PDA

צפייה בגרסה מלאה : החלפת תושבות מנוע

100shlomi
12-11-05, 15:16
האם יש צורך להחליף את שתי תושבות המנוע במידה ורק אחת לא תקינה ?
האם על מנת להחליף את התושבת השמאלית (שעומדים עם הפנים לג'יפ ) חיבים לפרק את פילטר השמן .

atlas
12-11-05, 15:44
לא לשני השאלות
אתה לא חייב להחליף את שנייהן על פי שאולי רצוי
ולא אתה לא חייב לפרק את פילטר השמן :wink:

רפי א.
12-11-05, 15:45
מנסיוני, אני החלפתי רק אחת.
אם אתה לא שם את התושבת הפוך, עם הברזל הגלוי למעלה אלא למטה, אתה לא צריך לפרק את הפילטר.

נמרוד
12-11-05, 16:27
אם אתה מחליף כבר, לדעתי חד משמעית תחליף את שתיהן. העלות של תושבת מנוע זניחה, 60-80 שקל נדמה לי??? אם אחת מהישנות תקינה עדיין, מצויין, שמור אותה בארגז הספיירים אם אי פעם אתה או מישהו שאתה מטייל איתו קורעים תושבת בשטח. תושבות גומי מושפעות מאד מהגיל והעומס המחזורי שעובד עליהן, אם שתיהן באותו גיל ואחת נקרעה כבר, צפה לקריעה של השנייה בעתיד הקרוב... זה בדיוק הזמן להחלפה יזומה.

ערן המסוקס
13-11-05, 10:27
אני בדיעה של נמרוד, אבל.. רק בתנאי שהתושבות כבר ישנות מאוד ורואים שהגומי יבש. במידה ולא בזה מדובר אז אין טעם להחליף את תושבת המנוע התקינה.

במידה והתושבות חדשות יחסית ועדיין נקרעות לך מידי פעם, יש סידור שיאפשר להן לחיות בשלום, ותדירות הקריעות תרד פלאים.

100shlomi
13-11-05, 17:16
במידה והתושבות חדשות יחסית ועדיין נקרעות לך מידי פעם, יש סידור שיאפשר להן לחיות בשלום, ותדירות הקריעות תרד פלאים.

ערן אני וגם וגם כל שאר חברי הפורום נשמח לדעת מה הסידור שיאפשר לתושבות יותר זמן, לגביי אני עדיין לא מכיר את התופעה הג'יפ אצלי לא מספיק זמן כרגע אני מחליף את כל מה שלא תקין

ערן המסוקס
13-11-05, 17:51
פשוט מאוד.
פלאח 10 מ"מ בין תושבת הגומי לבין המתאם שלה על בלוק המנוע.
זה בתנאי שהכל יושב ישר כמובן ועדיין נקרעות תושבות.

אצלי זה פתר את הבעייה. בעבר כל 2-3 טיולים היתה נקרעת לי תושבת, אחרי הפלאחים לא נקרעו לי יותר תושבות. מאז עברו כבר כמה שנים ואפילו הוחלף מנוע, אך התושבות עדיין אותן תושבות.
אם צריך צילום בשביל להמחיש את השיטה, אשתדל לצלם בהזדמנות קרובה כשיהיה אור בחוץ.

UNIX
13-11-05, 18:33
אם כבר אתה מחליף תחליף את שניהם , תושבות מנוע הרבה יותר זולות ממנוע שנופל או מנוע שנכנס לרדיאטור וטוחן אותו , תבדוק גם את מצב תושבות הגיר.

six 4 life
13-11-05, 18:41
שלומי
לדעתי אל תחליף רק אחת ותחסוך כמה שקלים.
קנה זוג תושבות חדשות וזרוק את הישנות בארגז שיהיו כספייר.

בנוסף, ערן העלה כאן רעיון מעניין מאוד. במצבך (החלפת תושבות בכל מקרה), הייתי מיישם אותו.

-ארז 8) -

חנן-ג'יפולוג
13-11-05, 21:55
אני החלפתי תושבות פעם אחת בשבע שנים.

ערן המסוקס
13-11-05, 23:10
אני החלפתי תושבות פעם אחת בשבע שנים.

זה כנראה קשור בכמה משתנים.

כמה ק"מ של שטח הרכב עשה, ובעיקר איזה שטח ובכמה עומס. יש לי חבר שקורע גלי הניע, ציריות ושאר רכיבים על בסיס דו-שבועי. אצלו למשל אני מעריך שתושבות מנוע יחזיקו פחות (או שלא).

המשתנה שהכי קובע את עמידות התושבות הוא כיצד הן יושבות בין השילדה למנוע.
- אם המנוע אינו ממוקם מול התושבות והן יושבות באלכסון.
- אם מסיבה מסויימת קיימת התרחבות כללית באיזור התושבות בין השילדה למנוע, זה גורם לכך שהתושבות יושבות בצורה מתוחה בצורה קבועה. יחד עם עומס הפיתול של רכבת ההינע זה מתכון מהיר מאוד לקריעתן של התושבות.

חנן-ג'יפולוג
13-11-05, 23:29
אם זכרוני אינו מטעני, וזה היה מזמן, ואני כבר זקן, אז יש שימסים בעובי של כ4 מ"מ בצד התושבת. אתם בטוחים שאתם משתמשים בשימסים האלה?

ערן המסוקס
13-11-05, 23:53
נכון חנן, כבר נתקלתי בשימסים האלה בכמה רכבים בודדים.. בדרך כלל אין אותם. על כל פנים, אם יש בעייה אז לדעתי עדיף לשים כבר 10 מ"מ, זה בטוח לא יזיק, וקל יותר להכין אותם מאשר לחפש את המקוריים, שלא בטוח מספיקים ברכב ישן שרכיביו לא מורכבים באופן שהגיע מהמפעל והשלדה שלו כבר עברה כך וכך שנים של עבודה.

נמרוד
14-11-05, 09:32
ערן המסוקס כתב:

- אם מסיבה מסויימת קיימת התרחבות כללית באיזור התושבות בין השילדה למנוע, זה גורם לכך שהתושבות יושבות בצורה מתוחה בצורה קבועה. יחד עם עומס הפיתול של רכבת ההינע זה מתכון מהיר מאוד לקריעתן של התושבות.

בהקשר הזה, יש "גשר" בין שתי קורות השלדה מתחת לתושבות. זה בסך הכל מוט פלדה וראיתי ג'יפים שהסירו את המוט הזה. למרות שהוא נראה לא כל כך חשוב הוא כנראה קשור ישירות למה שערן כתב ובלעדיו הנטייה לקריאת תושבות מחמירה מאד.

ערן המסוקס
14-11-05, 19:38
ייתכן שאתה צודק נמרוד.

UNIX
15-11-05, 07:39
למה שמישהו יוריד את גשר החיזוק הזה?
גם אצלי התושבות לא נקרעו כבר כמה שנים טובות (לאחר שהחלפתי את שניהם החלפה יזומה) אבל תושבת הגיר לעומת זאת נקרעה עכשיו שוב לאחר שנתיים שהחלפתי אותה .
אז רצוי לבדוק טוב את התושבות האלו .

ערן המסוקס
15-11-05, 09:09
למה שמישהו יוריד את הגשר הזה.. שאלה מצויינת.. כנראה שרק האדם הטיפש שהוריד אותו יוכל לספר לנו במה זכינו.

אצלי לא קיים הגשר הזה וכך גם ברוב הסיקסים שניתקלתי בהם.

נמרוד
15-11-05, 09:40
ערן, אם ככה התוספת של פלאחים 10 מ"מ מסתדרת יפה בהגיון שלי עם התרחבות קלה של השלדה תחת משקל המנוע בגלל שהגשר חסר.

lizard
15-11-05, 10:08
האם יש למישהו פה תמונה או שרטוט של שלדה עם הגשר המדובר?

חוץ מזה, מה הפרוצדורה להחלפת תושבות? צריך ליפט/מנוף או משהו אחר בשביל זה?

נמרוד
15-11-05, 10:11
מיכה, ה"הגשר" המדובר הוא מוט פלדה לא עבה במיוחד, מכופף, שמחבר את שתי קורות השלדה ממש מתחת לתושבות המנוע. אתה בטוח שאין אצלך כזה דבר?

לגבי החלפת תושבות - כל מה שצריך זה ג'ק ולהרים את המנוע דרך אגן השמן כדי להוריד לחץ מהתושבות.

lizard
15-11-05, 10:27
אני לא ראיתי כזה גשר. הסיבה שאני שואל זה אולי בשביל לבנות אחד שכזה על מנת שלא לשחוק את התושבות.

בקשר לג'ק, חשבתי על משהו כזה אבל לא הייתי בטוח שהאגן שמן יכול להחזיק את המשקל של המנוע.

אני מחר או מחרתיים במוסך לטיפול במערכת החשמל, בהזדמנות נבדוק שוב את התושבות.

UNIX
15-11-05, 14:32
הוא לא יחזיק את המנוע , הוא יתעקם , נמרוד כנראה מזמן לא עשה את זה. :twisted: .
שים חתיכת קרש על האוזינג ותרים משם .
לגבי המוט פלדה , אל תנסה לבנות לבד אחד כזה , גש לסמו וקנה לך אחד ,

חנן-ג'יפולוג
15-11-05, 14:35
התעקם לך , ברוך?

אני גם החלפתי תושבות ותמכתי את המנוע עם קרש מתחת למגן של הקרטר.

UNIX
15-11-05, 14:37
לא התעקם כי לא ניסיתי אבל אני גם לא אנסה ,
אפשר גם להרים מהקרטר אבל רצוי שלא ובמיוחד בלי איזה קרש שיפזר לחץ .
מה הבעיה להרים מהאוזינג?

נמרוד
15-11-05, 14:38
הוא לא יחזיק את המנוע , הוא יתעקם , נמרוד כנראה מזמן לא עשה את זה. :twisted: .
שים חתיכת קרש על האוזינג ותרים משם .
לגבי המוט פלדה , אל תנסה לבנות לבד אחד כזה , גש לסמו וקנה לך אחד ,

אם אתה מרים את המנוע דרך הבל האוזינג, אתה מפעיל את מלוא משקל המנוע למתיחת תושבת הגיר כשהג'ק הוא נקודת הציר, עם הגבר יפה - זה בדיוק הדגמה של המושג "מומנט". יכול להיות שזה לא בריא לתושבת הגיר? :wink:

UNIX
15-11-05, 14:42
מבטיח לבדוק את זה בשישי הקרוב לפני שאחליף את התושבת גיר :lol: .
בכל אופן הנוע אצל מיכה מוזר מאוד , הוא יושב ממש נמוך ביחס למכסה מנוע ,
נקווה שהתושבות לא יעלו עם חתיכה של השילדה ביחד :twisted:

UNIX
15-11-05, 14:45
וראיתי מישהו שהרים פעם עם גק ועיקם אומנם קצת אבל עיקם את הקרטר.(בסיקס)

נמרוד
15-11-05, 14:52
אם זה לא ברור, אז חובה לשים איזשהו קרש/מפזר לחץ בין הג'ק לקרטר!

נמרוד
15-11-05, 14:55
מבטיח לבדוק את זה בשישי הקרוב לפני שאחליף את התושבת גיר :lol: .
בכל אופן הנוע אצל מיכה מוזר מאוד , הוא יושב ממש נמוך ביחס למכסה מנוע ,
נקווה שהתושבות לא יעלו עם חתיכה של השילדה ביחד :twisted:

זה לא מוזר, מיכה כתב שיש לו בודי-ליפט, זה בדיוק המשמעות של בודי-ליפט.

נץ לבן
18-11-05, 22:11
אם צריך צילום בשביל להמחיש את השיטה, אשתדל לצלם בהזדמנות קרובה כשיהיה אור בחוץ.

אני מאלה שקורעים תושבות על בסיס דו חודשי.

אשמח אם תשים תמונה או שירטוט להמחשה של הענין

נמרוד

ערן המסוקס
19-11-05, 12:59
לפקודתך..

http://learn.sapir.ac.il/users/www/16964/jeep%20technical/toshevetmanoa.jpg

אגב, תושבת הגומי בת 4 שנים או יותר.

נמרוד
21-11-05, 14:42
ערן, נראה לי באמת הגיוני שקורות השלדה אצלך פתוחות יותר בגלל העדר הגשר מתחת למנוע, והספייסרים האלו מפצים על זה. נמרוד, מיכה - אם אין גשר מתחת למנוע, צריך להיות.

lizard
21-11-05, 14:44
תודה נמרוד, אני אבדוק את העניין ואם צריך אוסיף גשר ו/או ספייסרים.

נץ לבן
22-11-05, 22:12
הצד שנקרע אצלי בדרך כלל הוא צד הנהג לא הצד שערן צילם, זה גם הגיוני כי כיוון הסיבוב של המנוע מושך את הגומיה השמאלית ודוחף את הימנית, בשתי הפעמים האחרונות הגומיה נותרה שלמה רק האוזן הקרובה לצינור המפלט נקרעה. זה כמובן קורה בגלל ברגים לא מחוזקים כראוי אבל אני לא מצליח לגרום להם להשאר מחוזקים, לא שיבות קפיציות לא אומי נילוק אפילו לא דבל אום ונעילה נגדית. כנראה שינוי הטמפרטורה הקיצוני שהבורג הזה נחשף אילו גורם לו להשתחרר אחרי מס' נסיעות קצר. עצות יתקבלו בברכה.

נמרוד

ערן המסוקס
23-11-05, 00:00
הצד שנקרע אצלי בדרך כלל הוא צד הנהג לא הצד שערן צילם, זה גם הגיוני כי כיוון הסיבוב של המנוע מושך את הגומיה השמאלית ודוחף את הימנית

לא נכון. אין קשר לכוון סיבוב המנוע, אלא לכוון הנסיעה. אם אתה נוסע קדימה, התושבות עובדות בכוון אחד ואם אתה נוסע רוורס התושבות עובדות בכוון ההפוך. אל תשכח שהמנוע חובר לגיר והטרנספר, וכל היחידה ביחד אחראית לריסון המומנט מהגלגלים.

בכל מקרה, אתה מתאר מצב מוזר של ברגים נפתחים שלא מוכר לי. בדוק אם תושבת המנוע שלך לא נוגעת במקרה באגזוז, או לחילופין, אם יש לך בריחת גזים מהחיבור בין האגזוז לסעפת, שגורמת להתחממות עודפת על תושבת המנוע.
בדוק אם יש גורם להתחממות קיצונית לא סטנדרטית של התושבת ונסה למנוע מצב זה.

אגב, אצלי 2 התושבות היו נקרעות כל הזמן והפתרון היה פלאחים בשני התושבות. פשוט פירסמתי תמונה של התושבת הנ"ל כי היא יצאה הכי ברורה.

asi
23-11-05, 00:59
נמו

אולי אהשחרור קלאצ' משפיע ? אולי חזק מידי ? מהר מידי ? מפעיל עליו יותר מידי עומס?

אסי

ערן המסוקס
26-11-05, 08:10
עכשיו בא לי רעיון בשבילך נמרוד, בקשר לפתיחה חוזרת של הברגים של התושבת.
אולי תחליף את הברגים בברגים עם הברגה עדינה יותר? בנוסף כמובן שאתה יכול להתאים לברגים בעלי ההברגה העדינה גם אומי ניילוק.

ד ו ר ו ן
26-11-05, 09:33
הצד שנקרע אצלי בדרך כלל הוא צד הנהג לא הצד שערן צילם, זה גם הגיוני כי כיוון הסיבוב של המנוע מושך את הגומיה השמאלית ודוחף את הימנית

לא נכון. אין קשר לכוון סיבוב המנוע, אלא לכוון הנסיעה. אם אתה נוסע קדימה, התושבות עובדות בכוון אחד ואם אתה נוסע רוורס התושבות עובדות בכוון ההפוך. אל תשכח שהמנוע חובר לגיר והטרנספר, וכל היחידה ביחד אחראית לריסון המומנט מהגלגלים.

ערן,
המנוע מסתובב באותו הכיוון גם כשהוא נוסע ברוורס.
מה שאתה מתאר זה כאילו נוצר היפוך כיוון כל פעם שנוסעים אחורה.

ערן המסוקס
26-11-05, 20:00
סמוך עלי אני גאון ואני אומר שהמנוע (יחד עם הגיר והטרנספר) מקבלים מומנט ביחס לכוון הנסיעה.
אם אתה לא מקבל את זה, הכי טוב שתתן למישהו לשבת לך באוטו עם בלם חנייה ורגל על הברקס בהילוך כח. בקש ממנו להכניס לראשון עם חצי קלאץ'. אחר כך ברוורס.

המנוע הוא רק ספק הכח. אבל מה שמשנה הוא גל היציאה אל הגלגלים.

את המומנט הקבוע של המנוע לכוון אחד מקבלים הברגים שמחברים אותו להאוזינג של הקלאץ'.

התושבות מרגישות את המומנט של כל המכלול (מנוע גיר טרנספר) ביחס לציר ההתנגדות (גל ההינע).

סלושיש?

נמרוד
26-11-05, 22:04
ערן, בכל זאת, רוב האנשים, נוסעים רוב הזמן, קדימה, בעיקר בעליות שבהם אתה משתמש במלוא המומנט. אני לא מדבר על אלו שעולים את מחמל ברברס :lol:

ערן המסוקס
26-11-05, 23:06
אוקיי.. :shock:

אבל אני בכל זאת גאון הדור! את זה אתה לא יכול לקחת לי! :cry:

ד ו ר ו ן
27-11-05, 17:39
סמוך עלי אני גאון

יא חתיכת רומני ימני ודו מיני שכמוך,
בוא נשאל את עידו ונראה מה התשובה,אני מקבל מראש מה שהוא אומר, איך זה בשבילך?
:wink:

אם אתה לא מקבל את זה, הכי טוב שתתן למישהו לשבת לך באוטו עם בלם חנייה ורגל על הברקס בהילוך כח. בקש ממנו להכניס לראשון עם חצי קלאץ'. אחר כך ברוורס.

גם הפסאודו מנוע שיש לי באוטו, אם אני נותן גז בניוטרל בלי לחבר כלל את המנוע למשהו נוטה לכיוון אחד, הוא מנענע את כל האוטו כשהבלוק מנסה להתנגד לגל הארכובה.
גם בנסיעה לאחור הוא עדיין מנסה להתנגד באותו הכיוון, אתה מרגיש את זה פחות כי אולי הגיר מפחית לך את ההרגשה הזו בהילוך אחורי.

חנן-ג'יפולוג
27-11-05, 17:52
דורון, ערן צודק.

צריך להבין מהיכן מגיע הכוח שמנסה לסובב את גוש המנוע/גיר/טרנספר אל מול תושבות המנוע.
המנוע מנסה לסובב את גל ההינע האחורי שמחובר לסרן האחורי. הסרן האחורי מתנגד לתנועה הזו, ולכן מופעל על הגוש הנ"ל כוח נגדי מכיוון גל ההינע ששווה בעוצמתו והפוך בכיוונו למומנט שהגוש הזה מפעיל. הכוח הזה כמובן הפוך לכיוון סיבוב גל ההינע, ומכיוון שכיוון סיבוב גל ההינע משתנה כתוצאה מכיוון נסיעת הרכב גם כיוון הכוח שמופעל על הגוש ומנסה לסובב אותו אל מול התושבות, מתהפך. מכאן גם ניתן להבין שכיוון סיבוב המנוע שנמצא בתוך הגוש הזה בכלל לא מעניין. מה שמעניין הוא איזה כוח גל ההינע האחורי מפעיל על הגוש.

ואסור לערבב את זה עם הנדנוד שמרגישים כשהמנוע בניוטרל. שם זה לא מומנט חיצוני שמופעל אלא כוחות תאוצה רגעיים, ולא קבועים, ולא מעניינים במובן של הפעלת מומנטים גדולים על התושבות, שמופעלים על הגופים המסתובבים והנייחים.

ד ו ר ו ן
27-11-05, 17:59
חנן,
לאור ההיסטוריה של ערן עם תושבות מנוע ובכלל עם המצאות שלא עברו את סף ההתעכלות הסבירה של רובנו לא מיהרתי לקבל את דעתו של פרודו. :shock:

כשאתה מסביר זה נשמע אחרת.. 8)

נץ לבן
28-11-05, 00:58
למען הסר ספק אני מאלה שנוסעים רוב הזמן קדימה :D
לכן התושבת שנילחצת היא הימנית (צד נוסע) וזו שנמשכת וגם נקרעת רוב הזמן היא השמאלית (צד נהג וסעפת הפלטה)

נמרוד

-->