PDA

צפייה בגרסה מלאה : צביעה לסופה

דרור ברלי
23-11-05, 19:28
במזל טוב התארחה הסופה שלי בשישי-שבת אצל בילאל ביפו, והנ"ל הרחיק את כל החלודות, הטליא והחליק כמו שצריך את הגג החדש-ישן שלה.

עכשיו הגיע הזמן לפרויקט צביעה. כחלק מלקחי הפרויקט הקודם (שיצא יפה אבל לא החזיק מעמד כמו שצריך) אני רוצה להשתמש בצבע יסוד עמיד יותר, לפני שאני מרסס את המרכב בצבע עליון (ניטרו של טמבור, עוד לא החלטתי על גוון, אבל אני נוטה לכיוון צהוב-חול מדברי)

צבע יסוד טוב - מה מומלץ?
כמה שכבות?

erezjack
24-11-05, 12:47
במהלך כשמונה שנים הייתי בעליו של בית מלאכה לצביעת אופנועים ואלו המלצותי:

ראשית, לא להתקרב לצבע מסוג ניטרו, אם עדיין זה קיים. אלו צבעים שמתקשים ע"י נידוף ממיסים בלבד ויכולים להתקף ע"י ממיסים לאחר שהתייבשו.
שנית, בכל צבע שתבחר, עדיף להשתמש במערכת צבעים, ז"א צבע ויסוד שתוכננו ויוצרו לעבוד יחדיו.
הצבעים הטובים ביותר לרכב הם, באופן מפתיע, צבעי רכב. זהו צבע פוליאוריטני דו רכיבי, ז"א כולל בסיס ומקשה והתקשותו היא תוצאה של תהליך כימי בלתי הפיך. לאחר ההתקשות המלאה אי אפשר להמיס את הצבע עם ממיס (טינר, אצטון) אלא רק לתקוף אותו (לאכל) עם מסירי צבע. הצבעים הללו תוכננו לסביבה חיצונית, המרכיבים והפיגמנטים שבהם עמידים יחסית בקרינת UV ויש להם גמישות בסיסית גבוהה שמאפשרת להם לעמוד בשינויי טמפרטורה ועיוותים בפח.
אם הולכים על מערכת כזו אז עדיף להשתמש ביסוד המומלץ ע"י היצרן. ליסוד מספר תפקידים: הקשרות חזקה לפח (מתכת חשופה ונקייה), הגנה מחלודה ,כושר הקשרות גבוה לצבע העליון ויכולת מילוי בדרגות שונות של פגמים בפני הפח.
קיימים שני סוגי יסוד במערכות הללו: יסוד הדומה במבנהו לצבע עליון, ז"א דו-רכיבי בתוספת חומר מילוי שמעבה אותו ומאפשר למלא פגמים. (מסיבה זו הוא נקרא באנגלית filler) את הפילר צריך ללטש לאחר ההתקשות כדי להחליק פגמים וליצור הקשרות טובה עם הצבע העליון. אפשר לרסס מספר שכבות ולעבות את הצבע במקומות שנדרש מילוי עד מספר מילימטרים. החיסרון של היסוד הזה בכך שהוא רך יחסית כדי להקל על הליטוש ולכן התוצאה הסופית רגישה יחסית למכות (פגיעת אבנים וכד') במיוחד בקנטים ופינות, למרות שהצבע העליון די קשה. במכוניות רגילות זו אינה בעיה גדולה אבל בג'יפים כן. את היסוד ניתן לרסס על צבעים קודמים לאחר חיספוס מתאים, גם בתיקוני צבע מקומיים והוא מבודד אותם ומבטיח שלא יתקפו ע"י הממיסים או יעלו למעלה ויראו דרך הצבע העליון ומסתיר תפרים בין חומרי מילוי לפח.
יסוד שני הוא יסוד חד רכיבי על בסיס ממיס (primer). תכונות ההגנה וההקשרות שלו זהות לפילר אבל מרססים אותו בשכבה אחת (מספר השכבות הרטובות או "ידיים" כמו שהצבעים קוראים לכך, ע"פ הוראות היצרן), וצובעים מעליו בלי כל שיפשוף או חיספוס, מקסימום נייר מים עדין 400-600 להסרת יריקות ולכלוך. אי אפשר לבנות איתו עובי ולהסתיר פגמים בהכנה לצבע או חיבורים בין חומר פחחים (carkit) לפח, אבל התוצאה הסופית יותר עמידה בפגיעות מכאניות. הפריימר מיועד בעיקר לריסוס על פח נקי כי הוא לא מסתיר את מה שמתחתיו. אם נעשית הכנה טובה וחלקה או שמסתפקים בתוצאה סופית פחות יפה, אפשר להסתפק בו.
הדרך האידאלית היא לצבוע בפילר, להחליק ולמלא את הפגמים והשריטות, מעל הפילר שכבת פריימר לסגור את כל הפינות בפח שנחשפו בליטוש ואז צבע עליון, אבל זה ממש לפרפקציוניסטים בלבד.
יש הרבה חברות צבעים בשוק שנותנות תוצאה טובה וההבדל הוא בעיקר באורך החיים של הצבע וכמובן המחיר. באופן כללי הצבעים אינם זולים וצריך לקחת בחשבון כמה מאות שקלים לג'יפ סגור שלם.
חשוב לנקות את הפח ובין השכבות במסיר שומנים טוב ,עדיף חומר מאותה מערכת צבעים.

חברות צבעים שיש לי ניסיון טוב איתן: GLASSO, SIKKENS, DUPONT, STANDOX
צריך צבע יסוד, צבע עליון, מדלל לשינוי סמיכות הצבע לפי תנאי מזג האוויר -במזג אוויר קר צריך צבע יותר דליל ופחות צמיג כדי שיזרום בקלות מאקדח הצבע, ישכב בצורה חלקה ולא בגבשושיות אבל בלי ליצור נזילות. הכלל הוא שהצמיגות דומה לזו של חלב ולא מים. וכמובן, מסיר שומנים ("טינר ניגוב" בז'רגון המקצועי.) ישנם מדללים מהירים (גורמים לצבע להתיבשות ראשונית מהירה) למזג אויר קר ורצוי להתיעץ עם המוכר.

ארז

דרור ברלי
24-11-05, 14:00
ארז, תודה רבה על ההסבר המקצועי והממצה.

אז אם הבנתי נכון, אני רוצה לשפשף ולהחליק (עד כמה שניתן באמצעים של חצר) את הצבע הנוכחי (שאינו עשוי ברמה מקצועית גבוהה, בלשון המעטה), ואז על מנת להשיג עמידות מירבית, לצבוע אותו בפילר, ומעליו בפריימר?

לגבי צבע עליון, הבנתי שאתה נחרץ מאוד נגד צבע ניטרו. לא מדובר כאן ברכב כוכב תערוכות אלא בג'יפ שעושה שטח קשה והרבה, ואינו מתקלח לעתים קרובות (פרט לגשם). אני לא מהרחומים שבנהגים - הרכב יאכל מכות מסלעים, שריטות מענפים וקוצים וכו'. חשוב לי לצבוע בגוון מוכן, כדי שיהיה לי קל לבצע תיקונים לבד. הכי חשוב לי שהצבע יחזיק מעמד, לא יתקלף ולא ידהה עם הזמן.
להבנתי כלי רכב צבאיים (ה"חומים") צבועים בצבע ניטרו, כי הוא מהיר ייבוש ומתאים ליישום בתנאים שאינם אידיאליים. מה רע בזה מבחינתי? אתה קובע שהצבע הנ"ל עלול להיתקף על ידי ממיסים, כלומר, הוא יימס וינזול לי מהרכב אם מישהו יישפוך עליו טינר? פרט לבעייה נ"ל יש עוד חסרונות לצבע ניטרו?

erezjack
24-11-05, 15:03
אני לא יודע במה בדיוק משתמשים בצבא, אבל לא סביר בעיני שזה ניטרו. בכל מקרה זה צבע מט (עמום) לגמרי ולא רואים עליו שום תיקונים ותקלות למיניהן וגם לא איכפת להם אם רוים מה שהיה מתחת, העיקר שלא תהיה מתכת חשופה והכל יראה צבוע. הם צובעים על הכל, רצועות, פטמות גירוז, ולכלוך. אפשר לרסס וגם לצבוע במברשת.
אם אתה מסתפק ברמת גימור כזו, גם פוליאור של טמבור יהיה מצויין עם פריימר למתכת שלהם. זהו צבע מט משי מאיכות טובה.
לגבי גוון -תבחר גוון מתוך קטלוג RAL שזה סטנדרט צבעים תעשייתי וכל מכונת ערבוב צבעים ממוחשבת או עם מיקרופיש של פורמולות צבעים יכולה להכין אותו. קיים הבדל קטן בין מנות שהוכנו בנפרד אבל גם הצבע על הרכב דוהה ומשתנה במידת מה וההתאמה אינה מושלמת אבל לג'יפ זה זניח. אתה צריך רק לרשום לעצמך את הגוון שבחרת. הלבן של הסופות למשל, זה RAL 9003.
אני לא יודע בדיוק מה רמת הצביעה של הג'יפ שלך אבל אם הוא נצבע בצבעי רכב בתהליכים הנכונים וכולו מכוסה צבע אז שפשף את הג'יפ עם מכונת ליטוש מסתובבת-רוטטת (פלניטארית), פניאומטית או חשמלית עם נייר מס' 180 בערך רק באזורים בהם נעשו תיקונים ונמרח חומר או שהפח חשוף. רסס פילר באזורים האלה בכתמים בלבד, אחרי שהתייבש, עבור על כל הג'יפ עם נייר 280 - עד שכל הצבע נהיה מט ואז אתה יכול לרסס צבע עליון ישירות על הצבע הישן כי הוא משמש פריימר ופילר והחספוס מבטיח הקשרות טובה, בכל מקרה צריך לעבור על כל הפינות שהמכונה אינה מגיעה אליהן ביד כדי שהצבע יתפס ולא יעוף. בדרך זו אתה לא בונה שכבה עבה מידי שהיא פגיעה יחסית. עשה ניסוי באיזו פינה כדי לוודא שהחומרים החדשים לא תוקפים את הצבע הישן (אם זה ניטרו הוא יתקף על בטוח ואז אתה צריך להסיר אותו לגמרי או להמשיך בניטרו במקום צבעי רכב) בכל מקרה, אם יש פח חשוף צריך לכסות אותו בפילר או בפריימר למניעת חלודה.
אם אתה לא יודע מה יש לך מתחת לטש הכל ב 180, נסה להוריד כמה שיותר מהצבע הישן בלי להגיע לפח כי הוא מוגן במן גלוון, רסס פילר שיבודד הכל מתחת,נייר 240 וצבע עליון.אם אתה רוצה גמר מט אפשר להוסיף תוסף מט לצבע.

ארז

דרור ברלי
24-11-05, 15:15
היי ארז!
הג'יפ צבוע כרגע בפוליאור ירוק כהה, הצבע בן 3 שנים. במקומות חשופים לשמש ישירה כמו גג (כבר הוחלף) ומכסה מנוע הצבע דהה מאוד, למרות שצבעתי אז שלוש שכבות. בכמה מקומות חיצוניים הוא גם התקלף, למרות שליטשתי את הצבע המקורי המחורבן של הרכב עוד מתע"ר (אפור בהיר, כמעט לבן) וצבעתי שכבת יסוד. בדפנות הוא החזיק מעמד טוב יותר, ובחלקים פנימיים כמו פנים דלתות וכו, הצבע נראה כמו חדש ומחזיק מעמד יפה.
יש תמונות של הג'יפ ב-Readers rides, חפש את "הסופה של דרור":

http://www.jeepolog.com/ext_images/green_cow2.jpg

erezjack
24-11-05, 22:27
דרור,

ראיתי את הג'יפ, יפה מאד. צביעה מדברית תהיה עוד יותר יפה אבל צריך לעשות משהו בולט על הגג כדי שחילוץ אווירי יזהה אותך בשטח בקלות..
הצביעה המקורית של הסופות בתע"ר היא לא רעה כל כך, ביקרתי שם וראיתי את התהליך וזה די דומה לתהליכים המקצועיים כולל טבילה מקדימה במספר אמבטיות פסיבציה באבץ, רק במקום רובוטים הכל בעבודת יד. אצלי בסופה (96 סגורה) הצבע מקורי ומחזיק מעמד טוב חוץ מהגג שהולך ונרקב ועדיין לא החלטתי מה לעשות איתו. הבנתי שחלקי הפח באים ממקומות שונים בעולם, כולל ונצואלה ומצרים, סוגי הפח שונים זה מזה והפלדה באיכויות שונות עם נטיות משתנות להחלדה.
אם הצבע שצבעת מתקלף אז או שהיסוד לא מתאים או שההכנה לא מספיק טובה. שלוש שכבות לא עוזרות למניעת דהיה וגם מגדילות את סכנת הקילוף כי הצבע מתקשה עם הזמן ומאבד את גמישותו וכשהוא עבה הוא מתנתק בקלות. בכל מקרה לא הייתי ממליץ להוריד את הצבע עד לפח כי אז יש סכנה לפגיעה בשכבת הפסיבציה. תוריד את הצבע עד לפח רק היכן שיש כתמי חלודה בשאר המקומות שפשף את הצבע העליון עד לצבע המקורי ומשם תמשיך עם פילר ועליון על הכל. עם מכשיר ליטוש אפשר לעשות את זה די בקלות ורואים את השכבות יורדות עד להיכן שרוצים.אם הצבע עבה אפשר להשתמש בניירות יותר גסים כמו 120, רק בזהירות כי הם טורפים את הצבע. תשתית טובה חשובה כמו יסודות יציבים של בנין. אם אתה משקיע בכל התהליך הזה כדאי להשתמש בצבעי רכב כי, כאמור, הם מאד עמידים, חוץ אולי, מאדומים וכתומים שלא מחזיקים מעמד בשמש הים-תיכונית.
אפשרות נוספת, ממש קיצונית, היא לפרק את המעטפת לחלקיה, להוריד את כל הצבע עם מסיר צבע ואז לצבוע מחדש לפי הספר. כך לא נפגעת שכבת ההגנה והצבע שמתקבל אינו עבה מידי. החיסרון הוא שצריך לפרק את כל מה שאפשר (גומיות, פלסטיקים)כדי שלא יפגע ממסיר הצבע .

אני בפסילת נהיגה זמנית (זה ספיח מימי האופנועים) לכן אתה מוזמן לקפוץ אלי עם הג'יפ כדי שאוכל להתרשם מקרוב ולייעץ בהתאם.

ארז

דרור ברלי
25-11-05, 09:06
ארז בוקר טוב.
תודה על ההסברים. התמונה מתבהרת והשד כנראה לא יהיה כזה נורא. אני באמת אעבור אצלך בהזדמנות.
אצור איתך קשר בה"פ.

erezjack
25-11-05, 16:49
Anytime

-->