Close
  • התקנת כריות אויר AirLift 1000 בסוזוקי ויטארה

נדב42 מפורום סוזוקי משתף בתהליך התקנת מערכת מתלי אויר משודרגת מתחת לויטארה ארוכה. הוא מדווח על שדרוג יעיל, לא יקר, ופשוט למדי להתקנה, כפי שתקראו בכתבה. (Photographs: )

על מה הכתבה ובשביל מה צריך את זה?

כריות אוויר AirLift 1000 הן מוצר אמריקאי אשר נועד לצמצם את תנועת הגלים בספינות הממונעות על כבישי אמריקה, ולתמוך במשקלים עודפים עקב התקנים שונים ומשונים, קראוונים נגררים, או סתם שיגיונות. המוצר מיועד להרכבה בתוך קפיצי סלילים, ומכיל 2 צילינדרים אדומים ואטומים מחומר פלסטי (אחד לכל קפיץ), 2 מגנים, צינור אוויר, וערכת אביזרים שתעזור להכניס אוויר ולדאוג שיישאר בפנים ...(יש לחברה גם מוצרים אחרים שמתאימים לקפיצי עלים, אבל הם לא נושא הכתבה הזו)

אז אחרי ההקדמה הזאת, איך כל זה קשור אלינו, הג'יפאים? קודם כל, ע"פ כוונת המשורר, המוצר מחזיר לרכב מועמס לעייפה את חלק מתכונותיו טרום ההעמסה (גובה, קלות סגירת המהלך, מזעור נדנודים וכדומה). בנוסף, אנו הרי עוסקים רבות בהתאמת מרכיבי המתלים השונים ברכב שלנו לתנאי הנסיעה אליהם אנו מייעדים אותו. אנו מצפים מהמתלים להדביק את הגלגל לקרקע, להעניק נוחות נסיעה, מהלך מתלים ארוך ככל שניתן, ועמידות רבה בפני בורות, מכשולים ושאר מפגעים בדרך מבלי להגיע לסוף המהלך. דרישות אלו סותרות בחלקן, בעיקר עמידות אל מול נוחות.

איך בוחרים את הצילינדר הרצוי ?

בניגוד לקפיצים ובולמים סטנדרטיים, באייר-ליפט הלקוח יכול לכוון את לחץ האוויר בכריות בתחום רחב, כך שסוגיית ההתאמה תלויה אך ורק בגיאומטריה. המידות הנחוצות הן הקוטר הפנימי של הקפיץ, והגובה הפנוי בתוכו. אם מותקנים באמפ-סטופס יש לפרק אותם ולמדוד את הגובה הפנוי בלעדיהם.
    את המדידה מבצעים כאשר הרכב עומד על הקרקע, ולא מועמס לעייפה.

הגובה הפנוי בתוך הסליל יתמלא בצילינדר האדום, במגן (או שניים, אם תבחרו בכך) ואמור להישאר גם מעט מרווח. כמה זה מעט ? – תלוי בצרכים שלכם: אם המטרה היא תמיכה ברכב מועמס לעייפה, הרווח צריך להיות קטן יחסית (5-10 מ"מ) כך שהכריות תפעלנה רוב הזמן. אם המטרה היא שיכוך פרוגרסיבי, אפשר להשאיר אפילו 2-5 ס"מ. מכיוון שהצילינדרים מיוצרים במספר סופי של מידות, את התאמת המרווח הסופית עושים באמצעות הוספה/שינוי של המגנים.

הערה: המגנים הם למעשה דיסקות מגומי/חומר פלסטי, וגם הם מגיעים במספר מידות מצומצם. במקרה שלי הם היו בקוטר גדול מדי, והיה צריך להתאים אותם באמצעות מחרטה. לא סיפור אבל עדיף לדעת מראש ...

לעבודה

הוראות היצרן מנחות להרכיב את הצילינדרים גם מבלי להוציא את הקפיצים ממקומם. מבט חפוז במתלה האחורי של הויטארה מעלה מחשבות שניות ובחינת חלופות – הקפיצים צפופים למדי, וגם אם ניתן לבצע כך, למה להילחץ?

לוקח שלוש ורבע דקות להיפרד מהגלגל, לשחרר את חלקו התחתון של הבולם ולהוציא את הקפיץ ממקומו – עכשיו הרבה יותר נוח... על הדרך אנחנו מגלים שכבל בלם היד מנותב באופן שמאפשר מתיחת-יתר בפתיחת בולם – שינוי ניתוב של אחד המובילים והעניין פתור.

שימו לב לג'ק שממשיך לתמוך בסרן. אמנם ה- V-Bar המרכזי ימנע צניחה מלאה של הסרן, אבל על מנת להגן על כבל בלם היד, דאגנו למגבלה שלא תפגע בו גם לאחר שינוי הניתוב. זה הקשה מעט להוציא את הקפיץ, אבל התגברנו ...

בשלב הבא מוציאים את הבאמפ-סטופ. הוא מתברג החוצה בקלות ומשאיר אחריו חור עובר אשר מותאם באופן מושלם לצינור האוויר – על הכל הם חשבו, מהנדסי סוזוקי ...

בשלב זה כל מה שהיה צריך להתפרק מהרכב כבר פורק והכל מוכן להרכבת הקיט:

כבר על ההתחלה גילינו שהמגנים גדולים מדי וצריך לקצץ להם את הכנפיים. בדילוגים קלים עברנו אל המחרטה והחלנו במלאכה – המגן עשוי מפוליאוריטן ככל הנראה, סוג של גומי קשיח, אבל הוא התגמש תחת לחץ הסכין של המחרטה, ולכן היה צורך בכמה מחזורים של חריטה ומדידה, עד שהתאים לקפיץ לשביעות רצוננו. החריטה מלאה את כל הסביבה במין שרוכי גומי כאלו, היה משעשע ...  (אם כי נער המוסך שצפה במחזה וכנראה כבר ניחש מה מצפה לו לא נראה כל כך מאושר ...)

לפני שעוברים להרכיב את הכל בתוך הקפיץ כדאי לזכור להשחיל את צינור האוויר דרך תושבת הקפיץ:

משחילים את המגן אל חלקו העליון של הקפיץ, משחילים את צינור האוויר דרך הקפיץ והמגן ומחברים לצילינדר האוויר, ולא שוכחים את קפיץ האבטחה (יותר נוח למשוך הרבה צינור ולחבר מחוץ לקפיץ), מכניסים את הצילינדר לקפיץ, ממקמים ומחזירים את הקפיץ למקומו, ויאללה, לסגור הכל...

עכשיו, כשהכול מורכב, מתחילים את הכל מהתחלה, בצד השני.  התהליך זהה לחלוטין ולא נחזור עליו כאן. בשלב הבא צריך לחבר את צנרת האוויר. הערכה המצורפת מאפשרת חיבור משותף או נפרד לניפוח הצילינדרים בהתאם להעדפות הלקוח. ההוראות המצורפות מנחות כיצד לחבר וונטיל כוח שיהיה קל לנפח מחוץ לרכב. אנחנו בחרנו לנתב את הצנרת לתא המנוע בקרבת הקומפרסור של נעילות הARB, לטובת מערכת שליטה עתידית. הצינורות יוצאים בסמוך לקורות השילדה, ואנחנו בחרנו לבצע את הקיבוע והחיבור שלהם על גבי קורת הרוחב שלפני מיכל הדלק ומשם לנתב לאורך הקורה הימנית, בסמוך לצינורות הקיימים לאורכה עד לתא המנוע. חשוב לזכור להשאיר הרבה צינור חופשי באזור הקפיצים מאחר והכרית יכולה לעלות ולרדת לאורך הקפיץ:

זהו, בדיקת דליפת לחץ (כלומר,הפסקת תה/קפה, בזמן שהמערכת תחת לחץ ומחוברת לשעון) וסוגרים את הבסטה.

אחרית דבר

לאחר התקנת האייר-ליפטים מאחור יצאנו לנסיעת מבחן קצרה בשעת לילה מאוחרת. אחרי מספר זינוקים ממקפצה נחמדת, ונחיתות רכות להפליא, הוכתרה ההתקנה כהצלחה. עוד סיבוב אחד למחרת בשביל המוביל (80 קמ"ש דרך הבאמפים הגדולים – פשוט לא יאומן – ונחיתות רכות כמשי) נפלה ההחלטה והוזמן קיט נוסף עבור המתלים הקדמיים (התקנה דומה למדי).

כמי שאוהב לנהוג מהר בשבילים פתוחים (כאשר רואים מספיק רחוק, כמובן) התקנת האייר-ליפטים היא שיפור אדיר עבורי ומקנה בטחון רב, נוחות נסיעה, ושומר על הרכב מזעזועים כואבים של סוף מהלך מתלה ... אני מבסוט וממליץ בחום רב.

למי תודה, למי ברכה?

"מה זה בנינו, שמנו, השקענו – אתה שותף?" אז ככה:  לאור בקשות מצד ההנהלה (בקשות ??? יותר כמו סחיטה ואיומים), התחמשתי במצלמה ומדי א', ובאתי על תקן הצוות התיעודי במקום ללכלך ידיים ולהצטרף למאמץ המלחמתי. התודה הגדולה מכל ניתנת לעבד מסדנת "סטורם 4X4" בטירה, על החיוך, המקצועיות, הסבלנות, הנחישות (במהלך ההתקנה נתגלתה תושבת בולם על סף גזירה. בוצע תיקון מקצועי ויסודי ולמרות שכל הסאגה נמשכה עד לחצות הלילה, עבד לא וויתר ולא דחה למחרת, אלא שחרר אותי עוד באותו הערב עם רכב תקין ומשודרג). הבחור, כולו בן 28, עובד יפה ומסודר, ערוך ומוכן לכל בעיה, הפתעה או תקלה, הכל בחיוך ובנינוחות. במקרה הגרוע, לכל בעיה יש לו דוד או בן-דוד שיפתור...  צחוק-צחוק אבל זה עובד – היו שם בערב עוד דוד ושני בני דודים שבהחלט תרמו רבות, כולל זיהוי הבעייה בתושבת הבולם. בקיצור - סטורם 4X4, טירה (ליד כפר-סבא), 050-5870515.

תודה נוספת לדבי מ- AirLift Company – הבחורה אחראית שם על ייצוא ללקוחות פרטיים. סבלנית ומקצועית, ולכל השאלות והבעיות היא מוצאת את האנשים הנכונים שיענו. היא הכתובת הראשונה לשאלות, והאחרונה לתשלום, ונותנת מענה מלא. הם שולחים לארץ עם FedEx – אני לא נתקלתי בתשלומי מכס למרות שהסכומים היו מעל $50. המלצה: אם אתם לא בטוחים לגבי המרווח, הזמינו מראש מספר מגנים, מחירם פחות מעשרה שקלים לאחד. כתובת הדוא"ל: [email protected]

ותודה אחרונה לחברים פה בפורום ג'יפולוג, שהרי בלעדי התקלות מקרית בשרשור בנושא הזה, לא הייתי מתוודע כלל לשיפור הנהדר והזול הזה!

תגובות 3 תגובות
    1. momi-r's Avatar
      momi-r -
      שלום נדב..

אני פונה אליך בעקבות התקנת ה AIR LIFT 1000..
      הכתבה פורסמה ב 2010 וכאן פרסמת את זה ב 2011.... עבר המון זמן מאז ועד היום
      מעבר למסקנות רשמים והמלצות לגבי המוצר רציתי לשמוע אם זה כדאי בכלל להיכנס לזה או לוותר מראש ?
      המטרה העיקרית שלי והשימוש שלי במוצר הינו על גרנד ויטרה 2010 קצר ואינו על בסיס קבוע - ראיתי בסרטונים של המוצר שכאשר אני מנפח את המוצר הוא בעצם
      מותח את הקפיץ וכך נותן עוד קצת גובה (כידוע הגרנד ויטרה מאוד נמוכה )רציתי לשמוע מניסיונך עם המוצר אם כדאי להתקין את המוצר ברכב הנ"ל ורק כאשר אני מגיע למעבר שמצריך קצת גובה לנפח את הכרית "להרוויח קצת גובה" ואחרי המעבר להוריד חזרה את האויר מהכרית ?
      נשמע הזוי או הגיוני ?
      תודה.
    1. נמרוד's Avatar
      נמרוד -
      הדרך הנכונה להשתמש במערכת כזאת (גם בכלי רכב שבהם יש אפשרות לשינוי גובה המרכב במקור, כמו דיסקברי או ריינג' על כריות אוויר) היא להגביה את הרכב למצב הגבוה שלו בכל נסיעת שטח. אנחנו לא נוסעים עם רדאר בעיניים שמודד את גובה האבנים בשביל לפנינו, וגם זמן התגובה של ניפוח הכרית אינו כזה קצר. ומה שדופק לך על הגחון זה לאו דווקא מדרגה ברורה (עם שלט "זהירות מדרגה!") שמן הסתם לפניה אתה ממילא מאט ונזהר ואולי מוריד מכוון קרקעי. מה שדופק לך את הגחון זה סתם סלע שבולט קצת יותר מדי באמצע שביל זיף זיף שאתה נוסע בו מהר.

אחד הדבריםה המעצבנים בדיסקברי, לפחות אותי, זה שמערכת הבקרה של הרכב מנמיכה אותו לגובה הנמוך שלו כשאתה עובר 40 קמ"ש...
    1. momi-r's Avatar
      momi-r -
      אני בטוח שאם אני אתקין את זה אני אנסה את כל האופציות

אבל אם אשאיר את הכרית מנופחת קבוע בשטח אז מגיעה השאלה...

אם אנחנו מנפחים את הכרית ומותחים את הקפיצים אז אנחנו מרוויחים גובה אבל גם מקשיחים את הקפיצים ואז התחושה היא כאילו נוסעים על רכב ללא שיכוך בכלל לא ???
      לדעתי תיהיה הרגשה נוקשה מדי ...

מה שטוב שהכל שם הפיך ולא בעייתי לחזור למצב הרגיל ברגע .
    Untitled Document