Close
  • כנפוני גומי רחבים לג'יפ CJ

כנפוני גומי גמישים וחזקים בעבודה עצמית הם חלק מהגימורים של פרויקט הג'יפ-שאינו-נגמר של עומר "בולדוג". (Photographs: )

על הסיבות שמביאות אדם לקום בבוקר ולהרחיב את כנפי הג'יפ שלו תוכלו לקרוא בכתבה על הרחבת הכנפיים של מוני. במקרה שלי, הכנפיים המקוריות של הג'יפ נחתכו ובתי הגלגל הורחבו בכ2 אינץ' כדי לאפשר צמיגים גדולים עד 35 אינץ' מבלי להגביל את מהלך המתלה או לדרוש הגבהה מוגזמת.  לאחר מעשה  עמדתי מול העובדה שהכנפונים המקוריים לא יתאימו יותר לרכב.

כנפונים רחבים מפיברגלס נפסלו בעיקר בגלל העמידות של החומר לסלעים. אני בחרתי לבנות כנפונים מגומי. היתרונות מבחינתי היו העובדה שפסי גומי כמו זה שהשתמשתי בו יכולים להגיע במגוון של גדלים (אורך, רוחב, עובי) היות ויש מפעלי גומי בארץ שמייצרים גלילי גומי וניתן להזמין מהם רצועות באורך ברוחב ובעובי הרצויים. הסיבה הנוספת הייתה שהגומי, להבדיל מהפיברגלס ימעך במגע עם סלע, קיר, או בולדר טועה, אבל יחזור לצורתו הקודמת.

אחרי שבדקתי הגעתי למסקנה שכנפון ברוחב 15 ס"מ יכסה את הגלגלים בצורה מושלמת ובעובי של 4 מילימטר הגומי הוא מספיק חזק בשביל לתמוך את עצמו (ולא "לנזול") נותרתי עם הבעיה הפשוטה - איך לחבר פס שטוח של גומי לדופן הרכב? הפתרון דומה  לפיתרון שהציג מוני, אבל במקום להשתמש בתעלה אני השתמשתי בפרופיל בצורת "ר". כמו מוני חרצתי חריצים בכל מקום שבו היה צורך בכיפוף, אבל...

אולי בגלל השעמום, אולי בגלל הפאנטיות שלי או מכל סיבה לא מוסברת אחרת אני חרצתי חריץ כל שני סנטימטר ובמרכזו חור, כלומר, כל שני ס"מ יש בורגM6  שמחבר את הפרופיל לדופן הרכב. חשוב מאד בשלב הזה לקדוח כבר את החורים הנוספים בדופן השנייה של הפרופיל שישמשו להצמדת הפס גומי לכנפון המתכת (בכלל עדיף לסיים את כל החורים לפני שלב החריצים, עניין של נוחות).

את הפרופיל כופפתי לצורה על גבי הרכב, תוך כדי הצמדה עם ברגים קודחים (מה ששימש אותי כחור מקדים להרחבת הקדח)  אחרי שכל החורים סומנו, פרקתי את הפרופיל, הרחבתי את החורים והצמדתי את הפרופיל חזרה למקום (לא ליפני שמרחתי שיכבה עבה של סיליקון ניטראלי בין החלקים) עם בורגי M6  (ושייבות כמובן). השלב הבא והאחרון היה הנחת הגומי על הפרופיל, סימון וניקוב הגומי והצמדתו על ידי ניטים.

תמונות של הבנייה:

Untitled Document