PDA

צפייה בגרסה מלאה : זהירות! צמיגים עתיקים.

חנן-ג'יפולוג
03-11-05, 22:00
הלכתי בשבוע שעבר לקנות זוג צמיגים לג'יפ. הפנצ'רמעכר פרק את הצמיגים הישנים, הוריד מהמחסן את הצמיגים החדשים, גודייר MTR והתכוון להרכיב אותם. ביקשתי ממנו לחכות רגע, הסתכלתי על התאריך, 3803 קצת אחרי אמצע 2003 . מה זה? אין תשובה טובה. הוא הרכיב את הצמיגים חזרה ונסעתי משם.

היום בערב נסעתי לעוד פנצ'ריה, הפעם דווקא כזו שמוכרת היטב בקהילייה המוטורית. עוד לפני שהוא פירק את הצמיגים הישנים ביקשתי ממנו שיוריד מהמדף את החדשים כדי שאראה את התאריך. "מה? אתה צוחק? ראית איך אנחנו נראים? זו לא פנצ'ריה שמחזיקה צמיגים ישנים. הסחורה אצלנו עפה" . נו טוב. הוא פירק את הישנים, הרכיב חדשים, איזן אותם, ואז, ליתר בטחון, התכופפתי לראות את התאריך: 0204 , כמעט שנתיים. פברואר 2004 . "מה זה? " הוא מצביע על אליפסה אחרת, לא קשורה לתאריך, שבה כתוב 2015 . "אתה רואה? שבוע 20 , שנת 2005" . "ומה זה ה1 ? " , השהיה קלה, ואז: "אה, זה ינואר" .

הבנתי, הבחור סופר 20 שבועות בחודש ינואר. נהדר.

הבחור הסביר שהוא קיבל ממש עכשיו את הצמיגים מהיבואן. אם זה נכון אז תוסיפו לזה את הסיפור מהשבוע הקודם, והמסקנה היא שיתכן יש סטוק ישן אצל היבואן.

בקיצור, חברים, זהירות. קר שם בחוץ, ורק השכל הישר שלכם נמצא שם כדי להגן עליכם.

ERAN NO 1
03-11-05, 22:12
מזל שהוא לא אמר לך שאלה צמיגים שהגיעו מהעתיד ויוצרו בשנת 2015
לא רק שהם חדשים גם בעוד 10 שנים הם יהיו חדשים

boaziko
04-11-05, 13:47
חנן, מה גבול הסביר ביחס לתאריך היצור?
כמובן שעדיף צמיגים שיוצרו בחודשים האחרונים, אבל איפה עובר הגבול? הרי לרב הצמיגים עומדים במחסנים תקופה מסויימת.
אני מבין שאין פה תשובה חד משמעית, אבל בכל זאת.. אני פשוט לא יודע מה הנורמות בעולם הצמיגים בארץ, הרי הכל שאלה של ביקוש ותחלופה, זמן יבוא וכו..
ואם להיות ספציפי - האם צמיגים שיוצרו לפני שנה נחשבים "ישנים", ואם כן (חוץ מזה שאכלתי אותה) מה המשמעויות?

חנן-ג'יפולוג
04-11-05, 13:56
על פי שיחה עם גפני היום (הוא לא אחת מהפנצריות שהזכרתי קודם) מותר למכור רכב עם צמיגים בגיל של עד 18 חודשים. אני לא יודע אם זו אותה הוראה בדיוק לגבי צמיגים בפנצ'ריות. סביר שכן.

ועדכון:

הפנצ'רמעכר השני בירר היום אצל היבואן ומסתבר שכל הסטוק אצלו של הצמיגים האלה ישן. תחילת 2004 .

הלכתי לעוד פנצ'ריה, הם גם בדקו, הצמיגים שלהם מתחילת 2004 , וגם הם טענו שזה מה שיש אצל היבואן.

בשלב הזה התייאשתי וקניתי BF . פאקינג יקר, אבל אני מקווה שלפחות זה באמת צמיג טוב יותר.

מעניין לציין שבצמיגים לפרייבטים אף פעם לא נתקלתי בבעיות גיל. הם תמיד היו בגיל של פחות מחצי שנה.

לסיכום: מי שמתכוון לקנות גודייר MT/R 31 , שישים לב טוב טוב למה שהוא קונה. כנראה שיש בעייה ארצית בנושא.

אדי
04-11-05, 17:04
אם אני לא טועה המגבלה החוקית היא עד 18 חודשים לצמיג המגיע ברכב חדש ועד 12 חודשים לצמיג חדש.

erezjack
04-11-05, 18:03
בדיוק רציתי להעלות את הנושא.

יש לי על הסופה סט צמיגים גודייר MT/R 235 שהרכבתי ב 3/04. מאז נסעתי כ 50,000 ק"מ. לפני כחודש התחילה הדרדרות מהירה במצב הצמיגים שהתבטאה בהתגברות קצב השחיקה, הווצרות שחיקה לא אחידה על פני הקוביות (שחיקה בשיפועים מנוגדים שיוצרת הפרשי גובה בין הקוביות) הופעת סדקים קטנים רבים, מה שמעיד על התייבשות הגומי והתגברות משמעותית של רעש הצמיגים כתוצאה מהשחיקה הא-סימטרית והתקשות הגומי. בנוסף, לאחר כל נסיעת שטח, מופיעים קרעים וחורים כתוצאה של חתיכות חומר שנקרעו ועפו, דבר שהיה קורה רק במקרים קיצוניים לפני כן. בקיצור, נראה לי שהגיע זמנם של הצמיגים למצוא את מנוחתם האחרונה. אני לא יודע אם יש הגדרה לגובה הקוביות שמחייבת החלפת הצמיגים כמו באופנועים, ששם הדבר חשוב מאוד בגלל שינוי פרופיל חתך הצמיג בגלל שחיקה רבה במרכז, דבר שמשפיע על התנהגות האופנוע וההיגוי, אבל בדרך כלל הופיעו בצמיגי האופנוע שלי סימני ההתיבשות במקביל להגעה למינימום הדורש החלפה.

אני לא יודע אם 50,000 ק"מ זה מרחק סביר לצמיגים כאלה (הרוב כביש), אין לי ניסיון קודם, אבל הם החזיקו מעמד מעל שנה וחצי וזה נראה לי סביר.

דרך אגב, הסיבה העיקרית להתקשות הגומי היא המגע עם האוזון באוויר.

ארז

ניר ל
04-11-05, 18:12
סתם מסקרנות תבדוק את התאריך, אבל 50K זה מכובד ביותר.

erezjack
04-11-05, 20:35
היכן נמצא התאריך?

AvigdorAharon
04-11-05, 21:03
היכן נמצא התאריך?
חפש על הדופן אליפסה עם 4 ספרות בתוכה. שתי הספרות השמאליות - השבוע בשנה. שתי הספרות הימניות - שנת ייצור.

אביגדור

סוזי המשתוללת
04-11-05, 22:37
ארז
לפי מה שאתה מספר יש לך בכלל בעייה אחרת
האם הבעייה שתיארת בסרן הקדמי ?
אם כן יש לך חופש כלשהוא בסרן
אם הבעייה מאחור יכול להיות שהסרן עקום

asafk
05-11-05, 00:44
היכן נמצא התאריך?

אם נהיה יותר ספציפיים, חפש שורה מוטבעת שמתחילה בDOT. בסוף השורה- מוטבע השבוע כמו שאביגדור כתב.

אסף.

erezjack
05-11-05, 18:30
אם כן יש לך חופש כלשהוא בסרן
אם הבעייה מאחור יכול להיות שהסרן עקום

אל תפחיד אותי, אני כבר נכנס לפאראנויות.
הבלייה ניראית אחידה על פני כל הצמיגים, בכל מקרה, איך בודקים דברים כאלה ?

לגבי תאריך הייצור: כמובן, זה מופיע בדופן הפנימית כדי להקשות על החיים ולאלץ אותי לשכב מתחת. מופיע 1803, ז"א 5/03 . כשקניתי אותם היו בני 10 חודשים בערך,נראה לי סביר.

דרך אגב, קבלתי המלצות על צמיגי Bridgestone , הם מקבלים דירוג גבוה בפורומים בארה"ב. יש למישהו ניסיון איתם?

ארז

חנן-ג'יפולוג
05-11-05, 18:59
אני קניתי סט כזה, של ברידג'סטון MT , בסוף 99. לפני כשנתיים החלפתי את הזוג האחורי של הסט, עקב מראה רע של הדפנות, ועכשיו את הזוג הקדמי עקב התייבשות, היסדקות, ואחיזה על כביש רטוב כמו על קרח. אני לא יכול לדבר על בלאי של שחיקה, כי הם לא עשו אצלי הרבה קילומטרז', אולי 15K ק"מ. לעומת זאת, לגבי עמידות בקריעה, אני יכול להעיד שלמרות שכל ה15K ק"מ האלה היו כולם, בלי יוצא מהכלל במסגרת טיולים, כולל הרבה משחקי עבירות, הם לא נקרעו. הדפנות לא נראו יפה כל כך , אבל הן לא נקרעו.

אם אתה כבר קונה אותם, אז כדאי לדעתי לשים את החלק עם הכיתוב הלבן כלפי פנים. גם האותיות הלבנות נטחנות בשטח ונראות רע מאוד, וגם בשאר הדופן, היכן שמכסה את השכבה הלבנה שכבה שחורה חיצונית, השכבה השחורה החיצונית נקרעת, הלבנה נחשפת, וזה נראה לא טוב. מילא שזה נראה לך ולסביבה שלך לא טוב, אבל שוטר שיראה את זה עלול להסיק מסקנות לא נכונות לגבי העניין, ואתה עלול לצאת בנזק. אני לא עשיתי את זה, ומכאן המסקנה הזו. הצד השחור גם נראה מוגן יותר (ואולי זו רק טעות אופטית) , וכדאי שהצד שהמוגן יותר יהיה בחוץ, שזה המקום שבו הצמיג חוטף יותר.

לא הרגשתי שהם רועשים במיוחד. לגבי אחיזה בשטח, אני חושב שהם טובים, אבל קשה לדעת ללא מבחן השוואתי, באותם תנאים.
לגבי אחיזה בכביש רטוב, הם גרועים מאוד, אבל שוב, יהיה נכון יותר להתייחס לתכונה כזו לאחר מבחן השוואתי באותם תנאים, עם צמיגי בוץ אחרים.

בסה"כ אני חושב שהצמיגים האלה נותנים תמורה מצוינת לכסף. אני החלפתי אותם בגודייר ובBF כי רציתי עוד יותר טוב, עם שלוש שכבות בדפנות במקום שתיים.

gmb
06-11-05, 01:28
אני אישית (ובטוח עוד אנשים כאן)
נשמח לשמוע על ה MTRים והBFים ששמת בהשוואה לברידג'סטונים...
מה שעברת לבנתיים מאז ששמת אותם גם שווה משהו, אז שפוך כמה מילים עליהם בשטח ובכביש (גם הכביש חשוב, כי לכל טיול צריך להגיע ולחזור)

רמי

חנן-ג'יפולוג
06-11-05, 01:46
על הBFים אני בטח לא יכול לומר כלום, כי רק שמתי אותם.

על הגודייר? אין לי הרבה מה לומר. הם נראים בסדר. איתם כבר הייתי חכם יותר ושמתי את הצד השחור בחוץ, ולא נראים על הדפנות סימני חיכוך וקריעה.

כמו שרמזתי קודם, אני לא ממש מאמין שניתן להשוות בין צמיגים (שהם מאותה משפחה, אני לא מדבר כאן על צמיג טרקטור מול צמיג כביש חלק) מבחינת אחיזה בשטח, ובכביש, כאשר מדובר על תקופות אחרות, ולכן אני לא אדווח על העניין. אני אקצין ואומר שאני חושב שאם מישהו כן נותן חוות דעת כזו, ולא על בסיס השוואה על אותו רכב, באותו סוג קרקע, באותה נקודת זמן, אז הוא מתעסק בנושא שהוא על גבול השרלטנות.

erezjack
06-11-05, 14:01
צד לבן בפנים או בחוץ - אני מצטרף להמלצה בחום, זה אומנם יפה האותיות הלבנות האלה אבל די מהר הן התחילו להשחק וכל השכבה השחורה מתקלפת מצד הצמיג (Goodyear MTR) אבל להפתעתי לא עשו מזה עניין בטסטים ובביקורות דרכים שגרתיות. כשהזדחלתי מתחת לג'יפ למצוא את התאריך בדופן הפנימית, ראיתי שהיא באמת במצב הרבה יותר טוב מהחיצונית עם הלבן. אין שום קרעים או קילופים. את הסט הבא אני מרכיב הפוך, אלא אם כן אפשר למצוא את הצמיגים בלי הכיתוב הלבן.

אחיזת כביש- אם הבריג'סטון לא אוחזים טוב בכביש רטוב, אני לא מתקרב אליהם, גם ככה אני בקושי מסתדר ברטוב ואני משתדל לנסוע הכי חלק שאפשר בחורף, במיוחד שהבלמים של הסופה שלי נוטים להינעל בקלות כשהם רטובים ובעיקר בתחילת נסיעה או בבלימות הראשונות. האם זו תופעה מוכרת? (באופנוע הבלימה מידרדרת עם הרטיבות וזה מפצה על ירידה באחיזת הכביש, אבל זה נראה לי נושא לדיון בפני עצמו.).

חנן-ג'יפולוג
06-11-05, 14:10
אני כתבתי:

לגבי אחיזה בכביש רטוב, הם גרועים מאוד, אבל שוב, יהיה נכון יותר להתייחס לתכונה כזו לאחר מבחן השוואתי באותם תנאים, עם צמיגי בוץ אחרים.

אם לא הייתי ברור, אז אני אנסה להבהיר: לא מדובר בכך שהם פחות טובים מצמיגים אחרים במשפחה שלהם, משפחת צמיגי הבוץ הרדיאליים, אלא על כך, שהם פשוט לא אוחזים טוב בכביש רטוב. אל תבין מזה שיהיה נכון ללכת על צמיג בוץ אחר. חשוב גם להדגיש, שוב, שזו התרשמות סוביקטיבית שלי, וללא מבחן השוואתי מדויק. זו התרשמות שאולי לא הייתי צריך לכתוב אותה מלכתחילה. היא לא שווה הרבה, ולכן ההסתייגות במקור.

חנן-ג'יפולוג
06-11-05, 14:18
לגבי הבלימה, בצע חיפוש על הנושא בפורום CJ ובפורום סופה. בתנאי הרטיבות של החורף, התוף מחליד מבפנים בזמן החנייה, ובבלימות הראשונות של היום הרפידות משייפות את החלודה ולכן הבלימה חריפה מדי.

erezjack
06-11-05, 15:07
בתנאי הרטיבות של החורף, התוף מחליד מבפנים בזמן החנייה, ובבלימות הראשונות של היום הרפידות משייפות את החלודה ולכן הבלימה חריפה מדי
כך חשבתי, אבדוק בפורומים.

אחיזת כביש רטוב- השוואה מדוייקת נראית לי מורכבת לביצוע אבל הנקודה הובנה.

נמרוד
08-11-05, 12:31
כשהזדחלתי מתחת לג'יפ למצוא את התאריך בדופן הפנימית, ראיתי שהיא באמת במצב הרבה יותר טוב מהחיצונית עם הלבן. אין שום קרעים או קילופים. את הסט הבא אני מרכיב הפוך, אלא אם כן אפשר למצוא את הצמיגים בלי הכיתוב הלבן.

ברור שהופן הפנימית תהיה במצב יותר טוב מהחיצונית, החיצונית היא זו שמשפשפת מדרכות וכל דבר אחר.

erezjack
09-11-05, 14:14
מסכים, אבל רואים בבירור שהשכבה השחורה העליונה מתקלפת בקלות מהשכבה הלבנה.

מאיר רוטברג
10-11-05, 16:19
על פי תקנות משרד התחבורה מותר להביא לארץ צמיגים אשר ייצורם הינו מקסימום 10 חודשים,

חברים זו מדינה של קומבינות ,
זו קומבינה של היבואנים
בארץ האפשרויות הבילתי מוגבלות הייכן שיש אהבלים גמורים וצרכנים עלובים מותר לייבא צמיגים עם תאריך טריות של שנתיים
הייצרנים ממליצים שצמיג בן חמש ייצא משימוש בכלל
אז נא לקחת הכל בפרופורציה

חגי
11-11-05, 15:19
סתם מסקרנות תבדוק את התאריך, אבל 50K זה מכובד ביותר.

מניסיון (ולא רק שלי), 50000 קמ" קטן על הצמיג MTR ,במיוחד עם רוב הקמ הם על הכביש.

חגי.

נ.ב.
גם הרכב הנוכחי שלי נועל MTR.

erezjack
12-11-05, 22:13
השאלה באיזה מצב ומתי מחליטים להחליף. אני יכול למשוך עוד 5-10K אבל ברמת נוחות, אחיזה ובטיחות נמוכות.

-->