PDA

צפייה בגרסה מלאה : מנוע אחורי/מרכזי ברכב שטח

LAREDO
13-01-03, 17:48
על שולחן השירטוט נמצא הרכב התחרותי הבא שלי.
ברכב זה אני מעוניין לשים את המנוע מאחורי הנהג.
הסיבות :
1. חלוקת משקל
2. שדה ראייה
3. בא לי
ברור לי שזה יגרור בעייתיות מסוימת בבניית החלקים המיוחדים אבל אין לי בעייה עם זה.
השאלה:
למישהו יש סיבה מיוחדת לא לשים את המנוע מאחורי הנהג?
לרדו

חנן-ג'יפולוג
13-01-03, 17:52
לא ממש בעייה או הערה רצינית אבל במקומך הייתי דואג להרבה ברזל שיפריד בינך ובין המנוע, לא תרצה ש300 ק"ג ברזל ירדפו אחריך כשתיפול לבור או תתנגש במשהו.
ואם לא אז לפחות תדאג לתושבות מנוע שלא מודבקות עם סיליקון :wink:

חנן-ג'יפולוג
13-01-03, 17:55
ועכשיו תגובה רצינית:
אפילו הג'יפים שלנו, ארוכים עם צמיגים קטנים ומנוע מעל סרן קדמי מגיעים לפעמים להזדקרות מפחידה. לא תהיה בעייה עם צמיגים גדולים ומנוע מרכזי לשמור את כל הגלגלים על הקרקע?

LAREDO
13-01-03, 17:55
חנן,
המנוע המתוכנן שוקל 90 ק"ג בלבד, ויהיה חלק בלתי נפרד מהשלדה.
וחוץ מזה ראית איך אני נראה לא? שהוא יזהר...

חנן-ג'יפולוג
13-01-03, 17:56
גיר וטרנספר מהליום?

elitkh
13-01-03, 18:06
ישנן שתי סיבות עיקריות למיקום המנוע מקדימה ברכב עבירות
האחת היא פרקטיות ואת זה לא צריך לפרט
השניה היא חלוקת משקל כך שמשקל המנוע "יושב" על הגלגלים הקדמיים ומונע הזדקרויות של הרכב אם יעבור אחורה אתה עלול להגיע להזדקרות של הרכב מהר מאד.
היתרון הגדול של העברת המנוע לאחור היא אפשרות להעביר את כיסא הנהג קדימה ולאפשר לו שדה ראיה מצויין שלא נחסם ע"י מכסה המנוע.
אלה התשובות שאני קיבלתי כאשר שאלתי שאלה דומה בגיפטריפ כשתכננתי לבנות רכב עבירות קצת שונה מהרכבים הרגילים שמאפשר מנוע מרכזי עם נטיה קדימה שזה לדעתי המבנה המושלם(הוא עדיין על הניר עד שאמצא משקיע)
מנוע מרכזי ברכב כזה הרבה יותר בעייתי מבחינה הנדסית מכיון שבאופן מובנה הטרנספר נמצא במרכז הרכב
שיהיה בהצלחה
אלי

חנן-ג'יפולוג
13-01-03, 18:08
לא הבנתי, אלי את המשפט האחרון.
אם אתה מרכיב את המנוע כשציר היציאה האחורי שלו מופנה קדימה והגיר והטרנספר לפניו, מה הבעיה עם יציאת הטרנספר?

LAREDO
13-01-03, 18:09
חנן
לא אמרתי שהגיר והטרנספר יושבים על המנוע. צא מהקופסא...
ואלי - הטרנספר לא חייב לשבת על במרכז הרכב.
לרדו

elitkh
13-01-03, 18:11
טרנספר במרכז הרכב הוא מצב אופטימלי כל תזוזה של הטרנספר קדימה ואחורה תפגע בזוויות ותאפשר מהלך מתלים קטן יותר.

נמרוד
13-01-03, 18:42
אין סיבה מיוחדת לא לשים את המנוע מאחורי הנהג. יש יתרון למיקום הנהג בקדמת הרכב, ממש מעל הסרן הקדמי, עם תצפית מצוינת לשטח. מבחינת חלוקת משקל, אם אתה יודע איפה אתה רוצה את מרכז הכובד, אז נשאר רק לבנות את הרכב במחשב כשלכל חלק מוגדר משקל (כולל הנהג במקרה שלך) ולהתחיל להזיז דברים, ולתת למחשב לעשות את העבודה. אתה יכול בלחיצת כפתור לקבל את מרכז הכובד ומומנטי האינרציה בכל הכיוונים של כל הרכבה בסוליד.
אבל האם אתה יודע? אני חושב שזו השאלה העמוקה יותר, מהי חלוקת המשקל האופטימלית ברכב עבירות? מקריאה בספרות אני יודע שלמכוניות מירוץ וראלי בעלות הנעה 4X4 מקובל שחלוקת משקל סימטרית קדימה אחורה היא האופטימלית.

LAREDO
13-01-03, 18:52
אוי כמה חיכיתי לך....
אני לא מצליח לבצע חלוקת משקל של 50-50 וזה יהיה יותר בכיוון של 55-45 או 40-60.
לרדו

elitkh
13-01-03, 19:15
נמרוד
אתה מציע להוסיף משקולות מקדימה כדי שהרכב לא יזדקר או אולי מיכל הדלק מקדימה?
כי זה בערך מה שתוכנת מחשב תציע לעשות אי אפשר לאנוס את הפיזיקה
לרכבי ראלי שמיועדים למהירויות גבוהות אכן עדיפה חלוקה סימטרית של משקל
למנוע סיבוב של הרכב סביב הציר שלו
אבל ברכב עבירות שמיועד למהירויות נמוכות הסיפור שונה
אלי

LAREDO
13-01-03, 19:34
אלי
אני חושש שאתה נעול בכל מיני תפיסות עולם מסורתיות.
מנועים קלים יותר יש בשפע, כמו-כן פתרונות בתחום הממסרות והמתלים שמבטלים את הצורך בטרנספר מרכזי - וגם את הצורך בטרנספר בכלל.
למשקל קדמי גדול יש גם חסרון בהזדקרות - תאמין לי כבר ניסיתי הזדקרות אחת או שתיים...
לרדו

נמרוד
14-01-03, 08:44
אוי כמה חיכיתי לך....
אני לא מצליח לבצע חלוקת משקל של 50-50 וזה יהיה יותר בכיוון של 55-45 או 40-60.
לרדו

האם אתה שואף בכלל לחלוקת משקל של 50/50 קדימה אחורה? לבצע זה עניין אחר. אני באמת לא יודע אם זו החלוקה הנכונה, כי אני לא מצאתי מעולם התיחסויות לרכב עבירות בספרות המקצועית. כפי שכתבתי, במכוניות ראלי עם הנעה 4X4 חלוקת המשקל האופטימלית היא 50/50, במכוניות מירוצי שטח עם הנעה אחורית (באגי'ז, פרוטרקס וכאלה) יש הסתה מסוימת של המשקל אחורה, לא משהו מוגזם. בג'יפ עבירות לעומת זאת, האינטואיציה שלנו אומרת שטוב שיש משקל על הסרן הקדמי כי אנחנו רואים בעיני רוחנו את הקיר האנכי.... האמנם? האם בטיפוס קיר בזוית גדולה אנחנו באמת רוצים משקל קדימה דווקא? אני יכול לראות דווקא איך זה מגביר את הסיכוי ליפול הצידה. בקיצור, אני באמת לא יודע, מעניין אותי מה חלוקת המשקל ברכבי שטח סטנדרטיים שונים (האמר, לנדרובר, G-Wagon וכולי) ומה החלוקה המקובלת ברוק-באגיז' נכון להיום.

אחרי שהחלטת מה הכיוון, צריך לחשוב איך להשיג אותו, ומיקום המנוע הוא לא העניין היחיד. מה גם שמנוע ממוקם בצורה לא סטנדרטית גורר אחריו "המצאה-התאמה" של כל מערכת ההינע, אבל אני מניח שבשלב הזה של החלומות ענינים פרקטיים לא מעניינים אותך...

אז אני מחזיר את השאלה לציבור מחולקת לשתיים:
1. מה צריכה להיות חלוקת המשקל ברכב עבירות 4X4 : סימטרית, נטייה קדימה, או נטייה אחורה?
2. חוץ מעניין המשקל, למה למקם את המנוע מקדימה/במרכז/אחורה?

זאביק
14-01-03, 12:59
פרקטית, למקם את המנוע קדימה, זה הכי פשוט.
אתה מקבל שרשרת של: מנוע -> גיר -> טרנספר, שממוקמת בצורה האידיאלית
הגיר מעל הנוסעים, ככה שהידית שלו יוצאת בדיוק במקום.
טרנספר שממוקם באמצע, ככה השדרייבשפטים פחות או יותר זהים, ואין לך בעייה של זוויות קיצוניות.
מבחינת ייצור המוני, זול ופשוט, אני מניח שזו התצורה האופטימלית.

polar bear
14-01-03, 14:25
בוא ניראה, אמיר ביקש שנחשוב מחוץ לקופסא.

אז - מתלים נפרדים {דפרנציאל מקובע לשילדה } , מנוע מרכזי {עדיפות לבוקסר } עם גיר מחוזק שנותן יציאות לשני הכוונים { במקור זה היה לגלגל קדמי וימני - עכשיו - קדימה אחורה } , אמיר יבנה נעילה לדיפרנציאל של הגיר.
הנהג לפני המנוע.

:roll: :)

elitkh
14-01-03, 14:36
ואיפה המנוע?בצד?
כמו כן לא מכיר הרבה דיפרנציאלים שאמורים להחזיק עומסים כאלה רוב הגירים מהצורה המדוברת משמשים לרכבים פרטיים יהיה קשה למצוא משהו מתאים.
אני כמובן בעד מתלים נפרדים אם הם חזקים ונותנים מהלך מתלה המתקרב לסרן חי
אלי

polar bear
14-01-03, 17:31
אלי - פורשה בוקסטר - הגיר שלה - מחזיק עומסים? ואימפרזה טורבו?
סתם דוגמא לגיר שנמצא מתחת למנוע ויש לו יכולת להעביר כח. המיקרה של האימפרזה עוד תישאר לו היציאה שבמקור הולכת אחורה, בתור PTO.

המנוע נמצא באמצע-באמצע.אין טרנספר.
וחוץ מיזה - זה אמיר בונה את הרכב - שהוא ישבור את הראש על חוזק :)

חנן-ג'יפולוג
14-01-03, 17:46
אל תשכח, עודד, שלטנגו של העברת מומנט דרך ציריה יש שני צדדים:
אחד המנוע, ולמנוע של פורשה לא חסר מן הסתם מומנט. הצד השני הוא הגלגל, והגלגל הזה הוא קטן בקוטרו, והמשקל שיושב עליו הוא לא גדול, ואין עליו עומסים של נחיתה מהאוויר עם מנוע בפול-גז ואין לו נעילת דיפרנציאל שיכולה להעביר את מלוא המומנט לציריה אחת.
ולכן...סה"כ המומנט שיכול לפעול על ציריה כזו של פורשה הוא אולי קטן יותר, אולי קטן בהרבה ממה שיפעל על ציריה של סיקס עם צמיגים 38 אינטש.

elitkh
14-01-03, 17:53
אפשר גם לייצר גיר שיתאים לדרישות...
אבל אנחנו רוצים גם להיות פרקטיים
לא ראיתי הרבה גירים של פורשה מסתובבים במגרשים וגם לא של אימפרזה טורבו
אני גם לא בטוח שהם יחזיקו את המומנטים שאמור להחזיק טרנספר אבל את זה אפשר לבדוק.
אלי

שחר
14-01-03, 20:01
לפי דעתי ונסיוני בבניית רכבים מהסוג הזה יש יתרון גלול לחלוקת משקל שנוטה לפנים (ככה בנוי הרכב החדש שבנינו) רוב הבעיה בתיקול מכשולים הוא כמובן בעליות ובמצבים האלו הרכב כמובן יזדקר אם הוא יהיה קל מדי מלפנים מעבר לזה כאשר יש משקל גדול יותר מלפנים אפשר לתקל מכשולים במהירות גבוהה יותר. זכורים לי כמה מקרי התהפכות של הצפרדע של ברוך בתחילת דרכה בדיוק מהסיבה הזו!!! (בסוף הוא הוסיף משקולות של טרקטור מלפנים כדי להשלים משקל). כמובן שחייב להיות גם משקל על הסרן האחורי כדי ליצור לחץ על הצמיגים למתן אחיזה. לפי דעתי 40-60 זה יחס הגיוני.
מעבר לזה מנוע שהוא חלק מהשלדה??????? איך בדיוק??
אם לא יהיו למנוע תושבות מגומי (או כל בולם זעזועים אחר) הוא יפרק את השלדה לגמרי.

LAREDO
14-01-03, 23:22
מתחיל להיות מעניין...
לגבי המכלולים שיהיו בשימוש, עוד לא נפלה ההחלטה, אבל עודד זרק אתכם לכיוון (הוא לא חכם-סיפרתי לו על זה...). המנוע כפי הנראה יהיה פורשה בוקסר 6 צילינדר קירור אוויר טווין טורבו.
במידה ויהיה מנוע אחר זה יהיה מנוע הלקוח מרכב הנעה קדמית בעל מנוע רוחבי חזק כלשהו.
מתלים אכן נפרדים. הרבה מאוד עבודות קאסטום.
שחר לגבי המנוע (ואני בכוונה מתעלם מכל מה שרשמת על הצפרדע) תסתכל בפורמולה 1 איך מנוע הוא חלק משלדה ללא תושבות.
לרדו

polar bear
15-01-03, 00:20
חנן , אלי.
ברור שלא חשבתי על זה עד הסוף
אבל - מנחה הדיון הורה בפירוש לצאת מהקופסא. אז יצאתי.
רוצה פיתרון מהשרוול לבעית מונט חוזר?
מימסרת הינע נוספת או הינעים סופיים.
לא חסר פתרונות.
ובקשר לפרקטיקה - בלי לחפש כבר ראיתי שני מנועי אמפרזה במיגרשים. אז אם אמיר יחפש אני בטוח שהוא ימצא.
הופה- ופתאום אני רואה שמישהו אומר שאני לא חכם - אז - אכן סופר לי על המנוע - אבל בנוסף אמיר חיפש טרנספורטר {לא חכם, אבל בלש } בנוסף הוא מתעקש לצאת מהקופסא - שבכול הנוגע לבנית רכבים זה אומר - מנוע קדמי וסרנים חיים, אז לצאת משם זה אומר - מנוע לא קדמי וסרנים לא חיים.......

elitkh
15-01-03, 11:56
עודד
דווקא בגלל שכבר ניסיתי אני מודע לבעייתיות שבלצאת מהקופסא
אני מאמין שזה אפשרי רק מנסה להצביע על נקודות כשל בקונספט
לעצם העניין מנוע בוקסר או מנוע של אימפרזה טורבו מקבלים את מקסימום המומנט בסל"ד גבוה מאד דבר שלא ממש מתאים לרכב עבירות ויצריך יחסי העברה משוגעים
מעבר לכך כשאתה בוחר גיר של אימפרזה או פורשה אתה מוותר על אופציה של גיר אוטומטי ואתה מגביל את עצמך מבחינת גודל הגלגלים
אלי

נמרוד
15-01-03, 12:49
אני חוזר לשאלת חלוקת המשקל, ובעקבות דבריו של שחר מחדד:

מרכז הכובד של הרכב ממוקם בשלושה מימדים. בציר Y של הרכב, צד לצד, ההנחה היא שהוא כמעט בדיוק באמצע. אם הרכב של אמיר יהיה דו מושבי, הוא יצטרך נווט במשקל דומה לשלו בשביל לוודא את זה... ציר X של הרכב, קדימה-אחורה, הוא שאנחנו מדברים עליו כאן, ובו בעצם קיימת ההתלבטות. איפה צריך להיות יותר משקל? אחורה או קדימה (לא יכול להיות יותר משקל על שני הסרנים!). בציר Z, ציר הגובה, ברור לכולם שמרכז הכובד צריך להיות כמה שיותר נמוך. אבל אי אפשר לדון בציר במיקום בציר X בנפרד מציר Z. בדוגמא ששחר נתן, של רכב שנטה להזדקרות והבעיה נפתרה על ידי תוספת של משקולות מקדימה, אני חושב שהבעייה המהותית היא גובה מרכז הכובד. מרכז הכובד יכול להיות במרכז מבחינת ציר X או אפילו עם יותר משקל אחורה (כמקובל בבאגי הנעה אחורית) ועדיין הרכב לא יזדקר בזויות קיצוניות אם מרכז הכובד נמוך. מרכז כובד גבוה מדי הוא בעייה עם רבים מרכבי העבירות, ואני חושב ששווה לוותר על גובה מסויים של גלגלים ועל מהלך מסוים של המתלים בשביל ליצור רכב נמוך יותר.
ואצרף תמונה של רוק באגי די חדשה שמאד מוצאת חן בעיני, Tiny זה נקרא, הנהג הוא John Bundrant . סרנים חיים כן, אבל נמוך, קטן וקל משקל. המנוע המרכזי מתוצרת פולקסוואגן.
http://www.rockcrawler.com/trailreports/crca/2002_oct/images/crca10020345.jpg

http://www.rockcrawler.com/trailreports/crca/2002_oct/images/crca10020357.jpg

http://www.rockcrawler.com/trailreports/crca/2002_oct/images/crca10020369.jpg

שחר
15-01-03, 16:13
אני לא ממש מבין למה אתה מתעלם ממה שכתבתי על הצפרדע אבל בסדר.
אני לא חושב שאתה מתכנן רכב עם אורך חיים כמו של מכונית פורמולה.... ואני לא מכיר איך יושב שם המנוע
אם יש לך תמונות אז תראה בבקשה

LAREDO
15-01-03, 22:37
אלי,
אני לא ממש יודע מאין אתה שואב את הקביעות שאי אפשר להתאים למנועי הבוקסר גיר אוטומטי, או שאני מוגבל בגודל הגלגלים. לגבי יחסי ההעברה - דבר שניתן לפתור, בקלות רבה.
שחר, אני מתעלם ממה שכתבת על הצפרדע מכמה סיבות, האחת שאני לא זוכר אותו עם משקולות, השנייה היא שהרכב לא קרוב לחלוקת משקל נכונה, ורובו נוטה דווקא קדימה, השלישית היא גובהו האדיר והאחרונה היא שהרכב נבנה טלאי על טלאי, על ידי מספר בעלי מלאכה, שכל אחד משך לכיוונו הוא והרכב די נפל באמצע. ככלל, למרות שהוא הרכב בעל היכולות הטובות בארץ כיום (לדעתי, ולדעת רבים אחרים), יש בו הרבה מאוד טעויות תכנון.
לגבי תמונת מנוע אני אחפש, צריכה להיות לי לפחות אחת כזאת, הראיתי בזמנו לאילן שושה.
בקרוב תמונות סקיצות ראשוניות.
לרדו

נמרוד
16-01-03, 09:41
במכונית פורמולה אחת המנוע והגיר הם חלק מהשלדה, אפשר להגיד שהחלק המרכזי. זרועות המתלים האחוריים מחוברות ישירות לגיר. באותו אופן ישנם מספר אופנועים שבהם המנוע הוא חלק עיקרי מהשלדה. איך זה קשור לרכב העתידי של אמיר אני לא יודע, לקחת מנוע רגיל שלא נועד לשמש כשלדה ולהשתמש בו בכאלו עומסים, נשמע לי די מטורף. בכל מקרה נחכה לסקיצות. ואשמח לשמוע דעות על הTiny, אני חשבתי שאמיר מדבר על משהו בסגנון הזה.

elitkh
16-01-03, 11:51
אני לא טוען שלא ניתן להתאים גיר אוטומטי למנוע בוקסר
אני פשוט לא מכיר גיר אוטומטי של פורשה או של אימפרזה טורבו תקן אותי אם אני טועה
יכול להתאים אולי גיר אוטומטי של טרנספורטר
אבל שוב לא בטוח שהוא יחזיק את המומנט שייוצר עם גלגלים גדולים
אלי

שחר
16-01-03, 19:08
יש הבדל בין מנוע שהוא בעצם השלדה לבין מוע המחובר לשלדה חיבור קשיח
אם המנוע מרכיב בעצם את רוב השלדה והוא גם יותר כבד ממנה בהרבה אז הרעידות של המנוע יעברו דרך התמלים לגלגלים אבל אם השלדה תהייה יותר כבדה אז המנוע פשוט ישבור את נקודות החיבור לשלדה או יישבר בעצמו מהרעידות.
אבל הכל יכול להיות
ד"א אתה מוזמן לברר את הנושא עם ברוך......

סוזי המשתוללת
17-01-03, 01:36
נמרוד
זוכר כשדיברנו על הבאגי שחנן תיכנן לבנות וסיפרתי לך על הרעיון שלי ?
נשמע דומה ?
לשאלתך אמיר
לדעתי בכל רכב השאיפה שמרבית המשקל תרוכז במרכז הרכב זה לא קורה במציאות בגלל אילוצים אחרים כמו מקומות לנוסעים וכו'
מכיוון שכל הנ"ל אינו פקטור עבורך בתכנון אני הייתי דבק במנוע מרכזי מכמה סיבות
1)כשניגשים למדרגת סלע גדולה ככל שיש יותר עומס על הציר הקדמי כך יהיה קשה יותר להרימו מעל המכשול ז"א נצתרך יותר כח ז"א נצטרך מכניקה חזקה יותר שתוביל למנוע חזק וכבד יותר ובקיצור מעגל קסמים
בכל טיפוס (ולו הקל ביותר )קיימת העברת משקל ממילא אחורנית כך שכל עוד נשמרת זוית מסוימת בטיפוס אכן יש יתרון למשקל על הסרן הקדמי (אחיזה)
אבל מנקודה מסוימת והלאה משקל זה רק יגרום להתהפכות מהירה יותר
2)עבירות היא לא רק סלעים וקירות אלא גם מעברי בוץ מסוגים שונים חול וכו'
ושם מיקום מנוע במרכז ישאף לחלק את האחיזה (על ידי חלוקת משקל נכונה )או לחילופין לפזר את הלחץ על הקרקע באופן שווה על כל הגלגלים ובכך למנוע שבירת הקרום העליון שתגרום להתחפרות שללא שבירת הקרום פשוט לא תקרה
3)בטיפוס דרדרות ודיונות את עיקר העבודה ממילא עושים הגלגלים האחוריים וכך יותר לחץ יופעל עליהם מה שייצור אחיזה טובה יותר ועוד יותר מכך יגרום לאובדן לחץ על הגלגלים הקדמיים מה שיקל על הטיפוס (כמו בבאגי)
כמו שאתה רואה ברוב השטחים אם לא בכולם יש יתרון למנוע מרכזי וכל דבר אחר הוא כתוצאה מאילוצים שאינם מנת חלקך

שפ
26-01-03, 00:28
תתרכזו בבעית העברת המשקל :idea:
למה לא לבנות מערכת שתסיט את המשקולת קדימה ואחורה בהתאם לצורך.
או שנרקיע יותר ובנוסף נאפשר תזוזה כלשהיא של אחד הרכיבים(מנוע גיר טרנספר)
במעט אחורה או קדימה.
זה הכיוון שצריך. :twisted:

נמרוד
26-01-03, 15:10
תתרכזו בבעית העברת המשקל :idea:
למה לא לבנות מערכת שתסיט את המשקולת קדימה ואחורה בהתאם לצורך.
או שנרקיע יותר ובנוסף נאפשר תזוזה כלשהיא של אחד הרכיבים(מנוע גיר טרנספר)
במעט אחורה או קדימה.
זה הכיוון שצריך. :twisted:

יש מערכת כזאת - נקראת נווט/נהג-משנה - שיכול להתלות בצדדים או מאחור. עובד מצויין. אבל להזיז מנוע או גיר, בשביל לשנות את מרכז הכובד??? נשמע ממש לא רציני, בעדינות. אולי תרצה להסביר יותר לעומק.

RINCEWIND
27-01-03, 13:37
כתבה מענינת בנושא מרכז כובד
http://www.jeepaholics.com/tech/cog/

רכס חיים
25-09-03, 05:01
איבדתי אותכם באמצע הדרך - אולי מישהו יודע מה הולך להיבנות במושג 'רכב תחרותי'? מדובר ברכב עבירות או ברכב מירוצי-שטח? הצלחתם לערבב את הדיון בין שתי האלטרטיבות לחלוטין. היות ואני לא מבין כלל ברכבי מירוץ קשה לי להתיחס לדיון אלא רק ללמוד ממנו .לעומת זאת ברכבי עבירות נוכחתי מניסיוני שליונימוג בנזין כמוצר סידרתי שקשה לשפר כבר, יש את כל הנדרש וברמה של סוף הדרך.היות וברשותי אחד וחצי כאלה והשתתפתי פה ושם בתחרויות - אז כפי שזה נראה לי, את כל המכשולים שג'יפ מעולה עושה יונימוג לא יודע שהם שם. אז אולי נדע מה בונים???

נמרוד
25-09-03, 09:45
איבדתי אותכם באמצע הדרך - אולי מישהו יודע מה הולך להיבנות במושג 'רכב תחרותי'? מדובר ברכב עבירות או ברכב מירוצי-שטח? הצלחתם לערבב את הדיון בין שתי האלטרטיבות לחלוטין. היות ואני לא מבין כלל ברכבי מירוץ קשה לי להתיחס לדיון אלא רק ללמוד ממנו .לעומת זאת ברכבי עבירות נוכחתי מניסיוני שליונימוג בנזין כמוצר סידרתי שקשה לשפר כבר, יש את כל הנדרש וברמה של סוף הדרך.היות וברשותי אחד וחצי כאלה והשתתפתי פה ושם בתחרויות - אז כפי שזה נראה לי, את כל המכשולים שג'יפ מעולה עושה יונימוג לא יודע שהם שם. אז אולי נדע מה בונים???

הדיון הוא על רכב לעבירות, לא למירוץ מהירות. יש רוק-קרולינג קיצוני כמו בארה"ב, ויש תחרויות יותר רבגוניות כמו מה שיש בארץ.

אונימוג לעומת ג'יפ? זה ג'יפ גדול עם סרנים גדולים ועם גלגלים גדולים. אין לו יתרון על מפלצות העבירות היעודיות כמו הצפרדע של ברוך, או הצהוב של פרוג'יפ - שמשתמש בסרנים של אונימוג. יש להם גלגלים כמו של אונימוג אם לא יותר, וגודל הגלגלים זה הבסיס לעבירות. להשוות אונימוג לג'יפ רגיל עם גלגלים בקוטר 31-33 אינץ' זה כמובן השווה מצחיקה, ברור שאיפה שהג'יפ עובד קשה האונימוג יכול "ללכת" מעל המכשול. האותה מידה איפה שאונימוג מתקשה או לא עובר בכלל, משאית אוש-קוש או טטרה 8X8 הולכת...

-->