Close
  • כלוב התהפכות לג'יפ CJ של עירא

תיאור בניית כלוב התהפכות לג'יפ CJ8 קצר פתוח של עירא (Photographs: )

לצורך התקנת הברזנט שלי, נאלצתי להוריד את קשת vהתאבדות שבאה עם הג'יפ. למה קשת התאבדות? מפני שזה היה סוג של התאבדות לנסוע איתה. אבל אז נשארתי ללא שום הגנה ולכן החלטתי שאין מנוס ואני אהיה חייב לבנות כלוב התהפכות (כי אם כבר אני בונה, אני לא אבנה רק קשת מרכזית נכון?). התחלתי בקריאה של הכתבה של נמרוד על בניית כלוב התהפכות, ועל הדרך קראתי גם את כל שאר הכתבות שקשורות (כלוב ל110 וכלוב לסופה). כמובן שמספיק חומר בשפת הקודש עדיין אין, ולכן פניתי ל-GOOGLE והרצתי חיפושים על CJ ROLL CAGE ומצאתי בעיקר הרבה תמונות של כלובים שונים ומשונים, מהם קיבלתי בעיקר רעיונות לעיצוב הכלוב. מידע על סוגי חומרים ואופן חיבורם יש בצורה מפורטת לחלוטין בכתבה של נמרוד ולכן לא ארחיב בנושא זה, אלא אפרט את תהליך הבנייה, הבעיות שצצו והפתרונות עבור אותן בעיות.

בניית הכלוב התחילה בבניית קשת מרכזית, כאשר המידות שלה הועתקו מקשת מקורית של ג'יפ  CJ-7. הקשת עצמה עשויה מצינור שמכופף בצורת האות "ח" כאשר לשתי הרגלים שלה יש כפוף נוסף ( קצת מעל גובה המדרגה של הבודי) שנותן לכל הקשת זווית אחורה. את הרגלים של הקשת יש לחבר לפלטת פיזור לחץ.

את פלטת פיזור הלחץ חתכתי  מפח פלדה בעובי 3 מ"מ (שהיה לי עוד מהימים שחשבתי לתקן את הרצפה של הבודי), שכופף בשני מקומות ל45 מעלות (במרחק של 2 ס"מ) בשביל שהוא יהיה צמוד במידה המכסימלית לרצפת הג'יפ. לאחר בניית פלטת פיזור הלחץ, חיברתי אותה לג'יפ, הנחתי עליה את הקשת המרכזית ותפסתי אותה על פיקים.

השלב הבא הינו חיבור שתי תמיכות לקשת המרכזית כלפי ירכתי הג'יפ. עבור תמיכות אלו, יש להכין פלטת פיזור לחץ נוספת שתשב על הכנף האחורית. מפני שהכנף אינה ישרה (יש בה כיפופים לאורך הפח) החלטתי להכניס שני פלאחים בעובי 3 מ"מ (שזה בערך העובי של הבליטה בכנף) וע"י כך לקבל משטח אחיד. על הפלאחים הללו הנחתי פלאח נוסף שהוא שימש כבסיס לתמיכות של הקשת המרכזית וכבסיס לחיבור הקשת האחורית.

כעת מדדתי את המרחק בין הקשת המרכזית לפלטה האחורית וחתכתי את הצינורות שישמשו כתמיכה. שלב ההתאמה של מוטות אלו דורש הרבה מאוד סבלנות, והרבה מדידות חוזרות ונשנות (בהנחה שכלי העבודה שעומדים לרשותכם הם לא מתוחכמים במיוחד...)  כמו שניתן לראות בתמונות, יש צורך בחיתוך אלכסוני בנקודת החיבור לפלטה האחורית, ויצירת FISHMOUTH בנקודת החיבור לקשת המרכזית.

לאחר שהקשת המרכזית מוכנה (מבחינתי מוכנה אומר שהיא תפוסה על פיקים וכל מה שנשאר זה לרתך אותה ריתוך סופי ולחבר אותה עם ברגים לרצפת הג'יפ) אפשר לעבור לקשת הקדמית והאחורית.

את הקשת האחורית, בניתי מ-ח' שרגליה כופפו (בדומה לקדמית) בערך כ-30 ס"מ מבסיסה (קצת מעל קו הבודי) וחוברה לפלטה שהוכנה כבר קודם עבור התמיכות של הקשת המרכזית ובזרת שני מוטות היא חוברה אל הקשת המרכזית בחלק העליון של הכיפוף של ה-ח'

ואם אתם לא רוצים, לרתך לחתוך לכופף מחדש ולרתך שוב, אל תהיו אידיוטים, ותעשו את המדידות עם הברזנט....

הקשת הקדמית היא נושא מסובך יותר מהאחורית (לפחות אצלי) מפני שלא רציתי זוג צינורות שירדו עד לרצפת הג'יפ (ויפריעו קצת ללחיצה על בלם החנייה), הפתרון בא דרך Or-FAB http://www.orfab.com והפתרון שהם הציעו לחיבור קשת קדמית, והוא לחבר את הקשת לבסיס שיורכב על הדשבורד (אני בטוח שתמונה אחת ותבינו על מה אני מדבר). את הבסיס הכנתי מפרופיל בעובי 4 מ"מ שכופפתי לאות ו' והוספתי לו חיזוק בצורת גל לכל אורכו. על הבסיס רותכה הקשת הקדמית שכמו קודמותיה בנויה מהאות ח' שבסיסה חתוך באלכסון, בזווית של השמשה הקדמית.

כעת מה שנותר זה לחבר את הקשת הקדמית אל הכלוב. תחילה רציתי לעשות את החיבור הזה חיבור נתיק בשביל להקל על הרכבת הכלוב בג'יפ ושביל למנוע את הצורך בפירוק הכלוב אם ארצה לפרק את הדשבורד. לאחר שנוכחתי לדעת שחיבור כזה (שיהיה חזק בצורה מספקת, וגם יהיה פרקטי) זה לא דבר פשוט (או זול) החלטתי לרדת מהעניין ולרתך את כל העסק ביחד, לצורך זה חיברתי את הקשת הקדמית לכלוב עם שני מוטות שמכופפים בזווית שנמצאת כ-30 ס"מ מנקודת החיבור לקשת המרכזית.

גימור, השחזות, פרוק הכלוב לצורך צביעה בצבע יסוד וצבע שחור סופי.

לצורך הרכבת הכלוב על הג'יפ נדרשו שני אנשים בלבד (הייתי בטוח שכבר תהיה עילה למפגש שלישי לצורך העניין הזה...). בכל מקום שהכלוב חובר בו אל הבודי של הג'יפ יש גם פלטה לפיזור הלחץ מהצד השני, הפלטות הללו מורכבות לרוב מיותר חלקים עקב אילוצי מקום שונים שיש שם למטה (תתכופפו, אתם כבר תראו) אבל כל בורג עובר גם דרך פלטה נוספת. ואם השקענו עד עכשיו אז נשקיע עוד קצת בקנייה של ברגים חדשים וטובים (זה יחסוך הרבה כאב ראש בפעם הבאה שנחליט להוריד את הכלוב וזה גם נראה הרבה יותר טוב).

הכלים שהשתמשתי בהם לבניית הכלוב היו כלים סטנדרטיים (רתכת, דיסק, מקדחה, רצ'טים וכו') ומכופפת צינורות שהיא הכלי "המיוחד" שצריך עבור כזה פרויקט, ולכן אנצל את במה זו להודות ליואב שהשאיל לי את המכופפת. את ההרכבה של הכלוב ביצעתי לרוב עם אדם נוסף (בכלל לעבודה כזו עדיף שיהיו שני אנשים להרים/להוריד את הכלוב ואת חלקיו בשביל המדידות). 

את הריתוכים של הכלוב ביצע חבר שהוא מסגר (אני רק תפסתי בפיקים) בשביל להשיג ריתוכים טובים וחזקים.

ברגע שיודעים איך רוצים שזה ייראה ואילו מידות לקחת זה אמור לקחת בערך יומיים שלושה של עבודה, הסיבה שזה כל כך ארוך היא המדידות, שווה להשקיע בהן עוד זמן ולא לפשל פה (מניסיון זה ממש לא נעים לגלות שהברזנט אל מתאים לכלוב...) ולמרות כל המדידות, ולמרות שבזמן הריתוך הקפדנו לרתך בפינות נגדיות ולשמור על סימטריות, עדיין בזמן ההרכבה הייתי צריך להשתמש במותחנים כדי להרכיב את הברגים.

שני דגשים אחרונים,

1. מדידות, חשוב לתת להן את הזמן המגיע להן ולא למהר פה, קחו תזמן, תוודאו שלא התבלבלתם, אני הגעתי למצב שכל מדידה לקחתי פעמים (וכמו שכתבתי קודם גם זה לא תמיד עזר)

2. אמצעי מיגון, הייתה לי נטייה להמעיט בחשיבותן, אבל למדתי (על בשרי) כמה הם מקלים על העבודה ומזרזים אותה. זוג כפפות טובות, משקפי מגן, ובגדי עבודה יספיקו ויעשו את ההבדל.

עלויות:

חומר - 500 ₪ (18מ' צינור 1.5 צול עובי דופן 3.2 ללא תפר ופלח 300X80X4)

כיפופים - 200 ₪ (אחרי שעשיתי את הראשון לבד החלטתי ללכת למסגר שיכופף את ה-'ח' של הקשתות ואת השאר אני אכופף לבד. בסוף אני גם כופפתי את הקשת הקדמית לבד)

ברגים – 150 ₪ (אבל קניתי הרבה יותר ממה שהייתי צריך, תמיד טוב שיישארו ספייר לאח"כ)

צבע – 50 ₪

דיסקים אלקטרודות וכו' – היו בבית       

Untitled Document