבר ללד, לא מצריך שום שידרוג של מערכת החשמל, בדיוק הפוך.
גם אם המערכת טיפה עיפה, והתאורה נחלשה, לד פחות רגיש למתח, וצורך פחות זרם.
ל H4 הלוגן יש בסביבות 1800 לומן ( ואורך גל בסביבות 3800),
אני החלפתי ללד של 3800 לומן (4300K), זה לא שינוי צבע שצועק, אבל ההבדל בתאורה מרשים.
הטרופר מאיר כמו מכונית מודרנית.
לגבי נהיגת לילה בשטח. בהנחה של צריך את זה כל יום, למה לא לעשות משהו עם פרוק מהיר?

ד ו ר ו ן
06-02-16, 13:23
עברתי טסטים ובדיקות בכביש עם 2 זרקורים על הפגוש בגובה הפנסים הראשיים, מעל 20 שנה עם יותר מרכב אחד.

עם כיסוי ובלי כיסוי.

פעם אחת שאלו על מתג נפרד, ובאחרת גם רצו לראות אותו.

זהו.
זה מקרה קלאסי של שחור ולבן, תרתי משמע.

בתא כפפות יש לי עותק מודפס של התקנה כנגד אידיוטים.

הלד H4 שלך עבר טסט בהצלחה?

asafk
06-02-16, 13:27
זוג פנסים על הפגוש הם פתרון מעולה לפנסי נהיגה, ולא חייבים להתעקש על יותר מזה. מכוונים אותם נמוך ליומיום, וכשרוצים מרימים קצת. בדיפנדר היו לי עוד לפני טכנולוגיית הלד, זוג זרקורי SPOT עם נורות 100 וואט, והדבר הזה האיר ליותר מ 100 מטר (שזה יותר ממה שצריך גם לנהיגה ממש מהירה), וזה היה מספק לחלוטין. היום בעידן הלדים יש קומבינציות של הצפה + ספוט שיעשו עבודה מצויינת במיקום הזה.
לתאורה על הגג יש יתרון בנהיגה מאוד מהירה - אבל אז חייבם לקחת בחשבון מניעת סינוור ממכסה המנוע. היתרון הוא בזה שהצללים יותר רכים, מה שהופך את תמונת הקרקע לפחות דרמטית.

אסף.

liontamer84
06-02-16, 15:21
בכוונה לא נכנסתי לחוקיות ( יש פה הרבה פרשנויות, ואני לא בטוח מי העמיד את זה במבחן משפטי אמיתי), ולכן הסתפקתי באמירה לא לעשות פרובוקציות.
מעבר ללד, לא מצריך שום שידרוג של מערכת החשמל, בדיוק הפוך.
גם אם המערכת טיפה עיפה, והתאורה נחלשה, לד פחות רגיש למתח, וצורך פחות זרם.
ל H4 הלוגן יש בסביבות 1800 לומן ( ואורך גל בסביבות 3800),
אני החלפתי ללד של 3800 לומן (4300K), זה לא שינוי צבע שצועק, אבל ההבדל בתאורה מרשים.
הטרופר מאיר כמו מכונית מודרנית.
לגבי נהיגת לילה בשטח. בהנחה של צריך את זה כל יום, למה לא לעשות משהו עם פרוק מהיר?

אשמח לקבל לינק, גם הטרופר שלי היה רוצה יותר תאורה.

dio
06-02-16, 16:48
אין קשר לדאווינים. פנסים כמו שהראתי ניתן לכוון לפי צרככה (לאזור האוהל או לחבר שצריך תיקון/חילוץ) עם פנסי פגוש בלבד זה בעיתי, הרי לא תמיד חזית הרכב מופנת לכיוון הדרוש. זרקאור נישא? לפעמים מסורבל. ומה עם תאורת עבודה אחורית? אור נוסף בנסיע לאחור בשטח? יש מגוון שימושים לא רק סינוור משתמשי הדרך.
אף אחד פשות לא מעוניין לשנות את התקנה מלפני קום המדינה. מע בעיה לקבוע קריטריונים (כיסוי,מתג נפרד, סוג האור...) ואכיפה (קנס על הדלקה בכביש)?

JustDoB
06-02-16, 16:55
אחד החסרונות בגובה הטמבון הוא שכל לכלוך שמשפיע על הפנסים הראשיים משפיע באותה מידה גם על הלדים - בעיקר בוץ.
פרט לזה - עדיף בפגוש.

[emoji41]

asafk
06-02-16, 17:00
בכל הג'יפים שלי היה פנס עבודה (היצף) מותקן מאחורה בגובה הגג. זה מעולם לא הפריע לאף שוטר למרות שזה לא חוקי. מה שאי אפשר לומר על פנסים שמותקנים על הגג ומופנים קדימה. בקמפר יש לי פנס מגנטי (וזה מטופש כי הגג מפיברגלאס, אבל אם צריך אני מקבע אותו בנסיעה לג'ריקן שעל הגג) עם שלט רחוק מתוך הרכב. מאוד נוח למשל כשמחפשים נקודה להתמקם בלילה.

אסף.

zivo
06-02-16, 17:21
אשמח לקבל לינק, גם הטרופר שלי היה רוצה יותר תאורה.
http://www.aliexpress.com/item/3600LM-30w-cree-ETI-Chips-H4-led-headlight-lamp-Hi-Lo-auto-H13-led-car-headlight/32279361053.html

שים לב שזו מנורהבגימור P68 (עמידות למזג אוויר ורטיבות).
חשוב בזמן ההזמנה לבקש 4300K , אחרת תקבל 6000K , וזה כבר צועק לשמים.

zivo
06-02-16, 17:29
אין קשר לדאווינים. פנסים כמו שהראתי ניתן לכוון לפי צרככה (לאזור האוהל או לחבר שצריך תיקון/חילוץ) עם פנסי פגוש בלבד זה בעיתי, הרי לא תמיד חזית הרכב מופנת לכיוון הדרוש. זרקאור נישא? לפעמים מסורבל. ומה עם תאורת עבודה אחורית? אור נוסף בנסיע לאחור בשטח? יש מגוון שימושים לא רק סינוור משתמשי הדרך.
אף אחד פשות לא מעוניין לשנות את התקנה מלפני קום המדינה. מע בעיה לקבוע קריטריונים (כיסוי,מתג נפרד, סוג האור...) ואכיפה (קנס על הדלקה בכביש)?
תסתכל מה כתב אסף בהמשך.
הצרכים של אור להתארגנות ,הם שונים מאור לנהיגה.
לצורכי התארגנות, קניתי ב 95 ש"ח מנורת לד, הצפה 30W , 220V.
בעשרה ש"ח נוספים, קניתי דריבר ללד 12V 30W , והחלפתי למנורה את הדריבר.
ב105 ש"ח יש לי תאורת 12V הצפה להתארגנות.
לא עושה לי שכל לנסוע עם פנס כזה קבוע על הגג, על ההגגון מאחור יש לי זרוע מתקפלת, והפנס מורכב עם חיבור מהיר.
(למען הדיוק, זה היה הסידור ברכב הקודם, בנוכחי עוד לא הגעתי להתקנה הזו).

dio
06-02-16, 17:42
אני מבין. יש לי תאורה נוספת מקורית בתוך הפגוש. היא מאירה מצויין בדיוק עד הרגע שמתכסה עם בוץ. והם גם לא מאירים בצדדים. לכן פנסים על הפגוש לא יתנו לי הרבה. פנסים על הגג אני לא מבין וגם לא צריך. פתרון מושלם עבורי- פנסים בצידי השמשה- לשם כך יוצר השרשור. עכשיו אני יודע שזה לא חוקי. מצד אחד יש לי 3 שנים עד הטסט- רכב חדש. מצד שני- יש אופציה ליפול על שוטר או בוחן עקשנים במיוחד.
ועדיין- ישנה בעיה בתקינה (לא רק אורות)- ולצערנו זה לא מעניין אף אחד- פעם הבאה כשמדינה תבקש להתנדב בזמן הסערה- שהם ינסו לנסוע בכלים סטנדרטים...

asafk
06-02-16, 22:11
פנס מתחת לשמשה שאתה יכול לפתוח חלון ולסובב - כמעט חוקי..

אסף.

dio
06-02-16, 22:22
באיזה דרך?

asafk
06-02-16, 22:28
כי מותר להתקין פנס אחד שאפשר לכוונן מבפנים.
ולפתוח חלון לכוונן את הפנס יכול ליפול בתוך הקטגוריה הזו...?

אסף.

dio
06-02-16, 22:35
ליתר בטחון אדפיס את התקנה ומקסימום אפרק את הפנסים- עניין של 10 דקות

JustDoB
06-02-16, 22:48
http://images.tapatalk-cdn.com/16/02/06/f0200ee5c8b8d66bd256fdf65bb28c2f.jpg
כל התשובות נכונות [emoji6]

[emoji41]

dio
06-02-16, 22:56
אמריקה זה לא פה...