Close
  • פגוש אחורי לסמוראי

מדריך מצולם של אלון "נקסוס" לבניית פגוש אחורי מסיבי ומרשים ביותר כולל מתקן swing-out לגלגל רזרבי. (Photographs: )

לפני שנה התחלתי לפזר הבטחות על בניית פגוש אחורי חדש. זה לא שהישן היה כל כך נורא, אחרי הכול גם אותו בניתי בעצמי והוא שירת אותי נאמנה זמן רב, אבל הוא לא היה מושלם; הוא לא הכיל מנשא לצמיג רזרבי ובמקרה שלי זו הייתה בעיה לא קטנה, משום שלא יכולתי לאכלס את הצמיגים המוגדלים שלי על המנשא המקורי. אז שינסתי מותניים, החלטתי שהבטחות צריך לקיים והתחלתי לבנות. התוצאה לפניכם.

בחרתי בפרויקט מסובך יחסית, שדרש כל טיפת סבלנות ומיומנות שיש לי. אחרי הרבה זמן של בניה חובבנית, החלטתי שהגיע הזמן לבנות משהו כמו שצריך, בלי פשרות. התנאי היה שהכול יבנה לבד, בלי חיתוכי לייזר ובלי כיפופים, בלי שום דבר שאני לא יכול לעשות אצלי בבית בחצר האחורית. אז הגדרתי לי מטרות צנועות: מנשא לצמיג עד 33, מקום למנשא לג'ק היי-ליפט, רסיבר לוו גרירה ומתקנים נשלפים, שתי נקודות חילוץ, בסיס למיגון מיכל דלק, מקום למנשא ג'ריקן, הגנה על צידי הרכב, יכולת הרמה עם היי ליפט, שיפור זווית הנטישה והחלפת האורות המקוריים באורות מוצלחים יותר. לוחית הזיהוי עברה למקום חדש על הדלת האחורית.

לא השתמשתי בכלים מיוחדים שאין לכל אחד בבית (או לפחות אמורים להיות). רתכת רגילה, דיסק 4.5, מקדחה ביתית עם מתקן שמדמה מקדחת עמוד, שני סטנדים וכד'. זה אומר שכל אחד יכול לעשות את זה, אם רק יש את הסבלנות, הזמן והשכנים שיסבלו את הרעש (אם אין שכנים אי אפשר, זה מוציא את כל הכיף מהעבודה).

גוף הפגוש

אני התחלתי את הבניה מגוף הפגוש, הכולל את החיבורים לשאסי, לSWING AWAY, תושבות הSWING AWAY, הפנסים ונקודות החילוץ לרכב. ראשית חתכתי את הפרופיל הנבחר לאורך הרצוי. האורך תלוי ברצונכם האישי בלבד, הוא פונקציה של מה אתם רוצים לעשות עם הגנת הצד של הרכב (פרופיל ריבועי כזה או אחר, פלטה מכופפת על כל הצד וכד'). לאחר הבחירה באורך ובסוג המיגון שיהיה בצד, בחרתי בהתאם* בזווית לצד הפגוש. את הפינה החדה מעגלים מעט לטובת הסגירה, עליה נפרט בהמשך.

*בהתאם, משום שאם תרצו לשים פרופיל כזה או אחר שיגן על הצד אתם תזדקקו לכמות מסויימת של מתכת שתישאר בצד. כמה מתכת זה תלות בבחירה שלכם.

לקחתי את הפנס שרציתי לשים, הורדתי לו את הבקלית, הנחתי אותה על הפרופיל, סימנתי מסביבה וחתכתי עם דיסק. כדאי לוודא שהפנס נכנס בול, כי אח"כ יהיה קשה יותר להגיע בנוחות לאזור.

ריתוך נקודות החילוץ לגוף הפגוש יכול להתבצע בכל שלב, אין חשיבות למתי עושים את זה. למשתמשים התובעניים בינינו כדאי לרתך את נקודות החילוץ דרך כל הפגוש (ראה ריתוך וו הגרירה בהמשך) ולא רק על החלק החיצוני של הגוף, אבל לרוב המשתמשים מספיק רק על הגוף. בכל מקרה, הריתוכים בתמונה הם לא פאזה אחת והביתה; זה ריתוך שורש עם כיסוי ענק, כדי להשיג מקסימום שטח מגע.

כעת קדחתי את החור לSWING AWAY. זה חייב להתבצע לפני סגירת הגוף, אחרת אתם תגלו שהחור נמצא מעל הזווית שבניתם קודם ולא יהיה לכם איך לקדוח דרכה, שלא לומר שגם אם תקדחו דרכה תפגעו באסטטיות וביעילות הזווית בפינה. לכן, קדחו את החור מראש. אני קדחתי גדול מדי בכוונה, אבל במבט לאחור היה עדיף להזמין ציר מדויק ולהכניס אותו בכוח דרך החור העליון, זה יחסוך הרבה כאב ראש עם הריתוך ההיקפי אח"כ.

לקחתי את הציר וריתכתי אותו לפלטה בריאה שחתכתי מראש בדיוק לגודל של פנים הפגוש. כדי לקבוע את מיקום הציר על הפלטה, דחפתי אותה לתוך הפגוש, הנחתי את הציר ניצב במדויק לפגוש, נתתי פיק והורדתי לריתוך מלא. מאוד חשוב לעשות את זה, כי הסטייה הקטנה ביותר תגרור ציר עקום.

החזרתי את הציר למקומו בפגוש וריתכתי אותו מלמעלה קודם, רק אח"כ ריתכתי מבפנים. שוב, זה הכל ע"מ לקבל ציר שניצב לפגוש. חשוב מאוד לרתך את הציר כשהוא סגור, אחרת גרדים עשויים להתפס על הציר ולמנוע את פעולתו התקינה בעתיד. זה תופס לכל ריתוך בציר, לאו דווקא לזה המתואר כאן – יש עוד הרבה בסביבתו המיידית.

סגרתי את גוף הפגוש עם פלח באותו העובי של הפגוש עצמו וזאת משום שהפינה תעמוד בהרבה לחץ כשהיא תפגע בסלע, אני לא רוצה לראות אותה מתעקמת כי אני התעצלתי לכופף פלטה. בכל מקרה, גם כיפוף של פלטה בעובי 4 מ"מ איננו קשה בשיטה הזו. כדי למנוע מצב בו אני משייף את הריתוך עצמו פלטת הסגירה נחתכה לרוחב המדויק של הפגוש מבפנים והורכבה כך שכל צד שלה נוגע מינימאלית בדפנות הפגוש הפנימיות. ריתכתי את הפלטה עד הנקודה שעיגלנו קודם.

לקחתי פטיש והצמדתי את החלק החופשי לפגוש. לאחר מכן השלמתי את הריתוך, שייפתי היטב והלכתי לנוח קצת.

חתכתי וקדחתי את הפרופיל הריבועי שיהיה הרסיבר לוו הגרירה.

סימנתי וחתכתי חור מצד לצד במרכז הפגוש:

הכנסתי את הרסיבר פנימה וריתכתי אותו למקומו. בתמונה הוא תפוס על פיקים.

הכנתי את נקודות החיבור לגוף הרכב וחיברתי אותן לרכב. חשוב לחבר אותן בדיוק כמו שהם יהיו בסוף, דהיינו בסגירה מלאה עם כל הברגים ולא חלקית. הדברים האדומים זה סופיות חשמל, למי שתוהה.

הצמדתי את הפגוש למחברים שלו ונתתי פיקים, תוך הקפדה יתרה על דיוק בגובה ובמרחק הרצוי. כדאי לשים לב שאצל רובנו הרכב איננו מפולס בדיוק, כמעט תמיד צד אחד גבוה מהשני בכמה מ"מ. זה הזמן הכי טוב למדוד את המרחק למגני הצד של הרכב, אגב.

התקנתי מגני צד, הבנויים מפרופיל חתוך ומפלטה שהוספתי אח"כ:

ליד הציר התקנתי הבלטה, כדי שכשהמתקן יהיה סגור יפעל פחות לחץ על הציר (הקרדיט לרעיון מגיע לעירא, אגב).

הSWING AWAY

בחרתי פרופיל צר יותר עבור המתקן, בעיקר מסיבות אסתטיות. הנחתי אותו על גוף הפגוש, כשאני משתמש בחתיכות מתכת בגובה אחיד כדי לקבע את מרחקו מגוף הפגוש.

חתכתי בו FISHMOUTH מתאים וריתכתי אותו לחלק החיצוני של הציר, לכל אורכו. לאחר מכן הוספתי משולש חיזוק מפרופיל ריבועי וריתכתי גם אותו על הכול.

בניתי סטופר קטן שבסיסו בדיוק בגובה אותו מדדתי בתחילה, כך שמשקל המתקן ינוח עליו כשהמתקן יהיה עמוס. שימו לב שבחלק הקדמי הריתוך אלכסוני ולא ישר, כדי לאפשר למתקן לעלות למקומו בקלות.

חתכתי את הפרופיל לאורך הרצוי וריתכתי לו את הסוגר בקצה:

הרכבתי הכל חזרה, סימנתי את מיקום הסטופר וריתכתי אותו למקומו.

כעת בניתי את המשולש שיחזיק את הצמיג וישמש כתמיכה לג'ק היי-ליפט:

הוספתי את התושבת לצמיג שייפתי, צבעתי ותליתי לייבוש:

בסופו של דבר זה צריך לקחת בין 2-3 ימי עבודה, בהנחה שאתם יודעים מה אתם רוצים בדיוק; אני לא ממש ידעתי, אז זה לקח לי יותר...

לשאלות והערות, אפשר לפנות לאלון נקסוס בהודעה פרטית,  או במערכת הפורומים של ג'יפולוג.

תגובות 8 תגובות
    1. okabishi's Avatar
      okabishi -
      היי
      אני רוצה לבנות פגוש כזה גם אפשר לדעת מאיפה קנית את הציר שזה החלק שאני מתקשה למצוא ?
      תודה
    1. נמרוד's Avatar
      נמרוד -
      לפני 12 שנה, לך תזכור מאיפה אלון קנה... בטח חרט את זה בעצמו. היום יש מגוון של קיטים כאלו באיביי, למשל:

http://www.ebay.com/itm/Heavy-Duty-T...NZCzVI&vxp=mtr

http://www.ebay.com/itm/DUAL-SHEAR-T...3D272703066146

http://www.ebay.com/itm/Tire-Carrier...pVwdwX&vxp=mtr

http://www.ebay.com/itm/SPARE-TIRE-C...NTjQzC&vxp=mtr
    1. אלון_ק's Avatar
      אלון_ק -
      כן, הלכתי לחרט באיזה פינה בחיפה והוא עשה לי את זה תמורת 150 זוזים, אם אני לא טועה.

Sent from my SM-G9006V using Tapatalk
    1. yochaytzur's Avatar
      yochaytzur -
      ציטוט נכתב במקור על ידי אלון_ק צפיה בהודעה
      כן, הלכתי לחרט באיזה פינה בחיפה והוא עשה לי את זה תמורת 150 זוזים, אם אני לא טועה.

Sent from my SM-G9006V using Tapatalk
      אפשר לשאול למי הלכת?

Sent from my Mi A3 using Tapatalk
    1. ishc's Avatar
      ishc -
      ציטוט נכתב במקור על ידי yochaytzur צפיה בהודעה
      אפשר לשאול למי הלכת?

הכתבה רק מ-2005, יש מצב שהחרט ההוא כבר בפנסיה
    1. yochaytzur's Avatar
      yochaytzur -
      ציטוט נכתב במקור על ידי ishc צפיה בהודעה
      הכתבה רק מ-2005, יש מצב שהחרט ההוא כבר בפנסיה
      ההודעה שציטטתי מ 2017...
      בכל אופן אני נואש. מכשיר כושר יקר מושבת בגלל ציר אחד שבור, ואני לא מוצא מי יכול להכין חדש.

1. רפי לין's Avatar
      רפי לין -
      מהיכן אתה בארץ?
      בברכה - רפי לין
    1. ishc's Avatar
      ishc -
      ציטוט נכתב במקור על ידי yochaytzur צפיה בהודעה
      ההודעה שציטטתי מ 2017...
      בכל אופן אני נואש. מכשיר כושר יקר מושבת בגלל ציר אחד שבור, ואני לא מוצא מי יכול להכין חדש.

רמלה טוב לך?
      תחפש אסיר בטשון ודבר עם יעקב בעל הבית.
      בהצלחה

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
    Untitled Document