Close
 • באגי למסעות ניווט של דרור ורפי

  קפצנו לביקור ולצלם את הבאגי של דרור ברלי ורפי כהן שתופסת צורה לקראת ראלי חרמון-אילת שיערך בסוף החודש. (Photographs: )

  דרור ברלי, כתב רכב השטח של מגזין מכוניות, עיתון ידיעות אחרונות וחבר וותיק במערכת ג'יפולוג, ורפי כהן, ממוסך מיכון-וולוו בנתניה, השתתפו בראלי חרמון אילת 2005  כחלק מצוותי עיתונות על רכבי ההדגמה של ניסאן. בעקבות הניסיון הם החליטו להגשים חלום ולהקים צוות מרוצי שטח. הבאגי הלבנה נקנתה על ידי דרור  ורפי מחנן האילתי שהעמיד אותה למכירה בפורום. הם זיהו את הבנייה הנכונה והמכלולים הטובים של הרכב, והחליטו ללכת על זה, בין היתר מתוך אמונה בקונספט הבאגי האמריקאי וההנעה האחורית כדבר הנכון, שנותן הכי הרבה מהירות אמינה בתקציב מוגבל.

  הכוונה של הצוות היא להצטרף לליגות מסעות הניווט הקבועות (יש בארץ שתיים שמתמידות לאורך שנים: מסע מעולם אחר של גדי צוקר  וראלי-רייד של נעם היימן), אבל גולת הכותרת של מרוצי השטח בישראל, החרמון-אילת החד-שנתי, הוא בכל זאת החלום... נותרו שלושה שבועות עד הארוע, והשניים (יחד עם עזרה ויעוץ מחברים רבים, ראו רשימת התודות בסוף הכתבה) עובדים בסופי שבוע, בלילות, ללא הפסקה על מנת להעמיד את הרכב למרוץ - תקני, אמין, ואולי אפילו תחרותי...  ביום שיש האחרון קפצנו לביקור להתרשם מהעבודה ומבאגי-שעשועים שעוברת טרנספורמציה למכונית מרוצי מדבר. התמונות וההערות לפניכם.

  מבטים כלליים על הבאגי דוגמא למה שנקרא בארה"ב desert race car קלאסי. הרכב מבוסס על מתלה אחורי של טרנספורטר, גיר טרנספורטר שהוא חזק ואמין משמעותית משל חיפושית, ומתלה קדמי באותו הקונספט של חיפושית אך מורחב ומשופר משמעותית. השלדה היא שלדת צינורות שנבנתה על פי תוכניות אמריקאיות.

  נתחיל מאחורה צמיגי שטח 235/75R15 על חישוקים  בקוטר 15 אינץ' וברוחב 6 אינץ' ממונית מרצדס C-class דור קודם, על מתלה אחורי המבוסס על torque tube של טרנספורטר. הזרועות האחוריות הוארכו, הורחבו וחוזקו מאד כפי שניתן לראות בתמונות. ציריות הטרנספורטר הוארכו בריתוך היקפי. מסבי הCV הם מקוריים של טרנספורטר, חזקים משמעותית משל חיפושית רגילה, ואמורים בהחלט לספק את הסחורה עם הגלגלים הנוכחיים. מוטות הפיתול המקוריים מתפקדים, ונוספו להם קפיצי סליל של סובארו, ובולמי זעזועים רגילים של ג'יפים - בינתיים. עד המרוץ השאיפה היא להתקין זוג בולמי מרוץ ברמה גבוהה יותר.

  המנוע נלקח (כנראה) מטנדר סובארו ישן. זהו מנוע בוקסר 1800 סמ"ק רגיל של סובארו, מוזן מאייד יחיד, ללא שיפורים מיוחדים. דרור לא מצפה ממנו להרבה - רק שיעבוד, רצוף, מהחרמון ועד אילת. בעתיד ועם מציאת מימון הוא כנראה יוחלף במנוע חזק יותר כאשר אופציות שונות נבחנות.  מיכל הדלק בתמונה הוא מיכל טרנספורטר שפורק ושופץ על ידי מומחה. הוא יוחלף בקרוב במיכל אלומיניום מייצור עצמי בנפח 60 ליטר שנתרם על ידי עומר "בולדוג".

  תא הנהג, הקבינה, היא הלב של האוטו. רפי ודרור משקיעים  את רוב המאמצים בקבינה ובסביבתה. שניהם אנשים גדולים, והאוטו נבנה מחדש סביב מידותיהם. נבנה כלוב חדש על פי תקן IRDA.  ההגה הוזז, הדוושות מוקמו מחדש, על מנת לייצר לדרור את תנוחת הנהיגה שהוא אוהב. צמד מושבי מרוץ עם תקן FIA, בני קצת יותר משנה (שימו לב לחודש והשנה המוטבעים בדופן המושב, בדומה למדבקת הטסט) נקנו, רתמות בטיחות 5 נקודות, גלגל הגה נוח שגם נראה טוב הותקן. רפי מייצר לוח מחוונים חדש במרכז, עם מתגים, תיבת פיוזים בנגישות מיידית להחלפה, ספידומטר מקורי, מפתח התנעה. באמצע מעל המפתח ימוקם מתג ניתוק חשמל כללי תקני FIA. כל החשמל של הרכב נבנה מחדש ומרוכז באותו מקום.

  הנוחות של הנהג הושלמה על ידי ידית ההילוכים הערסית שאמורה להזכיר לדרור את מקורותיו. נוחות הנווט לא פחות חשובה. המדרך נבנה לפי המידה של רפי כחלק מקיר האש הקדמי, וJesus Bar ימוקם בקרוב מולו. הבאגי תהיה פתוחה בשלב ראשון, כאשר פחים מרותכים מקטינים את שטח החלון, הן להצללה והן בשביל שטח פרסום... בעתיד כנראה יתווסף חלון קדמי.

   

  מתלה קדמי והיגוי מבוססים על חלקי מרוצים מיובאים הם כמה מהדברים שמייחדים את הבאגי הלבנה. הנאבות הם נאבות חיפושית ישנות מסוג Kingpin, המוצלחות יותר מבין המקוריות. הזרועות הן זרועות ארוכות ורחבות, חלק מפרונט רחב שיוצר על ידי ארנון שושני. משלים אותו מסרק הגה ייעודי למרוצים של חברת Wright עם סיבוב הגה אחר מנעילה לנעילה. רדיוס הסיבוב ממש לא מרשים, אבל ההיגוי חד ומדויק. שימו לב לזוית האקרמן הענקית הבולטת בתמונות של ההגה מסובב עד הסוף - הסיבה היא המיקום הקדמי של מסרק ההגה שגורם לזווית חדה של המוטות המקשרים (מוטות שפור). הצמיגים הקדמיים הם צמיגי  חיפושית 165/15 על חישוק חיפושית 15 אינץ' ברוחב מקורי (4 אינץ' בערך). 

  הבלמים הם התופים המקוריים של חיפושית מקדימה, ושל טרנספורטר מאחור. הבוכנה הראשית היא של סובארו עם בוסטר שמקבל וואקום מהמנוע. רפי בנה את כל צנרת הבלמים מחדש, בלי פשרות. הקפיצים הקדמיים הם קפיצי סובארו, כאשר גם מקדימה נושא הבולמים לא פתור לגמרי. המתלה יכול לתת הרבה מאד אם וכאשר יורכבו עליו בולמי מרוץ איכותיים.

  רשימת תודות

  • לנשים הדר ורומינה. בלי שתיקת ההסכמה הרועמת שלהן דרור ורפי לא היו מגשימים את החלום. 

  • מוש כהן שמעמיד את המוסך שלו לרשות רפי ודרור על כל ציודו ומחסן החלפים.

  • ארז, פול וגידי מסדנת "אוברלנד" על בניית כלוב ההתהפכות מחדש לעמידה בתקנים.

  • לעומר "בולדוג"  על מיכל דלק מאלומיניום שירד מהג'יפ (הנה עוד תירוץ למה הג'יפ לא מוכן אחרי 4 שנות שיפוץ).

  • רון אוחנה, "מוסך רון" על תרומת הג'אנטים, ועל יעוץ ועזרה רבים.

  • ארנון שושני על היעוץ, העזרה, ותרומת זוג בולמי מרוץ!

  • רוגב מחשבים, על מחשב הניווט שישמש במהלך המרוץ.

  • תודה ענקית לפאדי ג'אבר מטייבה, נהג ראלי ועיתונאי רכב, על העגלה שמניידת את הבאגי ועל עזרה בכל.

  הצוות, דרור ברלי - נהג, רפי כהן - נווט

   באימוני נהיגה על "יבש" ובנסיעת מבחן קצרה, ללא בולמים קדמיים, בחורשה שמאחורי המוסך. 

   

  Untitled Document