Close
  • הנמכת הדיפרנציאל הקדמי באיסוזו טרופר

המשך כתבת שיפור איסוזו טרופר עד הקצה. בהמשך להתקנת הנעילה הקדמית, הנמכת הדיפרנציאל הקדמי כדי להחזיר את הציריות הקדמיות לזוית עבודה תקינה. ועל הדרך שיפוץ צירייה. (Photographs: )

בכתבה הקודמת תיעד איתי הרכבה של נעילת דיפרנציאל אוטומטית בסרן הקדמי. משחק ילדים, פתיחה וסגירה של ברגים... או שלא. על הדרך, החליט איתי לבצע טיפול שורש באחת מבעיות היסוד של כל רכב עם מתלה נפרד - זווית הציריות. וכאן אנחנו כבר לא בארץ שיפורי הBolt-on - הרתכת והדיסק נקראו לדבר והטרופר נכנס לסטאטוס של ג'יפ אמיתי. - המערכת)

הנמכת הדיפרנציאל  דורשת הנמכה ישירה של תושבות הדיפרנציאל בכ3 ס"מ, ולא על ידי ספייסרים מעל הבוקסות. עקב מומנטי הגזירה האדירים שפועלים עליהן, לא נכון יהיה להרחיק אותן (את הבוקסות) מן השלדה עוד יותר ובכך להגדיל את המומנטים עוד יותר. הפתרון הנכון והמקובל בעולם הוא שינוי התושבת עצמה על ידי  חיתוך והנמכה של החלק שמחזיק את הדיפרנציאל באמצעות פלאח של 3 ס"מ.

בקיצור, עבודת מסגרות. גילוי נאות , מעולם לא ריתכתי עד היום ומכיוון שמדובר בסוג עבודה שמצריכה דיוק וחוזק, החלטתי להעביר למיקור חוץ את הנמכת תושבות הדיפרנציאל ולתת לחבר שהוא מסגר מקצועי בחסד עליון את הכבוד לבצע את העבודה. זאביק, זאת הבמה לומר לך תודה ענקית על הרצון הטוב והמקצועיות הראויה להערצה. בעבודה על 2 החלקים הנוספים שמצריכים מסגרות גסה יותר ופחות מדויקת, החלטתי לכבד את עצמי.

שינוי התושבות

1.סימון האזור המיועד לחיתוך. יש לבצע  שני חיתוכים, הזווית בניהם חדה, ראו בתמונה הבאה:

2. יש להקפיד על חיתוך מדויק של 2 הפאות לקבלת המשטח אותו יש להנמיך:

3. השחזת המתכות לפני הריתוך ליצירת פאזות:

4. הזזת המשטח החתוך ב3 ס"מ וקיבועו – שימו לב כי הסימון החשוב ביותר עוד לפני החיתוך,הוא האנך העובר דרך מרכז הטבעת הגדולה וממשיך לפחית הברזל. היצמדות לסימון זה תבטיח הנמכה בלבד של הפלטה החתוכה ללא סבסוב הפלטה או ריתוך לא תואם למקור בעקבות איבוד חומר והשחזה של המתכות.

5. הוספת פלאח של 3 ס"מ בעובי 5 מ"מ ופילוסו ע"י 2 פלאחים אופקיים עם פיקים עדינים

6. הפלאח ממוקם במקומו ותפוס בפיקים:

7. ריתוך דו צדדי של הפלאח והמשטח המונמך:

8. כיפוף קצה הפלאח וריתוכו בכדי שישתלב ויראה כחלק מקורי:

9. הוספת פלאח והתאמתו בפינה התחתונה החסרה והשחזה:

10. צביעה בשחור מט ...

השוואה בין תושבת מקורית לתושבת שריתך זאביק:

התאמת קורת הרוחב

קורת הרוחב היא גשר מפותל העשוי פח כפול בעובי של כ 3 מ"מ. בטרופר גל ההינע הקדמי "מרחף" כ – 2 ס"מ מעל קורת הרוחב  והנמכה של 3 ס"מ תגרום למפגש בלתי רצוי ביניהם. יש כמה אפשרויות לתקן את המצב. אפשרות אחת היא הנמכה "קומפלט" של קורת הרוחב כולה על ידי ריתוך פלאחים עם חורים במקום בו התושבת מתחברת לשלדה. אפשרות זו קלה יותר אך מנמיכה את הקורה על חשבון מרווח גחון. אפשרות שנייה היא חיתוך ממוקד של הפח העליון בלבד באזור המסומן, וחיזוק האזור התחתון בפלטת 8 מ"מ במקום המוחלש. יותר עבודה, אך זו הבחירה הנכונה יותר.

1. לאחר הסרת קורת הרוחב מהרכב, סימון האזור המיועד לחיתוך:

2. חיתוך מבוקר עם דיסק עד להסרת הפח העליון בלבד של הגשר:

3.  הורדת מידות לפלטה על ידי  קרטון ביצוע:

4. חיתוך הפלטה ע"פ קרטון הביצוע:

5. חיתוך הפלטה והשחזתה לפני ריתוך:

6. ריתוך הפלטה והשחזה:

7. וכמובן, צביעה בשחור "חדש"!

התאמת מיגון תיבת ההילוכים

כמו הקורה ,גם מיגון גשר הגיר (המקורי לפחות) מצריך התאמה בכדי לא לפגוש את גל ההינע המונמך. כאן הפתרון הוא הרבה יותר פשוט – פשוט לוקחים מידה ,חותכים עם דיסק מעין משולש באזור הבעייתי ומסירים את החלק.  מבט על המיגון לאחר החיתוך:

עד כאן – חסל סדר מסגרות ... למעשה זה השלב בו נדרש רק... להרכיב את כל הפרונט של הרכב בחזרה לפי סדר הפוך. כמובן יש שיש להקפיד על הוספת גריז איפה שצריך,חיזוק למומנט של כל הברגים ובדיקה כפולה שכל הברגים אכן שבו למקומם. 

על הדרך ... החלפת מפרק (פעמון) ציריה

מי מאיתנו לא החליף מפרק שנגזר ברכב מוגבה ו/או עם צמיגים גדולים? או שסתם הגרמושקה נקרעה ואתם הזנחתם עד שכל הפעמון התמלא בדרעק והתחילו לתקתק בשילוב הנעה קדמית? גם לי זה קרה כמה שבועות לפני האירועים המתוארים בכתבות אלו. בטיול בוץ מסיבי נמשכה הגרמושקה התחתונה ממקומה, ככל נראה בעקבות הקוליסים העמוקים של הבוץ ובסיוע העובדה שהציריות עבדו בזווית שלא הייתה מביישת מטפס צוקים מקצועי – ומאז התחילו התקתוקים המעצבנים.

עלות ערכת מפרק קומפלט עם גרמושקה, חבקים וגריז, מוכנה להתקנה היא 120  שקלים כולל מע"מ (במחיר זה מדובר על חלקים תחליפים שאיכותם מוטלת בספק):

השוואה בין המפרק הקיים על הרכב לבין המפרק החליפי החדש:

שלבי עבודה:

1. נסר את מעטפת המפרק הישן עם דיסק משני צדדיו, בזהירות, כולל הכוכב הפנימי – היזהר לא להגיע עם הדיסק עד לשיני הציריה!

2. לאחר מכן קח אזמל טוב ופטיש בריא ודפוק בחריץ בשאיפה לפוצץ את כל המעטפת ולחשוף את הציריה שמגיעה מהמפרק הנוסף. לא הצלחת? הורד עוד שכבה עם הדיסק וחוזר חלילה...

3. אם הצלחת (מה זה אם? כשהצלחת!) מחכה לך טבעת "C" בקצה הציריה אשר עד עכשיו היה תקוע בתוך הכוכב – זוהי טבעת אבטחה חד כיוונית שמטרתה לדאוג שהמפרק החיצוני עם הציריה (שזה עתה השמדנו) לא יתנתק ממקומו. השאר טבעת זו במקומה:

4. קח המון גריז ודחוף לתוך הכוכב עם הכדורים במפרק החדש שרכשת

הלבש את המפרק (מרכז הכוכב) על צוואר הציריה ודפוק קלות עם פטיש גומי עד שישמע "קליק" שמסמן את החיבור הנכון של טבעת האבטחה שנותרה במקומה למפרק החדש

5. סגור עם חבק את הגרמושקה.

6. הרי לך מפרק חדש דנדש שלא עושה "קליק-קליק" יותר...

סיכומים - אז מה היה לנו?

מבחן הציריות: מה אומר? פשוט תענוג צרוף! קודם כל לציריות חזר קצת הצבע ללחיים ועכשיו הן עובדות בזווית סבירה והרבה פחות מדאיגה. הדיפרנציאל שהונמך עדיין ממוקם הרחק מהקרקע וההנמכה בכלל אינה מורגשת בעין.

מבחן הנעילה: לא ממש התלבטתי איפה ומתי לערוך את המבחן. פשוט סיימתי להוריד את הרכב על 4 הגלגלים בשעה 16:00 ובשעה 17:00 כבר הייתי בתחתית משלט 21 אחרי שעוד הספקתי להתקלח ולאכול. בדרך למשלט על הכביש המהיר, בכלל לא זכרתי שהתקנתי נעילה. עם הירידה לשטח ונעילת הלוקרים במצב 4X2 גם כן לא מורגשת כלל כל התנגדות או תופעת משיכת הגה. רק בשילוב ל4X4 ההגה קצת מתקשה אבל עדיין ישנה יכולת תמרון מלאה גם על חצץ וגם על הסלעים הקשים. בקיצור ממש לא מה שזכרתי מהסרן הקדמי הנעול שהיה לי בהיילקס. הטרופר טיפס את המשלט במקומות הכי קשים באיטיות ובזלזול בוטה ומבלי שההגה סירב פקודה.

הרבה מעבר לציפיות שהצבתי לעצמי: אז נכון שיש גם ARB אחורה ודרופ-קיט. ואולי נכון שזו תהיה גם ההשקעה האחרונה בשיפור הרכב (אשרי המאמין). בעליה חזרה לכביש שוב שחררתי לוקרים וחזרתי להתפנק ב SUV המפנק שלי עם קרוז-קונטרול, ושכחתי מהנעילות והמשלט. אחרי הכל אשתי מחכה לי כבר ארבעה ימים בבית!

ארבע ימים של עבודה מרוכזת, שישבו לי בקנה כבר כמעט שנה.  אף פעם לא היה לי את הזמן להתחיל ולסיים את העבודה מא' ועד ת'. תמיד גם היה המחסום הפסיכולוגי, "אולי זה גדול עלי". עכשיו אחרי שהפרויקט הושלם במלואו, אני יכול לומר בפה מלא: חברים, איסוזו טרופר הוא רכב שטח פשוט שמתאים לתחזוקה ושיפורים ביתיים – תתחילו לעבוד עליו בעצמכם!

תודות

• הרבה תודה לשמוליק לודוויג (סוזי המשתוללת) שדחף לרעיון הנעילה האוטומטית, ותמך בי מרחוק לפני ותוך כדי הפרויקט תוך שיתוף ידע עצום בצורה הכי כיפית שיכולה להיות (אחרי 4 שעות, כשרק התחלתי לפרק את הרכב הבנאדם מתקשר ושואל נו עוד לא סיימת כבר להרכיב בחזרה??!!)  

• לאלי ושרונה לזרוס , גיסי שתרם את כל הסדנא וה- Facilities במשך 4 ימים ועזר רבות איפה שנדרשה יד נוספת ואחותי שסבלה אותי אצלה בחצר...

• ליואב שמיר (Hi-Toy) שעזר בקטעים טכניים ובציוד מכני (ג'ק בקבוק ועגלה מקרטעים משהו)

• לזאביק המסגר התותח שבלעדיו כנראה הייתי דוחה עוד כמה חודשים טובים את פרויקט ההנמכה.

• ולאחרונה הכי חביבה –איילת, אשתי היקרה שהפגינה התחשבות מדהימה למרות שנעדרתי לה כל מהלך החופשה מהבית.

Untitled Document