Close
  • טרנספר NP242 לגראנד צ'רוקי

גראנד צ'רוקים הישנים הגיעו עם טרנספר מקורי בעייתי. החלפה לטרנספר מסוג 242J בעל חמישה מצבים הכולל נעילת דיפרנציאל מרכזי והנעה אחורית בלבד היא שיפור יעיל מאד, ולא מורכב מדי. תיעוד התקנה מצולם של יואב hitoy. (Photographs: )

טרנספר מסוג NP249 המקורי בשנתונים המוקדמים של הגראנד צ'רוקי לא נחשב למוצלח. יש בו רק שלושה מצבים ודיפרנציאל מרכזי ויסקוזי ללא אפשרות נעילה שנוטה להתפגר בסביבות ה200,000 ק"מ. המשמעות היא שרכב כזה ישן שבו הדיפרנציאל הויסקוזי לא ממש מתפקד, נשאר תמיד 4X4 פתוח כמו הנחות שבג'יפונים. שלושת המצבים הם:

• 4X4 גבוה (HI) דיפרנציאל מרכזי פתוח

• ניוטרל (N)

• 4X4 נמוך (LO) דיפרנציאל מרכזי פתוח.

לטרנספר מודל 242J יש חמישה מצבים, כולל הנעה אחורית בלבד (מאפשר למשל להתקין נעילה קדמית אוטומטית), ודיפרנציאל מרכזי ננעל. למעשה זה טרנספר שמשלב את הטוב בשכל העולמות. טרנספר זה נמצא בחלק מדגמי צ'רוקי, גראנד צ'רוקי ורנגלר בשנתונים 91-97.

חמשת המצבים הם:

• הנעה אחורית 2WD

• 4X4 גבוה (HI) דיפרנציאל מרכזי נעול

• 4X4 גבוה (HI) דיפרנציאל מרכזי פתוח

• ניוטרל (N)

• 4X4 נמוך (LO) דיפרנציאל מרכזי נעול

קשה מאד למצוא טרנספר 242J בארץ. אני חיפשתי במשך כחצי שנה ובסופו של דבר קניתי מיבוא בכ2500 שקלים.

למה זה לא החלפה אחד-לאחד? חייבים לעשות מישמש בין הישן לחדש?

לטרנספר 242 המשומש שקניתי  יש ציר כניסה מהגיר קצר ביחס לציר המקורי ברכב (בתמונה זה מול זה). זהו גם הציר של יחידת הילוך הכוח. ובנוסף לזה, סוג השינים והזר של יחידת הכוח שונים בין הטרנספרים. הדבר הנכון לעשות הוא להשתמש בקייס ויחידת ההפחתה המקוריים של ה249, עם הציר הארוך המתאים לגיר,  ואליהם משדכים את שאר המכלולים והמכסה (חצי אחורי של הטרנספר) של ה242. 

כלים וחומרים

מעבר לכלי עבודה רגילים: פלייר לחליצת סנפ-רינגים גדול (בתמונה), מאריכים לסט בוקסות, סט מפתחות טורקס (כוכב), בוקסה  1-1/8 אינץ', בוקסה 30 מ"מ, דלי וסמרטוטים לשמן, ספרי לניקוי בלמים, ספרי חודר WD40.  בוקסה מיוחדת במידה 16E. מפתח צינורות גדול "4. 

כמו כן רצוי וכדאי להצטייד מראש במחזיר שמן ליציאה של הסליפ-יוק האחורי (242), לגבי מחזירי השמן הקדמיים, לא הייתי צריך להחליף בגלל שמשתמשים בקייס המקורי (249) ומחזירי השמן אצלי היו תקינים.  חשוב ורצוי לפרק  וללמוד את ה242 לפני תחילת העבודה על הרכב!

הורדת הטרנספר מהרכב

• נרוקן את השמן מהטרנספר ונסגור את הפקק.

• נפרק את שני גלי ההינע. מומלץ לפרק את היוק הקדמי של הטרנספר (בוקסה 1-1/8 ומפתח צינורות כקונטרה).

• ננתק את הנשם, חישן מצבים וחישן הספידומטר. נשחרר את המוט של הסלקטור עם מברג גדול (לא לשחרר את בורג הכוון ).נתמוך את הגשר עם ג'ק ונוציא את הברגים מצד אחד של הגשר. נוריד את הג'ק.

• עכשיו אפשר לשחרר את הברגים שבין הטרנספר לגיר (יש למעלה אחד עם חרא של גישה).

• אם אתם צעירים וחזקים כמוני אז תורידו את הטרנספר לבד ואם לא תגייסו עוד מישהו.

פירוק הטרנספר הישן, ה249

• נפרק את יחידת הספידומטר מהזנב. נפתח מכסה עם שני בורגי טורקס בזנב האחורי.

• מתחת למכסה תמצאו ביטחונית גדולה שצריך לשחרר ואז לפתוח את ארבעה ברגים מסביב לזנב ולפרק אותו. נשלוף את גלגל השינים מפלסטיק של הספידומטר, נחלץ את הסנפ-רינג שמחזיק את המסב, נשלוף מהציר את המסב ומשאבת השמן, נפתח את כל הברגים מסביב לקייס (אחד מהם זה בורג עם ראש  מיוחד 16E ) ונוציא את המכסה.

• התמונות מסודרת מימין לשמאל לפי סדר הפירוק:

• נשלוף  את כל הקישקעס כולל הקפיץ והחיישן של הסלקטור, נפרק את הפלח של הסלקטור ונוציא את הפלטה הפנימית עם הציר, יש רק זווית אחת שאפשר להוציא או להכניס אותה. בתחתית הקייס יישאר מכלול ה-LO . אני ניקיתי את הקייס והמכלול עם ספריי בלמים.

פירוק הטרנספר החדש, ה242

כאן הסיפור שונה. אומנם כל החלק של פתיחת המכסה קל יותר, אבל בפנים מחכה לכם מלחמה.

• שוב נפרק את יחידת הספידומטר.

• שימו לב שהזנב ב242 מחולק לשניים, כאן צריך לפתוח רק את החלק הקיצוני עם המחזיר שמן שמחובר בשלושה ברגים. מתחתיו יש סנפ-רינג על הציר שצריך לשלוף החוצה.

• לא לפרק את החלק הגדול של הזנב (זאת משאבת השמן). לפתוח את כל הברגים ולהוריד את  המכסה. גם כאן לפרק את הקפיץ והחיישן של הסלקטור.

• בשביל להוציא את הקישקעס ב242  צריך בתיאוריה לשחרר את הציר של המזלגות. כמובן מה שתיאורטי לא תמיד מעשי. לפי הספרים יש ליד הציר של הסלקטור (מהצד החיצוני) פקק גומי שצריך לשלוף ואז רואים את פין הביטחון שמחזיק את הציר של המזלגות. את הפין הזה צריך לדחוף החוצה עם דורן מתאים.

הכול נכון עד שהפין נתקע בדופן הפנימי של הקייס וזהו... בסופן של עוד 2 סיגריות פעלתי בשיטה הישראלית ובעזרת מברג גדול ולום קטן שלפתי את המזלג העליון, שאר הפרוק הלך בלי בעיה. החלטתי שאת ההרכבה אני אבצע גם בשיטה הישראלית והחזרתי את הפין למקום מראש. אני מתאר לעצמי שמי שקורא את מה שכתבתי לא מבין על מה אני מדבר, אבל כשכל החלקים מולכם זה מובן וגם והגיוני.

• אחרי שתנקו טוב את כל החלקים אני ממליץ לשחק איתם ולהבין איפה הם יושבים ומה הם עושים לפני ההרכבה.

• במכסה של ה242 יש את משאבת השמן. צריך לנקות את הפילטר שלה. מול הפילטר בצד של הקייס יש מגנט שאוסף שבבים , לנקות גם אותו.

• את הקפיץ והחיישן של הסלקטור תרכיבו רק אחרי שכל הרכיבים בתוך הקייס.

• אם הסתדרתם עד לפה אני בטוח שלא תהיה לכם בעיה לסגור הכול בחזרה.

בעיקרון אחרי שהחזרתם את הטרנספר לרכב וחיברתם את הנשם והחשמל, תחזירו את הגשר למקום  ורק עכשיו תבדקו את כוון הידית (אם לא מחזירים את הגשר למקומו הידית נתקעת בבודי). אם לא נגעתם בבורג כוון של המוט לא צריכה להיות בעיה.

סה"כ כמה שעות עבודה, לא מסובכת מדי.

קריאה נוספת

http://jeephorizons.com/phpbb/viewtopic.php?t=694

http://cherokeekid5.tripod.com/t_case.htm

http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php?t=2093

במאמרים האלה מתואר איך להחליף את הציר של מכלול הילוך הכוח מה249 אל ה242, ולא כמו שאני עשיתי.

Untitled Document