Close
  • דיהטסו טריוס במבחן שטח

מתחת לערך המילונאי "ג'יפון" מופיעה תמונה של דיהטסו טריוס. כבר 13 שנה איתנו, הג'יפון שהמסוקסים הכי אוהבים לרדת עליו (אבל הלקוחות הכי אוהבים לקנות!) מתעדכן עם תחילת העשור. (Photographs: אסף קציר)

דיהטסו טריוס מעולם לא התיימר להיות רכב שטח. כשהוצג הדור הראשון שלו, ב1997, הדינוזאורים בסיקסים עשו במכנסיים מצחוק. הוא היה זעיר כמו סוזוקי ג'ימני שהוצג בערך באותו זמן. אבל הטריוס היה הרבה יותר מוזר למראה, גבוה וצר, עם מתלה קדמי נפרד צמיגים זעירים, וללא הילוך כוח. בתחילה, אף אחד לא ניסה באמת לנהוג בו בשטח. דווקא מבחן דרכים באחד המגזינים, בו תואר הטריוס הזערורי כ"מכונת דיונות", הזניק את ההזמנות באופן מרשים, כפי שהעידו אנשי מכירות של דיהטסו. הדור השני של דיהטסו טריוס, מחזור 2006, היה בוגר יותר. כבר לא היה כל כך זערורי, קצת פחות גמלוני למראה,  הוא הציג מרחב פנימי כשל מכוניות סופר-מיני יפניות אחרות, כאשר  גובהו היחסי ותחושת השליטה הפך אותו לנחשק יותר כרכב עירוני.

בינתיים העולם ואף ישראל התמלאו בג'יפוני-(כאילו)שטח, מבוססים על פלטפורמות של מכוניות משפחתיות, עם מתלים נפרדים, קצרי מהלך ודקים כקיסמים בכל הפינות, פגושי פלסטיק שיורדים עד הרצפה, מרווח גחון עלוב שלא מצליח להגן על המכללים העדינים המפוזרים בלי מחשבה, ובאופן כללי ללא שום שאיפות שטח. דווקא מול כל אלו, המתכון הוותיק של הטריוס, נראה פתאום מתאים יותר לשטח. סרן אחורי חי, מרווח גחון סביר, מכללים דחוקים בתוך קורות השלדה.... הי, זה לא כל כך נורא. נכון, עדיין הצמיגים זעירים, אין הילוך כוח, אבל יש נעילת דיפרנציאל מרכזי החסרה כל כך ברבות מהמכוניות האחרות. מקרה קלאסי של ירידת סטנדרטים כללית שגורמת למוגבל של אתמול להראות סביר היום. בכל מקרה, העדכון האחרון של דיהטסו טריוס, לקראת שנת 2010, כולל הוספת מערכת בקרת יציבות הכרחית, ובנוסף ניתוק כרית אוויר קדמית בעזרת מפתח, עניין קטן המוסיף לפרקטיות כמכונית משפחתית רב שימושית.

העיצוב המעודכן משובב נפש, ואפילו - סלחו לי על השימוש במילה בהקשר של מכונית 4X4 - אפילו חמוד. אבל בדרך מהמזרח הרחוק לרחוב המסגר קרה לו משהו קצת בעייתי. העדכון האחרון, מסבירים לי באולם התצוגה, כולל שיפורים קוסמטיים. נכון שיש לטריוס תדמית של מכונית לקוסמטיקאיות, אבל ה"שיפורים" הקוסמטיים הללו מתמצים בתוספות די מכוערות של פלסטיק, תוצרת הארץ ככל הנראה, בצבע דמוי ניקל. על המראות, על ידיות הדלתות, ואפילו, ישמרנו האל הטוב, על הפנסים. על כל אלו הוסיפו והדביקו בגאון עוד כמה סנטימטרים של אוטו, מעין פגוש-על-פגוש עשוי פלסטיק (עם צביעת דמוי-ניקל הכרחית) וספויילר. השיפורים, במקרה זה, מזיקים. העסק לא מתאים לרכב, מונח בזווית לא נכונה ומסתיר את אור הבלם השלישי המקורי. יכול להיות שעשו את זה כדי שהרכב הקטן והחמוד יראה יותר גדול או יותר יוקרתי. בעניין הזה יש לי טיפ קטן, לא רק ליבואנים של דיהטסו, אלא גם ליבואנים אחרים שעושים את אותה טעות של הדבקת פלסטיקים מבריקים שנוטים לנשור או להתקלף אחרי כמה שבועות/חודשים. רבותי, למכוניות יוקרתיות אמיתיות אין כאלו פלסטיקים. באמת. ראיתי כבר כמה, ועל אף אחת מהן לא היו מודבקים כאלו דברים על ידיות פתיחת הדלתות או על המראות. אני יודע שאין לכם מכונית יוקרה בהיצע הדגמים - וזה בסדר גמור. צאו מאולם התצוגה שלכם, לכו לשכנים, תסתכלו קצת מסביב, תבינו על מה אני מדבר. אני גם מודע לזה שיש קבוצות אתניות מסוימות שאוהבות פלסטיקים מבריקים. היי – מגלי הארצות הפורטוגזים כבשו חצי עולם בעזרת זכוכיות צבעוניות. אבל מאיפה שאני רואה את זה, ולא משנה מה איש המכירות של "א.א. פלסטיק-מבריק ובניו" אומר לכם – זה מכוער ומכער כל אוטו.

את הטריוס החדש קיבלנו בסוף שבוע מקסים באמצע החורף, הזדמנות מעולה לשחזר את "מבחן הדיונות" ההוא, של הטריוס הראשון. החול רטוב, ולא חייבים הילוכי כוח או צמיגים אימתניים כדי להתמודד איתו. מספיק להפחית את לחץ האוויר ואנחנו נסתדר...

בהיותנו ג'יפאים עירוניים אופייניים, הטיול, כמו תמיד, מתחיל בנסיעה עירונית. בתל-אביב דיהטסו טריוס באמת מרגיש בבית. כמו סיריון, אם תרצו, אבל גבוה יותר וכפועל יוצא מכך בעל שדה ראיה טוב יותר. מצד שני, מתלים נוקשים וריסון מינימאלי משדרים הישר לעמוד השדרה את כל מה שתושבי דרום תל אביב חשים כלפי העירייה. ההגה זריז, הגלגלים קרובים לפינות, ולמרות שדיהטסו טריוס במהדורתו האחרונה גדול משמעותית מהדור הראשון, עדיין העיר היא השטח שלו. קל מאוד להבין עד כמה, כאשר יוצאים לכביש המהיר. כבר במהירות אוטוסטראדה רגילה של 110 קמ"ש, הטריוס מרגיש כמו דג מחוץ למים. רועד, מתנדנד, רועש, בקיצור – לא טוב לו. וגם לנו לא טוב. הוא מגלגל בפניות, מתנדנד על בורות סמליים, בולם ככה-ככה. רוצים להאיץ? הוא נותן בהתחלה, אבל בשביל זה המנוע צריך לצעוק, ומנוע קטן של דיהטסו, כשנותנים לו לצעוק - צועק. 104 כוחות סוס הם מעט, לרכב במשקל של טון ומאתיים בערך. רצועת הכוח צרה למדי, בין 4400 ל6000. המנוע רועש, מחוספס... בקיצור, מחוץ לעיר, לא כיף.

סוף-סוף הגענו לשטח. הקזת אוויר מהגלגלים, מסיבית למדי, תבטיח לנו שהטריוס בעל הצמיגים הזעירים במידה 215/65R16 יתקדם על החול בלי לשקוע. תודה לאל, הצמיגים בחתך סביר יחסית למקובל היום, ואפשר להוריד אוויר. הגיר האוטומטי ה"טיפש" של דיהטסו עדיף בעיני על פני  תיבות רציפות ושאר תעלולים מתחכמים של המתחרים. בשטח בולע הספק כמו חול, רטוב ככל שיהיה, אני מעדיף תיבה ידנית. אבל אם אין ידנית, אז לפחות גיר אוטומטי כמו פעם, זה שמבזבז אנרגיה בכביש, אבל לא מתחמם ולא מפסיק לעבוד כמו הרציפים המודרניים.

והטריוס, אכן, מתקדם. את הדיפרנציאל המרכזי נועלים, את בקרת האחיזה מבטלים – נוהל רגיל בג'יפוני ה4X4 הקבוע. בהתחלה אני מהסס, נשאר על השבילים הכבושים יותר. השבילים הכבושים, מטבעם, מטלטלים אותנו, מאתגרים את מתלי הטריוס, עם הקפיצים הקשיחים והבולמים חלשים, שלא יכולים להם. אולם, ככל שהיום מתארך, אני מעז יותר, נכנס לשבילי הדיונות הטובעניים, שכעת, כשהחול מספיק רטוב, מקדמים את הטריוס בברכה. הרכב נהנה, וגם אנחנו. עליות תלולות ובהן חול עמוק,  מחייבות הכנה, תנופה, ודוושת האצה לחוצה עד הסוף. המנוע נאבק, ממלא את חלל הרכב בשאון, ועומד במשימה. רק תזכרו, שאם החול היה יבש, היינו נשארים בתחילת העלייה... איזה כיף שחורף עכשיו. דווקא שבילי הטרקטורונים, שגלגליהם כבר ייבשו את החול, ויצרו גלים, מהווים את האתגר הגדול ביותר לטריוס. אי אפשר להאיץ, כי המתלים לא יעמדו בקצב ויטלטלו אותנו למוות, אבל גם אי אפשר להאט, כי אז נשקע... מעט מדרגות וחריצים נותנים לטריוס הקטן הזדמנות להראות כי תצורת הסרן החי מצליחה להוציא ממנו מהלך מתלה סביר, יותר משל רוב הג'יפונים האחרים, להם מתלים נפרדים של מכוניות כביש גם מאחור. בקרת הירידה במורד תלול, מאידך, לא עושה כמעט כלום, ובלימת המנוע האפסית לא עוזרת – מחסרונות הגיר האוטומטי "של פעם".

יום טיול עם דיהטסו טריוס עשוי להיות מעייף. לא מדובר ברכב שטח של ממש, והצירוף של נהיגה הדורשת ריכוז מתמיד עם מנוע מחוספס ורועש ומתלים מטלטלים – מקשה עלינו לגמור את היום בנינוחות. אבל יכולות השטח של הטריוס, צנועות ככל שיהיו, גבוהות יותר משל רוב הג'יפונים האחרים נטולי הילוכי הכוח. מימדיו הקטנים יחסית ותצורה כללית "של פעם", הופכות אותו לשותף סביר לגיחת שבילים מזדמנת בחורף.

בתור מכונית עירונית הטריוס היה יכול להיות בחירה מעניינת, אבל מחירו, סביב 140 אלף שקלים, הופך אותו ליקר משמעותית ממכוניות סופרמיני יפניות אחרות, מרחיק אותו לתחום של המכוניות המשפחתיות הגדולות, מולן התחרות באמת לא הוגנת... אבל מבחינות מסוימות דווקא העובדה שהוא תקוע באמצע, בין הסגמנטים, עוזרת לו. כי איזה עוד רכב עם פוזה של שטח אפשר לקנות במחיר כזה? הוא נראה חמוד, מגניב אפילו, בעיני רבים הוא ג'יפ והגודל כשל מכונית עירונית. האם תוספת המחיר שתידרשו לשלם תמורת הפוזה שווה את זה? האם הוויתורים הגדולים שתעשו בשביל פוזת השטח לעומת מכונית באותו מחיר שווים את זה? האם כל מי שקונה טריוס באמת חושב על האפשרות לגיחת שבילים מזדמנת איתו? לי לא ברור, ואני לא הייתי מצייד את משפחתי בדיהטסו טריוס, אבל אני יכול להבין את מי שעושה את החשבון וקונה דיהטסו טריוס בתור מכונית עירונית, ובמבחן שלנו, אפילו נהנינו איתו מטיול בשטח.

דיהטסו טריוס 2010 – מפרט טכני

מנוע: בנזין, 1,495 סמ"ק

תיבת הילוכים: אוטומטית, 4 מהירויות

הנעה: כפולה קבועה, דיפרנציאל מרכזי ננעל

הילוך כוח: נעדר

הספק/מומנט: 104 כ"ס/6,000 סל"ד, 14קג"מ/4,400 סל"ד.

אורך/רוחב/גובה/בסיס גלגלים: 4,055 מ"מ/1,695 מ"מ/1,740 מ"מ/ 2,580 מ"מ

מרווח גחון: 200 מ"מ

זווית גישה/נטישה: 37/38 מעלות

משקל: 1,170 ק"ג

נפח מיכל דלק: 50 ליטר

בלמים קדמי/אחורי: דיסק/תוף

צמיגים: 215/65R16

מהירות מרבית (יצרן): 150 קמ"ש

צריכת דלק ממוצעת (יצרן): 12.3ק"מ/ליטר

מחיר: 130,000 שקלים

תגובות 64 תגובות
    1. leornevo's Avatar
      leornevo -
      כמדריך שטח שנסע 5 שנים על טריוס בשטח, בטרשים ובעיקר מעברי מיים עמוקים בציפורי בהם הטריוס עבר ללא בעיות עם צמיגי יוקהמה 50:50 בעיקר בשל המיקום הגבוה של יניקת האוויר, דהרתי בדיונות קיסריה אחרי הורדת אוויר ל 12 , ואימוני שטח במאגר מנשה, וטיפוסי מדרגות בחורשן עם בניית מע"צ כמו כולם וגם בלי הילוך הכוח, הכלי אחרי החלפת צמיגים ל 50:50 של יוקהמה, טויו או מקסיס הוא מפתיע ביותר והרבה מאד משפחות נהנות מימנו (נכון שלא הלכתי לשבור אותו במעלות הנגב, אבל עליתי וירדתי את נחל סמך אל-על בגולן וכל שאר המעלות בגולן (רק את אודם הארוך עם המדרגה באמצע לא ניסיתי) בקיצור אחרי מיגון וצמיגים וקצת ניסיון הוא הפתיע גם את חברי לקורס המדריכים בוינגגיט
    1. דרור ברלי's Avatar
      דרור ברלי -
      טוב שנזכרת
    1. GodsFather's Avatar
      GodsFather -
      ציטוט נכתב במקור על ידי דרור ברלי צפיה בהודעה
      טוב שנזכרת
      הוא היה בשטח כל הזמן הזה...

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
    1. גיא's Avatar
      גיא -
      הוא מזמן ערק לטויוטה ...

Sent from my iPhone using Tapatalk
    1. ד ו ר ו ן's Avatar
      ד ו ר ו ן -
      או תקוע בדיונות של וינגייט
    1. גיא's Avatar
      גיא -
      ציטוט נכתב במקור על ידי ד ו ר ו ן צפיה בהודעה
      או תקוע בדיונות של וינגייט
      הוא קנה ל׳ק
      ונהנה ממנו ..

עובד גם עם הצבא

Sent from my iPhone using Tapatalk
    1. leornevo's Avatar
      leornevo -
      טוב שנזכרת
      אהלן דרור, תתפלא אבל עכשיו יש התעוררות בעולם הטריוסים, קבוצות ווטס-אפ גם לדור וגם לדור 2, פשוט הטריוס שלי עשה סבוב אצל הבנים ונהג אוטובוס לא אחראי חיסל אותו מה שהטבע לא עשה, וקנינו מיד את הכי חדש שיש 2011 לבן היותר צעיר,,, כך שהנושא חזר להיות רלונטי וב2011 יש עוד 2 כפתורים שבאתי לאתר פה ולגיפולוג ליראות מה כתבו עליהם חברי שבשטח
      JUST IN TIME זה מושג שמתאים לי,,, כי רק עכשיו פיניתי זמן לשבת ולקרוא קצת :-) ודווקא עכשיו יש חיםושים אחר מיגונים במחיר סביר ואפילו שנורקלים :-) ברכות
    1. asafk's Avatar
      asafk -
      תכלס בהתבוננות בעיניים פקוחות על שוק המשומשים, מה שהיה ג׳יפון לדיונות ושבילים לפני עשור- היום הוא עדיין אותו ג׳יפון אבל האופציות בשוק המשומשים מדגישות את זה שיש לו סרן חי ומבנה חסון, מה שאין לאף רכב אחר 5 דלתות במחיר שלו שהוא לא בהמה בגודל מלא. אז יש בו משהו בכל זאת.
      נכון הוא נמוך נכון הגלגלים קטנים נכון הוא בלי הילוך כוח, אבל נחישות מפצה על זה ברמה מסויימת. עדיין אין לו סיכוי לטייל בכיף ובלי חשש בשיירה של רכבי שטח בגודל מלא. ואם מטיילים בקבוצה שבה לכולם אותן מגבלות אז זה גם פחות מפריע - העיקר שמטיילים, לא?

אסף.
    1. גיא's Avatar
      גיא -
      ציטוט נכתב במקור על ידי asafk צפיה בהודעה
      תכלס בהתבוננות בעיניים פקוחות על שוק המשומשים, מה שהיה ג׳יפון לדיונות ושבילים לפני עשור- היום הוא עדיין אותו ג׳יפון אבל האופציות בשוק המשומשים מדגישות את זה שיש לו סרן חי ומבנה חסון, מה שאין לאף רכב אחר 5 דלתות במחיר שלו שהוא לא בהמה בגודל מלא. אז יש בו משהו בכל זאת.
      נכון הוא נמוך נכון הגלגלים קטנים נכון הוא בלי הילוך כוח, אבל נחישות מפצה על זה ברמה מסויימת. עדיין אין לו סיכוי לטייל בכיף ובלי חשש בשיירה של רכבי שטח בגודל מלא. ואם מטיילים בקבוצה שבה לכולם אותן מגבלות אז זה גם פחות מפריע - העיקר שמטיילים, לא?

אסף.
      תחשבו איזה מלך השטח יהיה הטריוס ... בעולם שאין בו מנועים .. או סרנים .. או גלגלים
    1. ד ו ר ו ן's Avatar
      ד ו ר ו ן -
      אפילו בדואים שמו עליו עין, ראיתי כבר כמה ליד מאהלים.
    1. דרור ברלי's Avatar
      דרור ברלי -

כמה נמוך צריך לרדת כדי לגנוב טריוס....
    1. amitaikl's Avatar
      amitaikl -
      יש אחד סגול דהוי מהמודל הראשון (1300 סמק) באיזור ביר הדאג' - רמת חובב שהנהג שלו יודע להוציא ממנו הרבה ויפה.
    1. assafy's Avatar
      assafy -
      ראיתי בדואי עם אחד כזה עולה את מעלה עוזי.
    1. talilim's Avatar
      talilim -
      את טרי שלי קנה בדואי. קנה - לא גנב. והוא לא ירד בזה לשום מקום. סימן שהוא יודע מה יוכל לעשות בו.
      גם עכשיו שאני בעלים גאה של ג'ימיני - אני עדיין מתגעגעת מאוד לטריוס 98 שהיה לי
      ועשיתי בו הכל.כל מה שלא יכולתי - משכו אותי. אז מה. לידי נמשכו גדולים וחזקים ממני...
    1. liork's Avatar
      liork -
      אני ישמח לקבל מספר טלפון לקבוצת whatapp של טריוס
    1. hadtomer's Avatar
      hadtomer -
      אני אישית פחות בקטע של טריוסים כי כשאנחנו מטיילים לא רק LOW משתלב, אלא גם הנעילות, אך אני בהחלט יכול להבין את האפיל ואת פקטור המגניבות של הטריוס. קל לי מאוד לדמיין אחד כזה מוגבה 2 אינץ' עם גגון נורמאלי, תאורה רצינית ומקסיס 8060. וכמובן-אי אפשר לשכוח את המסע של יואב, מלך ה"אז מה אם היצרן אמר שזה לא ילך, בואו ננסה בכל זאת" -

http://www.kvishim.co.il/road-tests/...9%D7%94%D7%98/
    1. ד ו ר ו ן's Avatar
      ד ו ר ו ן -
      ציטוט נכתב במקור על ידי hadtomer צפיה בהודעה
      קל לי מאוד לדמיין אחד כזה מוגבה 2 אינץ'
      נסעת על אחד?

זה רכב עם יחס רוחב/גובה צר יותר מגימני.

נסעתי עם אחד 10 ימים בכביש ושטח, הוא לא מקנה תחושת בטחון בשפצ במצב הנוכחי, אז להגביה?

זויות המרכב שלי לא רעות בכלל, הרוחב והיעדר low זה הבעיה הגדולה שלו.
    1. דרור ברלי's Avatar
      דרור ברלי -
      ציטוט נכתב במקור על ידי amitaikl צפיה בהודעה
      יש אחד סגול דהוי מהמודל הראשון (1300 סמק) באיזור ביר הדאג' - רמת חובב שהנהג שלו יודע להוציא ממנו הרבה ויפה.

מסתובב סגול אחד ידני מהדור הראשון שנוסע טוב באופן חשוד.
      מסתבר ששתלו בו את מנוע ה-1500 החדש והחזק יותר...
    1. tallevi's Avatar
      tallevi -
      ציטוט נכתב במקור על ידי assafy צפיה בהודעה
      ראיתי בדואי עם אחד כזה עולה את מעלה עוזי.
      בפסח האחרון ראיתי אחד כזה עולה את עשוש. אבל לא בטוח שבדואי..
    1. amitaikl's Avatar
      amitaikl -
      מסתובב סגול אחד ידני מהדור הראשון שנוסע טוב באופן חשוד.
      מסתבר ששתלו בו את מנוע ה-1500 החדש והחזק יותר...
      זה גם בטח מופיע ברישיון שלו, עם פוקסים 4" וכננת

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
    Untitled Document