Close
  • טנדר ג'יפ JT

ג'יפ JT הוא קודם כל אחד הדברים הכי יפים שראינו מזה זמן רב. זהו דגם ניסוי-ספק-תצוגה לא רשמי של חברת ג'יפ שנועד לבדוק את נכונות הקהל לקראת חזרתה של החברה לתחום הטנדרים, אותו זנחה לפני שנים רבות. (Photographs: )

בכל קיץ קרייזלר מארחים כמאה כתבי רכב בכירים למעין כינוס שהם מכנים "מה חדש". הארוע נערך בשדה הניסויים המאובטח שלהם, בצ'לסי מישיגן. המתקן שנבנה בשנת 1954 כולל 150 ק"מ של דרכים לבדיקות עמידות, מסלולים אובליים מהירים, מסלולי ניסוי שונים,  מעבדות מכל המינים – חדרים "קרים" ו"חמים", מנהרות רוח, מעבדות ריסוק וחדרים סודיים שאני לא יכול לספר עליהם - כי אני אצטרך להרוג את כולכם אחר כך... אה כן, וגם "שטח" - הרבה שטח.

אתם מתארים לעצמכם שאני נענה להזמנה מדי שנה בלי לחשוב פעמיים.  לא רק שיוצא לי לזחול מתחת לכל הכלים החדשים ביותר מבית ג'יפ, אלא נותנים לי לנהוג על כל מה שבא לי מבית קרייזלר, על המסלולים האובליים המהירים. אלו שמכירים אותי יודעים שאני גם משוגע מכוניות רציני, ותמיד אני מוצא את עצמי מבזבז יותר מדי זמן מתעסק בכלים המהירים של קבוצת SRT, במקום להתעסק עם ג'יפים - שהם המטרה שלשמה רוקרולר.קום שולחים אותי. אבל השנה, שנת הרנגלר JK,  החומר הטוב הגיע מבית Jeep, ללא ספק.

ג'יפ JT

איך שהגעתי לצ'לסי מצאתי את דרכי לכיוון הJT, שעשה רעש גדול לפני כמה חודשים במואב איסטר ג'יפ ספארי. טנדר הJT הוא לא רכב קונספט במלוא מובן המילה. זהו אבטיפוס יחיד במינו שיצא ממחלקת ה"skunkworks" של קרייזלר – קבוצה לא רשמית של משוגעים שבוחנים רעיונות חדשים במקביל לעבודות הרגילות שלהם בחברה.  אין להם את תקציבי הענק של קבוצת רכבי התצוגה האמיתית של קרייזלר, אבל נדמה שבגלל שהם פחות רשמיים, הם עושים הרבה יותר כיף...

המרכב וארגז הטנדר של הJT מבוססים על גרסאת הJ8 הצבאית של הרנגלר JK, המיוצרת במצרים. השלדה לעומת זאת היא של דגם אנלימיטד רגיל המיוצר בארה"ב.  הקיר המפריד בין הארגז לקבינה הושאל בעצם מטנדר דודג' דקוטה, והגג נלקח מרנגלר וקוצץ למדידה.  בארגז מונח גלגל רזרבי אחד בגודל מלא, והדלת האחורית נלקחה מרנגלר רגיל – אז היא נפתחת הצידה... מצטערים, אי אפשר עדיין להכין קפה על דלת הארגז של הטנדר הזה. משלימות את הארגז שתי מסילות קשירה להידוק מטען.

בתוך הקבינה פחות או יותר הכל זהה לרנגלר רוביקון רגיל. גם המכלולים – מנוע הV6 הרגיל בנפח 3.8 ליטר, גיר אוטומטי 4 הילוכים, טרנספר NV241 של רוביקון וסרני דנה 44 עם נעילות.  מקדימה, הJT מצוייד במכסה מנוע מאוורר של AEV ובפגוש עם כננת רמזי 9500. הרכב מוגבה עם קיט 3 אינץ' מסחרי של סופרליפט/בלק-דיאמונד, ויושב על צמיגי BFGoodrich במידה 35/12.5R17 על גלגלים מתוצרת סטוקטון. מאחורה פגוש MOPAR מקורי עם טבעות D צבאיות.

הוזמנתי על ידי קית' מונטון, מהנדס בחברת ג'יפ וחבר בצוות ה"בואשים" לנסיעת מבחן קצרה בJT על הבוקר. בכניסה לג'יפ הזה אין שום דבר חדש – הכל מסביב רנגלר JK מוכר. מה שכן היה חדש,  הייתה תחושת הקרבה של הזכוכית האחורית לעורף, והעובדה שלא מצאתי מקום לתיק המצלמה שלי! הקבינה מאד צפופה, יותר מאשר ברוב הטנדרים הרגילים, בהם אפשר בדרך כלל לזרוק משהו מאחורי המושבים. כאן אין מקום לכלום.

הנהיגה בJT לא שונה מאשר נהיגת רנגלר אנלימיטד – כמובן שהג'יפ גבוה יותר, והראות אחורה, מעבר לכתפיים, טובה יותר. בשטח הוא מתנהג כמו... אנלימיטד מוגבה על צמיגי 35... בהתחשב בעובדה שזה בסך הכל אבטיפוס ראשוני שהורכב בזריזות בלי תקציב,  איכות ההרכבה והגימור לא רעות בכלל. הגג המאולתר קצת גונח ומצקצק, אבל חוץ מזה הרכב מרגיש מוצק לגמרי.

אז מה הסיפור של  הג'יפ הזה?

קרייזלר מרימים הרבה פרויקטים שמטרתם לבדוק את דעת הקהל ברמות שונות. מה שמייחד את הקבוצה שבנתה את הJT, היא שהם לא בונים דגמי תצוגה חלליים – הם בונים מכוניות אמיתיות, נוהגים בהם, מלכלכים אותן בבוץ... וגם מראים אותם לכל מי שנמצא בסביבה. הJT עשה גלים  גדולים במואב בחג הפסחה השנה, וגם כאן בצ'לסי, הוא היה אחד מחביבי קהל העיתונאים.

במשך היום פנו אלי כמה מנהלים ואנשי שיווק מקרייזלר ושאלו אותי מה דעתי על הJT. התגובה שלי היתה זהה כל פעם: שילבתי ידיים בתנוחת תפילה והתחננתי " בבקשה, בבקשה, בבקשה תייצרו אותו..."  ואז כשהם מחייכים הגנבתי גם "... עם מנוע דיזל. תודה". התגובה היתה הנהון מסתורי עם הראש...  בקיצור, התחושה שאני קיבלתי היא שחברת ג'יפ מתכוונת ברצינות להכניס לייצור משהו בסגנון הJT. הגלדיאטור, אותו טנדר תצוגה מלפני שנתיים קיבל הרבה משוב חיובי, אבל לא הבשיל לכדי דגם סדרתי. הJT לעומת זאת כל כך קרוב לדגמים הסדרתיים, שהמאמץ הנדרש כדי להפוך אותו למסחרי קטן למדי. האתגרים שעומדים בפני הצוות הם הגימור, סופרי האפונים המעצבנים שאוהבים להרוס לכולנו את הכיף – וכמובן, נושא הבטיחות.

עכשיו הגיע הזמן של הציבור להשמיע את קולו, כי בג'יפ מקשיבים. בשוק ההולך ומצטמק של טנדרים קטנים (mini trucks) גרסאת הייצור של JT יכולה להיות בנישה משל עצמה, בלי תחרות. אין שום דבר דומה בעולם היום, שמציע שימושיות של טנדר עם יכולת שטח כל כך גבוהה.

אז תמשיכו להתפלל – כן, גם אתם שם בישראל!

Untitled Document