PDA

צפייה בגרסה מלאה : הזמנה לדיון - איתור וטיפול בתקלות של רכב מוזרק

בוזי
23-11-05, 11:18
בוקר טוב.
תשמעו סיפור, שאלה, ועוד שאלה פילוסופית.

אתמול בערב פגשתי אדם נחמד עם ברונקו V8 בנזין, מוזרק חד נקודתית. מפה לשם, פתאום הרכב כבה וסירב להניע. הסטרטר מסובב את המנוע והאחרון לא נדלק.
הצעתי לו עזרה, התחלנו לבדוק.
יש ניצוץ בפלאגים, משאבת הדלק עושה קולות של עובדת, דלק מגיע למע' ההזרקה.
פתאום קלטתי שבלי להוציא קוד תקלה מהמחשב, אני פשוט לא יכול להתקדם.
האומנם? האם אין עוד בדיקות שאפשר לבצע (חוץ מלפרק את המזרק ולראות שהוא מזריק ואם הוא לא מזריק, אז למה)?
בסופה אנחנו יודעים להוציא קוד תקלה מהמחשב, ובשניות לגשת לחלק החשוד ולבדוק אותו.
מה קורה ברכבים פחות נפוצים, או פרייבטים? מערכות ההזרקה וההצתה הופכות להיות קופסה שחורה למכונאי החובב, בעל האמצעים הביתיים.

וזה מביא אותי לשאלה הפילוסופית, שכבר נטחנה פה אינספור פעמים - האם באמת נתקענו ברמה הטכנולוגית של תחילת שנות התשעים ואנחנו לא מסוגלים להתמודד עם תקלות של רכבים מודרניים ללא סקאנר?

בעז.

חנן-ג'יפולוג
23-11-05, 11:28
איזה מודל הTBI הזה? יתכן שאתה יכול גם שם להוציא קודים של תקלות בעזרת הבהוב של נורת הCHECK ENGINE

נשמע לי מוזר שאתה לא יכול לראות אם המזרק עובד, לפחות בהזרקה של הGM המזרקים חשופים לעין, ברגע שמורידים את מעטפת הTBI , וגם בלי זה ניתן לראות עם פנס.

אם יש לחץ דלק, כי המשאבה עובדת, אז ברגע שהמחשב מקבל פולסים ממערכת ההצתה המזרקים מתחילים לעבוד.

בגדול, לא צריך לחשוש יותר מדי מהטכנולוגיה הזו (ואני אומר את זה בתור אחד שכן חשש מזה , וחזר בתשובה, לאחר התקנת מערכת הזרקה בסיקס) . במיוחד במערכות החדשות יותר יכולת הדיאגנוזה היא הרבה הרבה מעל ומעבר למה שאתה יכול לעשות בעזרת האוזן, עד רזולוציה של לראות בדיוק איזה צילינדר לא נתן את התאוצה הנכונה לגלגל התנופה בגלל גורם כזה או אחר.

אין ספק שזה יותר מסובך ממאייד, אבל זה עובד, וזה מרתק, ואפשר לעשות עם זה דברים מדהימים. לרוב המערכות אתה יכול לארגן סקאנר בעלות של פחות ממאה דולר, בתנאי שיש לך לפטופ.

בוזי
23-11-05, 11:51
חנן,
אתה קולע בדיוק לכוונתי.
השאלה היא מה עושים בשטח, בלילה, בלי סקאנר של 100$ ולפטופ? אוקיי, הייתי מפרק את המעטפת, רואה שאין הזרקה, ואז מה? הסיפור עם הברונקו הוא רק דוגמה לרכב שאני לא מכיר כאת כף ידי. מה הייתי עושה אם הייתה שם הזרקה של זלמנסון? לא היה לי שמץ של מושג מדוע אין הזרקה. עם קרבורטור של זלמנסון הייתי מתמודד, כנראה, בהצלחה.
אני שותף לדעה שהנושא מרתק ובעצם מקל את העבודה, כי חלק מהדיאגנוזה נעשית בשבילך. זה אחלה, כשיש לך בהישג יד את הכלים והידע להשתמש ביכולות האלה של המערכת.
כשאין לך, אתה מתגעגע למאייד הבעייתי, אותו יכולת לתקן עם.... מברג.
אגב, אם לי היה רכב כזה, הייתי כמובן זורק סקאנר וחלפים קריטיים (חיישנים, משאבה) בארגז הכלים, ויותר מזה, הייתי בונה חיבור ל-PDA (מחשב כף יד) ומייעל את התהליך עוד יותר. אבל אני לא דוגמה, כי אני איש טכנולוגיה, קורא אנגלית טכנית, חובב פרטים טכניים מיותרים ושרוט עמוקות. מה עושה החובב הממוצע שהוא לא ד"ר ל-TBI?

חנן-ג'יפולוג
23-11-05, 11:55
מזמין גרר. במערכת מתוחזקת היטב זה לא אירוע שכיח, ויש עוד מספיק תקלות אחרות, שלא קשורות למע' הזו שיכולות לגרום לך להזמין גרר, אז כאן יש לך עוד אחת. אז מה?

חנן-ג'יפולוג
23-11-05, 11:59
לשאלתך:

השאלה היא מה עושים בשטח, בלילה, בלי סקאנר של 100$ ולפטופ? אוקיי, הייתי מפרק את המעטפת, רואה שאין הזרקה, ואז מה?

בודק שהמחשב מקבל מתח חיובי ושלילי, בודק את החיווטים והקונקטורים של חיבור מודול ההצתה למחשב וכן של חיבור המחשב למזרק/ים .

חנן-ג'יפולוג
23-11-05, 12:01
אגב, ראיתי היכנשהו רעיון יפה של מישהו שנתקע עם בעייה במערכת הזנת הדלק. הוא מילא את מיכל השפריצרים בבנזין, לקח את צינורית השפריצר אל לוע המאייד/בית מצערת, והשפריץ דלק על פי הצורך בעזרת כפתור השפריצרים.

זה בתנאי שיש לך הצתה...

בוזי
23-11-05, 13:21
טוב. הבדיקות החשמליות מניחות את הדעת.

מה לגבי דיזל "טיפש", הזרקה עקיפה, ללא מחשב וטורבו?

מה כל מה שאני יודע על מנוע דיזל כזה, זה שאם יש סולר הוא נוסע. כל X ק"מ מחליפים פילטר כזה או אחר, פלג חימום או צינור, והוא לא מתקלקל. וזה מנסיון של 300K ק"מ על כזה.

מה בודקים במקרה שהוא לא מניע?

חנן-ג'יפולוג
23-11-05, 14:06
סולנואיד כיבוי, אם מדובר ברכב שמפסק ההצתה מכבה אותו, ולא מנוף מכני. (פעם אחת יצא לי לחלץ ריו בצבא שמנוף הכיבוי המכני ניתק מברז הכיבוי במשאבה, גם זה יכול לקרות) דליפות אוויר למערכת הדלק ומצתי חימום.

asafk
23-11-05, 23:12
מנוע הוא מנוע.
בשביל לעבוד, מנוע בנזין צריך דלק, אוויר והצתה. לוגיקת איתור התקלות זהה לזו של מנוע לא מוזרק. בודקים אם יש ניצוץ, ובודקים אם מגיע דלק. אם אין ניצוץ, בודקים אם מגיע חשמל למודול/ מפלג. אם לא, ממשיכים במעלה המערכת. אם אין דלק במזרק, בודקים אם המשאבה עובדת. לא עובדת? תבדוק אם הממסר שלה תקין.. וכו'. אם הכל תקין על פניו הולכים לחיישנים. את החיישנים קל לבדוק עם רב מודד דיגיטלי. בד"כ הנתונים של כל החיישנים בכלי הרכב השונים דומים, אז צריך לעשות קצת שיעורי בית מראש בשיל לדעת את הערכים הרצויים. מי שאיתר תקלות כמה פעמים במערכת הזרקה עם רב מודד, יודע בערך מה כל חיישן צריך לתת מבחינת התנגדות/ רציפות ומתחים.
מנוע דיזל עם משאבת הזרקה רוטורית- הרבה יותר פשוט,ועוד בלי ההצתה. דלק מגיע למשאבה? דלק מגיע למזרקים? (זה סה"כ לפתוח שני ניפלים ואתה יודע מה קורה)

אסף.

-->