Close
  • מתקן גלגל רזרבי לגראנד צ'רוקי

תיעוד בניית מתקן נפתח לגלגל ספייר וג'ריקן לג'יפ גראנד צ'רוקי ZJ של מרק SixPac. (Photographs: )

הגראנד (במקרה שלי 4 ליטר לימיטד מודל 95) הוא רכב גדול ונח אבל הימצאות גלגל רזרבי בצד שמאל של תא המטען מפריעה מאד ומקטינה משמעותית את רוחב התא. כמו כן המקום הנכון (לדעתי) לג'ריקן 20 ליטר הוא מחוץ לרכב ורצוי לא על הגג. היו לי מחשבות להרים את הגלגל לגג, אבל אני אוהב להשתמש בכל אורך הגג לקרשים ומזרונים ולא ממש מתאים לי שיתקע שם גלגל. יש גם שיקול חשוב של מרכז כובד. רכב שטח מוגבה עם קפיצים ארוכים, בולמים רכים ומוט מייצב מפורק מקטינים משמעותית את יציבות הרכב בשפצ"ים ולא רצוי להוסיף על זה משקל יתר על הגג.

הבעיה של הכלים מבית ג'יפ היא הדלת האחורית הנפתחת למעלה ולא הצידה כמו ביפניות שבהן הרזרבי מותקן על הדלת מבית החרושת. למטה יש פגוש מפואר, אבל הוא מפלסטיק. הדלת "עוטפת" את הרכב מאחור עם גלישה משמעותית לצדדים, כך שאפילו אין פנל אחורי משני צידי הדלת, שהיה מאפשר תיאורטית חיבור מתקן כלשהו לבודי, גם אם כמה משוגעים כמוני היו מוכנים לבצע קידוחים אינטנסיביים במרכב הפח.

כפי שניתן לראות משיטוט באינטרנט וחיפוש תמונות של כלים מארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות, הבסיס המקובל הוא פגוש ברזל שמחליף את הפלסטיק. זה, כמובן, הפתרון הראשון שחשבתי עליו, אבל אחרי מספר שרבוטים הגעתי למסקנה שלייצר  פגוש – גדול עלי. לקנות פגוש מן המוכן? א. יקר, ב. הג'יפאות אצלי מבוססת על עשייה עצמית. זה חלק מהשריטה שלי, ככה זה התחביב - לא רק הנהיגה והטיול אלא גם ההתחברות לכלי דרך הידיים.

"תנו לי נקודת משען, אמר ארכימדס ו..." נקודת המשען היחידה שבאה בחשבון  היא השלדה. כן אני יודע, אין לגראנד שילדת סולם אבל יש גם יש שילדה, היא אחודה, כלומר מהווה חלק אחד עם המרכב ויש איפה להיאחז.

הפרופיל שתומך את המסגרת מלמטה ועוטף את הפגוש  מקטין משמעותית את גובה השלוחה האחורית ומקטין את זווית הנטישה. אותי זה לא ממש מטריד- הפרופיל עבה וחזק מאוד אז מה אם הרכב יחליק עליו?

חסרון שני, מובן מאליו – פתיחת הדלת האחורית הופכת לפרויקט - יש צורך לפתוח ולהסיט את הגלגל הרזרבי לפני כל פתיחה של הדלת.

למי שמוטרד מאסטתיקה, זה כבר לא נראה כמו רכב פאר. אבל אם בורידים שלכם זורם בנזין, זה הדבר האחרון שיטריד אתכם.

תכנון וחומרי מבנה

התכנון היה אינטראקטיבי והיה תלוי באיזה פרופילים מצאתי אצל המסגרים בבאר שבע ובמגבלות יכולת הביצוע שלי.  למשל, אני לא מרתך פרופיל עם עובי מתחת ל 3 מ"מ. לא יכול, מה לעשות, אני שורף מלא חורים והריתוך יוצא מכוער ולא אמין. אין שום דבר קדוש במידות הפרופילים, תבדקו מה זמין ותשנו את התכנון בהתאם.

אני בטוח שיש אי שם במוחו של מישהו תכנון טוב יותר, אבל אחרי שפסלתי מספר חלופות החלטתי לעצור ולבצע. תזכרו, אויבו הגדול של תכנון טוב הוא תכנון טוב יותר. גם אם יש לכם תכנון אחר- אתם מוזמנים להיעזר במידות הבסיס של המתקן שלי, ולחסוך זמן מדידות ותכנון.

כלים

רתכת חובבים, משחזת זווית "4.5 ומספר דיסקי חיתוך והשחזה. ארגז כלים וסט מפתחות רגילים, וחשוב מכל, ציוד בטיחות: בגדים מתאימים עם שרוולים ארוכים, נעלי בטיחות, כפפות, משקפי מגן ומסכת ריתוך. לי הייתה גישה למחרטה ומקדחת עמוד וידע בסיסי בחריטה לצורך יצירת הציר. כל חרט יוכל לבצע את העבודה והעלות לא צריכה להיות גבוהה.

נקודת ההתחלה

בג'יפ שלי היה מתקן לוו גרירה (תמונה מס 1). המתקן מחובר לשני פרופילים אורכיים (תמונה 2) באמצעות 4 ברגים (שני בורגי M12 בכול צד). הפרופילים האורכיים מחוברים לשלדה (תמונה 3) ואינם מופיעים בשרטוט שלי. אם אין לכם וו גרירה והרכב בתול, אין בעיה. יש לתכנן חלק זה מחדש! או פשוט להעתיק את שני החלקים וליצרם בהתאם.

בתמונה 2 רואים אוזני גרירה מרותכות לבסיס. הן לא שייכות לוו הגרירה המקורי, אני ריתכתי אותן לפני שהחלטתי על הפרויקט הנוכחי. לא טרחתי לחתוך אותן, הן לא מפריעות וגם מוסיפות מעט לחוזק.

תמונה 3א מראה את ריתוך הארכת בסיס וו הגרירה. הפרופיל שבוא השתמשתי גס ורחב מידי. בשרטוט לעומת זאת הוא תוכנן נכון, כך שהוא הולך ונעשה צר לאחור. אבל שמתי את ידי על שתי חתיכות ברזל עבות ולא היה לי חשק לעבוד שעות ולשרוף מספר דיסקי חיתוך. לומר את האמת, בדיעבד הייתי צריך לחתוך. לא כל כך בגלל היופי אלה בגלל זווית הנטישה.

הדבר החשוב הוא לוודא כי ההארכה צריכה לבלוט מעבר לנקודה הקיצונית ביותר של הפגוש בדיוק ברוחב פרופיל הבסיס הנייח של ההתקן. שימו לב שנקודה קיצונית היא לא הפגוש עצמו אלה שתי הגומיות השחורות שבולטות ממנו.

בסיס המנשא (הבסיס הנייח)

הבסיס הוא פרופיל מרובע 60X60X3.5 מ"מ. אורכו קצת פחות מרוחב הפגוש. בשני צידיו מרותכים גלילים עבי דופן שחרטתי. שימו לב, למי שעובד לפי התמונות - הגלילים חודרים לקדח 45 מ"מ במשטח העליון של פרופיל הבסיס והוא מרותך גם למעלה וגם חלקית בפנים לעמידות טובה יותר למומנט המופעל עליו. תמונה 4 מראה את המערכת עם ההארכה ופרופיל הבסיס.

הצירים

נקודות המשען של מסגרת המנשא הם שני צירים המרותכים בתוך הבסיס. הגליל החיצוני חרוט ממוט פלדה. המידות: קוטר חיצוני 45 מ"מ, פנימי 32 מ"מ, אורך 100 מ"מ. אפשר להסתדר גם עם יותר קטן, אבל זו מידת המוט שקניתי והוא הקוטר המרבי שניכנס בקדח בפרופיל  60 מ"מ של הבסיס.

החלק הפנימי של הציר הוא שוב מוט חרוט לקוטר 32 מ"מ. שני הצירים שונים זה מזה. הציר הימני מרותך למסגרת וסביבו היא נפתחת (הציר הקבוע). בתמונה 6 - הציר הקבוע והריתוך למסגרת. תמונה 7 מראה את ההרכבה של הציר הימני. המוט עובר דרך הפרופיל והתותב ששתול בתוכו וננעל עם שני אומים. אם זה מסבך לכם את הביצוע, אין צורך ליצר הברגה, אפשר גם לנעול עם פין או כל דרך אחרת.

בציר השמאלי, המוט הפנימי חופשי ויש לשלוף אותו על מנת לפתוח את המסגרת (תמונה 8).

המסגרת

המסגרת עשויה אצלי מפרופיל 50X25X3 מ"מ. רצוי לבקש מהמקום שמוכר לכם את הפרופילים לחתוך אותם למידות הסופיות כדי לקבל חיתוך ישר וניצב, אחרת קשה לחובב לרתך בלי לשרוף חורים במקום שיש רווחים.

החלק החשוב ביותר במסגרת הוא הפרופיל התחתון שאיליו מרותכים הצירים. בצד ימין המוט הפנימי (תמונה 3א). ובצד שמאל הגליל העליון של הציר. המרחק בין אלו צריך להיות בדיוק כמו המרחק בין הגלילים של הבסיס. יש לרתך את הגליל השמאלי כשכל המערכת מורכבת ונעולה עם שני המוטות של הצירים. רק אחרי שהצירים מרותכים ומתאימים 100% אפשר לרתך את שאר המסגרת.

ועכשיו, כשהכול מרותך, נשארו עוד מספר בעיות:

• הגלגל מסתיר את המספר

• העברת המספר מצריכה תאורת מספר.

• והכי חשוב- למרות הצירים המסיביים, לאחר ההרכבה תבחינו שהכל עדיין מתנדנד מעט...

הנקודה השלישית

כדי לקבל יציבות מרבית החלטתי ללכת על נקודת אחיזה שלישית בין הדלת לחלק העליון של המסגרת. החיבור, כמובן, לא יכול להיות חיבור קבוע. גם חיבור מתפרק צריך להיות קל לפתיחה כדי לא לסרבל את תהליך פתיחת הדלת. למרבה ההקלה, הנקודה הזו אינה צריכה להיות חזקה במיוחד. העומס העיקרי הוא על הצירים. אז מה עשיתי?

על המסגרת חיברתי מוט עץ שבקצהו הפונה לדלת הדבקתי גומי למניעת שריטות. כאשר סוגרים את המסגרת, המוט נצמד לדלת ומונע תנועת המסגרת קדימה. כדי למנוע תנועה החוצה התקנתי מנגנון פשוט של נועל מכסה מנוע (תמונה 10). כדי לפתוח את המסגרת משחררים את הנעילה, שולפים את מוט הציר הימני וזהו.

סיכום

תמונה 11 מראה את כל המערכת מורכבת. יש בה מספר פרטים שלא הזכרתי וגם לא מופיעים בשרטוט, כמו ידית, שרשרת אבטחה של הציר הנשלף, בורג M8 שמהדק את מוט הנועל ואחרון בולם זעזועים שהיה אצלי בבית, שהתקנתי למנוע פתיחת יתר.

אשמח לקבל הערות ולענות על שאלות בפורום הבונים. מי שמעוניין בשרטוטים של החלקים שיוצרו לצורך בניית המתקן, אנא צרו קשר בהודעה פרטית.

Untitled Document