PDA

צפייה בגרסה מלאה : חריקות ורעשים

דרור ברלי
28-03-16, 11:32
בשבועות האחרונים הסופה שלי משמיעה רעשי חריקה איומים ונוראים.

הג'יפ נוסע מאוד חלק ונעים כך שלא מדובר במכניקה.
נוסע מצוין בכביש. מוצק, יציב, מהודק, לא מתפזר. מרגיש חתיכה אחת. לא טריוויאלי בג'יפים ישנים.

אבל בכל עליה על מדרכה או הצלבה הוא משמיע כל מיני חריקות וגניחות שאי אפשר להתעלם מהם והכיוון שלי הוא מרכב/שילדה/מתלים.
בהתחלה היה נדמה שזה הגיע מכל מיני כיוונים - כולל פידבקים ברורים מהריצפה מתחת לרגליים שלי. מצאתי ברגי גשר גיר לא מהודקים היטב והגשר עצמו היה במצב לא טוב - חורי ברגים שהתרחבו, סדקים ורקבונות. תוקן.
השילדה נראית תקינה, גשר גיר שלם ומהודק, תושבות הגיר חדשות, כנ"ל כל הברגים של כל דבר שמחובר לשילדה מקצה טמבון קדמי ועד קצה טמבון אחורי - מהודקים היטב. אני כבר לא סומך על אף אחד והשקעתי הרבה מאוד זמן בעבודה עצמית, הרבה ליכלוך, הרבה זיעה ואפילו קצת דם (כי אני לא יכול לעבוד על הג'יפ בלי שהוא ינשוך אותי פה ושם בקטנה. ככה זה אצלנו. כמו כלבלב לא מחונך עד הסוף, הוא עושה את זה תו"כ משחק ומתוך חיבה ואני לא כועס עליו...).

מצאתי בורג שבור בתושבת בודי אחת. האחרים סגורים היטב. יכול להיות שחלקם דבוקים מחלודה, אבל התושבות עצמן שלמות. לא נראה שזה משם. הקפיצים מאוד מתוחזקים - הם עברו גירוז והחלפת אינסרטים אצל הקפיצאי שבנה אותם והם עובדים נהדר, הנסיעה נוחה וגמישה. כל העלים שלמים. הבושינגים נראים שלמים - לא מיובשים ולא קרועים.

חלק מהרעשים והפידבקים נעלמו בעקבות עבודת החיזוקים וההידוקים והחלפת תושבות, ועדיין בזמן הצלבה/עבודה של המתלים בשטח טכני - יש חריקות חזקות מכיוון הקפיצים האחוריים/סרן אחורי והאמת היא שזה כבר מפריע באמת ו"בנק המטרות" שלי הולך ונגמר, מלבד להוריד קפיצים אחוריים מהג'יפ ולבדוק מה קורה שם ועל הדרך להחליף בושינגים/לחזור לבוקסות רגילות מגומי.

על רקע התפקוד הכללי המאוד מרשים של הג'יפ, זה בולט ומפריע ואני כבר די מיואש מזה. עוד רעיונות?

בוזי
28-03-16, 17:47
בורג מירכוז של הקפיצים?

דרור ברלי
28-03-16, 18:06
בבדיקה האחרונה ברגי מירכוז היו שלמים ותקינים.
משום מה, אני חושד בבושינגים שעשויים פוליאוריטן.
עד היום השתמשתי בבוקסות המקוריות מגומי ולא היו בעיות. לא יודע למה בפעם האחרונה שהורדנו קפיצים לתחזוקה תקופתית סאמר הרכיב שם בושינגים מפוליאוריטן.
יש למישהו נסיון עם זה?

נדב42
28-03-16, 18:28
אפשרות אחרת: עברת על הבודי לחפש סדקים ?

נדב ש.
28-03-16, 18:32
בבדיקה האחרונה ברגי מירכוז היו שלמים ותקינים.
משום מה, אני חושד בבושינגים שעשויים פוליאוריטן.
עד היום השתמשתי בבוקסות המקוריות מגומי ולא היו בעיות. לא יודע למה בפעם האחרונה שהורדנו קפיצים לתחזוקה תקופתית סאמר הרכיב שם בושינגים מפוליאוריטן.
יש למישהו נסיון עם זה?

לבושינג מפוליאוריטן באיכות נמוכה יש נטיה להרעיש, ניתקלתי בזה בכאלה של חברת ליגום שהיו על הפנים, כמה חודשים לאחר החלפה התחילו להרעיש.

קוניסטון
28-03-16, 18:33
ברכבי הפרטי היה משהו דומה...חשבתי בולמים.....בסוף החלפת דיסקיות בלמים ו"סקוויז" נעלם

גלעד .ג.
28-03-16, 18:36
נשמע כמו בושינגים גמורים...

Sent from my iPhone using Tapatalk

Pageup
28-03-16, 19:11
הבושינג של הבולם?

נדב ש.
28-03-16, 19:23
הבושינג של הבולם?

בדרך כלל של הקפיץ עלה.

ד ו ר ו ן
28-03-16, 19:44
לבושינג מפוליאוריטן באיכות נמוכה יש נטיה להרעיש, ניתקלתי בזה בכאלה של חברת ליגום שהיו על הפנים, כמה חודשים לאחר החלפה התחילו להרעיש.
++
תגרז את בורג שאקל.
ויותר טוב. תתקין ברגים מתגרזים

דרור ברלי
28-03-16, 20:43
גם לדעתי זה הכיוון.
טוב, זה לא חוכמה, כבר לא נשאר מה לנסות... כל הג'יפ מגורז ומהודק ומוכן למסדר כמו אחרי טפ"ש. ועדיין חורק פה ושם....

אז ננסה גם את זה.
אבל יש יותר מדי מכוניות על הראש שלי השבוע. זה יטופל רק בתחילת שבוע הבא ונדווח מה נהיה.

יונתןמצפה
28-03-16, 20:47
שיטה שאני משתמש בה מידי פעם וכבר הוכיחה את עצה כמה פעמים:
רסס wd40 לנקודות חשודות, כל פעם לנקודה אחרת ותעשה סיבוב. אתה תגלה די מהר מהר מאיפה הרעש מגיע, בהנחה שבנק המטרות שלך מבוסס על מודיעין מעודכן...
כבר איתרתי ככה חריקות מצלבים ספציפיים, תושבות קפיצים, ועוד. לשמחתי, אני כמעט תמיד פוגע במטרה בנסיון הראשון.

m_gusman
28-03-16, 20:47
אפשרות אחרת: עברת על הבודי לחפש סדקים ?

+1
ואני מוסיף, תושבת בולם עם סדק או עומדת "להיגזר" ...

דרור ברלי
28-03-16, 21:04
תושבות הבולמים בסופה בריאות ואיתנות כסלעים בואדי אל-עין.
כל השילדה עברה לאחרונה מקצה בדיקה רציני כולל תיקון סדק קטן
אומי הבולמים מהודקים היטב, כמו כל האומים והברגים באוטו הזה. הבושינגים שלהם שלמים ויפים. כל פיטמה שתפקידה להעביר גריז טרי וטעים לאן שהוא, קיבלה את המנה שלה בשבוע האחרון. לא לשכוח שקיבלתי חינוך שריונאי טוב לפני 32 שנה.....

אבל ריסוס שמן חודר לאן שצריך זה רעיון טוב.
כרגע בעבודה ובעוד 3 שעות נוסע הביתה בג'יפ. ניתן ריסוס בריא לתוך הבושינגים ונראה מה יקרה, למרות שקשה לדעת אם השמן באמת יחדור לכל פינה.

יונתןמצפה
28-03-16, 21:16
שלילי!
אל תרסס לכל הבושינגים בבת אחת כי אתה לא תדע איפה הבעייה. רסס אחד אחד. אמרת שאתה מרגיש את זה ברגליים שלך כשאתה נוהג אז תתחיל בקפיץ הקדמי שמאלי.

דרור ברלי
28-03-16, 21:30
כבר לא מרגיש כלום מלפנים ובאמצע.
מה שהרגשתי ברגליים היה גשר גיר סדוק/שבור בכמה מקומות שהיה זז ממקומו בכל מכת גז. זה כאמור טופל היטב בשבוע שעבר. (ותודה לגיתאי על העזרה הפיזית והמורלית ועל השימוש בליפט הגיבור שלו - עבודה על ג'יפ בגראז' מצויד היטב זה כיף גדול !!...)

החריקה בוודאות באה מאחור. בסבירות גבוהה מצד ימין. לא רק רעש אלא גם פידבק ברור ומורגש.

ונניח שבאמת יש בעיה בבושינג בצד ימין, ממילא אחליף בושינג גם בצד שמאל. יודע מה? גם מלפנים.
אני רק רוצה לאשש את החשד. כי אם זה לא בושינג - הבעיה מתחבאת במקום אחר וכבר אין לי מושג על מה לשים את הכוונת....

ד ו ר ו ן
28-03-16, 21:55
חופש בעיגון מיכל הדלק?

דרור ברלי
28-03-16, 22:16
לא. כאמור - זו סופה מהסוג שאתה לא מכיר/רגיל. הכל בה מהודק.
חבר בעל סופה שעשה סיבוב אמר "זה פרייבט".

ד ו ר ו ן
28-03-16, 22:31
אם הרכב כ״כ שמור, אחד הדברים הטובים שאתה יכול לעשות בשבילו ובשבילך זה פינים מתגרזים.
זה משקיט רעשים, מאריך את חיי הבושינג ומאפשר תנועה עוד יותר חלקה ממה שאתה מתאר.

Elad Shamir
28-03-16, 22:37
תגביר את הרדיו מספיק כדי שלא תישמע...😄

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

דרור ברלי
28-03-16, 22:52
כן, רדיו חזק זה פתרון ידוע ונפוץ...

אבל כאן כאמור יש גם פידבק לא נעים של חיכוך/חריקה שאתה מרגיש בכסא, דרך השילדה.

הג'יפ לא נראה מלוקק/שמור בצורה יוצאת דופן ויש גם דברים קטנים שאני "מזניח" ביודעין. לא מעצלנות אלא פשוט כי הם לא קריטיים ועל כן לא בראש העדיפויות ובכל מקרה אני מודע להם ובהזדמנות הראשונה מטפל בהם. כמו בכל רכב בן 21, רשימת ה"דברים הקטנים" האלה לא נגמרת לעולם. רק מתחלפת.

בשורה התחתונה הוא מטופל היטב ומרגישים את זה בנסיעה החלקה שלו. המנטליות השריונאית של חיזוקים וגירוזים כל הזמן עושה לו רק טוב לאורך זמן.

דרור ברלי
29-03-16, 12:40
אחרי ריסוס הרבה שמן חודר לתוך הבושינגים של הקפיצים האחוריים.
נדמה לי שיש פחות רעשים, ואני מקווה שלא רק נדמה - כי פה ושם הוא עדיין נותן חריקה או קנאק.

מה שכן שמתי לב זה שהברגים מהודקים בטירוף והבושינגים ממש מעוכים ולחוצים בתוך התושבת הסטטית.
זה כבר לא עבודה שלי אלא של הקפיצאי, והשאלה היא אם זה נכון ובריא ככה.... כי משום מה נדמה לי שלפוליאוריטן יש נטיה לחרוק ולהרעיש ככה בדיוק כשהוא מתחכך בברזל תחת לחץ כזה.

אני טועה?

בינתיים הג'יפ עבר למנוחה זמנית עד יום חמישי ואחרי שנחזור הביתה הוא שוב יייכנס לנוהל ללא-תזוזה עד יום ראשון הקרוב, שאז נקפוץ למתלם ונשגע את סאמר, כי למרות שזה אפשרי ולא מדע טילים, לא בא לי לפרק לבד קפיצי עלים בתנאי חצר עם כלים ידניים וללא ליפט.

עד אז יש זמן להעלות תיאוריות.

נדב ש.
29-03-16, 12:47
אתה לא טועה, ובמקרה הזה כנראה גם שמן לא יעזור, כמו שכתבתי הרכבת תותבים כנראה מאיכות זולה, מה שקורה זה שכנראה הם תפוסים/שבורים/מעוכים וזה מקור הרעשים.
מה שאני לא מבין זה איך הג׳יפ מרגיש ונוסע כמו פרייבט בצורה הזאת? אצלי לדוגמה זה הרגיש כאילו אני נוסע על בלוקים כי המתלה בקושי הצליח לעבוד בגלל הדרעק הזה.

דרור ברלי
29-03-16, 13:10
הוא נוסע טוב ונעים וזו עובדה.
כנראה כי אלה קפיצים טובים באמת. נותנים עבודה נאמנה כבר 13-14 שנה. עם הרבה גריז בין העלים ואינסרטים חדשים.

הוא בהחלט יכול לנסוע אפילו טוב מעט יותר.

amirmoshe
29-03-16, 15:44
שווה לבדוק גם את הפלסטיקים/גומיות שבין העלים.

דרור ברלי
29-03-16, 16:14
קוראים לזה אינסרט (ביחיד) או אינסרטים (ברבים). כאמור, הם חדשים לחלוטין.

ד ו ר ו ן
29-03-16, 19:29
אחרי ריסוס הרבה שמן חודר לתוך הבושינגים של הקפיצים האחוריים.
נדמה לי שיש פחות רעשים, ואני מקווה שלא רק נדמה - כי פה ושם הוא עדיין נותן חריקה או קנאק.

מה שכן שמתי לב זה שהברגים מהודקים בטירוף והבושינגים ממש מעוכים ולחוצים בתוך התושבת הסטטית.
זה כבר לא עבודה שלי אלא של הקפיצאי, והשאלה היא אם זה נכון ובריא ככה.... כי משום מה נדמה לי שלפוליאוריטן יש נטיה לחרוק ולהרעיש ככה בדיוק כשהוא מתחכך בברזל תחת לחץ כזה.

אני טועה?

בינתיים הג'יפ עבר למנוחה זמנית עד יום חמישי ואחרי שנחזור הביתה הוא שוב יייכנס לנוהל ללא-תזוזה עד יום ראשון הקרוב, שאז נקפוץ למתלם ונשגע את סאמר, כי למרות שזה אפשרי ולא מדע טילים, לא בא לי לפרק לבד קפיצי עלים בתנאי חצר עם כלים ידניים וללא ליפט.

עד אז יש זמן להעלות תיאוריות.

אתה לא טועה, אבל לא חייבים לחכות לסאמר.
אתה יכול לפתוח את האום מעט כדי להוריד מהמעיכה של הבושינג ולהתרשם מהתוצאה.

boaz avrahami
29-03-16, 19:31
פוליאריטן מרעיש נקודה.
גם האיכותיים מרעישים נהדר וההמלצה היא לשים את ה״גריז״ השקוף הזה שלא תוקף אותם אבל גם לא באמת משתיק אותם.
לי יש כאלו במוט מייצב ודחפתי גריז ליטיום ומאז שקט

נדב ש.
29-03-16, 19:36
פוליאריטן מרעיש נקודה.
גם האיכותיים מרעישים נהדר וההמלצה היא לשים את ה״גריז״ השקוף הזה שלא תוקף אותם אבל גם לא באמת משתיק אותם.
לי יש כאלו במוט מייצב ודחפתי גריז ליטיום ומאז שקט

היה לי סט של כתום שלא הרעיש והחזיק מעולה.

דרור ברלי
30-03-16, 14:00
אתה לא טועה, אבל לא חייבים לחכות לסאמר.
אתה יכול לפתוח את האום מעט כדי להוריד מהמעיכה של הבושינג ולהתרשם מהתוצאה.

אני לא מחכה לסאמר.
פשוט הג'יפ לא אצלי.
הוא מתייבש לו עד מחר בבוקר באחד מהחניונים הסגורים/מאובטחים של יבואני הרכב.
ובצהריים יילך להתארח לסופ"ש בחניון של יבואן אחר.

כך שזה ימתין עד יום ראשון.

חן אלינועם
04-04-16, 17:02
אם הרכב כ״כ שמור, אחד הדברים הטובים שאתה יכול לעשות בשבילו ובשבילך זה פינים מתגרזים.
זה משקיט רעשים, מאריך את חיי הבושינג ומאפשר תנועה עוד יותר חלקה ממה שאתה מתאר.

יש אפשרות להעלות קישור של הפינים האלה בבקשה?

ד ו ר ו ן
04-04-16, 19:52
זה מחיפוש מהיר
http://m.ebay.com/itm/ISUZU-DMAX-2012-ON-GREASEABLE-PINS-LEAF-SPRING-FIXED-END-BOLT-GREASABLE-D-MAX-/251832831215?nav=SEARCH

אתה צריך לחפש במידה שלך.

דרור ברלי
04-04-16, 19:55
מכוניות חדשות יורדות עלי כמו גשם.
זה נפלא לעו"ש - כי יש להן דלקנים.....
הג'יפ ימתין עד יום רביעי.

דרור ברלי
06-04-16, 23:51
טוב. החריקות והרעשים שייכים לעבר.

כפי שחשבתי - מקור הבלגן בבושינגים של הקפיצים האחוריים שהתעייפו ובתושבות הסטטיות של הקפיצים האחוריים. חשוב לציין שקפיצים בעלי מהלך ארוך במיוחד כמו אצלי, מייצרים עומסים מוגדלים על התושבות וכל שאר חלקי מערכת המתלה. קחו את זה בחשבון כשאתם מחליטים לשפר מתלים לטובת מהלך מוגדל.....

פירוק הקפיצים מהאוטו חשף כצפוי את הזוועות.
כפי שחששתי - החריקות ורעשי המכות והקנאקים היו סימפטום של חיכוך ברזל בברזל שהתבטא בנזק לתושבות הסטטיות מאחור - אכילה מכוערת בדופן התושבת והתרחבות (אובליות) של חורי הברגים. כאן לא היתה ברירה וסאמר, חמוש בדיסק, רתכת, מקדח ייעודי להרחבת חורים ושייבות פלדה גדולות ועבות, שיחזר ביד אמן את התושבות. התוצאה הסופית נראית כמו תושבת חדשה וגם חזקה יותר כנראה.....

בקפיצים הוכנסו תותבי פוליאוריטן חדשים של "כתום". הקפיצים שלי אינם סטנדרטיים והם ברוחב 70 מ"מ (רחבים ב-10 מ"מ מקפיצי סופה המקוריים) ל"מתלם" אין תותבי גומי מתאימים (לטענת סאמר, תותבי גומי במידה הזו יש להשיג רק מקוריים של.... מיצובישי, ומחירם כמשקלם בזהב. הוא אמר שאם אתעקש הוא יכול להזמין, אבל שאתכונן לשלם הרבה מאות שקלים עבור התותבים בלבד. לא בדקתי את אמיתות הטענה, אין שום סיבה שהוא יבלף לי ואני יודע שחלקי מיצובישי מקוריים הם יקרים רצח)
כמובן שבהזדמנות זו, ועל מנת שלא נחזור שוב בעוד שנה עם סיפור דומה, הברגים הפשוטים הוחלפו בסט ברגים מתגרזים חדשים של רוביקון-אקספרס (שאינו זול כלל וכלל).

אחרי הרכבה וגירוז, נוחות הנסיעה מרשימה ביותר והיא כנראה הטופ שאפשר לקבל מקפיצי עלים כלשהם על ג'יפ סופה.
האוטו מגהץ חלק ונעים את כל מפגעי הדרך ומעכשיו גם עושה את זה בשקט מופתי. דממת בית קברות מכיוון מערכת המתלים שמאפשרת לי לחזור ולהינות מהרעשים הטבעיים והבריאים של סופה פתוחה - נהמת מנוע השש-בטור, שריקת רוח וזימזום צמיגי שטח.

ד ו ר ו ן
07-04-16, 09:11
דרור,
יש תותבים ארוכים וקצרים, אתה תמיד יכול לקחת שני ארוכים ולחתוך מהקצה את העודף.

ומנסיון ארוך עם קומבינציה של פוליאוריתן+ברגים מתגרזים, צפה לאורך חיים ארוך מאד, ואיכות נסיעה, אם תיתן מידי פעם לחיצת גריז פנימה.

דרור ברלי
07-04-16, 10:03
גריז זה טובבב.
אני אוהב גריז. אני מכור לגריז....
גריז טרי אחת לחודש-חודשיים זה המפתח לחיים ארוכים ובריאים של חלקים כאלה.

אל תשכח איפה התחנכתי - במג"חים 6מ' של חטיבה 500 זצ"ל....

נדב ש.
07-04-16, 10:24
יאללה מברוק.

yehuda75
23-06-16, 20:40
אתה לא עם קפיצי רוביקון בכל הצדדים? מה היתרון בקפיץ עלים רחב יותר? כמו כן. הברגים בשאקלים צריכים להסגר על מומנט 32 ניוטון ובעלי אומי ניילוק. WD 40 על בושינגים זה דבר רע מאוד. אני מגרז בגריז מינרלי יעודי שעמיד בחום, הופך לדביק ודוחה מים וידידותי לפוליאורטאן. מי הקפיצאי שלך, אני צריך המלצה לבעל מקצוע טוב עלמנת לשפר את כושר העמסה שלי קצת.

Sent from my LG-D802 using Tapatalk

דרור ברלי
23-06-16, 20:55
הלוואי עלי קפיצי רוביקון. עולם אחר של נוחות נסיעה ברמה שגם לא מעט קפיצי סליל עובדים קשה כדי להשתוות לה.

אני על קפיצי האב-טיפוס ששימשו עוד בסופה הירוקה זצ"ל ועל פיהם נבנה קיט רוביקון לסופה.

הקפיצים הספציפיים הללו כבר ישנים. מאוד.

וזה מביא אותי לבעיה - החריקות נעלמו רק זמנית. הן חזרו מהר מאוד. מהר מדי.
לא יודע מאיפה זה בא - אני רק שם לב שברגי היובולטים מאחור מתרופפים.
היובולטים חדשים לגמרי. אומים חדשים. שייבות עבות. אני מחזק והחריקות נעלמות, אלא שאחרי נסיעה אחת רצינית בשטח שוב הכל חורק והברגים שוב מתחזקים. האמת? נואשתי מזה ואני לא מוכן לשלם עוד אגורה אחת נוספת תמורת עבודה בשיטת ניסוי וטעייה.
אולי הקפיצים כבר באמת גמרו את הסוס?.... בכל זאת, 14 שנים טראומטיות לא הולכות ברגל. לא טעות - ארבע-עשרה שנים של קריעה בשטח.

הקפיצאי - מתלם ברשל"צ.

ד ו ר ו ן
23-06-16, 21:00
בורג מרכוז שבור.

סדק באחד העלים שלא ראית.

והגרוע מכל.. סדק בצינור של הסרן עצמו..

קרה לחבר עם סופה, בנק׳ מגע בין היובולט לסרן.
זה התחיל בחריקה לא ברורה ונגמר בסרן חצוי.

yoni_0000
23-06-16, 21:04
דרור תנסה להחליף את האומים לניילוק... יש לך להפסיד גג 30 שקלים וקצת עבודה.. שווה את הניסיון.

yehuda75
23-06-16, 21:09
יובולטים צריכים להסגר במומנט ממש חזק. 95 ניוטון. בעוצמה כזו אין צורך בניילוק. יתרה מכך האומים של היובולט מיוחדים. הברגה עדינה ובגובה של 2 סמ.

חן אלינועם
25-06-16, 23:38
יובולטים צריכים להסגר במומנט ממש חזק. 95 ניוטון. בעוצמה כזו אין צורך בניילוק. יתרה מכך האומים של היובולט מיוחדים. הברגה עדינה ובגובה של 2 סמ.

תנעל את היום הראשונה עם אום נוספת ותשכח מזה ...זה לא ישתחרר.

ציקס
30-10-21, 21:59
מעלה את הפוסט....

איך נגמרה הסאגה?
ממה נבע הרעש? גם לי יש קושי לאיתור הרעשים מהקפיצים...
ניסיתי הרבה

Sent from my SM-A305F using Tapatalk

דרור ברלי
30-10-21, 22:43
מעלה את הפוסט....

איך נגמרה הסאגה?
ממה נבע הרעש? גם לי יש קושי לאיתור הרעשים מהקפיצים...
ניסיתי הרבה

טוב, נו, זה היה לפני יותר מ-5 שנים. אבל אני זוכר די טוב.

כמו הרבה רעשים בג'יפים, גם זה נעלם מעצמו.
שנה וקצת/שנתיים בערך אחרי, הקפיצים האחוריים הישנים האלה התחילו להיכנע.
עלים נשברו, ומנסיוני אין מה לתקן קפיץ כל כך ישן. 2 הקפיצים האחוריים הוחלפו לקפיצי רוביקון אקספרס 4.5' חדשים ובאו שלום ושלווה לעולם.

אחרי 3 ומשהו שנים עליהם, יש עדכונים ותובנות:

1. רעשי "קנאק" אף פעם לא מבשרים טובות. יש הבדל בין זה לבין סתם צפצופים וחריקות רגילים. אם יש לכם קנאקים, המשמעות היא אחת - תחפשו סדקים ושברים בברזל החי... כלומר בגשר גיר או בשילדה. אצלי החלפתי אז גשר גיר די מכוסח שעשה קנאקים לאחד במצב ממש טוב ואחר כך לגשר בריון ומשוריין היטב ביחד עם המעבר/שדרוג לטרנספר 241 של סופה ממוגנת.

2. קפיצי רוביקון אקספרס ייעודיים לסופה לא מיוצרים עוד. הסט היה יקר מדי ובעלי הסופות לא התלהבו לשלם שליש מערך הג'יפ כולו (אז, היום מחירי הג'יפים משתוללים) על סט קפיצים.... קפיצי רוביקון אקספרס שנמכרים היום עבור סופה הם מעולים, אבל מיועדים בתכל'ס לרנגלר YJ שהוא רכב קל בהרבה, ושוקעים די מהר. הפתרון - הוספת עלה אחד או שניים. יש עלים מקוריים של רוביקון לצורך זה, זה נקרא Add-A-Leaf. להבנתי עלה-התוספת הוא עלה מס' 3 בקפיץ. אורך זהה. ואני יודע שזה "שובר" את הדירוג המקורי של עלים בקפיץ, אבל זה ככה. אפשר גם לגשת לקפיצאי מבין עניין שיוסיף לכם עלה.
יש מי שמעדיף את קפיצי רוביקון-אקספרס שמיועדים ל-CJ. הם קצרים יותר ושוב - בסופה ארוכה נדרשת תוספת עלה בקפיצים האחוריים. אחרת הם ישקעו.

3. הברגים המתגרזים של רוביקון-אקספרס זה פטנט נחמד, אבל זה סט יקר ואחרי 5 שנים איתם אני יכול לספר לכם שהם חלשים מדי ונשברים - והם נשברים בחיבור שבין ההברגה לגוף הבורג החלק... ראו הוזהרתם! לא מומלץ ברכב שעובד קשה.

ואמנם, אצלי זה ג'יפ שנוסע הרבה מאוד ועובד ממש קשה, יותר קשה מכל סופה ממוצעת אחרת - אבל בדיוק בשביל זה החלפתי לסט המתגרז..... בקיצור, חבל על הכסף. תישארו עם ברגי פלדה רגילים.

ציקס
31-10-21, 15:02
הבעיה שאני כבר עם ברגים מתגרזים כחלק מהסט של רוביקון ,גם כן עם שני עלי חיזוק אם אני זוכר נכון..
נתת רעיון לגשר גיר,אני אבדוק למרות שאני סקפטי,כי אני מרגיש את התחושה של החיכוך באזור הסרן.,לא ראיתי סדקים.

Aviv-T
01-11-21, 19:22
גריז זה טובבב.
אני אוהב גריז. אני מכור לגריז....
גריז טרי אחת לחודש-חודשיים זה המפתח לחיים ארוכים ובריאים של חלקים כאלה.

אל תשכח איפה התחנכתי - במג"חים 6מ' של חטיבה 500 זצ"ל....

דרור, הצעה קטנה - גריז על בסיס ליתיום רגיל תוקף את הבושינגים - בעיקר מפוליארטן, מה שגורם להם לחרוק או למות מוקדם. החלופה העיקרית שאנחנו מכירים זה גריז כעל בסיס סילקיון שהוא יותר חברותי לבושינגים פוליארטן.
החלופה המקסימלית היא משחת בושינגים לסיכוך פולאירטן - אמריקאים אוהבים אותה מאוד. בזמן סיבוב בארצות הברית הגעתי למקום שדי מקביל ל'זקן ג'יפ וכלב' שלנו, והראה לי את החומר הנ"ל. אחפש את הקישור ואשלח. אצלי בסופה הייתה בעיית חריקות, ולאחר ששמתי את החומר, לא רק שהבושינגים נהיו שקטים, הם חזיקו פלאים יותר זמן. קודם שמנואצל אבא שלי בסיג'יי ואז בסופה - וכן, הם עבדו קשה...

ערכת אנרגיה 9.11110 חבילה של 3 - פורמולה 5 Prelube חבילה של 3 https://www.amazon.com/dp/B000N5Z408/ref=cm_sw_r_cp_apan_glc_fabc_MB5C186XDQK QQ03BBVKW

זה הקישור לכמות קטנה, יש גם אופציה לג'ערה. בהזמנה האחרונה הגיע ללא בעיות... מקווה שיעזור

וממש לא שמתי לב שזה פוסט מלפני חמש שנים. טוב נו, מישהו בטוח יקרא את זה איפושהו בעולם

ציקס
13-11-21, 15:53
נמצא המקור!!
בשעה טובה מצאתי את המקור לאמא של הרעשים המרגיזים...אחרי המון זמן של חיפושים,גיליתי שזה מהזווית אלומיניום שבין ההסרן לקפיץ,הזווית הגיעה בזמנו עם הקיט של רוביקון השביל ליישר את הזווית של הדריישפט...
אז עכשיו שאני יודע,מה אני יכול לעשות?
מה עושים בחיכוך בין אלומיניום לברזל? גירוז?
או שיש זוויות מברזל?

ציקס
13-11-21, 15:54
ועוד שאלה...
יש איפה למצוא קפיצים של רוביקון לסיקס ?רק הקפיצים?לא את כול הסט

דרור ברלי
13-11-21, 18:53
אתה מתכוון לקלינים, או בעברית "יתדות".

הקלינים עשויים אלומיניום ועם הזמן נמעכים ומתעוותים וכן, מדי פעם צריך להחליף אותם וכשמרכיבים אותם לא יזיק לתת שם טיפה גריז.
מוסיפים אותם אחרי הגבהה בעיקר מתחת לסרן-הקדמי, כדי לתקן את זוית קדם-אופן (קאסטר) ולחזור לגיאומטריית היגוי קרובה ככל האפשר למקורית. כדי לדעת באיזו זוית לבחור (יש קלינים בכל מיני זויות) צריך לעשות כיוון פרונט.

יש כאלה שמכניסים אותם גם מתחת לסרן אחורי כדי לתקן זויות בגל ההינע האחורי ולמנוע ויברציות - אבל לעתים הקלינים הם-הם הגורם לויברציות....
כשהותקנו אצלי קפיצי רוביקון אחוריים, המתקין הוסיף מתחתיו קלינים. לאחר כמה חודשים, הקפיצים "התיישבו במקום" ושקעו קצת, והסופה התחילה לווברץ כמו מטורפת. אי אפשר היה להגיע אפילו ל-80 קמ"ש בלי שהכל ירטוט ויחשב להתפרק - וזה שיגע אותי.

מבט קצר העלה את הסיבה - שני היוקים של גל הינע אחורי עובדים בזויות לא הגיוניות לחלוטין. עבדתי בחניה, עם הייליפט ושני ג'קים - והעפתי את הקלינים. הג'יפ חזר לנסוע חלק כמו טוסיק של תינוק.

כדי שלא יהיו ויברציות, חשוב שהמישורים של היוק בדיפרנציאל והיוק ביציאה מהטרנספר, יהיו מקבילים.
בדריישפטים קצרים מאוד (כמו בג'יפים קצרצרים דוגמת CJ5/CJ7/רנגלר YJ/רנגלר TJ, הגבהה רצינית עלולה להביא אותם לעבודה בזויות שקרובות לכליבה של הצלבים - כאן כבר אין ברירה אלא להנמיך טרנספר ולהוסיף קלינים, או לעבור לגל הינע עם קרדן-כפול (יקר).

קפיצי רוביקון-אקספרס חדשים אפשר להזמין אצל איתי ("מתלם" לשעבר) מ"יעיל-נוע", או אצל יריב בסופר-ג'יפ או מחו"ל.

sgill
13-11-21, 19:00
דרור, אפילו גוגל טרנסלייט לא הצליח לתרגם אותך.. :-)

דרור ברלי
13-11-21, 19:02
מי שאין לו ג'יפ CJ/סופה כנראה לא מכיר את המונחים.

קלין
יוק
צלב
כליבה
קאסטר

ציקס
13-11-21, 21:18
דרור היית לי ברור מאוד[emoji846]
אז כן קדימה החלפתי לזוויות עם 4 מעלות שהביא את הקאסטר בדיוק לפי הוראות היצרן שאם אני זוכר נכון הם 6 מעלות.את זה בדקתי במכון פרונט.
הרעשים היו מהסרן האחורי,שם הם כניראה גם נמעכו...אותם אני חושב פשוט להוציא קודם כל.
הגיפ שלי ארוך ולא מווברץ כלל ,הדריישפט דיי ישר עם היוק.אמנם אני הורדתי כבר את ההנמכות של הטרנספר,אבל אם אחרי שאפרק את הזוויות אלומיניום תהיה בעיה אז פשוט אחזיר את הספייסרים של הטרנספר.

לאיתי מהמתלם אין כרגע רק את הקפיצים ,אלא חלק מסט...
מכיוון שאלו קפיצים לסיקס ולא לסופה,הם שונים להבנתי בגלל המיקום של הבורג הממרכז/או אורך שונה(?).
אם לא אשיג אז אולי פשוט אפרק ואשלח לעירגול?
למרות שאני דיי נגד חידוש כזה...

דרור ברלי
13-11-21, 22:01
האורך שונה וגם מיקום בורג המירכוז.

היום כבר אין להשיג קפיץ של רוביקון אקספרס שמיועד לסופה. פעם היה. היום אין.
מתקינים קפיצים שמיודעים ל-YJ והאחוריים דורשים כמה התאמות/שינויים כדי לא לשקוע תחת המשקל הגדול יותר, וגם כדי שהגלגל יהיה ממורכז והביצה האחורית הגדולה של סרן דנה 60 לא תשפשף את עריסת מיכל הדלק.

יש קפיצי רוביקון ל-CJ. המידות מתאימות. האם זה מתאים גם למשקל של-CJ8 ישראלי ארוך? אני לא יודע. כאמור, אפשר ללכת על בטוח ולהוסיף עלה.

תנסה אצל יריב. בזמנו בדקתי אצלו אפשרות להביא שני קפיצים קדמיים. אז, מי שיכל להמתין בסבלנות למשלוח-ימי, אפשר היה לקבל אותם במחיר ממש טוב לא רק בהשוואה לשילוח אווירי. אבל זה היה לפני שנה בערך, מאז עלויות ההובלה קפצו בטירוף, צריך לברר.

ציקס
14-11-21, 08:15
אבדוק איתו.
תודה.

נדב42
14-11-21, 08:50
אתה יכול גם לבדוק אצל ערן קנטרוביץ׳

-->