PDA

צפייה בגרסה מלאה : גלילון או M16? (נגזר משרשור אחר)

גיתאי נוה
07-07-16, 13:51
והגלילון אוי איפה הגלילון

*** (נגזר מתוך http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php/10455-%D7%94%D7%90%D7%9E%D7%A8-%D7%91%D7%A9%D7%98%D7%97) ***

דרור ברלי
07-07-16, 14:12
יוחזר הגלילון לאלתר

shachar
07-07-16, 16:59
יוחזר הגלילון לאלתר
יוצא לי מעת לעת לרוקן מחסנית או שתיים במיקרו.
בשלב הזה הוא כבר לוהט עד כוויה...

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

Bernard
07-07-16, 17:02
יוצא לי מעת לעת לרוקן מחסנית או שתיים במיקרו.
בשלב הזה הוא כבר לוהט עד כוויה...

גם האגדה עדיין לא התקררה...

גיתאי נוה
07-07-16, 18:18
וודאי שלא התקררה. היא אמיתית לחלוטין. כמו הבדיחות על הפולנים אגב.
חוץ מהשם אין קשר קלוש בין מיקרו לבין גליל. גליל לא מתחיל אפילו להתחמם כשהמיקרו כבר שופך קנה.

Sent from my SM-G850F using Tapatalk

ד ו ר ו ן
07-07-16, 18:39
והגלילון אוי איפה הגלילון

יצא לטיול אחרי צבא בדרא״פ/דרא״מ ולא חזר..

ניר ל
10-07-16, 09:49

למי שזה מעניין אותו, מצרף קישור לחומר מרתק בנוגע לרוס״ר שפותח ע״י עוזי גל בזמנו ו״הפסיד״ במכרז ל״גליל״ .
אבטיפוס שלם נמצא במחסני מפעל הנשק של התע״ש שנמכר לידיים פרטיות. אגדה אמיתית ..

https://m.youtube.com/watch?v=cb9MQ8bUjm0

https://m.youtube.com/watch?v=w7NOb-PYxzw

katsirz
10-07-16, 10:22
אני החזקתי גלילון שמספרו 00016 משנת 1981 ועד 1993. נשק די מחורבן, חייבים להודות.

גיתאי נוה
10-07-16, 10:31
אני החזקתי גלילון שמספרו 00016 משנת 1981 ועד 1993. נשק די מחורבן, חייבים להודות.

תביא שניים
וקח את האמ-16 שלי חינם עם האביזרים שלו במבצע

katsirz
10-07-16, 10:32
ההבדל בין חירניק לשריונר...

דרור ברלי
10-07-16, 10:41
תביא שניים
וקח את האמ-16 שלי חינם עם האביזרים שלו במבצע

אחד מהם בשבילי... שיהיה ברור כבר מעכשיו.

אין כמו גלילון, אולי רק קלצ'ניקוב שהוא באמת הנשק הכי טוב אי פעם. מאז ומעולם.

ניר ל
10-07-16, 10:48
שאלה למהנדסים -
ברור ששינוי התחמושת לא היה טריוויאלי,
אבל למה לקח שנים להעתיק AK47 , בהתחשב באמצעים שהיו אז , מה היו הקשיים ?
ולמה העדיפו גוף מכורסם על הטבעת פח בטכנולוגיה ששימשה לייצור העוזי ?

katsirz
10-07-16, 10:50
המתכת...

דרור ברלי
10-07-16, 11:00
ובסוף יצא כמו הג'יפים של תע"ר - מחליד....
וגם היה יותר כבד מה-M16.

אבל למי אכפת? הטנק סחב אז. הסופה סוחבת היום.
זה היה אחלה רובה, יכולת לסמוך עליו - תמיד יורה. גם כשהוא מטונף. לא פרימדונה כמו M16.
ומי שהקדיש לו קצת תשומת לב אישית, ברמת הפלאייר-פטנט + טיפ-טיפת כוח ולא יותר מזה, ידע להפוך אותו גם למדויק.

היו זמנים.

katsirz
10-07-16, 11:01
מדויק? גלילון?

katsirz
10-07-16, 11:02
כוונת על מכסה הגוף שמתפרק ומרחק בין כוונות נחות משל אקדח...

גיתאי נוה
10-07-16, 11:07
החי"ר האמריקאי של המלחמה השניה היה שמח להחליף את הגאראנד בגליל כדי להוריד קצת משקל.
ולא היו להם נעליים עם סוליית שקר - הרים כלשהו.
פעם הדריכה היתה דריכה
הרובה היה רובה
חיילים היו חיילים
ונקירה היתה עושה בום. תמיד.

דרור ברלי
10-07-16, 11:22
כן.

מכסה הגוף של הגליל/ון עשוי מפח לחוץ בתבנית שיושב תוך מגרעת בגוף הרובה.
הבעיה היתה בכוונת האחורית שממוקמת על מכסה הגוף.
מכסה הגוף היה זז במגרעת שלו = הנשק יוצא מאיפוס.
כל פירוק של הנשק הוציא אותו מאיפוס (ובשריון, במסגרת מדיניות הראש הקשה, היו מפרקים כל יום כדי לנקות. גם כמה פעמים ביום).

בכלל - הגלילון היה מושחם לתפארת כשיצא מתע"ש ולא החליד. אבל במסגרת הטימטום האופייני לקודקודים-זוטרים בשריון (ככה זה כשאתה תינוק בן פחות מ-19 וכבר קודקודון), הם דרשו לשפשף ללא הפסקה את כל ההשחמה "כדי שהנשק יבריק" ובתכל'ס כדי שיחליד - ואז יהיה רק הגיוני לדרוש מהחיילים לשפשף שוב ושוב. ככה כל יום... ברור שאלה היו מסורות עתיקות ומטופשות שעברו בחיל עוד מימי הבריטים, ושמה שמפקדיך עוללו לך, אתה תהיה מוכרח לעולל לחייליך.... אבל נעזוב את זה. נחזור לגלילון ולבעיית הכוונת האחורית שלו.

מכיוון שגם בחיל קשה ומרובע כמו השיריון היה לא מעשי לבצע איפוס אחרי כל ניקוי של הנשק, היה לנו טריק - היינו מעקמים עם פלאייר-פטנט את השפה התחתונה של מכסה הגוף - כדי שייכנס "קשה" למגרעת ולא יזוז.
ואז קיבלת נשק מדויק למדי ומקבצים יפים ביותר. אולי לא כמו M16 ארוך, אבל מדויק לפחות כמו M16 קצר של אותה תקופה, שלא היה מצויד בשלל העזרים האופטיים שיש היום. הצבא ראה בזה השחתת רכוש צה"ל. אנחנו ראינו בזה הגדלת ראש, חיילות למופת ושיפור של יכולתנו המבצעית.

ולהבדיל מה-M16, הגלילון תמיד ירה. התפיסה שמאחוריו (שהרי הוא הועתק מה"ואלמט" הפיני שבעצמו מועתק מה-AK47) היא הנכונה לדעתי - מה שאין - לא מתקלקל, מה שבנוי פשוט - שורד יותר.
במקרה של נשק - היכולת לבצע ירי ולא משנה מה התנאים שמסביב - אבק/חול/בוץ - לפעמים קובעת המון. אולי קובעת הכל.

אבל אני לא חי"רניק. מה אני מבין בנשק.

- - - Updated - - -

החי"ר האמריקאי של המלחמה השניה היה שמח להחליף את הגאראנד בגליל כדי להוריד קצת משקל.
ולא היו להם נעליים עם סוליית שקר - הרים כלשהו.
פעם הדריכה היתה דריכה
הרובה היה רובה
חיילים היו חיילים
ונקירה היתה עושה בום. תמיד.

אם כבר אתה הולך כל כך הרבה שנים למלחה"ע ה-2, אז עזוב גאראנד.
תביא לי B.A.R. גם כן חתיכת משקל. אבל זה רובה שמנסר קירות.

shmil
10-07-16, 11:29
גיתאי יקירי, ברור שגם חייליו של הגנרל לי היו מעדיפים את הגלילון או הגליל.
מנסיוני הדל עד מאד, של 24 שנים צמידות לנשק (יותר מלאשתי), יש לי רק להצטער על ה-M16 המקוצרר שליווה אותי בנאמנות ב-8 השנים האחרונות להצמדה, והוחזר אחר כבוד (ועוד איך היה כבוד) לפני למעלה מ-10 שנים.
זכיתי בשנות שירותי להיות צמוד לרומ"ט, לעוזי, ל-M16 ארוך, מטול, מאג, גליל, גלילון, מקוצר, מקוצרר ויריחו.
אין על המקוצר והמקוצרר.
אמנם הגלילים הם פאר תוצרת ישראל, אבל כך גם הסוסיתא ;)

עריכה, ותוספת, אחרי קריאת הודעת דרור:
יריתי. הרבה.
מעצור אמיתי שלא תופעל, או נשק שלא ירה לי - לא היה לי מעולם.
והשתמשתי בהם במתארים מלוכלכים...

דרור ברלי
10-07-16, 11:36
שמיל, מילת המפתח היא "צמוד".
ולכן ה-M16 המקוצרר מנצח. הוא קל יותר. הכי קל. קל כמעט כמו אקדח, עם יותר טווח ויכולת.

אז בואו ונסכם שהגלילון הוא המקביל של הסופה. ישראלי, כבד, מחליד, גס. אבל עושה את העבודה ומחזיר אותך הביתה בשלום.
אולי יש טובים ממנו, בטוח שאין טובים כמוהו.

והדרום-אפריקאים ודרום-אמריקאים שמשתמשים בגליל ובגלילון עד היום גם יכלו להחליף אותו כבר מזמן ב-M16 או בקלצ'ניקוב לדגמיהם. הם לא מטומטמים. זה נשק טוב. קצת כבד אבל טוב.

גיתאי נוה
10-07-16, 11:48
בחייך שמיל תהיה קצת רציני.
כמה פעמים נתקע לי המקוצר במטווח סטרילי, אם זה על קפיץ מחזיר שלא שומן או טיפה חול שלא בא לא טוב או מחסניות דפוקות שרק נראו יפה מבחוץ (כאלה יש בשפע).
איך אתה מתחיל בכלל להשוות ביניהם?
נשק ברזל, מכלולים עם ים של מרווחים שאתה יכול להכניס שם כמה חול ובוץ שבא לך ולא יזיז לו, קפיץ-מחזיר שיכול לדחוף רכבת, ומחסניות ברזל עם שפתיים מעובות וקפיץ אימתני.
איך אפשר בכלל להשוות...
את ההבדל ביניהם אפשר לסכם במשפט האלמותי when you have to shoot - shoot don't talk

shmil
10-07-16, 12:04
אני מניח שיריתי בימי חלדי קצת יותר מאי אילו אחרים גם יחד.
הגליל/ון לא מדוייק. נקודה.

מי שמחפש ירי להפחדה, או עשיית רעש ו/או קפצונים, ייטיב לקחת גליל/ון.
מי שמחפש לדייק בירי, לפגוע ממרחק רב (ללא העזרים הקיימים כיום) ואמינות מוחלטת - ייקח את הM16 לסוגיו. כן, גם המקוצרר מדייק.

אבל לפחות בדבר אחד אנחנו מסכימים, גיתאי:

איך אתה מתחיל בכלל להשוות ביניהם?
נשק ברזל, מכלולים עם ים של מרווחים שאתה יכול להכניס שם כמה חול ובוץ שבא לך ולא יזיז לו, קפיץ-מחזיר שיכול לדחוף רכבת, ומחסניות ברזל עם שפתיים מעובות וקפיץ אימתני.
איך אפשר בכלל להשוות...
אתה צודק, הם לא ברי השוואה, וכבר כתבתי למה טוב כל אחד...

אה, ואת הדיעות או הי-דיעות על הדרום אפריקנים והדרום אמריקנים אשמור לעצמי, שלא יתפרשו הדברים כלשון הרע.
אכן, הגליל לסוגיו הוא מקבילה של הסופה - לעניין החלודה ואי היציבות.
רק שלא כמו הסופה, שזכתה ללב אמריקאי (רכבת כח ומחשוב, סרנים), בגליל פועם לב ישראלי טהור, וראה ערך בודי הסופה.

כן, אני פטריוט, אבל רק איפה שמגיע. לא מעריץ עיוור, כן?

ניר ל
10-07-16, 12:16
חול ובוץ עוצר גליל / קלאצ׳ יותר מהר משהוא עוצר m16 ,
היות שאנחנו מתיימרים להיות טכניים ולא סתם מפריחי סיסמאות אז אשתדל לספק הסבר טכני -
הקלאצ׳ניקוב תוכנן עם טולראנסים גדולים בין החלקים הנעים,זה הופך אותו ללא רגיש לאבק ולכלוך, אבל גרגרים גדולים של חול ובוץ יחדרו אליו בקלות ויעצרו אותו, בעיקר בוץ שנדבק, באותם תנאים m16 לא יאפשר חדירה של גרגרים כי הוא אטום וצפוף יותר. אבק דק- פודרה לא בא לו טוב.
עם טבילה ארוכה במים גם יש בעיה ל m 16 בגלל מנגנון הגאזים -הם סותמים את הצינורית. יש כמובן גרסאות מתקדמות ועמידות של h&k ואחרים עם בוכנות גאזים ושאר שיפורים.
חוסר הדיוק היחסי לא נובע רק מהכוונת על מכסה הגוף, בקלאצ׳ היא קבועה וזה לא ממש עוזר לו, הבעיה העיקרית בחוסר הדיוק היא בהכשרת החיילים לא בסוג הנשק.

דרור ברלי
10-07-16, 12:32
חוסר הדיוק היחסי לא נובע רק מהכוונת על מכסה הגוף, בקלאצ׳ היא קבועה וזה לא ממש עוזר לו, הבעיה העיקרית בחוסר הדיוק היא בהכשרת החיילים לא בסוג הנשק.

הכשרת החיילים היא הבעיה בהא הידיעה בצבא הזה. ראה הויכוח סביב יכולות הנהיגה. אין זמן, אין כסף, בלהבלהבלה.

אבל הכוונת האחורית הקבועה בקלצ'ניקוב נמצאת בחלק הקדמי של הגוף, ואז המרחק בינה לבין הכוונת הקדמית באמת קטן. מי אמר שמזכיר קצת אקדחים?.... הנה לך סיבה אחת לחוסר הדיוק (היחסי) שלו. יחסי, כי עד היום, קלצ'ניקוב הוא נשק ההשמדה ההמוני המצליח ביותר בכל הזמנים. נטען שזה כלי הנשק הספציפי שהרג יותר בני אדם מכל נשק אחר בהיסטוריה.
כמובן שכמו כל דבר גאוני גם הוא הועתק מהגרמנים. אבל זה סיפור אחר. כן מדויק, לא מדויק. אני רוצה אחד. ואם לא - אז גלילון.

המעצורים היחידים שחווינו בגלילונים נבעו ממכות/קמטים במחסנית שעצרו את מגש הכדורים בדרכו כלפי מעלה. לפחות יכולת לראות בעין מבחוץ שהמחסנית לא תקינה ולהחליף אותה בנשקיה.
וממה שאני זוכר מה-M16 - הוא תמיד היה מדויק יותר. כמובן בתנאי שהצליח לירות. לרוב הוא ירה, אבל לא תמיד.

בטנקים יש אבק נוראי. תמיד. גם בחורף. נשקים קשורים על הצריח למעלה בענני הפודרה. לכן הגלילון היה מצוין כנשק אישי עבור טנקיסטים כי ידעת שהוא תמיד יירה. נבצר מבינתי למה גם בשריון עברו ל-M16 - הרי להבדיל מהגלילון, הוא לא מחליד - אז מה הם ינקו וישפשפו כל היום?.....:confused:

קובי-ערד
10-07-16, 13:23
אפשר היה לעשות את הגלילון למדוייק: בימי האינתיפדה הראשונה שמו לנו כוונת אופטית שהיתה מיוצבת לגוף הנשק בעזרת זנב סנונית, אבל המשקל....

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

גיתאי נוה
10-07-16, 13:37
חול ובוץ עוצר גליל / קלאצ׳ יותר מהר משהוא עוצר m16 ,
היות שאנחנו מתיימרים להיות טכניים ולא סתם מפריחי סיסמאות אז אשתדל לספק הסבר טכני -
הקלאצ׳ניקוב תוכנן עם טולראנסים גדולים בין החלקים הנעים,זה הופך אותו ללא רגיש לאבק ולכלוך, אבל גרגרים גדולים של חול ובוץ יחדרו אליו בקלות ויעצרו אותו, בעיקר בוץ שנדבק, באותם תנאים m16 לא יאפשר חדירה של גרגרים כי הוא אטום וצפוף יותר. אבק דק- פודרה לא בא לו טוב.

אני לא רואה איך חדירה של חול גס ובוץ קשורה בטולראנסים במכלולים.
חדירה מתבצעת דרך תריס הפליטה בשני הנשקים, ובזה אני לא רואה הבדל ביניהם.
השאלה היא מה קורה אחרי שכבר נכנס מה שנכנס -
המכלולים המהודקים עד המילימטר של ה-M16 יעצרו עם כל חדירה שהיא, קטנה כגדולה.
המכלולים המרווחים של הגליל יאפשרו לחול גס ליפול ולא לתקוע, וגם לבוץ יהיה מקום בפנים שאינו תוקע את העסק.
חוצמזה הקפיץ המטורף של הגליל 'לוקח' הרבה יותר חזק מהקפיץ העלוב של ה-M16 שגם אצבע של תינוק תעצור אותו. אני זוכר מהטירונות איך הקצינים היו בלחץ כשבדקו פריקת נשקים לחיילים, שחרור המחלק על אצבע היה מסתיים רע מאד בגליל.
ועוד לא הזכרת את עניין המחסניות, גם השפתיים וגם הקפיץ.
אני עם מקוצר כיום, בסך הכל נקי ומתוחזק, וממש לא ברור לי שהוא יירה ברגע האמת. ממש לא ברור. כבר התרגלתי למעצורים במטווחים התקופתיים, חלקם קשורים בשימון הקפיץ המחזיר וחלקם במחסניות שרק נראות טוב.

לא אשכח איך באחד המילואים שעשיתי בשכם לפני 15 שנים, שמרנו באחד הלילות בגבעה מסויימת, כמה טנקיסטים יחד עם כמה פלס"רניקים מהחטיבה שלנו, כולם מילואימניקים. באמצע הלילה פתאום צעקת אללה הוא אכבר קרובה מאד ואנחנו מתעופפים כמו רקטות אל הסוללה הקרובה ושוטפים באש אל מקור הקול.
פתאום אחד הפלס"רניקים צועק "יש לי מעצור שמישהו יחליף אותי" אני רץ לשם עם הגלילון והוא יורד אחורה לתפעל את ה-M16.
לא בקטע של "ראיתי נהג טריוס עולה איפה שאדיוט עם רנגלר נתקע" אלא סתם אנקדוטה שלא להתייחסות...

ניר ל
10-07-16, 14:47
גרגרים מצליחים להיכנס בין המכלול לגוף וב מ16 לא, גם שהתריס פתוח.
זה בערך הנושא הכי טחון ברשת ובחיפוש קצר תוכל למצוא לא מעט השוואות של כל מני אמריקאים משועממים. גם אני גדלתי על המיתוסים האלו אבל אחרי שראיתי כל מני ניסויים מצולמים גם ניסיתי בעצמי וראיתי שאכן כך. ככה גם לגבי מבחני דיוק, קלצ׳ניקוב נראה בצילום מהיר כמו צינור גינה בזמן הירי.

עזבו שטויות ואל תתיחסו לכל מני גרוטאות בשימוש צה״ל ולכל מיני קומבינות מנוסרות. הרובים בצבא עובדים בערך כמו הג׳יפים בצבא.
יש לי חברים שמחזיקים m4 ברשיון פרטי, יש גם יצרן ישראלי שמייצר כלים מעולים למי שמכיר, אחלה של כלים, גלילון לא באותו איזור חיוג בכלל.
מסכים עם דרור לגבי הכלים והאפודים שזרוקים על רצפת צריח או קשורים לאנטנה בחוץ, אוכלים אבק ומכות, לא ברור לי איך המנוסרים הצהליים עומדים בזה, אולי אם גלעד שליט היה מנסה לירות הוא לא היה מצליח... אבל הוא אפילו לא ניסה, אז כנראה שבשריון הנשק האישי לא ממש חשוב.

shmil
10-07-16, 15:04
אני עם מקוצר כיום, בסך הכל נקי ומתוחזק, וממש לא ברור לי שהוא יירה ברגע האמת. ממש לא ברור. כבר התרגלתי למעצורים במטווחים התקופתיים, חלקם קשורים בשימון הקפיץ המחזיר וחלקם במחסניות שרק נראות טוב.

אין שום בעייה עם הקפיץ המחזיר ולא עם שימון שלו.
ממש לא. היו חודשים שלמים שלא הייתי נוגע בו.

לגבי המחסניות - נכון, צריך לדעת מה זו מחסנית טובה, ומה ו מחסנית פסולה, והאמן לי שגם היום, אחרי שנים רבות שלא נגעתי, אוכל הגיד לך מה פסול ומה לא, מה יגרום למעצור ומה לא.
לעיתים הסדק הוא נימי, ורק עם נסיון ניתן לדעת.
חייל מקצועי - אמרנו כבר?

וכמו שכבר אמרתי, העובדה שיש לך נשק כזה מסיבות שונות שאינן כרוכות בהכרות מעמיקה, אינטימית ומרבת ירי איתו, אינה הופכת אותך לבעל יכולות של לוחם.

אבל עזוב, זה מתחיל להיות דיון "טויוטות ודיפנדרים", ואני נמנע מויכוחים כאלו, כמו גם מויכוחים פוליטיים.
אני מסכים לוויכוחים רק כאשר יש תוחלת אמיתית לשינוי דעתו של מי מהצדדים (שבדרך כלל גם לא בקיא לגמרי בעובדות....).

ואידך - זיל גמור.
:cool:

asafk
10-07-16, 15:46
שמיל... ההקבלה הנכונה והמדויקת עד כאב היא לא טויוטה או דיפנדר, אלא הדיון הזה עצמו - האמר או סופה.... אמריקה ישראל. דולר סיוע או גאווה לאומית..,

אסף.

Bernard
10-07-16, 16:12
שמיל... ההקבלה הנכונה והמדויקת עד כאב היא לא טויוטה או דיפנדר, אלא הדיון הזה עצמו - האמר או סופה.... אמריקה ישראל. דולר סיוע או גאווה לאומית..,

אסף.

פחחחח.
קודם כל, יש כאלה שטוענים שזה לא סיוע, אלא תשלומי חוב, בשל הסיוע שאנחנון מעניקים לארה"ב.
שנית, הסיוע (כמו שאתה מכנה אותו - ע"ע שורה למעלה..) הוא-הוא הגאווה הלאומית...

דרור ברלי
10-07-16, 17:08
אל תזלזלו בגאווה לאומית.
מי שלא מכבד את עצמו, אל נא יצפה שאחרים יכבדו אותו.

ועכשיו אם תסלחו לי, אני הולך לעשות סדר בתמונות מרחיבות-לב של הגאווה הלאומית מכננת את דולר הסיוע.

נמרוד
10-07-16, 17:14
אף שריונר שזכה להיות מוסב מגלילון לM16 קצר, בסדיר או במילואים, לא התקשר לכרמלה מנשה להתלונן.

דרור ברלי
10-07-16, 17:16
אולי אם גלעד שליט היה מנסה לירות הוא לא היה מצליח... אבל הוא אפילו לא ניסה, אז כנראה שבשריון הנשק האישי לא ממש חשוב.

כל הצוות הבזיוני הזה בכלל הלך לישון. אין הסבר אחר למה שקרה שם.

דרור ברלי
10-07-16, 17:18
אף שריונר שזכה להיות מוסב מגלילון לM16 קצר, בסדיר או במילואים, לא התקשר לכרמלה מנשה להתלונן.

אין מה להתלונן. יותר קל לסחוב אותו והוא לא מחליד.
אם הכלי יירה או לא - זה כבר ממש לא חשוב. ממילא אסור לירות. גם במחבלים.

גיתאי נוה
10-07-16, 17:44
נמרוד חביבי, כמה כדורים 'מבצעיים' יצא לך לירות ולא על מטרת דמות מקרטון? זה למה כולם מעדיפים משקל על אמינות. כלומר, מתי המעט שעוד יודעים בכלל מה זה גלילון. אבל תעשה גוגל על תלונות של חיילים אמריקאים על הנשק הזה (כן גם על דגמיו המשופרים) מול הקלאצ' ותגלה עד כמה אנחנו פה בני תרבות...

שמיל יקירי, אני מוכן לקבל בהרכנת ראש שכישורי הלחימה שלי נופלות מאלה של המשתלשלים ההוליוודיים מהליקופטרים, אבל תן את המינימום קרדיט שבתפעול מכונות אני מבין טיפה. ורובה הוא אפילו לא מכונה מסובכת מדי, שלא לומר טיפשה. אז איך העובדה שהפזצט"א שלי נופלת, אולי, מזו של עונדי הכנפיים הנכונות, קשורה להתרשמות שלי מבעיות האמינות של הנשק הזה?
עכשיו כמו שאומר ניר, אנחנו שואפים פה לדיון טכני ולא צהוב או על בסיס סיפורי פוגי, אז אני לוקח בחשבון שיכול להיות ונפלתי על נשק ומחסניות סוג ז', ויכול ויכול להיות שכל הגלילים שפגשתי במקרה כמעט ולא נתקעו, ויתר הסטטיסטיקה דבש. באמת יכול להיות. אבל אני באמת מנסה להבין את הנקודה של השוואה בין המכלולים וההשלכות על אמינות, ועוד לא זכיתי לחוות דעת מלומדת...

katsirz
10-07-16, 17:55
גליל נופל מ m 16, והגלילון זו צרה הרבה יותר גדולה.
1. משקל הרובה. כמעט 2 ק"ג הבדל בין גליל ל m 16
2. משקל המחסנית, שהיא אמנם הרבה יותר מסיבית בגליל, אך שוב על חשבון המשקל.
3. הכוונת האחורית שעל מכסה הגוף הממש לא יציב. נשק שלעולם לא יוכל להיות מאופס ברמה טובה.
4. הרשף הנורא של הגלילון.
5. החלודה.

נכון שהאגדה מספרת על המעצורים ב m 16. אבל, שמירה על מחסניות תקינות, החלפה של שן חולצת ברגע של התקלה הראשונה תביא לתוצאות מצויינות.
היתרון האמיתי של הגליל הוא שיש לו חולץ פקקים בדורגלים. אחד הפלוסים המשמעותיים.

Bernard
10-07-16, 18:06
טוב..
"גררו אותי, אז נגררתי"..

לי, ברוב השנה וחצי+ הראשונות בצבא, היו שני רובים. אחד גדול כזה, בתוך מנשא ייעודי, ואחד רגיל..
כשהחליפו לי את הרגיל מגליל ל-M16 מקוצר... הייתי מאושר.
וכמעט שלא היו ליתקיעות וכשהיו, זה היה בגלל המחסניות (שבכלל היו בנויות להיות "חד-פעמיות" ואצלינו החליטו שזול יותר למחזר..
והייתי רגלי כזה.. לא שריונר.

אח"כ.
אחרי הצבא, היה לי גלילון... אף פעם לא יריתי בו, מלבד מטווחים ותרגילים - גוש ברזל מגושם ושמן וכבד ולא ארגונומי...

גילוי נאות - אני לא מבין כלום בהבדלים המכניים בין הכלים... מלבד העובדות שאחד קליל ונוח ו"ידידותי למשתמש" והאחר... לא.

אבל הוא "שלנו" ולכן הוא הכי הטוב... כמו תמיד.

- - - Updated - - -

פטאטי... ולא הנשק.

zivo
10-07-16, 19:07
מי שיודע לתפעל נשק אישי (רמז - זה לא שריונר) , M16 לא נתקע לו.
היחידות שיורות בחי \ אמת הכי הרבה, משתמשות ב M16, ואף אחד לא היה מסתכן סתם (בהנחה שיש משהו טוב יותר).
אבל כאמור צריך לשמור על הנשק הזה , וכמו שאנחנו אומרים על הרכבים שלנו, תשמור עליו והוא יחזיר לך.

רק בשביל ההיסטוריה.
בסדיר, אחד החברה השאיר גליליון על האדמה (בלילה), וזלדה נסעה עליו.
הכת (שהיתה מקופלת) התעקמה אבל הגלילון עצמו נראה תקין.
מאחר והנשק היה חדש, ונושא האמינות היה סיפור מפתח, החלטנו (הלוחמים המהוללים :() לנסות את הנשק (ולראות אם הוא עדיין יורה).
הגלילון רוקן מחסנית מבלי לעצור!
לא בטוח שמאג היה שורד את זה, וM16 בטוח שלא.

ליאור מ
11-07-16, 22:00
סתם אנקדוטה מהנסיון שלי.
חיל הים, קורס חובלים. קיבלנו גלילונים חדשים, מושחמים ויפים עם בקשה מהיצרן- לבדוק איך הכלי מתנהג בתנאים קשים.
אז עשינו איתו שחיית בוקר, כל בוקר, במשך 3 חודשים.
הגאווה הישראלית הזו קיבלה חלודה יותר מהר מהאצן הישראלי לאולימפיאדה. כמובן שניקינו, עם סקוטש ולפעמים עם ברזלית, מה שהסיר את שאריות ההשחמה והגביר את קצב החלודה. כל לילה רצתי עם תד"ל חול לכבוד החלודה של הבוקר.
בסוף מצאנו את הפטנט. למרוח אותו עם הרבה וזלין מהמרפאה. החובשת עד היום לא מאמינה מה החובלים האלה עשו עם הוזלין.
במילואים כבר קיבלתי m-16 מקוצר, עדיף פי מאה מהגאווה. רק כמו שכתבו כאן, להיזהר מהמחסניות החד פעמיות, זה יכול להיגמר רע בזמן אמת.

ניר ל
11-07-16, 22:18
מחסניות חד פעמיות זה עוד מיתוס או צ׳יזבט, מישהו בחימוש הבריק פעם עם ההנחיה לטעון רק 29 כדור כדי לשמור על הקפיץ ולהאריך את חיי המחסנית ועוד מישהו חיבר לזה הסבר משכנע ... ההנפצה הזו שרדה דורות של לוחמים.
האמת היא שהאמריקאים מקבלים תחמושת בקופסאות קרטון ועושים שימוש חוזר במחסניות בדיוק כמו כולם, המחסניות יותר עדינות, אין חיזוק בשפתיים אז הן דורשות יותר תחלופה.
יש אצלי עד היום מחסנית שהייתה חדשה כשאילתרתי לה וו הצמדה לחגורה ושורדת כבר עשרים וכמה שנים עם 30 כדור, מתפקדת כמו חדשה , כי נשאתי אותה רק במנהלתית ולא התעללתי בה.
מעניין כמה כסף הלך לאיבוד במשך השנים כתוצאה מכך שהכדור האחרון בקופסה נשאר מיותם ... אז ניסו לחסוך ...

yoni_0000
11-07-16, 22:23
טוב..
גוש ברזל מגושם ושמן וכבד ולא ארגונומי...

.

להלן יקרא "הבזנט".

ערימה של קומבינות בתקן ישראלי..
אין מעצורים..?? הצחקתם אותי.. משתמש בגלילון בעבודה ויורה בו פעם בחצי שנה (לא נשק ספציפי).
כבד, לא מדוייק ואין לי שום מושג על איזה אמינות אתם מדברים.. אני יורה כמו קלינט אסטווד- אחרי כל נקירה או שתיים צריך לדרוך מחדש ועוד כדור נופל לו לריצפה.

מעדיף את הM16 בכל מצב.

ניר ל
11-07-16, 22:44
https://m.youtube.com/watch?v=xeeeFxA_9nA

צילום במהירות גבוהה של AK בזמן ירי, כל הגוף מתקפל, עוד סיבה שיש טולרנסים גדולים, דיוק באוטומט בכלל לא אפשרי בגלל תנועת המכלול הכבד .
לפחות AKM מפלדה רוסית הוא קל ולא מחליד כמו החיקוי הישראלי ...
לגבי הגאווה הלאומית - בולשיט אחד גדול. יחסי ציבור טובים של מנהל הפרוייקט (ישראל גלילי) שהיה פוליטיקאי טוב יותר מאשר המתחרה הישיר שלו (עוזי גל).
קשה למצוא הבדלים בין הגליל ל AK , זה העתק מאד מדוייק, בגלל זה שאלתי את המהנדסים כאן למה לקח כל כך הרבה שנים להעתיק אותו בשינוי מידות התחמושת.
אז מקוריות אין כאן (אם חותך תייל בדורגל שנשבר בנסיון הראשון וידית נשיאה מעאפנה לא נחשבים ... שניהם אגב נזנחו במשך הזמן) וייצור מקומי של כלי הנשק היה קיים גם עם הFN שיוצר כאן ברשיון וקיים גם היום עם גרסאות m16 שמיוצרות כאן לתפארת במפעל מקומי.

ניר ל
11-07-16, 22:52
יוני, המגל שנועד להחליף את הקראבין המשטרתי ולירות תחמושת 030 והמיקרו- גליל, הם קומבינות לא מוצלחות אמנם, אבל לא דומות לגלילונים והגלילים המדוברים כאן שהיו אמינים מאד בדומה למקור. כמו שהm16 בלאי שצה״ל לקח וניסר בסדנת רכב לא מייצגים את הכלי המקורי.

ש01
11-07-16, 23:34
סתם אנקדוטה מהנסיון שלי.
חיל הים, קורס חובלים. קיבלנו גלילונים חדשים, מושחמים ויפים עם בקשה מהיצרן- לבדוק איך הכלי מתנהג בתנאים קשים.
אז עשינו איתו שחיית בוקר, כל בוקר, במשך 3 חודשים.
הגאווה הישראלית הזו קיבלה חלודה יותר מהר מהאצן הישראלי לאולימפיאדה. כמובן שניקינו, עם סקוטש ולפעמים עם ברזלית, מה שהסיר את שאריות ההשחמה והגביר את קצב החלודה. כל לילה רצתי עם תד"ל חול לכבוד החלודה של הבוקר.
בסוף מצאנו את הפטנט. למרוח אותו עם הרבה וזלין מהמרפאה. החובשת עד היום לא מאמינה מה החובלים האלה עשו עם הוזלין.
במילואים כבר קיבלתי m-16 מקוצר, עדיף פי מאה מהגאווה. רק כמו שכתבו כאן, להיזהר מהמחסניות החד פעמיות, זה יכול להיגמר רע בזמן אמת.

הקדמת אותי.....
לא אכלתי בוץ או פודרה על הטנקים כמו דרור.
לא יריתי ברשימה אינסופית כמו שמיל.
לא אחזתי בכל מיני על מנשא יעודי כמו ברנרד (חוץ, אולי מ 20 מ"מ, אבל אותו כלום לא עוצר...).
אבל רק תקרב גלילון לס"ג, והוא מחליד ונתקע. רק מריח המלח...

boaz avrahami
11-07-16, 23:49
אני לא יודע איך אפשר להרגיש ביטחון עם נשק שהבריח שלו לא קשור למכלול באופן ישיר.
לא הרגיש לי נח מעולם הידית ראצ׳ט הזו מהצד של ה M16.
מעבר לזה שהגלילון כשהוא מקופל קצר משמעותית מ M16 מקוצר.
מאחר ולא נאלצתי לצעוד עם הנשק מסעות אז מצאתי את הגלילון הרבה יותר אטרקטיבי.
גם הבריח מימין קורע פחות את הבגדים כשהולכים עם הנשק תלוי מאחור...

אני כנראה החיל היחיד שהחזיר m16 קצר ולקח גלילון בשימחה.
בלי שום שיקול של ציונות- נוחיות נטו

גיתאי נוה
11-07-16, 23:53
אני כנראה החיל היחיד שהחזיר m16 קצר ולקח גלילון בשימחה.
בלי שום שיקול של ציונות- נוחיות נטו
אילו ניתן לי עכשיו, הרגע, השניה - הייתי מזדכה על המקוצר שלי עם האיבזור ולוקח גלילון.
לא מציונות.

עידו לוריה
12-07-16, 07:08
בתור אחד שירה בלא מעט השקין אוכל לומר שאיו נשר בלי מעצורים יש רק הבדלים ברגישות לסיבת המעצור .

עידו

shmil
12-07-16, 09:08
לא יריתי ברשימה אינסופית כמו שמיל.

זו לא היתה רשימת ה"יריתי", עידו,
זו היתה רק רשימת ה"הייתי צמוד ל..", כלומר כאלו שהייתי חתום עליהם תקופה והסתובבתי איתם.
חסכתי לכם את רשימת ה"יריתי"....
:cool:

shachar
12-07-16, 09:50
i got gun in my head and it wont go

https://youtu.be/F9kXstb9FF4

דרור ברלי
12-07-16, 09:51
מעניין כמה כסף הלך לאיבוד במשך השנים כתוצאה מכך שהכדור האחרון בקופסה נשאר מיותם ... אז ניסו לחסוך ...

????

אני זוכר שבקופסאות הקרטון יש 20 כדורים. אני טועה?
אז איך נשאר כדור?...

20 כדור בקופסה. זה בגלל שכשה-AR15 (הגרסה המוקדמת של M16) הופיע לראשונה במלחמת וייטנאם, המחסניות שלו הכילו 20 כדורים בלבד. אז קיבלת קופסת קרטון וידעת שהיא ממלאת לך מחסנית.
רוס"ר עם קצב אש כ"כ גבוה ו-20 כדור במחסנית?... כדי לייצר את אותה כמות אש, תצטרך להחליף הרבה יותר מחסניות. העיקר שהוא היה קל....

אחר כך עברו למחסנית 29/30 וכל נפילה על הקרקע או פזצט"א לא מוצלחת, דפקה את המחסנית הזו ויצרה עוד מעצורים. לעומת המחסנית עם 35 כדור ושפתיים מעובות בגליל/גלילון שהיה צריך לגרום לה טראומות של ממש כדי שתקבל לחיצה ותעשה בעיות. אגב מעצורים במחסניות - פעם ב... היינו מפרקים גם את המחסניות ועושים להן טיפול מיוחד. לא להאמין כמה ג'יפה נכנסת פנימה. זה גם חלק מהעניין.

אצלנו קראו בשם "בזנ"ט" דווקא ל-M16 הארוך. בתקופתי, M16 קצר היה נשק של קצינים ברמת המג"ד ומעלה בלבד, סוג של סמל סטאטוס. כל שאר הברזלנים בגדוד, כולל הסמג"ד, נשאו גלילון בלי להתבייש.
אין צורך לתאר את ה-M16 הארוך. נשק מדוייק ביותר במטווח סטרילי, אבל קצת אבק, קצת חול, והוא עצר. והאורך המוגזם שלו....
היה קשה להיכנס ולצאת איתו מכלי רכב, כולל רק"מ. בתקופתנו זה היה נשק של בנות, נהגים, טבחים ושאר אנשי מפקדה. הקרביים נשאו גלילונים.

החלודה היתה מעצבנת, מודה. אבל מהר מאוד לומדים להימנע ממנה. גלילון משומן לא מחליד. וגם ה-M16 צריך את מנת השימון שלו, אחרת ייתקע. ומשום מה, הנשק החליד הרבה יותר בטירונות, במקצועות ובצמ"פ. בפלוגה המבצעית הוא בקושי קיבל ג'ינג' אחד או שניים פה ושם. בסגל ובסמב"ציה הנשקים כבר לא החלידו בכלל, מעניין למה... כנראה היה לזה קשר ישיר להתעסקות הבלתי פוסקת בשפשוף הנשק. ככל שהקודקודונים האהבלים ישבו לך על הראש יותר ועשו לך יותר מסדרים, ככה שפשפת אותו יותר והוא החליד יותר. אוהו איך החליד. תתעסק בו פחות, הוא יחליד פחות. תן לו שימון טוב אחת לשבוע מבפנים ופעם ביומיים שפריץ קטן של שמן אקדחים מבחוץ, ניגוב קל בפלנלית וזהו. לא רק שלא יחליד בכלל, אפילו לא יכתים את גב החולצה.

היתה לגלילון עוד תכונה מלבבת - בעידן החולני וההזוי שבו לירות באויב זה אקט שיכול לסבך אותך קשות, הקת האדירה שלו היא נשק קטלני בפני עצמה.

אני אהבתי את הנשק הזה. הוא היה נשק טוב ואמין שהרגיש לי כמו המשך ישיר של היד ואני סמכתי עליו - כי הוא הוכיח את עצמו ברגעי אמת. ירה וגם פגע. זה הכל.

boaz avrahami
12-07-16, 10:10
לגליל היו גם מחסניות 50 כדור.
בתקופתי היה אפילו קצין הנדסה פיקודי (פיני דגן) שהיה הולך עם כזו מחסנית בגלילון כדרך קבע.
והוא מן הסתם היה זכאי ל M16

ניר ל
12-07-16, 10:11
התחמושת האמריקאית אכן הגיעה בקופסאות של 20, אבל רוב התחמושת שאני מכיר הגיעה מתע"ש בקופסאות של 30, בכל מקרה המספרים עגולים.
ניתן לייצר את המחסניות מפח, זה שוקל יותר וכנראה ישחק יותר את בית המחסנית.
גם הצבא האמריקאי עבר למקוצרים עקב שינוי אופי הלחימה והצורך לפרוק מכלי רכב ממוגנים.
אני חושב שהחובה לקרצף את הנשק והמסדרים התכופים, נועדו כדי ליצור הרגלי תחזוקה ושמירה על נקיון הנשק.
הנשק צריך להיות נקי ואת ההרגל הזה אני סוחב איתי עד היום. כבר כמה שנים אני יורה כל שבוע, לא בתנאי שדה לרוב, דואג לנקיון הנשק וכשמחסניות נופלות או מושלכות לקרקע חולית אני גם דואג לפרק ולנקות אותן. אין אצלי מעצורים מלכלוך או חוסר שימון.
אני רואה אנשים שמתאמנים עם אקדחים מושכרים מסוגים שונים ואקדחים של חברות אבטחה, הם ברמת בלאי גבוהה ומצב תחזוקתי ירוד, אז הם עושים המון מעצורים. מה זה מעיד על טיב האקדחים האלו ?

גיתאי נוה
12-07-16, 10:13
הייתי יוצא הביתה עם מחסנית ררנ"ט של 12 כדור וקת מקופלת שהסתירה אותה לגמרי.
קטן וקומפקטי ביותר, אידאלי לתגובה מיידית בטרמפ בעייתי או כנהג של ממוגנת כאשר הרעים יכלו לגשת ולפתוח את הדלת מבחוץ בכל רגע בהפתעה גמורה.
ואז היתה מחכה להם הפתעה משלי.

ש01
12-07-16, 10:16
????

החלודה היתה מעצבנת, מודה. אבל מהר מאוד לומדים להימנע ממנה. גלילון משומן לא מחליד.

בוא לים,
בבוקר, לפני היציאה לים מפרקים את הנשק, טובלים בחבית שמן, מרכיבים בלי לנגב, מניילנים ב3 שכבות של ניילון (עבה) וכשחוזרים מהים צריך מטיש ואזמל בשביל לפרק.

אפרופו, מזכיר לי שרשור אחר שלא הפסקתי לצחוק ממנו פעם - הניילון שלנו - גם החתולים שלך לא היו מוצאים איך להכנס.

ולגבי הM16 הארוך - כשפגשתי את אשתי לראשונה היא היתה עם אחד כזה, נראה ארוך יותר ממנה...

boaz avrahami
12-07-16, 10:25
https://youtu.be/DvccUuJ0i-4

https://youtu.be/DvccUuJ0i-4

מישהו רוצה לנתח את הסרטון?

דרור ברלי
12-07-16, 10:31
ברור שהנשק צריך להיות נקי ומתוחזק.

אבל שלושה מסדרי קירצוף ליום לטובת הדיסטאנס ושיגוע השכל, מייצרים רק נשק חלוד ותו לא. השחתת הנשק לשמה.

shmil
12-07-16, 11:02
"מבחנים" מטופשים לגמרי.
בהחלט מתאימים לתקופה - 1994.
גם שפיכת המים והחול לא הותירה עלי שום רושם למעט לעג - כי אחרי החול לא היתה דריכה או פעולה מכנית אחרת, וכי המים לא היו מיד אחרי החול.

ירי באוטומט למטרת ירי בלבד - לא משרת אף אחד, אבל כבר אמרתי בתגובה 22:

מי שמחפש ירי להפחדה, או עשיית רעש ו/או קפצונים, ייטיב לקחת גליל/ון.
מי שמחפש לדייק בירי, לפגוע ממרחק רב (ללא העזרים הקיימים כיום) ואמינות מוחלטת - ייקח את הM16 לסוגיו. כן, גם המקוצרר מדייק.

ועכשיו גם ראיתי בסרטון מה שכבר שכחתי - גליל צריך דריכה מחודשת אחרי החלפת מחסנית.

אבל, תמשיכו.
עכשיו ברור לי לחלוטין שאני לא מבין כלום בשימוש בכלי נשק.

היפה הוא שיש בשרשור התייחסות פרטנית לרמת המיומנות בשימוש בכלי הנשק.
היו אגב, מספר שנים בודדות עד מאד של שימוש בגליל בחטיבות החי"ר. מעניין למה זה נפסק (אני יודע למה) ולמה איש מכם לא הזכיר את זה.
חוזר לשנת החורף שלי.

ניר ל
12-07-16, 13:01
הצורך ברוס״ר ארוך היה לקח ממלחמת ששת הימים, כאשר העוזים לא התאימו לטווחי הלחימה והרומט״ים לא עבדו, אני מניח שאם m16 היה זמין אז ולא היה קיים חשש מאמברגו, לא היו טורחים. כמו כן לא היו מיוצרים כאן טנקים ומטוסים ( תיכף גם יספרו שהמרכבה היא הטנק הטוב בעולם והלביא זה בכלל חללית ....).
הגליל היה נחות מה ״גל״ שקישרתי אליו בתחילת השרשור, הוא קיבל ציונים נמוכים יותר, כבר התקבלה החלטה להצטייד ב״גל״ אבל רעיון מבריק ״לשחד״ את רפול בשני אבי-טיפוס, הפך את ההחלטה ועם רפול אף אחד לא היה מתווכח. המתנה הזו כמעט עלתה בחייו של בנו של רפול אגב...
בסופו של דבר הנשק כולל האפוד הוא כבד מדי, קשה לבצע ירי אחרי מאמץ, קשה יותר לפגוע בכללי, היו בו יותר מינוסים מפלוסים ביחס לאלטרנטיבה.
לכל הכלים יש בלאי ולהחלטה אם להזמין כלים חדשים מתע״ש או לקבל במתנה מהאמריקאים m16 בערימות, היה מן הסתם גם שיקול כלכלי.
אני שירתי במהלך תקופת ההסבה בסדיר, זוכר שאספו את כל המקוצרים מהיחידות העורפיות כדי להעביר ללוחמות, לא זכור לי ששום חי״רניק התלונן ומדובר בחיילים שהנשק הזה הוא כל מה שיש להם ביד וההבדל בין חיים למוות. אנשים שגדלו על מיתוס הגליל, הוכשרו עליו, לחמו איתו ונפרדו ממנו בחפץ לב...

״המבחן״ שהביא בועז מעלה חיוך... במיוחד הטמבל שצועד מול הקנה של הנשק הטעון אחרי שכבר הודגם ירי עצמאי עקב בישול.
קצב האש של ה m16 גבוה מאד ביחס לגליל, אם הייתה משמעות לירי אוטומאטי בקצב כזה אז היו מעבים קצת את הקנה כמו בגרסאות המאוחרות יותר שעברו לתחמושת שונה.
אין כאן חברה יותר צעירים שיכולים קצת לגוון עם השוואה למיקרו תבור ? הרי אלו כבר ממילא פאסה ...

boaz avrahami
12-07-16, 13:30
אני לא מתיימר להבין כמוך ניר בנשקים וזה אפילו לא תחביב שלי אלא להיפך.
לכל אחד מהנשקים האלו יתרונות וחסרונות אבל תרשה לי לנחש שהבחירות היו על בסיס תקציבי מעיקרן.
אפשר לקבל נשק חדש מכספי סיוע ולמכור את הישן במזומן.
אולי אפילו מי שהחליט הוא אותו אחד שמכר שניה אחרי שהשתחרר....

אבל אלו באמת קונספירציות הזויות.
הרי אנחנו יודעים שבצבא מתקבלות תמיד ההחלטות הנכונות

thebips
12-07-16, 14:07
טוב ניזכר גם בהיסטוריה 84, טירונות + גליל (היה זועה טול מהדורגלים) אפוד כבד נשק שדרש טיפול מועט, לאחר מכאן M16 קצר נשק נוח שדרש טיפול אוהב אבל לא איכזב מעולם.

תקופה קצרה אם מקוצרר מעולה לפריקה מהירה מרכב טיפול כמו M16

והיום אם הנשק הטוב בעולם (בלי נשק בכלל)

ניר ל
12-07-16, 14:31
בועז, את זה שעל כלים צבאיים נכתב ״חייל, זכור תמיד שכלי זה יוצר ע״י היצרן שנתן את הצעת המחיר הזולה ביותר במכרז״ לא אנחנו המצאנו.
ברור שהיה גם שיקול כלכלי, אבל אם ההחלטה הייתה נכונה או לא בשורה התחתונה, צריכים להגיד לוחמים שהשתמשו בנשק הזה וסחבו את הציוד על הגב. לא כאלו שזרקו אותו בג׳יפ/ נגמ״ש / טנק וטווחו לעיתים להנאתם. ולא, טען הוא לא מאגיס״ט, גם אם הוא פירק יותר ארגזי תחמושת ממה שחירנ״יק ראה אי פעם על משאיות. אם יבואו לוחמי חי״ר ויגידו לי אחרת, לא אתווכח, עד אז נראה לי שעשו טוב.

katsirz
12-07-16, 17:23
בחטיבה 35 ביום שישי שלפני לבנון הראשונה, היה תור ארוך ארוך של חיילים מול הנשקייה שביקשו להחליף את הגלילון בגליל ארוך. הגלילון פשוט היה נשק לא טוב. המפיונרים פרקו את הדורגלים מהארוך והרכיבו לו מתפס גלילון. והמהדרים מתפס גלילון מעץ. אף אחד לא רצה לצאת למלחמה עם גלילון.
אחרי המלחמה, כל אחד מאיתנו החזיק גם קלאצ' לצרכי יציאה למדס על כביש בירות דמשק - 2 ק"ג הבדל.
כמ"מ כשקיבלתי m 16 קצר (לא מנוסר - תקני), לא הייתה שום בעיה וכולנו נהננו מהרובה הזה. תענוג. הבעיה היחידה איתו הייתה בצניחות. מי שנפל לו השק חזה הנשק התעקם מהנפילה. לגליל זה לא היה קורה. רק חירניק יודע להעריך הבדל במשקל של כ 5 ק"ג בין גליל ו 12 מחסניות (כך הלכנו) לבין m 16 ו 12 מחסניות. הבעיה עם הm 16 הייתה רק בירי ררנ"ט ( יורים איתו רק מקאר) אבל גם בגליל, למרות שכל גליל יכול היה לירות ררנ"ט, אם לא הקפדת על קפיץ עם לשונית ארוכה, חטפתה את מכסה הגוף לפנים.
לסיכום, הגליל היה תחליף לא רע לעוזי ורומ"ט, אבל כולם שמחו להיפטר ממנו ברגע שאפשר היה. וכמובן הבעיה הגדולה, מה עושים עם הכומתה כשאין קת מתקפלת...

talw
12-07-16, 18:02
בחטיבה 35 ביום שישי שלפני לבנון הראשונה, היה תור ארוך טרוך של חיילים מול הנשקייה שביקשו להחליף את הגלילון בגליל ארוך. הגלילון פשוט היה נשק לא טוב. המפיונרים פרקו את הדורגלים מהארוך והרכיבו לו מתפס גלילון. והמהדרים מתפס גלילון מעץ. אף אחד לא רצה לצאת למלחמה עם גלילון.
אחרי המלחמה, כל אחד מאיתנו החזיק גם קלאצ' לצרכי יציאה למדס על כביש בירות דמשק - 2 ק"ג הבדל.
כמ"מ כשקיבלתי m 16 קצר (לא מנוסר - תקני), לא הייתה שום בעיה וכולנו נהננו מהרובה הזה. תענוג. הבעיה היחידה איתו הייתה בצניחות. מי שנפל לו השק חזה הנשק התעקם מהנפילה. לגליל זה לא היה קורה. רק חירניק יודע להעריך הבדל במשקל של כ 5 ק"ג בין גליל ו 12 מחסניות (כך הלכנו) לבין m 16 ו 12 מחסניות. הבעיה עם הm 16 הייתה רק בירי ררנ"ט ( יורים איתו רק מקאר) אבל גם בגליל, למרות שכל גליל יכול היה לירות ררנ"ט, אם לא הקפדת על קפיץ עם לשונית ארוכה, חטפתה את מכסה הגוף לפנים.
לסיכום, הגליל היה תחליף לא רע לעוזי ורומ"ט, אבל כולם שמחו להיפטר ממנו ברגע שאפשר היה. וכמובן הבעיה הגדולה, מה עושים עם הכומתה כשאין קת מתקפלת...

+1 ,כל מילה בסלע
עד היום יש לי צלקת בגבה השמאלית(יורה בשמאל) ממכלול של גליל שהחליט לעוף לי לגולגולת ,עם המכסה גוף, והקפיץ המחזיר שאיכשהו שבר את המסילה שלו.
אגב,לא מתגאה או מתגעגע לתקופה ולכלי ההרג הללו,לא מוכן לחזור בשום אופן אחורה בקטע הזה.

דרור ברלי
12-07-16, 18:30
תופעה מוכרת. טל, גם אתה לא הקפדת על מכסה גוף סגור כמו שצריך?.............:confused:

לגבי 5 ק"ג הבדל במשקל נשק + 12 מחסניות...
מחסנית גליל - 35 כדורים. כפול 12 = 420 כדור.
מחסנית אמ16 - 29 כדור. כפול 12 = 348 כדור.
באמת הבדל לא רציני, של רק 78 כדורים.... זניח. לגמרי זניח.

טוב שלא השוויתם למחסניות גליל מוגדלות של 50 כדור. ואז היו לכם באפוד 600 כדור, ההבדל במשקל היה עוד יותר גדול והיה לכם עוד על מה ליילל....:rolleyes:

אם אני זוכר טוב, היתה גם מחסנית לתחמישים שהכילה רק 10 כדורים, נדמה לי.
היתה נדירה אצלנו, וכך הפכה ללהיט בקרב הפזמניקים והמאפיונרים של הגדוד לצורך היציאה הביתה. חבל שלא השווית לאפוד עם 12 כאלה....

boaz avrahami
12-07-16, 18:32
גם אני זוכר כזו וגם מחסנית פולימרית לא מוצלחת

גיתאי נוה
12-07-16, 18:51
אם אני זוכר טוב, היתה גם מחסנית לתחמישים שהכילה רק 10 כדורים, נדמה לי.
היתה נדירה אצלנו, וכך הפכה ללהיט בקרב הפזמניקים והמאפיונרים של הגדוד לצורך היציאה הביתה. חבל שלא השווית לאפוד עם 12 כאלה....
דרור כנראה פספסת את התגובה שלי מקודם.
מחסנית 12 כדור, השתמשתי ליציאות. עם קת מקופלת אתה בכלל לא יודע שיש שם מחסנית.
יש לי אותה עד היום, מסכנה האלמנה.

katsirz
12-07-16, 20:14
בועז, המחסנית הריקה של הגליל שוקלת פי 2 ממחסנית m 16 פח, שלא לדבר על מחסניות הבקליט

אומי5
13-07-16, 09:20
אין כאן חברה יותר צעירים שיכולים קצת לגוון עם השוואה למיקרו תבור ? הרי אלו כבר ממילא פאסה ...

התנסתי בו במטווח, מרגיש צעצוע, בגודל של צעצוע, אבל פוגע ועובד מצוין.

katsirz
13-07-16, 09:21
אבל תחמושת ישנה. לא תחמושת מהירה...

דרור ברלי
13-07-16, 10:29
דרור כנראה פספסת את התגובה שלי מקודם.
מחסנית 12 כדור, השתמשתי ליציאות. עם קת מקופלת אתה בכלל לא יודע שיש שם מחסנית.
יש לי אותה עד היום, מסכנה האלמנה.

לא פספסתי. מחסנית התחמישים תמיד נראתה לי אז כמו פגיעה בחיילות. מה זה לצאת עם 10 או 12 כדור בלבד?..... אני יצאתי הביתה - תמיד - עם צולבת. 70 כדור... וכמובן בהכנס.... אשכרה חייתי בסרט.

שתי מחסניות תמיד נראו לי כמו המינימום לחייל שיוצא הביתה לבד באיו"ש, יורד ברגל מהבסיס (מחנה תרצה בבקעת הירדן, למי שמכיר, פעם גדוד טנקים 433, היום יושבים שם נצח יהודה - נח"ל חרדי) דרך השטח (כדי לחסוך לפחות 20 דקות) לכביש נידח במקומות כמו הג'יפתליק ומחכה שם לבד שעה ארוכה לטרמפ. ולא רק צולבת בהכנס. אפילו את הקת הייתי פותח. לא היו אז סלולריים ואף אחד לא ידע ולא יכל לעזור לך אם נקלעת לבעיה כשאתה לבד ובשטח עוין - אז לפחות תהיה חייל...

גם לפני זה, כשלא היתה לי הצולבת, מחסנית אחת היתה בהכנס ולקחתי עוד מחסנית בתיק האישי. אז היה עוד מקובל לנסוע לפעמים בטרמפים ולך תדע במה תיתקל בדרך. הייתי פורק את הנשק רק בכניסה לתחומי הקו הירוק. עבירת בטיחות? יכול להיות. אבל רק ככה הרגשתי בטוח. העדפתי שייפלט לי כדור ואצטרך להסביר דברים לשופט בבית דין צבאי, מאשר לסכן את החיים הפרטיים שלי בגלל כל מיני הוראות כסת"ח שנראו לי אז מטופשות להחריד כי נכתבו על ידי קצינים שישבו במשרד ממוזג בקריה ונסעו ברכב ת"ש - וכבר לא היו צריכים להתמודד פיזית עם הסיטואציות האלה.

גם לקראת סוף השירות, כשכבר היתה לי החיפושית ולא הייתי תלוי יותר בטרמפים ובאוטובוסים, לא ויתרתי על הצולבת עם שתי מחסניות. בתחילת נובמבר 87' כשכבר הייתי בחופש"ש ולפני שהזדכיתי על הגלילון, חטפתי בלוק בבידיה כשנסעתי על כביש חוצה שומרון הישן לחברה שלי ששירתה באוגדה במעלה אפרים. תפרתי שם באוויר (ובדודי השמש) יותר מ-12 כדורים, הרבה-הרבה יותר, רק כדי להבריח את כל המקומיים בחזרה לחורים המסריחים שלהם.

היו זמנים.

tamir128
13-07-16, 12:19
יאללה לסגור:
שיריונרים עם גלילון, חי"רניקים עם המקוצר.

בתור חי"רניק מדופלם בסדיר פלאס 25 שנות מילואים, ברור שאני מעדיף M16 מקוצר ולא גלילון, ויצא לי להשתמש הרבה בשניהם.

zivo
13-07-16, 18:45
יאללה לסגור:
שיריונרים עם גלילון, חי"רניקים עם המקוצר.

בתור חי"רניק מדופלם בסדיר פלאס 25 שנות מילואים, ברור שאני מעדיף M16 מקוצר ולא גלילון, ויצא לי להשתמש הרבה בשניהם.
+1

בדיוק מה שאמרתי בהתחלה, פשוט דוגמה מעולה לאידיליזציה.
מי שכמעט לא מתשמש משבח את האמינות.
מי שבאמת משתמש, והחיים שלו תלויים בזה, פשוט לא סופר את "האמינות" הזו.
כמו שכתב פה מישהו למעלה - אף שריונר לא התלונן לכרמלה מנשה...
אני לא מכיר חירניק אחד שביקש מהפקד שלו להשאר עם גלילון כי הוא מרגיש יותר בטוח. ואלו האנשים שהנשק האישי שלהם באמת מציל להם את החיים (ולא סתם זרוק על הסיפון).

במחשבה שניה, זה קצת מזכיר את הדיונים על הסופה שיש פה.
מכל המהללים של הסופות, תראו לי אחד, שהציעו לו לקבל איזה יפני במקום, והוא ביקש להשאר עם סופה ;)

גיתאי נוה
13-07-16, 18:49
במחשבה שניה, זה קצת מזכיר את הדיונים על הסופה שיש פה.
מכל המהללים של הסופות, תראו לי אחד, שהציעו לו לקבל איזה יפני במקום, והוא ביקש להשאר עם סופה ;)

אתה לא באמת מתכוון לזה נכון?

עידו לוריה
13-07-16, 19:29
ברור שתמיד יש כמה מזוכיסטים\סדיסטים [emoji2]

עידו

ModChiP
15-07-16, 00:14
לא פספסתי. מחסנית התחמישים תמיד נראתה לי אז כמו פגיעה בחיילות. מה זה לצאת עם 10 או 12 כדור בלבד?..... אני יצאתי הביתה - תמיד - עם צולבת. 70 כדור... וכמובן בהכנס.... אשכרה חייתי בסרט.

שתי מחסניות תמיד נראו לי כמו המינימום לחייל שיוצא הביתה לבד באיו"ש, יורד ברגל מהבסיס (מחנה תרצה בבקעת הירדן, למי שמכיר, פעם גדוד טנקים 433, היום יושבים שם נצח יהודה - נח"ל חרדי) דרך השטח (כדי לחסוך לפחות 20 דקות) לכביש נידח במקומות כמו הג'יפתליק ומחכה שם לבד שעה ארוכה לטרמפ. ולא רק צולבת בהכנס. אפילו את הקת הייתי פותח. לא היו אז סלולריים ואף אחד לא ידע ולא יכל לעזור לך אם נקלעת לבעיה כשאתה לבד ובשטח עוין - אז לפחות תהיה חייל...

גם לפני זה, כשלא היתה לי הצולבת, מחסנית אחת היתה בהכנס ולקחתי עוד מחסנית בתיק האישי. אז היה עוד מקובל לנסוע לפעמים בטרמפים ולך תדע במה תיתקל בדרך. הייתי פורק את הנשק רק בכניסה לתחומי הקו הירוק. עבירת בטיחות? יכול להיות. אבל רק ככה הרגשתי בטוח. העדפתי שייפלט לי כדור ואצטרך להסביר דברים לשופט בבית דין צבאי, מאשר לסכן את החיים הפרטיים שלי בגלל כל מיני הוראות כסת"ח שנראו לי אז מטופשות להחריד כי נכתבו על ידי קצינים שישבו במשרד ממוזג בקריה ונסעו ברכב ת"ש - וכבר לא היו צריכים להתמודד פיזית עם הסיטואציות האלה.

גם לקראת סוף השירות, כשכבר היתה לי החיפושית ולא הייתי תלוי יותר בטרמפים ובאוטובוסים, לא ויתרתי על הצולבת עם שתי מחסניות. בתחילת נובמבר 87' כשכבר הייתי בחופש"ש ולפני שהזדכיתי על הגלילון, חטפתי בלוק בבידיה כשנסעתי על כביש חוצה שומרון הישן לחברה שלי ששירתה באוגדה במעלה אפרים. תפרתי שם באוויר (ובדודי השמש) יותר מ-12 כדורים, הרבה-הרבה יותר, רק כדי להבריח את כל המקומיים בחזרה לחורים המסריחים שלהם.

היו זמנים.

מה הרעיון לירות בדודי השמש?
נזק גרידא?

דרור ברלי
15-07-16, 09:56
ומה הרעיון לדפוק בלוק ברכב נוסע?
להרוג אותי גרידא?...

boaz avrahami
15-07-16, 09:59
נזק גרידא...
נשמע מתגובה 75 כאילו נסעת להנאתך לנקב דודי שמש באוכלוסיה מדוכאת [emoji23]

לא יפה דרור. היית צריך לעצור לחבק ולדבר איתם

ד ו ר ו ן
15-07-16, 10:25
להרוג אותי גרידא?...

חלילה.
זו הייתה הבעת מחאה מאופקת על אי התאמת העיצוב הגרמני של החיפושית למתאר הלבנטיני-אורבני של הכפר.

amitaikl
15-07-16, 10:36
השני סנט שלי:
התחלתי טירונות עם גליל, אח"כ עברתי למקוצר, אח"כ הרבה זמן עם M16 + מטול, ואז שוב מקוצר, ו20 שנות מילואים עם מקוצר, ולפני שנתיים הסבה לתבור (מיקרו). חוץ מזה הרבה ירי בעוזים, קלאץ' וגלילון.
הגליל היה זוועה - ארוך, כבד, אפוד כבד ומזעזע. מחסניות שקשה לטעון וקשה לפרוק. גם למחסניות של גליל נפתחות השפתיים ואז יש בעיות ומעצורים וכדורים שנופלים. הוא הרבה פחות רגיש לחול. היינו דופקים פזאצטות, הגליל היה מקבל אמבטיות חול בדיונות של הר קרן ואח"כ יורה כמו ענק.
הM16 המקוצר היה עולם אחר לגמרי. פתאום האפוד קל. פתאום אפשר לדפוק פזצטאה, יד אחת על הקרקע והיד השניה מניפה את הנשק באויר והוא בכלל לא מתקרב לחול. המעצורים העיקריים נבעו ממחסניות עם שפתיים דפוקות - אבל אחרי קצת ניסיון היינו יודעים לזהות את הסדק הנימי בשפתיים של המחסנית והיינו מחליפים אותן בלאי. אחרי שהתחלנו לקבל חזרה מחסניות ששלחנו כבלאי התחלנו להשחית אותן ללא יכולת תיקון.
גורם נוסף למעצור היה שימון יותר שנבע מההרגלי שימון של הגליל (לטבול בפח שמן). למקוצר הספיקו בדיוק 2 טיפות שמן - פותחים את התריס, שתי טיפות שמן לחור במכלול, כמה שיקשוקי בריח והנשק משומן.
העוזי עם הקת המתקפלת היה זוועה לירי מהכתף - אי אפשר להכנס למצב. היינו יורים בהצבעה מבית החזה
הגלילון היה מתחמם ואחרי ירי ב"בודדת מהירה" - אוטומט של שתי מחסניות היה מתחיל לבשל כדורים.
היתה תקופה במילואים שקיבלנו מנוסרים - M16 ארוכים שקצה הקנה כבר התבלה. היו חותכים כמה ס"מ מהקצה, מייצרים הברגה, סתרשף והנה נשק חדש. כמובן שאין שום קשר בין האיפוס שלו לאיפוס של מקוצר או ארוך. הם גם היו מתחמים מאוד אחרי 2 או 3 מחסניות, ברמה שהיה לא נעים להחזיק את הנשק.
המיקור תבור הוא כבר אופרה אחרת. יותר כבד מהמקוצר, כל מרכז הכובד שונה וצריך להתרגל ללכת איתו, אין אוטומט (שזה מבאס, אבל בתכל'ס זה לא באמת שימושי), עושה שימוש במחסניות M16, על כל היתרונות והחסרונות שלהן. בסה:כ נשק סביר. אני עדיין מעדיף מקוצר

למי ששאל על הוצאת הגלילון מהשיריון - התקבלו הרבה דולרים סיוע שהיה צריך לעשות איתם משהו. באותה התקופה (תחילת ה2000), השריון עבר לעשות קווי חי"ר ולשים נשק על הצריח נראה מיושן ולא רלוונטי. את התוצאות ראינו בלבנון 2.0

tamir128
15-07-16, 11:26
זה לא כ"כ הדולר סיוע אלא יותר הימ"חים האמריקאים בטורקיה ששיחררו לכאן מקוצרים באזור ה $5 ליחידה, שזה בערך עלות ההובלה שלהם.
נותנים, לא תיקח?

amitaikl
15-07-16, 12:22
נותנים, לא תיקח?
רציתי לקחת, בחיי. דבר קטן, אבל.... סנטימנטלי

https://www.youtube.com/watch?v=M-aEwF-9-r4

ד ו ר ו ן
15-07-16, 14:12
היתה תקופה במילואים שקיבלנו מנוסרים - M16 ארוכים שקצה הקנה כבר התבלה. היו חותכים כמה ס"מ מהקצה, מייצרים הברגה, סתרשף והנה נשק חדש. כמובן שאין שום קשר בין האיפוס שלו לאיפוס של מקוצר או ארוך. הם גם היו מתחמים מאוד אחרי 2 או 3 מחסניות, ברמה שהיה לא נעים להחזיק את הנשק.

תיקון קטן:
קיצור הקנה לא בוצע בגלל בלאי, אלא יוזמה מקומית ״להקל״ על החיילים שבכו (אין לי מילה אחרת לתאר את זה) על אורך הנשק.

התוצאה הייתה השבתה של המון כלים שפשוט לא ניתן היה לאפס אותם, והרבה יותר מעצורים בגלל לחץ חוזר לא מתאים למכלול הדריכה.

החכמולוג שהחליט על המהלך חשב שהוא עושה טוב לחיילים כי יהיה להם נשק קצת יותר קצר, אבל לא חשב שיש סיבה לאורך נתון של קנה(בליסטיקה, מכלול דריכה), ואי אפשר סתם לקצר אותו בכל נקודה שרירותית.

ניר ל
15-07-16, 14:54
תיקון גדול -
פרוייקט קיצור ה m16 a1כלל קנייה של מאות אלפי כלים ארוכים מעודפי הצבא האמריקאי ( שעבר לדגמים מתקדמים יותר), רובם במצב לא שמיש.
הרובים פורקו, בית ההדקים חודש, הקנה נוסר וכורסם, הורכבה ערכת הסבה שכללה את מכלול הקת, המתפסים וכו׳.
הפרוייקט נמשך 13 שנים מאז 2001 במפעל הרכב של אט״ל ובמהלכו קוצרו 160,000 כלים.
הצורך היה מבצעי וההחלטה להעדיף את כל הנ״ל על קנייה של רובים חדשים היה חיסכון של 50% בעלויות, כמובן שאין אחידות בטיב הכלים, מדובר בפארטץ׳ בשורה התחתונה וגם היה תהליך למידה מן הסתם... כל זה ממה שפורסם ע״י מערכת הבטחון.

ModChiP
16-07-16, 00:08
להרוג אותי גרידא?...

שלא תבין אותי לא נכון, סתם התעניינתי למה דווקא בדוד שמש.

דרור ברלי
16-07-16, 05:27
שלא תבין אותי לא נכון, סתם התעניינתי למה דווקא בדוד שמש.

החיים שלי היו בסכנה. לא היה חסר הרבה שהבלוק יחדור את השמשה הקדמית ויהרוג אותי. ואז המתורבתים האלה היו גם מבצעים לינץ' בגופה שלי. אז אם כבר נאלצתי לעצור ולירות באוויר כדי שייבהלו ויברחו, אז שילמדו גם דרך הכיס - שלברבריות שלהם יש מחיר.

קצת אחרי שהשתחררתי החלה האינתיפאדה הראשונה.
לא הספקתי להינות יותר מדי מהאזרחות וכבר חזרתי למילואים באיו"ש. השמ"פ הראשון עוד היה עם M16A1 ארוך עם מתפס הבקליט שהיה נשק מזעזע. ירה ודייק רק במטווח האיפוס אבל אחר כך לרוב סבל ממעצורים בגלל גרגר אבק פה וגרגר אבק שם והיה מסורבל ביותר להתנהל ולפרוק איתו מרכב עם אורך כזה. מהר מאוד החזירו לנו את הגלילון האהוב.... קצת יותר כבד אבל תמיד עובד.

בתקופה ההיא זריקות אבנים בדרכים, גם בלילות, היו עניין שבשגרה.
ואיך זורקי האבנים ידעו לזרוק אותן בלילה רק על רכב ישראלי ולא על מקומי, של האבא/בן-דוד/אח שלהם?...
אההה.... את זה למדנו כשראינו שהמקומיים נוסעים עם "אורות אינתיפאדה" - פנס אחד באור מעבר (נמוך) והשני באור דרך (גבוה) כדי להקל על אחיהם לזהות אותם ולא לחטוף אבן בפרצוף.

כבר אז אסרו עלינו לירות סתם ככה. אבל שר הבטחון יצחק רבין ז"ל הורה במפורש "לשבור עצמות". וכאן התגלה יתרון נוסף של הגלילון - קת קטלנית, כזו שמנפצת כל דבר במכה קלה. במקרה הזה - פנסים קדמיים של כל רכב שנסע עם "אורות אינתיפאדה" ונעצר לבדיקה וגם פרצופים ועצמות של אלה שהגיע להם ונתפסו (זורקי אבנים).

לזכותי ייאמר, שלא מיהרתי לתקוע את הקת של הגליל/ון בפנים - או בפנסים - למי שהיה לי ספק אם מגיע לו. מעולם לא היה אפשר לחשוד בי כבעל דעות שמאליות. אבל זה היה בעייתי בעיני. לדעתי אפילו לא מכובד ולא מכבד כלפי החייל עצמו. תמיד חשבתי שנשק נועד כדי לירות, לא כדי להרביץ. לא אהבתי את מדיניות המכות, בהמשך גם חילקו לנו אלות לצורך הזה - חשתי לא בנוח ותמיד טענתי אז שמי שנהנה להרביץ לערבים ב-1988, ייהנה מאוד להרביץ גם ליהודים 15-20-25 שנה אחר כך. אני לא חושב שטעיתי בהרבה.

Asaf-a
23-07-16, 21:31
לכל מי שמתעניין בנושא תת מקלע עוזי, גליל, גל...
ממליץ לשמוע את שני הפודקסטים האחרונים של עושים היסטוריה:
http://www.ranlevi.com/2016/07/01/ep194_uzi_pt1_israeli_icon/

בכלל פודקאסטים זה הנשק הסודי שלי למלחמה בפקקים היומיומיים...

Asaf-a
23-07-16, 21:35
ואם התחלתי במצווה אסיים:
האפליקציה המוצלחת לפודקסט לאנדרואיד היא podcast addict
בה ניתן לפלטר ולחפש פודקאסטים בשפות שונות כולל עברית.
למתחילים חפשו אתרי פודקאסטים כגון עושים היסטוריה, פה ושם בארץ ישראל, השבוע וכו'

גיתאי נוה
23-04-17, 10:37
העלאה באוב של גלילון-מול-M16 -
"קלצ'ניקוב ישראל":

https://www.youtube.com/watch?v=dGEqKZGcA0c

tzagi
24-04-17, 08:06
xxy

tzagi
24-04-17, 08:27
צ'מעו סיפור, כאספן של כול מני זבל ...יש לי גם וריאנטים של ak וגם ar15שזה הגרסה האזרחית של היי m4...או הm16 מקוצר בשפתם.
אישית אני לא חובב של ה7.62 על 39...אלים מדי אבבל...הak ב223 זה פשוט תענוג!
לא שה ar15שזה זה כלי חרא....אבל ההבדל ביניהם זה ביכולת לעכל תחמושת...בא נקרא לה...משומשת במצב טוב.
המטבח הכול. ..ויורה את מה שנופל על הרצפה שה ar. לא מסוגל לעכל.
יש לי מכר ex נחתים. ביקשתי ממנו שיעבור,על הכלי...הוא הראה לי כמה נקודות שגרמו לצעצועים והצורך לשייך כדי לפתור את הבעיה...אגב יש לו 6 חורים בגב ממש מרוכזים מסביב לעמוד שידרה והוא מסרב להגיד מאיפה, הניחוש שלי...אפילו אלוהים לא,רוצה,אותו.
קיצר...בעיית העצורים ניתנת לפתיחה בm4.. והakיעבוד,הרבה יותר טוב אם רק,תפסיקו לנקות אותו.

Sent from my SM-G900T using Tapatalk

איל מ
24-04-17, 08:39
אני מניח שאתה מנייד כי ההודעה שלך לא קריאה בעליל.

tzagi
24-04-17, 08:42
יותר גרוע...מכשיר חדש לי שעושה מה בא לו. ...בושה וחרפה.

Sent from my SM-G900T using Tapatalk

agabay
24-04-17, 09:18
בחיל הים (חובלים) היינו עושים מסע, הפלגה בס"ג עם הגלילונים על הרצפה שוחים במי ים, קצת גילגולים בחול ואז מטווח
עבד נהדר

ניר ל
24-04-17, 23:56
מייצרים בארץ את הגלבוע בכל מני גרסאות - שזה נגזרות של m16 וזה נראה ועובד טוב.

לגבי ה״ייצור״ של הקלצ׳ניקוב בארץ, נראה שזו קומבינה שנועדה לאפשר מכירה לשוק האמריקאי בזמן שיש איסור לייבא נשק רוסי, מביאים את הכלים מאיזמש ומלבישים אותם כאן בתחפושת. היה עם זה סיפור שהתפרסם לא מזמן בקשר לבעל השליטה בחברה שנשאר בצללים, מי שיחפור ימצא.

tzagi
25-04-17, 01:00
מייצרים בארץ את הגלבוע בכל מני גרסאות - שזה נגזרות של m16 וזה נראה ועובד טוב.

לגבי ה״ייצור״ של הקלצ׳ניקוב בארץ, נראה שזו קומבינה שנועדה לאפשר מכירה לשוק האמריקאי בזמן שיש איסור לייבא נשק רוסי, מביאים את הכלים מאיזמש ומלבישים אותם כאן בתחפושת. היה עם זה סיפור שהתפרסם לא מזמן בקשר לבעל השליטה בחברה שנשאר בצללים, מי שיחפור ימצא.

Problem solved

http://money.cnn.com/2017/01/19/news/companies/kalashnikov-usa-guns/

-->