PDA

צפייה בגרסה מלאה : עמוד ענן על אייפד - סטיה במפת סימון שבילים

TheTraveller
04-03-16, 08:30
שלום לחברי הפורום,

אני מטייל עם אייפד אייר שמותקנת עליו תכנת עמוד ענן.
לפני כשבועיים רכשתי מפת סימון שבילים ואני מנווט לסירוגין איתה ועם המפה הלבנה.

שמתי לב שבעוד במפה הלבנה אני תמיד על השביל, במפת סימון השבילים ישנה סטייה קטנה, והנקודה הכחולה שמסמנת את מיקומי נמצאת קצת מעל או מתחת לדרך שעליה אני נוסע.
אני מניח שהבעיה היא לא במכשיר כי כשאני עומד בנקודה מסויימת ומחליף בין המפות - הסטייה קיימת רק במפת הסמ"ש.

האם מישהו נתקל בתופעה הזו?

האם ישנה דרך לכייל ידנית את מפת סימון השבילים?

תודה

erezgur
04-03-16, 09:01
אין דרך לכייל ידנית בעמוד ענן.
בהחלט ייתכן שבחלק מהשבילים תראה סטיות, שים לב אם מדובר באותה סטייה בכל המקומות.

Sent from my LG-H960 using Tapatalk

ד ו ר ו ן
04-03-16, 09:28
, והנקודה הכחולה שמסמנת את מיקומי נמצאת קצת מעל או מתחת לדרך שעליה אני נוסע.
שים לב שהקנ"מ של הדרך במפה הוא בהגזמה גדולה, על מנת שתוכל לראות את סימון הדרך.
לפי הקנ"מ, רוחב הדרך היה צריך להיות בין 50-100 מטר, כשבפועל היא רק 3-5מטרים.

זה ממחיש לך שהסטייה היא משולבת של ה-GPS, יחד עם הסטייה המובנית במפה, ולכל מפה יש את הסטייה שלה, ולא תמיד באותו הכיוון.

מה שאומר בגדול שהסימון והקואורדינטות שמופיעות לך הן בכל מקרה בסטייה של כ-50מ' רדיוס בכל רגע נתון, אם אתה לא עומד בדיוק על נקודה מוגדת כמו טריג או נקודת סימון של המרכז למיפוי.

TheTraveller
04-03-16, 21:37
מבין שמדובר בתופעה סבירה ולא בתקלה.
תודה ארז ודורון על התשובות - על עניין הקנ"מ לא חשבתי אבל זה נשמע מאוד הגיוני, עוד לא יצא לי לעבוד ע"מ מפות של 1:25K
שבת שלום

ד ו ר ו ן
05-03-16, 09:19
הסמ״ש והלבנה שתיהן בקנ״מ 1:50.
לא 25.

והסטייה קיימת בכל מפה מהיותה פשרה של נסיון להציג גוף כדורי במצב שטוח.

תיקח דף משבצות A4, ותנסה לעטוף כדורגל.
תראה כמה כפלים וקימוטים תקבל.
זה האתגר של יצירת מפה, והקפלים משפיעים על כל הדף.

steed
14-03-16, 10:37
שתי המפות משתמשות באותה התמרה מתלת-מיימד לדו-מיימד - זו שמוגדרת עבור רשת ישראל. גם מיקום ה GPS מותמר על פי אותה הגדרה. אם הסטיה היא מאותו שביל שמופיע בשתי המפות, אז היא לא תוצאה של ההתמרה ל דו-מיימד.

הסטיות בין ה GPS למפה יכולות לנבוע מחוסר דיוק במפה המקורית וגם בהמרה של המפות לפורמטים של תוכנות הניווט. למשל, אם המפה נסרקה מנייר במקום לעבור התמרה דיגיטלית מהמקור היא צריכה לעבור תהליך של עיגון (georeferencing) שמגדיר את מיקומה על הגלובוס. זה החיסרון של השיטה מול מפות שנבנות ממידע GPS ונוצרות בעיבוד דיגיטלי מלא.

ד ו ר ו ן
14-03-16, 23:32
. זה החיסרון של השיטה מול מפות שנבנות ממידע GPS ונוצרות בעיבוד דיגיטלי מלא.
אלא אם השתמשת בפרמטרים גיאודטיים, גם בשיטה הזו יהיו סטיות של מטרים עד עשרות מטרים בין המיקום למפה, גם אם היא וקטורית.
וגם אם זה בפרמטרים גיאודטיים, המפה תהיה בסטייה של מטרים בודדים, ובשכלול הסטייה של מכשיר GPS מסחריים רגילים, תקבל שגיאה כוללת של כ-10 מטרים לכל הפחות, ואם זה בתנועה, בו ה-GPS לא יכול לבצע ממוצע שגיאות, אז הסטייה תהיה בכיוון של 20+ מטרים.

בתרגום לתצוגת מפה עם הקצנת הסימבולוגיה, אתה תופיע כסימון בקוטר של כ-50 מטרים בכל מקרה..

בת'כלס, אין מפה וקטורית למטיילים ברמת דיוק של פחות מ-20-30 מטרים, וגם לא צריך.

אם אתה נמצא גם 50 מטר מהנקודה שאתה רוצה להגיע אליה, ולא מסוגל להרים את הראש כדי לזהות אותה בעיניים, כנראה שאתה לא צריך להיות בשטח.

steed
15-03-16, 20:40
אלא אם השתמשת בפרמטרים גיאודטיים, גם בשיטה הזו יהיו סטיות של מטרים עד עשרות מטרים בין המיקום למפה, גם אם היא וקטורית.
כל מי שמכין מפה משתמש בפרמטרים האלו.

וגם אם זה בפרמטרים גיאודטיים, המפה תהיה בסטייה של מטרים בודדים, ובשכלול הסטייה של מכשיר GPS מסחריים רגילים, תקבל שגיאה כוללת של כ-10 מטרים לכל הפחות, ואם זה בתנועה, בו ה-GPS לא יכול לבצע ממוצע שגיאות, אז הסטייה תהיה בכיוון של 20+ מטרים.

בתרגום לתצוגת מפה עם הקצנת הסימבולוגיה, אתה תופיע כסימון בקוטר של כ-50 מטרים בכל מקרה..
מנסיוני, דוקא בנסיעה ה GPS יותר מדוייק. הדיוק של מכשירי ה GPS משתפר כל הזמן עם השיפורים באלגוריתמים לעיבוד האותות. אפילו בטלפונים ה GPS נותן שגיאה של פחות מ-10 מטר ואפילו פחות מ-5 מטר תחת שמיים פתוחים.

בת'כלס, אין מפה וקטורית למטיילים ברמת דיוק של פחות מ-20-30 מטרים, וגם לא צריך.
הנתונים של OpenStreetMap הם ווקטוריים ובדיוק גבוהה יותר, עפ"ר.
נתונים ווקטוריים מעודכנים של OpenStreetMap זמינים לכל דורש בכתובת http://download.geofabrik.de/asia/israel-and-palestine.html

כל עוד הדיוק נשמר, אין חשיבות אם המעבר מנתונים ווקטוריים נעשה על הטלפון של מישהו או בשרת שמכין את המפה, כמו במקרה של מפת הטיולים החופשית.

אם אתה נמצא גם 50 מטר מהנקודה שאתה רוצה להגיע אליה, ולא מסוגל להרים את הראש כדי לזהות אותה בעיניים, כנראה שאתה לא צריך להיות בשטח.מסכים!

ד ו ר ו ן
15-03-16, 22:56
מנסיוני, דוקא בנסיעה ה GPS יותר מדוייק. הדיוק של מכשירי ה GPS משתפר כל הזמן עם השיפורים באלגוריתמים לעיבוד האותות. אפילו בטלפונים ה GPS נותן שגיאה של פחות מ-10 מטר ואפילו פחות מ-5 מטר תחת שמיים פתוחים.
!
5-10 מטרים רדיוס מהנקודה, לא קוטר.
משמע במקרה הטוב בועה של 10-20 מטרים, וזה אחרי מיצוע סטאטי בעמידה.
וזה בלי חיבור לסלולר או WiFi.

לעולם בתנועה המיקום שלך יהיה פחות מדויק כי יש פער בין הקליטה של האותות משלושה לווינים לפחות, ועיבוד התוצאה.

בעמידה ממושכת הגעתי עם GPS פשוט לדיוק של 2 מטרים מהסימון.

בסוף, למפה יש פשרה של דיוק כדי לכסות שטח, והנוסחאות של שורש סכום ריבועי הסטיות לא מאפשר להגיע לדיוק המקסימלי של כל מרכיב בנפרד (GPS +המפה).

ד ו ר ו ן
15-03-16, 23:27
Null

TheTraveller
30-04-16, 12:13
עדכון אחרי שימוש של חודשיים:
לא יודע אם זה רק אצלי או רק באייפד אבל חוסר הדיוק די מובהק במפת הסמ"ש וכמעט ולא קיים במפה הלבנה.
לא קריטי אבל קצת מציק בעין - במיוחד כשמחליפים בין מפות ורואים בבירור שבלבנה אני על השביל ובסמ"ש לא...

ד ו ר ו ן
30-04-16, 17:44
הסמ״ש השתנה עם השנים, ולא חופף לשבילים הישנים.

אז אתה יכול להיות על השביל, אבל הסמ״ש במקום אחר.

בחיבור נקרות-ציר המעיינות לדוג׳, יש הבדל של מאות מטרים בין הסמ״ש למיקום הפיזי שלו כיום, כשבשטח, השביל המקורי עדיין קיים.

איל מ
01-05-16, 09:03
אצלי יש תופעה דומה על מפות סמש באורוקס.
בלי להיות מומחה גדול ובלי להשתמש במילים מפוצצות כמו "גיאודטים" או "סכום ריבועי" אני יכול להגיד די בוודאות שהסטיה נובעת פשוט מנתונים לא נכונים של מיקום המפה.
ןאין לזה קשר לגודל הסמן כי קבןע הוא מראה אותך בסטיה קבועה (לא זוכר לאיזה כיוון כרגע).
כמובן שאין לזה שום משמעות פרקטית בשטח אבל זה בהחלט מציק בעין.
אני מניח שבאורוקס אני יכול לתקן אבל לא שווה לי את ההתעסקות.

steed
01-05-16, 14:56
לגמרי.
מיקום שגוי קורה במפות סימון השבילים הישנות גם בכבישים ורחובות שלא זזו עם השנים.

נדב42
01-05-16, 15:09
הסטייה היא גם בכבישים או רק בשבילים ?
אם רק בשבילים אז פשוט השבילים מסומנים במקום אחר, אם גם בכבישים אז בעייה ביצירת קבצי המפה ...

TheTraveller
01-05-16, 19:56
הסטייה היא גם בכבישים או רק בשבילים ?
אם רק בשבילים אז פשוט השבילים מסומנים במקום אחר, אם גם בכבישים אז בעייה ביצירת קבצי המפה ...

גם בכבישים.

דוגמא קבועה שאני שם לב אליה היא שכשאני על כביש 1 מתל אביב לכיוון נתב"ג, אני רואה את עצמי ב-SHIFT של 50 מטר שמאלה, בדיוק על הצד הנגדי שנוסע מנתב"ג לתל אביב...

קצת מוזר לראות את הנקודה שמייצגת אותי נעה מזרחה אבל על הכביש שבצד השני...

נדב42
01-05-16, 19:57
אז מי שהכין את המפה לא דייק ...

steed
01-05-16, 20:08
מי שמיקם את הסריקה של המפה הכניס את רוב הסטיה.

ד ו ר ו ן
01-05-16, 21:00
אני מכיר סטיות נקודתיות, אבל לא רציפות בצורה שאתה מתאר.

יכול להיות גם שהGPS במכשיר שלך ספציפית לא תקין.

במכשירים ״של פעם״, יכולת להכניס פרמטרים שונים לקבלת רמות דיוק מקומיות באיכות שונה, אבל בסלולר זה די קבוע.

מה שאתה מתאר הוא עיגון לא תקין של המפה הסרוקה, אבל אז השגיאות האלו היו רציפות על כל המרחב ולא רק במקום אחד, והתלונות היו רבות מאד.

בחג השתמשתי כל הזמן בעמוד-ענן בשטח, מהמרכז לערבה.

היו נקודות בעיקר בתפר בין גליונות, אבל רוב הזמן הסטייה היא מקובלת ביחס לרזולוציה של המפה והמכשיר.

boaz avrahami
01-05-16, 21:28
לכאורה זה נשמע שהדאטום לא מתאים אבל לא מצאתי בעמוד ענן על אייפון או באייפון דרך לבחור בין דאטום שונים למפה ספציפית

אגב, למרות שלרוב אני מנווט עם טונאב ושבילנט, יש לי על אותו מכשיר ( אייפד 1) גם עמוד ענן סמ״ש ואני לא זוכר סטיות כאלו כפי שאתה מתאר

steed
02-05-16, 11:10
אני מכיר סטיות נקודתיות, אבל לא רציפות בצורה שאתה מתאר.
תכיר בבקשה:

107832

יש סטיה קבועה מזרחה על כל הדרך מעין קובי לעמינדב.

לא מדובר פה על מפות שנסרקו באופן פירטי וגם לא בתוכנה פרוצה - הכל מקורי. גם לא על איזה שביל בנגב שזז אחרי כל שיטפון.
הבעיה היא במפות שממ"י הכין, סרק ומיקם.

באתר של עמוד ענן אפשר לראות יפה את הסטיה בירידה מעין קובי ואיך היא תוקנה במפת הממ"ג.
http://amudanan.co.il/?lon=211322&lat=626500&zoom=15

ד ו ר ו ן
02-05-16, 19:00
אם הסטייה רציפה הבעיה היא בהמרה ועיגון, לא בהכנת המפה, שבמקור היא נייר, ולא מפה דיגיטלית.

אין שום בעיה לעגן כמו שצריך, זה נפוץ וישים.

מפת ממ״ג מיוצרת מראש כדיגיטלית, ובהכרח גם מעודכנת ברוב המקרים.

steed
03-05-16, 09:35
לא בהכרך.
העיגון של מפה סרוקה נעשה ברמת הגליון. אם תשווה את המפות בעמוד ענן, תראה שיש הבדלים בדיוק גם בדרכים סמוכות זו לזו.

-->