Close
  • פרוייקט: שיפוץ כננת WARN XD 9000

על הג'יפ שלי יש כננת. הכננת עבדה קשה במהלך שנים רבות. כמה? מי יודע. הג'יפ נולד בשנת 99' והכננת סביר להניח מאותה תקופה - בת 15 לפחות. לאחרונה סייעתי בחילוץ רכב פרטי ששקע בחול ליד הבית. מחמת קוצר זמן ועומק מיקום רצועות גרירה, ואולי גם בגלל שהוא היה שקוע עד השלדה בחול עמוק, שלפתי חמישה מטרים של כבל וגררתי אותו החוצה. מנסה לגלול חזרה את הכבל ו... יוק! למחרת בדקתי את מצב הכננת באור יום וחשכו עיני... זה מה שראיתי לאחר החילוץ ההרואי של יום לפני. קופסת הסולונואידים – 75% מהסולונואידים לא תקינים. קורוזיה, מחברים חלודים ורופפים, לא פלא שהכננת לא עבדה.

מצב חיצוני כללי די ירוד - קרבי אמנם, אבל משקף שנים של התעללויות בבוץ, אבק ופגעי טבע אחרים:

עלו בראשי מחשבות על שיפוץ, וגם להביא כננת חדשה מחו"ל. שיחה קצרה עם נציגי הנפלד (שהציעו אחלה דיל על כננת חדשה) ובעיקר המשפט "לשפץ יעלה לך יותר מכננת חדשה" דרבנו אותי סופית להיכנס לפרויקט שיפוץ.

מטרת הפרוייקט היתה פרקטית: להביא את הכננת למצב עבודה תוך זמן סביר, בהשקעה של עד 50% ממחיר חדשה בארה"ב, ולייצר תוחלת חיים של עוד כמה שנים.

בשלב ראשון שלחתי מייל לתמיכה הטכנית של WARN וזה מה שקיבלתי:

Warn Service Manual

Warn xd9000 part list

(לשים לב להתאמת המספר הסידורי של הכננת לרשימת החלקים)

ככה נראית סכימה כללית של מבנה הכננת ורשימת חלקים:

המדריך של WARN נחמד, אבל מתייחס לפירוק והרכבה של כננת חדשה לחלוטין. בימינו יש לא מעט סרטונים ברשת והנה מעט דוגמאות:

סרטונים של JD

How to repair a winch

בשלב זה עשיתי הערכת מצב והחלטתי להזמין את החלקים הבאים:
    • 4 סולונואידים חדשים heavy duty
    • כל האטמים, טבעות החלקה, או-רינגים ובעיקרון כל חלק פלסטי/רך שניתן להחלפה
    • 2 מוטות האלומיניום שמחברים בין 2 צידי הכננת + ברגים
    • סט מדבקות חדש

הנה אחד האתרים להזמנת חלקים: WSP

בשלב הזה הכננת כבר הייתה מפורקת ואני התחלתי להאמין שלי זה יעלה יותר כי המנוע היה חלוד, נראה "גמור", הברגים שמתחברים למגעים הפנימיים היו משותכים והמגעים הפנימיים שבורים, הכבל היה במצב מפחיד וחייב החלפה (כבל חדש עולה בסביבות 150 דולר, סינטטי בסביבות 300 דולר) הגיר הפלנטרי נראה כמו עיסת בוץ מביצות החולה לפני הייבוש והייתה בו לא מעט חלודה.

בשלב זה נקודת האור היחידה היתה הבלם – מצבו לא חייב החלפה אלא רק ניקוי והרכבה מחדש:

כמובן שהייתי חייב לחווט את כל הכננת מחדש – הצטיידתי בכבל 25 ממ"ר לחיבור קופסת הפיקוד למנוע, וכבל 35 ממ"ר לחיבור למצבר. כל הכבלים הללו נחתכו למידה, הולחמו בקצוות, ננעלו בלחיצה ובודדו ע"י נעלי בידוד ו/או בידוד מתכווץ + דבק (הערה לעצמי: הגזמתי מעט)

לחיווט צמת הפיקוד השתמשתי בכבלים חשמליים מעט יותר עבים מהמקור, מקודדים לפי הצבעים המקוריים ומחופים ברשת ומולחמים/מבודדים מלא.

תקלה מספר 1: התפתיתי להזמין שלט רחוק לכננת מתוך כוונה להעביר את קופסת הפיקוד לתוך בית המנוע ולצערי בשלב זה לא הזמנתי צמה+תקע חדשים! זה התנקם בי בהמשך (אולי עוד אגיע לזה)

בשלב ראשון החלטתי לטפל במנוע. אם הלך המנוע העלות תכפיל את עצמה... בשלב הזה לא הבנתי כלום במנועים חשמליים, או לפחות לא מספיק כדי להימנע מלבדוק את המנוע בעזרת המצבר. זה ייצר הרבה מאוד ניצוצות והבהיל אותי כהוגן.

המנוע פורק, שוייף להורדת חלודה, העוגן נראה כמו חדש (תצטרכו להאמין לי), המגעים הפנימיים הולחמו בהלחמת כסף (באדיבות חמי), שניים מהברגים/מגעים הוחלפו + ייצור עצמי של מבודדים שמקיפים את הבורג. ניתן להתרשם מהתהליך בתמונה הבאה:
    בסופו של יום הפחמים נבדקו והוחזרו למקומם (היה צורך לשפץ 2 קפיצים), הוחלפו שני מסבי המנוע (חליצת מסבים באדיבות ברג ובניו נתניה). אטמים חדשים, ליטוש בית המנוע וצביעה. התוצאה לפניכם:
    השלב הבא: הגיר הפלנטרי. בערך די מזמן הטבעתי אותו באמבטיית נפט ושכחתי ממנו. כל גלגלי השיניים עברו שיוף במברשת פלדה, ניקוי יסודי ומירוק. הנה התוצאה:
    שכחתי לציין שבמקביל כל חלקי הכננת החיצוניים עברו שטיפה בלחץ, ניקוי חול (פרט לחלקי האלומיניום) וצביעה בצבע יסוד ובצבע אמאייל (צבע כזה שנרכש בארה"ב)

בשלב זה הגיר הפלנטרי הורכב כולל אטמים חדשים וטבעות החלקה, השתמשתי בגריז ליתיום, חומר איטום וטרדלוק:
    כך זה נראה אחרי הרכבה:

עכשיו ניתן להרכיב את כל חלקי הכננת והייתי די מרוצה מהתוצאה:
    עדיין חסר כבל. מצאתי בחו"ל בית מלאכה לייצור עגורנים ורכשתי כבל 8 מ"מ כולל טבעות לחוצות בקצה אחד ועין בקצה השני. לצערי אין תמונה של הכבל בלבד, הרכבתי עליו את הוו המקורי בתוספת פין פציל.

ניגשתי אל קופסת הפיקוד. כזכור מצבה היה קשה וחייב החלפת כל הסולונואידים והחיווט. הנה התהליך:
    פסי הנחושת שויפו ונראים כמו חדשים. והנה הצמה החדשה:
    והכבלים:
    התוצאה הסופית (חיווט לפי סכמה חשמלית של פלאג 5 חוטים)

בשלב הזה לא יכולתי להתאפק וערכתי ניסוי כלים קטן. חיברתי למצבר ו... לא עבד! זוכרים שאמרתי לכם שלא הזמנתי פלאג חדש? ובכן... המגעים בפלאג (חיבור לשלט) כבר לא משהו... קצת ספריי מגעים, קצת שיוף פנימי עדין והבעיה נפתרה בשלב זה. חייב לציין שבעתיד הקרוב אני צריך להחליף את הפלאג או להעביר את הקופסא לתוך המנוע ולחבר את השלט האלחוטי הזה:
    אמצע הלילה... לא הצלחתי להתאפק והכננת הורכבה אחר כבוד על הג'יפ, בעזרת ברגים חדשים ואיטום זמני של קופסת ההפעלה:

בוקר... עוד מאמץ קטן, אני גולל את הכבל החדש, מצפה את הקצוות החדים בבידוד מתכווץ עבה והנה ככה זה נראה בבוקר:

סיכום
    עלות שיפוץ יסודי של כננת עלה לי כמחצית מערכה של כננת חדשה בחו"ל. עדיין נדרש לראות אם המנוע המשופץ יעמוד בעומס לאורך זמן. הפלאג יוחלף בהזדמנות קרובה ויותקן שלט רחוק (אשרי המאמין).

תודה שקראתם עד לכאן - נותר לי רק לחכות לקריאה בקבוצת החילוץ ולבדוק את הכננת תחת עומס!
    תגובות 17 תגובות
    1. IlanG's Avatar
      IlanG -
      ציטוט נכתב במקור על ידי oferaz צפיה בהודעה
      ניתן לצפות בעמוד זה ב-http://www.jeepolog.com/forums/conte...A-WARN-XD-9000
      אחלה מאמר, יש לי פלג מקורי ספייר עם פינים לכננת כזו שהזמנתי מחו'ל, אם עדיין לא התארגנת על אחד צור קשר בפרטי.

Sent from my ONEPLUS A3010 using Tapatalk
    1. boaz avrahami's Avatar
      boaz avrahami -
      יופי של כתבה.
      ניכר שעשית עבודה יסודית ומרשימה. כל הכבוד!

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
    1. לביא's Avatar
      לביא -
      מדהים. איזו פדנטיות. כל הכבוד.
    1. david.winnik's Avatar
      david.winnik -
      מרשים ביותר
    1. נדב ש.'s Avatar
      נדב ש. -
      עבודה יפה מאוד.
    1. avikkllk's Avatar
      avikkllk -
      וואו איזה שיפוץ עד לרמת הבורג מדהים

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
    1. elibaba's Avatar
      elibaba -
      נהדר, עבודה יסודית ומרשימה!
    1. Yohay's Avatar
      Yohay -
      מרשים!
    1. איל מ's Avatar
      איל מ -
      שאלה,
      מבין את הרעיון של צביעת הכננת, אבל בשביל מה לצבוע את החלק הפנימי של התוף?
      למרות שזה צבע עמיד, אני מאמין שבשימוש הראשון הוא יישחק לחלוטין. ואז המראה יהיה פחות טוב מאשר תוף לא צבוע.
      לא היה עדיף להשאיר אותו מלוטש בלי צבע?
    1. oferaz's Avatar
      oferaz -
      היי,
      תראה, השיפוץ הנ"ל הוא פרקטי. ממש לא קוסמטי. "על הדרך" יצא לדעתי גם נעים לעין, אבל ניתן לראות שכיסוי הפלסטיק של קופסת הפיקוד לא הוחלף, למרות שיש בו חורים (נאטמו), ברגים תקינים לא הוחלפו למרות שמבחינה קוסמטית הראשים שלהם "לא חדשים" ועוד.
      התוף היה חלוד ברמה כזו שבחרתי לנקות אותו בניקוי חול. לאחר הניקוי ובשלב צביעת החלקים האחרים, שמתי עליו שכבה של צבע יסוד. תוך כדי תנועה החלטתי גם לצבוע. נראה לי שהצבע הזה, ונכון שהוא ישתפשף, עדיף מלהשאיר את הברזל חשוף. (מועטות הפעמים בהן הגעתי לתוף חשוף ללא כבל). מקווה שתשובתי מספקת.
      בהזדמנות זו - תודה רבה לכל המפרגנים!
      שבת שלום,
      עפר
    1. grossfeld's Avatar
      grossfeld -
      עופר,
      אחלה פרויקט. נראה שהשקעת. תהנה מהכננת.
      גם לי יצא לשפץ ואפילו להסריט.

אייל
    1. brianla's Avatar
      brianla -
      מדהים,

ההנאה פי אלף מכננת חדשה, אין לי ספק...
    1. oferaz's Avatar
      oferaz -
      היי אייל
      אחלה סרטון!
      כשעבדתי על הכננת כלל לא חשבתי על תעוד.. אצלי זה היה ״על הדרך״..
      עפר
    1. tallevi's Avatar
      tallevi -
      עושה רושם שבסוף התהליך לא רק שקיבלת כננת חדשה, אלא כננת חדשה ומשודרגת Heavy Duty...ברמת שיפוץ/שיחזור/שדרוג שכאלה, בוודאי שהיה שווה ללכת על שיפוץ. שאפו ענק!!

טל.
    1. shahav's Avatar
      shahav -
      כל הכבוד על העבודה.
      מוזר לי שיש ארבעה ריליים.
      אצלי יש שניים אבל כל אחד מחווט c ו nc...

הסיבה שאני כותב לך, זה השלט האלחוטי, גם אני הרכבתי אבל איבדתי את היכולת לתת תיק, לחיצה קצרצרה.

תוודה שאתה משאיר את השלט המקורי לצד החדש
    1. oferaz's Avatar
      oferaz -
      תודה
      בעניין השלט - אני עדיין לא סגור על החיווט שלו. לפי הבדיקה שערכתי על השלט המקורי היה נראה לי שחסר לי מינוס בשלט.
      יכול להיות שהמינוס של השלט (השחור בתמונה) מתפצל לשלושה חוטים שונים. או שהשלט שלי לא מתאים לחמישה חוטים.
      אצלך חיברת שלט שלושה חוטים כמו בתמונה לתקע חמישה חוטים?
      נשמע לי הגיוני שהשלט שלי יעבוד עם שני סולונואידים אבל לא עם ארבעה.
      אצלי חסרים לי שני מינוסים... אחד הפתרונות זה לחבר מינוס קבוע לסולונואידים - כמובן שזה מועד לפורענות במקרה של קצר.
      אם תוכל לבדוק כמה חוטים השלט שלך - אודה לך (3 או 5)
      תודה
      עפר
    1. asafk's Avatar
      asafk -
      בעניין הסולנואידים - בסופרווינצ׳ למשל יש שני סולנואידים כל אחד דו כיווני

לעניין השלט - זה עם ה5 חוטים הוא בעצם כמו ה3 חוטים אבל המפסק שלו כפול וסוגר מעגל בין שני החוטים הנוספים שהם המינוס של הסלילים (הפיקוד של הסולנואידים). כשמקצרים בין השניים האלה הכל עובד עם מפסק / שלט רגיל של 3 חוטים.

(מומלץ בהתקנת מפסק קבוע בתא הנהג כאשר יש שלט עם 5 חוטים, לשים מפסק הפעלה על ידו שרק סוגר מעגל על אותו חוט מינוס)

אסף.
    Untitled Document