Close
  • מתקן למחשב ניווט בג'יפ CJ

סיקס פתוח לא ידידותי למחשבים ניידים בהרבה מובנים - אבק, רטיבות, רעידות... אבל יש בו לוח מחוונים מפלדה שטוחה שמאפשר בניית מתקן ברזל מסיבי, בקלות ובעלות נמוכה מכל רכב אחר. נמרוד רון מסביר כיצד. (Photographs: )

מחשב נייד בסיקס??? למה לא.  מחשב נייד בגודל מלא תופס הרבה מקום מצד אחד אבל  מצד שני הניווט בו (לדעתי) נוח יותר מאשר במחשבי כף יד זעירי מסך,  ויש לו שימושים רבים נוספים. יתרון בשבילי אישית היא היכולת לאסוף logs  לגבי מערכת ההזרקה המורכבת באוטו. יתרונות נוספים שאפשר לחשוב עליהם הם מוסיקה ואפילו סרטים לנוסע  ישעמם בדרך לטיול.

איזה מחשב? אם הייתי קונה מחשב לניווט הייתי מחפש אחד ישן עם מסך 12 אינץ'.  ישנם כמה דגמים מסוימים שחיפשתי בעלות סביב ה 1200 ש”ח.  אבל בסוף קיבלתי במתנה את המחשב הנייד שאני משתמש בו. הוא קצת גדול אבל לא בודקים סוס מתנה בשיניים... כשיש מחשב, תוכנת ניווט, GPS ושאר כבלים ואביזרים שאליהם לא ניכנס בכתבה זאת (למי שמעוניין, סקירה של תחום מחשבי הניווט - המערכת) צריך לחבר אותם בצורה נוחה ויציבה לג'יפ. וכאן יתרונו הגדול של הסיקס - דשבורד פח חזק ושטוח. אין עוד רכב כזה!

חלקים לתושבת

• פח מכופף 12X12 מ"מ בעובי 1.5 מ"מ, יחידה אחת באורך שלושה מטרים.  מספיק חזק עקב הכיפוף ושוקל משמעותית פחות מזווית במידה דומה בזכות העובי הקטן.

• צינור פלדה לאינסטלציה, חצי צול באורך כ-60 ס"מ.

• בוקסות פלדה חרוטות לתפיסה ושחרור מהירים.

• קצת שאריות פלדה - מה שיש. זהו מתכון די חופשי...

המסגרת למחשב נבנתה מהפח המכופף לפי מידות המחשב בתוספת שלושה מ"מ לכל כיוון.  כדי שלא יהיו פינות חדות, לקחתי את המידה שאני רוצה שתהיה לי וסימנתי בה V ב 90 מעלות, חתחתי עם דיסק את אותו הוי, כופפתי אותו כך שנוצר כיפוף של 90 מעלות וריתכתי אותו. בכדי להגן על חיבורי הכבלים השונים שמתחברים למחשב מאחור, הוספתי מסגרת נוספת צמודה למסגרת המחשב, שאורכה נקבע לפי המחבר הגדול ביותר (עם עוד כמה מ"מ לביטחון כמובן). מהחלק האחורי של המסגרת יוצא מעמד למסך. זאת מהסיבה שאני מעדיף לחזק את המסך כדי להקטין את העומס על צירי המחשב בזמן הנדנודים בשטח.

בכל המקומות שאני אצטרך להשתמש בכבלים או אביזרים (Power, USB, Serial, CD) דאגתי לחתוך ולשייף מהניצב של המסגרת את החומר המפריע. תכננתי לחבר את המסגרת לפלטה מרכזית על ידי X בין פינות המסגרת, אבל הופתעתי  לגלות שלא נשאר מספיק מהפח המכופף (אין לי מושג איך נבלעו שלושה  מטרים...) אז שיניתי קצת את התוכנית.  חיזקתי את המסגרת כפי שניתן לראות בתמונה עם שני מקבילים, המחלקים את המסגרת לשלישים בערך. מהפלטה המרכזית יוצא צינור באלכסון ( מחוזק למסגרת עם השארית הקטנה שנשארה לי מהשלוש מטר). אותו אלכסון יחוזק לבוקסה על החלק שנישאר קבוע באוטו. בקצה האלכסון הכנסתי בלחץ תותב בקוטר הפנימי של הצינור וריתכתי אותו, בהמשך הצינור באותו אזור יקדח עם מקדח 10 מ"מ כך שבורג 10 מ"מ יוכל להיכנס בו עד למרכזו, זאת על מנת להדק אותו שלא יסתובב או יזוז בכלל.  בזאת סיימתי את החלק הפריק של תושבת המחשב.

הציר הקבוע לרכב

בחיבור התושבת לרכב הקדשתי מחשבה לאפשרות סיבובה ופירוקה בזמן הגיוני (זמן הגיוני זהו אורך הזמן שלא אתעצל להרכיב ולהוריד אותה כשאצטרך). לקחתי שתי זוויות פלדה 30X30 מ"מ וריתכתי אליהן בוקסות עם קוטר פנימי חרוט לקוטר החיצוני של צינור חצי צול.  בבוקסה התחתונה קדחתי חור צידי וריתכתי  לו אום. זה משמש לנעול את סיבוב המתקן ולקבע אותו בנוחות מול הנוסע או הנהג . זווית אחת מתחברת לדשבורד בחלקו העליון עם הבוקסה כלפי מטה, באזור שבו כיפוף באחורי הדשבורד כך שהוא מחוזק. הזווית השנייה מתחברת לחלקו התחתון של פח הדשבורד עם הבוקסה כלפי מעלה, גם באזור מחוזק. אם יש צורך ניתן לעשות פלטות לפיזור לחץ מצידו השני של הדשבורד.  בין אותם בוקסות עובר צינור שעליו מרותכת פלטה, לאותה הפלטה מרותכת בוקסה  שאליה מתחברת מסגרת המחשב.  באותה בוקסה קדוח חור מוברז לבורג 10 מ"מ. תושבת המחשב נשארת במקומה מהלחץ של הבורג הסוגר על התותב שהוכנס בבסיס המסגרת. 

לאחר צביעה הדבקתי גומי-ספוג היכן שיש מגע בין הברזל למחשב הנייד, המחשב הנייד מתחבר למתקן באמצעות שתי גומיות עם ווים חזקים בקצוות שפירקתי פעם מאיזה רכב ישן - דוגמא למה חשוב לשמור על ג'אנק ישן גם בלי סיבה ברורה.

עלויות

במגרש ברזל בירכא ביקשתי שיכופפו לי את הפח ולקחתי גם את הפלטה שעליה יושבת התושבת, המחיר שסוכם היה 60 ש"ח. כשבאתי לשלם בעל המקום אמר לי שלא צריך, שאני איהנה ושבת שלום... תודה! הבוקסות נחרטו על ידי אבא שלי.  אז לי הסיפור לא עלה כלום, אפשר להעריך את עלות חומרי הגלם כאמור בפחות מ100 ש"ח וחריטת שלוש בוקסות פשוטות אצל חרט ידידותי בסכום דומה.

תמונות נוספות

Untitled Document