PDA

צפייה בגרסה מלאה : החלפת מחזיר שמן של הפיניון בדיפרנציאל אחורי - האם צריך כיוון פיניון מחדש?

amir_shai
27-06-16, 16:23
שלום,

עקב נזילה קלה (מספר טיפות ביום) שוקל להחליף את מחזיר השמן.
המוסך אמר שלא מבצעים כיוון מחדש של פיניון וקורונה אלא מסמנים בדיוק את הסגירה של האום וסוגרים בחזרה בדיוק כפי שהיה.

שאלה: האם זה מקובל או האם חייבים לעשות כיוון מחדש?

תודה,
שי
(היילקס 2003)

yoni_0000
27-06-16, 16:53
לא עושים. אין צורך.

איציק - 4X6ZH
27-06-16, 17:12
אין צורך בכיוון
יש צורך להקפיד על מומנט הסגירה של האום
לברר אולי בהוראות היצרן יש להחליף אום ?

איציק

six 4 life
27-06-16, 19:56
1. לא לעבוד בשום פנים ואופן עם כלי אויר בפתיחה וסגירה של היוק.
2. הפתיחה תהיה לך קשה מאוד והסגירה תהיה עוד יותר קשה, נדרש שימוש בידית כח וצינור מאריך לכל הפחות. אם אתה מתכנן לעשות את זה על הרצפה שכח מזה. אם המוסך מבצע לך את זה וודא שהוא לא עושה את זה עם פטיש אויר- זה מוביל ישירות לשברים קטנים בשיניי הפיניון ואתה תראה אותם הרבה אחרי ששכחת מתי האוטו היה במוסך לטיפול הזה.

rob
27-06-16, 20:54
לפני כמה שנים העלתי מדריך להחלפת מחזיר השמן של הפיניון.

זה הקישור

מדריך בתמונות להחלפת מחזיר שמן בפיניון (http://www.carsforum.co.il/vb/showthread.php?405577-פרויקט-שיפוץ-שברולט-בלייזר-1983&p=4229720&viewfull=1#post4229720)

asafk
27-06-16, 21:12
כיוון שזה פורום טויוטה...

גם אני העליתי מדריך:

http://www.jeepolog.com/forums/content.php/1180-jeepolog-archive

אסף.

nir.samo
28-06-16, 05:27
לפני כמה שנים העלתי מדריך להחלפת מחזיר השמן של הפיניון.

זה הקישור

מדריך בתמונות להחלפת מחזיר שמן בפיניון (http://www.carsforum.co.il/vb/showthread.php?405577-פרויקט-שיפוץ-שברולט-בלייזר-1983&p=4229720&viewfull=1#post4229720)

ערן עד שהגעתי לסוף של השרשור שלך ורק מחכה לעדכונים עכשיו אני צריך לקרוא את ההוא מהתחלה... מרתק.

amir_shai
28-06-16, 09:02
תודה רבה!
עכשיו צריך לשמור על המוסך שיבצע לפי הכללים (בתקווה שקלטתי את הכל).

amir_shai
28-06-16, 10:53
כיוון שזה פורום טויוטה...

גם אני העליתי מדריך:

http://www.jeepolog.com/forums/content.php/1180-jeepolog-archive

אסף.

אסף שלום,

בכתבה שלך ציינת שכשל של מחזיר שמן פיניון יכול לנבוע כתוצאה מנשם סתום. איך אני בודק שהנשם תקין?

תודה,
שי

rob
28-06-16, 11:00
תודה רבה!
עכשיו צריך לשמור על המוסך שיבצע לפי הכללים (בתקווה שקלטתי את הכל).

ועכשיו סיפור
כמה חודשים אחרי ההחלפה של האטם, הגעתי למוסך לאישור בלמים לפני טסט
המוסך (לא ניכנס לשמות, מוסך ג'יפים באזור צומת בילו) הגיע למסקנה הנכונה שיש חופש בין גל ההניע האחורי לבין היוק שיוצא מהפיניון.
בשביל לתקן המוסך שלף את היוק, לחץ אותו בפרס והחזיר חזרה.
כל זאת מבלי להשתמש באף שיטת מדידה ועם כלי אוויר חזקים.
ביקשתי, התחננתי שלא יבצעו את העבודה בצורה זו, אך בעל המוסך התעקש שככה עושים.

כמה חודשים אח"כ התחילה נזילה מעצבנת מהאטם של הדיפרנציאל, פתחתי את המכסה וביחד עם השמן יצאה כמות מכובדת של ברזל....

אני למוסך ההוא לא חזרתי יותר, אבל את הנזק כבר לא היה ניתן לתקן.

amir_shai
28-06-16, 14:51
ועכשיו סיפור
כמה חודשים אחרי ההחלפה של האטם, הגעתי למוסך לאישור בלמים לפני טסט
המוסך (לא ניכנס לשמות, מוסך ג'יפים באזור צומת בילו) הגיע למסקנה הנכונה שיש חופש בין גל ההניע האחורי לבין היוק שיוצא מהפיניון.
בשביל לתקן המוסך שלף את היוק, לחץ אותו בפרס והחזיר חזרה.
כל זאת מבלי להשתמש באף שיטת מדידה ועם כלי אוויר חזקים.
ביקשתי, התחננתי שלא יבצעו את העבודה בצורה זו, אך בעל המוסך התעקש שככה עושים.

כמה חודשים אח"כ התחילה נזילה מעצבנת מהאטם של הדיפרנציאל, פתחתי את המכסה וביחד עם השמן יצאה כמות מכובדת של ברזל....

אני למוסך ההוא לא חזרתי יותר, אבל את הנזק כבר לא היה ניתן לתקן.

פשוט מעצבן.
צריך לדרוש ולא לבקש!
אולי בכל זאת כדאי לפרסם את השם כדי שאחרים לא יחשבו לסמוך על המוסך הזה.

איל מ
28-06-16, 18:07
לגבי הנשם.
יש שני סוגים, הראשון הוא צינור פלסטיק ארוך היצא מהחלק העליון של הסרן כלפי מעלה, השני בצורת כיפה קטנה (גם, על החלק העליון של הסרן).
אם שפר מזלך ויש לך את הראשון, אתה פשוט נושף דרכו כשפקק המילוי פתוח (או אם הסרן פתוח) ורואה שזרימת האוויר תקינה. לחילופין ניתן לינוק אוויר גם כשהסרן סגור. כמות האוויר שבסרן מספיק גדולה כדי שלא יווצר ואקום משמעותי שיפריע להרגיש אם הנשם סתום.
אם יש לך את הסוג השני ניתן לפרקו ולראות פיזית כשהוא ביד (וגם לבדוק את החור בסרן.
בכל מקרה, לא לנסות בשום אופן לדחוף לחץ אויר לנשם כשהסרן סגור (יכול לגרום לפריצת שאר האטמים).

amir_shai
30-06-16, 10:44
הייתי במוסך.
את כלי האוויר מנעתי במאמצים רבים.
אין כל זכר לכלים ייעודיים של טויוטה (מוסך טויוטה מורשה כן), הוצאת הפלנג' עם פטיש, הוצאת מחזיר השמן עם הכלי הלא נכון, הכנסת מחזיר השמן עם פטיש (אומנם בעדינות), אין שום מדידה של preload, פשוט סגירה של האו"ם עד לנקודה הקודמת. בקיצור יאוש.

יכול להיות שצורת העבודה הזו מספקת אבל עדיין מעצבן.
טושי, מתי אתה עובר למרכז הארץ? :(

six 4 life
30-06-16, 10:59
הייתי במוסך.
את כלי האוויר מנעתי במאמצים רבים.
אין כל זכר לכלים ייעודיים של טויוטה (מוסך טויוטה מורשה כן), הוצאת הפלנג' עם פטיש, הוצאת מחזיר השמן עם הכלי הלא נכון, הכנסת מחזיר השמן עם פטיש (אומנם בעדינות), אין שום מדידה של preload, פשוט סגירה של האו"ם עד לנקודה הקודמת. בקיצור יאוש.

יכול להיות שצורת העבודה הזו מספקת אבל עדיין מעצבן.
טושי, מתי אתה עובר למרכז הארץ? :(
כל עוד חסכת את כלי האויר אתה בסדר.
1. להוציא את הפלאנג' עם מכות פטיש סבירות החוצה זה בסדר למרות שכדאי למשוך אותו עם חולץ.
2. הוצאה של מחזיר השמן - אין אופציה להוציא מחז"ש יוק עם חולץ מחז"שים, רק בדרכים פחות קונבנציונליות כמו מברג כח/ לום בינוני/ הברגה של בורג למחזיר ומשיכה שלו החוצה.
3. להכניס מחזיר חדש אין דרך אחרת שלא מערבת פטיש, כן אפשרי להכניס עם טבעת שתמנע פגיעה אפשרית בו, אבל אם המחזיר לא נפגע העבודה עם הפטיש ויושב ישר בשטח שלו לא תהיה בעיה עם עניין הפטיש.
4. פרילואוד בפיניון אי אפשר לכוון כאשר הדיפרנציאל נמצא בתוך הביצה (בית הסטליטים על מכלוליו). פרילואוד הוא כיוון העומס בין 2 מיסבי הפניון והבדיקה שלו היא עם מד מתאים שמראה באיזו התנגדות הפניון מסתובב כאשר הוא חופשי ללא התנגדות פרט למיסבים שלו, לכן הסגירה שעשו לך היא בסדר כל עוד חזרו למקום הקודם (אלא אם אתה מוכן לשלם על פירוק של כל הסרן ושליפת הדיפרנציאל החוצה כדי לבדוק פרילואוד של הפניון, וכל זה בשביל המחזיר שמן של היוק).

סה"כ נשמע שעשו לך עבודה לא רעה, לא צריך לחפש הגזמות במקרים פשוטים כאלו. הכי חשוב שלא עבדו עם כלי אויר והסגירה בוצעה כראוי.
דבר אחרון - מוסך יבואן/ מורשה יבואן הוא ממש לא ערובה לעבודה איכותית. במקרים רבים אפילו להיפך.

amir_shai
30-06-16, 19:50
כל עוד חסכת את כלי האויר אתה בסדר.
1. להוציא את הפלאנג' עם מכות פטיש סבירות החוצה זה בסדר למרות שכדאי למשוך אותו עם חולץ.
2. הוצאה של מחזיר השמן - אין אופציה להוציא מחז"ש יוק עם חולץ מחז"שים, רק בדרכים פחות קונבנציונליות כמו מברג כח/ לום בינוני/ הברגה של בורג למחזיר ומשיכה שלו החוצה.
3. להכניס מחזיר חדש אין דרך אחרת שלא מערבת פטיש, כן אפשרי להכניס עם טבעת שתמנע פגיעה אפשרית בו, אבל אם המחזיר לא נפגע העבודה עם הפטיש ויושב ישר בשטח שלו לא תהיה בעיה עם עניין הפטיש.
4. פרילואוד בפיניון אי אפשר לכוון כאשר הדיפרנציאל נמצא בתוך הביצה (בית הסטליטים על מכלוליו). פרילואוד הוא כיוון העומס בין 2 מיסבי הפניון והבדיקה שלו היא עם מד מתאים שמראה באיזו התנגדות הפניון מסתובב כאשר הוא חופשי ללא התנגדות פרט למיסבים שלו, לכן הסגירה שעשו לך היא בסדר כל עוד חזרו למקום הקודם (אלא אם אתה מוכן לשלם על פירוק של כל הסרן ושליפת הדיפרנציאל החוצה כדי לבדוק פרילואוד של הפניון, וכל זה בשביל המחזיר שמן של היוק).

סה"כ נשמע שעשו לך עבודה לא רעה, לא צריך לחפש הגזמות במקרים פשוטים כאלו. הכי חשוב שלא עבדו עם כלי אויר והסגירה בוצעה כראוי.
דבר אחרון - מוסך יבואן/ מורשה יבואן הוא ממש לא ערובה לעבודה איכותית. במקרים רבים אפילו להיפך.

לאור המדריך של אסף ו ROB וקריאה ב HILUX FSM אני מבין שניתן לעשות החלפה כולל כיוון preload ללא פירוק של כל הדיפרנציאל.
מצרף את החלקים המתאימים מהמדריך.
(הערה: אני לא בטוח שפתיחת אום הפלאנג' לא בוצעה עם כלי אוויר. את הסגירה אני מנעתי עם כלי אוויר. מקווה שזה לא גרם נזק ...)

אני מצפה ממוסך מורשה (בניגוד ללא מורשה):
1. שיעבוד עם חלקים מקוריים
2. שיהיו לו את כל הכלים היעודיים שמופיעים ב FSM (ראה במסמך המצורף - ישנם חולצים מתאימים לכל דבר כמו כן כלים להכנסת מחזיר השמן וכו)
3. שיעבוד לפי ה FSM

אתה חושב שאני מגזים?
108994

rob
30-06-16, 20:06
אתה חושב שאני מגזים?

אני חושב שאתה צריך להבין שאתה חי בישראל...
(לטוב ולרע)

six 4 life
30-06-16, 20:12
אני מצפה ממוסך מורשה (בניגוד ללא מורשה):
1. שיעבוד עם חלקים מקוריים
2. שיהיו לו את כל הכלים היעודיים שמופיעים ב FSM (ראה במסמך המצורף - ישנם חולצים מתאימים לכל דבר כמו כן כלים להכנסת מחזיר השמן וכו)
3. שיעבוד לפי ה FSM

אתה חושב שאני מגזים?
108994
אין אפשרות לכוון פרילואוד פיניון כאשר הדיפרנציאל נמצא בסרן מאחר והוא מייצר התנגדות ופוגע בקריאה שלך.

לגביי הסעיפים.
1. חלקים מקוריים או לא - הוא צריך לתת לך את הבחירה אם יש ספק, בתור הלקוח המשלם.
2. בספר יכול להופיע לך כלי לעבודה ספציפית אחת לדגם רכב ספציפי אחד שפותח/ סוגר/ חולץ לחלק ספציפי אחד, בזמן שהמוסך משרת עשרות דגמים שונים כאשר בכל אחד מהם כמו שאתה אומר יש עשרות כלים "יעודיים". הוא יצטרך מחסן רק להחזיק את כל הכלים האלו "בהיכון" למקרה שפעם ב מגיע לו רכב כמו שלך שנדרש להחלפת מחז"ש. בשורה התחתונה יש לא מעט כלים לא "יעודיים" שעושים עבודה של כמה כלים בכלי אחד ואין בזה דבר רע כל עוד זה לא פוגע לא בחלקים ולא ברכב שעובדים עליו.
3. בוודאי, ומהצד השני אם המכונאי כבר ביצע 3-5-10-50 פעמים את העבודה הזהה, עדין היית מצפה ממנו לפתוח את הספר למרות שהוא יודע בדיוק מה כתוב שם? ואם אותו אדם עם הנסיון הזה כן היה פותח את הספר שלא היה משנה דבר ממה שגם ככה היה עושה, זה היה מרצה אותך?

אני לא חושב שאתה מגזים והציפיות שלך הן הגיוניות בתור אדם מן השורה שמצפה מהמוסך למקצוענות וחלק ממנה מבחינתך הוא להחזיק את מלאי הכלים השלם כמו בספר, אבל הן לא תואמות את המציאות ולאו דווקא נכונות במקרה של הכלים.

asafk
02-07-16, 12:29
דווקא במקרה של כלי העבודה הייעודיים, הם חלק חשוב מהסמכת מוסכים על ידי היצרן / יבואן. כלומר לפחות במועד ההסמכה היו לו את הכלים או שהוא שיקר וסיפר לסוקר שהסמיך אותו שיש לו אותם.
אבל. בישראל כמו בישראל. זה שיש במחסן את כלי העבודה הייעודיים, לא אומר שהמכונאי שעובד על האוטו שלך יודע בכלל שיש כלי כזה, וגם אם כן, זה לא בהכרח יגרום לו להביא את הכלי מהמחסן.
זו הכללה, אני יודע, ומנגד אני מכיר מוסכים עם ובלי הסמכת יבואן שבהם דווקא מקפידים מאוד על שימוש בכלי המתאים למשימה.

אסף.

- - - Updated - - -

ולגבי מדידת פרילואד על מיסבים - אם המדידה היא רק עם דיפרנציאל מפורק ולא מפרקים אותו, המינימום שאני הייתי עושה כמכונאי הוא למדוד לפני הסרת אום הפיניון המקורית, ולחזור לאותו ערך עם השרוול החדש.

אסף.

- - - Updated - - -

ועוד דבר....
עכשיו, אחרי שקראת זני מדריכים ואתה מרגיש שאתה יודע איך עושים את העבודה יותר טוב מהמוסך. מה הפער שלך ביחס למוסך? כלי עבודה?
המחיר שלהם בדרך כלל מחזיר את עצמו די מהר.
זמן? גם ככה אתה שורף את הזמן עם האוטו במוסך.
אז בפעם הבאה, אני מקווה שתשקול לעשות עבודה כזו לבד.

אסף.

amir_shai
02-07-16, 14:00
דווקא במקרה של כלי העבודה הייעודיים, הם חלק חשוב מהסמכת מוסכים על ידי היצרן / יבואן. כלומר לפחות במועד ההסמכה היו לו את הכלים או שהוא שיקר וסיפר לסוקר שהסמיך אותו שיש לו אותם.
אבל. בישראל כמו בישראל. זה שיש במחסן את כלי העבודה הייעודיים, לא אומר שהמכונאי שעובד על האוטו שלך יודע בכלל שיש כלי כזה, וגם אם כן, זה לא בהכרח יגרום לו להביא את הכלי מהמחסן.
זו הכללה, אני יודע, ומנגד אני מכיר מוסכים עם ובלי הסמכת יבואן שבהם דווקא מקפידים מאוד על שימוש בכלי המתאים למשימה.

אסף.

- - - Updated - - -

ולגבי מדידת פרילואד על מיסבים - אם המדידה היא רק עם דיפרנציאל מפורק ולא מפרקים אותו, המינימום שאני הייתי עושה כמכונאי הוא למדוד לפני הסרת אום הפיניון המקורית, ולחזור לאותו ערך עם השרוול החדש.

אסף.

- - - Updated - - -

ועוד דבר....
עכשיו, אחרי שקראת זני מדריכים ואתה מרגיש שאתה יודע איך עושים את העבודה יותר טוב מהמוסך. מה הפער שלך ביחס למוסך? כלי עבודה?
המחיר שלהם בדרך כלל מחזיר את עצמו די מהר.
זמן? גם ככה אתה שורף את הזמן עם האוטו במוסך.
אז בפעם הבאה, אני מקווה שתשקול לעשות עבודה כזו לבד.

אסף.

לגבי הפער:
1. כלים - זה לא רק הכלים היעודיים אלא גם דברים כמו ליפט וכו. בקיצור אני לא מוסך.
2. זמן. בצורת החיים של היום צריך לבחור על מה מוותרים. אחרת בכיף הייתי עושה הכל לבד.
הזמן שלוקח לי לבצע עבודה בתחום שבו אני לא מקצועי יכול להיות גדול. סתם לדוגמה אם אני נתקע במשהו שלא תיכננתי אז זה יכול לתקוע אותי למספר ימים. את זה אני אומר מניסיון בתחומים נוספים (למשל עבודות בניין) אבל גם מתקופת האופנועים (לפני שנים רבות) שמצאתי עצמי תקוע עם מנוע מפורק של GS500 ...
אם היה חבר \ מכר מוסכניק שהייתי יכול לבוא אליו לבצע את העבודה בעצמי ולקבל עזרה במידה של תקיעה הייתי עושה זאת בכיף (כמובן תמורת תשלום).

לגבי המוסכים שאמרת שאתה מכיר, אשמח להמלצה עם עדיפות לאיזור השרון (אפשר גם בפרטי).

תודה,
שי

-->