Close
  • פרויקט: התקנת יחסי העברה TeraLow בטרנספר Dana 300

פרויקט שיפור ג'יפ למתקדמים? בעצם פרויקט שיפור ג'יפ למתקדמים לאט, לאלו שרוצים להאיט את הסיקס (או הסבן במקרה של מוני) לזחילה... מוני מועמד לזכייה בדיסק 4.5 אינץ' שיוגרל בין עשר כתבות פרויקטי גולשים, וכמעט נשכח במחסן (בקופסה, נשבעים לא נגענו בו!) הכתבה שלו היא כבר שביעית או שמינית... יש עוד אחת בקנה וזה אומר שאוטוטו הדיסק הזה מוצא לו בית חדש.

מהו קיט TeraLow ולמה הוא משמש?

כגיפאים כולנו מודעים לצורך לנסוע לאט עד כמה שנתן במעבר מכשולים. האיטיות נותנת יכולת שליטה ותכנון קו הרבה יותר טובים. כמו כן היא נותנת יכולת ירידה הרבה יותר מבוקרת במורד תלול, או בעליה שנכשלה. נושא פרויקט זה הוא למעשה סט של גלגלי שנים המיועד לטרנספר דנה 300 (הטרנספר של ג'יפים CJ7, CJ8, "סיקסים"). אחרי התקנת גלגלי השנים הללו משתנה יחס ההעברה הקצר בטרנספר מ2.62:1 המקוריים לאחד ל 4:1, מה שנותן יחס העברה סופי מהמנוע לגלגלים ("יחס זחילה") של 52:1 במקום 33:1 במקור.

רק לשם קבלת סדרי גודל, כשהמנוע מגרגר ב-700 סל"ד ומגלגל גלגל בקוטר של 31 אינץ', הרי שביחסי ההעברה המקורים הרכב יסע 51 מטרים בדקה, ועם הקיט רק 32 מטרים בדקה.

היתרון של הקיט לעומת פתרון אחר שהתנסיתי בו בג'יפ אחר - טרנספר כפול - הוא שאין צורך בשינוים מהותיים ברכב. טרנספר כפול משמעותו תוספת של יותר מ 20 סנטימטר באורך רכבת הכוח, ו 30 קילו במשקל. ברכב קצר כדוגמת CJ7 התקנת טרנספר כפול כזו קשה עד בלתי אפשרית. נוצר גל הינע אחורי באורך של 40 סנטימטרים בלבד! בקיט טרה-לו אין שום שינוי ברכב, הכול נשאר בתוך הטרנספר.

לעומת זאת יש לקיט יתרון לעומת החלפת יחס העברה סופי בדפרנציאלים. זה משפיע גם על מצב LOW וגם על מצב HIGH באותה מידה. כדי להוריד את יחס הזחילה באותה מידה כמו החלפת יחס LOW בלבד, הסל"ד בשיוט בכביש מהיר צריך להגיע לערכים גבוהים מדי, כאלו שהופכים את הגיפ לבלתי שמיש כמעט בנסיעות ארוכות.

קיט 4:1 Teralow של חברת Tera Flex זמין לרכישה באיביי במחירים של החל מ700$. (

(משלוח לארץ אפשר - וכדאי - לבצע דרך Buy2Usa - המערכת)

מה מכיל הקיט?

קיט Terra Low של חברת TerraFlex לתיבת העברה דנה 300 מכיל למעשה את כל גלגלי השינים שיש בטרנספר, ובנוסף הוא מכיל את כל האטמים ומחזירי השמן הנדרשים. מחזירי השמן המגיעים עם הערכה לא כל כך טובים, ואני ממליץ לקנות טובים יותר.

אני החלטתי שעל הדרך אני אחליף את כל המיסבים בטרנספר וכך אגיע למצב בו הטרנספר למעשה "חדש". כמו כן כדי כדי למנוע מצב בו הגיפ יושבת לזמן רב, קניתי טרנספר מושבת (נשברו לו קצוות מגלגלי השיניים). היות ואני החלפתי לו את כל גלגלי השינים, המיסבים והאטמים, לא ענין אותי כלל מצב גלגלי השינים שלו.

אני החלטתי לקנות את כל המיסבים בנפרד בארץ. ההגיון היה זמינות. בדיעבד זו היתה טעות. מיסבים חדשים לרוב דורשים כיוון מחדש, וזה דורש 3 ערכות שימסים לכל הטרנספר. כך נאלצתי לחכות 3 שבועות עד שכל השימסים המתאמים יגיעו. אני ממליץ לקנות ערכת שיפוץ מלאה מחו"ל. כך נמנעים מהכאב ראש של קנית כל החלקים בנפרד. עולה יותר, אבל שווה את זה.

פירוק הטרנספר

יש לעקוב אחר ההוראות הפירוק בספר הטיפולים (ניתן להוריד מהספריה את הספר בעברית). אין כאן בעיות מיוחדות.

מכבש הידראולי מקל מאוד על העבודה, אבל הוא לא הכרחי. ניתן בהחלט לפרק בעזרת פטיש בריא, פטיש פלסטיק וכמה צינורות מתאימים. כמו כן אין חובה להחליף את המיסבים. ניתן להשתמש בהם בשימוש חוזר. זה מאוד עוזר אם משתמשים באותם המיסבים בהרכבה כי אז לא צריך לבצע כיוון התיבה מחדש. היות ואני עשיתי זאת, היתי צריך לכוון את כל התיבה מחדש.

הרכבת הקיט

ההרכבה עוקבת אחר הוראת הפירוק והרכבה של תיבת ההעברה כפי שמופיעות בספר הטיפולים. אבל יש מספר דגשים שמיחדים את ההרכבה של הקיט, והם בעצם בדיוק מה שכתבות טכניות מסוג זה חשובות - לידע מראש על הבורות והנקודות הקשות ולאפשר לכם להתגלח על זקני ולחסוך זמן ועצבים!

א. גלגל השינים האמצעי גדול יותר מגלגל השינים המקורי. על כן צריך לחתוך מעט מהטרנספר כדי שיכנס. נקודת החיתוך חשובה, ועל כן אני מוסיף תמונה היכן צריך לחתוך:

ב. הרכבת מוטות השילוב:

קימים שני מוטות שילוב, אחד לגל האחורי ואחד לגל הקידמי. עליהם יש 3 גומחות המאפשרות נעילה בשלושה מצבים: הילוך רגיל, ניוטרל ואיטי. גולה לחוצה על ידי קפיץ נכנסת אליהם, ונועלת אותם במצב מסוים.

בתמונה ניתן לראות (מלמטה למעלה) את מוט השילוב לגל האחורי, מוט השילוב לגל האחורי של טרה פלקס ומוט השילוב הקידמי. במוט של טרה פלקס יש חריץ גדול שנועד כדי שגלגל השינים היותר גדול בקיט (גלגל השינים האמצעי) לא יגע במוט. כמו כן הגומחות יותר עמוקות בכדי לאפשר נעילה יותר טובה.

שימו לב שיש גם חריצים בצד, הם נועדו לפעולת פינים קטנים הנמצאים בין המוטות. הם אילו שלא מאפשרים מצבים אסורים. כמו לדוגמה שבקידמי יהיה משולב בנמוך והאחורי בגבוה... לא מצב רצוי! הם יוצרים את הבעיה בעת פירוק והרכבת המוטות, עוד נחזור אליהם.

המוטות הללו נכנסים לתוך בית המיסב של הגל הקידמי (שגם מחזיק את הקפיצים והגולות והפינים). בניגוד להוראות של הרכבת התיבה בספר הרכב, אני ממליץ להרכיב את מוטות השילוב כאשר מכסה המיסב מפורק. כך יש יותר גישה ויותר נוח להתקין את המוטות. כנ"ל בעת הפירוק.

בתמונה השלישית ניתן לראות את חורי הגישה לקפיצים, וחדי העין יבחינו גם בחור שהקפיץ נכנס אליו.

כמה מילים שהבטחתי לגבי שלב הפירוק: המוטות לא מתפרקים בכל מצב שהם נמצאים בו. בגלל הפינים לא מתאפשר לפרק את המוטות עד הסוף. כוח לא יעזור כאן (להיפך, ניתן להשמיד את המכסה או המוטות). השיטה היא לסובב את אחד המוטות הצידה כך שהגומחות יהיו בדיוק היכן שהפינים נמצאים. כך הפינים יכנסו לתוך הגומחות וניתן להוציא בקלות את המוט השני עד הסוף. לאחר מכן מטים את מכסה המיסב, הפינים זזים הצידה וניתן להוציא את השני.

זהירות!! ברגע שמוצאים את המוט הגולה עפה החוצה, ולך תמצא אותה... על כן צריך לכסות את חור הגישה ואת היציאה עם היד, למנוע מהגולה לעוף.

כעת לבעיה הכי גדולה - איך לעזאזל מרכיבים את הגולה כאשר רוצים להכניס את המוט. אם סתם לוחצים עם מברג, היא יכולה לעוף או שהמברג נתקע בחור ולא מאפשר למוט שילוב להיכנס.

ללא השימסים (שמגבירים את לחץ הקפיץ כדי שהטרנספר לא יקפוץ ממהלך) עוד אפשר. איתם - בעיה קשה, ממש קשה מאוד עד בלתי אפשרי. תמונה של הקפיצים והגולות, שימו לב שמדובר על שני סוגי קפיצים (לקידמי ולאחורי):

לצורך פתרון הבעייה, התייעצתי בדוקטור גוגל ואימצתי את התאים האפורים ולבסוף יצרתי את הכלי הבא:

לקחתי את מוט השילוב הישן (אותו אני לא צריך כי קיבלתי חדש מטרה פלקס), את הקצה הישר שלו שפשפתי, כך שנוצר שיפוע הדרגתי. עתה מכניסים את השימסים, הקפיץ והגולה. משחילם בזהירות את המוט. בגלל השיפוע הגולה נכנסת מתחת למוט.

לאט לאט דוחפים את המוט פנימה. בגלל השיפוע הגולה נדחפת פנימה לתוך החור, מאלצת את הקפיץ להתכווץ. כאשר מגיעים לחלק הישר של המוט עוצרים ומסובבים את המוט (הגולה נמצאת בבטחה בתוך החור).

מכניסים את מוט השילוב בצד השני ודוחפים את הכלי החוצה תוך שמירה שלא יהיה מרווח בינהם - עד אשר מגיעים לנקודה בה הגולה לוחצת על מוט השילוב. עובד כמו קסם!!! לאחר מכן מתקינים את המוטות ומכסה המיסב לתיבה.

מרכיבים את מזלגות השילוב על מוטות השילוב, דואגים לכך שהמזלגות יהיו במקום הנכון (מול החורים היעודיים במוטות), סוגרים את הבורג וזהו.

החלפת וכיוונון מסבי הטרנספר

צריך שלושה סוגי שימסים. אחד לגל הכניסה, אחד לגל היציאה הקידמי, ואחד לגל היציאה האחורי. כיוונון גל הכניסה לא נורא, גל היציאה הקידמי ממש פשוט... אבל גל היציאה האחורי הוא פשוט סיוט!

לכיוון גל הכניסה יש לחלוץ את המיסב הקידמי מבית המיסב. יש לפרק את הטבעת הקפיצית ואת גלגל השינים, ולאחר מכן להפריד את המיסב מהגל.

להוסיף שימסים בין המיסב לגל כך שאחרי סגירת הטבעת הקפיצית יהיה מרווח של 0.076 מילימטר בין הטבעת לגלגל השיניים.

כדי לכוון את המרווח של גל היציאה הקידמי יש לפרק את המכסה של המיסב האחורי של גל היציאה הקידמי.

לאחר מכן להוסיף שימסים בין המכסה לתיבה כך שיווצר חופש של בין 0.025 ל 0.12 מ"מ בתנועה קדימה אחורה של גל היציאה הקידמי.

עד כאן החלק הקל, ורואים כבר את הסוף... עכשיו מגיע השלב המעיק. כדי לכוון את החופש של גל היציאה האחורי יש להוסיף או להוריד שימסים בין מיסב היציאה האחורי של הגל האחורי לבין הגל:

כדי לעשות את זה יש לפרק את מכסה המיסב האחורי תוך כדי חליצת המיסב האחורי של הגל האחורי. העסק הזה די בעייתי. הצלחתי להגדיר פרוצדורה איך לעשות זאת אבל היא די מורכבת וקשה להעביר אותה בכתב. הסיוט הגדול הוא להרכיב הכל בחזרה. לשם כך יש להשתמש באום היוק האחורי. האום הזה הוא חד פעמי וכל אחד כזה עולה 20 שח. להשתמש בו ולזרוק הוא עסק בעיתי כלכלית. מעבר לזה, הענין דורש הרבה כוח ( מומנט של 160 ניוטון מטר). אם התהליך הזה היה הולך במכה הראשונה, מכסימום שנייה - דיינו. אבל כדי להגיע לחופש המותר (0.025 - 0.12 מ"מ) צריך לעשות זאת מספר פעמים. השינוי במרווח הוא לא לינארי אלא אקספוננצילי. בנקודה הדרושה מספיק ההורדה של שימס מאוד דק, ואין חופש...

אחרי 4 פעמים אני נשברתי.

הגדרתי פרוצדורה חדשה לכיוון מחוץ לתיבה. אז אין צורך באום המזורגג, רק במכבש.
    באופן זה קל מאוד יהיה לשנות שימסים. ברגע שאגיע לכיוונון הרצוי, מרכיבים את הכול בתיבה בפעם אחת. באופן זה ניתן בקלות לפרק ולהרכיב את המיסב, וכך הרבה יותר נוח למצוא את השימסים המתאמים.

עוד נקודה חשובה, גם עם לחיצה עם מכבש לא מגיעים ללחץ שהאום מפעיל אחרי שסוגרים אותו למומנט הנדרש של 163 ניוטון מטר. כתוצאה מכך כאשר סוגרים את האום מאבדים כ 0.03 מילימטר חופש. יש להביא זאת בחשבון.

למזלי (או יותר נכון לאור ניסיוני) השארתי מספיק חופש כך שאחרי הסגירה החופש היה בגבול המותר, 0.03 מילימטר.

סוף דבר

הטרנספר הורכב על הרכב, לפי ההוראות. לא היתה שום בעיה בהרכבה כי למעשה חיצונית שום דבר לא השתנה. מה שכן השתנה הוא יחס הזחילה - ההבדל במהירות הוא מאוד משמעותי ונותן רמת שליטה אחרת לגמרי ברכב. מצורפים שני סרטונים, אחד לפני ואחד אחרי הפרויקט - זהו את ההבדלים:

תגובות 12 תגובות
    1. נימי's Avatar
      נימי -
      יופי של דרך לפתוח את הבוקר בקריאה של כתבה כזאת!

גם אהבתי את הסירטון של התוצאה הסופית, אם מריצים את שני הסירטונים יחד ההבדל נראה אפילו יותר משמעותי

כל הכבוד
    1. אבנר ברוך's Avatar
      אבנר ברוך -
      אהבתי.
    1. ishc's Avatar
      ishc -
      LIKE!!! תתחדש
    1. BlackStar's Avatar
      BlackStar -
      NICE
    1. סולי's Avatar
      סולי -
      שיזרמו עוד כתבות מהסוג הזה....
      כמו שאמרו לפני , תענוג לפתוח ככה את הבוקר...
    1. ליאור מ's Avatar
      ליאור מ -
      תענוג.
    1. tallevi's Avatar
      tallevi -
      יפה יפה, אני מתאר לעצמי שלמרות הכאב ראש הלא קטן, התוצאות נתנו את הפיצוי ובגדול.
      יחד עם זאת מי שנכנס לאתגרים עצמאיים שכאלו, בד"כ גם נהנה מהתהליך עצמו.

אני רק לא מצליח להבין איך יכול להיות שהחיתוך של הקייס להכנסת הקיט החדש לא מוזכר כלל במדריך ההרכבה של יצרן הקיט. זה לא פרט קטן, מישהו יכול לחשוב שהוא קיבל את הקיט הלא נכון.

טל.
    1. מוני אורבך's Avatar
      מוני אורבך -
      החיתוך מוזכר בהוראות ההרכבה.
      גם אלו שאפשר להוריד מהאינטרנט, וגם אלו שקיבלתי עם הקיט.
      סך הכל הכמות שצריך להוריד מזערית.
      אני הגדלתי ראש, ניתן לשפשף באלכסון בזווית מתאימה ולא לפגוע כלל בגודל משטח האטימה.
      לא שזה משנה, גם כך הוא מאוד גדול.
      בנוגע לכאב הראש...
      אני (שוב) הגדלתי ראש ושיפצתי את התיבה למצב אפס.
      כמו כן בגלל שרציתי twin stick נאלצתי לשחק עם מוטות ההעברה.
      אם רק רוצים להתקין את הקיט, ללא שיפוץ מלא או שידרוגים העסק מאוד פשוט.
      ניתן לסיים הכל במספר שעות בודדות.
      עם הניסיון שיש לי היום אני מוכן להתערב שאני יכול להרכיב את הקיט בשעתים.
      בהנתן תיבה תקינה כמובן
    1. yehuda75's Avatar
      yehuda75 -
      ביג לייק!
      מדהים!
    1. נמרוד's Avatar
      נמרוד -
      מוני, האם שקלת בזמנו את הקיט השני שקיים בשוק, LoMax של JBConversions?

https://www.jbconversions.com/products/dana300/

(מה שמוני התקין זה זה: https://teraflex.com/shop_items/low3...set-kit-manual)
    1. yoni_0000's Avatar
      yoni_0000 -
      אני שקלתי. האמריקאים בפירוש מעדיפים אותו. מצד שני הטרהפלקס נפל לי במחיר שלא יכולתי לסרב לו. לג'יפים שלנו שלא נוסעים עם צמיגי 40" ומנועי V8, כנראה שהטרהפלקס יהיה בסדר גמור.
    1. מוני אורבך's Avatar
      מוני אורבך -
      לא שקלתי לקנות את הקיט הזה.
      בכלל הפרויקט הזה נפל לי ממש במקרה..
      יום אחד ראיתי את הקיט ב ebay ממש כך
      אני לא חיפשתי בכלל את הקיט הזה אלא קיט לדבלר.
      עד אז זה אף פעם לא הופיע ב EBAY
      המחיר היה טוב (לא זוכר כמה) ואת הקיט כבר הכרתי.
      היה רק אחד או שנים מיועדים למכירה, אז לא הססתי וקניתי.
      ואכן, תוך חודש נמכר גם השני, ויותר לא חזר.

הקיט של טרה פלקס הוא מאוד איכותי ואני לא רואה שום בעיה לקנות אותו.
      האם של jb יותר טוב? אולי, אבל אני לא יודע במה..
      שינים יותר גדולות? עשוי מחתיכה אחת ? שוב אולי.
      לא יודע אם גלגל השנים אכן עשוי משני חתיכות או לא אבל אני לא חושב שזה משנה.
      העברת הכוח לא עוברת מצד לצד של גלג השינים האמצעי אלא רק דרך הגלגל עצמו מכל צד.
      כך שזה באמת לא כל כך משנה איך הוא מיוצר.
      אשר לשינים היותר גדולות, זה יתרון וחסרון (ואתה בתור מהנדס מכונות מבין בזה יותר טוב ממני)
    Untitled Document