PDA

צפייה בגרסה מלאה : סיפורה של אנדרטה "מחוללת"+רעיון למסלול

דידין
17-02-16, 18:30
מי מכיר את הסיפור מאחורי אנדרטה זאת ?

106200

דידין
18-02-16, 18:00
המסלול המוצע הוא חציית יער בלפור ממגדל העמק עד הכניסה לאיכסל כשבדרך נעבור ליד "סיפור היסטורי מעניין.
המסלול ברובו קל (שבילי קק"ל יש להזהר משריטות) אבל רצוף חורשות ירוקות ,קרחות יער /פריחה/נופי העמק המרהיבים ומלוא חופניים אויר נקי.

ראשית מפת המסלול שאנו ערכנו

106242

כשלמעשה התחלנו אותו בשביל ממול לקיבוץ שריד המוביל דרך פריחת רקפות מדהימה לכיוון מגדל העמק ומשם דרך איזור התעשיה הדרומי של מגדל העמק- מזרחה...
חדי העין יבחינו גם שסימנתי שאין מעבר לכיוון חניון יער בלפור (המשושה האדום בצד שמאל העליון של המפה).
הדרך מזרחה כאמור עוברת ב " יער המכושף" של גניגר בו העצים צומחים באלסון.

106243

106244

106245

106246

גם אורח מציץ לרגע (להתמצאות- בצד ימין של השביל- בית הקברות של גניגר)

106247

תוך כדי נסיעה הבחנו באנדרטה ניצבת בדד , כשהתקרבנו ראינו שמישהו פשוט הוריד את כל לוחות השיש סביבה ( הרבה גרפיטי בערבית סביב).

106248

בירור מעמיק על האנדרטה (תודה ל זיוה רענן ואברהם מעוז מגיניגר)העלה סיפור מעניין ומוסתר.
האנדרטה הוקמה לזכרה של בלאנש דאגדייל מי שהייתה אחייניתו של לורד בלפור (ההוא מההצהרה ...) שהייתה גם היא ציונית בנשמתה...ביער בלפור כשהיא צופה לעבר המושב בלפוריה .
סיפורה המדהים מובא בספר "ימי הכלניות" של תום שגב ורצוי גם לקרוא בין השורות !

106249

בלאנש עצמה נפטרה ב 13 למאי 1948 (יום לפני הכרזת המדינה) ומסופר שכשכבה על ערש-דווי סיפרו לה שבעוד כמה ימים תוכרז הקמת המדינה והיא בכוחותיה האחרונים אמרה שזה יהיה היום המאושר בחייה !

האנדרטה הגדולה עצמה, נחנכה ב 1958 בנוכחות בן גוריון, משה שרת , גולדה מאיר ועוד אנשי שם מהגוורדיה הציונית.
עם השנים כנראה השכנים מלמעלה החלו "בפירוק" האנדרטה הנוכחית, לכן אברהם מעוז החליט להקים אנדרטה אלטרנטיבית (קטנה יותר) בחצר בית הספר בגניגר ששם היא תהייה גם מאובטחת יותר וגם אפשר להשקיף על בלפוריה.
ליד האנדרטה "החדשה" ישנו גם שלט הסבר עם סיפור המעשה (לא הייתי שם עדיין).

יונתןמצפה
18-02-16, 23:20
אכן סיפור מעניין שגם אותו מספר שביל יזרעאל החדש שסומן לאחרונה (הבאתי אותו בחידתך הקודמת על מהלול).
האם ביקרת גם ב"יום הולדת לחרוב" ובמגדל המים העתיק?
האנדרטה המעודכנת נמצאת ממש בסמוך לעוד אתר בעל משמעות היסטורית שהביקור בו מתאפשר בתיאום מראש עם אותו האיש מגניגר שסיפר את סיפורה של האנדרטה. (מערת הפלמ"ח)
ובכלל האזור ה"משעמם" לכאורה הזה מלא עד בלי קץ בסיפורי מורשת והיסטוריה של ראשית התיישבות בעמק.
ואם כבר באזור, שווה גם לעשות מאמץ ולחפש את בית הכנסת העתיק ביפיע...

ראו את המפה של השביל כאן: (בקישור אפשר להגדיל בלחיצה את האזור הרצוי)
http://www.emekyizrael.org.il/_Uploads/dbsAttachedFiles/shvilmapa.jpg

http://www.emekyizrael.org.il/_Uploads/dbsAttachedFiles/shvilmapa.jpg

דידין
18-02-16, 23:48
תודה על ההארות/הערות

הטיול לא היה בגניגר עצמה.
במגדל המים הייתי מזמן.
במסגרת בדיקת החומר במרשתת , ראיתי גם את הקישור למערת הפלמ"ח, אבל חשבתי שהכוונה למערת הפלמ"ח במשמר העמק, אז לא התעמקתי בנושא.

לגבי בית הכנסת ביפיע - הייתי לפני כ 4 שנים, זה נמצא מתחת לעמודים של בית דירות שבנוי מעליו ומה שרואים למעשה זה רק כמה בסיסי עמודים. יותר מעניין זאת הכנסייה העתיקה "מאר יעקב".
אני שולח קישור לסיור שערכתי ביפיע בזמנו (לאוהבי הז'אנר)

http://www.agenda.co.il/123/forum/702659

-->