Close
  • התקנת שנורקל בטויוטה פראדו

ויכוחים על האם צריך שנורקל או לא כנראה ילוו את הג'יפאים לעולם. רון ראה בשידור חי למה הוא צריך שנורקל ולכן הוא מיהר להתקין אחד. (Photographs: רון גל)

הסיבות להתקנת שנורקל רבות ומגוונות, יש כאלו שמחפשים עבירות ומעברי מים (הייתי שם, עמוק מאוד שם, היום כבר לא...בעצם, קצת פחות), אחרים רוצים שהפילטר אוויר ינשום אוויר פסגות נקי יותר, המהדרין בתחום המראה ירצו שנורקל לטובת שאר שוכני הכביש שיראו ויראו ויש כאלו שפשוט מטיילים, לפעמים עוברים שלולית שנראית תמימה למראה, אבל היא קצת עמוקה יותר ממש שחשבו, והם לא תכננו ובאו לאט מדי והתוצאה לא תמיד נעימה...בדרך כלל זה מלווה בקולות של חריקות ופיצוח ברזלים.

אחרי שצפיתי באחד מחברי עובר סיטואציה דומה עם רכב משופצר במעבר גשר אירי סלול תמים למראה ורק ממבט ראשון. גמלה בליבי ההחלטה להשקיע בשנורקל גם ברכב שלא מתוכנן לו מעברי מים עמוקים והרבה בוץ (בינתיים כי הסריטה שלי עמוקה וכיוון שאת הסיפור על הפראדו לטיולים רגועים אשתי כבר קנתה מזמן). אגב, למזלו של חברי זה נגמר בפילטר אוויר ספוג מים וללא נזק למנוע.

בחרתי בשנורקל של בולסטר כיוון שהמחיר התאים לכיסי ובגלל שאת הביצה הקדמית ממלאת נעילת דיפרנציאל של אותה חברה ונראה לי מאוד רומנטי לאחד משפחות.

כלים נדרשים

בוקסה 12 עם מאריך ארוך וראצ'ט.

מפתח T10 או בוקסה 10 מ"מ.

מפתח 10 מ"מ.

מפתח 13 מ"מ (מומלץ רינג ראצ'ט).

מברגים.

מסורית ברזל.

מקדחה.

מקדחים במידות 12 מ"מ ו-6 מ"מ.

מקדח כוס 89 מ"מ (אני השתמשתי ב 92 מ"מ) למתכת.

חולץ קליפסים.

איזולירבנד או סרט הדבקה אחר.

מספריים.

סכמת פיצוץ של השנורקל (מגיע בתוך הערכה וכולל את רשימת החלקים):

מערכת האוויר של הפראדו

הכחול שלי מבציר 99 אבל מערכת האוויר דומה בכל הדגמים. כמו כל דבר בצבא גם כאן מערכת יניקת האוויר מורכבת מ-3 חלקים:

בית הפילטר בתוכו שוכן פילטר האוויר.

מקשר פנימי בתוך תא המנוע.

יחידה חיצונית היושבת בתוך הכנף (חיצונית לתא המנוע) מתחת למגן הרפש.

פירוק

תחילה מפרקים את בית פילטר האוויר – מורידים את המכסה (3 קליפסים ובעזרת T10 פותחים את החבק של צינור יניקת האוויר) בית הפילטר מוחזק ע"י 3 ברגים שנפתחים (בתקווה) עם בוקסה 12 מ"מ ומאריך ארוך.

כעת יש לפרק את מגן הרפש (הפלסטיק השחור) בתוך בית הגלגל, בעזרת מברג שטוח (או שניים) מושכים את החלק הפנימי של הקליפסים המחזיקים את המגן (הערת המערכת: או בעזרת חולץ קליפסים יעודי שעולה פחות מ-50 ש"ח ושווה כל אגורה), ומוציאים את כל הקליפסים, לאחר מכן פותחים את הבורג של מגן הבוץ ומוציאים את המגן הצידה.

מפרקים את יחידת האוויר שיושבת בתוך הכנף מוחזקת ע"י שני ברגים (מפתח 10 מ"מ). מניחים אותה לנוח בצד.

מפרקים את היחידה הפנימית, יש לפרק את המגן של הפנס – גם כאן קליפס פלסטיק כמו במגן הרפש. לאחר מכן לפתוח את שני הברגים (מפתח 10 מ"מ) שמחזיקים את היחידה.

מורידים את הברך שמחוברת על היחידה (מוחזקת ע"י ניטים) משתמשים במקדח 6 מ"מ או בדיסק קטן.  

הכנת הכנף להרכבה

השנורקל מגיע עם שקף עליו משורטט סימון מדויק של מיקום החורים. יש לגזור אותו לפי ההוראות ולהדביקו למקום המדויק עם נייר הדבקה או איזולירבנד. כדאי מאוד לוודא, רגע לפני ההדבקה שהשקף והשנורקל הם מאותה משפחה.

כעת נעבור לשלב ההתעללות בפח ונקדח את הכוס (של ה 89 מ"מ קוטר) לפי הסימון. חשוב: לסמן את מרכז הקידוח ולהוריד את השקף לפני הקידוח – אחרת יקרע השקף ולא ניתן יהיה לסמן את שאר הקדיחות.

נקדח בעזרת מקדח 12 את החורים לברגים (כאן ניתן לקדוח על השקף).

כעת נבריג את 4 הגוז'ונים לשנורקל ונמקם אותו במקומו, נוודא שהוא נכנס למקום – אם לא, ניתן להרחיב מעט את החורים (להפתעתי אצלי זה יצא מדויק ואפילו עם מעט מרווח).

אחרי הקידוחים יש לצבוע בצבע נגד חלודה, ספרי אבץ, גילוון קר ודומיהם. החורים שנקדחים יוצרים פח גלוי ומשמשים קרקע פורייה להתפתחות חלודה במקומות נסתרים.

התקנת השנורקל

נחבר לשנורקל את ברקט הברזל, נמקם את השנורקל במקומו ונסמן את מיקום הברגים בקורת החלון.

נוריד את השנורקל ונקדח חורים קטנים לברגים (אני השתמשתי בבורג קודח ליצירת החורים).

נפרק את הברקט ונחבר אותו למקומו.

השנורקל מגיע עם צינורות חיבור ארוכים ודורש התאמה, נחבר את היחידה שבכנף (מגיעה עם השנורקל) למקומה בעזרת הגוז'ון שמתברג בה ואום עם שייבה רחבה מתוך תא המנוע ונסמן את מיקום החיתוך (בשיחה על היבואן הובטח שבגרסאות הבאות יגיע חתוך במידה המדויקת לפי דגם הרכב) – החיתוך בצד החיצוני של הכנף צריך להיות כך שהצינור יהיה במישור אחד עם הכנף. בחלק הפנימי הצינור צריך לבלוט כ 2-3 ס"מ פנימה.

לאחר שנחתוך בעזרת משורית ברזל את הצינורות, נחבר את היחידה שבתוך הכנף למקומה, שימו לב שיש בנד שיושב על הצינור לכיוון הכנף החיצונית.

נחזק את האום מצד תא המנוע.

נחבר את היחידה הפנימית (של הרכב) היא נכנסת לתוך היחידה של הכנף. ונחזק עם שני הברגים המקוריים. נאטום בעזרת הסרט הדביק שמגיע בערכה. (אני הולך להחליף את האיטום בסיליקון X7)

סוגרים את מגן הפנס למקומו.

מרכיבים את בית הפילטר ומחזירים פילטר אוויר ומכסה. (אני ממליץ להחליף פילטר אוויר בשלב זה).

מרכיבים את השנורקל למקומו ובודקים כמה צריך לקצר את צינור הכניסה שלו כדי שיישב בכנף צמוד. אחרי שמקצרים אותו בעזרת משורית הברזל ממקמים אותו במקומו.

מבריגים את כל האומים למקומם (4 אומים) וכן את הברגים שמחברים לקורת החלון ורק אז מחזקים את כולם (עוד הערת מערכת קטנה לסיום: קדיחת הברגים בקורת החלון צריכה להיעשות בזהירות רבה ועם סטופר, קדח עמוק עלול להגיע לפנים הרכב ובדרך הוא יהרוס את הדיפון של פנים הרכב באותה נקודה). אזהרה – החלק הזה קשה אני פתחתי מתוך הכנף גוג'ון אחד כל פעם הרכבתי עליו את האום עם השיבה הקפיצית והשיבה הרחבה והחזרתי אותו למקומו. עדיין קשה להכניס ידיים פנימה.

מחזקים את כל הברגים – מומלץ להשתמש ברינג ראצ'ט בשלב זה.

מחזקים את הבנד ביציאה מהיחידה של הכנף.

כעת נישאר רק לחבר את הראש של השנורקל ולחזקו בעזרת הבאנד שלו.

תתחדשו !!

תגובות 1 תגובה
    1. archi1963's Avatar
      archi1963 -
      שלום רון.
      יופי של כתבה, אך לא הראתה את החיבור הפנימי לבית פילטר האויר. עם איזה אביזרים הוא מתחבר וכיצד?
    Untitled Document