Close
  • אוברול למנוע ג'יפ CJ של חנן

יומן שיפוץ המתאר שיפוץ מנוע 259 בג'יפ של חנן. כתבה ישנה ולא מלווה בתמונות, אבל מעניינת לקריאה ונותנת מושג טוב מאד על העלויות, הזמן, והמשאבים הנדרשים ממי שמשפץ מנוע בפעם הראשונה. (Photographs: )

הקדמה

זהו! נשברתי והחלטתי לשפץ את המנוע אחרי הרבה חודשים שענן עשן כחול מלווה אותי לאורך הנסיעה ושלוליות שמן שחור מציינות היכן עצרתי בדרך. אנסה לתאר את השיקולים של לפני השיפוץ, תהליך השיפוץ, בעיות שנתקלתי בהן, שיקולים שעשיתי במהלך השיפוץ, אלתורים,  ופתרונות.אני לא מתכוון לפרט כל צעד בצורה מדויקת במהלך השיפוץ,  מכיוון שתיאורים כאלו יש בספרי הטיפולים, אלא לתאר בצורה כללית יותר את השיקולים השונים, שלבים בגדול, בעיות וכן הלאה. אלו דברים שמן הסתם מי שירצה לעשות שיפוץ בבית יתקל בהם גם, ולכן חשבתי שדווקא תיאור הנקודות החריגות הוא החשוב.

זו אמנם לא פעם ראשונה שאני מבצע שיפוץ מנוע, עשיתי את זה בעבר לסוזוקי DR600 שלי נרו יאיר, לטרקטורון של חבר ולבאגי הישן שלי עליו השלום, אבל זו בהחלט פעם ראשונה (אינשאללה גם אחרונה) שאני מבצע את זה לJEEP.

שיקולים לפני השיפוץ:

עומדות בפניי מספר אפשרויות:

1.      מנוע מיבוא עם אחריות לשלושה חודשים ב3800 ₪ כולל מע"מ.

2.      מנוע מפירוק עם אחריות לשלושה חודשים ב2500-3000 ₪ כולל מע"מ.

3.      שיפוץ בבית מלאכה של המנוע (צריך להביא אליהם את המנוע בלי הג'יפ) 5500 ₪ כולל מע"מ.

4.      שיפוץ עצמי, נראה שעם החלקים ועבודות שונות בבית מלאכה הסיפור צריך לעלות כ3500 ₪.

האפשרויות של מנוע מיבוא או מנוע מפירוק ירדו מהפרק מכיוון שהמנוע הזה לא מיוצר כבר 9 שנים בערך, ולכן כל מנוע שיגיע אלי יהיה ממילא לא חדש. עם כל הכבוד לנותני האחריות, לך תתווכח איתם על כל נזילת שמן שתצוץ או בלאי שיתגלה במנוע. חוץ מזה מי שיצטרך לעשות פירוק והרכבה בשביל להחליף מנוע זה אני, אז אני מוותר על התענוג.

שיפוץ בבית מלאכה אמור להיעשות בצורה מקצועית ועם החלפה של כל החלקים הנעים בתוך המנוע. מצד שני האפשרות הזו יקרה.

השיקול שהכריע את הכף מבחינתי הוא הכיף של לעשות הכול לבד והכיף שיש אחרי זה מהעובדה שאתה מכיר את רכבך עד אחרון הברגים. עשיתי את זה בזמנו עם האופנוע כולל שיפוץ גיר והסיפוק שיש לי מהעבודה הזו לא נשכח ממני עד היום. עוד דבר: כמו שהמפקד שלי בצבא אמר שאחרי מסע 120 הק"מ כל "מסעון" בן 40 ק"מ כבר לא יפחיד אותי, אפשר להשליך מזה גם על העבודה הזו. לאחריה הביטחון העצמי בטיפול בג'יפ יגדל בהרבה!

לעסק... 

יום שלישי 15/8/00

...עוד כחצי שעה יפתח יחזיר לי את הרכב לאחר השאלה קצרת טווח ונשאיר את הרכב במנוחה (אני מקווה שלא מנוחת עולמים...).

אני מתכוון להתחיל להכין את המנוע לפירוק בימים הקרובים. ביום שישי אני מתכוון ללכת לקנות ברזלים ולבנות גשר מעל הג'יפ שיהיה לי על מה לתלות את הכננת הידנית שאני מקבל מעדי (תודה, ושוב תודה) שהיא זו שיהיו לה הכבוד והאושר להרים את המנוע ממקום מרבצו.

אם למישהו יש נדנדה פנויה בחודש הקרוב שעליה נוכל לתלות את הכננת...סתם...

...הבאתי מאלי את המנוף להרמת המנוע, זה מנוף מקצועי של מוסכים ובהמשך הוא יעשה לי את העבודה לנעימה הרבה יותר. באותה הזדמנות גם זכיתי להכיר את אלי שתרם לי הרבה טיפים וסיפר הרבה סיפורים (במיוחד אהבתי את הסיפור על החלפת מצמד באמצע הדרך לבריכת המשושים בשבת בצהרים-תיסלם על האומץ והתושייה), באותה הזדמנות גם קיבלתי מאלי מכשיר לכיווץ רינגים. בהזדמנות זו הרבה תודות לאלי. 

...פירקתי את כל האביזרים החיצוניים שעל המנוע ולידו (רדיאטור, מאוורר, אלטרנטור, מדחס מזגן, משאבת הגה כוח, מפלג, חיישנים, בית מסנן אויר ועוד)

בהזדמנות זו שהאלטרנטור ביד שלי אני מנסה לנדנד את הציר שלו ומגלה חופש קל במיסבים, זה הזמן להחליף אותם...

שבת 19/8/00

בשמונה בבוקר יפתח מגיע אלי ואנחנו מחברים את המנוף למנוע ומפרקים את הברגים שמחברים בין המנוע לגיר. הסיפור מתגלה כלא פשוט מכיוון שהברגים קשים מאוד לגישה. בסופו של דבר גילינו את הדרך הנכונה: פירקנו את תושבות המנוע לגמרי, גם את תושבות הגומי וגם את התושבות של התושבות וגם את מוט הרוחב שנמצא מתחת למנוע. ואז יכלנו לתת למנוע לרדת למטה די הרבה וזה חשף את הברגים...

הרמנו את המנוע והוצאנו אותו מהרכב, מסתכלים על המנוע ולא מאמינים, המנוע פשוט עצום בגודלו ומתעוררת מחשבה של רחמים על המסכן שיקלע אי פעם לתאונה חזיתית עם הג'יפ ויחטוף את המנוע הזה בכינון ישיר...

...התחלתי לפרק את המנוע ונתקלתי בכמה בעיות:

אחת: בשביל לחלץ את הפולי שיושב על הקרנקשפט צריך חולץ. היה לי כבר חולץ מאולתר שעשוי מפלטת ברזל בעובי 10 מ"מ, שעליה קדוחים שלושה חורים במיקום הנכון...

שתיים: כשאני מנסה לפתוח את ברגי המצמד, כל המצמד מסתובב ואין לי קונטרה. במוסך עושים את זה עם פטיש אויר שלא דורש קונטרה, אני הסתדרתי ע"י מכה בפטיש על מפתח הברגים. המשקל הכבד של גלגל התנופה שלא מוכן להתחיל להסתובב במהירות כזו, הוא שנתן לי את הקונטרה עם השיטה הזו.

שלוש: הברגים של גלגל התנופה עושים לי את אותה צרה והם מחוזקים במומנט כזה שמכה לא עוזרת כאן. הפתרון? לקחתי את ההייליפט, הורדתי את מנגנון ההרמה מהמוט המחורר וראה זה פלא... המרחק בין ברגי המצמד תואם במדויק למרחק בין החורים בהייליפט. אצבע אלוהים, רק בג'יפ אמיתי זה היה יכול להתאים כך...

חיזקתי את ההייליפט עם שני ברגים אל גלגל התנופה, ועכשיו יכuלתי לפתוח את הברגים של גלגל התנופה בלי שהוא יסתובב.

ארבע: מישהו בעבר חיזק (עם כלי לא מתאים כנראה) את אחד האומים של אחד הטלטלים ועיגל אותו. שלפתי את מסור הדיסק ("המשכנע" אני קורא לו,  עוד לא ראיתי שום בורג שלא השתכנע מהכלי הזה) וחתכתי את האום הסורר ביחד עם הבורג. 

...עד הערב הספקתי לפרק את המנוע לגורמיו הראשוניים והמשניים ומתגלות כמה עובדות:

אחת: רפידת המצמד הגיעה למצב כזה שהניטים בדיוק התחילו להישחק, טוב שפירקתי עכשיו כי המשך נסיעה היה שורט את גלגל התנופה.

שתיים: שני קפיצים בתוף רפידת המצמד שבורים.

שלוש: גלגל התנופה, בשטח שעליו יושבת רפידת המצמד, מלא בסדקים קטנים, סימן בדוק להתחממות של המצמד. מישהו בעבר התעלל במצמד הזה! בעצם, זכור לי מהפעם הראשונה במעלה ורדית סרחון עז מהמצמד, אולי הפושע הוא אני? טוב, אין ברירה, גלגל התנופה צריך ללכת לליטוש שיחזיר לו שטח פנים חלק.

ארבע: בוכנה מס' 5 שבורה בפינה, עדות למרווח גדול מדי בין הבוכנה לצילינדר, טוב, נו, בשביל זה פתחנו מנוע, לא? 

...עבודה מהירה על פני אחת הבוכנות עם מברשת פלדה להסרת הפיח מגלה כיתוב שאומר שהבוכנה היא כבר באוברסייז של 0.020, מה שאומר שהמנוע כבר עבר כנראה שתי חריטות בעבר.

טלפון לינוביץ' מוודא שיש את כל החלקים לאוברסייז של  0.030 . השבוע כל המכלולים יגיעו לבתי מלאכה לשיפוץ: הבלוק לחריטה של הצילינדרים, הקרנקשפט לחריטה של משטחי המסבים, הראש להושבה מחדש של השסתומים והחלפה של מחזירי השמן , גלגל התנופה לליטוש ורפידת המצמד ודיסקת הלחץ שלו לחידוש...

יום רביעי 23/8/00

...עד היום החלקים היו בבתי מלאכה. גלגל התנופה, דסקית הלחץ ורפידת המצמד בדיסקל פ"ת לחידוש וכל שאר החלקים, ראש המנוע, בלוק המנוע, הבוכנות עם הטלטלים, מכסי המסבים הראשיים, גל הזיזים ומכסה שרשרת הטיימינג אצל ש.מ.ר. באזור התעשייה סגולה.

את גלגל התנופה ליטשו והחזירו לו שטח פנים חלק, לדסקית הלחץ הם החליפו קפיצים וליטשו את משטח ההחלקה ואת הרפידה הם החליפו לחדשה מכיוון שלא ניתן היה לחדש את המקורית.

בלוק המנוע עבר חריטה לאוברסייז של 0.060, קפיצה די רצינית ממה שהיה שם ( 0.020 ). רמת הבלאי הייתה גבוהה למדי, ללא ספק.

הקרנק עבר חריטה מהמידה המקורית 0.020 לאוברסייז של 0.030  .

ראש המנוע נסע לחולון למילוי עקב שני סדקים קטנים שהתגלו בו וחזר לפתח תקווה להושבת שסתומים ,החלפת מחזירי שמן ויישור המשטח. על פי בקשתי הם הרכיבו שם גם את השסתומים, מכיוון שלי לא היה מכווץ קפיצי שסתומים ולא היה לי עניין להתעסק עם זה בעצמי.

מיסבים של גל הזיזים הוחלפו.

הבוכנות, הפינים שלהם והרינגים הוחלפו לחדשים והבוכנות הושבו על הטלטלים המקוריים שהיו תקינים.

במכסה שרשרת הטיימינג הייתה הברזה דפוקה אחת, הם חידשו אותה.

קיבלתי את כל החלקים וכמו ילד שקיבל צעצוע רצתי הביתה בסוף יום העבודה להרכיב.

ביחד עם יפתח (שוב תודה) הוצאנו את בלוק המנוע מהבגז' שטפנו אותו טוב טוב במים ושימנו את כולו למנוע חלודה.

הרכבתי את הקרנק לאחר שטיפה טובה ושימון, התחלתי להרכיב את הבוכנות, וברבע לחצות לאחר שגמרתי עם הבוכנה החמישית, אני מסתכל ורואה למרבה הזוועה ששמתי ארבע מתוך חמש הבוכנות עם החריץ שאמור להיות לכיוון קידמת המנוע הפוך והחריץ פונה אל אחורי המנוע...פאק!!!

הלכתי לישון...

יום חמישי 24/8/00

...עייף מיום עבודה אבל מיומן הרבה יותר הוצאתי את הבוכנות והרכבתי את כולן במהירות גבוהה בהרבה יחסית לאתמול, הפעם בכוון הנכון.

הרכבתי את גל הזיזים, שרשרת הטיימינג, מרימי השסתומים, הדחיפים והגשרים שעל הנדנדים.

חלק מהגשרים הייתי צריך ליישר מכיוון שבצורה שהם היו הם מיקמו את הנדנדים כך שהם לא היו ממש מעל השסתומים אלא באופסט מהם.

הלכתי לישון , בשעה שתיים וחצי בבוקר יום שישי...

יום שישי 25/8/00

...הרכבתי את משאבת המים, התרמוסטט, הפולי וגלגל התנופה עם המצמד.

החלפתי את הפיילוט בושינג שבמרכז הקרנק. להוציא את הבושינג הזה זה כאב ראש לא קטן אבל האלתור שעשיתי התברר כלא רע: הפין של אחד מהשאקלים של החילוץ שאני משתמש בהם התאים בדיוק לקוטר הבושינג ופשוט הברגתי אותו בכוח אל תוך הבושינג, חיברתי אליו את השרשרת של קיה כלבתי האהובה (תודה, קיה), עשיתי בסוף השרשרת לולאה, אליה השחלתי את פטיש חמש הק"ג (גם לו ניתן לקרוא "המשכנע") ועם מספר מכות משיכה בריאות מהפטיש הבושינג עף החוצה.

את המצמד כיוונתי ע"י כך שווידאתי עם קליבר שהוא יושב בדיוק במרכז גלגל התנופה. בהמשך יתברר שהשיטה הזו כנראה לא כל כך טובה, פרטים בהמשך...

שבת 26/8/00

...נמרוד ויפתח הגיעו על הבוקר. הרכבנו את משאבת השמן והקרטר, הרכבנו את סעפות היניקה והפליטה ביחד עם הקרבורטור, מה שהתגלה כקשה מאוד, העסק לא התאים בדיוק אבל בסוף גמרנו גם  עם זה.

את משאבת השמן החדשה מילאתי בשמן  לפני שהרכבתי אותה במנוע והפעלתי אותה ביד בתוך כלי מלא בשמן ע"מ לוודא שהיא מלאה בשמן ואין בה חללי אוויר שיגרמו לה להתחיל לעבוד בצורה פחות יעילה בזמן ההתנעה.

הורדנו את המנוע אל תא המנוע וניסינו להרכיב אותו אל הגיר.

העסק לא הולך...

שוב ניסינו ושוב לא הולך, הוצאנו את המנוע, הסתכלנו אל מרכז המצמד ובעין זה נראה כאילו  המצמד לא ממש ממורכז, אולי השיטה שכיוונתי עם הקליבר היא לא מספיק טובה?

צריך למצוא כלי ייעודי שיכוון את המצמד כמו שצריך...

יום שישי 1/9/00

... השעה תשע בבוקר ואני נפגש עם עדי, הוא חרט בשבילי מוט אלומיניום בקוטר 23.2 מ"מ כאשר בקצה שלו יש הצרה לקוטר של 15.15 מ"מ בשביל לכוון את דסקית המצמד. תודה רבה עדי, ושוב תודה!

...בשעה שתים עשרה יפתח ושי מגיעים. אנחנו מכוונים את המצמד באמצעות המכשיר שעדי חרט לי, לאחר ליטוש קל של החלק הצר של המכשיר, שמסתבר שהיה טיפה יותר רחב מהדרוש.

מורידים את המנוע אל הגיר, והעסק מתחבר, הפעם בצורה כמעט חלקה. ממשיכים להרכיב את כל שאר האביזרים החיצוניים...

...כנראה שהשיטה הקודמת שניסיתי כדי למרכז את דסקית המצמד, על ידי בדיקה עם קליבר, שההיקף החיצוני של הדסקית הוא במרחק שווה מכל הכוונים אל קצוות גלגל התנופה, היא לא טובה, מכיוון שהנחת היסוד שהסתמכתי עליה, היא לא נכונה... דסקית המצמד לא לגמרי עגולה! אחרי שכיוונתי עם המכשיר של עדי, זה התברר לי בוודאות, בדקתי שוב עם הקליבר ומסתבר שיש סטייה של 2 מ"מ בין צדדים שונים של ההיקף של דסקית המצמד.

בכל מקרה, עכשיו, עם המכשיר של עדי המנוע החליק אל הגיר והכול טוב....

...יש המלצות של מומחי ג'יפים לאתחל את משאבת השמן עם מברג ומקדחה לפני שמניעים את המנוע, על מנת לוודא שכל מעברי השמן מלאים בשמן והכול משומן לפני שהמנוע מונע  לטענתם יכול זה יכול להוסיף אפילו 10,000 מייל לאורך חיי המנוע.

צעד זה בדרך כלל לא נעשה במוסכים, אבל אני מעדיף את הדרך הזהירה יותר.בבלגן של המעבר לבית החדש, אין איתי את המקדחה ולכן אני מכניס מברג אל החריץ של משאבת השמן ומסובב אותו ידנית בכיוון השעון עד שאני רואה לחץ שמן בשעון.

עכשיו  צריך להביא את המנוע לנ. מ. ע. (נקודה מתה עליונה) של בוכנה מספר אחת כאשר היא בסוף מהלך הדחיסה, ע"מ לכוון את רוטור המפלג והמפלג למקומם הנכון. ברוב חכמתי, סגרתי כבר את מכסה השסתומים, וקשה לי לדעת אם הבוכנה בסוף מהלך הפליטה או בסוף מהלך הדחיסה. לפני שפירקתי את המפלג בדקתי את העניין ע"י סיבוב של המנוע והרגשה עם האצבע על פתח פלג מספר אחד הרגשה של קומפרסיה. עכשיו, אחרי שהמנוע מורכב, קשה מאוד לסובב אותו ברציפות, מכיוון שכל החלקים חדשים, עם מרווחים קטנים ביניהם, ולא משומנים בצורה אידיאלית ולכן שי מצליח לסובב את המנוע בכל תנועה רק קצת. קשה מאוד להרגיש את הקומפרסיה. בכל מקרה, באיזשהו שלב חשבתי שאני מרגיש קומפרסיה והרכבתי בשלב זה את המפלג, רוטור מצביע אל חור של פלג מספר שלוש וקצה יחידת קידום ההצתה 11 ס"מ מבלוק המנוע (אלו המידות שלקחתי כאשר פירקתי את המפלג בתחילת השיפוץ)...

הפלגים עדיין לא בפנים ואני מסובב את המנוע עם הסטרטר ומוודא שיש לחץ שמן בריא בשעון...

הכנסתי פלגים ואני מנסה להניע את המנוע וכל מה שאני מקבל זה בקפיירים נוראיים ועמוד אש מפתח המאייד!

מסתבר שבכל זאת הרכבתי את המפלג כאשר בוכנה מספר אחת הייתה בסוף מהלך הפליטה, אני מרכיב מחדש את המפלג, הפעם נכון...

... השעה שבע בערב. סיבוב של המפתח והמנוע מניע תוך חצי שניה! סוף הדרך, אני מנסה למחוק את החיוך ולא מצליח...

מוודאים שלחץ השמן תקין, המנוע מתחמם לטמפרטורת עבודה, התרמוסטט מתחיל לסובב את המים במערכת בדיוק בזמן, יש טעינה, הכול נראה טוב, אפשר לעבור להרצה...

נקודות ששוות אזכור:

יש מי שמקטלג כל בורג בשקית במהלך הפירוק וזו גם שיטה טובה, אני מעדיף להחזיר כל בורג ואום למקומם מייד לאחר שפירקתי את מה שדרש פירוק.

עכשיו, לגבי ברגים שלא ניתן להחזירם למקומם כמו ברגי ראש המנוע, הברגים של מכסה הטיימינג וכו': מכיוון שחלקים אלו צריכים להישלח לבית מלאכה ולא ניתן להשאיר עליהם את הברגים, אני לוקח קרטון, מצייר עליו את הצורה של החלק ועושה חורים בהיקף הצורה, היכן שנמצאים הברגים, ומשחיל לתוך החורים את הברגים שהוצאתי, וכך הם לא מתערבבים.

אותו הדבר צריך לעשות לגבי כל חלקי המנוע שלא מוחלפים בזמן השיפוץ, הם אמורים לחזור בדיוק למקומם המקורי, מכיוון שהם נשחקו כבר בצורה תואמת למקום שלהם, ולא טוב להחליף ביניהם.

חיזוק ברגים נעשה אך ורק עם ידית מומנט על פי ערך מומנט שכתוב בספר הטיפולים ובסדר החיזוק הנכון, לא כדאי לחפף כאן, כי זה עלול לעלות מאוד ביוקר ובאובדן מוחלט של המנוע.

שימון, שימון, שימון כל חלק שמרכיבים ואתחול נאות של משאבת שמן על מנת למנוע התנעה יבשה שתקצר מאוד את תוחלת החיים של המנוע.

מחירים:

בוכנות, רינגים, מיסבי גל זיזים, מיסבי קרנק ומיסבי טלטל, תרמוסטט, פינים של הבוכנות, סט אטמים ומחזירי שמן מלא, הכול חדש כמובן,  1700 ש"ח
    עבודה של בית המלאכה 1100 ש"ח
    עבודה של בית המלאכה הנוסף לתיקון הסדקים בראש המנוע 500 ש"ח
    משאבת שמן חדשה עוד 250 ש"ח
    סה"כ 3550ש"ח.

סדקים בראש המנוע הם לא דבר שגרתי ולכן אוברול כזה יכול להסתכם גם ב3050ש"ח.

ובנוגע למצמד:
    ליטוש גלגל תנופה-60 ש"ח
    רפידת מצמד מחודשת-220 ש"ח
    חידוש דסקית לחץ-220 ש"ח
    מיסב לחץ-70 ש"ח
    פיילוט בושינג-15 ש"ח
    מזלג קלץ' 100 ש"ח     (את המזלג בדרך כלל אין צורך להחליף אבל בשלי היה חור היכן שהדחיף החיצוני יושב ולכן הייתי צריך להחליף אותו).

סה"כ  685ש"ח

(הכול כולל מע"מ)

בסופו של סיפור התברר שהשיפוץ עלה  3550 ש"ח ושלושה סופ"שים. (אם היה לי מראש את המכשיר לכיוון המצמד הסיפור היה נגמר בסופ"ש השני). כך  שהסיפור, לדעתי, עדיף בהרבה על אופציות החלפת המנוע האחרות שהזכרתי בהקדמה. 

תודות:

ליפתח, נמרוד, טלי ושי על העזרה בעבודה.

לאלי, על המנוף, מכווץ הרינגים והייעוץ הטלפוני הצמוד.

לעדי, על הצעת הכננת הידנית וחריטת המכשיר לכיוון המצמד.

לקיה, על השאלת השרשרת.

לטלי, על הסבלנות.

לש.מ.ר. על החריטות, העבודות והסבלנות, עם כל השאלות שלי.

לדיסקל, על העבודה על המצמד.

לינוביץ' על חלקי החילוף.

לכל מי שיעץ והמליץ על בתי מלאכה ופרוצדורות עבודה על גבי פורום אתר השטח הישראלי : איציק, עדי, צחי, אלי, אבי ש. וסליחה עם מי ששכחתי.

דבר נוסף שאני מוכרח לציין זה הצעות העזרה הרבות שקיבלתי, חלקן מאנשים שעוד לא יצא לי להכיר בכלל, שזה היה אחד מהדברים הנחמדים ביותר בתהליך השיפוץ. מעין שותפות לתחביב ונדיבות שדי קשה למצוא סתם כך ברחוב, או בכביש. סיפרתי את הסיפור למכרים שלא קשורים לתחביב והם היו מאוד מופתעים מכל העניין הזה. אז שנמשיך כולנו כך, ולהתראות בשטח!

מקורות שנעזרתי בהם:  ספר טיפולים לג'יפ CJ של היינס.

Untitled Document