Close
  • פרויקט זריז: חיזוק ידית טרנספר בסופה

יש תמיד מה לחזק בסופה. רעשים וקרקושים תמידיים. תהליך החיזוק ושיכוך הרעשים לא נגמר... היום נחזק את ידית הטרנספר שבסופות רבות רופפת-עד-מנותקת ממנגנון העברת המצבים בתיבת ההעברה (הטרנספר). תודה לאייל על השיתוף, שמכניס אותו להגרלת סט 94 כלי עבודה Craftsman מתנת סופרג'יפ. אתם יכולים גם >>>.

המנגנון בנוי מידית שנמצאת בתא הנהג, היא מתחברת למנוף שמוגבל על ידי מוליך וקפיץ, ובעצם הוא זה שאחראי על התנועה ימינה לפני ההכנסה לניוטרל או ל-4L. המנוף מתחבר למוט, כאשר בקצהו השני של המוט הוא מתחבר למנוף קטן שיושב על הטרנספר ומשנה את מצבי הטרנספר. אל הקבינה מגיע קצה המנוף שבנוי בצורת קוביה מלבנית. אל הקוביה הזאת מתחברת ידית הטרנספר מתחת לאקורדיון שלה. היצרן תכנן מנגנון שהידית תתחבר לקוביה עם פלאח נעילה בצורת "ח" ועם ספייסר מפלסטיק. אבל כולנו יודעים מהקורה למנגנון הזה במרוצת השנים.

הקוביה מבצבצת בתא נהג

איפה שהוא ברשימת משימות שיש לי לסופה רשום לי גם לתקן את זה. ואצלי דברים לוקחים זמן. ובזמן הזה אני רואה אלף סרטים ביוטיוב וקורא מליון פוסטים בפורומים ובסוף יודע מול מה אני מתמודד. במקרה הזה ראיתי סרטון וידאו של בחור צעיר שסידר את הידית אצלו עם רעיון מצוין ואני שדרגתי אות אצלי.

הרעיון הוא לקבע את הידית לקובייה בעזרת שני ברגים שיוברגו על אומים שירותכו להיקף הידית. שני הברגים ילחצו על הקובייה וכך ימנעו תזוזה וחופש של הידית על הקובייה. הברגים ינעלו בעזרת שני אומים חופשיים שמיועדים לנעילה.

ראשית מפרקים את ראש הידית. פשוט מבריגים החוצה. ואז מפרקים את האקורדיון. אצלי זה היה עם 5 ברגים בהיקף המסגרת של האקורדיון. ואז נחשף החיבור של הידית עם הקוביה. אצלי המצב היה כל כך גרוע שהבעלים הקודם (או אולי הבעלים הלפני קודם, או הבעלים הלפני-לפני קודם...) ריתך (!!) את הידית לקוביה בריתוך מרושל וחלש שהתפרק.

אז הייתי צריך לחתוך עם דיסק את מה שנשאר מהריתוך ומנע מהידית לצאת החוצה. כמובן יש להזהר בעבודה עם דיסק. לשים כפפות, אזניות, משקפי מגן ולבדוק שאתה לא מדליק את הריפוד. תארגנו מטף כיבוי אש כשאתם עושים את זה, ומגבת רטובה מסביב לעבודה לא יכולה להזיק.

כשהידית ניתנת להוצאה צריך לסמן עליה עם טוש את המיקום לחור ולבורג הראשון. אני התחלתי עם החור שפונה לנהג, למעלה. מסמנים, מוציאים את הידית ולוקחים לשולחן. על שולחן קודחים חור לבורג:

רצוי לקדוח חור מוביל בקוטר 4 מ"מ ואחר כך להרחיב עם מקדח 8 מ"מ. אחר כך לוקחים אום מתאים. אני השתמשתי בבורג ¼ ואומים מתאימים. זה היה נגיש לי באותו הרגע וזה נראה לי גודל טוב לשימוש הזה. לאום מבריגים את הבורג רק כדי למקםאת האום במרכז החור וכדי שיהיה נוח להחזיק את האום בזמן הריתוך. ואז נותנים פיק ובודקים שהכל בסדר. אחרי שהכל בסדר אפשר להמשיך ולרתך את כל היקף האום:

לפני הריתוך יש לעבור עם דיסק ליטוש כדי להוריד שאריות צבע וחלודה. אחרי השלב הזה חוזרים לקבינה כדי לבדוק שהכול בסדר וכדי לסמן את החור הבא שיהיה על דופן אחרת של הידית ויפנה לצד של הנוסע. גם כאן מסמנים עם טוש ולוקחים לשולחן כדי לקדוח ולרתך אום נוסף:

אחרי שיש לנו שני אומים מרותכים אפשר לנקות את הידית, לצבוע בספריי גילוון את הריתוכים ואז בשתי שכבות של צבע עליון שחור:

להרכבה סופית יש להוסיף בכל בורג עוד אום חופשי שישמש לנעילת הבורג. ההרכבה פשוטה, חיזוק הברגים, נעילת האומים הנועלים, כיסוי הידית עם האקורדיון והרכבת ראש הידית.

זהו, פרויקט מאוד פשוט ומהיר לאחר הצהריים של יום שישי לבד או עם חבר ובירה. נפגש בשטח!
    תגובות 2 תגובות
    1. yoav21's Avatar
      yoav21 -
      קצר וקולע, יפה מאוד!
    1. יוסי56's Avatar
      יוסי56 -
      חבל שאי אפשר לחזור 20 שנה ולשלוח הצעת יעול לתע"ר
      רעיון יפה כל הכבוד
    Untitled Document