Close
  • התקנת דטרויט לוקר בסרן דנה 44

תיאור מפורט של התקנת נעילת דיפרנציאל אוטומטית דטרויט לוקר בסרן דנה 44 אחורי על ג'יפ CJ8. (Photographs: )

זה זמן רב שאני מתבונן בהערצה בכל הג'יפים הזוחלים להם לאיטם ובביטחון מעלות מדורגים. אינני חיית שטח, ואיני מסתדר היטב בתנאי אי ודאות ומכאן שהתהפכות אחת שנבעה מתנופה מיותרת )בחרדה ממצב של איבוד אחיזה( הספיקה לי כדי להבין שאת הג'יפ שלי אעדיף לפרק במדרכה ליד הבית ולא על איזה סלע מקולל במדבר. זה היה עניין של זמן עד שהסרן האחורי שלי יצויד היטב על מנת לאפשר זחילה מוצלחת ללא תנופות מיותרות שעתידן לרסק את מכללי הג'יפ שלי. לאחר מחקר לא קטן הבנתי כי הנעילה המועדפת לסרן האחורי שלי (שגם אותו לקח זמן עד שזיהיתי) היא Detroit Locker. לא אלאה אתכם בפרטי תהליך ההזמנה והמשלוח (שיוכלו לרתק אתכם במשך שעות) אלא בחרתי לשתף בפרטים הטכניים המדויקים להם תזדקקו באם תבחרו לבצע זאת גם אתם כמוני, לבד.

אינני בא לחדש כלום. הכול כתוב בצורה כזו או אחרת בכל מיני נושאים ברחבי הפורום, באינטרנט, בספרי הרכב הצבאיים, ובניסיונם של אנשים אדיבים מלאי אהבה בהם נעזרתי בדרך. ללא אהבתם לנושא, לא היה עולה בידי להצליח והתסכול שהיה אוחז בי היה רב. לכן ראו עצמכם שותפים מלאים.

לכל אלו מכם המעוניינים להיכנס לפרויקט שכזה, חקרו היטב לפני פירוק אום אחד מהרכב, קראו חומר רקע (יש בסוף הכתבה קישורים רבים) הצטיידו בכל האמצעים הדרושים, וכמו שעמיקם לימדני, בהמון סבלנות ואורך רוח. התעייפתם? הפסיקו. שתו עוד כוס קפה, נוחו. מחר הבעיה תראה אחרת. אף פעם אל תתביישו לשאול ולהתייעץ.

ציוד נדרש

לפני שתתחילו לפרק לג'יפ את הצורה, ודאו שיש לכם  את האמצעים הבאים (בנוסף כמובן לארגז כלים רגיל):

אטם למכסה דיפרנציאל ו/או   סיליקון RTV עמיד בחום (צבע אדום)

שמן מתאים למילוי הדיפרנציאל

גריז

סט טבעות מרווח (שימסים). ניתן לקנות אצל יאנוביץ'

אינדיקאטור כולל בסיס מגנטי

מיקרומטר

מדי מרווח (Feeler gauge )

סט מסבי דיפרנציאל חדשים.
    (למרות שניתן, לא מומלץ להתקין את המסבים הישנים)

סט מסבים חרוטים לקייס (לצורך כוונים - ניתן להשיג אצל עבדכם הנאמן, או לחרוט את המסבים הישנים לבד)

מרחב עבודה

אני בחרתי לבצע את העבודה מעל הבור בפנצ'ריה של עדי – חבר טוב מהמושב. גם החניה בבית טובה, אם כי קצת פחות נוחה. במקרה שלי, בחרתי לא לפרק את הסרן מהרכב. במידה והחלטתם לבצע זאת בחניה בבית, אזי אני ממליץ בחום על פרוק הסרן. העבודה מתחת לרכב מסוכנת ומעייפת. לפיכך את עבודת פרוק הסרן לא אפרט כאן אך על תתנו לעובדה זו לגרום לכם להתעצל בפרוק הסרן. ובכל מקרה, יש להקפיד על יצוב הג'יפ על זוג סטנדים חזקים ומתאימים. לעולם על תעבדו מתחת לרכב הנתמך על ידי ג'ק רגיל/היליפט!

לעבודה

משמעות התקנת נעילת דיפרנציאל מסוג Detroit Locker  היא פרוק ציריות ומכסה הדיפרנציאל, הוצאת הקייס (הוא גוף הדיפרנציאל), פירוק הקורונה (גלגל השיניים הגדול על הדיפרנציאל) והעברתה לנעילה והתקנת הנעילה במקום הקייס. נשמע פשוט? לו כך היה, לא הייתם קוראים שורות אלו. התקנת קייס חדש מחייבת מלאכת מחשבת בכל הקשור לכוונון מנח הקורונה ביחס לפיניון (גלגל השיניים הקטן המחובר לגל ההינע). אמרו תודה שאין מחובתכם לחלוץ את הפיניון. או אז הייתם מקללים באמת.

פירוק הציריות

על מנת לחלוץ את הקייס מתוך הסרן, ראשית יש לפרק את הציריות הנכנסות לקייס משני צידיו. העבודה מתחילה בפרוק הגלגלים, פרוק תופי הבלמים, ולבסוף פירוק הטבעות המחזיקות את הציריות במקומן ע"י שחרור האומים התופסים אותם לבית הבלם. שימו לב, אין צורך לפרק את את כל מכלול הבלמים כמוני. עבודה מיותרת ומחייבת תשומת לב בהרכבה.

את הציריות יש לנקות היטב, לבדוק את המסבים, לגרז ולהחליפם באם יש צורך (במידה ומופיעים עליהם סימנים דוגמת קילוף או פאנץ') . יש לבדוק היטב את מחזירי השמן ולהחליפם במידת הצורך, ואם אתם לא בטוחים - להחליף בכל מקרה, הם אינם יקרים ואם כבר הגעתם אליהם שווה לרענן. יש לנקות היטב את הספליינים ( השינון בצד הפנימי של הצירייה, הנכנס לדיפרנציאל) ולשמן. התמונה מראה את הציריה השמאלית מפורקת. ניתן לראות את דיסקת העיגון והמסב. מחזיר השמן יושב בתוך צינור הסרן.

פירוק בית הדיפרנציאל

עתה יש לפרק את מכסה בית הדיפרנציאל. שחררו ברגים תחתונים, נקזו את השמן ורק לאחר מכן הסירו ברגים עליונים. במידה והמכסה תקוע, הכו בו בפטיש עץ או השחילו מברג שטוח בין המכסה לבית בעדינות, לא לפצוע את פני השטח. לפני שנפרק את הקייס, נוכל להעריך את מצב הכוונון הנוכחי ע"י בדיקת החופש (Backlash) הקיים בין הקורונה לפיניון. זאת נבצע תוך שימוש באינדיקאטור בעל בסיס מגנטי. חופש רב מעיד על שחיקה מוגברת ועל סבירות גבוהה כי מסבי הקייס גמורים ו/או מסבי הפיניון גמורים. בסיום תהליך ההתקנה נתבקש לבצע את הבדיקה שוב. טוב לדעת מה היה המצב לפני ההחלפה ומה המצב לאחר התקנת הנעילה.

בדיקת החופש הקיים

את האינדיקאטור יש למקם על הבסיס המגנטי אותו יש להצמיד לבית הדיפרנציאל. ניתן לראות בתמונות המצורפות את המנח של האינדיקאטור. את הטבלן (שהוא מוט האינדיקאטור) יש להצמיד לאחת משיני הקורונה כפי שמופיע בתמונות. עתה יש להניע את הקורונה בעדינות ללא תזוזת הפיניון. התחושה היא של טיק, טיק. במידה ואין חופש כלל, המצב חרבנה. חופש סטנדרטי הוא בין 0.12 מ"מ ל 0.25 מ"מ. חופש גדול יותר גם חרבנה. יש לבדוק את החופש בשתי נקודות משני צידי הקורונה. במידה והחופש לא זהה (עד כדי 0.15 המ"מ), חרבנה בריבוע. סבירות גבוהה לבית דיפרנציאל עקום.

הסרת הקייס

לאחר בדיקת החופש יש להוציא את הקייס מתוך בית הדיפרנציאל. ההסרה מתבצעת עי פרוק מכסי מסבי הקייס כמפורט בתמונה הבאה. נא לא לקחת דוגמה ממני ולפרק את מכסי המסב בעזרת ידית כוח ולא פטיש אוויר.(סתם, זה פשוט הצטלם יפה)

מכסי המסב לא יצאו בקלות, ויש להסירם בעזרת מכות קלות של פטיש גומי או עץ. לפני הסרתם יש לסמנם ע"י חרוץ/טיפקס על מנת שיחזרו בסוף התהליך לצד ולאוריינטציה הקודמת שלהם. אצלי הימני היה מסומן ע"י Z ובדופן הימנית של בית הדיפרנציאל היה אותו הסימון ואילו השמאלי היה מסומן ע"י N ובדופן השמאלית של בית הדיפרנציאל אותו סימון כנ"ל.

עתה יש להסיר את הקייס. בספר הטיפול של הרכב אנו מתבקשים להיעזר בכלי מיוחד הנקרא מרחיב דיפרנציאל. האמנתם שהדבר הזה יכול להתרחב? ברשותי לא היה ואני מניח כי גם אין ברשותכם. אז מה? נעבוד קצת יותר קשה. עם קצת כוח בהפעלת מומנט כנגד בית הדיפרנציאל, הקייס נשלף. לום מכובד יעזור כאן, ואפשר גם לאלתר משיכה עם שרשרת שתעטוף את הדיפרנציאל.

זה הזמן לנקות את הסרן היטב. בדקו שאין סדקים, הסירו חלודה מבפנים, העבירו חוטר והוציאו ממוטות מהקנים (ועוד איזה ממוטות!) חשוב שהסרן יקבל את הטיפול הטוב ביותר שתוכלו לתת, אינכם רוצים להעיר מתים שיתפסו במסבים חלילה וחס. נקו את פתח בית הדיפרנציאל משאריות האטם הקודם  והכינו אותו לקראת הסגירה (שעוד רחוקה – מה לעשות?).

העברת הקורונה

כעת יש להסיר את הקורונה מהקייס הקיים ולהעבירה לקייס הנעילה. שימו לב שלא יוותר לכלוך בין הקורונה לנעילה. את הברגים יש לחזק למומנט של 55 ליברה רגל. על מנת לחזק את הברגים ארגנו חבר שיחזיק קונטרה על בורג סמוך בעזרת בוקסה נוספת על ידית כוח.

אם תשימו לב, על הקייס הקיים שהורדתם מהרכב, בצמוד למסבים, קיימות טבעות הנקראות טבעות מרווח (שימסים) שבעזרתם מכיילים את החופש הנדרש בין הקורונה לפיניון. הקייס של הנעילה, אינו באותו הגודל במדויק כמו הקייס הקיים ולכן יש כיוונים לבצע. פה צריך הרבה סבלנות ובנוסף ההצטיידות במסבים החרוטים הכרחית.

* טיפ מחברי המערכת: ניתן ליצור קונטרה מצוינת לפתיחה וסגירה של בורגי הקורונה בשיטה הבאה.שמים את אחד הגלגלים על האדמה עם החלק החיצוני שלו לכוון האדמה. על הגלגל מניחים את אחת הציריות בצורה אנכית עם הגוז'ונים  בתוך הגלגל. על הציריה מלבישים את הדיפרנציאל, לתוכו מכניסים  את הציריה השנייה מלמעלה, ומחזיקים את הציריה העליונה שלא תסתובב על ידי לום בין הגוז'ונים. בתהליך ההפוך, כאשר מרכיבים את הקורונה על הנעילה, אין צורך בציריה העליונה

את הכוונים מבצעים בצורה הבאה:

הרכיבו את המסבים החרוטים על קייס הנעילה ללא טבעות כלל, והצמידו אותם לדפנות הקייס. הכניסו את הקייס תוך התאמת המסבים לבתיהם בבית הדיפרנציאל. בעזרת מברג ארוך והפעלת כוח הצמידו את המסבים בחוזקה לקייס תוך הצמדת הקורונה לפיניון. מדדו בעזרת פילר-גייג' את המרוחים הנוצרים משני צידי המסבים ובית הדיפרנציאל ורשמו מידות אלו. עתה הסירו את הקייס, ובין המסבים לקייס התקינו דסקיות מרווח המתאימות לרישום שלכם והחסירו מידה של 0.02-0.05 המילימטר מהצד של המסב הקרוב לקורונה. את עובי הדיסקיות הדרושות מדדו בעזרת המיקרומטר. התקינו את הקייס שוב ובדקו. תקנו עד אשר החופש המתקבל הוא של 0.02-0.05 המילימטר. יש לציין כי הרכבת תותבי המסבים משנה קצת את המדידה אז צפו פגיעה בחזרה הגנראלית שאפרט בהמשך.

בספר הרכב הצבאי מצוין להוסיף עוד שימס בצד המסב הפונה לשיני הקורונה (כלומר זה הרחוק מהקורונה) בעובי של 0.38 מ"מ אך ללא מרחיב בית דיפ' לא תוכלו להשחיל את הקייס. בחרתי להעביר שימס ממסב שמאל למסב ימין בעובי של 0.05 והוספתי עוד אחד באותו הערך בצד ימין (על מנת שהקייס יהיה לחוץ היטב).

ועתה לחזרה הגנראלית

הכניסו את הקייס למקום (בפעם המי יודע כמה – זה כבד קיבינימאט, ועכשיו זה כבר לא ניכנס בקלות), באם יש צורך שמנו מסביב, סגרו את בורגי בתי המסבים (ללא מד מומנט לעת עתה) הרכיבו אינדיקאטור כפי שציינתי קודם לכן ומדדו Backlash. במידה והמידה שיצאה לכם היא 0.12-0.25 מ"מ אתם שאקלים פצצה. אם לא (דווקא לי יצא פיקס), תקנו שוב. לא לשכוח לבצע חזרה גנראלית נוספת. חשוב לבדוק את ה Backlash בכמה מקומות על הקורונה כמדד לתקינות הסרן, וחיזוק בורגי גלגל העטרה. אם ההבדל יותר מ  0.15 מ"מ אז או שבית הדיפרנציאל עקום או שגלגל העטרה לא מורכב טוב. אני לא עשיתי זאת אבל הייתי בודק בשלב זה את תקינות הנעילה ע"פ המפרט שמגיע איתה רק ליתר ביטחון. לכשהכול תקין עברו לשלב ההתקנה הסופית.

התקנה סופית

פרקו את הקייס, ושימו לב היטב לא לעשות בלגן בנושא טבעות המרווח משני צידי הקייס. מה שנותר לעשות הוא להתקין את המסבים הלא חרוטים (החדשים, שימו לב – אין כבר דרך חזרה) תוך שימת לב לנושא השימסים שחייבים להישאר במקומם שנקבע בחזרה הגנראלית. למי מבינכם שיש פרס יכול לעשות זאת בקלות. אני דפקתי בפטיש את המסב על הקייס בעזרת הטבעת הפנימית של המסב שפרקתי. (דיר בלק לדפוק על המסב ישירות, רק על הטבעת הפנימית שלו!!!). כקונטרה מלמטה הנחתי את הקייס על בלוק עץ ע"מ לא לפגוע בקייס או במסב מהצד שני.

לאחר שהמסבים במקומם, שמנו אותם היטב בשמן תמסורת וקדימה להתקנה. בפעם האחרונה הרכיבו את הקייס למקומו (זה יהיה טיפה יותר קל מבגנראלית, לא להיבהל), הדקו את ברגי בתי המסבים למומנט של 40 ליברה רגל, ומדדו סופית בעזרת האינדיקאטור ע"מ להתפעל מפרי עמלכם.

פרטים אחרונים

הרכיבו את הציריות (לא לשכוח לגרז היטב את המסבים) ובדקו את הנעילה בשנית ע"פ מפרט היצרן. הרכיבו את מכסה בית הדיפרנציאל תוך שימוש באטם ו/או בחומר אטימה (סיליקון אדום) והדקו את הברגים למומנט של 20 ליברה רגל. מלאו שמן ממסרת. הרכיבו את הבלמים. יש לשים לב לכוון הרגולג'. אל תסמכו על כך שהוא יתכוונן אוטומטית, הוא מתכוונן רק אם כוונן למצב ראשוני תקין.

הרכיבו גלגלים וסעו לנסיעת מבחן. נסו להיות קשובים להתנהגויות לא רגילות. תרגישו הבדל בהיגוי שיהיה קצת קשה (משהו כמו נהיגה ללא מוט מייצב – שנשבר לי בהתהפכות המפורסמת ולכן אני מכיר את התחושה), אך לא אמורים להופיע שום רעשים בנסיעה. סעו במהירות גבוהה ע"מ לבדוק שאין שריקות מהדיפ' האחורי.

לכו לשתות כוס קפה טוב – מגיע לכם.

קישורים חשובים לקריאה:

מדריך גיפולוג לזיהוי סרנים

מדריך גיפולוג לנעילות דיפרנציאל

ספר טיפולים CJ8 דרג ג'

התקנת נעילת OX בדנה 44

התקנת נעילת Detroit Locker  בדנה 60

תודות:

לכל חבריJeepolog  שענו בסבלנות לכל קירצוציי ואיפשרו לי להעיז, ליהודית שעשתה פלאים בהביאה את הנעילה לארץ, לעמיקם שהשאיל את כליו באהבה ונתן בי השראה ואורך רוח, לעדי, שללא ידיו הטובות הייתי אוכל קש ומחרבן קוביות, ולאשתי חביבתי, מיכל, שסבלה באהבה את חסרוני לשעות ארוכות.

Untitled Document