Close
 • מדריך ג'יפולוג לאמצעי ניווט: המצפן

  גם בעידן הניווט הלוויני הממוחשב, המצפן המגנטי הפשוט נשאר, לצד המפה, אביזר הניווט החשוב והשימושי ביותר. (Photographs: )

  חלק ראשון: המפה חלק שני: המצפן חלק שלישי: GPS ומחשבי ניווט

  כמו הגלגל, גם המצפן הומצא לפני כמה אלפי שנים, ושינה את מהלך ההיסטוריה האנושית. מבחינתי, כמו שלא יורדים לשטח בלי מפה, לא יורדים בלי מצפן. לטעמי, מצפן מוגן ארוז במגירת הרכב הוא חובה לגיבוי, ונוח בנוסף גם מצפן רכב על הדשבורד, לשימוש כללי שוטף. לפחות אחד מהם יהיה איכותי מחברה מוכרת.

  המצפן ישמש לנו בעיקר לשמירה על כוון התנועה שלנו בזמן הנסיעה, להתאמת תנוחת המפה ביחס לשטח  ("הצפנת המפה" ), ולמניעת טעויות נווט נפוצות, כגון הפיכת כוון. לנווט מקצועי יותר, במקרה ורטיגו – תופעה מוכרת – נקבל נקודת ייחוס מהירה.

  בנוסף, יחד עם המפה, יכול המצפן לשמש אותנו לזיהוי ווידוא מיקומנו המדויק, וידוא שאנו על הנתיב הנכון מתוך כמה אפשרויות (ראו תמונה משמאל של צומת ידועה,  מרובת-שבילים במיוחד), בחירת כוון מדויקת ונסיעה בנתיב הנכון גם ללא קו ראייה ליעד הנסיעה, זיהוי הרים, יישובים ופרטים אחרים סביבנו, עיקוף עצמים בנתיב הנסיעה וחזרה לנתיב המקורי, ועוד.  כישורים אלה נרכשים בהכשרות וקורסי נווט, או דרך ספרות מקצועית.

  רבים עדיין מנסים להשתמש במצפן הצה"לי הישן. אלה אכן מצפנים מעולים, מהטובים בעולם – לצרכים צבאיים. גם השימוש בהם דורש ידע מסוים.  ישנו ציוד טוב הרבה יותר, נוח פי כמה ולא יקר, המתאים לצרכי הנווט שלנו הרבה יותר.

  מילה על בועות: אין "צורך" בבועה במצפן. מצפן יש להחזיק במאוזן, יש הטוענים כי צריך בו בועה לשם כך – הדבר אינו נכון. בועות כשלעצמן אינן מזיקות, אלא אם שטח הבועה גדול מ- 50% משטח המגע של הלוח בכיסוי, ואז המצפן פגום. פחות מזה, לא משנה. מגנטיות המחט לרוב יורדת לאחר מספר שנים, ואז יש צורך במצפן חדש.

  סטייה מגנטית, עקב המתכת ברכב – קיימת, תלוי במיקום המצפן ברכב. לרוב אינה משמעותית.  השתדלו להחזיק את המצפן בגובה החזה. מצפני רכב טובים ניתנים לכיול.

  סוגי המצפנים הנפוצים

  • מצפנים פריזמטיים: כמו המצפן הצבאי – עיגול המעלות נראה דרך פריזמה המקורבת לעין המשתמש, והצבת המטרה על כוונת מדויקת. השימוש בו לצרכינו לרוב אינו נוח, ויש צורך בידע סביר להפעילו כראוי. המקורי נדיר ויקר לרכישה, ולצרכי המטייל - לא מומלץ.

  • מצפנים שקופים, שטוחי בסיס (base – plate compass)

  המצפן השטוח פותח בשוודיה בתחילת שנות ה- 30, התפשט כלהיט עולמי מהיר, ולטעמי הוא המצפן הנוח והטוב ביותר לשימוש. דגמים קלאסיים משמשים בצבאות רבים בעולם כמצפן הסטנדרטי, ובצדק. מאפשר לימוד שימוש קל מאוד ומהיר במיוחד, שיטת השימוש בשטח מהירה מאוד, וביצוע פעולות נפוצות רבות, כגון מציאת כוון, שמירת כוון רציפה, נסיעה על כוון מצפן ("אזימוט"), הוצאת כוון ליעד ממפה, הגעה מדויקת לנקודה, ואפילו מדידת שיפועים בשטח – מתבצעת במהירות ובקלות רבה יותר מכל סוג מצפן אחר. מחירו אינו גבוה ועמידותו רבה. 

  החברות הנפוצות והטובות בתחום זה הן Silva השוודית, Suunto הפינית, Recta ולאחרונה גם  Victorinox.

  במצפן שטוח איכותי, נחפש את התכונות הבאות:

  • מד מרחק\ קואורדינטות או סרגל קנ"מ, בצידי המצפן, עליו או בקדמתו, במילימטרים ולא אינצ'ים.

  • מחט צפה בנוזל מתאים (שמן, גליצרין או דומה). לא במים ולא ללא נוזל.

  • רמת דיוק – הפרדת המעלות על הסקאלה ומול המחט, תהייה ברמת דיוק של 2 מעלות לפחות.

  • מהירות ודיוק תנועת המחט: במצפנים שטוחים המיועדים לרכב, המחט "סובלנית" יותר לתנודות ומתייצבת מהר יותר.

  פיצ'רים נוספים עוזרים אבל לא חיוניים:

  •  סימונים זרחניים בקצה המחט, ועל נקודת הצפון בסקאלה: רצוי גם משני צידי קווי "לכידת" הצפון בבסיס המצפן.

  • זכוכית מגדלת בחלק המצפן הקדמי, להגדלת פרטים קטנים במפה ועיון מדוקדק בקווי הגובה – מומלץ מאוד.

  •  "רגלי" סיליקון להחזקה נוחה של הבסיס על המפה.

  ישנם כמה דגמים ייעודיים, כגון מצפני סיירים, מצפני רכב, מצפני עזר לג'פס, מצפני נווט תחרותי, ועוד. לפני כמה שנים הופיעו מצפנים על בסיס פלטה מגנטית במקום מחט, נחשבים למדויקים וטובים יותר.

   מצפן שטוח בסיסי איכותי עשוי כולו לקסן שקוף בלתי שביר, יחזיק לפחות חמש שנים בתנאים קשים, ומחירו 70 – 150 שקלים. קיימים מצפני חיקוי מטיפוס זה המיוצרים במזרח. מחירם 20 – 120 שקלים, ותוחלת חייהם בשטח נעה בין 15 דקות לשנתיים.

  • מצפני עדשה.  כמו בפריזמטי - גם כאן, נראה עיגול המעלות דרך עדשה, אך פשוטה וזולה הרבה יותר מהפריזמה, והמטרה מוצבת על כוונת חוט או חרירים. ישנם כמה עיצובי משנה, כגון מצפן המהנדסים העגול, שלצרכינו אינו מומלץ במיוחד, או "מצפן צבאי אמריקאי" G.I.Joe Compass שהוא נוח יותר לשימוש, אפשרי כפשרה זולה בגלל קשיחותו ועיצובו כמצפן שטוח חלקי. מחירו 50-75 שקלים.

   

  • מצפן כיס עגול. המוכרים ביותר, שמשו בצורה נפוצה מתחילת המאה ה- 17. מצפן עגול יסייע לנו בפעולות המהירות והבסיסיות ביותר, כגון שמירת כוון כללית והצפנת המפה, אך יהיה קשה לנו לבצע בו פעולות מורכבות. מצפן עגול איכותי קשיח הארוז בארגז הכלים, בעל מחט צפה בנוזל, מיצרן טוב, בלווי מצפן רכב על לוח המחוונים, יכול לשמש לגיבוי. קשה להשיג מצפנים איכותיים כאלה בארץ. מחירם החל מ-  65 שקלים ומעלה.

   

  • מצפני כרטיס (מצפני רכב או סירה): במצפני הכרטיס, ה"מחט" דבוקה למשטח או כיפה, וכוון הנסיעה נראה מולנו או בכוון המנוגד לנו. מצפני כרטיס איכותיים יהיו צפים בנוזל שאינו מים, והטובים שבהם – בעלי ברגי כוונון לסטייה המגנטית שגורמת המתכת ברכב, על מסילות או מיסבים,  להפחתת חיכוך ועמידות גבוהה במצבי טלטול ושיפוע. רמת ההפרדה הנפוצה בהם היא חמש מעלות והם נוחים מאוד לשמירת כוון רציפה והתמצאות כללית. ישנן גרסאות רבות למצפנים אלו מותאמות לשימוש ברכב, בים ועוד. בתמונה מצפן Danfort.

   

  • מצפנים דיגיטליים: נפוצים כיום כסטנדרט ברכישה מטעם היצרן רכב, כחלק משעוני לוח המכוונים. יראו כוון כללי בתקציר שמות רוחות השמיים, או בכוון מצפן מספרי (אזימוט). רמת ההפרדה שלהם הנה רוחות השמיים בלבד (כל 22.5 מעלות) בזולים, לרוב עד 5 מעלות, ואפילו עד מעלה בדגמים היקרים יותר. נוחים לשמירת כוון והתמצאות כללית.

  • מצפנים שאסור לגעת בהם. זו לא בדיחה. יש גם משפחה לא קטנה של מוצרי זבל. מצפן הוא כלי עבודה חשוב ולפעמים קריטי. ישנם מצפני רכב או אחרים, זולים במיוחד. כמו שלא קונים רצועת חילוץ זולה ממקור מפוקפק, כך גם במצפנים.

  להמשך הכתבה...

  חלק ראשון: המפה חלק שני: המצפן חלק שלישי: GPS ומחשבי ניווט

  Untitled Document